Results for Nordic Open Masters
Below are all results from the competition shown by session.
Resultat Gren 1 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider
Resultat Gren 1 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider |
|
|
Tävling |
Nordiska Masters Mästerskapen |
|
Utskriftsdatum |
12 oktober 2018 |
|
|
Tävlingsort |
Mmalmö |
|
Utskriftstid |
20:38 |
|
|
Arrangör |
SSF/Malmö KK |
|
|
|
|
|
Bassäng |
25m |
|
|
|
|
|
Tävlingsdatum |
12 oktober 2018 |
|
|
|
|
|
|
Gren 1, 800m Freestyle Men, Finaler 80 - 84 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
100m |
200m |
300m |
400m |
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
500m |
600m |
700m |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Hans Lindström |
1937 |
|
|
1:57.70 |
4:05.26 |
6:13.11 |
9:21.82 |
16:33.36 |
|
|
Simklubben Neptun |
16:39.19 |
|
|
13:29.89 |
15:34.04 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 1, 800m Freestyle Men, Finaler 75 - 79 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
100m |
200m |
300m |
400m |
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
500m |
600m |
700m |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Ivar Wallmark |
1943 |
|
|
1:32.97 |
3:15.55 |
4:57.44 |
6:39.90 |
13:23.34 |
SR |
|
Simklubben Elfsborg |
14:15.30 |
|
|
8:21.48 |
10:03.08 |
11:44.33 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
Josef Borbas |
1943 |
|
|
1:36.59 |
3:29.19 |
5:23.39 |
7:21.80 |
15:08.26 |
|
|
Simklubben Sydsim |
14:14.16 |
|
|
9:19.89 |
11:18.51 |
13:15.28 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
3 |
Håkan Bengtsson |
1942 |
|
|
1:47.15 |
3:49.79 |
7:56.02 |
9:59.06 |
16:00.08 |
|
|
Stockholmspolisens IF SF |
14:38.15 |
|
|
12:00.95 |
14:03.67 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 1, 800m Freestyle Men, Finaler 70 - 74 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
100m |
200m |
300m |
400m |
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
500m |
600m |
700m |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Fin Biering-Sørensen |
1948 |
|
|
1:25.34 |
2:54.52 |
4:23.91 |
5:54.24 |
11:55.07 |
DR |
|
Ku Swomming Og Vandpolo |
11:55.41 |
|
|
7:25.67 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
Ulf Gabrielsson |
1948 |
|
|
1:18.27 |
2:48.35 |
4:22.34 |
5:58.49 |
12:44.05 |
|
|
Simklubben Neptun |
13:10.00 |
|
|
7:37.89 |
9:19.75 |
11:04.16 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 1, 800m Freestyle Men, Finaler 65 - 69 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
100m |
200m |
300m |
400m |
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
500m |
600m |
700m |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Bo Hyllested |
1949 |
|
|
1:20.67 |
2:49.69 |
4:21.18 |
5:53.04 |
12:01.05 |
|
|
Hsk Hermes Masters |
12:34.56 |
|
|
7:25.67 |
8:58.83 |
10:30.42 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 1, 800m Freestyle Men, Finaler 60 - 64 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
100m |
200m |
300m |
400m |
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
500m |
600m |
700m |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Conny Mindemark |
1957 |
|
|
1:11.56 |
2:30.01 |
3:49.28 |
5:08.93 |
10:26.26 |
|
|
Nyköpings Simsällskap |
10:21.60 |
|
|
6:28.66 |
7:48.92 |
9:09.05 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
Anders Engstrand |
1958 |
|
|
1:21.62 |
2:46.95 |
4:14.74 |
5:43.47 |
11:47.52 |
|
|
Danderyds Sim |
11:40.03 |
|
|
7:13.10 |
8:42.76 |
11:47.52 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 1, 800m Freestyle Men, Finaler 55 - 59 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
100m |
200m |
300m |
400m |
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
500m |
600m |
700m |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Anders Haglund |
1961 |
|
|
1:06.62 |
2:19.65 |
3:33.51 |
4:46.08 |
9:39.20 |
NR |
|
Simklubben Neptun |
9:39.97 |
|
|
5:57.69 |
7:10.64 |
8:25.11 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
Niels Jörgen Larsen |
1962 |
|
|
1:10.82 |
2:27.08 |
3:44.36 |
5:01.55 |
10:08.57 |
|
|
Simklubben Neptun |
10:02.27 |
|
|
6:19.45 |
7:36.89 |
8:53.92 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
3 |
Magne Klementsen |
1961 |
|
|
1:11.70 |
2:29.66 |
3:49.46 |
5:10.10 |
10:30.63 |
|
|
Stord Masters Svømmeklubb |
10:18.00 |
|
|
6:31.32 |
7:53.36 |
9:15.53 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
4 |
Per Fodslette |
1960 |
|
|
1:14.24 |
2:33.96 |
3:54.26 |
5:15.00 |
10:31.56 |
|
|
Næstved IF |
10:20.00 |
|
|
6:34.99 |
7:53.90 |
9:12.87 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
5 |
Robert Jakubek |
1959 |
|
|
1:13.84 |
2:33.35 |
3:53.59 |
5:14.92 |
10:41.21 |
|
|
Helsingborgs Simsällskap |
10:22.17 |
|
|
6:36.49 |
7:58.16 |
9:20.18 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
6 |
Anders Meinert Pedersen |
1961 |
|
|
1:13.26 |
2:35.01 |
3:58.31 |
5:21.02 |
10:48.71 |
|
|
DeltaSwim |
10:47.22 |
|
|
6:44.76 |
8:07.68 |
9:29.17 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
7 |
Peter Norrmén |
1960 |
|
|
1:13.10 |
2:34.95 |
3:58.63 |
5:23.31 |
11:10.35 |
|
|
Örebro Simallians |
10:40.10 |
|
|
6:48.86 |
8:16.37 |
9:44.35 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
8 |
Michal Minarovic |
1961 |
|
|
1:21.96 |
2:59.81 |
4:42.04 |
6:21.63 |
13:04.99 |
|
|
Svkuk Bratislava |
12:49.00 |
|
|
8:03.68 |
9:46.69 |
11:29.18 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 1, 800m Freestyle Men, Finaler 50 - 54 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
100m |
200m |
300m |
400m |
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
500m |
600m |
700m |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Siarhei Aliashkevich |
1964 |
|
|
1:09.81 |
2:24.36 |
3:39.29 |
4:55.33 |
9:55.65 |
|
|
Zubr |
10:00.00 |
|
|
6:11.12 |
7:27.18 |
8:42.75 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
Christian Drachmann |
1968 |
|
|
1:10.22 |
2:24.63 |
3:40.62 |
4:57.42 |
10:09.90 |
|
|
Sigma Swim |
10:30.00 |
|
|
6:15.24 |
7:34.26 |
8:53.45 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
3 |
Karol Lacko |
1964 |
|
|
1:13.59 |
2:29.99 |
3:46.19 |
5:02.89 |
10:16.43 |
|
|
Aquatics Nitra |
10:25.00 |
|
|
6:20.13 |
7:38.41 |
8:57.97 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
4 |
Niclas Renman |
1966 |
|
|
1:13.86 |
2:35.99 |
3:59.27 |
5:21.11 |
10:51.47 |
|
|
Kungsbacka Simsällskap |
11:17.86 |
|
|
6:43.40 |
8:06.75 |
9:30.80 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
5 |
Lennart Fritzon |
1968 |
|
|
1:14.99 |
2:36.21 |
3:58.21 |
5:21.17 |
10:51.79 |
|
|
Simklubben Sydsim |
10:21.46 |
|
|
6:44.48 |
8:07.61 |
9:30.96 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
6 |
Peter Håkansson |
1965 |
|
|
1:16.55 |
2:38.73 |
4:04.08 |
5:28.37 |
11:07.24 |
|
|
Solna Sundbyberg SS 04 |
10:52.33 |
|
|
6:54.25 |
8:20.79 |
9:46.32 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
7 |
Tim Tipple |
1964 |
|
|
1:16.76 |
2:40.02 |
4:05.56 |
5:32.66 |
11:21.05 |
|
|
Roma Masters |
10:42.37 |
|
|
7:00.64 |
8:29.02 |
9:57.22 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
8 |
Igor Galkin |
1965 |
|
|
1:20.35 |
2:47.52 |
4:15.73 |
5:44.39 |
11:26.87 |
|
|
Neva Stars Club |
11:30.00 |
|
|
7:12.21 |
8:39.23 |
10:05.43 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
9 |
Mikael Svahn |
1967 |
|
|
1:26.70 |
3:02.71 |
4:42.32 |
6:19.49 |
12:37.64 |
|
|
Eskilstuna Simklubb |
13:08.78 |
|
|
7:56.27 |
9:30.84 |
11:06.97 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 1, 800m Freestyle Men, Finaler 45 - 49 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
100m |
200m |
300m |
400m |
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
500m |
600m |
700m |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Ola Strömberg |
1971 |
|
|
1:04.49 |
2:13.43 |
3:21.73 |
4:30.36 |
9:05.26 |
SR |
|
Saltsjöbadens Idrottsförening |
9:20.00 |
|
|
5:39.33 |
6:48.78 |
7:58.13 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
Christian Petersen |
1971 |
|
|
1:10.31 |
2:24.09 |
3:37.71 |
4:51.55 |
9:50.57 |
|
|
Næstved IF |
9:51.12 |
|
|
6:05.77 |
7:20.40 |
8:35.96 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
3 |
Thiemo Voigt |
1970 |
|
|
1:11.89 |
2:29.79 |
3:46.57 |
5:03.78 |
10:06.32 |
|
|
Solna Sundbyberg SS 04 |
10:27.44 |
|
|
6:20.57 |
7:37.47 |
8:52.95 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
4 |
Daniel Gertmo |
1973 |
|
|
1:15.90 |
2:36.34 |
3:57.75 |
5:19.99 |
10:45.55 |
|
|
S77 Stenungsund |
10:56.94 |
|
|
6:41.71 |
8:03.77 |
9:25.46 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
5 |
Robert Malmström |
1971 |
|
|
1:25.97 |
2:59.30 |
4:34.21 |
6:09.58 |
12:30.42 |
|
|
Eskilstuna Simklubb |
12:28.80 |
|
|
7:45.12 |
9:20.97 |
10:57.20 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
- |
Jan Forsman |
1969 |
|
|
|
|
|
|
DNS |
|
|
Malungs Simsällskap |
9:55.00 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 1, 800m Freestyle Men, Finaler 40 - 44 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
100m |
200m |
300m |
400m |
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
500m |
600m |
700m |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Stefan Behring |
1974 |
|
|
1:11.39 |
2:27.02 |
3:42.96 |
5:00.28 |
10:15.06 |
|
|
Solna Sundbyberg SS 04 |
10:02.28 |
|
|
6:18.10 |
7:37.04 |
8:57.32 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
Ole Garm Nissen |
1978 |
|
|
1:13.50 |
2:33.51 |
3:54.08 |
5:14.95 |
10:30.56 |
|
|
Sigma Swim |
10:40.00 |
|
|
6:34.73 |
7:54.44 |
9:13.47 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
3 |
Lars Erik Hasle |
1976 |
|
|
1:15.42 |
2:36.75 |
3:59.09 |
5:21.14 |
10:40.58 |
|
|
Asker Svømmeklubb |
11:00.00 |
|
|
6:42.37 |
8:03.18 |
9:23.39 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
4 |
Ryan Provencher |
1974 |
|
|
1:14.24 |
2:32.88 |
3:52.11 |
5:12.96 |
10:47.93 |
|
|
Växjö Simsällskap |
10:51.86 |
|
|
6:35.27 |
7:59.69 |
9:25.79 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
5 |
Johan Carlén |
1976 |
|
|
1:11.76 |
2:32.28 |
3:55.53 |
5:18.94 |
10:50.85 |
|
|
Täby Sim |
11:40.00 |
|
|
6:43.52 |
8:07.67 |
9:33.07 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
6 |
Carl Magnus Helin |
1976 |
|
|
1:21.21 |
2:49.99 |
4:18.90 |
5:48.21 |
11:44.41 |
|
|
Lidingö Simklubb |
11:01.07 |
|
|
7:17.01 |
8:45.76 |
10:15.89 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 1, 800m Freestyle Men, Finaler 35 - 39 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
100m |
200m |
300m |
400m |
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
500m |
600m |
700m |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Håkon Skaarud-Karlsen |
1979 |
|
|
1:05.67 |
2:14.77 |
3:23.53 |
4:32.09 |
8:58.73 |
|
|
Varg, IL |
8:55.50 |
|
|
5:40.18 |
6:47.33 |
7:54.64 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
Jan Boier Pedersen |
1983 |
|
|
1:04.42 |
2:15.46 |
3:28.18 |
4:41.20 |
9:32.90 |
|
|
Hsk Hermes Masters |
9:59.99 |
|
|
5:53.78 |
7:07.13 |
8:20.58 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
3 |
Sabala Michael C |
1980 |
|
|
1:11.45 |
2:27.79 |
3:45.06 |
5:02.28 |
10:11.91 |
|
|
Chelsea Piers Fitness New York |
10:14.57 |
|
|
6:20.02 |
7:38.06 |
8:55.48 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
4 |
David Lindahl |
1982 |
|
|
1:16.26 |
2:37.20 |
3:59.58 |
5:23.10 |
10:57.57 |
|
|
Linköpings Allmänna SS |
10:49.18 |
|
|
6:46.64 |
8:11.82 |
9:36.40 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 1, 800m Freestyle Men, Finaler 30 - 34 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
100m |
200m |
300m |
400m |
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
500m |
600m |
700m |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Fredrik Lindgren |
1984 |
|
|
1:10.61 |
2:26.10 |
3:43.73 |
5:01.77 |
10:21.22 |
|
|
Wisby Simsällskap |
10:44.45 |
|
|
6:20.19 |
7:39.43 |
9:01.89 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
Andreas Steijner |
1988 |
|
|
1:23.05 |
2:56.10 |
4:27.57 |
6:01.04 |
12:13.13 |
|
|
Ludvika Simsällskap |
12:17.88 |
|
|
7:35.90 |
9:10.18 |
10:44.34 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 1, 800m Freestyle Men, Finaler 25 - 29 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
100m |
200m |
300m |
400m |
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
500m |
600m |
700m |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Anton Björck-Teuscher |
1993 |
|
|
1:00.10 |
2:04.38 |
3:10.43 |
4:17.99 |
8:44.53 |
|
|
Simklubben S 02 |
8:14.36 |
|
|
5:24.18 |
6:31.58 |
7:39.23 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
Hampus Carlsson |
1989 |
|
|
1:08.08 |
2:20.85 |
3:35.11 |
4:49.24 |
9:53.84 |
|
|
Växjö Simsällskap |
9:56.95 |
|
|
6:04.53 |
7:20.44 |
8:38.28 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
3 |
Magnus Björk |
1991 |
|
|
1:20.02 |
2:53.17 |
4:31.58 |
6:11.93 |
12:40.08 |
|
|
Eskilstuna Simklubb |
11:05.21 |
|
|
7:51.67 |
9:30.36 |
11:07.88 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Skapad av WinGrodan 1.26.08 |
Utskriftsdatum |
12 oktober 2018 |
Licensierad till: Malmö Kappsimningsklubb |
Utskriftstid |
20:38 |
|
Resultat Gren 2 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider
Resultat Gren 2 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider |
|
|
Tävling |
Nordiska Masters Mästerskapen |
|
Utskriftsdatum |
12 oktober 2018 |
|
|
Tävlingsort |
Mmalmö |
|
Utskriftstid |
20:38 |
|
|
Arrangör |
SSF/Malmö KK |
|
|
|
|
|
Bassäng |
25m |
|
|
|
|
|
Tävlingsdatum |
12 oktober 2018 |
|
|
|
|
|
|
Gren 2, 800m Freestyle Women, Finaler 75 - 79 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
100m |
200m |
300m |
400m |
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
500m |
600m |
700m |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Elisabeth Ketelsen |
1943 |
|
|
1:33.88 |
3:17.43 |
5:01.69 |
6:47.49 |
13:41.49 |
NR |
|
Hsk Hermes Masters |
13:56.77 |
|
|
8:32.77 |
10:17.61 |
12:02.55 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 2, 800m Freestyle Women, Finaler 70 - 74 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
100m |
200m |
300m |
400m |
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
500m |
600m |
700m |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Barbro Grufman |
1948 |
|
|
1:50.33 |
3:53.98 |
5:57.12 |
7:59.54 |
16:02.37 |
|
|
Hellas Simklubb |
16:21.50 |
|
|
10:01.59 |
12:02.89 |
13:03.61 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 2, 800m Freestyle Women, Finaler 65 - 69 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
100m |
200m |
300m |
400m |
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
500m |
600m |
700m |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Margareta Rainer |
1949 |
|
|
1:26.68 |
2:59.91 |
4:33.55 |
6:08.41 |
12:24.20 |
|
|
Gävle Simsällskap |
12:35.95 |
|
|
7:43.56 |
9:18.54 |
10:53.63 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 2, 800m Freestyle Women, Finaler 55 - 59 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
100m |
200m |
300m |
400m |
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
500m |
600m |
700m |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Birgitta Gustafsson |
1963 |
|
|
1:22.75 |
2:53.75 |
4:25.65 |
5:58.64 |
12:07.56 |
|
|
Örebro Simallians |
12:06.01 |
|
|
7:31.34 |
9:04.70 |
10:37.44 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
Ásta Dóra Ólafsdóttir |
1963 |
|
|
1:27.98 |
3:07.77 |
4:49.13 |
6:31.46 |
13:07.62 |
|
|
Sunddeild Breidabliks |
13:30.00 |
|
|
8:12.98 |
9:52.74 |
11:31.82 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
3 |
Lotta Örne |
1959 |
|
|
1:32.80 |
3:13.59 |
4:55.59 |
6:38.24 |
13:18.99 |
|
|
Kungsbacka Simsällskap |
13:28.35 |
|
|
8:19.83 |
10:01.94 |
11:43.30 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
4 |
Bente Sollie |
1963 |
|
|
1:32.12 |
3:13.59 |
4:54.90 |
6:37.80 |
13:19.05 |
|
|
Bergen og Omegn Masters |
14:34.04 |
|
|
8:20.18 |
10:02.27 |
11:43.27 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 2, 800m Freestyle Women, Finaler 50 - 54 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
100m |
200m |
300m |
400m |
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
500m |
600m |
700m |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Karin Elmberg |
1965 |
|
|
1:17.86 |
2:40.59 |
4:03.63 |
5:26.05 |
10:51.90 |
|
|
Kristianstads SLS |
10:28.99 |
|
|
6:47.83 |
8:09.76 |
9:31.46 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
Katarina Hallerstedt |
1966 |
|
|
1:19.07 |
2:44.64 |
4:11.67 |
5:39.18 |
11:23.83 |
|
|
S77 Stenungsund |
11:48.61 |
|
|
7:07.05 |
8:33.59 |
10:00.28 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
3 |
Camilla Thuné |
1967 |
|
|
1:20.29 |
2:46.29 |
4:12.69 |
5:38.95 |
11:26.65 |
|
|
Simklubben Sydsim |
11:13.51 |
|
|
7:06.07 |
8:33.28 |
10:00.48 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
4 |
Margareth Timossi |
1966 |
|
|
1:39.62 |
3:22.70 |
5:06.69 |
6:49.64 |
13:38.33 |
|
|
Simklubben Neptun |
13:21.35 |
|
|
8:34.06 |
10:17.30 |
12:00.22 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
5 |
Elena Tsychkova |
1967 |
|
|
1:40.84 |
3:29.97 |
5:19.32 |
7:09.68 |
14:29.36 |
|
|
Örebro Simallians |
14:51.05 |
|
|
9:01.05 |
10:51.97 |
12:41.99 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
- |
Ulrika Andersson |
1966 |
|
|
|
|
|
|
DNF |
|
|
Varberg Sim |
11:20.71 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 2, 800m Freestyle Women, Finaler 45 - 49 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
100m |
200m |
300m |
400m |
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
500m |
600m |
700m |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Ulrika Thuné |
1972 |
|
|
1:10.19 |
2:25.34 |
3:41.07 |
4:56.20 |
10:01.30 |
|
|
Simklubben Sydsim |
9:59.16 |
|
|
6:12.30 |
7:29.05 |
8:46.72 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
Charlotte Bruhn |
1969 |
|
|
1:30.49 |
3:14.88 |
4:57.63 |
6:41.76 |
13:30.02 |
|
|
Hillerød Svømmeklub |
