Resultat Totalt Senior - Officiell |
Tävling | DM/JDM-kortbana 2016 | Utskriftsdatum | 17 oktober 2016 | |||
Tävlingsort | Stockholm | Utskriftstid | 13:50 | |||
Arrangör | Stockholms simförbund & SKK & Tyresö | |||||
Bassäng | 25m | |||||
Tävlingsdatum | 15 oktober 2016 |
Gren 1, 4X50m Frisim Herrar(jun), Finaler, Senior |
Distriktrekord Seniorer: SK Neptun 1:25.53 2009-11-29 |
Distriktrekord Juniorer: Täby sim 1:30.66 2011-02-03 |
SR: SK Neptun (1900) 1:25.53 2009-11-29 |
SR Juniorer: Täby Sim (1900) 1:30.66 2011-02-06 |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | Tid | Status | ||||
1 | Södertörn Herrar [2001] | 1996 | Södertörns Simsällskap | 1:39.07 | ||||||
Alexej Filinau | 1998 | 25.17 | 25.17 | |||||||
Klaudius Schreck | 2001 | 24.49 | 49.66 | |||||||
Anton Mylläri | 2001 | 24.66 | 1:14.32 | |||||||
Zack Abelsson | 1998 | 24.75 | 1:39.07 | |||||||
2 | Väsby SS Herrar Lag 1 | 1996 | Väsby Simsällskap | 1:40.02 | ||||||
Karl Frylmark | 1999 | 25.36 | 25.36 | |||||||
Max Sundberg | 1999 | 24.97 | 50.33 | |||||||
Gustav Frödeberg | 1997 | 24.40 | 1:14.73 | |||||||
Simon Brandt | 2000 | 25.29 | 1:40.02 | |||||||
3 | Skk Jun Lag 1 | 1996 | Stockholms Kappsimningsklubb | 1:41.22 | ||||||
Lukas Peterson | 1998 | 24.24 | 24.24 | |||||||
Fredrik Jacobsson | 2001 | 25.18 | 49.42 | |||||||
Sebastian Tufvesson | 2000 | 26.05 | 1:15.47 | |||||||
Tor Selander | 2002 | 25.75 | 1:41.22 | |||||||
4 | SS04 Herrar [1996] | 1996 | Solna Sundbyberg SS 04 | 1:41.82 | ||||||
Edward Eliasson | 1997 | 24.06 | 24.06 | |||||||
Leonardo Montes | 2002 | 25.57 | 49.63 | |||||||
Frederick Holmer Fann | 1998 | 26.53 | 1:16.16 | |||||||
Johan Hennert | 2001 | 25.66 | 1:41.82 | |||||||
5 | Spårvägen Herrar [2001] | 1996 | Spårvägen Simförening | 1:44.14 | ||||||
Daniel Sjöblom Ahlström | 1998 | 24.90 | 24.90 | |||||||
Jonas Malmring | 2001 | 25.05 | 49.95 | |||||||
Gustav Henriksen | 2002 | 26.62 | 1:16.57 | |||||||
Arvid Styrman | 2002 | 27.57 | 1:44.14 | |||||||
6 | Väsby SS Herrar Lag 2 | 1996 | Väsby Simsällskap | 1:45.90 | ||||||
Niklas Nyblom | 1999 | 25.99 | 25.99 | |||||||
Theodor Sköld | 2001 | 27.12 | 53.11 | |||||||
Anton Widholm | 1999 | 25.47 | 1:18.58 | |||||||
William Lernå | 2002 | 27.32 | 1:45.90 | |||||||
7 | Skk Jun Lag 2 | 1996 | Stockholms Kappsimningsklubb | 1:45.97 | ||||||
Carl Wennerholm | 2002 | 26.44 | 26.44 | |||||||
Emil Gunneriusson | 2000 | 26.21 | 52.65 | |||||||
Isak Gustafsson | 2001 | 26.51 | 1:19.16 | |||||||
Olof Askling | 1999 | 26.81 | 1:45.97 | |||||||
- | Botk-Rönn Herrar [1996] | 1996 | Botkyrka-Rönninge Simsällskap | DSQ | ||||||
Alexander Koufakis | 2000 | 25.52 | 25.52 | |||||||
Daniel Karlsson | 2001 | 26.36 | 51.88 | |||||||
Dmitrij Denisenko | 2000 | 26.53 | 1:18.41 | |||||||
Gren 2, 4X50m Frisim Damer(jun), Finaler, Senior |
Distriktrekord Seniorer: Väsby SS 1:38.93 2009-11-26 |
Distriktrekord Juniorer: Södertörn SS 1:42.91 2010-12-03 |
SR: Väsby SS (1900) 1:38.93 2009-11-26 |
SR Juniorer: LASS (1900) 1:42.19 2009-11-26 |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | Tid | Status | ||||
1 | Väsby SS Damer Lag 1 | 1996 | Väsby Simsällskap | 1:49.07 | ||||||
Louise Halldén | 1998 | 27.38 | 27.38 | |||||||
Elin Peng | 2003 | 27.92 | 55.30 | |||||||
Michelle Berntsson | 2000 | 26.89 | 1:22.19 | |||||||
Tova Andersson | 2001 | 26.88 | 1:49.07 | |||||||
2 | Tyresö SS Damer | 1996 | Tyresö Simsällskap | 1:50.40 | ||||||
Josefin Ossmyr | 1999 | 27.64 | 27.64 | |||||||
Linda Härmat | 1996 | 27.18 | 54.82 | |||||||
Sara Olsson | 1999 | 27.34 | 1:22.16 | |||||||
Josefin Alm | 2001 | 28.24 | 1:50.40 | |||||||
3 | Södertörn Damer 1 | 1996 | Södertörns Simsällskap | 1:50.41 | ||||||
Cassandra Engback | 1999 | 27.29 | 27.29 | |||||||
Maya Lindhe | 2000 | 28.27 | 55.56 | |||||||
Signe Rönn | 2001 | 27.75 | 1:23.31 | |||||||
Vilma Unnermark | 1997 | 27.10 | 1:50.41 | |||||||
4 | Spårvägen Damer 1 | 1996 | Spårvägen Simförening | 1:52.12 | ||||||
Matilda Flood | 1999 | 28.66 | 28.66 | |||||||
Emma Sundstedt | 1998 | 26.42 | 55.08 | |||||||
Elin Grenholm | 1999 | 28.87 | 1:23.95 | |||||||
Agnes Fährlin | 1998 | 28.17 | 1:52.12 | |||||||
5 | Väsby SS Damer Lag 2 | 1996 | Väsby Simsällskap | 1:53.04 | ||||||
Emma Dimitriou Sagré | 1999 | 28.71 | 28.71 | |||||||
Hanne Melin Romstad | 1999 | 29.04 | 57.75 | |||||||
Anna Miram | 1999 | 27.22 | 1:24.97 | |||||||
Ebba Andersson | 2001 | 28.07 | 1:53.04 | |||||||
6 | SS04 Damer [1996] | 1996 | Solna Sundbyberg SS 04 | 1:53.07 | ||||||
Therese Baltzarsson | 2001 | 29.09 | 29.09 | |||||||
Filippa Berndtson | 1997 | 27.70 | 56.79 | |||||||
Sophia Norén | 1998 | 28.89 | 1:25.68 | |||||||
Hanna Hargsten | 1999 | 27.39 | 1:53.07 | |||||||
7 | Skk Jun Lag 1 | 1996 | Stockholms Kappsimningsklubb | 1:54.08 | ||||||
Amanda Eriksson | 2001 | 28.44 | 28.44 | |||||||
Smilla Lönnberg | 2001 | 28.03 | 56.47 | |||||||
Hanna Reithner | 2000 | 28.57 | 1:25.04 | |||||||
Saga Skarin | 2000 | 29.04 | 1:54.08 | |||||||
8 | Spårvägen Damer Lag 2 | 2005 | Spårvägen Simförening | 1:56.54 | ||||||
Linn Herlin | 2002 | 28.81 | 28.81 | |||||||
Zafira Vaamonde | 2001 | 29.69 | 58.50 | |||||||
Fanny Odin | 2000 | 28.43 | 1:26.93 | |||||||
Julia Augustsson | 2000 | 29.61 | 1:56.54 | |||||||
9 | Skk Jun Lag 2 | 1996 | Stockholms Kappsimningsklubb | 1:58.08 | ||||||
Elsa Nordström | 2001 | 29.51 | 29.51 | |||||||
Nora Segerström | 2002 | 29.52 | 59.03 | |||||||
Siri Selander | 1999 | 26.63 | 1:25.66 | |||||||
Klara Eklöf | 2002 | 32.42 | 1:58.08 | |||||||
10 | Botk-Rönn Damer [1996] | 1996 | Botkyrka-Rönninge Simsällskap | 1:59.29 | ||||||
Mikaela Eriksson | 1997 | 29.96 | 29.96 | |||||||
My Rundberg | 1999 | 30.15 | 1:00.11 | |||||||
Emilia Bengtsson | 2001 | 30.04 | 1:30.15 | |||||||
Jemina Granholm | 2002 | 29.14 | 1:59.29 | |||||||
- | IFK Så Damer [1996] | 1996 | IFK Simning Åland | 1:52.80 | EXTRA | |||||
Jenny Ek | 1999 | 27.85 | 27.85 | |||||||
Stella Donning | 2002 | 29.34 | 57.19 | |||||||
Jessica Lindholm | 2001 | 28.47 | 1:25.66 | |||||||
Olivia Weuro | 2002 | 27.14 | 1:52.80 | |||||||
Gren 3, 200m Medley Herrar, Finaler, Senior |
Distriktrekord Seniorer: Simon Sjödin 1:54.28 2013-12-12 |
Distriktrekord Juniorer: Sebastian Holmberg 1:59.82 2011-11-26 |
SR: Simon Sjödin (1986) 1:54.28 2013-12-12 |
SR Juniorer: Christoffer Wallin (1990) 1:57.20 2009-12-10 |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | 100m | 150m | Tid | Status | ||
1 | Simon Frank | 1990 | Simklubben Neptun | 27.10 | 58.25 | 1:34.44 | 2:04.84 | |||
2 | William Lulek | 1998 | Simklubben Neptun | 27.68 | 59.85 | 1:35.82 | 2:04.87 | |||
3 | Jesper Jonsson | 1993 | Södertörns Simsällskap | 26.41 | 58.67 | 1:36.63 | 2:05.14 | |||
4 | Hugo Eriksson | 1999 | Turebergs Simklubb | 27.96 | 1:01.51 | 1:38.02 | 2:08.27 | |||
5 | Björn Seeliger | 2000 | Södertälje Simsällskap | 28.40 | 59.97 | 1:40.44 | 2:09.49 | |||
6 | Karl Gustav Gérnyi | 1999 | Simklubben Neptun | 28.52 | 1:01.42 | 1:40.56 | 2:09.71 | |||
7 | Dennis Wilkman | 1998 | Stockholmspolisens IF SF | 27.97 | 1:02.08 | 1:39.64 | 2:10.47 | |||
8 | Martin Falk | 1999 | Stockholmspolisens IF SF | 28.70 | 1:02.81 | 1:39.80 | 2:10.81 | |||
9 | Carlandrea Puoti | 1999 | Stockholmspolisens IF SF | 29.50 | 1:02.76 | 1:40.48 | 2:11.75 | |||
10 | Henry Kerman | 1997 | Södertälje Simsällskap | 28.17 | 1:03.22 | 1:41.13 | 2:11.91 | |||
11 | Daniel Sjöblom Ahlström | 1998 | Spårvägen Simförening | 29.34 | 1:02.32 | 1:41.48 | 2:12.08 | |||
12 | Josef Al-Khalili | 2000 | Täby Sim | 28.63 | 1:02.39 | 1:42.08 | 2:13.89 | |||
13 | Linus Kahl | 2001 | Wisby Simsällskap | 28.50 | 1:03.23 | 1:42.95 | 2:14.38 | |||
14 | Samuel Talback | 2000 | Järfälla Simsällskap | 28.25 | 1:02.51 | 1:41.87 | 2:15.25 | |||
15 | Joel Hambraeus | 1998 | Danderyds Sim | 29.60 | 1:05.93 | 1:45.19 | 2:15.48 | |||
16 | Filip Antlöv | 1998 | Södertörns Simsällskap | 28.29 | 1:04.65 | 1:42.81 | 2:16.32 | |||
16 | Oliver Rehn | 2001 | Simklubben Neptun | 28.61 | 1:03.58 | 1:46.08 | 2:16.32 | |||
18 | Hampus Ny | 1990 | Södertälje Simsällskap | 28.00 | 1:03.42 | 1:42.95 | 2:16.71 | |||
19 | Anton Widholm | 1999 | Väsby Simsällskap | 29.36 | 1:05.67 | 1:45.44 | 2:18.08 | |||
20 | Sebastian Tufvesson | 2000 | Stockholms Kappsimningsklubb | 29.74 | 1:06.98 | 1:46.78 | 2:19.53 | |||
21 | William Lernå | 2002 | Väsby Simsällskap | 31.31 | 1:06.70 | 1:47.59 | 2:20.61 | |||
22 | Klaudius Schreck | 2001 | Södertörns Simsällskap | 29.10 | 1:05.28 | 1:46.52 | 2:21.06 | |||
23 | Mattias Huss | 1999 | Simklubben Neptun | 29.39 | 1:06.74 | 1:47.99 | 2:22.15 | |||
24 | Jonas Malmring | 2001 | Spårvägen Simförening | 28.21 | 1:03.84 | 1:47.97 | 2:22.57 | |||
25 | Victor Simic | 2000 | Täby Sim | 29.80 | 1:05.35 | 1:48.07 | 2:23.93 | |||
26 | Wilhelm Muzikants | 2001 | Täby Sim | 31.88 | 1:08.32 | 1:50.97 | 2:24.38 | |||
27 | Anton Mylläri | 2001 | Södertörns Simsällskap | 29.53 | 1:08.92 | 1:51.49 | 2:24.47 | |||
28 | Gustav Henriksen | 2002 | Spårvägen Simförening | 31.44 | 1:06.71 | 1:51.77 | 2:27.71 | |||
29 | Alexej Filinau | 1998 | Södertörns Simsällskap | 30.65 | 1:10.18 | 1:52.25 | 2:29.72 | |||
30 | Jonas Al-Khalili | 2002 | Täby Sim | 31.36 | 1:09.54 | 1:55.70 | 2:30.22 | |||
- | Ludwig Hareskog | 1998 | Södertälje Simsällskap | DNS | ||||||
Gren 4, 800m Frisim Damer, Finaler, Senior |
Distriktrekord Seniorer: Sarah Sjöström 8:39.37 2010-02-05 |
Distriktrekord Juniorer: Sarah Sjöström 8:39.37 2010-02-05 |
SR: Gabriella Fagundez (1985) 8:19.28 2007-12-07 |
SR Juniorer: Louise Hansson (1996) 8:32.19 2015-01-26 |
Plac. | Namn | Född | Förening | 100m | 200m | 300m | 400m | Tid | Status | |
500m | 600m | 700m | ||||||||
1 | Laura Lajunen | 1992 | Simklubben Neptun | 1:03.74 | 2:10.79 | 3:18.69 | 4:26.96 | 8:53.37 | ||
5:34.55 | 6:42.42 | 7:48.82 | ||||||||
2 | Christine Ekman | 1994 | Simklubben Neptun | 1:05.35 | 2:14.42 | 3:23.21 | 4:31.37 | 8:59.37 | ||
5:38.68 | 6:46.18 | 7:53.78 | ||||||||
3 | Ida Eriksen | 1997 | Järfälla Simsällskap | 1:04.25 | 2:12.19 | 3:20.11 | 4:29.47 | 9:10.27 | ||
5:39.99 | 6:51.03 | 8:01.84 | ||||||||
4 | Emma Sundstrand | 2001 | Södertälje Simsällskap | 1:04.89 | 2:15.15 | 3:26.11 | 4:36.72 | 9:18.10 | ||
5:47.78 | 6:57.80 | 8:07.88 | ||||||||
5 | Alexandra Vartiainen | 2001 | Simklubben Neptun | 1:07.82 | 2:19.45 | 3:30.38 | 4:41.69 | 9:23.60 | ||
5:52.57 | 7:02.94 | 8:13.70 | ||||||||
6 | Carolina Jonsson | 2002 | Södertälje Simsällskap | 1:05.42 | 2:15.90 | 3:27.56 | 4:39.61 | 9:31.02 | ||
5:51.76 | 7:05.04 | 8:18.94 | ||||||||
7 | Wilma Roloff | 2000 | Södertörns Simsällskap | 1:05.94 | 2:16.97 | 3:28.78 | 4:40.95 | 9:35.39 | ||
5:54.20 | 7:08.26 | 8:22.12 | ||||||||
8 | Rebecka Bergström | 1997 | Stockholmspolisens IF SF | 1:07.56 | 2:20.11 | 3:33.10 | 4:47.04 | 9:40.61 | ||
6:01.05 | 7:15.07 | 8:28.71 | ||||||||
9 | Ebba Andersson | 2001 | Väsby Simsällskap | 1:08.51 | 2:21.58 | 3:35.00 | 4:49.03 | 9:40.91 | ||
6:02.61 | 7:16.67 | 8:30.65 | ||||||||
10 | Ayleen Burt | 1997 | Stockholmspolisens IF SF | 1:09.04 | 2:21.56 | 3:35.09 | 4:48.49 | 9:44.01 | ||
6:02.47 | 7:17.01 | 8:31.24 | ||||||||
11 | Tone Sandsjö | 2003 | Wisby Simsällskap | 1:08.09 | 2:20.68 | 3:33.50 | 4:47.40 | 9:45.12 | ||
6:01.99 | 7:16.75 | 8:32.34 | ||||||||
12 | Vilma Brolund | 2001 | Simklubben Neptun | 1:09.63 | 2:22.93 | 3:37.01 | 4:51.16 | 9:45.52 | ||
6:05.16 | 7:19.13 | 8:32.80 | ||||||||
13 | Josephine Junehed | 2002 | Täby Sim | 1:10.17 | 2:24.64 | 3:38.60 | 4:53.16 | 9:46.37 | ||
6:07.34 | 7:21.73 | 8:35.24 | ||||||||
14 | Eva Sigurdsson | 2001 | Södertörns Simsällskap | 1:08.29 | 2:21.07 | 3:34.63 | 4:48.95 | 9:50.53 | ||
6:04.81 | 7:20.48 | 8:37.00 | ||||||||
15 | Hanna Hargsten | 1999 | Solna Sundbyberg SS 04 | 1:08.20 | 2:21.25 | 3:35.02 | 4:50.16 | 9:51.77 | ||
6:06.11 | 7:22.55 | 8:38.26 | ||||||||
16 | Felicia Östlund | 2002 | Skuru Idrottsklubb | 1:10.00 | 2:24.34 | 3:39.04 | 4:54.20 | 9:52.99 | ||
6:09.15 | 7:22.37 | 8:38.39 | ||||||||
17 | Esther Rydbeck Nordén | 2001 | Täby Sim | 1:10.45 | 2:25.09 | 3:40.00 | 4:55.30 | 9:54.50 | ||
6:10.85 | 7:25.84 | 8:41.21 | ||||||||
18 | Emily Lamb | 2000 | Södertörns Simsällskap | 1:09.92 | 2:24.60 | 3:39.35 | 4:53.90 | 9:58.28 | ||
6:09.72 | 7:25.45 | 8:42.01 | ||||||||
19 | Fanny Odin | 2000 | Spårvägen Simförening | 1:10.29 | 2:25.62 | 3:41.38 | 4:58.11 | 10:05.34 | ||
6:16.00 | 7:33.30 | 8:51.07 | ||||||||
20 | Klara Eklöf | 2002 | Stockholms Kappsimningsklubb | 1:11.32 | 2:26.83 | 3:42.80 | 4:59.65 | 10:10.59 | ||
6:17.60 | 7:35.92 | 8:54.23 | ||||||||
21 | Alexandra Jensen | 2001 | Täby Sim | 1:11.04 | 2:27.51 | 3:45.61 | 5:03.64 | 10:17.63 | ||
6:22.65 | 7:41.79 | 9:00.12 | ||||||||
22 | Fanny Kruthammar | 1999 | Täby Sim | 1:13.24 | 2:33.61 | 3:54.06 | 5:15.40 | 10:33.34 | ||
6:36.43 | 7:56.85 | 9:16.75 | ||||||||
Gren 5, 50m Frisim Herrar, Finaler, Senior |
Distriktrekord Seniorer: Stefan Nystrand 20.70 2009-11-15 |
Distriktrekord Juniorer: Stefan Nystrand 22.01 1999-12-10 |
SR: Stefan Nystrand (1981) 20.70 2009-11-15 |
SR Juniorer: Stefan Nystrand (1981) 22.01 1999-12-10 |
Plac. | Namn | Född | Förening | Tid | Status | |||||
1 | Björn Seeliger | 2000 | Södertälje Simsällskap | 22.77 | ||||||
2 | Petter Stymne | 1983 | Simklubben Neptun | 22.93 | ||||||
3 | Erik Brandt | 1999 | Södertälje Simsällskap | 23.24 | ||||||
4 | Olle Sköld | 1999 | Tyresö Simsällskap | 23.27 | ||||||
5 | Pontus Flodqvist | 1988 | Simklubben Neptun | 23.44 | ||||||
6 | Edward Eliasson | 1997 | Solna Sundbyberg SS 04 | 24.04 | ||||||
7 | Carl-Åke Willberg | 1998 | Danderyds Sim | 24.06 | ||||||
8 | Joakim Q Hammarlind | 1993 | Stockholmspolisens IF SF | 24.46 | ||||||
9 | Marcus Stridfäldt | 1995 | Södertörns Simsällskap | 24.50 | ||||||
10 | Christopher Andrén | 2000 | Södertörns Simsällskap | 24.55 | ||||||
11 | Henrik Bolle | 1996 | Turebergs Simklubb | 24.78 | ||||||
12 | Carl Käll Jönsson | 1999 | Simklubben Neptun | 24.91 | ||||||
12 | Oskar Iwarsson | 2000 | Turebergs Simklubb | 24.91 | ||||||
14 | Klaudius Schreck | 2001 | Södertörns Simsällskap | 25.03 | ||||||
15 | Gustav Frödeberg | 1997 | Väsby Simsällskap | 25.06 | ||||||
16 | Theodor Hansson | 1994 | Södertälje Simsällskap | 25.10 | ||||||
17 | Zack Abelsson | 1998 | Södertörns Simsällskap | 25.25 | ||||||
18 | Jonas Malmring | 2001 | Spårvägen Simförening | 25.46 | ||||||
19 | Alexander Koufakis | 2000 | Botkyrka-Rönninge Simsällskap | 25.53 | ||||||
20 | Alexander Dimitriou | 2000 | Stockholmspolisens IF SF | 25.84 | ||||||
20 | Rasmus Rantanen | 1997 | Södertälje Simsällskap | 25.84 | ||||||
22 | Emil Östrand | 1998 | Stockholmspolisens IF SF | 25.89 | ||||||
23 | Simon Brandt | 2000 | Väsby Simsällskap | 26.04 | ||||||
- | Ludwig Hareskog | 1998 | Södertälje Simsällskap | DNS | ||||||
Gren 6, 50m Frisim Damer, Finaler, Senior |
Distriktrekord Seniorer: Therese Alshammar 23.27 2009-11-21 |
Distriktrekord Juniorer: Sarah Sjöström 23.82 2012-01-29 |
SR: Therese Alshammar (1977) 23.27 2009-11-21 |
SR Juniorer: Sarah Sjöström (1993) 23.79 2013-12-15 |
Plac. | Namn | Född | Förening | Tid | Status | |||||
1 | Josefin Lindkvist | 1993 | Väsby Simsällskap | 25.84 | ||||||
2 | Alida Ramdén | 1997 | Södertälje Simsällskap | 26.20 | ||||||
3 | Emma Sundstedt | 1998 | Spårvägen Simförening | 26.72 | ||||||
4 | Emma Sundstrand | 2001 | Södertälje Simsällskap | 27.01 | ||||||
5 | Linda Härmat | 1996 | Tyresö Simsällskap | 27.32 | ||||||
6 | Elin Swerlander | 2001 | Turebergs Simklubb | 27.34 | ||||||
7 | Ida Eriksen | 1997 | Järfälla Simsällskap | 27.35 | ||||||
8 | Cassandra Engback | 1999 | Södertörns Simsällskap | 27.40 | ||||||
9 | Tiffani Segerbrand | 1999 | Simklubben Neptun | 27.47 | ||||||
10 | Olivia Stille | 2000 | Turebergs Simklubb | 27.53 | ||||||
11 | Carin Klasson | 1995 | Södertörns Simsällskap | 27.56 | ||||||
12 | Michelle Berntsson | 2000 | Väsby Simsällskap | 27.62 | ||||||
13 | Ellen Banestig | 2002 | Täby Sim | 27.63 | ||||||
13 | Louise Halldén | 1998 | Väsby Simsällskap | 27.63 | ||||||
15 | Paola Kylberg | 2002 | Stockholmspolisens IF SF | 27.81 | ||||||
16 | Sara Olsson | 1999 | Tyresö Simsällskap | 27.84 | ||||||
17 | Filippa Malmström | 2003 | Södertälje Simsällskap | 27.88 | ||||||
18 | Astrid Hammar | 2000 | Simklubben Neptun | 27.91 | ||||||
19 | Josefin Ossmyr | 1999 | Tyresö Simsällskap | 27.92 | ||||||
20 | Tuva Glimmerud-Gullbjörk | 2000 | Stockholmspolisens IF SF | 27.93 | ||||||
21 | Hanna Hargsten | 1999 | Solna Sundbyberg SS 04 | 27.97 | ||||||
22 | Vilma Unnermark | 1997 | Södertörns Simsällskap | 27.98 | ||||||
23 | Anna Miram | 1999 | Väsby Simsällskap | 28.00 | ||||||
24 | Tina Huslid | 2000 | Södertälje Simsällskap | 28.01 | ||||||
25 | Filippa Berndtson | 1997 | Solna Sundbyberg SS 04 | 28.09 | ||||||
26 | Smilla Lönnberg | 2001 | Stockholms Kappsimningsklubb | 28.21 | ||||||
27 | Erica Christensen Weistrand | 1997 | Södertälje Simsällskap | 28.27 | ||||||
28 | Jessica Berg | 1998 | Stockholmspolisens IF SF | 28.37 | ||||||
28 | Tone Sandsjö | 2003 | Wisby Simsällskap | 28.37 | ||||||
30 | Astrid Eriksson | 2001 | Turebergs Simklubb | 28.38 | ||||||
31 | Signe Rönn | 2001 | Södertörns Simsällskap | 28.52 | ||||||
32 | Isa Lundgren Sonnergren | 2004 | Simklubben Neptun | 28.54 | ||||||
33 | Saliha Colic | 2003 | Södertörns Simsällskap | 28.65 | ||||||
34 | Andrea Belin | 2000 | Skuru Idrottsklubb | 28.77 | ||||||
35 | Josefin Alm | 2001 | Tyresö Simsällskap | 28.78 | ||||||
36 | Maya Lindhe | 2000 | Södertörns Simsällskap | 28.89 | ||||||
37 | Pernilla Hultberg | 1999 | Tyresö Simsällskap | 28.96 | ||||||
38 | Isabelle Wrejde | 1999 | Simklubben Neptun | 29.14 | ||||||
39 | Sigrid Loid | 1999 | Täby Sim | 29.15 | ||||||
40 | Tora Hansson | 2002 | Skuru Idrottsklubb | 29.16 | ||||||
41 | Matilda Flood | 1999 | Spårvägen Simförening | 29.23 | ||||||
42 | Stella Donning | 2002 | IFK Simning Åland | 29.38 | ||||||
43 | Lo Lindeblad | 2000 | Väsby Simsällskap | 29.51 | ||||||
44 | Anna Ladis | 2001 | Täby Sim | 29.76 | ||||||
45 | Rebecca Zerne | 2001 | Södertörns Simsällskap | 30.09 | ||||||
46 | Zafira Vaamonde | 2001 | Spårvägen Simförening | 30.30 | ||||||
- | Jenny Ek | 1999 | IFK Simning Åland | 28.14 | EXTRA | |||||
- | Olivia Weuro | 2002 | IFK Simning Åland | 27.24 | EXTRA | |||||
Gren 7, 200m Bröstsim Herrar, Finaler, Senior |
Distriktrekord Seniorer: Simon Sjödin 2:10.06 2011-11-24 |
Distriktrekord Juniorer: Johan Johansson 2:11.21 2009-12-13 |
SR: Erik Persson (1994) 2:07.07 2013-11-20 |