12:50.00 |
|
|
8:25.32 |
10:08.83 |
11:51.01 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
3 |
Kristina Fundberg |
1969 |
|
|
1:47.39 |
3:45.81 |
5:47.17 |
7:48.23 |
15:45.07 |
|
|
Eskilstuna Simklubb |
15:30.69 |
|
|
9:49.83 |
14:49.71 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 2, 800m Freestyle Women, Finaler 40 - 44 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
100m |
200m |
300m |
400m |
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
500m |
600m |
700m |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Anette Severinsen |
1974 |
|
|
1:22.71 |
2:56.10 |
4:30.28 |
6:03.65 |
12:18.94 |
|
|
Roskilde Svømning |
10:45.00 |
|
|
8:24.72 |
9:59.22 |
11:33.14 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
Linn Løvoll Aker |
1978 |
|
|
1:24.67 |
2:57.19 |
4:30.87 |
6:05.89 |
12:22.48 |
|
|
Asker Svømmeklubb |
11:54.91 |
|
|
7:39.89 |
9:14.91 |
10:50.03 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
3 |
Anna Sohlberg |
1974 |
|
|
1:54.08 |
2:57.06 |
5:03.51 |
7:08.87 |
16:48.68 |
|
|
Göteborg Sim |
17:11.21 |
|
|
9:16.12 |
11:25.06 |
13:37.13 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 2, 800m Freestyle Women, Finaler 35 - 39 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
100m |
200m |
300m |
400m |
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
500m |
600m |
700m |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Sofia Persson |
1979 |
|
|
1:09.97 |
2:25.70 |
3:41.84 |
4:58.04 |
10:01.00 |
|
|
SK Stimmet |
10:24.83 |
|
|
6:14.50 |
7:30.62 |
8:46.86 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
Rikke Möller-Nicolaisen |
1980 |
|
|
1:11.07 |
2:27.76 |
3:45.45 |
5:03.38 |
10:16.06 |
|
|
Hillerød Svømmeklub |
10:30.00 |
|
|
6:21.45 |
7:39.98 |
8:58.97 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
3 |
Ulrika Eriksson |
1980 |
|
|
1:18.08 |
2:41.47 |
4:05.90 |
5:31.00 |
11:12.47 |
|
|
Kungsbacka Simsällskap |
11:39.37 |
|
|
6:56.20 |
8:22.54 |
9:48.58 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
4 |
Helen Runger |
1980 |
|
|
1:17.20 |
2:39.56 |
4:04.72 |
5:32.90 |
11:38.73 |
|
|
Kungsbacka Simsällskap |
11:37.00 |
|
|
7:03.60 |
8:35.35 |
10:07.89 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
5 |
Sara Persson |
1983 |
|
|
1:16.52 |
2:42.80 |
4:13.40 |
5:46.59 |
11:48.89 |
|
|
Göteborg Sim |
12:04.40 |
|
|
7:17.33 |
8:50.90 |
10:21.01 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 2, 800m Freestyle Women, Finaler 30 - 34 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
100m |
200m |
300m |
400m |
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
500m |
600m |
700m |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Therese Ek |
1985 |
|
|
1:18.89 |
2:43.18 |
4:08.49 |
5:34.01 |
11:07.45 |
|
|
Simklubben Laxen |
11:00.00 |
|
|
6:59.55 |
8:24.15 |
9:47.36 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
Kasia M. Sawicz |
1984 |
|
|
1:17.44 |
2:40.27 |
4:04.38 |
5:29.48 |
11:08.91 |
|
|
Chelsea Piers Fitness New York |
11:20.18 |
|
|
6:55.07 |
8:20.15 |
9:45.81 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 2, 800m Freestyle Women, Finaler 25 - 29 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
100m |
200m |
300m |
400m |
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
500m |
600m |
700m |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Elin Nilsson |
1991 |
|
|
1:09.56 |
2:25.12 |
3:41.70 |
4:59.01 |
10:12.77 |
|
|
Malmö Kappsimningsklubb |
10:05.31 |
|
|
6:17.08 |
7:36.57 |
8:56.19 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
Frida Bladin |
1993 |
|
|
1:09.47 |
2:25.44 |
3:43.66 |
5:01.66 |
10:14.09 |
|
|
Göteborg Sim |
10:44.60 |
|
|
6:19.84 |
7:38.67 |
8:56.94 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
3 |
Sara Appelros |
1991 |
|
|
1:15.13 |
2:36.10 |
3:58.12 |
5:20.62 |
10:45.66 |
|
|
Växjö Simsällskap |
11:06.61 |
|
|
6:42.33 |
8:04.56 |
9:26.31 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
4 |
Emelie Wallin |
1990 |
|
|
1:18.17 |
2:40.71 |
4:03.77 |
5:26.29 |
10:55.89 |
|
|
Stockholmspolisens IF SF |
10:40.00 |
|
|
6:48.25 |
8:10.27 |
9:33.33 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
- |
Josefin Hedblom |
1990 |
|
|
|
|
|
|
DNF |
|
|
Linköpings Allmänna SS |
11:00.00 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 2, 800m Freestyle Women, Finaler 20 - 24 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
100m |
200m |
300m |
400m |
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
500m |
600m |
700m |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Nicole Jensen |
1996 |
|
|
1:12.32 |
2:30.33 |
3:49.60 |
5:09.83 |
10:30.33 |
|
|
Hsk Hermes Masters |
10:26.98 |
|
|
6:29.45 |
7:49.96 |
9:10.75 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
Lovisa Jern |
1995 |
|
|
1:15.00 |
2:34.73 |
3:56.27 |
5:18.64 |
10:56.11 |
|
|
Skövde Simsällskap |
11:04.01 |
|
|
6:42.04 |
8:05.81 |
9:31.41 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Skapad av WinGrodan 1.26.08 |
Utskriftsdatum |
12 oktober 2018 |
Licensierad till: Malmö Kappsimningsklubb |
Utskriftstid |
20:38 |
|
Resultat Gren 3 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 3 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider |
|
|
Tävling |
Nordiska Masters Mästerskapen |
|
Utskriftsdatum |
12 oktober 2018 |
|
|
Tävlingsort |
Mmalmö |
|
Utskriftstid |
19:57 |
|
|
Arrangör |
SSF/Malmö KK |
|
|
|
|
|
Bassäng |
25m |
|
|
|
|
|
Tävlingsdatum |
12 oktober 2018 |
|
|
|
|
|
|
Gren 3, 50m Butterfly Men, Finaler 75 - 79 år |
|
Gren 3, 50m Butterfly Men, Finaler 70 - 74 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Förening |
|
|
|
|
|
Tid |
Status |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
- |
Ragnar Jensen |
1948 |
Hamar IL |
|
|
|
|
|
DNS |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 3, 50m Butterfly Men, Finaler 65 - 69 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Förening |
|
|
|
|
|
Tid |
Status |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Alexander Mills |
1951 |
Hamar IL |
|
|
|
|
|
31.56 |
|
2 |
Tiovo Honkonen |
1950 |
S.C.Pingviinit |
|
|
|
|
|
36.23 |
|
3 |
Eric Brandelius |
1949 |
Västerås Simsällskap |
|
|
|
|
|
46.77 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 3, 50m Butterfly Men, Finaler 60 - 64 år |
|
Gren 3, 50m Butterfly Men, Finaler 55 - 59 år |
|
Gren 3, 50m Butterfly Men, Finaler 50 - 54 år |
|
Gren 3, 50m Butterfly Men, Finaler 45 - 49 år |
|
Gren 3, 50m Butterfly Men, Finaler 40 - 44 år |
|
Gren 3, 50m Butterfly Men, Finaler 35 - 39 år |
|
Gren 3, 50m Butterfly Men, Finaler 30 - 34 år |
|
Gren 3, 50m Butterfly Men, Finaler 25 - 29 år |
|
Gren 3, 50m Butterfly Men, Finaler 20 - 24 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Förening |
|
|
|
|
|
Tid |
Status |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Claus Hansen |
1995 |
Svømmeklubben Triton Ballerup |
|
|
|
|
|
25.80 |
|
2 |
Emil Møhl |
1994 |
Svømmeklubben Triton Ballerup |
|
|
|
|
|
29.59 |
|
3 |
Carl Schiller |
1997 |
Simklubben Neptun |
|
|
|
|
|
30.89 |
|
4 |
Perica Milos |
1997 |
Helsingborgs Simsällskap |
|
|
|
|
|
31.62 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Skapad av WinGrodan 1.26.08 |
Utskriftsdatum |
12 oktober 2018 |
Licensierad till: Malmö Kappsimningsklubb |
Utskriftstid |
19:57 |
|
Resultat Gren 4 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 4 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider |
|
|
Tävling |
Nordiska Masters Mästerskapen |
|
Utskriftsdatum |
12 oktober 2018 |
|
|
Tävlingsort |
Mmalmö |
|
Utskriftstid |
20:01 |
|
|
Arrangör |
SSF/Malmö KK |
|
|
|
|
|
Bassäng |
25m |
|
|
|
|
|
Tävlingsdatum |
12 oktober 2018 |
|
|
|
|
|
|
Gren 4, 50m Butterfly Women, Finaler 80 - 84 år |
|
Gren 4, 50m Butterfly Women, Finaler 70 - 74 år |
|
Gren 4, 50m Butterfly Women, Finaler 60 - 64 år |
|
Gren 4, 50m Butterfly Women, Finaler 55 - 59 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Förening |
|
|
|
|
|
Tid |
Status |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Maria Norberg |
1963 |
Kristianstads SLS |
|
|
|
|
|
30.78 |
ER |
2 |
Elisabeth Pålsson |
1963 |
Göteborg Sim |
|
|
|
|
|
35.34 |
|
3 |
Annika Svanberg |
1962 |
S77 Stenungsund |
|
|
|
|
|
35.52 |
|
4 |
Ulla Olin |
1963 |
Sigma Swim |
|
|
|
|
|
37.02 |
|
5 |
Kristin Røger Guthe |
1960 |
Asker Svømmeklubb |
|
|
|
|
|
38.15 |
|
6 |
Torill Johanne Tomren |
1961 |
Volda TIL |
|
|
|
|
|
38.83 |
|
7 |
Bente Sollie |
1963 |
Bergen og Omegn Masters |
|
|
|
|
|
42.02 |
|
8 |
Carina Andersson |
1961 |
Simklubben Sydsim |
|
|
|
|
|
45.52 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 4, 50m Butterfly Women, Finaler 50 - 54 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Förening |
|
|
|
|
|
Tid |
Status |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Anna Hammar |
1968 |
Saltsjöbadens Idrottsförening |
|
|
|
|
|
29.76 |
|
2 |
H.c. Fall Willeboordse |
1966 |
Chelsea Piers Fitness New York |
|
|
|
|
|
30.89 |
|
3 |
Ulrika Andersson |
1966 |
Varberg Sim |
|
|
|
|
|
32.72 |
|
4 |
Inger Arctander |
1966 |
Roma Masters |
|
|
|
|
|
33.26 |
|
5 |
Marja Haglund |
1968 |
Helsingborgs Simsällskap |
|
|
|
|
|
35.48 |
|
6 |
Mette Hustoft |
1967 |
Asker Svømmeklubb |
|
|
|
|
|
40.30 |
|
7 |
Sonja Haglund |
1966 |
Helsingborgs Simsällskap |
|
|
|
|
|
42.02 |
|
- |
Camilla Thuné |
1967 |
Simklubben Sydsim |
|
|
|
|
|
DNS |
|
- |
Monika Zyto |
1964 |
Malmö Kappsimningsklubb |
|
|
|
|
|
DSQ |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 4, 50m Butterfly Women, Finaler 45 - 49 år |
|
Gren 4, 50m Butterfly Women, Finaler 40 - 44 år |
|
Gren 4, 50m Butterfly Women, Finaler 35 - 39 år |
|
Gren 4, 50m Butterfly Women, Finaler 30 - 34 år |
|
Gren 4, 50m Butterfly Women, Finaler 25 - 29 år |
|
Gren 4, 50m Butterfly Women, Finaler 20 - 24 år |
|
Skapad av WinGrodan 1.26.08 |
Utskriftsdatum |
12 oktober 2018 |
Licensierad till: Malmö Kappsimningsklubb |
Utskriftstid |
20:01 |
|
Resultat Gren 5 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 5 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider |
|
|
Tävling |
Nordiska Masters Mästerskapen |
|
Utskriftsdatum |
12 oktober 2018 |
|
|
Tävlingsort |
Mmalmö |
|
Utskriftstid |
20:16 |
|
|
Arrangör |
SSF/Malmö KK |
|
|
|
|
|
Bassäng |
25m |
|
|
|
|
|
Tävlingsdatum |
12 oktober 2018 |
|
|
|
|
|
|
Gren 5, 100m Breaststroke Men, Finaler 80 - 84 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Förening |
|
50m |
|
|
|
Tid |
Status |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Erik Forslund |
1937 |
Hellas Simklubb |
|
56.63 |
|
|
|
2:00.11 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 5, 100m Breaststroke Men, Finaler 70 - 74 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Förening |
|
50m |
|
|
|
Tid |
Status |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Olof Burebo |
1944 |
Hellas Simklubb |
|
48.14 |
|
|
|
1:41.48 |
|
- |
Ragnar Jensen |
1948 |
Hamar IL |
|
|
|
|
|
DNS |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 5, 100m Breaststroke Men, Finaler 65 - 69 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Förening |
|
50m |
|
|
|
Tid |
Status |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Lars Backlund |
1949 |
Hellas Simklubb |
|
46.49 |
|
|
|
1:41.93 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 5, 100m Breaststroke Men, Finaler 60 - 64 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Förening |
|
50m |
|
|
|
Tid |
Status |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Bo Almqvist |
1958 |
Helsingborgs Simsällskap |
|
39.58 |
|
|
|
1:24.80 |
|
2 |
Cato Sletbakk |
1957 |
Roma Masters |
|
41.14 |
|
|
|
1:27.50 |
|
3 |
Kjell Westin |
1954 |
Göteborg Sim |
|
44.89 |
|
|
|
1:35.45 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 5, 100m Breaststroke Men, Finaler 55 - 59 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Förening |
|
50m |
|
|
|
Tid |
Status |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Håkan Persson |
1963 |
Täby Sim |
|
34.89 |
|
|
|
1:13.81 |
|
2 |
Jan Mandahl |
1961 |
Upsala Simsällskap |
|
36.19 |
|
|
|
1:16.34 |
|
3 |
Eric Sjöström |
1959 |
Lidingö Simklubb |
|
35.74 |
|
|
|
1:17.94 |
|
4 |
Magne Klementsen |
1961 |
Stord Masters Svømmeklubb |
|
36.79 |
|
|
|
1:17.98 |
|
5 |
Sergey Zherdev |
1961 |
Neva Stars Club |
|
|
|
|
|
1:18.52 |
|
6 |
Svein Erik Nymo |
1959 |
Oslo Idrettslag |
|
37.30 |
|
|
|
1:21.09 |
|
7 |
Björn Starcke |
1963 |
Hillerød Svømmeklub |
|
38.76 |
|
|
|
1:21.76 |
|
8 |
Michael Macdonald |
1962 |
Göteborg Sim |
|
37.97 |
|
|
|
1:22.29 |
|
9 |
Michal Minarovic |
1961 |
Svkuk Bratislava |
|
39.58 |
|
|
|
1:23.17 |
|
10 |
Dan Ole Johansen |
1960 |
Swim Team Taastrup - VATCPH |
|
40.06 |
|
|
|
1:23.49 |
|
11 |
Lars Kruse Byron |
1960 |
Ku Swomming Og Vandpolo |
|
39.44 |
|
|
|
1:23.67 |
|
12 |
Lars-Gunnar Aufrecht |
1963 |
Västerås Simsällskap |
|
46.06 |
|
|
|
1:34.57 |
|
13 |
Johan Kvaeken |
1959 |
Hamar IL |
|
46.21 |
|
|
|
1:36.77 |
|
14 |
Håkan Quist |
1961 |
Västerås Simsällskap |
|
46.91 |
|
|
|
1:38.64 |
|
15 |
Peter Karlsson |
1963 |
Västerås Simsällskap |
|
47.08 |
|
|
|
1:41.46 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 5, 100m Breaststroke Men, Finaler 50 - 54 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Förening |
|
50m |
|
|
|
Tid |
Status |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Mika Pöyhölä |
1966 |
S.C.Pingviinit |
|
35.79 |
|
|
|
1:15.91 |
|
2 |
Joakim Magnusson |
1968 |
Malmö Kappsimningsklubb |
|
35.77 |
|
|
|
1:16.29 |
|
3 |
Henrik Roos |
1964 |
Eskilstuna Simklubb |
|
37.75 |
|
|
|
1:18.51 |
|
4 |
Rolf Arne Nordang |
1965 |
Asker Svømmeklubb |
|
37.29 |
|
|
|
1:18.78 |
|
5 |
Peter Ahlgren |
1968 |
Simklubben Triton |
|
36.89 |
|
|
|
1:18.92 |
|
6 |
John Bøgehus Pedersen |
1968 |
Sigma Swim |
|
41.21 |
|
|
|
1:27.87 |
|
7 |
Knut Henrik Medina |
1964 |
Asker Svømmeklubb |
|
43.54 |
|
|
|
1:31.12 |
|
- |
Anders Kussak |
1964 |
Hellas Simklubb |
|
|
|
|
|
DNS |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 5, 100m Breaststroke Men, Finaler 45 - 49 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Förening |
|
50m |
|
|
|
Tid |
Status |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Stefan Scherling |
1972 |
Täby Sim |
|
32.30 |
|
|
|
1:08.25 |
|
2 |
Martin Hlavaty |
1973 |
Svkuk Bratislava |
|
32.34 |
|
|
|
1:08.62 |
|
3 |
Odd Roar Kaspersen |
1971 |
Lambertseter Svømmeklubb |
|
33.22 |
|
|
|
1:10.25 |
|
4 |
Per Svanberg |
1971 |
Solna Sundbyberg SS 04 |
|
33.99 |
|
|
|
1:13.00 |
|
5 |
Peter Hammar |
1972 |
Hallsberg Kumla Simklubb |
|
35.48 |
|
|
|
1:16.17 |
|
6 |
Karl-Henrik Engardt |
1969 |
Hellas Simklubb |
|
37.93 |
|
|
|
1:22.05 |
|
7 |
Gerhard Schuck |
1970 |
Hsg Uni Rostock |
|
38.95 |
|
|
|
1:25.49 |
|
8 |
Fredrik Svensson |
1971 |
Simklubben Sydsim |
|
40.13 |
|
|
|
1:27.26 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 5, 100m Breaststroke Men, Finaler 40 - 44 år |
|
Gren 5, 100m Breaststroke Men, Finaler 35 - 39 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Förening |
|
50m |
|
|
|
Tid |
Status |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Christian Frederiksen |
1981 |
Næstved IF |
|
32.25 |
|
|
|
1:09.15 |
|
2 |
Jan Boier Pedersen |
1983 |
Hsk Hermes Masters |
|
33.44 |
|
|
|
1:10.75 |
|
3 |
Jerry Falkcrona |
1983 |
Linköpings Allmänna SS |
|
33.95 |
|
|
|
1:12.43 |
|
4 |
Sabala Michael C |
1980 |
Chelsea Piers Fitness New York |
|
37.31 |
|
|
|
1:19.14 |
|
5 |
Pål Brage Gundersen |
1981 |
Asker Svømmeklubb |
|
44.65 |
|
|
|
1:39.02 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 5, 100m Breaststroke Men, Finaler 30 - 34 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Förening |
|
50m |
|
|
|
Tid |
Status |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Jonatan Wede |
1988 |
Landskrona Simsällskap |
|
33.04 |
|
|
|
1:09.99 |
|
2 |
Carsten B Sommer |
1986 |
H2 Odense |
|
35.18 |
|
|
|
1:14.61 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 5, 100m Breaststroke Men, Finaler 25 - 29 år |
|
Gren 5, 100m Breaststroke Men, Finaler 20 - 24 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Förening |
|
50m |
|
|
|
Tid |
Status |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Erik Nicklasson |
1998 |
Jönköpings Simsällskap |
|
31.51 |
|
|
|
1:06.94 |
|
2 |
Claus Hansen |
1995 |
Svømmeklubben Triton Ballerup |
|
31.99 |
|
|
|
1:09.56 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Skapad av WinGrodan 1.26.08 |
Utskriftsdatum |
12 oktober 2018 |
Licensierad till: Malmö Kappsimningsklubb |
Utskriftstid |
20:16 |
|
Resultat Gren 6 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider
Resultat Gren 6 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider |
|
|
Tävling |
Nordiska Masters Mästerskapen |
|
Utskriftsdatum |
12 oktober 2018 |
|
|
Tävlingsort |
Mmalmö |
|
Utskriftstid |
20:41 |
|
|
Arrangör |
SSF/Malmö KK |
|
|
|
|
|
Bassäng |
25m |
|
|
|
|
|
Tävlingsdatum |
12 oktober 2018 |
|
|
|
|
|
|
Gren 6, 100m Breaststroke Women, Finaler 70 - 74 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
50m |
|
|
|
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Randi Larsen |
1946 |
|
|
52.67 |
|
|
|
1:48.33 |
|
|
Asker Svømmeklubb |
1:49.04 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
Harriet Levin |
1948 |
|
|
58.06 |
|
|
|
2:05.60 |
|
|
Simklubben Neptun |
1:45.67 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 6, 100m Breaststroke Women, Finaler 65 - 69 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
50m |
|
|
|
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Margareta Rainer |
1949 |
|
|
49.50 |
|
|
|
1:43.87 |
|
|
Gävle Simsällskap |
1:40.99 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
Berit Marx Pedersen |
1950 |
|
|
53.27 |
|
|
|
1:49.84 |
|
|
Swim Team Taastrup - VATCPH |
1:44.81 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
3 |
Frida Proppé |
1949 |
|
|
1:02.97 |
|
|
|
2:17.03 |
|
|
Sunddeild Breidabliks |