SR Juniorer: Erik Persson (1994) 2:07.07 2013-11-20 |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | 100m | 150m | Tid | Status | ||
1 | Christoffer Andersson | 1994 | Tyresö Simsällskap | 31.82 | 1:07.90 | 1:45.12 | 2:20.94 | |||
2 | Simon Frank | 1990 | Simklubben Neptun | 31.40 | 1:07.40 | 1:44.72 | 2:21.09 | |||
3 | Karl Frylmark | 1999 | Väsby Simsällskap | 31.55 | 1:07.73 | 1:44.51 | 2:21.29 | |||
4 | Filip Antlöv | 1998 | Södertörns Simsällskap | 32.30 | 1:09.13 | 1:46.14 | 2:23.13 | |||
5 | Hugo Swanepoel | 1998 | Järfälla Simsällskap | 32.17 | 1:07.71 | 1:45.04 | 2:23.82 | |||
6 | Johan Dahlgren | 1986 | Simklubben Neptun | 32.66 | 1:09.29 | 1:46.23 | 2:24.53 | |||
7 | Gustav Swedenborg | 1998 | Järfälla Simsällskap | 33.77 | 1:11.10 | 1:48.27 | 2:25.85 | |||
8 | Carlandrea Puoti | 1999 | Stockholmspolisens IF SF | 33.08 | 1:10.30 | 1:48.28 | 2:26.65 | |||
9 | Niklas Nyblom | 1999 | Väsby Simsällskap | 33.73 | 1:11.41 | 1:49.85 | 2:27.40 | |||
10 | Isak Alin | 1999 | Täby Sim | 33.27 | 1:11.33 | 1:50.51 | 2:29.91 | |||
11 | Victor Wågström | 1994 | Åkersberga Simsällskap | 32.98 | 1:11.01 | 1:50.23 | 2:30.08 | |||
12 | Alexej Filinau | 1998 | Södertörns Simsällskap | 34.08 | 1:13.24 | 1:53.56 | 2:34.45 | |||
13 | Victor Simic | 2000 | Täby Sim | 34.44 | 1:14.02 | 1:54.47 | 2:34.72 | |||
14 | William Lernå | 2002 | Väsby Simsällskap | 34.40 | 1:14.68 | 1:55.14 | 2:36.03 | |||
15 | Sebastian Tufvesson | 2000 | Stockholms Kappsimningsklubb | 35.31 | 1:15.51 | 1:55.59 | 2:36.16 | |||
16 | Algot Lindwall | 2002 | Tyresö Simsällskap | 34.34 | 1:14.09 | 1:55.58 | 2:37.41 | |||
17 | Axel Nordén | 2001 | Täby Sim | 35.37 | 1:15.80 | 1:57.56 | 2:38.89 | |||
18 | Frederick Holmer Fann | 1998 | Solna Sundbyberg SS 04 | 35.89 | 1:16.91 | 1:57.68 | 2:38.90 | |||
19 | Arvid Styrman | 2002 | Spårvägen Simförening | 34.99 | 1:15.63 | 1:58.14 | 2:40.51 | |||
20 | Wilhelm Muzikants | 2001 | Täby Sim | 36.69 | 1:17.71 | 1:59.00 | 2:40.68 | |||
21 | Sebastian Soume | 2001 | Södertälje Simsällskap | 35.41 | 1:16.49 | 1:59.19 | 2:41.35 | |||
22 | Kenzo Buchli | 2000 | Stockholmspolisens IF SF | 36.44 | 1:18.69 | 2:00.54 | 2:43.20 | |||
23 | Hugo Westholm | 2004 | Täby Sim | 36.07 | 1:17.59 | 2:00.70 | 2:43.63 | |||
24 | Robin Cederqvist | 1989 | Wisby Simsällskap | 35.18 | 1:16.24 | 1:59.07 | 2:43.98 | |||
- | Ludwig Hareskog | 1998 | Södertälje Simsällskap | DNS | ||||||
Gren 8, 200m Bröstsim Damer, Finaler, Senior |
Distriktrekord Seniorer: Emma Igelström 2:19.64 2003-03-14 |
Distriktrekord Juniorer: Sara Nordenstam 2:25.04 2001-12-14 |
SR: Joline Höstman (1988) 2:19.28 2009-12-12 |
SR Juniorer: Joline Höstman (1988) 2:22.02 2008-11-27 |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | 100m | 150m | Tid | Status | ||
1 | Julia Thurfjell | 1994 | Tyresö Simsällskap | 34.92 | 1:13.95 | 1:53.62 | 2:34.18 | |||
2 | Caroline Speiner | 1994 | Södertörns Simsällskap | 35.28 | 1:14.20 | 1:54.21 | 2:35.01 | |||
3 | Emma Rotstam | 1998 | Järfälla Simsällskap | 36.05 | 1:15.93 | 1:56.44 | 2:36.72 | |||
4 | Emelie Fast | 2004 | Södertörns Simsällskap | 34.81 | 1:15.43 | 1:56.65 | 2:37.14 | |||
5 | Mikaela Bergh | 1999 | Täby Sim | 35.62 | 1:15.87 | 1:56.93 | 2:38.85 | |||
6 | Milana Salih | 1997 | Simklubben Neptun | 33.99 | 1:14.01 | 1:56.82 | 2:38.90 | |||
7 | Alexandra Nilsson | 1998 | Simklubben Neptun | 35.10 | 1:15.23 | 1:56.24 | 2:38.93 | |||
8 | Linn Herlin | 2002 | Spårvägen Simförening | 36.89 | 1:17.72 | 1:59.87 | 2:42.09 | |||
9 | Lea Granert | 2001 | Stockholmspolisens IF SF | 36.71 | 1:17.76 | 2:00.26 | 2:42.78 | |||
10 | Alexandra Vartiainen | 2001 | Simklubben Neptun | 37.38 | 1:18.95 | 2:02.05 | 2:43.03 | |||
11 | Smilla Malm | 2003 | Täby Sim | 37.09 | 1:18.93 | 2:00.30 | 2:43.18 | |||
12 | Tuva Björkén | 2003 | Väsby Simsällskap | 37.16 | 1:19.33 | 2:02.51 | 2:45.25 | |||
13 | Embla Börjesson | 2002 | Täby Sim | 37.81 | 1:20.22 | 2:03.51 | 2:46.58 | |||
14 | Sophia Norén | 1998 | Solna Sundbyberg SS 04 | 36.56 | 1:18.56 | 2:01.84 | 2:46.72 | |||
15 | Julia Augustsson | 2000 | Spårvägen Simförening | 36.27 | 1:18.78 | 2:02.57 | 2:46.75 | |||
16 | Olivia Bäckström | 2005 | Södertörns Simsällskap | 37.94 | 1:20.45 | 2:03.23 | 2:47.29 | |||
17 | Solène Arnou | 2000 | Södertälje Simsällskap | 38.64 | 1:21.94 | 2:05.31 | 2:48.41 | |||
18 | Astrid Eriksson | 2001 | Turebergs Simklubb | 38.20 | 1:20.57 | 2:04.71 | 2:48.61 | |||
19 | Julia Björkén | 2001 | Väsby Simsällskap | 36.30 | 1:18.13 | 2:02.95 | 2:49.71 | |||
20 | Julia Franks | 2000 | Täby Sim | 37.81 | 1:21.07 | 2:05.46 | 2:50.15 | |||
21 | Amanda Eriksson | 2001 | Stockholms Kappsimningsklubb | 37.53 | 1:20.92 | 2:06.10 | 2:51.13 | |||
22 | Jennifer Nyblom | 2003 | Väsby Simsällskap | 37.96 | 1:21.05 | 2:07.16 | 2:51.16 | |||
23 | Smilla Hedlund | 2001 | Täby Sim | 38.45 | 1:21.63 | 2:06.38 | 2:51.81 | |||
24 | Fanny Kruthammar | 1999 | Täby Sim | 40.83 | 1:25.61 | 2:11.17 | 2:57.38 | |||
25 | Astrid Albertsson | 2000 | Väsby Simsällskap | 38.22 | 1:23.33 | 2:10.18 | 2:57.55 | |||
26 | Vilma Lindberg | 2004 | Södertälje Simsällskap | 39.13 | 1:23.71 | 2:10.90 | 2:58.45 | |||
27 | Matilda Pfeiff | 2001 | Väsby Simsällskap | 39.78 | 1:26.02 | 2:13.78 | 2:59.95 | |||
28 | Maria Tavemark | 2001 | Täby Sim | 40.65 | 1:26.74 | 2:13.30 | 3:00.11 | |||
Gren 9, 100m Fjärilsim Herrar, Finaler, Senior |
Distriktrekord Seniorer: Simon Sjödin 51.85 2012-11-22 |
Distriktrekord Juniorer: Jacob Thulin 53.39 2009-12-20 |
SR: Lars Frölander (1974) 50.44 2000-03-17 |
SR Juniorer: Oscar Ekström (1994) 52.27 2014-11-20 |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | Tid | Status | ||||
1 | Jesper Jonsson | 1993 | Södertörns Simsällskap | 25.08 | 53.69 | |||||
2 | Alexander Nyström | 1990 | Simklubben Neptun | 25.62 | 55.60 | |||||
3 | Jacob Danielsson | 1998 | Stockholmspolisens IF SF | 25.76 | 56.32 | |||||
4 | Oskar Iwarsson | 2000 | Turebergs Simklubb | 26.68 | 56.63 | |||||
5 | Martin Nilsson | 1993 | Stockholmspolisens IF SF | 26.25 | 57.29 | |||||
6 | Henry Kerman | 1997 | Södertälje Simsällskap | 27.09 | 58.17 | |||||
7 | Joakim Q Hammarlind | 1993 | Stockholmspolisens IF SF | 27.55 | 58.25 | |||||
8 | Alfred Åström | 1997 | Stockholmspolisens IF SF | 27.38 | 59.18 | |||||
9 | Josef Al-Khalili | 2000 | Täby Sim | 27.86 | 59.72 | |||||
10 | Wilmer Tingbrand | 1998 | Södertörns Simsällskap | 27.57 | 59.99 | |||||
11 | Christopher Andrén | 2000 | Södertörns Simsällskap | 28.22 | 1:00.07 | |||||
12 | Wiggo Frohde | 2000 | Simklubben Neptun | 28.30 | 1:00.17 | |||||
13 | Hugo Eriksson | 1999 | Turebergs Simklubb | 27.77 | 1:00.40 | |||||
14 | Simon Blom | 1999 | Simklubben Neptun | 28.58 | 1:00.58 | |||||
15 | Karl Frylmark | 1999 | Väsby Simsällskap | 27.39 | 1:00.60 | |||||
16 | Lukas Peterson | 1998 | Stockholms Kappsimningsklubb | 27.87 | 1:00.69 | |||||
17 | Oscar Gullberg | 1999 | Åkersberga Simsällskap | 28.08 | 1:01.14 | |||||
18 | Oliver Rehn | 2001 | Simklubben Neptun | 28.66 | 1:01.28 | |||||
19 | Hampus Ny | 1990 | Södertälje Simsällskap | 28.48 | 1:01.31 | |||||
20 | Niklas Nyblom | 1999 | Väsby Simsällskap | 28.81 | 1:01.45 | |||||
21 | Jonas Malmring | 2001 | Spårvägen Simförening | 27.63 | 1:01.46 | |||||
22 | Klaudius Schreck | 2001 | Södertörns Simsällskap | 28.52 | 1:01.50 | |||||
23 | Zack Abelsson | 1998 | Södertörns Simsällskap | 28.87 | 1:01.97 | |||||
24 | Fredrik Jacobsson | 2001 | Stockholms Kappsimningsklubb | 28.73 | 1:02.62 | |||||
25 | Victor Halldén | 2000 | Täby Sim | 29.41 | 1:03.18 | |||||
26 | Daniel Jonsson | 1999 | Södertörns Simsällskap | 28.40 | 1:03.24 | |||||
27 | Johan Javier Gutierrez | 2002 | Södertörns Simsällskap | 29.25 | 1:03.44 | |||||
- | Christian Norberg | 1998 | Stockholmspolisens IF SF | DNS | ||||||
Gren 10, 100m Fjärilsim Damer, Finaler, Senior |
Distriktrekord Seniorer: Therese Alshammar 55.53 2010-11-06 |
Distriktrekord Juniorer: Sarah Sjöström 55.78 2013-12-15 |
SR: Sarah Sjöström (1993) 54.61 2014-12-07 |
SR Juniorer: Sarah Sjöström (1993) 55.78 2013-12-15 |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | Tid | Status | ||||
1 | Josefin Lindkvist | 1993 | Väsby Simsällskap | 28.94 | 1:02.10 | |||||
2 | Rebecca Mattsson | 1995 | Simklubben Neptun | 29.05 | 1:02.73 | |||||
3 | Filippa Malmström | 2003 | Södertälje Simsällskap | 29.37 | 1:03.56 | |||||
4 | Carin Klasson | 1995 | Södertörns Simsällskap | 30.45 | 1:04.27 | |||||
5 | Anna Miram | 1999 | Väsby Simsällskap | 30.85 | 1:04.38 | |||||
6 | Vilma Unnermark | 1997 | Södertörns Simsällskap | 30.27 | 1:05.00 | |||||
7 | Cassandra Engback | 1999 | Södertörns Simsällskap | 30.60 | 1:05.46 | |||||
8 | Agnes Fährlin | 1998 | Spårvägen Simförening | 30.39 | 1:05.53 | |||||
9 | Louise Halldén | 1998 | Väsby Simsällskap | 30.93 | 1:05.76 | |||||
10 | Emma Sundstrand | 2001 | Södertälje Simsällskap | 30.29 | 1:05.77 | |||||
11 | Isabelle Wrejde | 1999 | Simklubben Neptun | 31.49 | 1:07.09 | |||||
12 | Matilda Flood | 1999 | Spårvägen Simförening | 31.64 | 1:07.45 | |||||
13 | Cornelia Eklund | 2000 | Väsby Simsällskap | 31.21 | 1:07.81 | |||||
14 | Elsa Nordström | 2001 | Stockholms Kappsimningsklubb | 31.50 | 1:08.17 | |||||
15 | Siri Selander | 1999 | Stockholms Kappsimningsklubb | 31.92 | 1:08.18 | |||||
16 | Emma Dimitriou Sagré | 1999 | Väsby Simsällskap | 31.72 | 1:08.47 | |||||
17 | Isa Lundgren Sonnergren | 2004 | Simklubben Neptun | 32.26 | 1:08.52 | |||||
18 | Linn Herlin | 2002 | Spårvägen Simförening | 31.98 | 1:08.78 | |||||
19 | Elin Peng | 2003 | Väsby Simsällskap | 31.98 | 1:08.92 | |||||
20 | Klara Possman | 2003 | Södertörns Simsällskap | 32.31 | 1:08.94 | |||||
21 | Jessica Berg | 1998 | Stockholmspolisens IF SF | 30.88 | 1:09.00 | |||||
22 | Hanne Melin Romstad | 1999 | Väsby Simsällskap | 32.36 | 1:09.04 | |||||
23 | Sofia Walsh | 2002 | Stockholmspolisens IF SF | 31.76 | 1:09.09 | |||||
24 | Felicia Hedman | 1995 | Simklubben Neptun | 30.50 | 1:09.27 | |||||
25 | Smilla Lönnberg | 2001 | Stockholms Kappsimningsklubb | 32.38 | 1:09.75 | |||||
26 | Erica Christensen Weistrand | 1997 | Södertälje Simsällskap | 32.16 | 1:10.97 | |||||
27 | Fanny Odin | 2000 | Spårvägen Simförening | 32.34 | 1:11.12 | |||||
28 | Linnea Yu Hammarsten | 2002 | Södertälje Simsällskap | 33.40 | 1:11.71 | |||||
29 | Amanda Strömdahl | 2000 | Täby Sim | 33.36 | 1:11.76 | |||||
30 | Rebecca Höglind | 1998 | Solna Sundbyberg SS 04 | 33.44 | 1:12.19 | |||||
31 | Hermella Alem | 2000 | Stockholmspolisens IF SF | 32.90 | 1:12.82 | |||||
32 | Anna Westborg | 2002 | Skuru Idrottsklubb | 33.00 | 1:12.87 | |||||
33 | Tuva Glimmerud-Gullbjörk | 2000 | Stockholmspolisens IF SF | 32.54 | 1:12.89 | |||||
34 | Alexandra Jensen | 2001 | Täby Sim | 34.07 | 1:13.17 | |||||
35 | Lea Granert | 2001 | Stockholmspolisens IF SF | 33.63 | 1:13.43 | |||||
36 | Julia Björkén | 2001 | Väsby Simsällskap | 33.48 | 1:13.83 | |||||
37 | Klara Eklöf | 2002 | Stockholms Kappsimningsklubb | 36.29 | 1:18.55 | |||||
- | Jessica Lindholm | 2001 | IFK Simning Åland | 33.51 | 1:07.91 | EXTRA | ||||
- | Michelle Berntsson | 2000 | Väsby Simsällskap | DNS | ||||||
- | Nadia Welin-Berger | 2002 | Södertälje Simsällskap | DNS | ||||||
Gren 11, 400m Frisim Herrar, Finaler, Senior |
Distriktrekord Seniorer: Anders Holmertz 3:42.79 1992-02-29 |
Distriktrekord Juniorer: Jesper Björk 3:51.94 2013-11-20 |
SR: Anders Holmertz (1968) 3:40.81 1990-02-04 |
SR Juniorer: Adam Paulsson (1995) 3:45.99 2014-11-19 |
Plac. | Namn | Född | Förening | 100m | 200m | 300m | Tid | Status | ||
1 | Erik Brandt | 1999 | Södertälje Simsällskap | 58.09 | 2:00.51 | 3:02.99 | 4:02.14 | |||
2 | Karl Gustav Gérnyi | 1999 | Simklubben Neptun | 57.59 | 1:58.85 | 3:02.01 | 4:02.47 | |||
3 | Hugo Eriksson | 1999 | Turebergs Simklubb | 58.25 | 2:00.76 | 3:03.63 | 4:06.06 | |||
4 | Max Sundberg | 1999 | Väsby Simsällskap | 58.78 | 2:01.46 | 3:05.33 | 4:06.13 | |||
5 | Aaro Tähtivuori | 1998 | Simklubben Neptun | 57.83 | 2:00.51 | 3:04.73 | 4:08.56 | |||
6 | Elias Hysing | 2000 | Stockholmspolisens IF SF | 1:01.64 | 2:06.72 | 3:11.63 | 4:16.51 | |||
7 | Linus Kahl | 2001 | Wisby Simsällskap | 59.16 | 2:04.48 | 3:11.10 | 4:18.33 | |||
8 | Martin Melinder | 2001 | Väsby Simsällskap | 1:00.89 | 2:06.56 | 3:12.73 | 4:18.71 | |||
9 | Gustav Frödeberg | 1997 | Väsby Simsällskap | 1:01.27 | 2:07.61 | 3:14.04 | 4:20.09 | |||
10 | Victor Halldén | 2000 | Täby Sim | 1:02.30 | 2:10.24 | 3:17.76 | 4:23.19 | |||
11 | Daniel Coleman | 2000 | Täby Sim | 1:04.21 | 2:12.16 | 3:17.52 | 4:23.33 | |||
12 | Olof Askling | 1999 | Stockholms Kappsimningsklubb | 1:04.13 | 2:11.56 | 3:19.34 | 4:26.68 | |||
13 | Frederick Holmer Fann | 1998 | Solna Sundbyberg SS 04 | 1:03.82 | 2:12.03 | 3:20.24 | 4:27.10 | |||
14 | Gabriel Henkel | 2001 | Skuru Idrottsklubb | 1:04.01 | 2:12.32 | 3:20.91 | 4:28.19 | |||
15 | Carl Wennerholm | 2002 | Stockholms Kappsimningsklubb | 1:05.60 | 2:14.39 | 3:22.33 | 4:28.74 | |||
16 | Isak Gustafsson | 2001 | Stockholms Kappsimningsklubb | 1:02.55 | 2:10.81 | 3:20.78 | 4:28.87 | |||
17 | Rasmus Rantanen | 1997 | Södertälje Simsällskap | 1:00.72 | 2:09.85 | 3:21.81 | 4:31.13 | |||
18 | Andres Pöllänen | 2001 | Täby Sim | 1:05.95 | 2:16.25 | 3:26.76 | 4:36.34 | |||
19 | Emil Gunneriusson | 2000 | Stockholms Kappsimningsklubb | 1:04.71 | 2:14.47 | 3:24.82 | 4:37.27 | |||
20 | David Stålmarck | 2001 | Stockholmspolisens IF SF | 1:04.13 | 2:14.66 | 3:30.57 | 4:45.33 | |||
- | Erik Ahlqvist | 2001 | Täby Sim | DNS | ||||||
Gren 12, 4X200m Frisim Damer, Finaler, Senior |
Distriktrekord Seniorer: Väsby SS 7:51.65 2010-12-04 |
Distriktrekord Juniorer: Södertörns SS 8:05.07 2009-01-31 |
SR: Väsby SS (1900) 7:51.65 2010-12-04 |
SR Juniorer: Södertörns SS (1900) 8:05.07 2009-01-31 |
Plac. | Namn | Född | Förening | 100m | 200m | Tid | Status | |||
1 | Väsby SS Damer Lag 1 | 1990 | Väsby Simsällskap | 8:30.13 | ||||||
Louise Halldén | 1998 | 1:01.03 | 2:05.10 | 2:05.10 | ||||||
Tova Andersson | 2001 | 1:01.89 | 2:07.30 | 4:12.40 | ||||||
Emma Dimitriou Sagré | 1999 | 1:02.67 | 2:10.38 | 6:22.78 | ||||||
Josefin Lindkvist | 1993 | 1:01.80 | 2:07.35 | 8:30.13 | ||||||
2 | SK Neptun Damer | 1990 | Simklubben Neptun | 8:36.09 | ||||||
Tiffani Segerbrand | 1999 | 1:01.18 | 2:05.57 | 2:05.57 | ||||||
Christine Ekman | 1994 | 1:01.48 | 2:06.43 | 4:12.00 | ||||||
Astrid Hammar | 2000 | 1:03.38 | 2:11.55 | 6:23.55 | ||||||
Alexandra Vartiainen | 2001 | 1:04.56 | 2:12.54 | 8:36.09 | ||||||
3 | Södertälje Damer | 1990 | Södertälje Simsällskap | 8:38.83 | ||||||
Emma Sundstrand | 2001 | 1:01.99 | 2:07.60 | 2:07.60 | ||||||
Filippa Malmström | 2003 | 1:06.84 | 2:17.24 | 4:24.84 | ||||||
Carolina Jonsson | 2002 | 1:02.02 | 2:08.84 | 6:33.68 | ||||||
Alida Ramdén | 1997 | 58.64 | 2:05.15 | 8:38.83 | ||||||
Gren 13, 4X200m Frisim Herrar, Finaler, Senior |
Distriktrekord Seniorer: SK Neptun 7:13.44 2007-11-23 |
Distriktrekord Juniorer: SK Neptun 7:28.23 2002-11-29 |
SR: Mölndals ASS (1900) 7:09.74 2014-11-19 |
SR Juniorer: Uddevalla Sim (1900) 7:16.53 2009-11-27 |
Plac. | Namn | Född | Förening | 100m | 200m | Tid | Status | |||
1 | Södertälje Herrar | 1990 | Södertälje Simsällskap | 7:48.79 | ||||||
Björn Seeliger | 2000 | 56.53 | 1:54.74 | 1:54.74 | ||||||
Theodor Hansson | 1994 | 56.24 | 1:58.39 | 3:53.13 | ||||||
Rasmus Rantanen | 1997 | 58.30 | 2:02.64 | 5:55.77 | ||||||
Erik Brandt | 1999 | 53.74 | 1:53.02 | 7:48.79 | ||||||
2 | SK Neptun Herrar | 1990 | Simklubben Neptun | 7:49.93 | ||||||
Aaro Tähtivuori | 1998 | 58.14 | 1:59.98 | 1:59.98 | ||||||
Oliver Rehn | 2001 | 57.20 | 1:58.51 | 3:58.49 | ||||||
William Lulek | 1998 | 56.42 | 1:54.70 | 5:53.19 | ||||||
Wiggo Frohde | 2000 | 56.30 | 1:56.74 | 7:49.93 | ||||||
3 | Spif SF Herrar Lag 1 | 1990 | Stockholmspolisens IF SF | 7:53.09 | ||||||
Joakim Q Hammarlind | 1993 | 57.12 | 1:56.86 | 1:56.86 | ||||||
Martin Nilsson | 1993 | 57.74 | 1:59.57 | 3:56.43 | ||||||
Alfred Åström | 1997 | 57.73 | 2:00.02 | 5:56.45 | ||||||
Dennis Wilkman | 1998 | 55.04 | 1:56.64 | 7:53.09 | ||||||
Gren 14, 4X100m Medley Damer(jun), Finaler, Senior |
Distriktrekord Seniorer: Väsby SS 3:57.58 2009-11-29 |
Distriktrekord Juniorer: Södertörn SS 4:07.18 2012-01-29 |
SR: Väsby SS (1900) 3:57.58 2009-11-29 |
SR Juniorer: Helsingborg S (1900) 4:05.50 2011-11-27 |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | 100m | Tid | Status | |||
1 | Södertörn Damer 1 | 1996 | Södertörns Simsällskap | 4:22.15 | ||||||
Wilma Roloff | 2000 | 32.48 | 1:06.79 | 1:06.79 | ||||||
Emelie Fast | 2004 | 34.16 | 1:13.49 | 2:20.28 | ||||||
Vilma Unnermark | 1997 | 29.86 | 1:03.46 | 3:23.74 | ||||||
Cassandra Engback | 1999 | 27.89 | 58.41 | 4:22.15 | ||||||
2 | Väsby SS Damer Lag 1 | 1996 | Väsby Simsällskap | 4:25.03 | ||||||
Anna Miram | 1999 | 31.02 | 1:03.91 | 1:03.91 | ||||||
Julia Björkén | 2001 | 34.83 | 1:15.02 | 2:18.93 | ||||||
Louise Halldén | 1998 | 29.76 | 1:05.17 | 3:24.10 | ||||||
Elin Peng | 2003 | 28.19 | 1:00.93 | 4:25.03 | ||||||
3 | Spif SF Damer [1996] | 1996 | Stockholmspolisens IF SF | 4:30.27 | ||||||
Paola Kylberg | 2002 | 32.64 | 1:06.92 | 1:06.92 | ||||||
Lea Granert | 2001 | 34.61 | 1:14.29 | 2:21.21 | ||||||
Jessica Berg | 1998 | 30.98 | 1:07.88 | 3:29.09 | ||||||
Tuva Glimmerud-Gullbjörk | 2000 | 29.05 | 1:01.18 | 4:30.27 | ||||||
4 | Skk Jun Lag 1 | 1996 | Stockholms Kappsimningsklubb | 4:31.93 | ||||||
Hanna Reithner | 2000 | 32.97 | 1:07.17 | 1:07.17 | ||||||
Amanda Eriksson | 2001 | 35.94 | 1:17.03 | 2:24.20 | ||||||
Elsa Nordström | 2001 | 30.60 | 1:06.43 | 3:30.63 | ||||||
Smilla Lönnberg | 2001 | 29.38 | 1:01.30 | 4:31.93 | ||||||
5 | Tureberg SK | 1996 | Turebergs Simklubb | 4:32.38 | ||||||
Olivia Stille | 2000 | 32.37 | 1:07.47 | 1:07.47 | ||||||
Elin Swerlander | 2001 | 36.04 | 1:17.32 | 2:24.79 | ||||||
Beatrice Vezzoli | 1998 | 30.74 | 1:07.05 | 3:31.84 | ||||||
Astrid Eriksson | 2001 | 28.95 | 1:00.54 | 4:32.38 | ||||||
6 | Väsby SS Damer Lag 2 | 1996 | Väsby Simsällskap | 4:35.09 | ||||||
Tova Andersson | 2001 | 33.17 | 1:08.04 | 1:08.04 | ||||||
Tuva Björkén | 2003 | 35.85 | 1:17.00 | 2:25.04 | ||||||
Cornelia Eklund | 2000 | 31.06 | 1:07.86 | 3:32.90 | ||||||
Ebba Andersson | 2001 | 30.07 | 1:02.19 | 4:35.09 | ||||||
7 | Täby Sim Damer | 1996 | Täby Sim | 4:37.09 | ||||||
Ellen Banestig | 2002 | 33.18 | 1:08.32 | 1:08.32 | ||||||
Mikaela Bergh | 1999 | 34.26 | 1:13.53 | 2:21.85 | ||||||
Alexandra Jensen | 2001 | 32.82 | 1:12.19 | 3:34.04 | ||||||