2:11.33 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 6, 100m Breaststroke Women, Finaler 60 - 64 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
50m |
|
|
|
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Anna-Lena Bryngelsson |
1954 |
|
|
46.84 |
|
|
|
1:38.83 |
|
|
Stockholmspolisens IF SF |
1:35.00 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 6, 100m Breaststroke Women, Finaler 55 - 59 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
50m |
|
|
|
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Pia Thulstrup |
1961 |
|
|
37.26 |
|
|
|
1:20.69 |
|
|
Swim Team Taastrup - VATCPH |
1:19.90 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
Elin Knag |
1959 |
|
|
41.21 |
|
|
|
1:29.37 |
|
|
Bergens Svømme Club |
1:27.54 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
3 |
Tina Mjelde |
1962 |
|
|
42.44 |
|
|
|
1:30.60 |
|
|
Asker Svømmeklubb |
1:29.68 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
4 |
Torill Johanne Tomren |
1961 |
|
|
47.01 |
|
|
|
1:38.61 |
|
|
Volda TIL |
1:36.67 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 6, 100m Breaststroke Women, Finaler 50 - 54 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
50m |
|
|
|
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Anna Hammar |
1968 |
|
|
36.71 |
|
|
|
1:16.54 |
|
|
Saltsjöbadens Idrottsförening |
1:12.64 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
Sanne Juel |
1965 |
|
|
40.30 |
|
|
|
1:25.45 |
|
|
Næstved IF |
1:27.89 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
3 |
Rannveig Burdahl |
1968 |
|
|
40.56 |
|
|
|
1:26.48 |
|
|
Asker Svømmeklubb |
1:27.00 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
4 |
Nahid Gaebler |
1967 |
|
|
48.06 |
|
|
|
1:41.70 |
|
|
Svømmeklubben Opnør |
1:48.52 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
5 |
Elena Tsychkova |
1967 |
|
|
48.93 |
|
|
|
1:42.90 |
|
|
Örebro Simallians |
1:46.85 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
6 |
Margarita Berezevskaja |
1968 |
|
|
47.92 |
|
|
|
1:43.16 |
|
|
Meisterujumise U-Klubi |
1:48.31 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
7 |
Sinne Lundgaard |
1966 |
|
|
58.46 |
|
|
|
2:01.53 |
|
|
Swim Team Taastrup - VATCPH |
2:12.74 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 6, 100m Breaststroke Women, Finaler 45 - 49 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
50m |
|
|
|
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Anna-Lena Vilhelmsson |
1970 |
|
|
36.29 |
|
|
|
1:18.46 |
|
|
Malmö Kappsimningsklubb |
1:18.15 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
Caroline Suhr |
1971 |
|
|
37.93 |
|
|
|
1:20.27 |
|
|
Sigma Swim |
1:17.80 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
3 |
Inger Linn Krogh Hansen |
1969 |
|
|
40.88 |
|
|
|
1:27.64 |
|
|
Asker Svømmeklubb |
1:26.49 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
4 |
Maria Möller |
1972 |
|
|
44.14 |
|
|
|
1:35.13 |
|
|
Simklubben Sydsim |
1:41.65 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
5 |
Katarina Turanska |
1972 |
|
|
52.15 |
|
|
|
1:49.52 |
|
|
Masters Swiming Club |
1:53.00 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
6 |
Marie-Louise Roed Jörgensen |
1972 |
|
|
51.64 |
|
|
|
1:53.12 |
|
|
Swim Team Taastrup - VATCPH |
1:45.00 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
7 |
Kristina Fundberg |
1969 |
|
|
59.02 |
|
|
|
2:03.54 |
|
|
Eskilstuna Simklubb |
1:57.08 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 6, 100m Breaststroke Women, Finaler 40 - 44 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
50m |
|
|
|
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Anna Jensen |
1974 |
|
|
36.42 |
|
|
|
1:17.96 |
|
|
Göteborg Sim |
1:15.44 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
Mariann Thuv |
1976 |
|
|
37.14 |
|
|
|
1:19.61 |
|
|
Roma Masters |
1:20.86 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
3 |
Line Rönn-Shakoor |
1974 |
|
|
39.29 |
|
|
|
1:20.23 |
|
|
Hillerød Svømmeklub |
1:22.80 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
4 |
Maria Jacobsson |
1977 |
|
|
39.59 |
|
|
|
1:23.39 |
|
|
Göteborg Sim |
1:25.02 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
5 |
Helena Gällerdal Högfeldt |
1975 |
|
|
41.37 |
|
|
|
1:27.22 |
|
|
Linköpings Allmänna SS |
1:26.98 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
6 |
Maria Jónsdóttir |
1977 |
|
|
51.80 |
|
|
|
1:51.77 |
|
|
Sunddeild Breidabliks |
1:53.00 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
7 |
Anna Sohlberg |
1974 |
|
|
59.22 |
|
|
|
2:04.66 |
|
|
Göteborg Sim |
2:03.97 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 6, 100m Breaststroke Women, Finaler 35 - 39 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
50m |
|
|
|
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Sara Persson |
1983 |
|
|
41.63 |
|
|
|
1:29.13 |
|
|
Göteborg Sim |
1:30.22 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
Linda Wörndle |
1982 |
|
|
43.23 |
|
|
|
1:30.41 |
|
|
Växjö Simsällskap |
1:28.41 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 6, 100m Breaststroke Women, Finaler 30 - 34 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
50m |
|
|
|
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Carolina Nordin |
1987 |
|
|
37.07 |
|
|
|
1:18.71 |
|
|
Solna Sundbyberg SS 04 |
1:19.00 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
Göril Gripsgård |
1985 |
|
|
39.31 |
|
|
|
1:22.06 |
|
|
Roma Masters |
1:21.12 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
3 |
Ellinor Wemmert |
1988 |
|
|
39.18 |
|
|
|
1:24.23 |
|
|
Helsingborgs Simsällskap |
1:20.56 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
4 |
Sannah Sjöholm |
1985 |
|
|
39.98 |
|
|
|
1:25.13 |
|
|
Södertörns Simsällskap |
1:23.41 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
5 |
Karen Mikkelsen |
1986 |
|
|
41.52 |
|
|
|
1:27.38 |
|
|
H2 Odense |
1:25.39 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
- |
Sannah Sjöholm |
1985 |
|
|
|
|
|
|
DNS |
|
|
Södertörns Simsällskap |
1:15.09 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 6, 100m Breaststroke Women, Finaler 25 - 29 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
50m |
|
|
|
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Agnes Larsson |
1991 |
|
|
37.50 |
|
|
|
1:19.61 |
|
|
Solna Sundbyberg SS 04 |
1:19.91 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
Frida Bladin |
1993 |
|
|
39.94 |
|
|
|
1:25.16 |
|
|
Göteborg Sim |
1:32.82 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Skapad av WinGrodan 1.26.08 |
Utskriftsdatum |
12 oktober 2018 |
Licensierad till: Malmö Kappsimningsklubb |
Utskriftstid |
20:41 |
|
Resultat Gren 7 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider
Resultat Gren 7 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider |
|
|
Tävling |
Nordiska Masters Mästerskapen |
|
Utskriftsdatum |
12 oktober 2018 |
|
|
Tävlingsort |
Mmalmö |
|
Utskriftstid |
20:46 |
|
|
Arrangör |
SSF/Malmö KK |
|
|
|
|
|
Bassäng |
25m |
|
|
|
|
|
Tävlingsdatum |
12 oktober 2018 |
|
|
|
|
|
|
Gren 7, 100m Backstroke Men, Finaler 80 - 84 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
50m |
|
|
|
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Erik Forslund |
1937 |
|
|
50.75 |
|
|
|
1:42.26 |
|
|
Hellas Simklubb |
1:39.26 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 7, 100m Backstroke Men, Finaler 75 - 79 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
50m |
|
|
|
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Ivar Wallmark |
1943 |
|
|
45.04 |
|
|
|
1:33.22 |
|
|
Simklubben Elfsborg |
1:26.87 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
Josef Borbas |
1943 |
|
|
49.98 |
|
|
|
1:42.29 |
|
|
Simklubben Sydsim |
1:40.23 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
3 |
Jan Johansen |
1940 |
|
|
50.67 |
|
|
|
1:44.73 |
|
|
Hsk Hermes Masters |
1:45.00 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 7, 100m Backstroke Men, Finaler 70 - 74 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
50m |
|
|
|
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Ulf Gabrielsson |
1948 |
|
|
41.69 |
|
|
|
1:23.98 |
SR |
|
Simklubben Neptun |
1:25.00 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
Kjell Hanserius |
1947 |
|
|
41.14 |
|
|
|
1:25.82 |
|
|
Hellas Simklubb |
1:28.45 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 7, 100m Backstroke Men, Finaler 65 - 69 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
50m |
|
|
|
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Alexander Mills |
1951 |
|
|
37.99 |
|
|
|
1:16.91 |
|
|
Hamar IL |
1:19.50 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 7, 100m Backstroke Men, Finaler 60 - 64 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
50m |
|
|
|
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Mats Örth |
1955 |
|
|
40.82 |
|
|
|
1:22.68 |
|
|
Helsingborgs Simsällskap |
1:18.34 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
Reidar Lorentzen |
1956 |
|
|
40.63 |
|
|
|
1:26.77 |
|
|
Trondhjem SLK |
1:19.00 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
3 |
Thomas Skålnes |
1956 |
|
|
41.81 |
|
|
|
1:27.56 |
|
|
Bergen og Omegn Masters |
1:24.19 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
4 |
Lars Ekdahl |
1954 |
|
|
47.18 |
|
|
|
1:37.57 |
|
|
Västerås Simsällskap |
1:33.80 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
- |
Peter Engström |
1955 |
|
|
|
|
|
|
DNS |
|
|
Helsingborgs Simsällskap |
1:24.08 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 7, 100m Backstroke Men, Finaler 55 - 59 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
50m |
|
|
|
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Robert Ek |
1961 |
|
|
37.56 |
|
|
|
1:16.91 |
|
|
Malmö Kappsimningsklubb |
1:13.17 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
Robert Jakubek |
1959 |
|
|
38.05 |
|
|
|
1:17.37 |
|
|
Helsingborgs Simsällskap |
1:17.71 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
3 |
Jan Råsö Rasmussen |
1962 |
|
|
41.55 |
|
|
|
1:28.57 |
|
|
Swim Team Taastrup - VATCPH |
1:27.72 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 7, 100m Backstroke Men, Finaler 50 - 54 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
50m |
|
|
|
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Siarhei Aliashkevich |
1964 |
|
|
33.03 |
|
|
|
1:08.34 |
|
|
Zubr |
1:07.00 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
Torbjörn Wolffram |
1964 |
|
|
34.15 |
|
|
|
1:10.96 |
|
|
Göteborg Sim |
1:09.33 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
3 |
Anders Gahm |
1966 |
|
|
34.67 |
|
|
|
1:12.12 |
|
|
Göteborg Sim |
1:13.79 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 7, 100m Backstroke Men, Finaler 45 - 49 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
50m |
|
|
|
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Mads Gjerløv |
1972 |
|
|
32.96 |
|
|
|
1:07.74 |
|
|
Sigma Swim |
1:07.39 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
Per Svanberg |
1971 |
|
|
34.33 |
|
|
|
1:08.99 |
|
|
Solna Sundbyberg SS 04 |
1:10.00 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
3 |
Thiemo Voigt |
1970 |
|
|
35.31 |
|
|
|
1:11.91 |
|
|
Solna Sundbyberg SS 04 |
1:11.62 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
4 |
Holger Münch |
1972 |
|
|
37.04 |
|
|
|
1:16.72 |
|
|
Hsg Uni Rostock |
1:18.00 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 7, 100m Backstroke Men, Finaler 40 - 44 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
50m |
|
|
|
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Jesper Waterval |
1975 |
|
|
31.04 |
|
|
|
1:04.02 |
|
|
Svømmeklubben Triton Ballerup |
1:06.31 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
Lenny Persson |
1977 |
|
|
32.80 |
|
|
|
1:08.33 |
|
|
Malmö Kappsimningsklubb |
1:09.31 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
3 |
Christian Echardt |
1974 |
|
|
34.25 |
|
|
|
1:11.69 |
|
|
Roskilde Svømning |
1:10.00 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
4 |
Ole Garm Nissen |
1978 |
|
|
36.10 |
|
|
|
1:14.55 |
|
|
Sigma Swim |
1:12.89 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
5 |
Elvar Nielsen |
1974 |
|
|
37.56 |
|
|
|
1:17.93 |
|
|
Sunddeild Breidabliks |
1:16.84 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
- |
Lars Erik Hasle |
1976 |
|
|
|
|
|
|
DNS |
|
|
Asker Svømmeklubb |
1:15.00 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 7, 100m Backstroke Men, Finaler 35 - 39 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
50m |
|
|
|
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Pär Gustavsson |
1979 |
|
|
34.38 |
|
|
|
1:11.05 |
|
|
Växjö Simsällskap |
1:12.02 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
Sabala Michael C |
1980 |
|
|
34.89 |
|
|
|
1:12.75 |
|
|
Chelsea Piers Fitness New York |
1:04.73 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 7, 100m Backstroke Men, Finaler 30 - 34 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
50m |
|
|
|
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Jonas Ulfskans |
1986 |
|
|
27.75 |
|
|
|
1:00.25 |
|
|
Simklubben Laxen |
56.28 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 7, 100m Backstroke Men, Finaler 25 - 29 år |
|
Gren 7, 100m Backstroke Men, Finaler 20 - 24 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
50m |
|
|
|
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Carl Schiller |
1997 |
|
|
34.50 |
|
|
|
1:12.90 |
|
|
Simklubben Neptun |
1:15.74 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
Perica Milos |
1997 |
|
|
36.43 |
|
|
|
1:16.68 |
|
|
Helsingborgs Simsällskap |
1:26.75 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Skapad av WinGrodan 1.26.08 |
Utskriftsdatum |
12 oktober 2018 |
Licensierad till: Malmö Kappsimningsklubb |
Utskriftstid |
20:46 |
|
Resultat Gren 8 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider
Resultat Gren 8 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider |
|
|
Tävling |
Nordiska Masters Mästerskapen |
|
Utskriftsdatum |
12 oktober 2018 |
|
|
Tävlingsort |
Mmalmö |
|
Utskriftstid |
20:57 |
|
|
Arrangör |
SSF/Malmö KK |
|
|
|
|
|
Bassäng |
25m |
|
|
|
|
|
Tävlingsdatum |
12 oktober 2018 |
|
|
|
|
|
|
Gren 8, 100m Backstroke Women, Finaler 75 - 79 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
50m |
|
|
|
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Elisabeth Ketelsen |
1943 |
|
|
45.11 |
|
|
|
1:31.77 |
|
|
Hsk Hermes Masters |
1:29.40 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 8, 100m Backstroke Women, Finaler 70 - 74 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
50m |
|
|
|
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Margit Ohlsson |
1945 |
|
|
44.14 |
|
|
|
1:29.21 |
|
|
Stockholmspolisens IF SF |
1:32.96 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
Ulla Öhman |
1948 |
|
|
47.60 |
|
|
|
1:43.28 |
|
|
Fagersta Simklubb |
1:38.03 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 8, 100m Backstroke Women, Finaler 60 - 64 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
50m |
|
|
|
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Pia Strandh |
1958 |
|
|
41.44 |
|
|
|
1:25.92 |
|
|
Göteborg Sim |
1:15.60 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
Gjertrud Leversen |
1957 |
|
|
42.14 |
|
|
|
1:28.13 |
|
|
Åstveit Svømmeklubb |
1:26.16 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
3 |
Christina Lorenzen |
1958 |
|
|
43.97 |
|
|
|
1:32.15 |
|
|
Täby Sim |
1:36.48 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
4 |
Maria Rhodin |
1955 |
|
|
50.09 |
|
|
|
1:40.94 |
|
|
Luleå Simsällskap |
1:37.25 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 8, 100m Backstroke Women, Finaler 55 - 59 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
50m |
|
|
|
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Maria Norberg |
1963 |
|
|
38.65 |
|
|
|
1:18.31 |
|
|
Kristianstads SLS |
1:17.19 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
Annika Svanberg |
1962 |
|
|
40.12 |
|
|
|
1:23.55 |
|
|
S77 Stenungsund |
1:26.36 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
3 |
Carina Andersson |
1961 |
|
|
50.99 |
|
|
|
1:41.76 |
|
|
Simklubben Sydsim |
1:35.36 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 8, 100m Backstroke Women, Finaler 50 - 54 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
50m |
|
|
|
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
H.c. Fall Willeboordse |
1966 |
|
|
33.46 |
|
|
|
1:09.08 |
|
|
Chelsea Piers Fitness New York |
1:11.61 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
Caroline Lindborg |
1966 |
|
|
34.72 |
|
|
|
1:12.89 |
|
|
Malmö Kappsimningsklubb |
1:11.01 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
3 |
Christine Elingfors |
1967 |
|
|
40.24 |
|
|
|
1:22.65 |
|
|
Växjö Simsällskap |
1:22.52 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
4 |
Cecilia Maunsbach |
1964 |
|
|
40.64 |
|
|
|
1:25.37 |
|
|
Sigma Swim |
1:23.22 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
5 |
Lena Brunnberg |
1965 |
|
|
44.63 |
|
|
|
1:29.28 |
|
|
Upsala Simsällskap |
1:29.76 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
6 |
Kicki Molin |
1964 |
|
|
43.58 |
|
|
|
1:30.80 |
|
|
Danderyds Sim |
1:23.28 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
7 |
Nahid Gaebler |
1967 |
|
|
45.63 |
|
|
|
1:34.84 |
|
|
Svømmeklubben Opnør |
1:35.11 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 8, 100m Backstroke Women, Finaler 45 - 49 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
50m |
|
|
|
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Nina Wahlberg |
1972 |
|
|
35.56 |
|
|
|
1:13.60 |
|
|
Helsingborgs Simsällskap |
1:13.22 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
Karin Axelsson |
1970 |
|
|
39.15 |
|
|
|
1:18.90 |
|
|
Solna Sundbyberg SS 04 |
1:21.68 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
3 |
Maria Lövberg |
1973 |
|
|
43.35 |
|
|
|
1:28.65 |
|
|
Simklubben Sydsim |