Sigrid Loid | 1999 | 29.62 | 1:03.05 | 4:37.09 | ||||||
8 | Spårvägen Damer Lag 2 | 2005 | Spårvägen Simförening | 4:40.94 | ||||||
Zafira Vaamonde | 2001 | 33.69 | 1:10.06 | 1:10.06 | ||||||
Agnes Fährlin | 1998 | 35.69 | 1:17.44 | 2:27.50 | ||||||
Fanny Odin | 2000 | 31.97 | 1:10.77 | 3:38.27 | ||||||
Linn Herlin | 2002 | 29.95 | 1:02.67 | 4:40.94 | ||||||
9 | Skk Jun Lag 2 | 1996 | Stockholms Kappsimningsklubb | 4:47.35 | ||||||
Klara Alte | 2002 | 36.18 | 1:13.69 | 1:13.69 | ||||||
Nora Segerström | 2002 | 37.90 | 1:21.75 | 2:35.44 | ||||||
Siri Selander | 1999 | 32.00 | 1:08.55 | 3:43.99 | ||||||
Saga Skarin | 2000 | 30.15 | 1:03.36 | 4:47.35 | ||||||
10 | Täby Sim Damer 2 [2001] | 1996 | Täby Sim | 4:48.22 | ||||||
Josephine Junehed | 2002 | 33.98 | 1:10.25 | 1:10.25 | ||||||
Embla Börjesson | 2002 | 35.64 | 1:16.89 | 2:27.14 | ||||||
Thilda Ström | 2003 | 34.86 | 1:17.22 | 3:44.36 | ||||||
Fanny Kruthammar | 1999 | 30.53 | 1:03.86 | 4:48.22 | ||||||
- | IFK Så Damer [1996] | 1996 | IFK Simning Åland | 4:40.70 | EXTRA | |||||
Jenny Ek | 1999 | 33.96 | 1:10.78 | 1:10.78 | ||||||
Ellen Woivalin | 2001 | 37.81 | 1:21.53 | 2:32.31 | ||||||
Jessica Lindholm | 2001 | 32.68 | 1:08.55 | 3:40.86 | ||||||
Olivia Weuro | 2002 | 28.69 | 59.84 | 4:40.70 | ||||||
- | Botk-Rönn Damer [1996] | 1996 | Botkyrka-Rönninge Simsällskap | DSQ | ||||||
Emilia Bengtsson | 2001 | 35.74 | 1:13.89 | 1:13.89 | ||||||
My Rundberg | 1999 | 38.62 | 1:22.99 | 2:36.88 | ||||||
Mikaela Eriksson | 1997 | 33.35 | 1:14.99 | 3:51.87 | ||||||
- | Spårvägen Damer 1 | 1996 | Spårvägen Simförening | DSQ | ||||||
Elin Grenholm | 1999 | 34.04 | 1:10.86 | 1:10.86 | ||||||
Julia Augustsson | 2000 | 36.00 | 1:17.01 | 2:27.87 | ||||||
Matilda Flood | 1999 | 31.41 | 1:08.42 | 3:36.29 | ||||||
- | SS04 Damer [1996] | 1996 | Solna Sundbyberg SS 04 | DSQ | ||||||
Filippa Berndtson | 1997 | 33.28 | 1:08.86 | 1:08.86 | ||||||
Sophia Norén | 1998 | 34.17 | 1:14.07 | 2:22.93 | ||||||
Rebecca Höglind | 1998 | 32.50 | 1:10.42 | 3:33.35 | ||||||
Gren 15, 4X100m Medley Herrar(jun), Finaler, Senior |
Distriktrekord Seniorer: SK Neptun 3:29.41 2009-11-28 |
Distriktrekord Juniorer: Polisen IF 3:39.33 2011-11-24 |
SR: SK Neptun (1900) 3:29.51 2009-11-28 |
SR Juniorer: Jönköpings SS (1900) 3:38.19 2013-11-24 |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | 100m | Tid | Status | |||
1 | Spif SF Herrar [1996] | 1996 | Stockholmspolisens IF SF | 3:58.71 | ||||||
Martin Falk | 1999 | 28.48 | 59.38 | 59.38 | ||||||
Dennis Wilkman | 1998 | 30.16 | 1:06.24 | 2:05.62 | ||||||
Alfred Åström | 1997 | 27.76 | 59.75 | 3:05.37 | ||||||
Niclas Eriksson | 1998 | 25.59 | 53.34 | 3:58.71 | ||||||
2 | Väsby SS Herrar Lag 1 | 1996 | Väsby Simsällskap | 4:01.49 | ||||||
Simon Brandt | 2000 | 30.33 | 1:03.36 | 1:03.36 | ||||||
Karl Frylmark | 1999 | 30.32 | 1:05.33 | 2:08.69 | ||||||
Niklas Nyblom | 1999 | 27.60 | 59.16 | 3:07.85 | ||||||
Max Sundberg | 1999 | 25.78 | 53.64 | 4:01.49 | ||||||
3 | Täby Sim Herrar | 2001 | Täby Sim | 4:01.64 | ||||||
Victor Simic | 2000 | 30.30 | 1:02.70 | 1:02.70 | ||||||
Daniel Räisänen | 1999 | 29.72 | 1:03.64 | 2:06.34 | ||||||
Josef Al-Khalili | 2000 | 27.60 | 59.35 | 3:05.69 | ||||||
Victor Halldén | 2000 | 26.32 | 55.95 | 4:01.64 | ||||||
4 | Södertörn Herrar [2001] | 1996 | Södertörns Simsällskap | 4:02.53 | ||||||
Erik Reinholdz | 1997 | 30.31 | 1:01.81 | 1:01.81 | ||||||
Filip Antlöv | 1998 | 31.15 | 1:06.82 | 2:08.63 | ||||||
Wilmer Tingbrand | 1998 | 26.91 | 59.09 | 3:07.72 | ||||||
Alexej Filinau | 1998 | 25.35 | 54.81 | 4:02.53 | ||||||
5 | Tyresö SS Herrar | 1996 | Tyresö Simsällskap | 4:04.20 | ||||||
Olle Sköld | 1999 | 27.47 | 57.65 | 57.65 | ||||||
Algot Lindwall | 2002 | 32.05 | 1:10.31 | 2:07.96 | ||||||
Daniel Redelius | 2000 | 27.75 | 1:01.10 | 3:09.06 | ||||||
Philip Parsons | 1999 | 26.24 | 55.14 | 4:04.20 | ||||||
6 | Spårvägen Herrar [2001] | 1996 | Spårvägen Simförening | 4:11.20 | ||||||
Gustav Henriksen | 2002 | 30.90 | 1:03.75 | 1:03.75 | ||||||
Arvid Styrman | 2002 | 33.92 | 1:13.36 | 2:17.11 | ||||||
Jonas Malmring | 2001 | 27.43 | 1:01.15 | 3:18.26 | ||||||
Daniel Sjöblom Ahlström | 1998 | 25.31 | 52.94 | 4:11.20 | ||||||
7 | Väsby SS Herrar Lag 2 | 1996 | Väsby Simsällskap | 4:11.58 | ||||||
Anton Widholm | 1999 | 29.46 | 1:01.57 | 1:01.57 | ||||||
William Lernå | 2002 | 33.44 | 1:12.06 | 2:13.63 | ||||||
Christopher Lindholm | 2002 | 29.29 | 1:02.69 | 3:16.32 | ||||||
Gustav Frödeberg | 1997 | 26.29 | 55.26 | 4:11.58 | ||||||
8 | Skk Jun Lag 1 | 1996 | Stockholms Kappsimningsklubb | 4:14.79 | ||||||
Isak Gustafsson | 2001 | 30.84 | 1:04.05 | 1:04.05 | ||||||
Sebastian Tufvesson | 2000 | 32.47 | 1:10.38 | 2:14.43 | ||||||
Fredrik Jacobsson | 2001 | 29.23 | 1:04.27 | 3:18.70 | ||||||
Lukas Peterson | 1998 | 26.29 | 56.09 | 4:14.79 | ||||||
9 | SS04 Herrar [1996] | 1996 | Solna Sundbyberg SS 04 | 4:15.39 | ||||||
Philip Bentzer | 2001 | 30.77 | 1:05.74 | 1:05.74 | ||||||
Edward Eliasson | 1997 | 30.88 | 1:06.95 | 2:12.69 | ||||||
Leonardo Montes | 2002 | 28.77 | 1:03.48 | 3:16.17 | ||||||
Frederick Holmer Fann | 1998 | 27.95 | 59.22 | 4:15.39 | ||||||
10 | Täby Sim Herrar Lag 2 | 1996 | Täby Sim | 4:16.58 | ||||||
Tobias Fernandez | 1999 | 31.22 | 1:04.45 | 1:04.45 | ||||||
Isak Alin | 1999 | 31.59 | 1:07.96 | 2:12.41 | ||||||
Jonas Al-Khalili | 2002 | 31.07 | 1:06.70 | 3:19.11 | ||||||
Daniel Coleman | 2000 | 27.00 | 57.47 | 4:16.58 | ||||||
11 | Skk Jun Lag 2 | 1996 | Stockholms Kappsimningsklubb | 4:24.01 | ||||||
Carl Wennerholm | 2002 | 33.15 | 1:08.16 | 1:08.16 | ||||||
Olof Askling | 1999 | 33.45 | 1:12.35 | 2:20.51 | ||||||
Tor Selander | 2002 | 29.38 | 1:04.21 | 3:24.72 | ||||||
Emil Gunneriusson | 2000 | 28.14 | 59.29 | 4:24.01 | ||||||
12 | Botk-Rönn Herrar [1996] | 1996 | Botkyrka-Rönninge Simsällskap | 4:36.55 | ||||||
Alexander Koufakis | 2000 | 34.69 | 1:14.53 | 1:14.53 | ||||||
Juan Esbjörnsson | 2002 | 35.39 | 1:16.38 | 2:30.91 | ||||||
Daniel Karlsson | 2001 | 29.01 | 1:04.54 | 3:35.45 | ||||||
Dmitrij Denisenko | 2000 | 27.78 | 1:01.10 | 4:36.55 | ||||||
Gren 16, 400m Medley Damer, Finaler, Senior |
Distriktrekord Seniorer: Stina Gardell 4:31.70 2009-11-13 |
Distriktrekord Juniorer: Stina Gardell 4:31.70 2009-11-13 |
SR: Stina Gardell (1990) 4:31.70 2009-12-13 |
SR Juniorer: Stina Gardell (1990) 4:31.70 2009-12-13 |
Plac. | Namn | Född | Förening | 100m | 200m | 300m | Tid | Status | ||
1 | Christine Ekman | 1994 | Simklubben Neptun | 1:09.28 | 2:23.85 | 3:47.73 | 4:54.91 | |||
2 | Anna Miram | 1999 | Väsby Simsällskap | 1:07.29 | 2:23.02 | 3:52.63 | 5:01.39 | |||
3 | Ayleen Burt | 1997 | Stockholmspolisens IF SF | 1:09.59 | 2:27.25 | 3:53.22 | 5:01.79 | |||
4 | Greta Nykvist | 1996 | Södertörns Simsällskap | 1:10.40 | 2:28.84 | 3:53.86 | 5:03.22 | |||
5 | Emma Sundstrand | 2001 | Södertälje Simsällskap | 1:10.67 | 2:30.86 | 3:56.14 | 5:03.96 | |||
6 | Isabelle Hanson | 1998 | Järfälla Simsällskap | 1:08.80 | 2:27.34 | 3:55.17 | 5:04.21 | |||
7 | Louise Halldén | 1998 | Väsby Simsällskap | 1:11.15 | 2:31.94 | 4:01.40 | 5:07.57 | |||
8 | Alexandra Vartiainen | 2001 | Simklubben Neptun | 1:16.50 | 2:36.64 | 3:59.03 | 5:08.31 | |||
9 | Cornelia Eklund | 2000 | Väsby Simsällskap | 1:11.47 | 2:31.39 | 3:59.70 | 5:10.97 | |||
10 | Emma Dimitriou Sagré | 1999 | Väsby Simsällskap | 1:11.72 | 2:32.24 | 4:00.92 | 5:12.54 | |||
11 | Carolina Jonsson | 2002 | Södertälje Simsällskap | 1:12.33 | 2:34.36 | 4:02.52 | 5:12.87 | |||
12 | Rebecka Ehn | 2000 | Simklubben Neptun | 1:13.34 | 2:34.59 | 4:06.01 | 5:13.50 | |||
13 | Astrid Eriksson | 2001 | Turebergs Simklubb | 1:13.94 | 2:35.00 | 4:03.51 | 5:14.13 | |||
14 | Emma Roloff | 2002 | Södertörns Simsällskap | 1:12.88 | 2:35.08 | 4:04.21 | 5:16.75 | |||
15 | Vilma Brolund | 2001 | Simklubben Neptun | 1:12.52 | 2:35.44 | 4:06.48 | 5:18.51 | |||
16 | Solène Arnou | 2000 | Södertälje Simsällskap | 1:13.70 | 2:35.96 | 4:04.42 | 5:18.52 | |||
17 | Louise Peacock | 2001 | Väsby Simsällskap | 1:14.31 | 2:33.06 | 4:05.34 | 5:18.54 | |||
18 | Elin Peng | 2003 | Väsby Simsällskap | 1:11.01 | 2:38.17 | 4:08.44 | 5:22.38 | |||
19 | Felicia Östlund | 2002 | Skuru Idrottsklubb | 1:15.75 | 2:42.52 | 4:14.38 | 5:26.76 | |||
20 | Michaela Mattsson | 1999 | Simklubben Neptun | 1:13.41 | 2:37.42 | 4:11.16 | 5:27.42 | |||
21 | Fanny Odin | 2000 | Spårvägen Simförening | 1:15.69 | 2:40.35 | 4:14.30 | 5:28.07 | |||
22 | Rebecka Bergström | 1997 | Stockholmspolisens IF SF | 1:15.55 | 2:42.25 | 4:16.40 | 5:28.90 | |||
23 | Smilla Malm | 2003 | Täby Sim | 1:17.87 | 2:43.77 | 4:12.24 | 5:29.38 | |||
24 | Esther Rydbeck Nordén | 2001 | Täby Sim | 1:21.30 | 2:42.19 | 4:18.90 | 5:32.32 | |||
25 | Julia Franks | 2000 | Täby Sim | 1:22.99 | 2:46.23 | 4:16.58 | 5:33.21 | |||
26 | Julia Augustsson | 2000 | Spårvägen Simförening | 1:19.07 | 2:48.34 | 4:16.23 | 5:33.30 | |||
27 | Josephine Junehed | 2002 | Täby Sim | 1:20.79 | 2:42.08 | 4:19.72 | 5:36.50 | |||
28 | Fanny Ek | 1999 | IFK Simning Åland | 1:19.72 | 2:44.78 | 4:19.95 | 5:38.21 | |||
- | Linn Herlin | 2002 | Spårvägen Simförening | DSQ | ||||||
Gren 17, 50m Fjärilsim Herrar, Finaler, Senior |
Distriktrekord Seniorer: Stefan Nystrand 23.49 2011-11-27 |
Distriktrekord Juniorer: Sebastian Holmberg 23.82 2011-11-27 |
SR: Lars Frölander (1974) 22.97 2001-10-20 |
SR Juniorer: Henrik Lindau (1990) 23.49 2009-11-10 |
Plac. | Namn | Född | Förening | Tid | Status | |||||
1 | Pontus Flodqvist | 1988 | Simklubben Neptun | 24.90 | ||||||
2 | Elias Altman | 1998 | Saltsjöbadens Idrottsförening | 25.20 | ||||||
3 | Jacob Danielsson | 1998 | Stockholmspolisens IF SF | 25.35 | ||||||
4 | Edward Eliasson | 1997 | Solna Sundbyberg SS 04 | 25.92 | ||||||
5 | Hugo Eriksson | 1999 | Turebergs Simklubb | 26.04 | ||||||
6 | Oskar Iwarsson | 2000 | Turebergs Simklubb | 26.14 | ||||||
7 | Carl-Åke Willberg | 1998 | Danderyds Sim | 26.17 | ||||||
8 | Marcus Stridfäldt | 1995 | Södertörns Simsällskap | 26.38 | ||||||
9 | Henry Kerman | 1997 | Södertälje Simsällskap | 26.42 | ||||||
10 | Hampus Ny | 1990 | Södertälje Simsällskap | 26.52 | ||||||
11 | Klaudius Schreck | 2001 | Södertörns Simsällskap | 26.68 | ||||||
12 | Erik Ottosson | 1999 | Spårvägen Simförening | 26.82 | ||||||
12 | Jonas Malmring | 2001 | Spårvägen Simförening | 26.82 | ||||||
14 | Anton Mylläri | 2001 | Södertörns Simsällskap | 27.03 | ||||||
15 | Karl Frylmark | 1999 | Väsby Simsällskap | 27.06 | ||||||
16 | Linus Kahl | 2001 | Wisby Simsällskap | 27.11 | ||||||
16 | Theodor Hansson | 1994 | Södertälje Simsällskap | 27.11 | ||||||
18 | Elias Hysing | 2000 | Stockholmspolisens IF SF | 27.20 | ||||||
19 | Lukas Peterson | 1998 | Stockholms Kappsimningsklubb | 27.22 | ||||||
20 | Isak Alin | 1999 | Täby Sim | 27.26 | ||||||
21 | Christian Konrad | 1989 | Botkyrka-Rönninge Simsällskap | 27.37 | ||||||
22 | Gustav Frödeberg | 1997 | Väsby Simsällskap | 27.43 | ||||||
23 | Wilmer Tingbrand | 1998 | Södertörns Simsällskap | 27.49 | ||||||
24 | Zack Abelsson | 1998 | Södertörns Simsällskap | 27.56 | ||||||
25 | Joakim Q Hammarlind | 1993 | Stockholmspolisens IF SF | 27.61 | ||||||
26 | Johan Javier Gutierrez | 2002 | Södertörns Simsällskap | 27.68 | ||||||
27 | Oscar Gullberg | 1999 | Åkersberga Simsällskap | 27.78 | ||||||
28 | Tobias Westholm | 1996 | Norrtälje Simklubb | 27.89 | ||||||
29 | Tyrone Nilsson-Deya | 2001 | Stockholmspolisens IF SF | 28.10 | ||||||
30 | Tobias Fernandez | 1999 | Täby Sim | 28.11 | ||||||
31 | Victor Halldén | 2000 | Täby Sim | 28.41 | ||||||
32 | Alexander Dimitriou | 2000 | Stockholmspolisens IF SF | 28.56 | ||||||
33 | Fredrik Jacobsson | 2001 | Stockholms Kappsimningsklubb | 28.94 | ||||||
Gren 18, 50m Fjärilsim Damer, Finaler, Senior |
Distriktrekord Seniorer: Therese Alshammar 24.38 2009-11-22 |
Distriktrekord Juniorer: Sarah Sjöström 24.90 2013-12-13 |
SR: Therese Alshammar (1977) 24.38 2009-11-22 |
SR Juniorer: Sarah Sjöström (1993) 24.90 2013-12-13 |
Plac. | Namn | Född | Förening | Tid | Status | |||||
1 | Josefin Lindkvist | 1993 | Väsby Simsällskap | 28.05 | ||||||
2 | Alida Ramdén | 1997 | Södertälje Simsällskap | 28.15 | ||||||
3 | Rebecca Mattsson | 1995 | Simklubben Neptun | 28.47 | ||||||
4 | Emma Sundstedt | 1998 | Spårvägen Simförening | 28.67 | ||||||
5 | Filippa Malmström | 2003 | Södertälje Simsällskap | 28.75 | ||||||
6 | Vilma Unnermark | 1997 | Södertörns Simsällskap | 29.15 | ||||||
7 | Karolina Näsén | 1996 | Södertörns Simsällskap | 29.19 | ||||||
8 | Felicia Hedman | 1995 | Simklubben Neptun | 29.63 | ||||||
9 | Julia Thurfjell | 1994 | Tyresö Simsällskap | 29.64 | ||||||
10 | Carin Klasson | 1995 | Södertörns Simsällskap | 29.71 | ||||||
11 | Cassandra Engback | 1999 | Södertörns Simsällskap | 29.98 | ||||||
12 | Agnes Fährlin | 1998 | Spårvägen Simförening | 29.99 | ||||||
13 | Matilda Flood | 1999 | Spårvägen Simförening | 30.04 | ||||||
14 | Sofia Walsh | 2002 | Stockholmspolisens IF SF | 30.26 | ||||||
15 | Hanna Hargsten | 1999 | Solna Sundbyberg SS 04 | 30.28 | ||||||
16 | Filippa Berndtson | 1997 | Solna Sundbyberg SS 04 | 30.29 | ||||||
17 | Jessica Berg | 1998 | Stockholmspolisens IF SF | 30.50 | ||||||
18 | Isa Lundgren Sonnergren | 2004 | Simklubben Neptun | 30.53 | ||||||
19 | Elsa Nordström | 2001 | Stockholms Kappsimningsklubb | 30.92 | ||||||
20 | Erica Christensen Weistrand | 1997 | Södertälje Simsällskap | 30.93 | ||||||
21 | Lea Granert | 2001 | Stockholmspolisens IF SF | 30.96 | ||||||
22 | Siri Selander | 1999 | Stockholms Kappsimningsklubb | 30.99 | ||||||
23 | Signe Rönn | 2001 | Södertörns Simsällskap | 31.01 | ||||||
24 | Tuva Glimmerud-Gullbjörk | 2000 | Stockholmspolisens IF SF | 31.05 | ||||||
25 | Sophia Norén | 1998 | Solna Sundbyberg SS 04 | 31.13 | ||||||
26 | Sigrid Loid | 1999 | Täby Sim | 31.20 | ||||||
27 | Maya Lindhe | 2000 | Södertörns Simsällskap | 31.41 | ||||||
28 | Ellen Banestig | 2002 | Täby Sim | 31.52 | ||||||
29 | Klara Possman | 2003 | Södertörns Simsällskap | 31.57 | ||||||
29 | Rebecca Sandström | 2003 | Lidingö Simklubb | 31.57 | ||||||
31 | Thilda Ström | 2003 | Täby Sim | 31.64 | ||||||
32 | Tora Hansson | 2002 | Skuru Idrottsklubb | 31.67 | ||||||
33 | Pernilla Hultberg | 1999 | Tyresö Simsällskap | 31.73 | ||||||
34 | Smilla Malm | 2003 | Täby Sim | 31.83 | ||||||
35 | Rebecca Höglind | 1998 | Solna Sundbyberg SS 04 | 31.91 | ||||||
36 | Lovisa Malm | 2002 | Spårvägen Simförening | 32.01 | ||||||
37 | Maja Karlsson Karlström | 2002 | Spårvägen Simförening | 32.08 | ||||||
37 | Matilda Hägesten | 2000 | Älvsjö AIK Fritid | 32.08 | ||||||
39 | Amanda Strömdahl | 2000 | Täby Sim | 32.17 | ||||||
40 | Kristina Isacson | 2001 | Täby Sim | 32.62 | ||||||
41 | Viktoria Nylund | 2001 | Täby Sim | 32.77 | ||||||
42 | Zafira Vaamonde | 2001 | Spårvägen Simförening | 32.96 | ||||||
43 | Mikaela Eriksson | 1997 | Botkyrka-Rönninge Simsällskap | 32.98 | ||||||
- | Jenny Ek | 1999 | IFK Simning Åland | 30.27 | EXTRA | |||||
- | Jessica Lindholm | 2001 | IFK Simning Åland | 29.72 | EXTRA | |||||
- | Hanne Melin Romstad | 1999 | Väsby Simsällskap | DNS | ||||||
- | Michelle Berntsson | 2000 | Väsby Simsällskap | DNS | ||||||
Gren 19, 4X50m Medley Herrar(jun), Finaler, Senior |
Distriktrekord Seniorer: SK Neptun 1:35.01 2009-11-27 |
Distriktrekord Juniorer: Täby sim 1:39.93 2011-02-03 |
SR: SK Neptun (1900) 1:35.01 2009-11-27 |
SR Juniorer: Uddevalla Sim (1900) 1:39.71 2009-11-27 |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | Tid | Status | ||||
1 | Södertörn Herrar [2001] | 1996 | Södertörns Simsällskap | 1:49.85 | ||||||
Erik Reinholdz | 1997 | 28.74 | 28.74 | |||||||
Klaudius Schreck | 2001 | 30.19 | 58.93 | |||||||
Wilmer Tingbrand | 1998 | 26.71 | 1:25.64 | |||||||
Zack Abelsson | 1998 | 24.21 | 1:49.85 | |||||||
2 | Väsby SS Herrar Lag 1 | 1996 | Väsby Simsällskap | 1:51.48 | ||||||
Simon Brandt | 2000 | 29.35 | 29.35 | |||||||
Karl Frylmark | 1999 | 29.64 | 58.99 | |||||||
Niklas Nyblom | 1999 | 27.37 | 1:26.36 | |||||||
Max Sundberg | 1999 | 25.12 | 1:51.48 | |||||||
3 | Tyresö SS Herrar | 1996 | Tyresö Simsällskap | 1:51.84 | ||||||
Olle Sköld | 1999 | 26.58 | 26.58 | |||||||
Algot Lindwall | 2002 | 31.77 | 58.35 | |||||||
Daniel Redelius | 2000 | 27.68 | 1:26.03 | |||||||
Philip Parsons | 1999 | 25.81 | 1:51.84 | |||||||
4 | Väsby SS Herrar Lag 2 | 1996 | Väsby Simsällskap | 1:55.13 | ||||||
Anton Widholm | 1999 | 28.61 | 28.61 | |||||||
William Lernå | 2002 | 33.14 | 1:01.75 | |||||||
Christopher Lindholm | 2002 | 28.34 | 1:30.09 | |||||||
Gustav Frödeberg | 1997 | 25.04 | 1:55.13 | |||||||
5 | Skk Jun Lag 1 | 1996 | Stockholms Kappsimningsklubb | 1:55.32 | ||||||
Isak Gustafsson | 2001 | 30.12 | 30.12 | |||||||
Sebastian Tufvesson | 2000 | 31.87 | 1:01.99 | |||||||
Fredrik Jacobsson | 2001 | 28.86 | 1:30.85 | |||||||
Lukas Peterson | 1998 | 24.47 | 1:55.32 | |||||||
6 | Spårvägen Herrar [2001] | 1996 | Spårvägen Simförening | 1:55.57 | ||||||
Gustav Henriksen | 2002 | 29.79 | 29.79 | |||||||
Arvid Styrman | 2002 | 33.51 | 1:03.30 | |||||||
Daniel Sjöblom Ahlström | 1998 | 27.01 | 1:30.31 | |||||||
Jonas Malmring | 2001 | 25.26 | 1:55.57 | |||||||
7 | Spif SF Herrar [1996] | 1996 | Stockholmspolisens IF SF | 1:56.35 | ||||||
Christoffer Vang-Jensen | 2001 | 29.42 | 29.42 | |||||||
Tyrone Nilsson-Deya | 2001 | 32.14 | 1:01.56 | |||||||
David Stålmarck | 2001 | 29.02 | 1:30.58 | |||||||
Alexander Dimitriou | 2000 | 25.77 | 1:56.35 | |||||||
8 | SS04 Herrar [1996] | 1996 | Solna Sundbyberg SS 04 | 1:56.64 | ||||||
Philip Bentzer | 2001 | 30.32 | 30.32 | |||||||
Edward Eliasson | 1997 | 30.55 | 1:00.87 | |||||||
Leonardo Montes | 2002 | 27.94 | 1:28.81 | |||||||
Frederick Holmer Fann | 1998 | 27.83 | 1:56.64 | |||||||
9 | Skk Jun Lag 2 | 1996 | Stockholms Kappsimningsklubb | 2:00.28 | ||||||
Carl Wennerholm | 2002 | 31.30 | 31.30 | |||||||
Olof Askling | 1999 | 33.31 | 1:04.61 | |||||||
Tor Selander | 2002 | 28.69 | 1:33.30 | |||||||
Emil Gunneriusson | 2000 | 26.98 | 2:00.28 | |||||||
10 | Botk-Rönn Herrar [1996] | 1996 | Botkyrka-Rönninge Simsällskap | 2:02.04 | ||||||
Alexander Koufakis | 2000 | 31.12 | 31.12 | |||||||
Juan Esbjörnsson | 2002 | 34.27 | 1:05.39 | |||||||
Dmitrij Denisenko | 2000 | 29.34 | 1:34.73 | |||||||
Daniel Karlsson | 2001 | 27.31 | 2:02.04 | |||||||
Gren 20, 4X50m Medley Damer(jun), Finaler, Senior |
Distriktrekord Seniorer: Täby Sim 1:48.11 2008-11-07 |
Distriktrekord Juniorer: Södertörns SS 1:51.74 2012-11-24 |
SR: Täby Sim (1900) 1:48.11 2008-11-29 |
SR Juniorer: Södertörns SS (1900) 1:51.74 2012-11-24 |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | Tid | Status | ||||
1 | Södertörn Damer 1 | 1996 | Södertörns Simsällskap | 2:02.16 | ||||||
Greta Nykvist | 1996 | 30.88 | 30.88 | |||||||
Emelie Fast | 2004 | 32.83 | 1:03.71 | |||||||
Signe Rönn | 2001 | 30.54 | 1:34.25 | |||||||
Saliha Colic | 2003 | 27.91 | 2:02.16 | |||||||
2 | Tyresö SS Damer | 1996 | Tyresö Simsällskap | 2:02.67 | ||||||
Josefin Alm | 2001 | 31.39 | 31.39 | |||||||
Josefin Ossmyr | 1999 | 34.45 | 1:05.84 | |||||||
Linda Härmat | 1996 | 30.14 | 1:35.98 | |||||||
Sara Olsson | 1999 | 26.69 | 2:02.67 | |||||||
3 | Väsby SS Damer Lag 1 | 1996 | Väsby Simsällskap | 2:02.79 | ||||||
Anna Miram | 1999 | 30.30 | 30.30 | |||||||
Julia Björkén | 2001 | 34.88 | 1:05.18 | |||||||
Elin Peng | 2003 | 30.57 | 1:35.75 | |||||||
Louise Halldén | 1998 | 27.04 | 2:02.79 | |||||||
4 | SS04 Damer [1996] | 1996 | Solna Sundbyberg SS 04 | 2:03.43 | ||||||
Filippa Berndtson | 1997 | 31.63 | 31.63 | |||||||
Sophia Norén | 1998 | 32.53 | 1:04.16 | |||||||
Rebecca Höglind | 1998 | 31.53 | 1:35.69 | |||||||
Hanna Hargsten | 1999 | 27.74 | 2:03.43 | |||||||
5 | Spif SF Damer [1996] | 1996 | Stockholmspolisens IF SF | 2:04.29 | ||||||
Ayleen Burt | 1997 | 31.89 | 31.89 | |||||||
Caroline Wallenborg | 2000 | 33.11 | 1:05.00 | |||||||
Jessica Berg | 1998 | 31.85 | 1:36.85 | |||||||
Ida Pettersson | 1999 | 27.44 | 2:04.29 | |||||||
6 | Spårvägen Damer 1 | 1996 | Spårvägen Simförening | 2:06.09 | ||||||
Elin Grenholm | 1999 | 33.14 | 33.14 | |||||||
Agnes Fährlin | 1998 | 34.61 | 1:07.75 | |||||||
Matilda Flood | 1999 | 30.98 | 1:38.73 | |||||||
Emma Sundstedt | 1998 | 27.36 | 2:06.09 | |||||||
7 | Väsby SS Damer Lag 2 | 1996 | Väsby Simsällskap | 2:07.39 | ||||||
Tova Andersson | 2001 | 32.54 | 32.54 | |||||||
Tuva Björkén | 2003 | 35.69 | 1:08.23 | |||||||
Cornelia Eklund | 2000 | 30.34 | 1:38.57 | |||||||
Ebba Andersson | 2001 | 28.82 | 2:07.39 | |||||||
8 | Skk Jun Lag 1 | 1996 | Stockholms Kappsimningsklubb | 2:07.53 | ||||||
Hanna Reithner | 2000 | 32.17 | 32.17 | |||||||
Amanda Eriksson | 2001 | 35.95 | 1:08.12 | |||||||
Elsa Nordström | 2001 | 31.28 | 1:39.40 | |||||||
Smilla Lönnberg | 2001 | 28.13 | 2:07.53 | |||||||
9 | Spårvägen Damer Lag 2 | 2005 | Spårvägen Simförening | 2:11.38 | ||||||
Linn Herlin | 2002 | 33.78 | 33.78 | |||||||
Julia Augustsson | 2000 | 35.14 | 1:08.92 | |||||||
Fanny Odin | 2000 | 31.82 | 1:40.74 | |||||||
Zafira Vaamonde | 2001 | 30.64 | 2:11.38 | |||||||
10 | Skk Jun Lag 2 | 1996 | Stockholms Kappsimningsklubb | 2:13.34 | ||||||
Klara Alte | 2002 | 35.20 | 35.20 | |||||||
Nora Segerström | 2002 | 37.73 | 1:12.93 | |||||||
Siri Selander | 1999 | 31.11 | 1:44.04 | |||||||
Saga Skarin | 2000 | 29.30 | 2:13.34 | |||||||
- | IFK Så Damer [1996] | 1996 | IFK Simning Åland | 2:06.75 | EXTRA | |||||
Jenny Ek | 1999 | 32.11 | 32.11 | |||||||
Ellen Woivalin | 2001 | 37.41 | 1:09.52 | |||||||
Jessica Lindholm | 2001 | 29.81 | 1:39.33 | |||||||
Olivia Weuro | 2002 | 27.42 | 2:06.75 | |||||||
- | Botk-Rönn Damer [1996] | 1996 | Botkyrka-Rönninge Simsällskap | DSQ | ||||||
Emilia Bengtsson | 2001 | 34.95 | 34.95 | |||||||
My Rundberg | 1999 | 38.55 | 1:13.50 | |||||||
Mikaela Eriksson | 1997 | 33.93 | 1:47.43 | |||||||
Gren 21, 200m Ryggsim Herrar, Finaler, Senior |
Distriktrekord Seniorer: Simon Sjödin 1:55.66 2011-11-25 |
Distriktrekord Juniorer: Kristian Kron 1:56.82 2009-11-11 |
SR: Mattias Carlsson (1990) 1:54.31 2009-11-08 |
SR Juniorer: Mattias Carlsson (1990) 1:54.31 2009-11-08 |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | 100m | 150m | Tid | Status | ||
1 | Björn Seeliger | 2000 | Södertälje Simsällskap | 28.98 | 1:00.93 | 1:32.50 | 2:03.22 | |||
2 | William Lulek | 1998 | Simklubben Neptun | 29.92 | 1:01.68 | 1:33.34 | 2:03.95 | |||
3 | Martin Nilsson | 1993 | Stockholmspolisens IF SF | 29.02 | 1:01.75 | 1:34.94 | 2:07.57 | |||
4 | Olle Sköld | 1999 | Tyresö Simsällskap | 30.29 | 1:02.81 | 1:36.09 | 2:07.77 | |||
5 | Martin Falk | 1999 | Stockholmspolisens IF SF | 30.27 | 1:03.49 | 1:36.74 | 2:09.46 | |||
6 | Erik Brandt | 1999 | Södertälje Simsällskap | 31.05 | 1:04.68 | 1:37.98 | 2:09.99 | |||
7 | Oskar Iwarsson | 2000 | Turebergs Simklubb | 31.54 | 1:05.33 | 1:39.59 | 2:12.57 | |||
8 | Hugo Eriksson | 1999 | Turebergs Simklubb | 31.45 | 1:05.57 | 1:39.41 | 2:13.02 | |||
9 | Josef Al-Khalili | 2000 | Täby Sim | 31.67 | 1:06.06 | 1:40.53 | 2:14.08 | |||
10 | Anton Widholm | 1999 | Väsby Simsällskap | 30.84 | 1:04.66 | 1:39.43 | 2:14.29 | |||
11 | Max Sundberg | 1999 | Väsby Simsällskap | 32.46 | 1:06.97 | 1:41.15 | 2:14.42 | |||
12 | Carlandrea Puoti | 1999 | Stockholmspolisens IF SF | 31.33 | 1:05.50 | 1:40.04 | 2:15.25 | |||
13 | Gustav Henriksen | 2002 | Spårvägen Simförening | 31.78 | 1:06.62 | 1:41.51 | 2:15.62 | |||
14 | Daniel Jonsson | 1999 | Södertörns Simsällskap | 30.80 | 1:05.57 | 1:41.40 | 2:16.67 | |||
15 | Anton Marijanovic | 2000 | Södertörns Simsällskap | 31.49 | 1:06.45 | 1:42.56 | 2:16.79 | |||
16 | Christoffer Vang-Jensen | 2001 | Stockholmspolisens IF SF | 32.31 | 1:06.71 | 1:42.13 | 2:17.26 | |||
17 | Erik Reinholdz | 1997 | Södertörns Simsällskap | 32.03 | 1:07.21 | 1:42.97 | 2:17.42 | |||
18 | Alfred Åström | 1997 | Stockholmspolisens IF SF | 32.21 | 1:06.80 | 1:42.23 | 2:17.82 | |||
19 | Niklas Nyblom | 1999 | Väsby Simsällskap | 33.06 | 1:07.61 | 1:43.83 | 2:18.29 | |||
20 | Guillermo Illanes | 2000 | Södertälje Simsällskap | 31.64 | 1:05.86 | 1:42.21 | 2:18.77 | |||
21 | William Lernå | 2002 | Väsby Simsällskap | 32.51 | 1:07.72 | 1:43.80 | 2:19.03 | |||
22 | Victor Simic | 2000 | Täby Sim | 33.02 | 1:08.36 | 1:44.12 | 2:19.27 | |||
23 | Isak Gustafsson | 2001 | Stockholms Kappsimningsklubb | 32.62 | 1:08.01 | 1:45.07 | 2:20.93 | |||
24 | Philip Parsons | 1999 | Tyresö Simsällskap | 33.29 | 1:09.18 | 1:46.76 | 2:22.55 | |||
25 | Sebastian Tufvesson | 2000 | Stockholms Kappsimningsklubb | 33.63 | 1:09.71 | 1:47.09 | 2:23.69 | |||
26 | Wilhelm Muzikants | 2001 | Täby Sim | 33.96 | 1:10.54 | 1:47.71 | 2:24.39 | |||
27 | Anton Mylläri | 2001 | Södertörns Simsällskap | 33.55 | 1:10.91 | 1:48.81 | 2:26.90 | |||
28 | Jonas Al-Khalili | 2002 | Täby Sim | 35.35 | 1:13.57 | 1:51.86 | 2:28.99 | |||
29 | Anton Forsberg | 2001 | Täby Sim | 35.10 | 1:14.25 | 1:53.63 | 2:33.64 | |||
Gren 22, 200m Ryggsim Damer, Finaler, Senior |
Distriktrekord Seniorer: Michelle Coleman 2:06.80 2014-05-24 |
Distriktrekord Juniorer: Henriette Stenkvist 2:08.68 2009-12-13 |
SR: Michelle Coleman (1993) 2:03.26 2014-11-22 |
SR Juniorer: Therese Svendsen (1989) 2:06.65 2009-12-13 |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | 100m | 150m | Tid | Status | ||
1 | Anna Åhlin | 1991 | Simklubben Neptun | 31.22 | 1:05.74 | 1:40.62 | 2:15.62 | |||
2 | Anna Miram | 1999 | Väsby Simsällskap | 32.80 | 1:08.45 | 1:43.78 | 2:19.14 | |||
3 | Wilma Roloff | 2000 | Södertörns Simsällskap | 33.67 | 1:09.69 | 1:46.88 | 2:23.19 | |||
4 | Tova Andersson | 2001 | Väsby Simsällskap | 33.83 | 1:10.40 | 1:48.06 | 2:23.87 | |||
5 | Olivia Stille | 2000 | Turebergs Simklubb | 34.41 | 1:11.13 | 1:48.24 | 2:25.97 | |||
6 | Josefin Alm | 2001 | Tyresö Simsällskap | 34.24 | 1:11.36 | 1:50.22 | 2:27.43 | |||
7 | Astrid Hammar | 2000 | Simklubben Neptun | 35.62 | 1:13.06 | 1:51.06 | 2:27.67 | |||
8 | Carolina Jonsson | 2002 | Södertälje Simsällskap | 34.88 | 1:13.55 | 1:51.32 | 2:28.14 | |||
9 | Paola Kylberg | 2002 | Stockholmspolisens IF SF | 34.68 | 1:11.83 | 1:50.14 | 2:28.20 | |||
10 | Linnea Gipperth | 2003 | Saltsjöbadens Idrottsförening | 34.76 | 1:12.74 | 1:51.51 | 2:28.54 | |||
11 | Linn Herlin | 2002 | Spårvägen Simförening | 35.90 | 1:13.61 | 1:51.51 | 2:28.97 | |||
12 | Josephine Junehed | 2002 | Täby Sim | 35.21 | 1:13.37 | 1:51.58 | 2:29.12 | |||
13 | Louise Peacock | 2001 | Väsby Simsällskap | 34.70 | 1:12.89 | 1:51.97 | 2:29.88 | |||
14 | Thea Boij Du Rietz | 2002 | Saltsjöbadens Idrottsförening | 35.61 | 1:14.11 | 1:53.32 | 2:30.21 | |||
15 | Solène Arnou | 2000 | Södertälje Simsällskap | 35.79 | 1:14.34 | 1:52.57 | 2:30.57 | |||
16 | Anna Frisk Garcia | 2002 | Väsby Simsällskap | 35.44 | 1:12.97 | 1:52.00 | 2:30.76 | |||
17 | Hanna Reithner | 2000 | Stockholms Kappsimningsklubb | 35.28 | 1:13.63 | 1:52.63 | 2:31.02 | |||
18 | Alwa Widmark | 2002 | Södertörns Simsällskap | 35.74 | 1:13.69 | 1:53.20 | 2:31.61 | |||
19 | Amanda Strömdahl | 2000 | Täby Sim | 35.69 | 1:14.30 | 1:53.34 | 2:31.76 | |||
20 | Yasemin Uzum | 2003 | Turebergs Simklubb | 35.87 | 1:14.15 | 1:53.38 | 2:32.11 | |||
21 | Rebecka Ehn | 2000 | Simklubben Neptun | 37.94 | 1:16.70 | 1:55.24 | 2:32.90 | |||
22 | Emily Lamb | 2000 | Södertörns Simsällskap | 35.14 | 1:13.53 | 1:53.81 | 2:33.24 | |||
23 | Ellen Banestig | 2002 | Täby Sim | 35.67 | 1:14.47 | 1:54.13 | 2:33.35 | |||
24 | Kristina Isacson | 2001 | Täby Sim | 36.69 | 1:15.49 | 1:55.08 | 2:34.17 | |||
25 | Linnea Lindqvist | 2001 | Spårvägen Simförening | 35.96 | 1:15.19 | 1:55.06 | 2:34.26 | |||
26 | Isabel Teglöf | 2003 | Södertälje Simsällskap | 36.51 | 1:15.73 | 1:55.91 | 2:34.48 | |||
27 | Louise Ericsson | 2001 | Saltsjöbadens Idrottsförening | 36.17 | 1:15.31 | 1:55.28 | 2:34.67 | |||
28 | Malin Sangfelt | 2001 | Täby Sim | 34.84 | 1:13.66 | 1:53.97 | 2:35.10 | |||
29 | Matilda Pfeiff | 2001 | Väsby Simsällskap | 37.00 | 1:16.39 | 1:57.16 | 2:36.09 | |||
30 | Ebba Andersson | 2001 | Väsby Simsällskap | 36.08 | 1:16.39 | 1:57.27 | 2:36.43 | |||
31 | Hermella Alem | 2000 | Stockholmspolisens IF SF | 36.39 | 1:15.90 | 1:56.28 | 2:36.49 | |||
32 | Esther Rydbeck Nordén | 2001 | Täby Sim | 37.07 | 1:17.05 | 1:57.16 | 2:36.85 | |||
33 | Zafira Vaamonde | 2001 | Spårvägen Simförening | 36.03 | 1:16.16 | 1:56.58 | 2:36.96 | |||
34 | Roya Tittelbach | 2003 | Väsby Simsällskap | 34.54 | 1:14.17 | 1:55.84 | 2:37.02 | |||
35 | Michaela Mattsson | 1999 | Simklubben Neptun | 35.71 | 1:15.93 | 1:58.11 | 2:38.72 | |||
36 | Julia Franks | 2000 | Täby Sim | 36.87 | 1:17.87 | 2:00.35 | 2:41.03 | |||
- | Fanny Ek | 1999 | IFK Simning Åland | 38.17 | 1:18.23 | 1:58.78 | 2:39.47 | EXTRA | ||
- | Emelie Fast | 2004 | Södertörns Simsällskap | DNS | ||||||
- | Marlene Pavlu Lewin | 1997 | Simklubben Neptun | DNS | ||||||
Gren 23, 100m Frisim Herrar, Finaler, Senior |
Distriktrekord Seniorer: Stefan Nystrand 45.54 2009-11-10 |
Distriktrekord Juniorer: Jacob Thulin 48.78 2009-12-20 |
SR: Stefan Nystrand (1981) 45.54 2009-11-10 |
SR Juniorer: Oscar Ekström (1994) 48.28 2014-11-23 |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | Tid | Status | ||||
1 | Olle Sköld | 1999 | Tyresö Simsällskap | 25.30 | 52.46 | |||||
2 | Carl-Åke Willberg | 1998 | Danderyds Sim | 25.12 | 53.07 | |||||
3 | Jacob Danielsson | 1998 | Stockholmspolisens IF SF | 25.20 | 53.27 | |||||
4 | Christopher Andrén | 2000 | Södertörns Simsällskap | 25.41 | 53.65 | |||||
5 | Linus Kahl | 2001 | Wisby Simsällskap | 25.86 | 54.18 | |||||
6 | Wiggo Frohde | 2000 | Simklubben Neptun | 26.16 | 54.26 | |||||
7 | Joakim Q Hammarlind | 1993 | Stockholmspolisens IF SF | 26.25 | 54.76 | |||||
8 | Marcus Stridfäldt | 1995 | Södertörns Simsällskap | 26.01 | 54.89 | |||||
9 | Aaro Tähtivuori | 1998 | Simklubben Neptun | 26.55 | 54.91 | |||||
10 | Max Sundberg | 1999 | Väsby Simsällskap | 26.36 | 54.93 | |||||
11 | Anton Marijanovic | 2000 | Södertörns Simsällskap | 26.53 | 55.03 | |||||
12 | Carl Käll Jönsson | 1999 | Simklubben Neptun | 26.64 | 55.05 | |||||
13 | Hugo Eriksson | 1999 | Turebergs Simklubb | 26.43 | 55.35 | |||||
14 | Klaudius Schreck | 2001 | Södertörns Simsällskap | 27.44 | 55.68 | |||||
15 | Niklas Nyblom | 1999 | Väsby Simsällskap | 27.14 | 55.92 | |||||
16 | Oskar Iwarsson | 2000 | Turebergs Simklubb | 27.23 | 56.28 | |||||
17 | Oscar Gullberg | 1999 | Åkersberga Simsällskap | 26.93 | 56.39 | |||||
18 | Gustav Frödeberg | 1997 | Väsby Simsällskap | 27.00 | 56.63 | |||||
19 | Simon Brandt | 2000 | Väsby Simsällskap | 27.48 | 56.68 | |||||
20 | Zack Abelsson | 1998 | Södertörns Simsällskap | 27.23 | 56.77 | |||||
21 | Philip Parsons | 1999 | Tyresö Simsällskap | 27.75 | 56.82 | |||||
22 | Jonas Malmring | 2001 | Spårvägen Simförening | 27.65 | 56.97 | |||||
23 | Lukas Peterson | 1998 | Stockholms Kappsimningsklubb | 26.91 | 57.87 | |||||
- | Erik Brandt | 1999 | Södertälje Simsällskap | DNS | ||||||
Gren 24, 100m Frisim Damer, Finaler, Senior |
Distriktrekord Seniorer: Sarah Sjöström 51.93 2013-10-13 |
Distriktrekord Juniorer: Sarah Sjöström 51.93 2013-10-13 |
SR: Sarah Sjöström (1993) 51.32 2014-11-23 |
SR Juniorer: Sarah Sjöström (1993) 51.93 2013-10-13 |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | Tid | Status | ||||
1 | Josefin Lindkvist | 1993 | Väsby Simsällskap | 27.61 | 57.33 | |||||
2 | Laura Lajunen | 1992 | Simklubben Neptun | 28.00 | 58.40 | |||||
3 | Cassandra Engback | 1999 | Södertörns Simsällskap | 28.49 | 58.57 | |||||
4 | Emma Sundstedt | 1998 | Spårvägen Simförening | 28.60 | 58.61 | |||||
5 | Tiffani Segerbrand | 1999 | Simklubben Neptun | 28.60 | 58.87 | |||||
6 | Carin Klasson | 1995 | Södertörns Simsällskap | 28.75 | 59.19 | |||||
7 | Emma Sundstrand | 2001 | Södertälje Simsällskap | 28.54 | 59.30 | |||||
8 | Olivia Stille | 2000 | Turebergs Simklubb | 28.73 | 59.61 | |||||
9 | Vilma Unnermark | 1997 | Södertörns Simsällskap | 28.73 | 59.75 | |||||
10 | Sara Olsson | 1999 | Tyresö Simsällskap | 29.09 | 59.78 | |||||
11 | Louise Halldén | 1998 | Väsby Simsällskap | 29.03 | 59.79 | |||||
12 | Tova Andersson | 2001 | Väsby Simsällskap | 28.53 | 1:00.27 | |||||
13 | Linda Härmat | 1996 | Tyresö Simsällskap | 29.76 | 1:00.51 | |||||
14 | Elin Peng | 2003 | Väsby Simsällskap | 28.94 | 1:00.86 | |||||
15 | Emma Dimitriou Sagré | 1999 | Väsby Simsällskap | 29.06 | 1:00.99 | |||||
16 | Tone Sandsjö | 2003 | Wisby Simsällskap | 29.17 | 1:01.05 | |||||
17 | Astrid Hammar | 2000 | Simklubben Neptun | 29.91 | 1:01.13 | |||||
18 | Hanna Hargsten | 1999 | Solna Sundbyberg SS 04 | 30.04 | 1:01.45 | |||||
19 | Astrid Eriksson | 2001 | Turebergs Simklubb | 29.66 | 1:01.69 | |||||
20 | Smilla Lönnberg | 2001 | Stockholms Kappsimningsklubb | 29.80 | 1:01.84 | |||||
21 | Emma Roloff | 2002 | Södertörns Simsällskap | 30.13 | 1:01.99 | |||||
22 | Cornelia Eklund | 2000 | Väsby Simsällskap | 29.71 | 1:02.13 | |||||
23 | Tina Huslid | 2000 | Södertälje Simsällskap | 29.54 | 1:02.46 | |||||
24 | Filippa Malmström | 2003 | Södertälje Simsällskap | 29.98 | 1:02.51 | |||||
25 | Ellen Banestig | 2002 | Täby Sim | 29.68 | 1:02.61 | |||||
26 | Ebba Andersson | 2001 | Väsby Simsällskap | 30.79 | 1:02.91 | |||||
27 | Linn Herlin | 2002 | Spårvägen Simförening | 30.27 | 1:03.02 | |||||
28 | Maya Lindhe | 2000 | Södertörns Simsällskap | 30.71 | 1:03.12 | |||||
29 | Hanne Melin Romstad | 1999 | Väsby Simsällskap | 30.46 | 1:03.23 | |||||
29 | Louise Peacock | 2001 | Väsby Simsällskap | 30.10 | 1:03.23 | |||||
31 | Signe Rönn | 2001 | Södertörns Simsällskap | 30.32 | 1:03.35 | |||||
32 | Linnea Lindgren | 2001 | Väsby Simsällskap | 30.29 | 1:03.88 | |||||
33 | Fanny Kruthammar | 1999 | Täby Sim | 30.59 | 1:04.05 | |||||
34 | Hermella Alem | 2000 | Stockholmspolisens IF SF | 30.66 | 1:04.09 | |||||
35 | Hanna Reithner | 2000 | Stockholms Kappsimningsklubb | 31.13 | 1:04.13 | |||||
36 | Sofia Walsh | 2002 | Stockholmspolisens IF SF | 31.12 | 1:04.66 | |||||
37 | Alexandra Jensen | 2001 | Täby Sim | 31.32 | 1:04.96 | |||||
38 | Saga Skarin | 2000 | Stockholms Kappsimningsklubb | 30.95 | 1:05.09 | |||||
- | Anna Viinapuu | 2000 | Bålsta Simklubb | 30.43 | 1:03.37 | EXTRA | ||||
- | Olivia Weuro | 2002 | IFK Simning Åland | 28.90 | 59.82 | EXTRA | ||||
Gren 25, 1500m Frisim Herrar, Finaler, Senior |
Distriktrekord Seniorer: Anders Holmertz 15:19.80 1994-04-06 |
Distriktrekord Juniorer: Anders Grillhammar 15:29.35 1981-03-15 |
SR: Stefan Persson (1967) 14:59.47 1987-04-12 |
SR Juniorer: Anders Holmertz (1968) 15:06.96 1984-04-01 |
Plac. | Namn | Född | Förening | 100m | 200m | 300m | 400m | Tid | Status | |
500m | 600m | 700m | 800m | |||||||
900m | 1000m | 1100m | 1200m | |||||||
1300m | 1400m | |||||||||
1 | Karl Gustav Gérnyi | 1999 | Simklubben Neptun | 1:00.69 | 2:06.26 | 3:11.99 | 4:16.75 | 16:05.43 | ||
5:21.84 | 6:26.18 | 7:30.76 | 8:35.13 | |||||||
9:40.27 | 10:45.37 | 11:50.21 | 12:54.13 | |||||||
13:57.78 | 15:01.97 | |||||||||
2 | Viktor Fridsjö | 1998 | Järfälla Simsällskap | 1:01.43 | 2:07.07 | 3:13.54 | 4:19.78 | 16:10.89 | ||
5:24.73 | 6:29.61 | 7:34.35 | 8:39.52 | |||||||
9:44.17 | 10:48.83 | 11:53.11 | 12:56.57 | |||||||
14:01.53 | 15:06.74 | |||||||||
3 | Joel Hambraeus | 1998 | Danderyds Sim | 1:00.57 | 2:05.56 | 3:09.74 | 4:14.89 | 16:20.67 | ||
5:20.09 | 6:25.40 | 7:31.37 | 8:36.85 | |||||||
9:42.89 | 10:49.30 | 11:55.08 | 13:01.37 | |||||||
14:07.82 | 15:14.50 | |||||||||
4 | Linus Kahl | 2001 | Wisby Simsällskap | 1:03.12 | 2:10.36 | 3:18.13 | 4:25.88 | 16:45.54 | ||
5:33.71 | 6:41.44 | 7:49.36 | 8:57.31 | |||||||
10:04.88 | 11:12.28 | 12:19.75 | 13:27.01 | |||||||
14:34.61 | 15:40.89 | |||||||||
5 | Oliver Rehn | 2001 | Simklubben Neptun | 1:02.87 | 2:09.88 | 3:17.16 | 4:24.55 | 16:54.46 | ||
5:31.75 | 6:39.05 | 7:47.12 | 8:55.18 | |||||||
10:03.62 | 11:12.13 | 12:21.13 | 13:29.64 | |||||||
14:37.91 | 15:46.73 | |||||||||
6 | Martin Melinder | 2001 | Väsby Simsällskap | 1:03.61 | 2:10.93 | 3:18.93 | 4:27.45 | 17:14.34 | ||
5:36.61 | 6:46.32 | 7:56.16 | 9:06.30 | |||||||
10:16.57 | 11:27.02 | 12:36.70 | 13:47.24 | |||||||
14:57.15 | 16:06.98 | |||||||||
7 | Victor Halldén | 2000 | Täby Sim | 1:05.86 | 2:16.39 | 3:26.29 | 4:35.85 | 17:16.05 | ||
5:45.25 | 6:54.15 | 8:03.60 | 9:12.62 | |||||||
10:22.34 | 11:32.07 | 12:41.45 | 13:50.65 | |||||||
15:00.02 | 16:09.23 | |||||||||
8 | Christian Norberg | 1998 | Stockholmspolisens IF SF | 1:03.91 | 2:12.94 | 3:22.37 | 4:31.98 | 17:18.54 | ||
5:41.39 | 6:50.76 | 8:00.75 | 9:10.62 | |||||||
10:20.39 | 11:30.38 | 12:40.20 | 13:50.67 | |||||||
15:00.45 | 16:10.67 | |||||||||
9 | Gabriel Henkel | 2001 | Skuru Idrottsklubb | 1:05.37 | 2:15.14 | 3:25.80 | 4:35.99 | 17:19.17 | ||
5:45.87 | 6:55.47 | 8:05.81 | 9:15.83 | |||||||
10:26.12 | 11:36.65 | 12:46.70 | 13:56.98 | |||||||
15:05.96 | 16:14.69 | |||||||||
10 | Daniel Coleman | 2000 | Täby Sim | 1:06.75 | 2:17.29 | 3:27.54 | 4:37.84 | 17:19.44 | ||