1:25.52 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
4 |
Margét J. Magnúsdóttir |
1971 |
|
|
45.27 |
|
|
|
1:35.53 |
|
|
Sunddeild Breidabliks |
1:35.00 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 8, 100m Backstroke Women, Finaler 40 - 44 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
50m |
|
|
|
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Brandi Kossub |
1974 |
|
|
34.25 |
|
|
|
1:10.43 |
|
|
Örebro Simallians |
1:12.00 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
Lone Tolstrup Karlby |
1976 |
|
|
39.40 |
|
|
|
1:20.66 |
|
|
Sigma Swim |
1:18.50 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 8, 100m Backstroke Women, Finaler 35 - 39 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
50m |
|
|
|
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Ella Wessén |
1982 |
|
|
37.25 |
|
|
|
1:17.05 |
|
|
Västerås Simsällskap |
1:14.92 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
Louise Groot Degner |
1981 |
|
|
37.40 |
|
|
|
1:17.86 |
|
|
Roskilde Svømning |
1:20.04 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
3 |
Helena Fältman |
1980 |
|
|
40.05 |
|
|
|
1:20.84 |
|
|
Täby Sim |
1:19.92 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
4 |
Helle Hansen |
1983 |
|
|
40.34 |
|
|
|
1:23.14 |
|
|
U.S.G |
1:22.03 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
5 |
Sara Persson |
1983 |
|
|
41.64 |
|
|
|
1:25.60 |
|
|
Göteborg Sim |
1:28.67 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 8, 100m Backstroke Women, Finaler 30 - 34 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
50m |
|
|
|
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Nathalie Larsson |
1985 |
|
|
34.34 |
|
|
|
1:10.76 |
|
|
Simklubben Triton |
1:08.24 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
Hanna Wengrud |
1984 |
|
|
34.77 |
|
|
|
1:12.08 |
|
|
Västerås Simsällskap |
1:13.64 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
3 |
Karen Mikkelsen |
1986 |
|
|
43.20 |
|
|
|
1:27.52 |
|
|
H2 Odense |
1:25.63 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 8, 100m Backstroke Women, Finaler 25 - 29 år |
|
Gren 8, 100m Backstroke Women, Finaler 20 - 24 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
50m |
|
|
|
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Lovisa Jern |
1995 |
|
|
39.96 |
|
|
|
1:21.40 |
|
|
Skövde Simsällskap |
1:14.61 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Skapad av WinGrodan 1.26.08 |
Utskriftsdatum |
12 oktober 2018 |
Licensierad till: Malmö Kappsimningsklubb |
Utskriftstid |
20:57 |
|
Resultat Gren 9 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider
Resultat Gren 9 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider |
|
|
Tävling |
Nordiska Masters Mästerskapen |
|
Utskriftsdatum |
12 oktober 2018 |
|
|
Tävlingsort |
Mmalmö |
|
Utskriftstid |
21:06 |
|
|
Arrangör |
SSF/Malmö KK |
|
|
|
|
|
Bassäng |
25m |
|
|
|
|
|
Tävlingsdatum |
12 oktober 2018 |
|
|
|
|
|
|
Gren 9, 200m Butterfly Men, Finaler 65 - 69 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
50m |
100m |
150m |
|
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Toivo Honkonen |
1950 |
|
|
46.01 |
1:39.93 |
2:37.35 |
|
3:32.60 |
|
|
S.C.Pingviinit |
3:34.34 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 9, 200m Butterfly Men, Finaler 60 - 64 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
50m |
100m |
150m |
|
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
- |
Bo Almqvist |
1958 |
|
|
|
|
|
|
DNF |
|
|
Helsingborgs Simsällskap |
3:31.70 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 9, 200m Butterfly Men, Finaler 55 - 59 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
50m |
100m |
150m |
|
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Magne Klementsen |
1961 |
|
|
36.33 |
1:16.49 |
1:58.68 |
|
2:40.58 |
|
|
Stord Masters Svømmeklubb |
2:40.50 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
Anders Meinert Pedersen |
1961 |
|
|
42.03 |
1:32.26 |
2:25.82 |
|
3:20.52 |
|
|
DeltaSwim |
3:11.62 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 9, 200m Butterfly Men, Finaler 50 - 54 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
50m |
100m |
150m |
|
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Ragnar Agnell |
1967 |
|
|
33.90 |
1:13.02 |
1:52.82 |
|
2:34.41 |
|
|
Simklubben Neptun |
2:32.75 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
Henrik Pedersen |
1965 |
|
|
33.91 |
1:12.90 |
1:54.25 |
|
2:36.57 |
|
|
Sigma Swim |
2:30.00 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
3 |
Stefan Nilsson |
1964 |
|
|
32.45 |
1:10.25 |
1:52.47 |
|
2:37.30 |
|
|
Göteborg Sim |
2:39.50 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
4 |
Branislav Turansky |
1967 |
|
|
37.86 |
1:21.64 |
2:06.37 |
|
2:48.77 |
|
|
Masters Swiming Club |
3:04.00 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
5 |
Lennart Marmetschke |
1966 |
|
|
35.49 |
1:19.86 |
2:09.36 |
|
2:58.66 |
|
|
Svømmeklubben Kvik, Kastrup |
2:45.00 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
6 |
Evgeny Koval |
1964 |
|
|
38.71 |
1:24.56 |
2:12.75 |
|
3:00.82 |
|
|
Moscow Masters Swimming Club |
3:05.00 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 9, 200m Butterfly Men, Finaler 45 - 49 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
50m |
100m |
150m |
|
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Ola Strömberg |
1971 |
|
|
32.57 |
1:09.24 |
1:45.72 |
|
2:24.30 |
|
|
Saltsjöbadens Idrottsförening |
2:26.50 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
Christian Petersen |
1971 |
|
|
35.09 |
1:13.99 |
1:53.89 |
|
2:34.27 |
|
|
Næstved IF |
2:35.12 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
3 |
Niklas Borg |
1969 |
|
|
38.98 |
1:23.66 |
2:07.77 |
|
2:48.75 |
|
|
Göteborg Sim |
2:37.52 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
4 |
Thiemo Voigt |
1970 |
|
|
38.89 |
1:22.78 |
2:07.59 |
|
2:51.10 |
|
|
Solna Sundbyberg SS 04 |
2:51.57 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 9, 200m Butterfly Men, Finaler 40 - 44 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
50m |
100m |
150m |
|
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Jesper Waterval |
1975 |
|
|
31.60 |
1:07.94 |
1:46.25 |
|
2:23.34 |
|
|
Svømmeklubben Triton Ballerup |
2:26.05 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 9, 200m Butterfly Men, Finaler 35 - 39 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
50m |
100m |
150m |
|
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Tobias Lindbom |
1979 |
|
|
31.22 |
1:08.47 |
1:51.04 |
|
2:37.54 |
|
|
Malmö Kappsimningsklubb |
2:25.24 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
Sabala Michael C |
1980 |
|
|
36.70 |
1:23.24 |
2:12.43 |
|
3:02.83 |
|
|
Chelsea Piers Fitness New York |
2:39.18 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 9, 200m Butterfly Men, Finaler 25 - 29 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
50m |
100m |
150m |
|
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Sørin Martin Johannessen |
1991 |
|
|
30.93 |
1:12.44 |
1:55.34 |
|
2:34.19 |
|
|
Esbjerg Svommeklubb |
2:35.00 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
Hampus Carlsson |
1989 |
|
|
37.26 |
1:18.95 |
2:02.52 |
|
2:45.37 |
|
|
Växjö Simsällskap |
2:49.56 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 9, 200m Butterfly Men, Finaler 20 - 24 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
50m |
100m |
150m |
|
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Erik Nicklasson |
1998 |
|
|
28.97 |
1:02.15 |
1:36.39 |
|
2:10.75 |
|
|
Jönköpings Simsällskap |
2:07.56 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Skapad av WinGrodan 1.26.08 |
Utskriftsdatum |
12 oktober 2018 |
Licensierad till: Malmö Kappsimningsklubb |
Utskriftstid |
21:06 |
|
Resultat Gren 10 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider
Resultat Gren 10 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider |
|
|
Tävling |
Nordiska Masters Mästerskapen |
|
Utskriftsdatum |
12 oktober 2018 |
|
|
Tävlingsort |
Mmalmö |
|
Utskriftstid |
21:15 |
|
|
Arrangör |
SSF/Malmö KK |
|
|
|
|
|
Bassäng |
25m |
|
|
|
|
|
Tävlingsdatum |
12 oktober 2018 |
|
|
|
|
|
|
Gren 10, 200m Butterfly Women, Finaler 55 - 59 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
50m |
100m |
150m |
|
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Ulla Olin |
1963 |
|
|
45.71 |
1:36.73 |
2:28.24 |
|
3:17.87 |
NR |
|
Sigma Swim |
3:27.07 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 10, 200m Butterfly Women, Finaler 50 - 54 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
50m |
100m |
150m |
|
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Jannie Aarkrogh |
1968 |
|
|
37.69 |
1:21.58 |
2:08.81 |
|
2:55.98 |
|
|
Næstved IF |
2:58.58 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
Elena Tsychkova |
1967 |
|
|
51.16 |
1:49.23 |
2:48.38 |
|
3:46.27 |
|
|
Örebro Simallians |
3:44.28 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
3 |
Tatiana Abu Nijmeh |
1965 |
|
|
1:00.83 |
2:12.29 |
3:30.56 |
|
4:43.93 |
|
|
Skuru Idrottsklubb |
4:30.00 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 10, 200m Butterfly Women, Finaler 45 - 49 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
50m |
100m |
150m |
|
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Caroline Suhr |
1971 |
|
|
38.72 |
1:23.26 |
2:09.38 |
|
2:52.53 |
|
|
Sigma Swim |
2:42.09 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 10, 200m Butterfly Women, Finaler 40 - 44 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
50m |
100m |
150m |
|
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Sophia Skou |
1975 |
|
|
32.28 |
1:08.50 |
1:45.10 |
|
2:24.17 |
ER |
|
Svømmeklubben Kvik, Kastrup |
2:30.00 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
Linn Løvoll Aker |
1978 |
|
|
47.60 |
1:44.06 |
2:43.33 |
|
3:42.28 |
|
|
Asker Svømmeklubb |
3:38.85 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 10, 200m Butterfly Women, Finaler 30 - 34 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
50m |
100m |
150m |
|
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Jenny Johnsson |
1987 |
|
|
33.50 |
1:12.18 |
1:53.42 |
|
2:35.38 |
|
|
Stockholmspolisens IF SF |
2:32.00 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
Kasia M. Sawicz |
1984 |
|
|
37.13 |
1:20.84 |
2:07.79 |
|
2:54.17 |
|
|
Chelsea Piers Fitness New York |
2:49.18 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 10, 200m Butterfly Women, Finaler 25 - 29 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
50m |
100m |
150m |
|
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Katrine Holm Sørensen |
1992 |
|
|
31.84 |
1:06.67 |
1:43.43 |
|
2:22.37 |
NR |
|
Esbjerg Svommeklubb |
2:32.45 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
Ebba Rosenquist |
1989 |
|
|
31.28 |
1:07.98 |
1:47.74 |
|
2:28.38 |
SR |
|
Simklubben Sydsim |
2:14.58 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 10, 200m Butterfly Women, Finaler 20 - 24 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
50m |
100m |
150m |
|
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Nicole Jensen |
1996 |
|
|
34.67 |
1:16.16 |
1:59.39 |
|
2:44.78 |
|
|
Hsk Hermes Masters |
2:43.65 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Skapad av WinGrodan 1.26.08 |
Utskriftsdatum |
12 oktober 2018 |
Licensierad till: Malmö Kappsimningsklubb |
Utskriftstid |
21:15 |
|
Resultat Gren 11 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider
Resultat Gren 11 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider |
|
|
Tävling |
Nordiska Masters Mästerskapen |
|
Utskriftsdatum |
12 oktober 2018 |
|
|
Tävlingsort |
Mmalmö |
|
Utskriftstid |
21:24 |
|
|
Arrangör |
SSF/Malmö KK |
|
|
|
|
|
Bassäng |
25m |
|
|
|
|
|
Tävlingsdatum |
12 oktober 2018 |
|
|
|
|
|
|
Gren 11, 4X50m Freestyle Men, Finaler 280 - 319 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
50m |
|
|
|
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Hellas Simklubb Lag 2 |
280 |
|
|
|
|
|
|
2:23.73 |
|
|
Hellas Simklubb |
2:21.00 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Olof Burebo |
1944 |
|
|
36.88 |
|
|
|
36.88 |
|
|
Anders Kussak |
1964 |
|
|
31.22 |
|
|
|
1:08.10 |
|
|
Olof Söderqvist |
1937 |
|
|
39.03 |
|
|
|
1:47.13 |
|
|
Erik Forslund |
1937 |
|
|
36.60 |
|
|
|
2:23.73 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
Hamar IL |
283 |
|
|
|
|
|
|
2:26.87 |
|
|
Hamar IL |
2:20.00 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Alexander Mills |
1951 |
|
|
28.29 |
|
|
|
28.29 |
|
|
Thor Bohleng |
1948 |
|
|
42.99 |
|
|
|
1:11.28 |
|
|
Per Hofmo |
1931 |
|
|
43.42 |
|
|
|
1:54.70 |
|
|
Johan Kvaeken |
1959 |
|
|
32.17 |
|
|
|
2:26.87 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 11, 4X50m Freestyle Men, Finaler 240 - 279 år |
|
Gren 11, 4X50m Freestyle Men, Finaler 200 - 239 år |
|
Gren 11, 4X50m Freestyle Men, Finaler 160 - 199 år |
|
Gren 11, 4X50m Freestyle Men, Finaler 120 - 159 år |
|
Skapad av WinGrodan 1.26.08 |
Utskriftsdatum |
12 oktober 2018 |
Licensierad till: Malmö Kappsimningsklubb |
Utskriftstid |
21:24 |
|
Resultat Gren 12 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider
Resultat Gren 12 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider |
|
|
Tävling |
Nordiska Masters Mästerskapen |
|
Utskriftsdatum |
12 oktober 2018 |
|
|
Tävlingsort |
Mmalmö |
|
Utskriftstid |
21:34 |
|
|
Arrangör |
SSF/Malmö KK |
|
|
|
|
|
Bassäng |
25m |
|
|
|
|
|
Tävlingsdatum |
12 oktober 2018 |
|
|
|
|
|
|
Gren 12, 4X50m Freestyle Women, Finaler 240 - 279 år |
|
Gren 12, 4X50m Freestyle Women, Finaler 200 - 239 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
50m |
|
|
|
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Asker SK D1 Master D |
200 |
|
|
|
|
|
|
2:09.39 |
|
|
Asker Svømmeklubb |
2:08.10 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Ieva Trizna |
1971 |
|
|
32.88 |
|
|
|
32.88 |
|
|
Rannveig Burdahl |
1968 |
|
|
31.93 |
|
|
|
1:04.81 |
|
|
Inger Linn Krogh Hansen |
1969 |
|
|
32.41 |
|
|
|
1:37.22 |
|
|
Tina Mjelde |
1962 |
|
|
32.17 |
|
|
|
2:09.39 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
Simklubben Sydsim |
239 |
|
|
|
|
|
|
2:09.42 |
|
|
Simklubben Sydsim |
2:12.81 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Camilla Thuné |
1967 |
|
|
33.35 |
|
|
|
33.35 |
|
|
Ulrika Thuné |
1972 |
|
|
28.76 |
|
|
|
1:02.11 |
|
|
Britt-Marie Nilsson |
1971 |
|
|
29.11 |
|
|
|
1:31.22 |
|
|
Carina Andersson |
1961 |
|
|
38.20 |
|
|
|
2:09.42 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
3 |
Täby Sim Dam |
200 |
|
|
|
|
|
|
2:12.42 |
|
|
Täby Sim |
2:16.73 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Helena Fältman |
1980 |
|
|
32.64 |
|
|
|
32.64 |
|
|
Christina Lorenzen |
1958 |
|
|
35.11 |
|
|
|
1:07.75 |
|
|
Caroline Magnusson |
1956 |
|
|
34.14 |
|
|
|
1:41.89 |
|
|
Anna Uddhammar |
1977 |
|
|
30.53 |
|
|
|
2:12.42 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
4 |
Asker SK D2 Master D |
200 |
|
|
|
|
|
|
2:26.73 |
|
|
Asker Svømmeklubb |
2:25.66 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Kristin Røger Guthe |
1960 |
|
|
35.03 |
|
|
|
35.03 |
|
|
Linn Løvoll Aker |
1978 |
|
|
36.80 |
|
|
|
1:11.83 |
|
|
Mette Hustoft |
1967 |
|
|
37.05 |
|
|
|
1:48.88 |
|
|
Randi Larsen |
1946 |
|
|
37.85 |
|
|
|
2:26.73 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
5 |
Swim Team Taastrup |
232 |
|
|
|
|
|
|
2:30.19 |
|
|
Swim Team Taastrup - VATCPH |
2:38.00 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Sinne Lundgaard |
1966 |
|
|
46.71 |
|
|
|
46.71 |
|
|
Marie-Louise Roed Jörgensen |
1972 |
|
|
35.84 |
|
|
|
1:22.55 |
|
|
Inge-Lise Damberg |
1957 |
|
|
35.88 |
|
|
|
1:58.43 |
|
|
Pia Thulstrup |
1961 |
|
|
31.76 |
|
|
|
2:30.19 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
6 |
Sunddeild Breidablik |
212 |
|
|
|
|
|
|
2:38.45 |
|
|
Sunddeild Breidabliks |
2:34.88 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Margét J. Magnúsdóttir |
1971 |
|
|
37.23 |
|
|
|
37.23 |
|
|
Frida Proppé |
1949 |
|
|
48.91 |
|
|
|
1:26.14 |
|
|
Maria Jónsdóttir |
1977 |
|
|
38.00 |
|
|
|
2:04.14 |
|
|
Ásta Dóra Ólafsdóttir |
1963 |
|
|
34.31 |
|
|
|
2:38.45 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 12, 4X50m Freestyle Women, Finaler 160 - 199 år |
|
Gren 12, 4X50m Freestyle Women, Finaler 120 - 159 år |
|
Gren 12, 4X50m Freestyle Women, Finaler 100 - 119 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
50m |
|
|
|
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
- |
SS04 Damer 100 |
100 |
|
|
|
|
|
|
DNS |
|
|
Solna Sundbyberg SS 04 |
1:56.50 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
0 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
0 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
0 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
0 |
|
|
|
|
|
|
DNS |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Skapad av WinGrodan 1.26.08 |
Utskriftsdatum |
12 oktober 2018 |
Licensierad till: Malmö Kappsimningsklubb |
Utskriftstid |
21:34 |
|
Resultat Gren 13 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider
Resultat Gren 13 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider |
|
|
Tävling |
Nordiska Masters Mästerskapen |
|
Utskriftsdatum |
13 oktober 2018 |
|
|
Tävlingsort |
Mmalmö |
|
Utskriftstid |
09:10 |
|
|
Arrangör |
SSF/Malmö KK |
|
|
|
|
|
Bassäng |
25m |
|
|
|
|
|
Tävlingsdatum |
12 oktober 2018 |
|
|
|
|
|
|
Gren 13, 100m Butterfly Men, Finaler 65 - 69 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
50m |
|
|
|
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Toivo Honkonen |
1950 |
|
|
42.50 |
|
|
|
1:31.87 |
|
|
S.C.Pingviinit |
1:33.63 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 13, 100m Butterfly Men, Finaler 60 - 64 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
50m |
|
|
|
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Torsten Ringberg |