5:47.90 | 6:57.00 | 8:06.58 | 9:16.40 | |||||||
10:26.00 | 11:35.89 | 12:45.12 | 13:54.68 | |||||||
15:04.42 | 16:13.42 | |||||||||
11 | Niclas Eriksson | 1998 | Stockholmspolisens IF SF | 1:02.71 | 2:09.87 | 3:18.11 | 4:27.07 | 17:26.64 | ||
5:35.90 | 6:46.15 | 7:56.84 | 9:07.73 | |||||||
10:19.13 | 11:31.16 | 12:43.15 | 13:54.79 | |||||||
15:05.85 | 16:16.86 | |||||||||
12 | Carl Wennerholm | 2002 | Stockholms Kappsimningsklubb | 1:08.43 | 2:22.10 | 3:35.19 | 4:48.71 | 18:05.36 | ||
6:01.81 | 7:14.74 | 8:27.60 | 9:40.42 | |||||||
10:54.80 | 12:08.81 | 13:21.40 | 14:33.45 | |||||||
15:45.63 | 16:56.24 | |||||||||
13 | Linus Thörn | 2002 | Stockholms Kappsimningsklubb | 1:07.02 | 2:19.22 | 3:31.70 | 4:44.63 | 18:10.54 | ||
5:57.61 | 7:10.70 | 8:23.85 | 9:37.25 | |||||||
10:50.65 | 12:04.05 | 13:17.62 | 14:31.05 | |||||||
15:44.66 | 16:58.36 | |||||||||
14 | Emil Gunneriusson | 2000 | Stockholms Kappsimningsklubb | 1:08.50 | 2:23.43 | 3:38.70 | 4:53.93 | 18:25.82 | ||
6:09.57 | 7:24.58 | 8:39.33 | 9:52.76 | |||||||
11:07.06 | 12:21.50 | 13:35.99 | 14:49.62 | |||||||
16:02.48 | 17:15.64 | |||||||||
Gren 26, 100m Medley Damer, Finaler, Senior |
Distriktrekord Seniorer: Therese Alshammar 58.07 2009-11-26 |
Distriktrekord Juniorer: Sarah Sjöström 58.78 2013-08-08 |
SR: Therese Alshammar (1977) 58.07 2009-11-26 |
SR Juniorer: Sarah Sjöström (1993) 58.78 2013-08-08 |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | Tid | Status | ||||
1 | Alida Ramdén | 1997 | Södertälje Simsällskap | 29.35 | 1:03.04 | |||||
2 | Stina Gardell | 1990 | Spårvägen Simförening | 29.40 | 1:03.76 | |||||
3 | Josefin Ossmyr | 1999 | Tyresö Simsällskap | 29.98 | 1:06.21 | |||||
4 | Greta Nykvist | 1996 | Södertörns Simsällskap | 30.10 | 1:06.32 | |||||
5 | Emma Sundstrand | 2001 | Södertälje Simsällskap | 31.11 | 1:06.42 | |||||
6 | Alexandra Vartiainen | 2001 | Simklubben Neptun | 32.47 | 1:07.39 | |||||
7 | Ida Pettersson | 1999 | Stockholmspolisens IF SF | 30.70 | 1:07.46 | |||||
8 | Paola Kylberg | 2002 | Stockholmspolisens IF SF | 31.06 | 1:07.48 | |||||
9 | Tuva Glimmerud-Gullbjörk | 2000 | Stockholmspolisens IF SF | 30.31 | 1:07.63 | |||||
10 | Agnes Fährlin | 1998 | Spårvägen Simförening | 31.59 | 1:08.39 | |||||
11 | Tone Sandsjö | 2003 | Wisby Simsällskap | 32.76 | 1:09.98 | |||||
12 | Wilma Roloff | 2000 | Södertörns Simsällskap | 32.40 | 1:10.04 | |||||
13 | Amanda Eriksson | 2001 | Stockholms Kappsimningsklubb | 32.62 | 1:10.57 | |||||
14 | Sophia Norén | 1998 | Solna Sundbyberg SS 04 | 33.82 | 1:10.79 | |||||
15 | Lea Granert | 2001 | Stockholmspolisens IF SF | 33.62 | 1:10.88 | |||||
16 | Erica Christensen Weistrand | 1997 | Södertälje Simsällskap | 34.33 | 1:11.27 | |||||
17 | Filippa Berndtson | 1997 | Solna Sundbyberg SS 04 | 32.20 | 1:11.51 | |||||
18 | Tora Hansson | 2002 | Skuru Idrottsklubb | 34.23 | 1:11.55 | |||||
19 | Isa Lundgren Sonnergren | 2004 | Simklubben Neptun | 32.97 | 1:11.71 | |||||
20 | Emma Roloff | 2002 | Södertörns Simsällskap | 33.58 | 1:11.81 | |||||
20 | Smilla Malm | 2003 | Täby Sim | 33.72 | 1:11.81 | |||||
22 | Hanna Hargsten | 1999 | Solna Sundbyberg SS 04 | 33.05 | 1:12.07 | |||||
23 | Julia Björkén | 2001 | Väsby Simsällskap | 33.94 | 1:12.36 | |||||
24 | Roya Tittelbach | 2003 | Väsby Simsällskap | 33.18 | 1:12.61 | |||||
25 | Embla Börjesson | 2002 | Täby Sim | 34.14 | 1:12.87 | |||||
26 | Elin Grenholm | 1999 | Spårvägen Simförening | 32.56 | 1:13.01 | |||||
27 | Rebecca Sandström | 2003 | Lidingö Simklubb | 32.65 | 1:13.02 | |||||
28 | Tina Huslid | 2000 | Södertälje Simsällskap | 33.52 | 1:13.10 | |||||
29 | Sigrid Loid | 1999 | Täby Sim | 32.81 | 1:13.25 | |||||
30 | Ellen Banestig | 2002 | Täby Sim | 33.99 | 1:13.39 | |||||
31 | Fanny Odin | 2000 | Spårvägen Simförening | 33.86 | 1:13.60 | |||||
32 | Alwa Widmark | 2002 | Södertörns Simsällskap | 34.32 | 1:13.86 | |||||
33 | Lovisa Malm | 2002 | Spårvägen Simförening | 33.98 | 1:14.12 | |||||
34 | Jessica Berg | 1998 | Stockholmspolisens IF SF | 33.74 | 1:15.09 | |||||
35 | Julia Franks | 2000 | Täby Sim | 34.70 | 1:15.20 | |||||
36 | Zafira Vaamonde | 2001 | Spårvägen Simförening | 33.84 | 1:15.74 | |||||
- | Anna Viinapuu | 2000 | Bålsta Simklubb | 35.18 | 1:14.85 | EXTRA | ||||
- | Jenny Ek | 1999 | IFK Simning Åland | 31.72 | 1:10.40 | EXTRA | ||||
- | Michelle Berntsson | 2000 | Väsby Simsällskap | DNS | ||||||
Gren 27, 4X100m Medley Herrar, Finaler, Senior |
Distriktrekord Seniorer: SK Neptun 3:29.41 2009-11-28 |
Distriktrekord Juniorer: Polisen IF 3:39.33 2011-11-24 |
SR: SK Neptun (1900) 3:29.51 2009-11-28 |
SR Juniorer: Jönköpings SS (1900) 3:38.19 2013-11-24 |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | 100m | Tid | Status | |||
1 | SK Neptun Herrar | 1990 | Simklubben Neptun | 3:46.10 | ||||||
Alexander Nyström | 1990 | 26.01 | 54.46 | 54.46 | ||||||
Niklas Tour | 1989 | 28.93 | 1:01.82 | 1:56.28 | ||||||
Simon Frank | 1990 | 25.95 | 56.98 | 2:53.26 | ||||||
Pontus Flodqvist | 1988 | 25.11 | 52.84 | 3:46.10 | ||||||
2 | Södertälje Herrar | 1990 | Södertälje Simsällskap | 3:51.42 | ||||||
Björn Seeliger | 2000 | 26.42 | 55.33 | 55.33 | ||||||
Hampus Ny | 1990 | 31.31 | 1:07.88 | 2:03.21 | ||||||
Henry Kerman | 1997 | 26.56 | 57.56 | 3:00.77 | ||||||
Erik Brandt | 1999 | 23.91 | 50.65 | 3:51.42 | ||||||
3 | Spif SF Herrar Senior | 1990 | Stockholmspolisens IF SF | 3:56.73 | ||||||
Martin Nilsson | 1993 | 27.72 | 59.07 | 59.07 | ||||||
Carlandrea Puoti | 1999 | 30.82 | 1:06.82 | 2:05.89 | ||||||
Jacob Danielsson | 1998 | 25.94 | 56.60 | 3:02.49 | ||||||
Joakim Q Hammarlind | 1993 | 25.80 | 54.24 | 3:56.73 | ||||||
Gren 28, 4X100m Medley Damer, Finaler, Senior |
Distriktrekord Seniorer: Väsby SS 3:57.58 2009-11-29 |
Distriktrekord Juniorer: Södertörn SS 4:07.18 2012-01-29 |
SR: Väsby SS (1900) 3:57.58 2009-11-29 |
SR Juniorer: Helsingborg S (1900) 4:05.50 2011-11-27 |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | 100m | Tid | Status | |||
1 | SK Neptun Damer | 1990 | Simklubben Neptun | 4:14.34 | ||||||
Anna Åhlin | 1991 | 30.15 | 1:03.06 | 1:03.06 | ||||||
Jennie Johansson | 1988 | 31.01 | 1:06.72 | 2:09.78 | ||||||
Rebecca Mattsson | 1995 | 29.06 | 1:03.11 | 3:12.89 | ||||||
Rebecka Ehn | 2000 | 29.51 | 1:01.45 | 4:14.34 | ||||||
2 | Väsby SS Damer Lag 1 | 1990 | Väsby Simsällskap | 4:24.84 | ||||||
Anna Miram | 1999 | 31.78 | 1:05.81 | 1:05.81 | ||||||
Julia Björkén | 2001 | 35.21 | 1:16.14 | 2:21.95 | ||||||
Josefin Lindkvist | 1993 | 28.90 | 1:02.90 | 3:24.85 | ||||||
Louise Halldén | 1998 | 28.44 | 59.99 | 4:24.84 | ||||||
3 | Södertälje Damer | 1990 | Södertälje Simsällskap | 4:26.03 | ||||||
Emma Sundstrand | 2001 | 32.59 | 1:07.00 | 1:07.00 | ||||||
Alida Ramdén | 1997 | 33.72 | 1:12.53 | 2:19.53 | ||||||
Filippa Malmström | 2003 | 30.28 | 1:06.42 | 3:25.95 | ||||||
Carolina Jonsson | 2002 | 29.04 | 1:00.08 | 4:26.03 | ||||||
4 | Tyresö SS Damer | 1996 | Tyresö Simsällskap | 4:26.15 | ||||||
Josefin Alm | 2001 | 32.81 | 1:07.86 | 1:07.86 | ||||||
Julia Thurfjell | 1994 | 33.17 | 1:11.38 | 2:19.24 | ||||||
Josefin Ossmyr | 1999 | 32.10 | 1:07.29 | 3:26.53 | ||||||
Sara Olsson | 1999 | 28.90 | 59.62 | 4:26.15 | ||||||
- | Södertörn Damer 1 | 1996 | Södertörns Simsällskap | DSQ | ||||||
Vilma Unnermark | 1997 | 31.56 | 1:05.52 | 1:05.52 | ||||||
Caroline Speiner | 1994 | 33.55 | 1:11.43 | 2:16.95 | ||||||
Carin Klasson | 1995 | 29.83 | 1:05.00 | 3:21.95 | ||||||
Gren 29, 4X200m Frisim Damer(jun), Finaler, Senior |
Distriktrekord Seniorer: Väsby SS 7:51.65 2010-12-04 |
Distriktrekord Juniorer: Södertörns SS 8:05.07 2009-01-31 |
SR: Väsby SS (1900) 7:51.65 2010-12-04 |
SR Juniorer: Södertörns SS (1900) 8:05.07 2009-01-31 |
Plac. | Namn | Född | Förening | 100m | 200m | Tid | Status | |||
1 | Väsby SS Damer Lag 1 | 1996 | Väsby Simsällskap | 8:36.83 | ||||||
Tova Andersson | 2001 | 1:02.01 | 2:08.55 | 2:08.55 | ||||||
Louise Halldén | 1998 | 1:00.38 | 2:06.55 | 4:15.10 | ||||||
Emma Dimitriou Sagré | 1999 | 1:03.31 | 2:11.35 | 6:26.45 | ||||||
Anna Miram | 1999 | 1:03.28 | 2:10.38 | 8:36.83 | ||||||
2 | Väsby SS Damer Lag 2 | 1996 | Väsby Simsällskap | 8:59.46 | ||||||
Cornelia Eklund | 2000 | 1:04.61 | 2:13.31 | 2:13.31 | ||||||
Elin Peng | 2003 | 1:04.98 | 2:16.88 | 4:30.19 | ||||||
Ebba Andersson | 2001 | 1:06.40 | 2:14.92 | 6:45.11 | ||||||
Michelle Berntsson | 2000 | 1:03.96 | 2:14.35 | 8:59.46 | ||||||
3 | Spårvägen Damer 1 | 1996 | Spårvägen Simförening | 9:00.76 | ||||||
Emma Sundstedt | 1998 | 1:00.57 | 2:04.48 | 2:04.48 | ||||||
Linn Herlin | 2002 | 1:06.30 | 2:17.97 | 4:22.45 | ||||||
Matilda Flood | 1999 | 1:06.85 | 2:17.00 | 6:39.45 | ||||||
Lovisa Malm | 2002 | 1:07.98 | 2:21.31 | 9:00.76 | ||||||
4 | Skk Jun Lag 1 | 1996 | Stockholms Kappsimningsklubb | 9:10.13 | ||||||
Smilla Lönnberg | 2001 | 1:05.07 | 2:14.87 | 2:14.87 | ||||||
Hanna Reithner | 2000 | 1:07.04 | 2:18.50 | 4:33.37 | ||||||
Elsa Nordström | 2001 | 1:05.53 | 2:16.04 | 6:49.41 | ||||||
Saga Skarin | 2000 | 1:08.22 | 2:20.72 | 9:10.13 | ||||||
5 | Skk Jun Lag 2 | 1996 | Stockholms Kappsimningsklubb | 9:31.79 | ||||||
Klara Alte | 2002 | 1:08.63 | 2:21.96 | 2:21.96 | ||||||
Siri Selander | 1999 | 1:09.88 | 2:23.96 | 4:45.92 | ||||||
Nora Segerström | 2002 | 1:07.55 | 2:23.50 | 7:09.42 | ||||||
Klara Eklöf | 2002 | 1:09.11 | 2:22.37 | 9:31.79 | ||||||
- | IFK Så Damer [1996] | 1996 | IFK Simning Åland | 9:33.26 | EXTRA | |||||
Fanny Ek | 1999 | 1:09.38 | 2:24.57 | 2:24.57 | ||||||
Ellen Woivalin | 2001 | 1:12.32 | 2:30.34 | 4:54.91 | ||||||
Stella Donning | 2002 | 1:09.88 | 2:24.68 | 7:19.59 | ||||||
Olivia Weuro | 2002 | 1:04.85 | 2:13.67 | 9:33.26 | ||||||
Gren 30, 4X200m Frisim Herrar(jun), Finaler, Senior |
Distriktrekord Seniorer: SK Neptun 7:13.44 2007-11-23 |
Distriktrekord Juniorer: SK Neptun 7:28.23 2002-11-29 |
SR: Mölndals ASS (1900) 7:09.74 2014-11-19 |
SR Juniorer: Uddevalla Sim (1900) 7:16.53 2009-11-27 |
Plac. | Namn | Född | Förening | 100m | 200m | Tid | Status | |||
1 | Spif SF Herrar Lag 2 | 1996 | Stockholmspolisens IF SF | 7:59.44 | ||||||
Jacob Danielsson | 1998 | 57.63 | 2:01.47 | 2:01.47 | ||||||
Martin Falk | 1999 | 56.83 | 1:59.08 | 4:00.55 | ||||||
Carlandrea Puoti | 1999 | 57.63 | 2:00.16 | 6:00.71 | ||||||
Elias Hysing | 2000 | 57.84 | 1:58.73 | 7:59.44 | ||||||
2 | Väsby SS Herrar Lag 1 | 1996 | Väsby Simsällskap | 8:01.14 | ||||||
Karl Frylmark | 1999 | 57.93 | 2:02.22 | 2:02.22 | ||||||
Simon Brandt | 2000 | 57.35 | 2:01.38 | 4:03.60 | ||||||
Max Sundberg | 1999 | 57.04 | 1:57.69 | 6:01.29 | ||||||
Gustav Frödeberg | 1997 | 57.69 | 1:59.85 | 8:01.14 | ||||||
3 | Skk Jun Lag 1 | 1996 | Stockholms Kappsimningsklubb | 8:20.42 | ||||||
Lukas Peterson | 1998 | 59.88 | 2:01.48 | 2:01.48 | ||||||
Carl Wennerholm | 2002 | 1:00.94 | 2:05.57 | 4:07.05 | ||||||
Sebastian Tufvesson | 2000 | 1:01.22 | 2:06.54 | 6:13.59 | ||||||
Fredrik Jacobsson | 2001 | 1:01.37 | 2:06.83 | 8:20.42 | ||||||
4 | Väsby SS Herrar Lag 2 | 1996 | Väsby Simsällskap | 8:25.89 | ||||||
Martin Melinder | 2001 | 59.99 | 2:05.44 | 2:05.44 | ||||||
Anton Widholm | 1999 | 57.44 | 2:01.94 | 4:07.38 | ||||||
Niklas Nyblom | 1999 | 1:00.19 | 2:04.05 | 6:11.43 | ||||||
Theodor Sköld | 2001 | 1:02.21 | 2:14.46 | 8:25.89 | ||||||
5 | Skk Jun Lag 2 | 1996 | Stockholms Kappsimningsklubb | 8:38.36 | ||||||
Linus Thörn | 2002 | 1:04.03 | 2:13.51 | 2:13.51 | ||||||
Olof Askling | 1999 | 1:01.02 | 2:06.22 | 4:19.73 | ||||||
Isak Gustafsson | 2001 | 1:01.65 | 2:08.50 | 6:28.23 | ||||||
Emil Gunneriusson | 2000 | 1:01.91 | 2:10.13 | 8:38.36 | ||||||
Gren 31, 200m Medley Damer, Finaler, Senior |
Distriktrekord Seniorer: Sarah Sjöström 2:08.17 2012-01-27 |
Distriktrekord Juniorer: Sarah Sjöström 2:08.17 2010-10-31 |
SR: Sarah Sjöström (1993) 2:08.17 2012-01-27 |
SR Juniorer: Sarah Sjöström (1993) 2:08.17 2012-01-27 |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | 100m | 150m | Tid | Status | ||
1 | Alida Ramdén | 1997 | Södertälje Simsällskap | 30.05 | 1:06.51 | 1:44.78 | 2:17.51 | |||
2 | Emma Sundstrand | 2001 | Södertälje Simsällskap | 30.62 | 1:06.72 | 1:47.39 | 2:20.36 | |||
3 | Anna Miram | 1999 | Väsby Simsällskap | 30.76 | 1:05.85 | 1:49.48 | 2:23.08 | |||
4 | Ayleen Burt | 1997 | Stockholmspolisens IF SF | 30.91 | 1:07.19 | 1:49.95 | 2:24.41 | |||
5 | Vilma Unnermark | 1997 | Södertörns Simsällskap | 30.60 | 1:07.11 | 1:49.84 | 2:24.46 | |||
6 | Isabelle Hanson | 1998 | Järfälla Simsällskap | 31.41 | 1:08.40 | 1:51.21 | 2:25.29 | |||
7 | Greta Nykvist | 1996 | Södertörns Simsällskap | 30.76 | 1:07.33 | 1:50.82 | 2:25.61 | |||
8 | Julia Thurfjell | 1994 | Tyresö Simsällskap | 31.26 | 1:11.11 | 1:51.43 | 2:25.78 | |||
9 | Carolina Jonsson | 2002 | Södertälje Simsällskap | 30.92 | 1:09.05 | 1:52.69 | 2:27.49 | |||
10 | Astrid Eriksson | 2001 | Turebergs Simklubb | 32.00 | 1:09.47 | 1:53.87 | 2:27.71 | |||
11 | Elin Peng | 2003 | Väsby Simsällskap | 31.53 | 1:11.73 | 1:55.05 | 2:29.70 | |||
12 | Tova Andersson | 2001 | Väsby Simsällskap | 32.07 | 1:10.26 | 1:55.07 | 2:29.82 | |||
13 | Solène Arnou | 2000 | Södertälje Simsällskap | 32.73 | 1:11.98 | 1:55.38 | 2:31.04 | |||
14 | Linn Herlin | 2002 | Spårvägen Simförening | 32.98 | 1:12.33 | 1:55.91 | 2:31.72 | |||
15 | Emma Roloff | 2002 | Södertörns Simsällskap | 33.53 | 1:13.07 | 1:56.65 | 2:31.75 | |||
16 | Julia Augustsson | 2000 | Spårvägen Simförening | 33.73 | 1:14.73 | 1:55.47 | 2:31.77 | |||
17 | Isa Lundgren Sonnergren | 2004 | Simklubben Neptun | 33.40 | 1:12.95 | 1:55.99 | 2:31.94 | |||
18 | Louise Peacock | 2001 | Väsby Simsällskap | 33.59 | 1:11.48 | 1:56.61 | 2:32.07 | |||
19 | Ida Pettersson | 1999 | Stockholmspolisens IF SF | 31.98 | 1:09.91 | 1:53.75 | 2:32.23 | |||
20 | Vilma Brolund | 2001 | Simklubben Neptun | 32.50 | 1:13.42 | 1:56.60 | 2:32.32 | |||
21 | Lea Granert | 2001 | Stockholmspolisens IF SF | 33.08 | 1:13.18 | 1:55.85 | 2:32.76 | |||
22 | Ellen Banestig | 2002 | Täby Sim | 32.70 | 1:11.65 | 1:58.97 | 2:34.68 | |||
23 | Amanda Eriksson | 2001 | Stockholms Kappsimningsklubb | 33.00 | 1:15.14 | 1:59.29 | 2:36.23 | |||
24 | Kristina Isacson | 2001 | Täby Sim | 34.67 | 1:13.74 | 1:59.74 | 2:36.35 | |||
25 | Alexandra Lindén | 2001 | Stockholmspolisens IF SF | 33.79 | 1:13.91 | 2:00.25 | 2:36.82 | |||
26 | Smilla Malm | 2003 | Täby Sim | 34.36 | 1:15.96 | 2:00.32 | 2:37.47 | |||
27 | Sofia Walsh | 2002 | Stockholmspolisens IF SF | 33.40 | 1:13.18 | 2:02.61 | 2:37.81 | |||
28 | Ebba Andersson | 2001 | Väsby Simsällskap | 33.27 | 1:14.32 | 2:02.61 | 2:37.92 | |||
29 | Emily Lamb | 2000 | Södertörns Simsällskap | 33.04 | 1:12.82 | 2:01.53 | 2:38.01 | |||
30 | Josephine Junehed | 2002 | Täby Sim | 34.98 | 1:14.54 | 2:01.95 | 2:38.45 | |||
31 | Fanny Kruthammar | 1999 | Täby Sim | 35.40 | 1:17.78 | 2:01.69 | 2:38.96 | |||
32 | Felicia Östlund | 2002 | Skuru Idrottsklubb | 34.63 | 1:16.84 | 2:04.09 | 2:39.40 | |||
33 | Lovisa Malm | 2002 | Spårvägen Simförening | 33.49 | 1:14.11 | 2:01.75 | 2:39.82 | |||
33 | Michaela Mattsson | 1999 | Simklubben Neptun | 33.44 | 1:14.69 | 2:03.47 | 2:39.82 | |||
35 | Hermella Alem | 2000 | Stockholmspolisens IF SF | 33.30 | 1:13.93 | 2:03.89 | 2:39.86 | |||
36 | Rebecca Höglind | 1998 | Solna Sundbyberg SS 04 | 33.90 | 1:16.74 | 1:59.86 | 2:39.94 | |||
37 | Julia Franks | 2000 | Täby Sim | 35.16 | 1:16.72 | 2:02.01 | 2:40.78 | |||
38 | Alexandra Jensen | 2001 | Täby Sim | 34.48 | 1:17.16 | 2:06.19 | 2:42.41 | |||
39 | Lina Sundman | 1998 | Danderyds Sim | 34.02 | 1:16.35 | 2:03.67 | 2:43.45 | |||
40 | Saga Skarin | 2000 | Stockholms Kappsimningsklubb | 35.44 | 1:17.53 | 2:09.38 | 2:46.23 | |||
Gren 32, 800m Frisim Herrar, Finaler, Senior |
Distriktrekord Seniorer: Anders Holmertz 7:58.70 1994-03-27 |
Distriktrekord Juniorer: Marcus Ahlström 8:13.91 1992-12-12 |
SR: Adam Paulsson (1995) 7:53.78 2014-11-20 |
SR Juniorer: Adam Paulsson (1995) 7:53.78 2014-11-20 |
Plac. | Namn | Född | Förening | 100m | 200m | 300m | 400m | Tid | Status | |
500m | 600m | 700m | ||||||||
1 | Karl Gustav Gérnyi | 1999 | Simklubben Neptun | 58.65 | 2:01.68 | 3:04.95 | 4:08.93 | 8:25.61 | ||
5:13.45 | 6:17.86 | 7:22.36 | ||||||||
2 | Gustav Swedenborg | 1998 | Järfälla Simsällskap | 1:00.64 | 2:04.68 | 3:09.79 | 4:15.02 | 8:35.53 | ||
5:20.06 | 6:25.38 | 7:31.08 | ||||||||
3 | Joel Hambraeus | 1998 | Danderyds Sim | 1:00.87 | 2:05.98 | 3:11.53 | 4:16.98 | 8:36.96 | ||
5:22.89 | 6:28.31 | 7:34.20 | ||||||||
4 | Aaro Tähtivuori | 1998 | Simklubben Neptun | 1:01.29 | 2:06.00 | 3:11.65 | 4:17.11 | 8:38.98 | ||
5:22.36 | 6:28.15 | 7:34.25 | ||||||||
5 | Max Sundberg | 1999 | Väsby Simsällskap | 1:01.84 | 2:08.07 | 3:14.63 | 4:20.88 | 8:40.86 | ||
5:27.12 | 6:32.84 | 7:37.94 | ||||||||
6 | Linus Kahl | 2001 | Wisby Simsällskap | 1:03.05 | 2:09.91 | 3:16.67 | 4:24.66 | 8:54.51 | ||
5:32.99 | 6:41.09 | 7:48.37 | ||||||||
7 | Alfred Åström | 1997 | Stockholmspolisens IF SF | 1:02.94 | 2:09.99 | 3:17.16 | 4:24.43 | 8:57.92 | ||
5:31.77 | 6:40.52 | 7:49.29 | ||||||||
8 | Gustav Frödeberg | 1997 | Väsby Simsällskap | 1:02.73 | 2:10.56 | 3:19.20 | 4:27.51 | 8:58.43 | ||
5:35.49 | 6:43.55 | 7:52.03 | ||||||||
9 | Karl Frylmark | 1999 | Väsby Simsällskap | 1:01.73 | 2:09.36 | 3:17.74 | 4:26.91 | 8:59.94 | ||
5:36.32 | 6:45.55 | 7:54.04 | ||||||||
10 | Anton Widholm | 1999 | Väsby Simsällskap | 1:01.36 | 2:09.48 | 3:18.09 | 4:27.07 | 9:00.05 | ||
5:36.89 | 6:46.24 | 7:54.49 | ||||||||
11 | Martin Melinder | 2001 | Väsby Simsällskap | 1:02.73 | 2:10.39 | 3:19.07 | 4:28.09 | 9:00.71 | ||
5:37.41 | 6:46.16 | 7:54.94 | ||||||||
12 | Daniel Coleman | 2000 | Täby Sim | 1:04.31 | 2:12.77 | 3:21.84 | 4:31.16 | 9:00.85 | ||
5:39.81 | 6:47.47 | 7:54.70 | ||||||||
13 | Theodor Hansson | 1994 | Södertälje Simsällskap | 1:02.94 | 2:09.52 | 3:15.55 | 4:22.19 | 9:03.65 | ||
5:31.26 | 6:41.56 | 7:53.51 | ||||||||
14 | Victor Halldén | 2000 | Täby Sim | 1:03.94 | 2:12.79 | 3:21.94 | 4:30.93 | 9:05.59 | ||
5:39.06 | 6:46.96 | 7:56.58 | ||||||||
15 | Christian Norberg | 1998 | Stockholmspolisens IF SF | 1:03.33 | 2:12.63 | 3:22.40 | 4:31.76 | 9:06.05 | ||
5:40.68 | 6:49.60 | 7:58.70 | ||||||||
16 | Gabriel Henkel | 2001 | Skuru Idrottsklubb | 1:04.47 | 2:14.68 | 3:25.65 | 4:35.89 | 9:09.46 | ||
5:45.03 | 6:54.80 | 8:03.35 | ||||||||
17 | Frederick Holmer Fann | 1998 | Solna Sundbyberg SS 04 | 1:03.97 | 2:12.43 | 3:21.75 | 4:31.83 | 9:13.19 | ||
5:40.84 | 6:51.44 | 8:02.98 | ||||||||
18 | Carl Wennerholm | 2002 | Stockholms Kappsimningsklubb | 1:08.29 | 2:19.60 | 3:30.24 | 4:41.77 | 9:24.99 | ||
5:53.60 | 7:05.07 | 8:16.68 | ||||||||
19 | Isak Gustafsson | 2001 | Stockholms Kappsimningsklubb | 1:06.70 | 2:17.76 | 3:29.20 | 4:41.37 | 9:29.75 | ||
5:53.51 | 7:05.22 | 8:17.60 | ||||||||
20 | Andres Pöllänen | 2001 | Täby Sim | 1:08.51 | 2:22.09 | 3:35.18 | 4:48.88 | 9:44.03 | ||
6:03.15 | 7:17.62 | 8:32.14 | ||||||||
21 | Linus Thörn | 2002 | Stockholms Kappsimningsklubb | 1:08.69 | 2:22.89 | 3:37.66 | 4:53.00 | 9:49.12 | ||
6:08.17 | 7:23.27 | 8:37.48 | ||||||||
22 | Emil Gunneriusson | 2000 | Stockholms Kappsimningsklubb | 1:09.93 | 2:25.88 | 3:42.01 | 4:57.20 | 9:51.27 | ||
6:12.47 | 7:27.21 | 8:42.28 | ||||||||
23 | Viktor Jändel | 1996 | Södertörns Simsällskap | 1:05.60 | 2:18.70 | 3:32.78 | 4:47.95 | 9:56.92 | ||
6:04.42 | 7:21.94 | 8:40.22 | ||||||||
Gren 33, 50m Ryggsim Damer, Finaler, Senior |
Distriktrekord Seniorer: Therese Alshammar 26.62 2009-11-26 |
Distriktrekord Juniorer: Michele Coleman 26.67 2013-12-14 |
SR: Therese Alshammar (1977) 26.62 2009-11-29 |
SR Juniorer: Michelle Coleman (1993) 26.67 2013-12-14 |
Plac. | Namn | Född | Förening | Tid | Status | |||||
1 | Anna Miram | 1999 | Väsby Simsällskap | 29.96 | ||||||
2 | Josefin Ossmyr | 1999 | Tyresö Simsällskap | 29.97 | ||||||
3 | Greta Nykvist | 1996 | Södertörns Simsällskap | 30.75 | ||||||
4 | Josefin Alm | 2001 | Tyresö Simsällskap | 30.83 | ||||||
5 | Olivia Stille | 2000 | Turebergs Simklubb | 31.35 | ||||||
6 | Tuva Glimmerud-Gullbjörk | 2000 | Stockholmspolisens IF SF | 31.47 | ||||||
7 | Wilma Roloff | 2000 | Södertörns Simsällskap | 31.69 | ||||||
8 | Thea Boij Du Rietz | 2002 | Saltsjöbadens Idrottsförening | 31.79 | ||||||
9 | Alwa Widmark | 2002 | Södertörns Simsällskap | 31.84 | ||||||
10 | Isabelle Wrejde | 1999 | Simklubben Neptun | 31.98 | ||||||
11 | Sofia Walsh | 2002 | Stockholmspolisens IF SF | 32.32 | ||||||
12 | Rebecca Sandström | 2003 | Lidingö Simklubb | 32.53 | ||||||
13 | Malin Sangfelt | 2001 | Täby Sim | 32.54 | ||||||
14 | Ellen Banestig | 2002 | Täby Sim | 32.66 | ||||||
14 | Roya Tittelbach | 2003 | Väsby Simsällskap | 32.66 | ||||||
16 | Sigrid Loid | 1999 | Täby Sim | 32.71 | ||||||
17 | Signe Rönn | 2001 | Södertörns Simsällskap | 32.86 | ||||||
18 | Mikaela Hedström | 2003 | Spårvägen Simförening | 32.87 | ||||||
19 | Zafira Vaamonde | 2001 | Spårvägen Simförening | 32.94 | ||||||
20 | Isa Lundgren Sonnergren | 2004 | Simklubben Neptun | 32.95 | ||||||
21 | Michelle Aspberg | 2002 | Södertörns Simsällskap | 33.40 | ||||||
22 | Linn Herlin | 2002 | Spårvägen Simförening | 33.41 | ||||||
23 | Therese Baltzarsson | 2001 | Solna Sundbyberg SS 04 | 33.46 | ||||||
24 | Josephine Junehed | 2002 | Täby Sim | 33.57 | ||||||
25 | Elin Lundgren | 2003 | Södertörns Simsällskap | 33.61 | ||||||
26 | Alva Westling | 1999 | Norrtälje Simklubb | 33.62 | ||||||
27 | Kristina Isacson | 2001 | Täby Sim | 33.65 | ||||||
28 | Linnea Lindqvist | 2001 | Spårvägen Simförening | 33.66 | ||||||
29 | Elin Törnqvist | 1998 | Tyresö Simsällskap | 33.73 | ||||||
30 | Linda Brännlund | 1998 | Täby Sim | 33.90 | ||||||
31 | Alexandra Lindén | 2001 | Stockholmspolisens IF SF | 33.93 | ||||||
32 | Frida Björkman | 1999 | Tyresö Simsällskap | 34.04 | ||||||
33 | Amanda Strömdahl | 2000 | Täby Sim | 34.14 | ||||||
34 | Anna Frisk Garcia | 2002 | Väsby Simsällskap | 34.21 | ||||||
35 | Linnea Lindgren | 2001 | Väsby Simsällskap | 34.38 | ||||||
36 | Klara Alte | 2002 | Stockholms Kappsimningsklubb | 35.47 | ||||||
- | Jenny Ek | 1999 | IFK Simning Åland | 32.03 | EXTRA | |||||
- | Jessica Lindholm | 2001 | IFK Simning Åland | 33.49 | EXTRA | |||||
Gren 34, 50m Ryggsim Herrar, Finaler, Senior |
Distriktrekord Seniorer: Pontus Renholm 23.80 2009-12-10 |
Distriktrekord Juniorer: Sebastian Holmberg 24.43 2011-11-26 |
SR: Pontus Renholm (1986) 23.80 2009-12-10 |
SR Juniorer: Sebastian Holmberg (1991) 24.43 2011-11-26 |
Plac. | Namn | Född | Förening | Tid | Status | |||||
1 | Björn Seeliger | 2000 | Södertälje Simsällskap | 25.01 | ||||||
2 | Olle Sköld | 1999 | Tyresö Simsällskap | 26.13 | ||||||
3 | Erik Brandt | 1999 | Södertälje Simsällskap | 26.84 | ||||||
4 | Carl-Åke Willberg | 1998 | Danderyds Sim | 27.40 | ||||||
5 | Edward Eliasson | 1997 | Solna Sundbyberg SS 04 | 27.57 | ||||||
6 | Carlandrea Puoti | 1999 | Stockholmspolisens IF SF | 27.84 | ||||||
7 | Oskar Iwarsson | 2000 | Turebergs Simklubb | 27.86 | ||||||
8 | Klaudius Schreck | 2001 | Södertörns Simsällskap | 28.24 | ||||||
9 | Martin Falk | 1999 | Stockholmspolisens IF SF | 28.34 | ||||||
10 | Daniel Sjöblom Ahlström | 1998 | Spårvägen Simförening | 28.37 | ||||||
11 | Victor Simic | 2000 | Täby Sim | 28.77 | ||||||
12 | Erik Reinholdz | 1997 | Södertörns Simsällskap | 28.81 | ||||||
13 | Johan Hennert | 2001 | Solna Sundbyberg SS 04 | 29.01 | ||||||
14 | Christoffer Vang-Jensen | 2001 | Stockholmspolisens IF SF | 29.11 | ||||||
15 | Emil Östrand | 1998 | Stockholmspolisens IF SF | 29.13 | ||||||
16 | Marcus Stridfäldt | 1995 | Södertörns Simsällskap | 29.17 | ||||||
17 | Tobias Fernandez | 1999 | Täby Sim | 29.41 | ||||||
18 | Anton Mylläri | 2001 | Södertörns Simsällskap | 29.42 | ||||||
19 | Philip Parsons | 1999 | Tyresö Simsällskap | 29.52 | ||||||
20 | Gustav Henriksen | 2002 | Spårvägen Simförening | 29.67 | ||||||
21 | Guillermo Illanes | 2000 | Södertälje Simsällskap | 29.96 | ||||||
22 | Simon Brandt | 2000 | Väsby Simsällskap | 30.04 | ||||||
23 | Isak Gustafsson | 2001 | Stockholms Kappsimningsklubb | 30.16 | ||||||
24 | Jonathan Sandqvist | 2003 | Södertörns Simsällskap | 30.27 | ||||||
25 | William Lernå | 2002 | Väsby Simsällskap | 30.44 | ||||||
26 | Alexander Koufakis | 2000 | Botkyrka-Rönninge Simsällskap | 30.59 | ||||||
27 | Elias Folkesson | 1999 | Norrtälje Simklubb | 30.65 | ||||||
28 | Oliver Simic | 1998 | Täby Sim | 31.01 | ||||||
29 | Carl Wennerholm | 2002 | Stockholms Kappsimningsklubb | 31.12 | ||||||
- | Rasmus Rantanen | 1997 | Södertälje Simsällskap | DNS | ||||||
Gren 35, 200m Frisim Damer, Finaler, Senior |
Distriktrekord Seniorer: Sarah Sjöström 1:52.26 2013-08-07 |
Distriktrekord Juniorer: Sarah Sjöström 1:52.26 2013-08-07 |
SR: Sarah Sjöström (1993) 1:50.78 2014-12-07 |
SR Juniorer: Sarah Sjöström (1993) 1:52.26 2013-08-07 |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | 100m | 150m | Tid | Status | ||
1 | Alida Ramdén | 1997 | Södertälje Simsällskap | 28.98 | 1:00.33 | 1:31.84 | 2:03.92 | |||
2 | Emma Sundstrand | 2001 | Södertälje Simsällskap | 29.70 | 1:01.41 | 1:33.72 | 2:05.43 | |||
3 | Cassandra Engback | 1999 | Södertörns Simsällskap | 29.68 | 1:02.34 | 1:35.17 | 2:07.92 | |||
4 | Vilma Unnermark | 1997 | Södertörns Simsällskap | 31.14 | 1:04.08 | 1:37.44 | 2:10.04 | |||
5 | Wilma Roloff | 2000 | Södertörns Simsällskap | 30.54 | 1:03.60 | 1:37.52 | 2:10.60 | |||
6 | Greta Nykvist | 1996 | Södertörns Simsällskap | 30.41 | 1:03.36 | 1:37.33 | 2:11.11 | |||
7 | Rebecka Ehn | 2000 | Simklubben Neptun | 31.43 | 1:04.51 | 1:37.83 | 2:11.24 | |||
8 | Ayleen Burt | 1997 | Stockholmspolisens IF SF | 30.59 | 1:04.22 | 1:38.10 | 2:11.25 | |||
9 | Astrid Eriksson | 2001 | Turebergs Simklubb | 31.20 | 1:04.49 | 1:38.55 | 2:12.22 | |||
10 | Sara Olsson | 1999 | Tyresö Simsällskap | 30.37 | 1:04.21 | 1:38.48 | 2:12.54 | |||
11 | Hanna Hargsten | 1999 | Solna Sundbyberg SS 04 | 30.35 | 1:03.38 | 1:37.93 | 2:12.56 | |||
12 | Tova Andersson | 2001 | Väsby Simsällskap | 30.68 | 1:04.25 | 1:38.88 | 2:12.57 | |||
13 | Hilma Ramdén | 2000 | Södertälje Simsällskap | 31.33 | 1:04.34 | 1:38.94 | 2:12.69 | |||
14 | Smilla Lönnberg | 2001 | Stockholms Kappsimningsklubb | 32.46 | 1:06.07 | 1:39.75 | 2:13.34 | |||
15 | Caroline Wallenborg | 2000 | Stockholmspolisens IF SF | 31.25 | 1:05.04 | 1:39.37 | 2:13.48 | |||
16 | Emma Dimitriou Sagré | 1999 | Väsby Simsällskap | 30.08 | 1:03.63 | 1:38.41 | 2:13.57 | |||
17 | Cornelia Eklund | 2000 | Väsby Simsällskap | 31.54 | 1:05.91 | 1:40.09 | 2:14.63 | |||
18 | Olivia Stille | 2000 | Turebergs Simklubb | 32.02 | 1:05.57 | 1:39.94 | 2:15.41 | |||
19 | Elin Peng | 2003 | Väsby Simsällskap | 30.35 | 1:04.70 | 1:40.31 | 2:15.53 | |||
20 | Eva Sigurdsson | 2001 | Södertörns Simsällskap | 31.18 | 1:05.13 | 1:41.01 | 2:15.78 | |||
21 | Ebba Andersson | 2001 | Väsby Simsällskap | 32.00 | 1:07.59 | 1:42.76 | 2:15.81 | |||
22 | Matilda Flood | 1999 | Spårvägen Simförening | 31.83 | 1:07.72 | 1:43.43 | 2:16.07 | |||
23 | Vilma Brolund | 2001 | Simklubben Neptun | 32.19 | 1:06.50 | 1:41.67 | 2:16.62 | |||
24 | Alexandra Jensen | 2001 | Täby Sim | 32.15 | 1:07.51 | 1:43.31 | 2:18.18 | |||
25 | Ellen Banestig | 2002 | Täby Sim | 31.84 | 1:07.05 | 1:43.26 | 2:18.72 | |||
26 | Louise Peacock | 2001 | Väsby Simsällskap | 32.38 | 1:08.22 | 1:43.99 | 2:19.28 | |||
27 | Esther Rydbeck Nordén | 2001 | Täby Sim | 32.40 | 1:08.19 | 1:44.94 | 2:19.43 | |||
28 | Hanna Reithner | 2000 | Stockholms Kappsimningsklubb | 33.97 | 1:10.00 | 1:45.66 | 2:19.69 | |||
29 | Hermella Alem | 2000 | Stockholmspolisens IF SF | 31.69 | 1:06.96 | 1:43.27 | 2:19.87 | |||
- | Olivia Weuro | 2002 | IFK Simning Åland | 31.19 | 1:05.09 | 1:39.75 | 2:13.22 | EXTRA | ||
Gren 36, 200m Frisim Herrar, Finaler, Senior |
Distriktrekord Seniorer: Anders Holmertz 1:44.69 1992-03-01 |
Distriktrekord Juniorer: David Erntsson 1:48.19 2009-12-13 |
SR: Oscar Ekström (1994) 1:44.58 2014-11-21 |
SR Juniorer: Oscar Ekström (1994) 1:44.58 2014-11-20 |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | 100m | 150m | Tid | Status | ||
1 | William Lulek | 1998 | Simklubben Neptun | 27.00 | 55.92 | 1:24.91 | 1:54.04 | |||
2 | Karl Gustav Gérnyi | 1999 | Simklubben Neptun | 26.23 | 55.30 | 1:25.72 | 1:55.95 | |||
3 | Niclas Eriksson | 1998 | Stockholmspolisens IF SF | 27.30 | 56.54 | 1:26.07 | 1:56.00 | |||
4 | Hugo Eriksson | 1999 | Turebergs Simklubb | 27.55 | 57.15 | 1:26.70 | 1:56.57 | |||
5 | Oliver Rehn | 2001 | Simklubben Neptun | 26.98 | 56.13 | 1:26.25 | 1:56.73 | |||
6 | Wiggo Frohde | 2000 | Simklubben Neptun | 27.57 | 56.49 | 1:26.77 | 1:56.94 | |||
7 | Hugo Swanepoel | 1998 | Järfälla Simsällskap | 27.11 | 56.54 | 1:27.22 | 1:58.80 | |||
8 | Anton Marijanovic | 2000 | Södertörns Simsällskap | 26.98 | 56.55 | 1:27.42 | 1:59.32 | |||
9 | Hampus Ny | 1990 | Södertälje Simsällskap | 27.96 | 58.57 | 1:29.27 | 1:59.38 | |||
10 | Linus Kahl | 2001 | Wisby Simsällskap | 26.94 | 56.74 | 1:28.09 | 1:59.67 | |||
11 | Jacob Danielsson | 1998 | Stockholmspolisens IF SF | 26.88 | 56.95 | 1:28.54 | 2:00.24 | |||
12 | Samuel Talback | 2000 | Järfälla Simsällskap | 27.63 | 58.18 | 1:29.49 | 2:00.56 | |||
13 | Christopher Andrén | 2000 | Södertörns Simsällskap | 27.50 | 59.02 | 1:30.08 | 2:01.35 | |||
14 | Theodor Hansson | 1994 | Södertälje Simsällskap | 27.83 | 58.64 | 1:30.32 | 2:01.66 | |||
15 | Martin Falk | 1999 | Stockholmspolisens IF SF | 28.69 | 58.68 | 1:30.40 | 2:02.38 | |||
16 | Anton Mylläri | 2001 | Södertörns Simsällskap | 28.19 | 59.38 | 1:31.09 | 2:02.40 | |||
17 | Niklas Nyblom | 1999 | Väsby Simsällskap | 28.16 | 59.65 | 1:32.28 | 2:03.26 | |||
18 | Elias Hysing | 2000 | Stockholmspolisens IF SF | 28.04 | 59.01 | 1:31.37 | 2:03.58 | |||
19 | Daniel Jonsson | 1999 | Södertörns Simsällskap | 27.66 | 58.10 | 1:29.38 | 2:03.82 | |||
20 | Simon Brandt | 2000 | Väsby Simsällskap | 28.04 | 59.03 | 1:31.16 | 2:04.16 | |||
21 | Victor Halldén | 2000 | Täby Sim | 28.43 | 1:00.46 | 1:34.04 | 2:06.27 | |||
22 | Daniel Coleman | 2000 | Täby Sim | 28.71 | 1:01.23 | 1:34.92 | 2:06.51 | |||
23 | Alexej Filinau | 1998 | Södertörns Simsällskap | 28.69 | 1:01.19 | 1:34.85 | 2:09.91 | |||
24 | Andres Pöllänen | 2001 | Täby Sim | 29.41 | 1:02.20 | 1:37.15 | 2:12.58 | |||
- | Olle Sköld | 1999 | Tyresö Simsällskap | DNS | ||||||
- | Rasmus Rantanen | 1997 | Södertälje Simsällskap | DNS | ||||||
Gren 37, 100m Bröstsim Damer, Finaler, Senior |
Distriktrekord Seniorer: Emma Igelström 1:05.11 2003-03-14 |
Distriktrekord Juniorer: Jessica Billquist 1:07.79 2013-11-20 |
SR: Jennie Johansson (1988) 1:04.94 2014-11-19 |
SR Juniorer: Joline Höstman (1988) 1:06.13 2008-11-11 |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | Tid | Status | ||||
1 | Julia Thurfjell | 1994 | Tyresö Simsällskap | 33.80 | 1:11.35 | |||||
2 | Alida Ramdén | 1997 | Södertälje Simsällskap | 33.95 | 1:11.39 | |||||
3 | Emelie Fast | 2004 | Södertörns Simsällskap | 34.00 | 1:12.39 | |||||
4 | Sophia Norén | 1998 | Solna Sundbyberg SS 04 | 33.67 | 1:13.19 | |||||
5 | Mikaela Bergh | 1999 | Täby Sim | 34.93 | 1:13.50 | |||||
6 | Julia Björkén | 2001 | Väsby Simsällskap | 34.68 | 1:14.22 | |||||
7 | Agnes Fährlin | 1998 | Spårvägen Simförening | 35.22 | 1:15.32 | |||||
8 | Lea Granert | 2001 | Stockholmspolisens IF SF | 35.78 | 1:15.34 | |||||
9 | Julia Augustsson | 2000 | Spårvägen Simförening | 35.48 | 1:15.54 | |||||
10 | Vilma Unnermark | 1997 | Södertörns Simsällskap | 36.18 | 1:16.22 | |||||
11 | Ingrid Franks | 2003 | Täby Sim | 36.07 | 1:16.42 | |||||
12 | Michelle Berntsson | 2000 | Väsby Simsällskap | 35.76 | 1:16.49 | |||||
13 | Nora Jomaa | 1999 | Simklubben Neptun | 36.20 | 1:16.70 | |||||
14 | Olivia Barrios | 2004 | Södertörns Simsällskap | 36.60 | 1:17.03 | |||||
15 | Tuva Björkén | 2003 | Väsby Simsällskap | 36.28 | 1:17.15 | |||||
16 | Ida Pettersson | 1999 | Stockholmspolisens IF SF | 36.15 | 1:17.23 | |||||
17 | Elin Swerlander | 2001 | Turebergs Simklubb | 36.44 | 1:17.45 | |||||
18 | Embla Börjesson | 2002 | Täby Sim | 36.53 | 1:17.46 | |||||
19 | Smilla Hedlund | 2001 | Täby Sim | 36.65 | 1:18.01 | |||||
20 | Linn Herlin | 2002 | Spårvägen Simförening | 36.74 | 1:18.30 | |||||
21 | Amanda Eriksson | 2001 | Stockholms Kappsimningsklubb | 36.78 | 1:18.74 | |||||
22 | Tora Hansson | 2002 | Skuru Idrottsklubb | 37.49 | 1:18.95 | |||||
23 | Solène Arnou | 2000 | Södertälje Simsällskap | 37.51 | 1:19.12 | |||||
24 | Olivia Bäckström | 2005 | Södertörns Simsällskap | 37.11 | 1:19.28 | |||||
25 | Erica Christensen Weistrand | 1997 | Södertälje Simsällskap | 37.34 | 1:19.64 | |||||
26 | Andrea Belin | 2000 | Skuru Idrottsklubb | 37.49 | 1:20.34 | |||||
27 | Fanny Kruthammar | 1999 | Täby Sim | 38.01 | 1:20.86 | |||||
28 | Nora Segerström | 2002 | Stockholms Kappsimningsklubb | 37.52 | 1:20.94 | |||||
29 | Rebecca Höglind | 1998 | Solna Sundbyberg SS 04 | 38.18 | 1:21.12 | |||||
30 | Julia Franks | 2000 | Täby Sim | 38.07 | 1:22.04 | |||||
31 | Wilma Hagmansson | 1999 | Spårvägen Simförening | 39.04 | 1:24.73 | |||||
- | Smilla Malm | 2003 | Täby Sim | DNS | ||||||
Gren 38, 100m Bröstsim Herrar, Finaler, Senior |
Distriktrekord Seniorer: Simon Sjödin 59.03 2012-12-12 |
Distriktrekord Juniorer: Niklas Tour 59.87 2009-11-11 |
SR: Johannes Skagius (1995) 57.90 2014-12-03 |
SR Juniorer: Johannes Skagius (1995) 57.90 2014-12-03 |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | Tid | Status | ||||
1 | Niklas Tour | 1989 | Simklubben Neptun | 29.48 | 1:02.73 | |||||
2 | Christoffer Andersson | 1994 | Tyresö Simsällskap | 30.33 | 1:04.08 | |||||
3 | Andreas Fürst | 1990 | Väsby Simsällskap | 30.42 | 1:04.42 | |||||
4 | Karl Frylmark | 1999 | Väsby Simsällskap | 30.50 | 1:05.08 | |||||
5 | Hugo Swanepoel | 1998 | Järfälla Simsällskap | 30.61 | 1:05.20 | |||||
6 | Erik Löfgren-Bengtson | 1989 | Solna Sundbyberg SS 04 | 31.51 | 1:05.75 | |||||
7 | Victor Wågström | 1994 | Åkersberga Simsällskap | 31.39 | 1:06.86 | |||||
8 | Johan Dahlgren | 1986 | Simklubben Neptun | 30.49 | 1:06.95 | |||||
9 | Klaudius Schreck | 2001 | Södertörns Simsällskap | 31.75 | 1:07.01 | |||||
10 | Filip Antlöv | 1998 | Södertörns Simsällskap | 31.27 | 1:07.27 | |||||
11 | Hugo Eriksson | 1999 | Turebergs Simklubb | 31.86 | 1:07.74 | |||||
12 | Victor Simic | 2000 | Täby Sim | 32.63 | 1:09.29 | |||||
13 | Isak Alin | 1999 | Täby Sim | 32.76 | 1:09.40 | |||||
14 | Algot Lindwall | 2002 | Tyresö Simsällskap | 32.44 | 1:09.78 | |||||
15 | Daniel Sjöblom Ahlström | 1998 | Spårvägen Simförening | 33.23 | 1:09.81 | |||||
16 | Erik Brandt | 1999 | Södertälje Simsällskap | 33.24 | 1:10.50 | |||||
17 | Sebastian Tufvesson | 2000 | Stockholms Kappsimningsklubb | 32.83 | 1:11.13 | |||||
18 | Johan Hennert | 2001 | Solna Sundbyberg SS 04 | 34.08 | 1:11.62 | |||||
18 | William Lernå | 2002 | Väsby Simsällskap | 33.52 | 1:11.62 | |||||
20 | Robin Cederqvist | 1989 | Wisby Simsällskap | 33.71 | 1:11.95 | |||||
21 | Jakob Majta | 2003 | Södertörns Simsällskap | 33.94 | 1:12.41 | |||||
22 | Tobias Fernandez | 1999 | Täby Sim | 34.82 | 1:13.00 | |||||
23 | Arvid Styrman | 2002 | Spårvägen Simförening | 34.52 | 1:13.55 | |||||
24 | Anton Mylläri | 2001 | Södertörns Simsällskap | 34.52 | 1:14.72 | |||||
25 | Dag Unevik | 2001 | Täby Sim | 35.04 | 1:15.04 | |||||
Gren 39, 400m Frisim Damer, Finaler, Senior |
Distriktrekord Seniorer: Sarah Sjöström 4:03.60 2011-10-16 |
Distriktrekord Juniorer: Sarah Sjöström 4:03.60 2011-10-16 |
SR: Sarah Sjöström (1993) 4:02.33 2014-11-20 |
SR Juniorer: Sarah Sjöström (1993) 4:03.60 2011-10-16 |
Plac. | Namn | Född | Förening | 100m | 200m | 300m | Tid | Status | ||
1 | Laura Lajunen | 1992 | Simklubben Neptun | 1:01.29 | 2:07.63 | 3:14.18 | 4:19.95 | |||
2 | Emma Sundstedt | 1998 | Spårvägen Simförening | 1:03.07 | 2:09.40 | 3:15.55 | 4:20.51 | |||
3 | Christine Ekman | 1994 | Simklubben Neptun | 1:04.59 | 2:12.62 | 3:20.28 | 4:26.14 | |||
4 | Louise Halldén | 1998 | Väsby Simsällskap | 1:04.81 | 2:13.02 | 3:20.98 | 4:27.24 | |||
5 | Carolina Jonsson | 2002 | Södertälje Simsällskap | 1:03.50 | 2:11.76 | 3:21.04 | 4:29.91 | |||
6 | Filippa Malmström | 2003 | Södertälje Simsällskap | 1:05.83 | 2:16.55 | 3:26.53 | 4:37.01 | |||
7 | Rebecka Ehn | 2000 | Simklubben Neptun | 1:07.81 | 2:17.99 | 3:28.08 | 4:38.19 | |||
8 | Tova Andersson | 2001 | Väsby Simsällskap | 1:07.82 | 2:18.68 | 3:30.09 | 4:39.39 | |||
9 | Ebba Andersson | 2001 | Väsby Simsällskap | 1:08.62 | 2:20.36 | 3:31.92 | 4:39.78 | |||
10 | Rebecka Bergström | 1997 | Stockholmspolisens IF SF | 1:06.56 | 2:17.38 | 3:29.14 | 4:40.47 | |||
11 | Vilma Brolund | 2001 | Simklubben Neptun | 1:08.92 | 2:20.76 | 3:32.77 | 4:43.53 | |||
12 | Emma Roloff | 2002 | Södertörns Simsällskap | 1:06.14 | 2:17.66 | 3:30.56 | 4:43.59 | |||
13 | Astrid Eriksson | 2001 | Turebergs Simklubb | 1:07.92 | 2:19.95 | 3:32.19 | 4:43.78 | |||
14 | Eva Sigurdsson | 2001 | Södertörns Simsällskap | 1:07.86 | 2:20.88 | 3:33.10 | 4:44.04 | |||