1958 |
|
|
32.94 |
|
|
|
1:11.34 |
|
|
Gentofte Svømme Klub |
1:10.00 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
Björn Johansson |
1958 |
|
|
33.75 |
|
|
|
1:12.67 |
|
|
Helsingborgs Simsällskap |
1:13.11 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 13, 100m Butterfly Men, Finaler 55 - 59 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
50m |
|
|
|
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Per Eriksson |
1963 |
|
|
31.08 |
|
|
|
1:09.02 |
|
|
Simklubben Elfsborg |
1:06.45 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
Magne Klementsen |
1961 |
|
|
31.91 |
|
|
|
1:09.29 |
|
|
Stord Masters Svømmeklubb |
1:08.70 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
3 |
Jes Gydesen |
1961 |
|
|
35.51 |
|
|
|
1:20.05 |
|
|
Sigma Swim |
1:20.32 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 13, 100m Butterfly Men, Finaler 50 - 54 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
50m |
|
|
|
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Oddvar Sandvin |
1966 |
|
|
29.80 |
|
|
|
1:03.14 |
|
|
Varg, IL |
1:03.50 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
Jonas Hallgren |
1964 |
|
|
30.77 |
|
|
|
1:03.84 |
|
|
Umeå Simsällskap |
1:01.09 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
3 |
Siarhei Aliashkevich |
1964 |
|
|
31.01 |
|
|
|
1:05.81 |
|
|
Zubr |
1:07.00 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
4 |
Torbjörn Wolffram |
1964 |
|
|
32.06 |
|
|
|
1:08.16 |
|
|
Göteborg Sim |
1:00.39 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
5 |
Ragnar Agnell |
1967 |
|
|
32.54 |
|
|
|
1:10.60 |
|
|
Simklubben Neptun |
1:07.75 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
6 |
Lennart Marmetschke |
1966 |
|
|
32.99 |
|
|
|
1:12.85 |
|
|
Svømmeklubben Kvik, Kastrup |
1:12.00 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
7 |
Jan Johansson |
1968 |
|
|
33.50 |
|
|
|
1:15.38 |
|
|
Kungsbacka Simsällskap |
1:12.50 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
- |
Henrik Roos |
1964 |
|
|
|
|
|
|
DNS |
|
|
Eskilstuna Simklubb |
1:12.53 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 13, 100m Butterfly Men, Finaler 45 - 49 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
50m |
|
|
|
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Jarl Inge Melberg |
1970 |
|
|
28.09 |
|
|
|
1:01.22 |
|
|
Varg, IL |
1:00.00 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
Hasse Nilsson |
1969 |
|
|
28.68 |
|
|
|
1:01.57 |
|
|
Malmö Kappsimningsklubb |
59.91 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
3 |
Mads Gjerløv |
1972 |
|
|
29.50 |
|
|
|
1:03.23 |
|
|
Sigma Swim |
1:04.12 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
4 |
Håkan Agnell |
1970 |
|
|
29.81 |
|
|
|
1:04.95 |
|
|
Simklubben Neptun |
1:04.00 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
5 |
Niklas Borg |
1969 |
|
|
31.04 |
|
|
|
1:05.65 |
|
|
Göteborg Sim |
59.98 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
6 |
Per Svanberg |
1971 |
|
|
31.09 |
|
|
|
1:07.38 |
|
|
Solna Sundbyberg SS 04 |
1:06.00 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
7 |
Asle Jossang |
1972 |
|
|
32.10 |
|
|
|
1:09.14 |
|
|
Bergen og Omegn Masters |
1:09.90 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
8 |
Christian Petersen |
1971 |
|
|
34.72 |
|
|
|
1:11.37 |
|
|
Næstved IF |
1:08.02 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
9 |
Anders Dalsgaard |
1970 |
|
|
34.47 |
|
|
|
1:15.30 |
|
|
Sigma Swim |
1:09.57 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
- |
Christer Abrahamsson |
1972 |
|
|
|
|
|
|
DNS |
|
|
Göteborg Sim |
1:24.09 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 13, 100m Butterfly Men, Finaler 40 - 44 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
50m |
|
|
|
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Thomas Eriksen |
1975 |
|
|
27.97 |
|
|
|
1:00.00 |
|
|
Gentofte Svømme Klub |
1:02.00 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
Jesper Waterval |
1975 |
|
|
28.63 |
|
|
|
1:03.06 |
|
|
Svømmeklubben Triton Ballerup |
1:03.98 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
3 |
Johan Carlén |
1976 |
|
|
31.32 |
|
|
|
1:07.55 |
|
|
Täby Sim |
1:06.95 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
4 |
Håkan Jöngren |
1975 |
|
|
30.48 |
|
|
|
1:09.06 |
|
|
Jönköpings Simsällskap |
1:05.85 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
5 |
Simon Hagbarth |
1974 |
|
|
32.79 |
|
|
|
1:09.24 |
|
|
Roskilde Svømning |
1:10.97 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
6 |
Erik Nørgaard |
1974 |
|
|
31.80 |
|
|
|
1:09.96 |
|
|
Ku Swomming Og Vandpolo |
1:15.00 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 13, 100m Butterfly Men, Finaler 35 - 39 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
50m |
|
|
|
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Michael Smee |
1980 |
|
|
27.82 |
|
|
|
1:01.44 |
|
|
Cetus Espoo |
1:05.50 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
Henrik Frandsen |
1980 |
|
|
29.96 |
|
|
|
1:05.04 |
|
|
Sigma Swim |
1:08.00 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
3 |
Sabala Michael C |
1980 |
|
|
34.22 |
|
|
|
1:16.90 |
|
|
Chelsea Piers Fitness New York |
1:13.96 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 13, 100m Butterfly Men, Finaler 30 - 34 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
50m |
|
|
|
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Jonatan Wede |
1988 |
|
|
28.24 |
|
|
|
1:01.45 |
|
|
Landskrona Simsällskap |
59.88 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
Johan Norén |
1986 |
|
|
28.16 |
|
|
|
1:01.51 |
|
|
Landskrona Simsällskap |
59.23 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 13, 100m Butterfly Men, Finaler 25 - 29 år |
|
Gren 13, 100m Butterfly Men, Finaler 20 - 24 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
50m |
|
|
|
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Claus Hansen |
1995 |
|
|
26.75 |
|
|
|
57.68 |
|
|
Svømmeklubben Triton Ballerup |
57.31 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
Erik Nicklasson |
1998 |
|
|
27.12 |
|
|
|
58.40 |
|
|
Jönköpings Simsällskap |
57.64 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
3 |
Carl Schiller |
1997 |
|
|
32.18 |
|
|
|
1:13.01 |
|
|
Simklubben Neptun |
1:11.95 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Skapad av WinGrodan 1.26.08 |
Utskriftsdatum |
13 oktober 2018 |
Licensierad till: Malmö Kappsimningsklubb |
Utskriftstid |
09:10 |
|
Resultat Gren 14 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider
Resultat Gren 14 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider |
|
|
Tävling |
Nordiska Masters Mästerskapen |
|
Utskriftsdatum |
13 oktober 2018 |
|
|
Tävlingsort |
Mmalmö |
|
Utskriftstid |
09:18 |
|
|
Arrangör |
SSF/Malmö KK |
|
|
|
|
|
Bassäng |
25m |
|
|
|
|
|
Tävlingsdatum |
12 oktober 2018 |
|
|
|
|
|
|
Gren 14, 100m Butterfly Women, Finaler 55 - 59 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
50m |
|
|
|
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Elisabeth Pålsson |
1963 |
|
|
37.97 |
|
|
|
1:23.55 |
|
|
Göteborg Sim |
1:25.14 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
Ulla Olin |
1963 |
|
|
41.76 |
|
|
|
1:27.72 |
|
|
Sigma Swim |
1:34.88 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
3 |
Torill Johanne Tomren |
1961 |
|
|
46.04 |
|
|
|
1:38.97 |
|
|
Volda TIL |
1:37.77 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
4 |
Carina Andersson |
1961 |
|
|
49.37 |
|
|
|
1:43.01 |
|
|
Simklubben Sydsim |
1:53.05 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 14, 100m Butterfly Women, Finaler 50 - 54 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
50m |
|
|
|
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Jannie Aarkrogh |
1968 |
|
|
36.57 |
|
|
|
1:18.31 |
|
|
Næstved IF |
1:18.89 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
Inger Arctander |
1966 |
|
|
39.29 |
|
|
|
1:26.31 |
|
|
Roma Masters |
1:25.38 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
3 |
Elena Tsychkova |
1967 |
|
|
49.10 |
|
|
|
1:43.42 |
|
|
Örebro Simallians |
1:45.09 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
- |
H.c. Fall Willeboordse |
1966 |
|
|
|
|
|
|
DNS |
|
|
Chelsea Piers Fitness New York |
1:11.70 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 14, 100m Butterfly Women, Finaler 45 - 49 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
50m |
|
|
|
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Kristina Fundberg |
1969 |
|
|
51.71 |
|
|
|
1:55.95 |
|
|
Eskilstuna Simklubb |
1:53.87 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 14, 100m Butterfly Women, Finaler 40 - 44 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
50m |
|
|
|
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Sophia Skou |
1975 |
|
|
29.96 |
|
|
|
1:03.81 |
|
|
Svømmeklubben Kvik, Kastrup |
1:04.00 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
Anette Fröberg |
1977 |
|
|
35.45 |
|
|
|
1:16.92 |
|
|
Helsingborgs Simsällskap |
1:14.91 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
3 |
Anna Olsson |
1978 |
|
|
36.30 |
|
|
|
1:17.15 |
|
|
Göteborg Sim |
1:15.40 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
4 |
Helena Gällerdal Högfeldt |
1975 |
|
|
35.99 |
|
|
|
1:17.53 |
|
|
Linköpings Allmänna SS |
1:15.25 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
5 |
Tilde Juul |
1974 |
|
|
37.25 |
|
|
|
1:19.22 |
|
|
Sigma Swim |
1:18.00 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
6 |
Joanna Toth |
1975 |
|
|
41.86 |
|
|
|
1:30.16 |
|
|
Simklubben Poseidon |
1:29.54 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 14, 100m Butterfly Women, Finaler 35 - 39 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
50m |
|
|
|
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Louise F. Gammelmark |
1981 |
|
|
32.57 |
|
|
|
1:11.07 |
|
|
Aarhus Studenternes Svømmeafde |
1:14.50 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
Sara Lundeholm |
1980 |
|
|
33.47 |
|
|
|
1:13.19 |
|
|
S77 Stenungsund |
1:08.66 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
3 |
Helena Dahlerus |
1979 |
|
|
34.84 |
|
|
|
1:18.82 |
|
|
Kristianstads SLS |
1:14.79 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 14, 100m Butterfly Women, Finaler 30 - 34 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
50m |
|
|
|
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Tove Brickner |
1985 |
|
|
34.40 |
|
|
|
1:13.86 |
|
|
Turebergs Simklubb |
1:13.54 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
Kasia M. Sawicz |
1984 |
|
|
35.16 |
|
|
|
1:15.47 |
|
|
Chelsea Piers Fitness New York |
1:17.18 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
- |
Nathalie Larsson |
1985 |
|
|
|
|
|
|
DNS |
|
|
Simklubben Triton |
1:07.43 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 14, 100m Butterfly Women, Finaler 25 - 29 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
50m |
|
|
|
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Ebba Rosenquist |
1989 |
|
|
29.55 |
|
|
|
1:03.40 |
SR |
|
Simklubben Sydsim |
1:01.09 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
Nanna M. Christiansen |
1993 |
|
|
32.08 |
|
|
|
1:08.93 |
|
|
Esbjerg Svommeklubb |
1:08.57 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
3 |
Anna-Maria Owén |
1989 |
|
|
32.50 |
|
|
|
1:09.78 |
|
|
Solna Sundbyberg SS 04 |
1:09.00 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
4 |
Carola Pedersen |
1989 |
|
|
35.70 |
|
|
|
1:17.11 |
|
|
Hsk Hermes Masters |
1:16.71 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 14, 100m Butterfly Women, Finaler 20 - 24 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
50m |
|
|
|
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Julie Schmidt |
1995 |
|
|
30.83 |
|
|
|
1:07.95 |
|
|
Ku Swomming Og Vandpolo |
1:05.60 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
Emma F. Nyström |
1996 |
|
|
31.91 |
|
|
|
1:08.95 |
|
|
Ku Swomming Og Vandpolo |
1:10.00 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Skapad av WinGrodan 1.26.08 |
Utskriftsdatum |
13 oktober 2018 |
Licensierad till: Malmö Kappsimningsklubb |
Utskriftstid |
09:18 |
|
Resultat Gren 15 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider
Resultat Gren 15 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider |
|
|
Tävling |
Nordiska Masters Mästerskapen |
|
Utskriftsdatum |
13 oktober 2018 |
|
|
Tävlingsort |
Mmalmö |
|
Utskriftstid |
10:04 |
|
|
Arrangör |
SSF/Malmö KK |
|
|
|
|
|
Bassäng |
25m |
|
|
|
|
|
Tävlingsdatum |
12 oktober 2018 |
|
|
|
|
|
|
Gren 15, 400m Freestyle Men, Finaler 80 - 84 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
100m |
200m |
300m |
|
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Hans Lindström |
1937 |
|
|
1:52.48 |
3:57.75 |
6:06.39 |
|
8:10.94 |
|
|
Simklubben Neptun |
8:11.52 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 15, 400m Freestyle Men, Finaler 75 - 79 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
100m |
200m |
300m |
|
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Ivar Wallmark |
1943 |
|
|
1:30.22 |
3:09.37 |
4:48.18 |
|
6:25.49 |
SR |
|
Simklubben Elfsborg |
6:53.65 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
Håkan Bengtsson |
1942 |
|
|
1:41.41 |
3:39.13 |
5:39.22 |
|
7:32.46 |
|
|
Stockholmspolisens IF SF |
6:10.00 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 15, 400m Freestyle Men, Finaler 70 - 74 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
100m |
200m |
300m |
|
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Ulf Gabrielsson |
1948 |
|
|
1:21.36 |
2:52.23 |
4:23.93 |
|
5:50.79 |
|
|
Simklubben Neptun |
6:02.76 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 15, 400m Freestyle Men, Finaler 65 - 69 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
100m |
200m |
300m |
|
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Ebbe Rasmussen |
1949 |
|
|
1:23.00 |
2:59.02 |
4:38.30 |
|
6:21.44 |
|
|
Ku Swomming Og Vandpolo |
6:08.00 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
Eric Brandelius |
1949 |
|
|
1:32.01 |
3:12.37 |
4:54.91 |
|
6:35.10 |
|
|
Västerås Simsällskap |
5:38.83 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 15, 400m Freestyle Men, Finaler 60 - 64 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
100m |
200m |
300m |
|
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Conny Mindemark |
1957 |
|
|
1:10.52 |
2:29.03 |
3:48.95 |
|
5:06.91 |
|
|
Nyköpings Simsällskap |
4:57.13 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
Mats Örth |
1955 |
|
|
1:17.64 |
2:43.77 |
4:12.11 |
|
5:39.86 |
|
|
Helsingborgs Simsällskap |
5:11.64 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
3 |
Anders Engstrand |
1958 |
|
|
1:18.51 |
2:46.06 |
5:02.99 |
|
5:47.37 |
|
|
Danderyds Sim |
5:28.88 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
4 |
Lars Nielsen |
1955 |
|
|
1:48.42 |
3:45.63 |
5:41.83 |
|
7:31.40 |
|
|
Linköpings Allmänna SS |
7:53.00 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 15, 400m Freestyle Men, Finaler 55 - 59 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
100m |
200m |
300m |
|
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Anders Haglund |
1961 |
|
|
1:07.65 |
2:22.46 |
3:33.67 |
|
4:42.52 |
NR |
|
Simklubben Neptun |
4:41.99 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
Niels Jörgen Larsen |
1962 |
|
|
1:08.73 |
2:22.00 |
3:36.10 |
|
4:50.32 |
|
|
Simklubben Neptun |
4:51.40 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
3 |
Magne Klementsen |
1961 |
|
|
1:10.20 |
2:26.86 |
3:43.86 |
|
4:57.86 |
|
|
Stord Masters Svømmeklubb |
4:51.60 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
4 |
Per Fodslette |
1960 |
|
|
1:13.29 |
2:32.57 |
3:51.07 |
|
5:06.47 |
|
|
Næstved IF |
5:00.00 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
5 |
Robert Jakubek |
1959 |
|
|
1:12.51 |
2:32.14 |
3:53.20 |
|
5:12.75 |
|
|
Helsingborgs Simsällskap |
5:05.00 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
6 |
Anders Meinert Pedersen |
1961 |
|
|
1:13.26 |
2:34.32 |
3:57.18 |
|
5:19.17 |
|
|
DeltaSwim |
5:13.89 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
7 |
Tyke Tykesson |
1962 |
|
|
1:20.42 |
2:48.09 |
4:17.24 |
|
5:44.01 |
|
|
Malmö Kappsimningsklubb |
6:06.09 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
8 |
Gerhard Deneken |
1963 |
|
|
1:22.15 |
2:49.20 |
4:19.86 |
|
5:51.00 |
|
|
Swim Korsör |
7:21.22 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
9 |
Michal Minarovic |
1961 |
|
|
1:24.32 |
3:00.68 |
4:40.05 |
|
6:17.00 |
|
|
Svkuk Bratislava |
5:55.00 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 15, 400m Freestyle Men, Finaler 50 - 54 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
100m |
200m |
300m |
|
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Karol Lacko |
1964 |
|
|
1:11.13 |
2:23.69 |
3:36.18 |
|
4:50.68 |
|
|
Aquatics Nitra |
4:55.00 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
Christian Drachmann |
1968 |
|
|
1:08.81 |
2:23.76 |
3:39.48 |
|
4:54.10 |
|
|
Sigma Swim |
4:49.07 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
3 |
Magnus Wahlberg |
1966 |
|
|
1:10.75 |
2:26.26 |
3:44.51 |
|
5:04.87 |
|
|
Malmö Kappsimningsklubb |
4:59.11 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
4 |
Stefan Vlachos |
1967 |
|
|
1:12.91 |
2:34.11 |
3:56.89 |
|
5:19.05 |
|
|
Stockholmspolisens IF SF |
5:19.00 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
5 |
Peter Håkansson |
1965 |
|
|
1:13.35 |
2:35.99 |
3:58.64 |
|
5:19.44 |
|
|
Solna Sundbyberg SS 04 |
5:15.66 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
6 |
Niclas Renman |
1966 |
|
|
1:13.19 |
2:35.53 |
3:59.29 |
|
5:21.92 |
|
|
Kungsbacka Simsällskap |
5:34.78 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
7 |
Evgeny Koval |
1964 |
|
|
1:17.27 |
2:40.16 |
4:02.96 |
|
5:22.47 |
|
|
Moscow Masters Swimming Club |