15 | Hanna Hargsten | 1999 | Solna Sundbyberg SS 04 | 1:07.82 | 2:20.75 | 3:33.44 | 4:44.99 | |||
16 | Tone Sandsjö | 2003 | Wisby Simsällskap | 1:06.59 | 2:18.09 | 3:32.42 | 4:47.73 | |||
17 | Emily Lamb | 2000 | Södertörns Simsällskap | 1:08.39 | 2:21.67 | 3:34.46 | 4:47.93 | |||
18 | Louise Peacock | 2001 | Väsby Simsällskap | 1:07.87 | 2:21.32 | 3:36.47 | 4:49.67 | |||
19 | Tina Huslid | 2000 | Södertälje Simsällskap | 1:06.65 | 2:19.93 | 3:35.07 | 4:51.49 | |||
20 | Louise Ericsson | 2001 | Saltsjöbadens Idrottsförening | 1:08.80 | 2:23.53 | 3:38.21 | 4:51.86 | |||
21 | Elsa Nordström | 2001 | Stockholms Kappsimningsklubb | 1:09.10 | 2:22.21 | 3:37.85 | 4:53.13 | |||
22 | Alexandra Jensen | 2001 | Täby Sim | 1:09.54 | 2:23.55 | 3:39.16 | 4:54.71 | |||
23 | Linn Herlin | 2002 | Spårvägen Simförening | 1:09.84 | 2:26.33 | 3:42.74 | 4:58.10 | |||
24 | Saga Skarin | 2000 | Stockholms Kappsimningsklubb | 1:10.17 | 2:27.05 | 3:44.33 | 4:59.73 | |||
25 | Klara Eklöf | 2002 | Stockholms Kappsimningsklubb | 1:12.22 | 2:29.42 | 3:46.25 | 5:03.38 | |||
Gren 40, 4X50m Frisim Herrar, Finaler, Senior |
Distriktrekord Seniorer: SK Neptun 1:25.53 2009-11-29 |
Distriktrekord Juniorer: Täby sim 1:30.66 2011-02-03 |
SR: SK Neptun (1900) 1:25.53 2009-11-29 |
SR Juniorer: Täby Sim (1900) 1:30.66 2011-02-06 |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | Tid | Status | ||||
1 | Södertälje Herrar | 1990 | Södertälje Simsällskap | 1:33.76 | ||||||
Ludwig Hareskog | 1998 | 24.15 | 24.15 | |||||||
Erik Brandt | 1999 | 22.71 | 46.86 | |||||||
Henry Kerman | 1997 | 24.44 | 1:11.30 | |||||||
Björn Seeliger | 2000 | 22.46 | 1:33.76 | |||||||
2 | SK Neptun Herrar | 1990 | Simklubben Neptun | 1:39.01 | ||||||
Karl Gustav Gérnyi | 1999 | 24.54 | 24.54 | |||||||
William Lulek | 1998 | 24.54 | 49.08 | |||||||
Wiggo Frohde | 2000 | 24.83 | 1:13.91 | |||||||
Johan Dahlgren | 1986 | 25.10 | 1:39.01 | |||||||
3 | Spårvägen Herrar | 1990 | Spårvägen Simförening | 1:39.03 | ||||||
Konstantin Sundin | 1987 | 24.26 | 24.26 | |||||||
Viktor Björk | 1992 | 24.85 | 49.11 | |||||||
Björn Westergren | 1987 | 25.42 | 1:14.53 | |||||||
Daniel Sjöblom Ahlström | 1998 | 24.50 | 1:39.03 | |||||||
Gren 41, 4X50m Frisim Damer, Finaler, Senior |
Distriktrekord Seniorer: Väsby SS 1:38.93 2009-11-26 |
Distriktrekord Juniorer: Södertörn SS 1:42.91 2010-12-03 |
SR: Väsby SS (1900) 1:38.93 2009-11-26 |
SR Juniorer: LASS (1900) 1:42.19 2009-11-26 |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | Tid | Status | ||||
1 | Södertälje Damer | 1990 | Södertälje Simsällskap | 1:46.38 | ||||||
Emma Sundstrand | 2001 | 26.90 | 26.90 | |||||||
Hilma Ramdén | 2000 | 26.76 | 53.66 | |||||||
Carolina Jonsson | 2002 | 27.25 | 1:20.91 | |||||||
Alida Ramdén | 1997 | 25.47 | 1:46.38 | |||||||
2 | Spårvägen Damer 1 | 1990 | Spårvägen Simförening | 1:48.23 | ||||||
Michelle Coleman | 1993 | 25.27 | 25.27 | |||||||
Emma Sundstedt | 1998 | 26.29 | 51.56 | |||||||
Matilda Flood | 1999 | 28.72 | 1:20.28 | |||||||
Agnes Fährlin | 1998 | 27.95 | 1:48.23 | |||||||
3 | Väsby SS Damer Lag 1 | 1990 | Väsby Simsällskap | 1:48.31 | ||||||
Anna Miram | 1999 | 27.69 | 27.69 | |||||||
Louise Halldén | 1998 | 27.20 | 54.89 | |||||||
Michelle Berntsson | 2000 | 27.24 | 1:22.13 | |||||||
Nadja Salomonsson | 1992 | 26.18 | 1:48.31 | |||||||
4 | Tyresö SS Damer | 1996 | Tyresö Simsällskap | 1:50.94 | ||||||
Julia Thurfjell | 1994 | 27.51 | 27.51 | |||||||
Josefin Ossmyr | 1999 | 27.32 | 54.83 | |||||||
Sara Olsson | 1999 | 27.34 | 1:22.17 | |||||||
Josefin Alm | 2001 | 28.77 | 1:50.94 | |||||||
5 | SK Neptun Damer | 1990 | Simklubben Neptun | 1:51.68 | ||||||
Malin Jansson | 1999 | 28.87 | 28.87 | |||||||
Laura Lajunen | 1992 | 26.48 | 55.35 | |||||||
Vilma Brolund | 2001 | 28.55 | 1:23.90 | |||||||
Christine Ekman | 1994 | 27.78 | 1:51.68 | |||||||
Gren 42, 4X100m Frisim Herrar(jun), Finaler, Senior |
Distriktrekord Seniorer: SK Neptun 3:09.53 2009-11-26 |
Distriktrekord Juniorer: Täby sim 3:22.82 2011-02-04 |
SR: SK Neptun (1900) 3:09.53 2009-11-26 |
SR Juniorer: Uddevalla Sim (1900) 3:17.95 2009-11-26 |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | 100m | Tid | Status | |||
1 | Spif SF Herrar [1996] | 1996 | Stockholmspolisens IF SF | 3:35.81 | ||||||
Martin Falk | 1999 | 26.48 | 55.38 | 55.38 | ||||||
Alfred Åström | 1997 | 25.79 | 54.21 | 1:49.59 | ||||||
Niclas Eriksson | 1998 | 25.91 | 53.77 | 2:43.36 | ||||||
Jacob Danielsson | 1998 | 24.58 | 52.45 | 3:35.81 | ||||||
2 | Södertörn Herrar [2001] | 1996 | Södertörns Simsällskap | 3:35.96 | ||||||
Daniel Jonsson | 1999 | 26.30 | 54.87 | 54.87 | ||||||
Christopher Andrén | 2000 | 25.18 | 53.17 | 1:48.04 | ||||||
Anton Marijanovic | 2000 | 25.61 | 53.38 | 2:41.42 | ||||||
Klaudius Schreck | 2001 | 26.20 | 54.54 | 3:35.96 | ||||||
3 | Väsby SS Herrar Lag 1 | 1996 | Väsby Simsällskap | 3:40.71 | ||||||
Gustav Frödeberg | 1997 | 26.20 | 55.26 | 55.26 | ||||||
Karl Frylmark | 1999 | 25.59 | 55.25 | 1:50.51 | ||||||
Max Sundberg | 1999 | 26.21 | 54.58 | 2:45.09 | ||||||
Simon Brandt | 2000 | 26.37 | 55.62 | 3:40.71 | ||||||
4 | Täby Sim Herrar | 2001 | Täby Sim | 3:42.61 | ||||||
Daniel Räisänen | 1999 | 25.57 | 53.38 | 53.38 | ||||||
Daniel Coleman | 2000 | 26.99 | 57.49 | 1:50.87 | ||||||
Isak Alin | 1999 | 26.58 | 55.91 | 2:46.78 | ||||||
Victor Halldén | 2000 | 26.45 | 55.83 | 3:42.61 | ||||||
5 | Skk Jun Lag 1 | 1996 | Stockholms Kappsimningsklubb | 3:48.42 | ||||||
Lukas Peterson | 1998 | 25.85 | 54.35 | 54.35 | ||||||
Fredrik Jacobsson | 2001 | 27.74 | 57.99 | 1:52.34 | ||||||
Sebastian Tufvesson | 2000 | 27.25 | 57.87 | 2:50.21 | ||||||
Carl Wennerholm | 2002 | 27.23 | 58.21 | 3:48.42 | ||||||
6 | Väsby SS Herrar Lag 2 | 1996 | Väsby Simsällskap | 3:50.79 | ||||||
Anton Widholm | 1999 | 26.73 | 56.15 | 56.15 | ||||||
Niklas Nyblom | 1999 | 26.51 | 55.50 | 1:51.65 | ||||||
Christopher Lindholm | 2002 | 28.46 | 59.83 | 2:51.48 | ||||||
Martin Melinder | 2001 | 28.44 | 59.31 | 3:50.79 | ||||||
7 | SS04 Herrar [1996] | 1996 | Solna Sundbyberg SS 04 | 3:50.80 | ||||||
Johan Hennert | 2001 | 28.19 | 58.56 | 58.56 | ||||||
Frederick Holmer Fann | 1998 | 28.38 | 59.74 | 1:58.30 | ||||||
Leo Jakobsson | 2002 | 27.06 | 59.62 | 2:57.92 | ||||||
Edward Eliasson | 1997 | 24.54 | 52.88 | 3:50.80 | ||||||
8 | Täby Sim Herrar Lag 2 | 1996 | Täby Sim | 3:54.33 | ||||||
Andres Pöllänen | 2001 | 28.38 | 59.46 | 59.46 | ||||||
Oliver Simic | 1998 | 27.49 | 58.61 | 1:58.07 | ||||||
Victor Simic | 2000 | 27.24 | 57.63 | 2:55.70 | ||||||
Tobias Fernandez | 1999 | 27.56 | 58.63 | 3:54.33 | ||||||
9 | Skk Jun Lag 2 | 1996 | Stockholms Kappsimningsklubb | 4:00.81 | ||||||
Emil Gunneriusson | 2000 | 28.19 | 58.74 | 58.74 | ||||||
Olof Askling | 1999 | 28.55 | 59.52 | 1:58.26 | ||||||
Isak Gustafsson | 2001 | 29.47 | 1:01.75 | 3:00.01 | ||||||
Linus Thörn | 2002 | 29.21 | 1:00.80 | 4:00.81 | ||||||
10 | Botk-Rönn Herrar [1996] | 1996 | Botkyrka-Rönninge Simsällskap | 4:03.17 | ||||||
Alexander Koufakis | 2000 | 27.00 | 56.96 | 56.96 | ||||||
Daniel Karlsson | 2001 | 27.58 | 58.82 | 1:55.78 | ||||||
Erik Agnorelli | 2001 | 30.34 | 1:04.99 | 3:00.77 | ||||||
Juan Esbjörnsson | 2002 | 29.02 | 1:02.40 | 4:03.17 | ||||||
Gren 43, 4X100m Frisim Damer(jun), Finaler, Senior |
Distriktrekord Seniorer: Väsby SS 3:36.20 2009-11-27 |
Distriktrekord Juniorer: Väsby SS 3:45.31 2011-02-20 |
SR: Väsby SS (1900) 3:36.20 2009-11-27 |
SR Juniorer: Helsingborgs S (1900) 3:42.94 2011-02-04 |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | 100m | Tid | Status | |||
1 | Väsby SS Damer Lag 1 | 1996 | Väsby Simsällskap | 3:58.49 | ||||||
Tova Andersson | 2001 | 28.40 | 59.30 | 59.30 | ||||||
Louise Halldén | 1998 | 28.16 | 59.22 | 1:58.52 | ||||||
Michelle Berntsson | 2000 | 28.77 | 1:00.54 | 2:59.06 | ||||||
Emma Dimitriou Sagré | 1999 | 28.29 | 59.43 | 3:58.49 | ||||||
2 | Tureberg SK | 1996 | Turebergs Simklubb | 4:03.43 | ||||||
Olivia Stille | 2000 | 28.16 | 58.80 | 58.80 | ||||||
Astrid Eriksson | 2001 | 28.99 | 1:01.07 | 1:59.87 | ||||||
Elin Swerlander | 2001 | 28.33 | 1:00.49 | 3:00.36 | ||||||
Beatrice Vezzoli | 1998 | 29.72 | 1:03.07 | 4:03.43 | ||||||
3 | Väsby SS Damer Lag 2 | 1996 | Väsby Simsällskap | 4:05.24 | ||||||
Anna Miram | 1999 | 28.55 | 59.31 | 59.31 | ||||||
Elin Peng | 2003 | 29.17 | 1:02.11 | 2:01.42 | ||||||
Cornelia Eklund | 2000 | 29.42 | 1:01.68 | 3:03.10 | ||||||
Ebba Andersson | 2001 | 29.52 | 1:02.14 | 4:05.24 | ||||||
4 | Skk Jun Lag 1 | 1996 | Stockholms Kappsimningsklubb | 4:10.62 | ||||||
Amanda Eriksson | 2001 | 30.57 | 1:04.25 | 1:04.25 | ||||||
Smilla Lönnberg | 2001 | 29.26 | 1:00.58 | 2:04.83 | ||||||
Hanna Reithner | 2000 | 30.09 | 1:02.38 | 3:07.21 | ||||||
Elsa Nordström | 2001 | 30.00 | 1:03.41 | 4:10.62 | ||||||
5 | Spårvägen Damer 1 | 1996 | Spårvägen Simförening | 4:14.42 | ||||||
Matilda Flood | 1999 | 30.22 | 1:03.40 | 1:03.40 | ||||||
Zafira Vaamonde | 2001 | 30.58 | 1:03.51 | 2:06.91 | ||||||
Linnea Lindqvist | 2001 | 31.09 | 1:04.71 | 3:11.62 | ||||||
Fanny Odin | 2000 | 29.83 | 1:02.80 | 4:14.42 | ||||||
6 | Täby Sim Damer | 1996 | Täby Sim | 4:15.57 | ||||||
Ellen Banestig | 2002 | 29.81 | 1:02.66 | 1:02.66 | ||||||
Fanny Kruthammar | 1999 | 30.48 | 1:03.56 | 2:06.22 | ||||||
Sigrid Loid | 1999 | 30.35 | 1:03.90 | 3:10.12 | ||||||
Alexandra Jensen | 2001 | 31.12 | 1:05.45 | 4:15.57 | ||||||
7 | Täby Sim Damer 2 [2001] | 1996 | Täby Sim | 4:19.18 | ||||||
Thilda Ström | 2003 | 30.54 | 1:04.63 | 1:04.63 | ||||||
Kristina Isacson | 2001 | 30.24 | 1:03.35 | 2:07.98 | ||||||
Embla Börjesson | 2002 | 31.00 | 1:05.05 | 3:13.03 | ||||||
Malin Sangfelt | 2001 | 30.22 | 1:06.15 | 4:19.18 | ||||||
8 | Botk-Rönn Damer [1996] | 1996 | Botkyrka-Rönninge Simsällskap | 4:22.71 | ||||||
Mikaela Eriksson | 1997 | 31.55 | 1:06.81 | 1:06.81 | ||||||
My Rundberg | 1999 | 31.04 | 1:05.95 | 2:12.76 | ||||||
Jemina Granholm | 2002 | 30.37 | 1:05.25 | 3:18.01 | ||||||
Alva Udell | 2003 | 30.80 | 1:04.70 | 4:22.71 | ||||||
- | IFK Så Damer [1996] | 1996 | IFK Simning Åland | 4:13.87 | EXTRA | |||||
Jenny Ek | 1999 | 29.74 | 1:01.69 | 1:01.69 | ||||||
Stella Donning | 2002 | 30.83 | 1:04.17 | 2:05.86 | ||||||
Jessica Lindholm | 2001 | 29.96 | 1:03.33 | 3:09.19 | ||||||
Fanny Ek | 1999 | 30.44 | 1:04.68 | 4:13.87 | ||||||
- | Skk Jun Lag 2 | 1996 | Stockholms Kappsimningsklubb | DSQ | ||||||
Gren 44, 400m Medley Herrar, Finaler, Senior |
Distriktrekord Seniorer: Simon Sjödin 4:12.20 2013-11-24 |
Distriktrekord Juniorer: Simon Frank 4:13.90 2009-11-26 |
SR: Simon Sjödin (1986) 4:06.84 2014-11-24 |
SR Juniorer: Christoffer Wallin (1990) 4:10.93 2009-12-11 |
Plac. | Namn | Född | Förening | 100m | 200m | 300m | Tid | Status | ||
1 | William Lulek | 1998 | Simklubben Neptun | 1:02.65 | 2:09.45 | 3:24.39 | 4:25.88 | |||
2 | Karl Gustav Gérnyi | 1999 | Simklubben Neptun | 1:04.61 | 2:15.55 | 3:34.92 | 4:35.83 | |||
3 | Hugo Eriksson | 1999 | Turebergs Simklubb | 1:04.88 | 2:17.69 | 3:35.89 | 4:38.10 | |||
4 | Joel Hambraeus | 1998 | Danderyds Sim | 1:05.10 | 2:18.91 | 3:38.15 | 4:41.45 | |||
5 | Alfred Åström | 1997 | Stockholmspolisens IF SF | 1:05.76 | 2:17.76 | 3:37.85 | 4:42.73 | |||
6 | Dennis Wilkman | 1998 | Stockholmspolisens IF SF | 1:03.87 | 2:16.14 | 3:36.75 | 4:44.13 | |||
7 | Max Sundberg | 1999 | Väsby Simsällskap | 1:06.13 | 2:19.29 | 3:44.06 | 4:46.01 | |||
8 | Anton Widholm | 1999 | Väsby Simsällskap | 1:06.44 | 2:21.70 | 3:41.23 | 4:47.90 | |||
9 | Linus Kahl | 2001 | Wisby Simsällskap | 1:05.88 | 2:22.97 | 3:46.81 | 4:52.67 | |||
10 | Olof Askling | 1999 | Stockholms Kappsimningsklubb | 1:07.62 | 2:25.34 | 3:46.59 | 4:55.10 | |||
11 | William Lernå | 2002 | Väsby Simsällskap | 1:09.84 | 2:24.36 | 3:47.68 | 4:56.01 | |||
12 | Sebastian Tufvesson | 2000 | Stockholms Kappsimningsklubb | 1:08.17 | 2:27.05 | 3:50.62 | 5:01.30 | |||
13 | Wilhelm Muzikants | 2001 | Täby Sim | 1:10.41 | 2:26.42 | 3:53.55 | 5:03.62 | |||
14 | Mattias Huss | 1999 | Simklubben Neptun | 1:08.34 | 2:28.21 | 3:53.46 | 5:05.16 | |||
15 | Carl Wennerholm | 2002 | Stockholms Kappsimningsklubb | 1:09.82 | 2:28.23 | 3:57.98 | 5:07.12 | |||
16 | Kenzo Buchli | 2000 | Stockholmspolisens IF SF | 1:12.33 | 2:30.55 | 3:58.33 | 5:07.63 | |||
17 | Gustav Henriksen | 2002 | Spårvägen Simförening | 1:10.48 | 2:24.13 | 3:55.78 | 5:08.16 | |||
18 | Johan Hennert | 2001 | Solna Sundbyberg SS 04 | 1:12.55 | 2:31.69 | 4:00.07 | 5:11.35 | |||
19 | Theodor Sköld | 2001 | Väsby Simsällskap | 1:10.80 | 2:30.76 | 3:59.81 | 5:12.04 | |||
20 | Jonas Al-Khalili | 2002 | Täby Sim | 1:10.97 | 2:29.95 | 4:03.52 | 5:15.21 | |||
- | Isak Gustafsson | 2001 | Stockholms Kappsimningsklubb | DSQ | ||||||
Gren 45, 50m Bröstsim Damer, Finaler, Senior |
Distriktrekord Seniorer: Jennie Johansson 29.80 2013-12-12 |
Distriktrekord Juniorer: Jessica Billquist 30.89 2013-11-20 |
SR: Jennie Johansson (1988) 29.80 2013-12-12 |
SR Juniorer: Una Finnman (1991) 30.88 2009-11-27 |
Plac. | Namn | Född | Förening | Tid | Status | |||||
1 | Sophia Norén | 1998 | Solna Sundbyberg SS 04 | 32.35 | ||||||
2 | Julia Thurfjell | 1994 | Tyresö Simsällskap | 32.61 | ||||||
3 | Emelie Fast | 2004 | Södertörns Simsällskap | 32.68 | ||||||
4 | Caroline Wallenborg | 2000 | Stockholmspolisens IF SF | 32.89 | ||||||
5 | Caroline Speiner | 1994 | Södertörns Simsällskap | 33.56 | ||||||
6 | Emma Rotstam | 1998 | Järfälla Simsällskap | 33.67 | ||||||
7 | Erica Christensen Weistrand | 1997 | Södertälje Simsällskap | 33.70 | ||||||
8 | Tone Sandsjö | 2003 | Wisby Simsällskap | 33.90 | ||||||
9 | Mikaela Bergh | 1999 | Täby Sim | 34.41 | ||||||
10 | Lea Granert | 2001 | Stockholmspolisens IF SF | 34.44 | ||||||
11 | Agnes Fährlin | 1998 | Spårvägen Simförening | 34.61 | ||||||
12 | Julia Björkén | 2001 | Väsby Simsällskap | 34.77 | ||||||
13 | Andrea Belin | 2000 | Skuru Idrottsklubb | 35.35 | ||||||
14 | Michelle Berntsson | 2000 | Väsby Simsällskap | 35.44 | ||||||
15 | Tora Hansson | 2002 | Skuru Idrottsklubb | 35.68 | ||||||
16 | Elin Swerlander | 2001 | Turebergs Simklubb | 35.80 | ||||||
17 | Filippa Berndtson | 1997 | Solna Sundbyberg SS 04 | 35.94 | ||||||
18 | Ingrid Franks | 2003 | Täby Sim | 36.09 | ||||||
18 | Tuva Björkén | 2003 | Väsby Simsällskap | 36.09 | ||||||
20 | Smilla Hedlund | 2001 | Täby Sim | 36.13 | ||||||
21 | Solène Arnou | 2000 | Södertälje Simsällskap | 36.14 | ||||||
22 | Olivia Barrios | 2004 | Södertörns Simsällskap | 36.28 | ||||||
23 | Jessica Berg | 1998 | Stockholmspolisens IF SF | 36.29 | ||||||
24 | Julia Augustsson | 2000 | Spårvägen Simförening | 36.40 | ||||||
25 | Olivia Bäckström | 2005 | Södertörns Simsällskap | 36.42 | ||||||
26 | Rebecca Höglind | 1998 | Solna Sundbyberg SS 04 | 36.43 | ||||||
27 | Cecilia Viberg | 2003 | Lidingö Simklubb | 36.63 | ||||||
28 | Lovisa Liljeblad | 2002 | Åkersberga Simsällskap | 36.76 | ||||||
29 | Jennifer Nyblom | 2003 | Väsby Simsällskap | 36.93 | ||||||
30 | Fanny Kruthammar | 1999 | Täby Sim | 37.08 | ||||||
31 | Embla Börjesson | 2002 | Täby Sim | 37.10 | ||||||
32 | Hanna Åkerman | 2004 | Väsby Simsällskap | 37.14 | ||||||
33 | Astrid Albertsson | 2000 | Väsby Simsällskap | 37.22 | ||||||
34 | Sophie Dellmark | 2001 | Älvsjö AIK Fritid | 37.30 | ||||||
35 | Sofie Back | 1999 | Tyresö Simsällskap | 37.41 | ||||||
35 | Vinona Bothe | 1999 | Stockholmspolisens IF SF | 37.41 | ||||||
37 | Felicia Östlund | 2002 | Skuru Idrottsklubb | 37.86 | ||||||
38 | Nora Segerström | 2002 | Stockholms Kappsimningsklubb | 38.05 | ||||||
39 | Wilma Hagmansson | 1999 | Spårvägen Simförening | 38.81 | ||||||
- | Ellen Woivalin | 2001 | IFK Simning Åland | 37.21 | EXTRA | |||||
Gren 46, 50m Bröstsim Herrar, Finaler, Senior |
Distriktrekord Seniorer: Stefan Nystrand 26.70 2009-11-28 |
Distriktrekord Juniorer: Niklas Tour 27.15 2009-11-10 |
SR: Jakob Dorch (1985) 26.55 2009-12-12 |
SR Juniorer: Johannes Skagius (1995) 26.57 2013-12-14 |
Plac. | Namn | Född | Förening | Tid | Status | |||||
1 | Niklas Tour | 1989 | Simklubben Neptun | 28.42 | ||||||
2 | Christoffer Andersson | 1994 | Tyresö Simsällskap | 29.19 | ||||||
3 | Andreas Fürst | 1990 | Väsby Simsällskap | 29.24 | ||||||
4 | Daniel Räisänen | 1999 | Täby Sim | 29.83 | ||||||
5 | Klaudius Schreck | 2001 | Södertörns Simsällskap | 30.09 | ||||||
6 | Victor Wågström | 1994 | Åkersberga Simsällskap | 30.35 | ||||||
7 | Edward Eliasson | 1997 | Solna Sundbyberg SS 04 | 30.44 | ||||||
8 | Erik Löfgren-Bengtson | 1989 | Solna Sundbyberg SS 04 | 30.58 | ||||||
9 | Hampus Ny | 1990 | Södertälje Simsällskap | 30.93 | ||||||
10 | Björn Seeliger | 2000 | Södertälje Simsällskap | 31.12 | ||||||
11 | Filip Antlöv | 1998 | Södertörns Simsällskap | 31.67 | ||||||
12 | Victor Simic | 2000 | Täby Sim | 31.69 | ||||||
13 | Algot Lindwall | 2002 | Tyresö Simsällskap | 31.92 | ||||||
14 | Isak Alin | 1999 | Täby Sim | 31.95 | ||||||
15 | Björn Westergren | 1987 | Spårvägen Simförening | 33.22 | ||||||
15 | Lars Hennert | 1961 | Solna Sundbyberg SS 04 | 33.22 | ||||||
15 | Tyrone Nilsson-Deya | 2001 | Stockholmspolisens IF SF | 33.22 | ||||||
18 | Robin Cederqvist | 1989 | Wisby Simsällskap | 33.24 | ||||||
19 | Sebastian Tufvesson | 2000 | Stockholms Kappsimningsklubb | 33.29 | ||||||
20 | Frederick Holmer Fann | 1998 | Solna Sundbyberg SS 04 | 34.25 | ||||||
21 | Dag Unevik | 2001 | Täby Sim | 35.05 | ||||||
- | Karl Frylmark | 1999 | Väsby Simsällskap | DSQ | ||||||
Gren 47, 4X50m Medley Damer, Finaler, Senior |
Distriktrekord Seniorer: Täby Sim 1:48.11 2008-11-07 |
Distriktrekord Juniorer: Södertörns SS 1:51.74 2012-11-24 |
SR: Täby Sim (1900) 1:48.11 2008-11-29 |
SR Juniorer: Södertörns SS (1900) 1:51.74 2012-11-24 |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | Tid | Status | ||||
1 | Södertälje Damer | 1990 | Södertälje Simsällskap | 1:57.37 | ||||||
Alida Ramdén | 1997 | 29.33 | 29.33 | |||||||
Erica Christensen Weistrand | 1997 | 33.40 | 1:02.73 | |||||||
Hilma Ramdén | 2000 | 28.16 | 1:30.89 | |||||||
Emma Sundstrand | 2001 | 26.48 | 1:57.37 | |||||||
2 | Spårvägen Damer 1 | 1990 | Spårvägen Simförening | 1:58.23 | ||||||
Michelle Coleman | 1993 | 27.41 | 27.41 | |||||||
Julia Augustsson | 2000 | 34.35 | 1:01.76 | |||||||
Agnes Fährlin | 1998 | 29.67 | 1:31.43 | |||||||
Emma Sundstedt | 1998 | 26.80 | 1:58.23 | |||||||
3 | Tyresö SS Damer | 1996 | Tyresö Simsällskap | 1:59.68 | ||||||
Josefin Alm | 2001 | 31.04 | 31.04 | |||||||
Julia Thurfjell | 1994 | 32.47 | 1:03.51 | |||||||