5:20.00 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
8 |
Tim Tipple |
1964 |
|
|
1:14.43 |
2:39.23 |
4:07.14 |
|
5:33.17 |
|
|
Roma Masters |
5:08.23 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
9 |
Lars Malmqvist |
1967 |
|
|
1:15.91 |
2:42.37 |
4:11.14 |
|
5:40.71 |
|
|
Simklubben Neptun |
5:45.67 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
10 |
Mikael Svahn |
1967 |
|
|
1:24.30 |
2:57.14 |
4:32.45 |
|
6:07.46 |
|
|
Eskilstuna Simklubb |
6:18.50 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
- |
Knut Henrik Medina |
1964 |
|
|
|
|
|
|
DNS |
|
|
Asker Svømmeklubb |
5:40.60 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 15, 400m Freestyle Men, Finaler 45 - 49 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
100m |
200m |
300m |
|
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Ola Strömberg |
1971 |
|
|
1:04.00 |
2:11.40 |
3:19.85 |
|
4:31.03 |
|
|
Saltsjöbadens Idrottsförening |
4:30.00 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
Christian Petersen |
1971 |
|
|
1:09.78 |
2:22.93 |
3:35.21 |
|
4:47.07 |
|
|
Næstved IF |
4:45.22 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
3 |
Thiemo Voigt |
1970 |
|
|
1:08.71 |
2:22.18 |
3:35.78 |
|
4:49.29 |
|
|
Solna Sundbyberg SS 04 |
4:50.54 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
4 |
Holger Münch |
1972 |
|
|
1:16.10 |
2:40.82 |
4:08.53 |
|
5:36.36 |
|
|
Hsg Uni Rostock |
5:55.60 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
5 |
Hans Birgander |
1970 |
|
|
1:19.32 |
2:46.84 |
4:18.68 |
|
5:49.50 |
|
|
Helsingborgs Simsällskap |
6:05.00 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
6 |
Robert Malmström |
1971 |
|
|
1:22.58 |
2:52.04 |
4:22.61 |
|
5:53.24 |
|
|
Eskilstuna Simklubb |
6:10.01 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 15, 400m Freestyle Men, Finaler 40 - 44 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
100m |
200m |
300m |
|
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Jacob Carstensen |
1978 |
|
|
58.94 |
2:00.42 |
3:02.31 |
|
4:02.00 |
NR |
|
Esbjerg Svommeklubb |
4:14.71 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
Lenny Persson |
1977 |
|
|
1:05.99 |
2:16.71 |
3:28.02 |
|
4:38.38 |
|
|
Malmö Kappsimningsklubb |
4:30.59 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
3 |
Erik Nørgaard |
1974 |
|
|
1:08.97 |
2:24.73 |
3:40.52 |
|
4:55.79 |
|
|
Ku Swomming Og Vandpolo |
4:45.00 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
4 |
Ole Garm Nissen |
1978 |
|
|
1:11.49 |
2:28.00 |
3:43.59 |
|
4:56.69 |
|
|
Sigma Swim |
5:00.00 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
5 |
Lars Erik Hasle |
1976 |
|
|
1:10.15 |
2:23.94 |
3:40.99 |
|
4:59.35 |
|
|
Asker Svømmeklubb |
4:48.28 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
6 |
Karl Sommarström |
1974 |
|
|
1:10.47 |
2:29.38 |
3:50.34 |
|
5:06.81 |
|
|
Malmö Kappsimningsklubb |
5:07.47 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
7 |
Luke Grindahl |
1975 |
|
|
1:15.80 |
2:37.60 |
4:00.64 |
|
5:22.30 |
|
|
Malmö Kappsimningsklubb |
5:52.22 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
- |
Przemyslaw Kucharczyk |
1978 |
|
|
|
|
|
|
DNS |
|
|
Smålandsstenars Simsällskap |
5:32.82 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
- |
Stefan Behring |
1974 |
|
|
|
|
|
|
DSQ |
|
|
Solna Sundbyberg SS 04 |
4:49.31 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 15, 400m Freestyle Men, Finaler 35 - 39 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
100m |
200m |
300m |
|
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Håkon Skaarud-Karlsen |
1979 |
|
|
1:03.51 |
2:09.70 |
3:15.19 |
|
4:17.18 |
|
|
Varg, IL |
4:15.40 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
Tim Hult |
1979 |
|
|
1:10.43 |
2:26.72 |
3:45.34 |
|
5:03.40 |
|
|
Helsingborgs Simsällskap |
5:12.32 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
3 |
Sabala Michael C |
1980 |
|
|
1:12.10 |
2:29.75 |
3:49.16 |
|
5:06.69 |
|
|
Chelsea Piers Fitness New York |
4:47.86 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
4 |
David Lindahl |
1982 |
|
|
1:11.63 |
2:31.36 |
3:52.66 |
|
5:11.85 |
|
|
Linköpings Allmänna SS |
5:00.50 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
- |
Tobias Lindbom |
1979 |
|
|
|
|
|
|
DNS |
|
|
Malmö Kappsimningsklubb |
4:27.19 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 15, 400m Freestyle Men, Finaler 30 - 34 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
100m |
200m |
300m |
|
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Fredrik Lindgren |
1984 |
|
|
1:08.00 |
2:22.93 |
3:39.88 |
|
4:57.80 |
|
|
Wisby Simsällskap |
5:12.86 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
Andreas Steijner |
1988 |
|
|
1:23.14 |
2:55.92 |
4:30.15 |
|
5:57.99 |
|
|
Ludvika Simsällskap |
5:18.43 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 15, 400m Freestyle Men, Finaler 25 - 29 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
100m |
200m |
300m |
|
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Anton Björck-Teuscher |
1993 |
|
|
1:02.28 |
2:07.94 |
3:12.50 |
|
4:16.83 |
|
|
Simklubben S 02 |
3:56.37 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
Hampus Carlsson |
1989 |
|
|
1:08.46 |
2:21.71 |
3:35.76 |
|
4:48.04 |
|
|
Växjö Simsällskap |
4:50.22 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 15, 400m Freestyle Men, Finaler 20 - 24 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
100m |
200m |
300m |
|
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Perica Milos |
1997 |
|
|
1:14.41 |
2:37.58 |
4:00.17 |
|
5:23.82 |
|
|
Helsingborgs Simsällskap |
5:48.16 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Skapad av WinGrodan 1.26.08 |
Utskriftsdatum |
13 oktober 2018 |
Licensierad till: Malmö Kappsimningsklubb |
Utskriftstid |
10:04 |
|
Resultat Gren 16 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider
Resultat Gren 16 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider |
|
|
Tävling |
Nordiska Masters Mästerskapen |
|
Utskriftsdatum |
13 oktober 2018 |
|
|
Tävlingsort |
Mmalmö |
|
Utskriftstid |
10:40 |
|
|
Arrangör |
SSF/Malmö KK |
|
|
|
|
|
Bassäng |
25m |
|
|
|
|
|
Tävlingsdatum |
12 oktober 2018 |
|
|
|
|
|
|
Gren 16, 400m Freestyle Women, Finaler 75 - 79 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
100m |
200m |
300m |
|
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Elisabeth Ketelsen |
1943 |
|
|
1:34.90 |
3:19.01 |
5:03.47 |
|
6:42.76 |
NR |
|
Hsk Hermes Masters |
6:52.71 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 16, 400m Freestyle Women, Finaler 70 - 74 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
100m |
200m |
300m |
|
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Barbro Grufman |
1948 |
|
|
1:51.61 |
3:56.88 |
6:01.86 |
|
8:04.11 |
|
|
Hellas Simklubb |
8:18.57 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 16, 400m Freestyle Women, Finaler 65 - 69 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
100m |
200m |
300m |
|
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Margareta Rainer |
1949 |
|
|
1:26.24 |
2:59.61 |
4:33.17 |
|
6:04.07 |
|
|
Gävle Simsällskap |
6:04.24 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 16, 400m Freestyle Women, Finaler 55 - 59 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
100m |
200m |
300m |
|
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Tina Mjelde |
1962 |
|
|
1:17.48 |
2:43.06 |
4:09.97 |
|
5:36.32 |
|
|
Asker Svømmeklubb |
5:48.16 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
Ulla Olin |
1963 |
|
|
1:23.35 |
2:49.71 |
4:16.56 |
|
5:41.82 |
|
|
Sigma Swim |
5:47.77 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
3 |
Birgitta Gustafsson |
1963 |
|
|
1:21.53 |
2:54.90 |
4:27.15 |
|
5:58.17 |
|
|
Örebro Simallians |
5:57.46 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
4 |
Hanne Klausen |
1960 |
|
|
1:27.86 |
3:05.45 |
4:41.67 |
|
6:12.32 |
|
|
Swim Korsör |
7:22.11 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
5 |
Carina Andersson |
1961 |
|
|
1:30.84 |
3:06.77 |
4:41.97 |
|
6:16.99 |
|
|
Simklubben Sydsim |
6:38.09 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
6 |
Bente Sollie |
1963 |
|
|
1:28.16 |
3:08.34 |
4:48.59 |
|
6:25.70 |
|
|
Bergen og Omegn Masters |
6:35.13 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
7 |
Lotta Örne |
1959 |
|
|
1:32.04 |
3:11.58 |
4:51.40 |
|
6:27.65 |
|
|
Kungsbacka Simsällskap |
6:33.00 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 16, 400m Freestyle Women, Finaler 50 - 54 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
100m |
200m |
300m |
|
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Karin Elmberg |
1965 |
|
|
1:16.27 |
2:37.12 |
3:58.09 |
|
5:17.74 |
|
|
Kristianstads SLS |
5:04.19 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
Katarina Hallerstedt |
1966 |
|
|
1:19.22 |
2:44.57 |
4:12.25 |
|
5:37.50 |
|
|
S77 Stenungsund |
5:46.00 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
3 |
Camilla Thuné |
1967 |
|
|
1:20.36 |
2:48.20 |
4:17.10 |
|
5:41.79 |
|
|
Simklubben Sydsim |
5:30.67 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
4 |
Anette Sundfors |
1965 |
|
|
1:30.23 |
3:12.19 |
4:55.55 |
|
6:34.34 |
|
|
Kungsbacka Simsällskap |
6:50.00 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
5 |
Margareth Timossi |
1966 |
|
|
1:31.73 |
3:15.89 |
5:00.60 |
|
6:44.78 |
|
|
Simklubben Neptun |
6:31.15 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
6 |
Elena Tsychkova |
1967 |
|
|
1:36.08 |
3:20.42 |
5:06.98 |
|
6:53.24 |
|
|
Örebro Simallians |
6:42.96 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 16, 400m Freestyle Women, Finaler 45 - 49 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
100m |
200m |
300m |
|
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Ulrika Thuné |
1972 |
|
|
1:10.61 |
2:26.27 |
3:40.77 |
|
4:51.24 |
|
|
Simklubben Sydsim |
4:50.53 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
Kristina Fundberg |
1969 |
|
|
1:50.47 |
4:52.89 |
|
|
7:54.19 |
|
|
Eskilstuna Simklubb |
7:39.04 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 16, 400m Freestyle Women, Finaler 40 - 44 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
100m |
200m |
300m |
|
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Brandi Kossub |
1974 |
|
|
1:09.47 |
2:23.69 |
3:39.04 |
|
4:51.25 |
|
|
Örebro Simallians |
6:00.05 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
Linn Løvoll Aker |
1978 |
|
|
1:22.88 |
2:54.32 |
4:25.98 |
|
5:56.62 |
|
|
Asker Svømmeklubb |
5:47.20 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
3 |
Anette Severinsen |
1974 |
|
|
1:22.48 |
2:55.46 |
4:29.00 |
|
6:00.38 |
|
|
Roskilde Svømning |
5:10.00 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 16, 400m Freestyle Women, Finaler 35 - 39 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
100m |
200m |
300m |
|
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Rikke Möller-Nicolaisen |
1980 |
|
|
1:10.96 |
2:26.77 |
3:43.07 |
|
5:00.10 |
|
|
Hillerød Svømmeklub |
5:05.00 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
Camilla Danielsson |
1979 |
|
|
1:10.46 |
2:27.27 |
3:47.20 |
|
5:06.06 |
|
|
Simklubben Sydsim |
4:19.95 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
3 |
Ella Wessén |
1982 |
|
|
1:14.65 |
2:37.44 |
4:00.03 |
|
5:22.51 |
|
|
Västerås Simsällskap |
5:27.73 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
4 |
Helena Fältman |
1980 |
|
|
1:17.83 |
2:40.20 |
4:04.34 |
|
5:26.26 |
|
|
Täby Sim |
5:23.37 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
5 |
Helen Runger |
1980 |
|
|
1:17.78 |
2:41.50 |
4:06.30 |
|
5:28.82 |
|
|
Kungsbacka Simsällskap |
5:40.00 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
6 |
Ulrika Eriksson |
1980 |
|
|
1:17.84 |
2:41.97 |
4:07.09 |
|
5:31.23 |
|
|
Kungsbacka Simsällskap |
5:44.76 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
7 |
Sara Persson |
1983 |
|
|
1:18.63 |
2:46.92 |
4:14.84 |
|
5:44.47 |
|
|
Göteborg Sim |
5:43.05 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 16, 400m Freestyle Women, Finaler 30 - 34 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
100m |
200m |
300m |
|
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Jenny Johnsson |
1987 |
|
|
1:09.76 |
2:22.34 |
3:36.35 |
|
4:49.30 |
|
|
Stockholmspolisens IF SF |
4:50.00 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
Nina Rudkjær Frandsen |
1985 |
|
|
1:12.48 |
2:28.78 |
3:44.81 |
|
5:00.45 |
|
|
Sigma Swim |
5:30.00 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
3 |
Kasia M. Sawicz |
1984 |
|
|
1:14.66 |
2:35.15 |
3:56.87 |
|
5:17.34 |
|
|
Chelsea Piers Fitness New York |
5:42.18 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
4 |
Therese Ek |
1985 |
|
|
1:15.80 |
2:39.09 |
4:02.52 |
|
5:24.52 |
|
|
Simklubben Laxen |
5:20.00 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
5 |
Sannah Sjöholm |
1985 |
|
|
1:18.70 |
2:46.25 |
4:14.27 |
|
5:39.35 |
|
|
Södertörns Simsällskap |
5:56.18 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 16, 400m Freestyle Women, Finaler 25 - 29 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
100m |
200m |
300m |
|
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Frida Bladin |
1993 |
|
|
1:10.22 |
2:25.95 |
3:42.44 |
|
4:57.48 |
|
|
Göteborg Sim |
5:16.17 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
Ane Andersen |
1990 |
|
|
2:37.21 |
5:16.23 |
|
|
5:16.23 |
|
|
Sigma Swim |
5:26.41 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
3 |
Michelle Borgstrøm |
1989 |
|
|
1:13.49 |
2:34.81 |
3:58.47 |
|
5:23.41 |
|
|
Svømmeklubben Triton Ballerup |
5:10.00 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
4 |
Melina Westerberg |
1990 |
|
|
1:16.65 |
2:45.56 |
4:13.35 |
|
5:37.70 |
|
|
Stockholmspolisens IF SF |
5:58.00 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 16, 400m Freestyle Women, Finaler 20 - 24 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
100m |
200m |
300m |
|
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Nicole Jensen |
1996 |
|
|
1:11.59 |
2:30.39 |
3:49.90 |
|
5:05.93 |
|
|
Hsk Hermes Masters |
4:55.21 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
Lovisa Jern |
1995 |
|
|
1:12.94 |
2:32.89 |
3:55.32 |
|
5:17.90 |
|
|
Skövde Simsällskap |
5:20.89 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Skapad av WinGrodan 1.26.08 |
Utskriftsdatum |
13 oktober 2018 |
Licensierad till: Malmö Kappsimningsklubb |
Utskriftstid |
10:40 |
|
Resultat Gren 17 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider
Resultat Gren 17 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider |
|
|
Tävling |
Nordiska Masters Mästerskapen |
|
Utskriftsdatum |
13 oktober 2018 |
|
|
Tävlingsort |
Mmalmö |
|
Utskriftstid |
10:50 |
|
|
Arrangör |
SSF/Malmö KK |
|
|
|
|
|
Bassäng |
25m |
|
|
|
|
|
Tävlingsdatum |
12 oktober 2018 |
|
|
|
|
|
|
Gren 17, 50m Breaststroke Men, Finaler 85 - 89 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
|
|
|
|
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Per Hofmo |
1931 |
|
|
|
|
|
|
1:00.43 |
|
|
Hamar IL |
54.30 |
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
Leif Gellberg |
1932 |
|
|
|
|
|
|
1:10.30 |
|
|
Helsingborgs Simsällskap |
45.94 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 17, 50m Breaststroke Men, Finaler 80 - 84 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
|
|
|
|
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Olof Söderqvist |
1937 |
|
|
|
|
|
|
52.03 |
|
|
Hellas Simklubb |
51.88 |
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
Erik Forslund |
1937 |
|
|
|
|
|
|
52.21 |
|
|
Hellas Simklubb |
48.70 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 17, 50m Breaststroke Men, Finaler 70 - 74 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
|
|
|
|
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Olof Burebo |
1944 |
|
|
|
|
|
|
43.25 |
|
|
Hellas Simklubb |
52.84 |
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
Thor Bohleng |
1948 |
|
|
|
|
|
|
56.46 |
|
|
Hamar IL |
50.50 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 17, 50m Breaststroke Men, Finaler 65 - 69 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
|
|
|
|
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Alexander Mills |
1951 |
|
|
|
|
|
|
35.86 |
NR |
|
Hamar IL |
36.00 |
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
Dieter Mühlner |
1953 |
|
|
|
|
|
|
39.82 |
|
|
Hsg Uni Rostock |
41.50 |
|
|
|
|
|
|
|
|
3 |
Lars Backlund |
1949 |
|
|
|
|
|
|
41.84 |
|
|
Hellas Simklubb |
40.56 |
|
|
|
|
|
|
|
|
- |
Flemming G Jensen |
1952 |
|
|
|
|
|
|
DNS |
|
|
Hillerød Svømmeklub |
59.00 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 17, 50m Breaststroke Men, Finaler 60 - 64 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
|
|
|
|
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Cato Sletbakk |
1957 |
|
|
|
|
|
|
38.07 |
|
|
Roma Masters |
38.80 |
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
Kjell Westin |
1954 |
|
|
|
|
|
|
42.39 |
|
|
Göteborg Sim |
40.13 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 17, 50m Breaststroke Men, Finaler 55 - 59 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
|
|
|
|
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Lars Hennert |
1961 |
|
|
|
|
|
|
33.07 |
|
|
Solna Sundbyberg SS 04 |
33.81 |
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
Eric Sjöström |
1959 |
|
|
|
|
|
|
34.43 |
|
|
Lidingö Simklubb |
33.92 |
|
|
|
|
|
|
|
|
3 |
Jan Mandahl |
1961 |
|
|
|
|
|
|
34.52 |
|
|
Upsala Simsällskap |
33.86 |
|
|
|
|
|
|
|
|
4 |
Sergey Zherdev |
1961 |
|
|
|
|
|
|
34.89 |
|
|
Neva Stars Club |
35.00 |
|
|
|
|
|
|
|
|
5 |
Michael Macdonald |
1962 |
|
|
|
|
|
|
35.40 |
|
|
Göteborg Sim |
34.98 |
|
|
|
|
|
|
|
|
6 |
Svein Erik Nymo |
1959 |
|
|
|
|
|
|
35.70 |
|
|
Oslo Idrettslag |
35.50 |
|
|
|
|
|
|
|
|
7 |
Björn Starcke |
1963 |
|
|
|
|
|
|
35.91 |
|
|
Hillerød Svømmeklub |