Josefin Ossmyr | 1999 | 28.80 | 1:32.31 | |||||||
Sara Olsson | 1999 | 27.37 | 1:59.68 | |||||||
4 | Väsby SS Damer Lag 1 | 1990 | Väsby Simsällskap | 2:00.84 | ||||||
Anna Miram | 1999 | 30.81 | 30.81 | |||||||
Nadja Salomonsson | 1992 | 32.48 | 1:03.29 | |||||||
Cornelia Eklund | 2000 | 30.30 | 1:33.59 | |||||||
Louise Halldén | 1998 | 27.25 | 2:00.84 | |||||||
5 | SK Neptun Damer | 1990 | Simklubben Neptun | 2:01.40 | ||||||
Laura Lajunen | 1992 | 31.68 | 31.68 | |||||||
Jennie Johansson | 1988 | 31.01 | 1:02.69 | |||||||
Isabelle Wrejde | 1999 | 30.41 | 1:33.10 | |||||||
Isa Lundgren Sonnergren | 2004 | 28.30 | 2:01.40 | |||||||
Gren 48, 4X50m Medley Herrar, Finaler, Senior |
Distriktrekord Seniorer: SK Neptun 1:35.01 2009-11-27 |
Distriktrekord Juniorer: Täby sim 1:39.93 2011-02-03 |
SR: SK Neptun (1900) 1:35.01 2009-11-27 |
SR Juniorer: Uddevalla Sim (1900) 1:39.71 2009-11-27 |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | Tid | Status | ||||
1 | Södertälje Herrar | 1990 | Södertälje Simsällskap | 1:43.00 | ||||||
Björn Seeliger | 2000 | 25.08 | 25.08 | |||||||
Ludwig Hareskog | 1998 | 29.54 | 54.62 | |||||||
Henry Kerman | 1997 | 25.84 | 1:20.46 | |||||||
Erik Brandt | 1999 | 22.54 | 1:43.00 | |||||||
- | SK Neptun Herrar | 1990 | Simklubben Neptun | DNS | ||||||
Karl Gustav Gérnyi | 1999 | |||||||||
Niklas Tour | 1989 | |||||||||
Simon Blom | 1999 | |||||||||
Aaro Tähtivuori | 1998 | DNS | ||||||||
Gren 49, 200m Fjärilsim Damer, Finaler, Senior |
Distriktrekord Seniorer: Petra Granlund 2:03.82 2009-12-11 |
Distriktrekord Juniorer: Petra Granlund 2:07.16 2007-11-16 |
SR: Petra Granlund (1987) 2:03.82 2009-12-11 |
SR Juniorer: Martina Granström (1991) 2:04.71 2011-11-24 |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | 100m | 150m | Tid | Status | ||
1 | Filippa Malmström | 2003 | Södertälje Simsällskap | 31.61 | 1:07.73 | 1:44.65 | 2:22.35 | |||
2 | Emma Rotstam | 1998 | Järfälla Simsällskap | 32.11 | 1:08.71 | 1:46.23 | 2:23.58 | |||
3 | Isabelle Wrejde | 1999 | Simklubben Neptun | 33.06 | 1:10.54 | 1:47.61 | 2:24.80 | |||
4 | Carolina Jonsson | 2002 | Södertälje Simsällskap | 32.53 | 1:10.49 | 1:49.61 | 2:27.10 | |||
5 | Elsa Nordström | 2001 | Stockholms Kappsimningsklubb | 33.77 | 1:11.70 | 1:51.12 | 2:30.49 | |||
6 | Matilda Flood | 1999 | Spårvägen Simförening | 32.53 | 1:09.81 | 1:49.45 | 2:31.07 | |||
7 | Cornelia Eklund | 2000 | Väsby Simsällskap | 33.40 | 1:11.82 | 1:52.06 | 2:33.81 | |||
8 | Elin Peng | 2003 | Väsby Simsällskap | 32.59 | 1:11.48 | 1:52.90 | 2:34.28 | |||
9 | Isa Lundgren Sonnergren | 2004 | Simklubben Neptun | 34.32 | 1:14.02 | 1:54.70 | 2:35.45 | |||
10 | Hanne Melin Romstad | 1999 | Väsby Simsällskap | 35.05 | 1:15.02 | 1:56.66 | 2:37.94 | |||
11 | Klara Possman | 2003 | Södertörns Simsällskap | 33.68 | 1:13.62 | 1:56.54 | 2:39.32 | |||
12 | My Rundberg | 1999 | Botkyrka-Rönninge Simsällskap | 34.38 | 1:15.35 | 1:58.73 | 2:41.64 | |||
13 | Fanny Odin | 2000 | Spårvägen Simförening | 34.07 | 1:14.03 | 1:57.48 | 2:44.06 | |||
14 | Jennifer Nyblom | 2003 | Väsby Simsällskap | 34.29 | 1:15.69 | 1:59.74 | 2:44.62 | |||
15 | Sigrid Loid | 1999 | Täby Sim | 34.65 | 1:17.08 | 2:01.69 | 2:46.36 | |||
16 | Lo Lindeblad | 2000 | Väsby Simsällskap | 35.43 | 1:18.37 | 2:02.68 | 2:47.45 | |||
- | Olivia Weuro | 2002 | IFK Simning Åland | 34.31 | 1:14.06 | 1:55.43 | 2:36.52 | EXTRA | ||
- | Alexandra Jensen | 2001 | Täby Sim | DNS | ||||||
Gren 50, 200m Fjärilsim Herrar, Finaler, Senior |
Distriktrekord Seniorer: Simon Sjödin 1:52.90 2009-11-10 |
Distriktrekord Juniorer: Jesper Björk 1:56.17 2013-11-23 |
SR: Simon Sjödin (1986) 1:52.90 2009-11-10 |
SR Juniorer: Jesper Björk (1993) 1:56.17 2013-11-23 |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | 100m | 150m | Tid | Status | ||
1 | Oskar Iwarsson | 2000 | Turebergs Simklubb | 29.44 | 1:02.54 | 1:35.13 | 2:07.93 | |||
2 | Henry Kerman | 1997 | Södertälje Simsällskap | 28.84 | 1:01.56 | 1:35.07 | 2:08.82 | |||
3 | Simon Blom | 1999 | Simklubben Neptun | 29.53 | 1:03.64 | 1:37.45 | 2:11.95 | |||
4 | Niklas Nyblom | 1999 | Väsby Simsällskap | 29.59 | 1:03.55 | 1:37.66 | 2:12.72 | |||
5 | Alfred Åström | 1997 | Stockholmspolisens IF SF | 30.40 | 1:05.37 | 1:40.45 | 2:13.77 | |||
6 | Jacob Danielsson | 1998 | Stockholmspolisens IF SF | 28.49 | 1:01.80 | 1:37.21 | 2:14.71 | |||
7 | Martin Falk | 1999 | Stockholmspolisens IF SF | 29.92 | 1:03.71 | 1:39.44 | 2:14.80 | |||
8 | Filip Antlöv | 1998 | Södertörns Simsällskap | 29.92 | 1:03.77 | 1:39.46 | 2:16.85 | |||
9 | Theodor Hansson | 1994 | Södertälje Simsällskap | 29.68 | 1:03.51 | 1:40.14 | 2:17.25 | |||
10 | Oliver Rehn | 2001 | Simklubben Neptun | 31.39 | 1:07.04 | 1:43.90 | 2:19.91 | |||
11 | Niclas Eriksson | 1998 | Stockholmspolisens IF SF | 30.85 | 1:06.13 | 1:43.50 | 2:21.32 | |||
12 | Wilmer Tingbrand | 1998 | Södertörns Simsällskap | 29.03 | 1:03.99 | 1:41.99 | 2:21.80 | |||
13 | Elias Hysing | 2000 | Stockholmspolisens IF SF | 31.26 | 1:07.46 | 1:44.99 | 2:23.81 | |||
14 | Gustav Frödeberg | 1997 | Väsby Simsällskap | 30.78 | 1:06.76 | 1:45.37 | 2:24.52 | |||
15 | Linus Kahl | 2001 | Wisby Simsällskap | 31.35 | 1:08.52 | 1:46.73 | 2:24.57 | |||
16 | David Stålmarck | 2001 | Stockholmspolisens IF SF | 31.96 | 1:07.93 | 1:46.13 | 2:25.03 | |||
17 | Walter Forsberg Meinhart | 1999 | Simklubben Neptun | 32.30 | 1:09.61 | 1:48.37 | 2:27.21 | |||
18 | Fredrik Jacobsson | 2001 | Stockholms Kappsimningsklubb | 31.79 | 1:09.89 | 1:48.24 | 2:27.58 | |||
19 | Victor Halldén | 2000 | Täby Sim | 31.17 | 1:08.85 | 1:50.21 | 2:33.24 | |||
20 | Theo Oerther | 2003 | Södertälje Simsällskap | 33.47 | 1:12.58 | 1:53.34 | 2:34.09 | |||
21 | Martin Melinder | 2001 | Väsby Simsällskap | 31.70 | 1:11.03 | 1:53.07 | 2:34.87 | |||
22 | Jonas Al-Khalili | 2002 | Täby Sim | 33.57 | 1:13.63 | 1:55.24 | 2:35.91 | |||
- | Simon Frank | 1990 | Simklubben Neptun | DNS | ||||||
- | Oscar Gullberg | 1999 | Åkersberga Simsällskap | DNF | ||||||
- | Christopher Lindholm | 2002 | Väsby Simsällskap | DSQ | ||||||
Gren 51, 100m Ryggsim Damer, Finaler, Senior |
Distriktrekord Seniorer: Therese Alshammar 57.43 2009-11-26 |
Distriktrekord Juniorer: Michele Coleman 57.54 2013-11-24 |
SR: Michelle Coleman (1993) 57.24 2014-12-07 |
SR Juniorer: Michelle Coleman (1993) 57.54 2013-11-24 |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | Tid | Status | ||||
1 | Anna Miram | 1999 | Väsby Simsällskap | 31.57 | 1:04.31 | |||||
2 | Josefin Ossmyr | 1999 | Tyresö Simsällskap | 31.21 | 1:04.51 | |||||
3 | Alida Ramdén | 1997 | Södertälje Simsällskap | 31.94 | 1:05.24 | |||||
4 | Caroline Speiner | 1994 | Södertörns Simsällskap | 32.05 | 1:05.97 | |||||
5 | Tuva Glimmerud-Gullbjörk | 2000 | Stockholmspolisens IF SF | 32.47 | 1:06.38 | |||||
6 | Emma Sundstrand | 2001 | Södertälje Simsällskap | 32.53 | 1:06.49 | |||||
7 | Wilma Roloff | 2000 | Södertörns Simsällskap | 32.46 | 1:06.78 | |||||
8 | Josefin Alm | 2001 | Tyresö Simsällskap | 33.00 | 1:07.34 | |||||
9 | Hilma Ramdén | 2000 | Södertälje Simsällskap | 33.41 | 1:07.69 | |||||
10 | Olivia Stille | 2000 | Turebergs Simklubb | 32.75 | 1:07.96 | |||||
11 | Thea Boij Du Rietz | 2002 | Saltsjöbadens Idrottsförening | 33.25 | 1:08.40 | |||||
12 | Alwa Widmark | 2002 | Södertörns Simsällskap | 33.69 | 1:08.60 | |||||
13 | Tova Andersson | 2001 | Väsby Simsällskap | 33.33 | 1:08.70 | |||||
14 | Zafira Vaamonde | 2001 | Spårvägen Simförening | 33.55 | 1:09.20 | |||||
15 | Filippa Berndtson | 1997 | Solna Sundbyberg SS 04 | 33.68 | 1:09.64 | |||||
16 | Hanna Reithner | 2000 | Stockholms Kappsimningsklubb | 34.18 | 1:09.88 | |||||
16 | Louise Peacock | 2001 | Väsby Simsällskap | 34.00 | 1:09.88 | |||||
18 | Linnea Gipperth | 2003 | Saltsjöbadens Idrottsförening | 34.35 | 1:10.06 | |||||
19 | Kristina Isacson | 2001 | Täby Sim | 34.19 | 1:10.08 | |||||
20 | Josephine Junehed | 2002 | Täby Sim | 33.87 | 1:10.09 | |||||
21 | Ellen Banestig | 2002 | Täby Sim | 33.82 | 1:10.22 | |||||
22 | Rebecca Sandström | 2003 | Lidingö Simklubb | 34.18 | 1:10.34 | |||||
23 | Roya Tittelbach | 2003 | Väsby Simsällskap | 33.88 | 1:10.40 | |||||
24 | Isa Lundgren Sonnergren | 2004 | Simklubben Neptun | 34.70 | 1:10.75 | |||||
25 | Linn Herlin | 2002 | Spårvägen Simförening | 34.26 | 1:10.78 | |||||
26 | Anna Frisk Garcia | 2002 | Väsby Simsällskap | 34.84 | 1:10.98 | |||||
27 | Isabel Teglöf | 2003 | Södertälje Simsällskap | 34.85 | 1:11.05 | |||||
28 | Tina Huslid | 2000 | Södertälje Simsällskap | 34.29 | 1:11.16 | |||||
29 | Linnea Lindqvist | 2001 | Spårvägen Simförening | 35.22 | 1:11.18 | |||||
30 | Frida Björkman | 1999 | Tyresö Simsällskap | 35.28 | 1:11.26 | |||||
31 | Amanda Strömdahl | 2000 | Täby Sim | 34.70 | 1:11.30 | |||||
32 | Sara Olsson | 1999 | Tyresö Simsällskap | 34.76 | 1:11.60 | |||||
33 | Anna Westborg | 2002 | Skuru Idrottsklubb | 35.02 | 1:11.78 | |||||
34 | Mikaela Hedström | 2003 | Spårvägen Simförening | 35.09 | 1:11.81 | |||||
35 | Emily Lamb | 2000 | Södertörns Simsällskap | 34.36 | 1:11.96 | |||||
36 | Malin Sangfelt | 2001 | Täby Sim | 34.08 | 1:12.20 | |||||
37 | Linda Brännlund | 1998 | Täby Sim | 35.38 | 1:13.59 | |||||
38 | Alexandra Lindén | 2001 | Stockholmspolisens IF SF | 35.34 | 1:13.64 | |||||
39 | Elin Lundgren | 2003 | Södertörns Simsällskap | 36.11 | 1:13.92 | |||||
40 | Linnea Lindgren | 2001 | Väsby Simsällskap | 35.35 | 1:14.38 | |||||
41 | Elin Törnqvist | 1998 | Tyresö Simsällskap | 36.27 | 1:16.30 | |||||
- | Fanny Ek | 1999 | IFK Simning Åland | 37.29 | 1:15.61 | EXTRA | ||||
- | Jenny Ek | 1999 | IFK Simning Åland | 34.63 | 1:11.93 | EXTRA | ||||
- | Jessica Lindholm | 2001 | IFK Simning Åland | 35.37 | 1:13.20 | EXTRA | ||||
- | Emma Dimitriou Sagré | 1999 | Väsby Simsällskap | DNS | ||||||
Gren 52, 100m Ryggsim Herrar, Finaler, Senior |
Distriktrekord Seniorer: Pontus Renholm 51.35 2009-12-12 |
Distriktrekord Juniorer: Sebastian Holmberg 53.82 2011-11-27 |
SR: Pontus Renholm (1986) 51.35 2009-12-12 |
SR Juniorer: Axel Pettersson (1995) 53.12 2014-11-22 |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | Tid | Status | ||||
1 | Björn Seeliger | 2000 | Södertälje Simsällskap | 25.68 | 54.50 | |||||
2 | Olle Sköld | 1999 | Tyresö Simsällskap | 27.36 | 56.53 | |||||
3 | Anton Marijanovic | 2000 | Södertörns Simsällskap | 29.24 | 1:00.61 | |||||
4 | Daniel Jonsson | 1999 | Södertörns Simsällskap | 29.68 | 1:01.52 | |||||
5 | Daniel Sjöblom Ahlström | 1998 | Spårvägen Simförening | 30.11 | 1:01.78 | |||||
6 | Gustav Henriksen | 2002 | Spårvägen Simförening | 30.40 | 1:01.93 | |||||
7 | Erik Reinholdz | 1997 | Södertörns Simsällskap | 30.23 | 1:02.19 | |||||
8 | Victor Simic | 2000 | Täby Sim | 29.86 | 1:02.48 | |||||
9 | Christoffer Vang-Jensen | 2001 | Stockholmspolisens IF SF | 30.67 | 1:02.87 | |||||
10 | Philip Parsons | 1999 | Tyresö Simsällskap | 31.05 | 1:03.00 | |||||
11 | Guillermo Illanes | 2000 | Södertälje Simsällskap | 31.35 | 1:04.04 | |||||
12 | Johan Hennert | 2001 | Solna Sundbyberg SS 04 | 30.96 | 1:04.08 | |||||
13 | Christopher Andrén | 2000 | Södertörns Simsällskap | 29.99 | 1:04.20 | |||||
13 | Isak Gustafsson | 2001 | Stockholms Kappsimningsklubb | 30.89 | 1:04.20 | |||||
15 | Tobias Fernandez | 1999 | Täby Sim | 31.20 | 1:05.13 | |||||
16 | William Lernå | 2002 | Väsby Simsällskap | 31.91 | 1:05.36 | |||||
17 | Simon Brandt | 2000 | Väsby Simsällskap | 31.95 | 1:05.47 | |||||
18 | Jonathan Sandqvist | 2003 | Södertörns Simsällskap | 31.71 | 1:05.59 | |||||
19 | Hugo Eriksson | 1999 | Turebergs Simklubb | 31.08 | 1:05.84 | |||||
20 | Elias Folkesson | 1999 | Norrtälje Simklubb | 32.11 | 1:06.33 | |||||
21 | Wilhelm Muzikants | 2001 | Täby Sim | 32.64 | 1:06.94 | |||||
22 | Carl Wennerholm | 2002 | Stockholms Kappsimningsklubb | 32.74 | 1:07.33 | |||||
23 | Jonas Al-Khalili | 2002 | Täby Sim | 33.22 | 1:07.66 | |||||
24 | Alexander Koufakis | 2000 | Botkyrka-Rönninge Simsällskap | 32.20 | 1:09.86 | |||||
Gren 53, 1500m Frisim Damer, Finaler, Senior |
Distriktrekord Seniorer: Gabriella Fagundez 16:21.16 2010-11-20 |
Distriktrekord Juniorer: Laura Lajunen 16:50.16 2011-01-29 |
SR: Åsa Sandlund (1979) 16:14.77 2000-03-18 |
SR Juniorer: Ann Linder (1966) 16:24.22 1983-12-02 |
Plac. | Namn | Född | Förening | 100m | 200m | 300m | 400m | Tid | Status | |
500m | 600m | 700m | 800m | |||||||
900m | 1000m | 1100m | 1200m | |||||||
1300m | 1400m | |||||||||
1 | Laura Lajunen | 1992 | Simklubben Neptun | 1:05.32 | 2:14.44 | 3:23.30 | 4:31.61 | 16:59.63 | ||
5:40.42 | 6:49.67 | 7:58.46 | 9:06.72 | |||||||
10:14.99 | 11:23.29 | 12:31.47 | 13:39.59 | |||||||
14:46.56 | 15:54.02 | |||||||||
2 | Emma Sundstedt | 1998 | Spårvägen Simförening | 1:05.85 | 2:15.10 | 3:24.66 | 4:33.65 | 17:02.64 | ||
5:43.54 | 6:52.05 | 8:00.60 | 9:09.28 | |||||||
10:17.39 | 11:25.59 | 12:33.28 | 13:41.14 | |||||||
14:48.83 | 15:56.39 | |||||||||
3 | Felicia Östlund | 2002 | Skuru Idrottsklubb | 1:08.94 | 2:22.27 | 3:35.80 | 4:49.75 | 18:23.04 | ||
6:04.01 | 7:17.96 | 8:32.35 | 9:46.50 | |||||||
11:00.74 | 12:15.01 | 13:29.37 | 14:44.13 | |||||||
15:58.74 | 17:12.53 | |||||||||
4 | Esther Rydbeck Nordén | 2001 | Täby Sim | 1:09.37 | 2:22.85 | 3:35.77 | 4:49.74 | 18:23.42 | ||
6:03.10 | 7:17.31 | 8:31.98 | 9:46.40 | |||||||
11:00.10 | 12:14.92 | 13:29.23 | 14:44.21 | |||||||
15:58.74 | 17:12.65 | |||||||||
5 | Rebecka Bergström | 1997 | Stockholmspolisens IF SF | 1:08.89 | 2:22.49 | 3:35.59 | 4:49.42 | 18:26.63 | ||
6:03.51 | 7:18.11 | 8:32.58 | 9:47.42 | |||||||
11:01.35 | 12:16.11 | 13:30.54 | 14:46.16 | |||||||
16:00.93 | 17:14.90 | |||||||||
6 | Klara Alte | 2002 | Stockholms Kappsimningsklubb | 1:13.92 | 2:33.53 | 3:53.51 | 5:15.26 | 19:46.70 | ||
6:34.94 | 7:55.29 | 9:13.73 | 10:32.89 | |||||||
11:52.69 | 13:12.60 | 14:32.62 | 15:52.94 | |||||||
17:12.84 | 18:30.99 | |||||||||
- | Saga Skarin | 2000 | Stockholms Kappsimningsklubb | DNS | ||||||
Gren 54, 100m Medley Herrar, Finaler, Senior |
Distriktrekord Seniorer: Simon Sjödin 52.51 2012-12-15 |
Distriktrekord Juniorer: Sebastian Holmberg 54.31 2011-11-24 |
SR: Simon Sjödin (1986) 52.51 2012-12-15 |
SR Juniorer: Sebastian Holmberg (1991) 54.31 2011-11-24 |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | Tid | Status | ||||
1 | Christoffer Andersson | 1994 | Tyresö Simsällskap | 28.42 | 58.94 | |||||
2 | Björn Seeliger | 2000 | Södertälje Simsällskap | 26.30 | 59.73 | |||||
3 | Klaudius Schreck | 2001 | Södertörns Simsällskap | 28.29 | 1:00.20 | |||||
4 | Hampus Ny | 1990 | Södertälje Simsällskap | 28.16 | 1:00.77 | |||||
5 | Henry Kerman | 1997 | Södertälje Simsällskap | 28.75 | 1:01.91 | |||||
6 | Anton Widholm | 1999 | Väsby Simsällskap | 28.39 | 1:02.16 | |||||
7 | Erik Löfgren-Bengtson | 1989 | Solna Sundbyberg SS 04 | 29.36 | 1:02.89 | |||||
8 | Oscar Gullberg | 1999 | Åkersberga Simsällskap | 29.42 | 1:03.66 | |||||
9 | Victor Simic | 2000 | Täby Sim | 29.24 | 1:03.73 | |||||
10 | Sebastian Tufvesson | 2000 | Stockholms Kappsimningsklubb | 30.58 | 1:05.34 | |||||
11 | Alexander Dimitriou | 2000 | Stockholmspolisens IF SF | 29.26 | 1:05.80 | |||||
12 | Aaro Tähtivuori | 1998 | Simklubben Neptun | 30.58 | 1:06.60 | |||||
13 | Oscar Norman | 1999 | Tyresö Simsällskap | 30.43 | 1:07.28 | |||||
14 | Kenzo Buchli | 2000 | Stockholmspolisens IF SF | 31.57 | 1:07.36 | |||||
15 | Christoffer Vang-Jensen | 2001 | Stockholmspolisens IF SF | 30.37 | 1:07.53 | |||||
16 | Alexander Koufakis | 2000 | Botkyrka-Rönninge Simsällskap | 30.92 | 1:07.80 | |||||
17 | Isak Gustafsson | 2001 | Stockholms Kappsimningsklubb | 30.57 | 1:08.22 | |||||
18 | Carl Wennerholm | 2002 | Stockholms Kappsimningsklubb | 30.97 | 1:08.50 | |||||
- | Simon Frank | 1990 | Simklubben Neptun | DNS | ||||||
Gren 55, 4X100m Frisim Damer, Finaler, Senior |
Distriktrekord Seniorer: Väsby SS 3:36.20 2009-11-27 |
Distriktrekord Juniorer: Väsby SS 3:45.31 2011-02-20 |
SR: Väsby SS (1900) 3:36.20 2009-11-27 |
SR Juniorer: Helsingborgs S (1900) 3:42.94 2011-02-04 |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | 100m | Tid | Status | |||
1 | Södertälje Damer | 1990 | Södertälje Simsällskap | 3:54.55 | ||||||
Alida Ramdén | 1997 | 27.70 | 56.81 | 56.81 | ||||||
Hilma Ramdén | 2000 | 29.26 | 1:00.16 | 1:56.97 | ||||||
Carolina Jonsson | 2002 | 28.67 | 59.61 | 2:56.58 | ||||||
Emma Sundstrand | 2001 | 27.54 | 57.97 | 3:54.55 | ||||||
2 | Väsby SS Damer Lag 1 | 1990 | Väsby Simsällskap | 3:56.79 | ||||||
Nadja Salomonsson | 1992 | 27.51 | 57.43 | 57.43 | ||||||
Louise Halldén | 1998 | 28.27 | 59.22 | 1:56.65 | ||||||
Anna Miram | 1999 | 29.21 | 1:01.00 | 2:57.65 | ||||||
Tova Andersson | 2001 | 28.27 | 59.14 | 3:56.79 | ||||||
3 | Spårvägen Damer 1 | 1990 | Spårvägen Simförening | 3:58.47 | ||||||
Michelle Coleman | 1993 | 26.40 | 54.70 | 54.70 | ||||||
Emma Sundstedt | 1998 | 28.64 | 59.53 | 1:54.23 | ||||||
Linn Herlin | 2002 | 29.59 | 1:02.07 | 2:56.30 | ||||||
Agnes Fährlin | 1998 | 29.39 | 1:02.17 | 3:58.47 | ||||||
4 | Tyresö SS Damer | 1996 | Tyresö Simsällskap | 4:05.17 | ||||||
Josefin Ossmyr | 1999 | 28.79 | 1:00.09 | 1:00.09 | ||||||
Julia Thurfjell | 1994 | 28.57 | 59.79 | 1:59.88 | ||||||
Sara Olsson | 1999 | 30.23 | 1:02.49 | 3:02.37 | ||||||
Josefin Alm | 2001 | 30.19 | 1:02.80 | 4:05.17 | ||||||
Gren 56, 4X100m Frisim Herrar, Finaler, Senior |
Distriktrekord Seniorer: SK Neptun 3:09.53 2009-11-26 |
Distriktrekord Juniorer: Täby sim 3:22.82 2011-02-04 |
SR: SK Neptun (1900) 3:09.53 2009-11-26 |
SR Juniorer: Uddevalla Sim (1900) 3:17.95 2009-11-26 |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | 100m | Tid | Status | |||
1 | Södertälje Herrar | 1990 | Södertälje Simsällskap | 3:29.07 | ||||||
Erik Brandt | 1999 | 24.57 | 51.01 | 51.01 | ||||||
Theodor Hansson | 1994 | 25.96 | 54.34 | 1:45.35 | ||||||
Ludwig Hareskog | 1998 | 24.90 | 52.89 | 2:38.24 | ||||||
Björn Seeliger | 2000 | 23.78 | 50.83 | 3:29.07 | ||||||
2 | SK Neptun Herrar | 1990 | Simklubben Neptun | 3:36.76 | ||||||
Oliver Rehn | 2001 | 25.75 | 54.05 | 54.05 | ||||||
Karl Gustav Gérnyi | 1999 | 24.98 | 52.45 | 1:46.50 | ||||||
Aaro Tähtivuori | 1998 | 26.52 | 55.60 | 2:42.10 | ||||||
Carl Käll Jönsson | 1999 | 25.57 | 54.66 | 3:36.76 | ||||||
- | Väsby SS Herrar Lag 1 | 1990 | Väsby Simsällskap | DNS | ||||||
0 | ||||||||||
0 | ||||||||||
0 | ||||||||||
0 | DNS | |||||||||
Skapad av WinGrodan 1.25.10 | Utskriftsdatum | 17 oktober 2016 |
Licensierad till: Stockholms Simförbund | Utskriftstid | 13:50 |