35.60 |
|
|
|
|
|
|
|
|
8 |
Magne Klementsen |
1961 |
|
|
|
|
|
|
36.10 |
|
|
Stord Masters Svømmeklubb |
34.50 |
|
|
|
|
|
|
|
|
9 |
Lars Kruse Byron |
1960 |
|
|
|
|
|
|
37.71 |
|
|
Ku Swomming Og Vandpolo |
36.50 |
|
|
|
|
|
|
|
|
10 |
Lars-Gunnar Aufrecht |
1963 |
|
|
|
|
|
|
40.26 |
|
|
Västerås Simsällskap |
39.51 |
|
|
|
|
|
|
|
|
11 |
Raimo Huhtala |
1960 |
|
|
|
|
|
|
40.85 |
|
|
Örebro Simallians |
40.91 |
|
|
|
|
|
|
|
|
12 |
Johan Kvaeken |
1959 |
|
|
|
|
|
|
41.20 |
|
|
Hamar IL |
39.80 |
|
|
|
|
|
|
|
|
13 |
Peter Karlsson |
1963 |
|
|
|
|
|
|
45.67 |
|
|
Västerås Simsällskap |
46.23 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 17, 50m Breaststroke Men, Finaler 50 - 54 år |
|
Gren 17, 50m Breaststroke Men, Finaler 45 - 49 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
|
|
|
|
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Stefan Scherling |
1972 |
|
|
|
|
|
|
29.79 |
|
|
Täby Sim |
29.44 |
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
Joakim Holmquist |
1969 |
|
|
|
|
|
|
30.15 |
|
|
Jönköpings Simsällskap |
29.18 |
|
|
|
|
|
|
|
|
3 |
Martin Hlavaty |
1973 |
|
|
|
|
|
|
30.51 |
|
|
Svkuk Bratislava |
30.00 |
|
|
|
|
|
|
|
|
4 |
Odd Roar Kaspersen |
1971 |
|
|
|
|
|
|
32.00 |
|
|
Lambertseter Svømmeklubb |
32.10 |
|
|
|
|
|
|
|
|
5 |
Pasi Rönkkö |
1970 |
|
|
|
|
|
|
32.21 |
|
|
S.C.Pingviinit |
31.55 |
|
|
|
|
|
|
|
|
6 |
Per Svanberg |
1971 |
|
|
|
|
|
|
32.86 |
|
|
Solna Sundbyberg SS 04 |
33.00 |
|
|
|
|
|
|
|
|
7 |
Peter Hammar |
1972 |
|
|
|
|
|
|
33.81 |
|
|
Hallsberg Kumla Simklubb |
33.57 |
|
|
|
|
|
|
|
|
8 |
Andreas Billström |
1973 |
|
|
|
|
|
|
33.88 |
|
|
Kungsbacka Simsällskap |
33.98 |
|
|
|
|
|
|
|
|
9 |
Håkan Agnell |
1970 |
|
|
|
|
|
|
33.94 |
|
|
Simklubben Neptun |
33.00 |
|
|
|
|
|
|
|
|
10 |
Jacob Olsen |
1972 |
|
|
|
|
|
|
34.99 |
|
|
Køge Svømmeklub |
35.40 |
|
|
|
|
|
|
|
|
11 |
Daniel Gertmo |
1973 |
|
|
|
|
|
|
36.18 |
|
|
S77 Stenungsund |
35.77 |
|
|
|
|
|
|
|
|
12 |
Karl-Henrik Engardt |
1969 |
|
|
|
|
|
|
36.56 |
|
|
Hellas Simklubb |
35.86 |
|
|
|
|
|
|
|
|
13 |
Gerhard Schuck |
1970 |
|
|
|
|
|
|
37.58 |
|
|
Hsg Uni Rostock |
36.80 |
|
|
|
|
|
|
|
|
14 |
Fredrik Svensson |
1971 |
|
|
|
|
|
|
37.96 |
|
|
Simklubben Sydsim |
37.39 |
|
|
|
|
|
|
|
|
15 |
Anders Hvilsom |
1971 |
|
|
|
|
|
|
47.76 |
|
|
Swim Korsör |
46.05 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 17, 50m Breaststroke Men, Finaler 40 - 44 år |
|
Gren 17, 50m Breaststroke Men, Finaler 35 - 39 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
|
|
|
|
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Christian Frederiksen |
1981 |
|
|
|
|
|
|
31.07 |
|
|
Næstved IF |
32.00 |
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
Ville-Mikko Korkka |
1980 |
|
|
|
|
|
|
31.86 |
|
|
Cetus Espoo |
32.57 |
|
|
|
|
|
|
|
|
3 |
Jerry Falkcrona |
1983 |
|
|
|
|
|
|
33.16 |
|
|
Linköpings Allmänna SS |
32.29 |
|
|
|
|
|
|
|
|
4 |
Ville Saxén |
1981 |
|
|
|
|
|
|
34.44 |
|
|
Cetus Espoo |
34.00 |
|
|
|
|
|
|
|
|
5 |
Sabala Michael C |
1980 |
|
|
|
|
|
|
38.01 |
|
|
Chelsea Piers Fitness New York |
34.05 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 17, 50m Breaststroke Men, Finaler 30 - 34 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
|
|
|
|
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Viktor Berndin |
1988 |
|
|
|
|
|
|
32.08 |
|
|
Malmö Kappsimningsklubb |
31.13 |
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
Jonatan Wede |
1988 |
|
|
|
|
|
|
32.87 |
|
|
Landskrona Simsällskap |
32.26 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 17, 50m Breaststroke Men, Finaler 25 - 29 år |
|
Gren 17, 50m Breaststroke Men, Finaler 20 - 24 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
|
|
|
|
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Claus Hansen |
1995 |
|
|
|
|
|
|
30.38 |
|
|
Svømmeklubben Triton Ballerup |
29.70 |
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
Erik Nicklasson |
1998 |
|
|
|
|
|
|
30.81 |
|
|
Jönköpings Simsällskap |
29.98 |
|
|
|
|
|
|
|
|
3 |
Emil Møhl |
1994 |
|
|
|
|
|
|
33.50 |
|
|
Svømmeklubben Triton Ballerup |
33.54 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Skapad av WinGrodan 1.26.08 |
Utskriftsdatum |
13 oktober 2018 |
Licensierad till: Malmö Kappsimningsklubb |
Utskriftstid |
10:50 |
|
Resultat Gren 18 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider
Resultat Gren 18 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider |
|
|
Tävling |
Nordiska Masters Mästerskapen |
|
Utskriftsdatum |
13 oktober 2018 |
|
|
Tävlingsort |
Mmalmö |
|
Utskriftstid |
11:00 |
|
|
Arrangör |
SSF/Malmö KK |
|
|
|
|
|
Bassäng |
25m |
|
|
|
|
|
Tävlingsdatum |
12 oktober 2018 |
|
|
|
|
|
|
Gren 18, 50m Breaststroke Women, Finaler 80 - 84 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
|
|
|
|
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Ulla-Britt Öberg |
1934 |
|
|
|
|
|
|
57.04 |
|
|
Simklubben Neptun |
52.00 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 18, 50m Breaststroke Women, Finaler 70 - 74 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
|
|
|
|
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Bitte Axling |
1946 |
|
|
|
|
|
|
45.06 |
|
|
Danderyds Sim |
43.21 |
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
Ulla Öhman |
1948 |
|
|
|
|
|
|
47.93 |
|
|
Fagersta Simklubb |
47.86 |
|
|
|
|
|
|
|
|
3 |
Randi Larsen |
1946 |
|
|
|
|
|
|
48.38 |
|
|
Asker Svømmeklubb |
47.20 |
|
|
|
|
|
|
|
|
4 |
Bente Sørensen |
1947 |
|
|
|
|
|
|
55.05 |
|
|
Swim Korsör |
52.70 |
|
|
|
|
|
|
|
|
5 |
Harriet Levin |
1948 |
|
|
|
|
|
|
57.94 |
|
|
Simklubben Neptun |
54.87 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 18, 50m Breaststroke Women, Finaler 65 - 69 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
|
|
|
|
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Frida Proppé |
1949 |
|
|
|
|
|
|
1:00.60 |
|
|
Sunddeild Breidabliks |
1:00.37 |
|
|
|
|
|
|
|
|
- |
Berit Marx Pedersen |
1950 |
|
|
|
|
|
|
DNS |
|
|
Swim Team Taastrup - VATCPH |
45.27 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 18, 50m Breaststroke Women, Finaler 60 - 64 år |
|
Gren 18, 50m Breaststroke Women, Finaler 55 - 59 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
|
|
|
|
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Pia Thulstrup |
1961 |
|
|
|
|
|
|
36.76 |
|
|
Swim Team Taastrup - VATCPH |
35.87 |
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
Elin Knag |
1959 |
|
|
|
|
|
|
39.69 |
|
|
Bergens Svømme Club |
39.37 |
|
|
|
|
|
|
|
|
3 |
Torill Johanne Tomren |
1961 |
|
|
|
|
|
|
43.86 |
|
|
Volda TIL |
45.04 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 18, 50m Breaststroke Women, Finaler 50 - 54 år |
|
Gren 18, 50m Breaststroke Women, Finaler 45 - 49 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
|
|
|
|
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Anna-Lena Vilhelmsson |
1970 |
|
|
|
|
|
|
35.71 |
|
|
Malmö Kappsimningsklubb |
35.21 |
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
Caroline Suhr |
1971 |
|
|
|
|
|
|
36.60 |
|
|
Sigma Swim |
35.28 |
|
|
|
|
|
|
|
|
3 |
Camilla Borglin |
1971 |
|
|
|
|
|
|
38.96 |
|
|
Simklubben Triton |
38.64 |
|
|
|
|
|
|
|
|
4 |
Inger Linn Krogh Hansen |
1969 |
|
|
|
|
|
|
40.19 |
|
|
Asker Svømmeklubb |
39.65 |
|
|
|
|
|
|
|
|
5 |
Helle Falborg |
1972 |
|
|
|
|
|
|
42.81 |
|
|
Gladsaxe Svømmeklub |
43.50 |
|
|
|
|
|
|
|
|
6 |
Margét J. Magnúsdóttir |
1971 |
|
|
|
|
|
|
46.60 |
|
|
Sunddeild Breidabliks |
45.00 |
|
|
|
|
|
|
|
|
7 |
Katarina Turanska |
1972 |
|
|
|
|
|
|
49.30 |
|
|
Masters Swiming Club |
50.00 |
|
|
|
|
|
|
|
|
8 |
Kristina Fundberg |
1969 |
|
|
|
|
|
|
54.62 |
|
|
Eskilstuna Simklubb |
52.83 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 18, 50m Breaststroke Women, Finaler 40 - 44 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
|
|
|
|
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Anna Jensen |
1974 |
|
|
|
|
|
|
36.40 |
|
|
Göteborg Sim |
34.69 |
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
Mariann Thuv |
1976 |
|
|
|
|
|
|
36.61 |
|
|
Roma Masters |
35.64 |
|
|
|
|
|
|
|
|
3 |
Line Rönn-Shakoor |
1974 |
|
|
|
|
|
|
37.16 |
|
|
Hillerød Svømmeklub |
37.80 |
|
|
|
|
|
|
|
|
4 |
Maria Jacobsson |
1977 |
|
|
|
|
|
|
37.94 |
|
|
Göteborg Sim |
39.10 |
|
|
|
|
|
|
|
|
5 |
Helena Gällerdal Högfeldt |
1975 |
|
|
|
|
|
|
39.76 |
|
|
Linköpings Allmänna SS |
39.72 |
|
|
|
|
|
|
|
|
6 |
Sofie Årsköld |
1975 |
|
|
|
|
|
|
43.94 |
|
|
Simklubben Triton |
42.39 |
|
|
|
|
|
|
|
|
7 |
Maria Jónsdóttir |
1977 |
|
|
|
|
|
|
51.02 |
|
|
Sunddeild Breidabliks |
53.10 |
|
|
|
|
|
|
|
|
8 |
Anna Sohlberg |
1974 |
|
|
|
|
|
|
55.84 |
|
|
Göteborg Sim |
55.06 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 18, 50m Breaststroke Women, Finaler 35 - 39 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
|
|
|
|
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Sara Persson |
1983 |
|
|
|
|
|
|
39.94 |
|
|
Göteborg Sim |
39.59 |
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
Linda Wörndle |
1982 |
|
|
|
|
|
|
42.26 |
|
|
Växjö Simsällskap |
42.38 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 18, 50m Breaststroke Women, Finaler 30 - 34 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
|
|
|
|
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Marie Therese Öberg |
1986 |
|
|
|
|
|
|
36.12 |
|
|
Ösmo Simsällskap |
36.00 |
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
Carolina Nordin |
1987 |
|
|
|
|
|
|
36.23 |
|
|
Solna Sundbyberg SS 04 |
35.50 |
|
|
|
|
|
|
|
|
3 |
Göril Gripsgård |
1985 |
|
|
|
|
|
|
36.54 |
|
|
Roma Masters |
36.09 |
|
|
|
|
|
|
|
|
4 |
Cecilia Sjöholm |
1988 |
|
|
|
|
|
|
37.68 |
|
|
Södertörns Simsällskap |
35.27 |
|
|
|
|
|
|
|
|
5 |
Ellinor Wemmert |
1988 |
|
|
|
|
|
|
39.35 |
|
|
Helsingborgs Simsällskap |
37.51 |
|
|
|
|
|
|
|
|
6 |
Karen Mikkelsen |
1986 |
|
|
|
|
|
|
39.57 |
|
|
H2 Odense |
38.89 |
|
|
|
|
|
|
|
|
7 |
Sannah Sjöholm |
1985 |
|
|
|
|
|
|
39.93 |
|
|
Södertörns Simsällskap |
39.04 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 18, 50m Breaststroke Women, Finaler 25 - 29 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
|
|
|
|
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Agnes Larsson |
1991 |
|
|
|
|
|
|
37.07 |
|
|
Solna Sundbyberg SS 04 |
36.49 |
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
Anna Björnberg |
1992 |
|
|
|
|
|
|
38.39 |
|
|
Simklubben Poseidon |
36.92 |
|
|
|
|
|
|
|
|
3 |
Frida Bladin |
1993 |
|
|
|
|
|
|
39.26 |
|
|
Göteborg Sim |
38.41 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 18, 50m Breaststroke Women, Finaler 20 - 24 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
|
|
|
|
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Natalie Varady |
1997 |
|
|
|
|
|
|
36.75 |
|
|
Simklubben Poseidon |
35.99 |
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
Celine Scheuerman |
1996 |
|
|
|
|
|
|
44.34 |
|
|
Smålandsstenars Simsällskap |
44.45 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Skapad av WinGrodan 1.26.08 |
Utskriftsdatum |
13 oktober 2018 |
Licensierad till: Malmö Kappsimningsklubb |
Utskriftstid |
11:00 |
|
Resultat Gren 19 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider
Resultat Gren 19 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider |
|
|
Tävling |
Nordiska Masters Mästerskapen |
|
Utskriftsdatum |
13 oktober 2018 |
|
|
Tävlingsort |
Mmalmö |
|
Utskriftstid |
11:15 |
|
|
Arrangör |
SSF/Malmö KK |
|
|
|
|
|
Bassäng |
25m |
|
|
|
|
|
Tävlingsdatum |
12 oktober 2018 |
|
|
|
|
|
|
Gren 19, 100m Medley Men, Finaler 80 - 84 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
50m |
|
|
|
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Erik Forslund |
1937 |
|
|
48.33 |
|
|
|
1:42.73 |
|
|
Hellas Simklubb |
1:45.42 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 19, 100m Medley Men, Finaler 75 - 79 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
50m |
|
|
|
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Jan Johansen |
1940 |
|
|
45.11 |
|
|
|
1:41.47 |
|
|
Hsk Hermes Masters |
1:40.00 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
Nils Wahlberg |
1943 |
|
|
44.59 |
|
|
|
1:41.93 |
|
|
Stockholmspolisens IF SF |
1:42.00 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
3 |
Josef Borbas |
1943 |
|
|
53.48 |
|
|
|
1:47.71 |
|
|
Simklubben Sydsim |
1:47.10 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 19, 100m Medley Men, Finaler 65 - 69 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
50m |
|
|
|
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Alexander Mills |
1951 |
|
|
34.98 |
|
|
|
1:12.09 |
NR |
|
Hamar IL |
1:13.00 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
Bo Hyllested |
1949 |
|
|
39.03 |
|
|
|
1:24.77 |
|
|
Hsk Hermes Masters |
1:20.00 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 19, 100m Medley Men, Finaler 60 - 64 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
50m |
|
|
|
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Torsten Ringberg |
1958 |
|
|
34.41 |
|
|
|
1:12.61 |
|
|
Gentofte Svømme Klub |
1:12.00 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
Bo Almqvist |
1958 |
|
|
36.39 |
|
|
|
1:16.98 |
|
|
Helsingborgs Simsällskap |
1:12.45 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
3 |
Bengt Olsson |
1956 |
|
|
36.07 |
|
|
|
1:19.01 |
|
|
Täby Sim |
1:20.30 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
4 |
Mats Örth |
1955 |
|
|
36.22 |
|
|
|
1:19.49 |
|
|
Helsingborgs Simsällskap |
1:13.65 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
5 |
Reidar Lorentzen |
1956 |
|
|
38.32 |
|
|
|
1:22.37 |
|
|
Trondhjem SLK |
1:18.00 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 19, 100m Medley Men, Finaler 55 - 59 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
50m |
|
|
|
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Peter Holmsteen |
1963 |
|
|
31.38 |
|
|
|
1:08.84 |
|
|
Sigma Swim |
1:06.21 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
Håkan Persson |
1963 |
|
|
32.27 |
|
|
|
1:08.98 |
|
|
Täby Sim |
1:08.82 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
3 |
Eric Sjöström |
1959 |
|
|
33.31 |
|
|
|
1:11.17 |
|
|
Lidingö Simklubb |
1:10.12 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
4 |
Magne Klementsen |
1961 |
|
|
36.91 |
|
|
|
1:13.84 |
|
|
Stord Masters Svømmeklubb |
1:10.50 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
5 |
Sergey Zherdev |
1961 |
|
|
35.06 |
|
|
|
1:14.47 |
|
|
Neva Stars Club |
1:12.00 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
6 |
Svein Erik Nymo |
1959 |
|
|
36.00 |
|
|
|
1:15.44 |
|
|
Oslo Idrettslag |
1:14.00 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
7 |
Peter Norrmén |
1960 |
|
|
35.31 |
|
|
|
1:15.46 |
|
|
Örebro Simallians |
1:14.75 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
8 |
Robert Jakubek |
1959 |
|
|
36.13 |
|
|
|
1:18.76 |
|
|
Helsingborgs Simsällskap |
1:15.14 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
9 |
Paul Westerberg |
1961 |
|
|
35.41 |
|
|
|
1:19.79 |
|
|
Norrköpings Kappsimningsklubb |
1:27.78 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
10 |
Håkan Quist |
1961 |
|
|
40.24 |
|
|
|
1:27.02 |
|
|
Västerås Simsällskap |
1:25.24 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
11 |
Jørn Birch |
1959 |
|
|
52.16 |
|
|
|
1:48.70 |
|
|
Swim Korsör |
1:43.60 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 19, 100m Medley Men, Finaler 50 - 54 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
50m |
|
|
|
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Jonas Hallgren |
1964 |
|
|
31.07 |
|
|
|
1:06.38 |
|
|
Umeå Simsällskap |
1:06.32 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
Henrik Pedersen |
1965 |
|
|
31.21 |
|
|
|
1:06.97 |
|
|
Sigma Swim |
1:06.15 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
3 |
Siarhei Aliashkevich |
1964 |
|
|
31.99 |
|
|
|
1:07.26 |
|
|
Zubr |
1:07.00 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
4 |
Christian Fergusson Toft |
1968 |
|
|
32.08 |
|
|
|
1:07.77 |
|
|
Gentofte Svømme Klub |
1:08.00 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
5 |
Anders Gahm |
1966 |
|
|
32.84 |
|
|
|
1:10.29 |
|
|
Göteborg Sim |
1:10.42 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
6 |
Torbjörn Wolffram |
1964 |
|
|
32.47 |
|
|
|
1:12.13 |
|
|
Göteborg Sim |
1:11.01 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
7 |
Henrik Roos |
1964 |
|
|
34.42 |
|
|
|
1:12.15 |
|
|
Eskilstuna Simklubb |
1:13.47 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
8 |
Henrik Walldén |
1968 |
|
|
35.30 |
|
|
|
1:19.58 |
|
|
Malmö Kappsimningsklubb |
1:19.30 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
9 |
Igor Galkin |
1965 |
|
|
37.61 |
|
|
|
1:20.84 |
|
|
Neva Stars Club |
1:19.00 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
- |
Jan Johansson |
1968 |
|
|
|
|
|
|
DNS |
|
|
Kungsbacka Simsällskap |
1:16.50 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
- |
Stefan Nilsson |
1964 |
|
|
|
|
|
|
DNS |
|
|
Göteborg Sim |
1:15.05 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 19, 100m Medley Men, Finaler 45 - 49 år |
|
Gren 19, 100m Medley Men, Finaler 40 - 44 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
50m |
|
|
|
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Jacob Carstensen |
1978 |
|
|
28.19 |
|
|
|
59.54 |
NR |
|
Esbjerg Svommeklubb |
1:02.00 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
Jesper Waterval |
1975 |
|
|
29.31 |
|
|
|
1:03.71 |
|
|
Svømmeklubben Triton Ballerup |
1:05.44 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
3 |
Anders Kilen |
1976 |
|
|
29.27 |
|
|
|
1:04.35 |
|
|
Gladsaxe Svømmeklub |
1:02.99 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
4 |
Thomas Eriksen |
1975 |
|
|
30.07 |
|
|
|
1:04.77 |
|
|
Gentofte Svømme Klub |
1:08.00 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
5 |
Jonas Henriksen |
1975 |
|
|
31.20 |
|
|
|
1:05.94 |
|
|
Sigma Swim |
1:07.04 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
6 |
Matthias Walemo |
1977 |
|
|
33.33 |
|
|
|
1:08.59 |
|
|
Simklubben Sydsim |
1:08.98 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
7 |
Ryan Provencher |
1974 |
|
|
35.21 |
|
|
|
1:13.67 |
|
|
Växjö Simsällskap |
1:13.70 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
8 |
Elvar Nielsen |
1974 |
|
|
35.58 |
|
|
|
1:16.10 |
|
|
Sunddeild Breidabliks |
1:16.63 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
9 |
Luke Grindahl |
1975 |
|
|
45.13 |
|
|
|
1:31.26 |
|
|
Malmö Kappsimningsklubb |
1:35.07 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
- |
Lars Erik Hasle |
1976 |
|
|
|
|
|
|
DNS |
|
|
Asker Svømmeklubb |
1:09.17 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 19, 100m Medley Men, Finaler 35 - 39 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
50m |
|
|
|
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Ville-Mikko Korkka |
1980 |
|
|
29.13 |
|
|
|
1:03.62 |
|
|
Cetus Espoo |
1:04.99 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
Rodrigo Martins Alves |
1980 |
|
|
28.62 |
|
|
|
1:04.04 |
|
|
Asker Svømmeklubb |
1:05.58 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
3 |
Kimmo Gadding |
1982 |
|
|
29.88 |
|
|
|
1:05.97 |
|
|
Cetus Espoo |
1:20.00 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
4 |
Christian Frederiksen |
1981 |
|
|
34.67 |
|
|
|
1:09.00 |
|
|
Næstved IF |
1:07.17 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
5 |
Sabala Michael C |
1980 |
|
|
32.86 |
|
|
|
1:13.20 |
|
|
Chelsea Piers Fitness New York |
1:05.84 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
6 |
Anders Petersen |
1979 |
|
|
35.17 |
|
|
|
1:13.83 |
|
|
Ku Swomming Og Vandpolo |
1:13.00 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 19, 100m Medley Men, Finaler 30 - 34 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
50m |
|
|
|
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Carsten B Sommer |
1986 |
|
|
29.00 |
|
|
|
1:04.39 |
|
|
H2 Odense |
1:10.15 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
Andres Rodrigues |
1987 |
|
|
31.44 |
|
|
|
1:09.00 |
|
|
Malmö Kappsimningsklubb |
1:15.00 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 19, 100m Medley Men, Finaler 25 - 29 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
50m |
|
|
|
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Erik Löfgren-Bengtson |
1989 |
|
|
30.87 |
|
|
|
1:03.52 |
|
|
Solna Sundbyberg SS 04 |
1:04.32 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
Peter Lund Hansen |
1992 |
|
|
29.07 |
|
|
|
1:04.87 |
|
|
Esbjerg Svommeklubb |
1:05.00 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
3 |
Emil Davidsson |
1990 |
|
|
30.58 |
|
|
|
1:05.34 |
|
|
Linköpings Allmänna SS |
1:03.77 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
4 |
Emil Andersen |
1992 |
|
|
32.68 |
|
|
|
1:07.71 |
|
|
Svømmeklubben Triton Ballerup |
1:08.62 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
5 |
Lukas Neumann |
1989 |
|
|
32.64 |
|
|
|
1:08.88 |
|
|
Roma Masters |
1:25.00 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
6 |
Allan Gutlic |
1992 |
|
|
30.31 |
|
|
|
1:09.62 |
|
|
Malmö Kappsimningsklubb |
1:17.30 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 19, 100m Medley Men, Finaler 20 - 24 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
50m |
|
|
|
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Claus Hansen |
1995 |
|
|
28.64 |
|
|
|
1:05.16 |
|
|
Svømmeklubben Triton Ballerup |
1:03.00 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
- |
Carl Schiller |
1997 |
|
|
|
|
|
|
DNS |
|
|
Simklubben Neptun |
1:11.44 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Skapad av WinGrodan 1.26.08 |
Utskriftsdatum |
13 oktober 2018 |
Licensierad till: Malmö Kappsimningsklubb |
Utskriftstid |
11:15 |
|
Resultat Gren 20 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider
Resultat Gren 20 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider |
|
|
Tävling |
Nordiska Masters Mästerskapen |
|
Utskriftsdatum |
13 oktober 2018 |
|
|
Tävlingsort |
Mmalmö |
|
Utskriftstid |
11:29 |
|
|
Arrangör |
SSF/Malmö KK |
|
|
|
|
|
Bassäng |
25m |
|
|
|
|
|
Tävlingsdatum |
12 oktober 2018 |
|
|
|
|
|
|
Gren 20, 100m Medley Women, Finaler 70 - 74 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
50m |
|
|
|
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Randi Larsen |
1946 |
|
|
48.02 |
|
|
|
1:39.09 |
|
|
Asker Svømmeklubb |
1:38.59 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
Ulla Öhman |
1948 |
|
|
49.24 |
|
|
|
1:43.08 |
|
|
Fagersta Simklubb |
1:38.84 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
3 |
Bente Sørensen |
1947 |
|
|
48.91 |
|
|
|
1:47.17 |
|
|
Swim Korsör |
1:48.45 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 20, 100m Medley Women, Finaler 60 - 64 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
50m |
|
|
|
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Maria Rhodin |
1955 |
|
|
43.90 |
|
|
|
1:35.53 |
|
|
Luleå Simsällskap |
1:22.44 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
Inge-Lise Damberg |
1957 |
|
|
44.42 |
|
|
|
1:35.90 |
|
|
Swim Team Taastrup - VATCPH |
1:37.49 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
3 |
Anna-Lena Bryngelsson |
1954 |
|
|
51.46 |
|
|
|
1:41.29 |
|
|
Stockholmspolisens IF SF |
1:34.00 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
4 |
Else Møller |
1958 |
|
|
57.29 |
|
|
|
1:56.21 |
|
|
Hsk Hermes Masters |
1:50.00 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
5 |
Majken Johansen |
1958 |
|
|
55.10 |
|
|
|
1:56.80 |
|
|
Hsk Hermes Masters |
1:50.00 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 20, 100m Medley Women, Finaler 55 - 59 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
50m |
|
|
|
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Maria Norberg |
1963 |
|
|
34.25 |
|
|
|
1:14.65 |
NR |
|
Kristianstads SLS |
1:12.05 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
Pia Thulstrup |
1961 |
|
|
38.06 |
|
|
|
1:18.80 |
|
|
Swim Team Taastrup - VATCPH |
1:17.93 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
3 |
Elin Knag |
1959 |
|
|
37.86 |
|
|
|
1:21.15 |
|
|
Bergens Svømme Club |
1:19.36 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
4 |
Annika Svanberg |
1962 |
|
|
37.36 |
|
|
|
1:22.14 |
|
|
S77 Stenungsund |
1:22.68 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
5 |
Kristin Røger Guthe |
1960 |
|
|
43.25 |
|
|
|
1:30.73 |
|
|
Asker Svømmeklubb |
1:27.79 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
6 |
Carina Andersson |
1961 |
|
|
48.57 |
|
|
|
1:39.80 |
|
|
Simklubben Sydsim |
1:36.36 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 20, 100m Medley Women, Finaler 50 - 54 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
50m |
|
|
|
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Anna Hammar |
1968 |
|
|
32.91 |
|
|
|
1:09.50 |
|
|
Saltsjöbadens Idrottsförening |
1:06.88 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
H.c. Fall Willeboordse |
1966 |
|
|
32.70 |
|
|
|
1:10.65 |
|
|
Chelsea Piers Fitness New York |
1:08.08 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
3 |
Caroline Lindborg |
1966 |
|
|
34.20 |
|
|
|
1:17.26 |
|
|
Malmö Kappsimningsklubb |
1:16.11 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
4 |
Inger Arctander |
1966 |
|
|
36.74 |
|
|
|
1:22.46 |
|
|
Roma Masters |
1:22.68 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
5 |
Marja Haglund |
1968 |
|
|
36.57 |
|
|
|
1:23.04 |
|
|
Helsingborgs Simsällskap |
1:16.13 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
6 |
Cecilia Maunsbach |
1964 |
|
|
40.50 |
|
|
|
1:24.04 |
|
|
Sigma Swim |
1:25.00 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
7 |
Lena Brunnberg |
1965 |
|
|
40.93 |
|
|
|
1:26.45 |
|
|
Upsala Simsällskap |
1:25.49 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
8 |
Kicki Molin |
1964 |
|
|
40.40 |
|
|
|
1:27.38 |
|
|
Danderyds Sim |
1:21.63 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
9 |
Mette Hustoft |
1967 |
|
|
43.86 |
|
|
|
1:32.78 |
|
|
Asker Svømmeklubb |
1:34.57 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
10 |
Margarita Berezevskaja |
1968 |
|
|
46.26 |
|
|
|
1:38.24 |
|
|
Meisterujumise U-Klubi |
1:41.00 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
11 |
Elena Tsychkova |
1967 |
|
|
47.99 |
|
|
|
1:38.49 |
|
|
Örebro Simallians |
1:40.09 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 20, 100m Medley Women, Finaler 45 - 49 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
50m |
|
|
|
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Anna-Lena Vilhelmsson |
1970 |
|
|
32.82 |
|
|
|
1:11.43 |
|
|
Malmö Kappsimningsklubb |
1:10.55 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
Caroline Suhr |
1971 |
|
|
36.51 |
|
|
|
1:14.95 |
|
|
Sigma Swim |
1:11.91 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
3 |
Nina Wahlberg |
1972 |
|
|
35.67 |
|
|
|
1:16.32 |
|
|
Helsingborgs Simsällskap |
1:18.01 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
4 |
Bettina Honore |
1971 |
|
|
35.60 |
|
|
|
1:16.56 |
|
|
Gentofte Svømme Klub |
1:15.00 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
5 |
Karin Axelsson |
1970 |
|
|
35.04 |
|
|
|
1:18.23 |
|
|
Solna Sundbyberg SS 04 |
1:17.22 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
6 |
Ieva Trizna |
1971 |
|
|
38.83 |
|
|
|
1:21.91 |
|
|
Asker Svømmeklubb |
1:20.94 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
7 |
Kristina Fundberg |
1969 |
|
|
56.68 |
|
|
|
1:56.16 |
|
|
Eskilstuna Simklubb |
1:51.66 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 20, 100m Medley Women, Finaler 40 - 44 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
50m |
|
|
|
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Nina Bertilsdotter |
1976 |
|
|
36.44 |
|
|
|
1:16.38 |
|
|
Göteborg Sim |
1:11.42 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
Helena Gällerdal Högfeldt |
1975 |
|
|
36.39 |
|
|
|
1:17.86 |
|
|
Linköpings Allmänna SS |
1:17.83 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
3 |
Anette Fröberg |
1977 |
|
|
36.71 |
|
|
|
1:17.98 |
|
|
Helsingborgs Simsällskap |
1:14.88 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
4 |
Mariann Thuv |
1976 |
|
|
39.28 |
|
|
|
1:20.16 |
|
|
Roma Masters |
1:18.67 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
5 |
Linn Løvoll Aker |
1978 |
|
|
44.37 |
|
|
|
1:33.98 |
|
|
Asker Svømmeklubb |
1:34.50 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
- |
Lone Tolstrup Karlby |
1976 |
|
|
|
|
|
|
DNS |
|
|
Sigma Swim |
1:20.00 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 20, 100m Medley Women, Finaler 35 - 39 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
50m |
|
|
|
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Ella Wessén |
1982 |
|
|
37.01 |
|
|
|
1:21.54 |
|
|
Västerås Simsällskap |
1:18.75 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
Linda Wörndle |
1982 |
|
|
38.84 |
|
|
|
1:22.87 |
|
|
Växjö Simsällskap |
1:22.43 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
3 |
Sara Persson |
1983 |
|
|
39.03 |
|
|
|
1:23.30 |
|
|
Göteborg Sim |
1:23.02 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 20, 100m Medley Women, Finaler 30 - 34 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
50m |
|
|
|
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Cecilia Sjöholm |
1988 |
|
|
33.37 |
|
|
|
1:13.81 |
|
|
Södertörns Simsällskap |
1:07.36 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
Hanna Wengrud |
1984 |
|
|
34.10 |
|
|
|
1:14.96 |
|
|
Västerås Simsällskap |
1:08.18 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
3 |
Kasia M. Sawicz |
1984 |
|
|
37.32 |
|
|
|
1:19.88 |
|
|
Chelsea Piers Fitness New York |
1:24.18 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
4 |
Therese Ek |
1985 |
|
|
39.67 |
|
|
|
1:21.73 |
|
|
Simklubben Laxen |
1:20.00 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
5 |
Karen Mikkelsen |
1986 |
|
|
40.64 |
|
|
|
1:22.03 |
|
|
H2 Odense |
1:25.52 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
- |
Göril Gripsgård |
1985 |
|
|
|
|
|
|
DNS |
|
|
Roma Masters |
1:17.83 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 20, 100m Medley Women, Finaler 25 - 29 år |
|
Gren 20, 100m Medley Women, Finaler 20 - 24 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
50m |
|
|
|
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Emma F. Nyström |
1996 |
|
|
31.37 |
|
|
|
1:08.44 |
|
|
Ku Swomming Og Vandpolo |
1:09.00 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Skapad av WinGrodan 1.26.08 |
Utskriftsdatum |
13 oktober 2018 |
Licensierad till: Malmö Kappsimningsklubb |
Utskriftstid |
11:29 |
|
Resultat Gren 21 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider
Resultat Gren 21 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider |
|
|
Tävling |
Nordiska Masters Mästerskapen |
|
Utskriftsdatum |
13 oktober 2018 |
|
|
Tävlingsort |
Mmalmö |
|
Utskriftstid |
11:50 |
|
|
Arrangör |
SSF/Malmö KK |
|
|
|
|
|
Bassäng |
25m |
|
|
|
|
|
Tävlingsdatum |
12 oktober 2018 |
|
|
|
|
|
|
Gren 21, 100m Freestyle Men, Finaler 80 - 84 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
50m |
|
|
|
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Hans Lindström |
1937 |
|
|
|
|
|
|
1:39.38 |
|
|
Simklubben Neptun |
1:44.65 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 21, 100m Freestyle Men, Finaler 75 - 79 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
50m |
|
|
|
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Gunnar Lenning |
1942 |
|
|
36.29 |
|
|
|
1:17.56 |
|
|
Simklubben Neptun |
1:17.23 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
Ivar Wallmark |
1943 |
|
|
38.28 |
|
|
|
1:20.75 |
|
|
Simklubben Elfsborg |
1:13.11 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
3 |
Nils Wahlberg |
1943 |
|
|
37.45 |
|
|
|
1:21.27 |
|
|
Stockholmspolisens IF SF |
1:18.50 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 21, 100m Freestyle Men, Finaler 70 - 74 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
50m |
|
|
|
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Ulf Gabrielsson |
1948 |
|
|
32.13 |
|
|
|
1:07.93 |
|
|
Simklubben Neptun |
1:11.49 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
Kjell Hanserius |
1947 |
|
|
34.27 |
|
|
|
1:13.05 |
|
|
Hellas Simklubb |
1:14.10 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
3 |
Olof Burebo |
1944 |
|
|
40.64 |
|
|
|
1:27.88 |
|
|
Hellas Simklubb |
1:27.88 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 21, 100m Freestyle Men, Finaler 65 - 69 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
50m |
|
|
|
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Alexander Mills |
1951 |
|
|
30.16 |
|
|
|
1:03.76 |
|
|
Hamar IL |
1:03.90 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
Göran Gunnerling |
1952 |
|
|
33.43 |
|
|
|
1:11.20 |
|
|
Jönköpings Simsällskap |
1:08.86 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
3 |
Lars Backlund |
1949 |
|
|
38.24 |
|
|
|
1:20.57 |
|
|
Hellas Simklubb |
1:17.03 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
4 |
Eric Brandelius |
1949 |
|
|
38.85 |
|
|
|
1:20.98 |
|
|
Västerås Simsällskap |
1:10.09 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 21, 100m Freestyle Men, Finaler 60 - 64 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
50m |
|
|
|
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Björn Johansson |
1958 |
|
|
31.77 |
|
|
|
1:04.81 |
|
|
Helsingborgs Simsällskap |
1:05.52 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
Mats Örth |
1955 |
|
|
32.01 |
|
|
|
1:07.95 |
|
|
Helsingborgs Simsällskap |
1:02.88 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
3 |
Per Lindqvist |
1955 |
|
|
33.00 |
|
|
|
1:10.51 |
|
|
Upsala Simsällskap |
1:05.15 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
4 |
Bo Fogelberg |
1957 |
|
|
33.98 |
|
|
|
1:11.51 |
|
|
Hellas Simklubb |
1:13.60 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
5 |
Anders Engstrand |
1958 |
|
|
33.70 |
|
|
|
1:11.84 |
|
|
Danderyds Sim |
1:08.89 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
6 |
Thomas Skålnes |
1956 |
|
|
34.54 |
|
|
|
1:13.53 |
|
|
Bergen og Omegn Masters |
1:11.62 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
7 |
Lars Ekdahl |
1954 |
|
|
37.79 |
|
|
|
1:18.97 |
|
|
Västerås Simsällskap |
1:09.47 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 21, 100m Freestyle Men, Finaler 55 - 59 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
50m |
|
|
|
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Dan Ole Johansen |
1960 |
|
|
29.02 |
|
|
|
59.00 |
|
|
Swim Team Taastrup - VATCPH |
59.43 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
Anders Haglund |
1961 |
|
|
28.11 |
|
|
|
59.53 |
|
|
Simklubben Neptun |
57.05 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
3 |
Per Eriksson |
1963 |
|
|
28.55 |
|
|
|
1:00.12 |
|
|
Simklubben Elfsborg |
1:04.56 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
4 |
Niels Jörgen Larsen |
1962 |
|
|
29.28 |
|
|
|
1:01.15 |
|
|
Simklubben Neptun |
59.98 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
5 |
Jörgen Erixon |
1960 |
|
|
29.85 |
|
|
|
1:02.98 |
|
|
Göteborg Sim |
1:01.81 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
6 |
Magne Klementsen |
1961 |
|
|
31.07 |
|
|
|
1:03.96 |
|
|
Stord Masters Svømmeklubb |
1:00.80 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
7 |
Peter Lundin |
1959 |
|
|
29.93 |
|
|
|
1:04.47 |
|
|
Kungsbacka Simsällskap |
1:04.20 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
8 |
Peter Norrmén |
1960 |
|
|
30.95 |
|
|
|
1:04.52 |
|
|
Örebro Simallians |
1:03.93 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
9 |
Per Fodslette |
1960 |
|
|
31.41 |
|
|
|
1:05.41 |
|
|
Næstved IF |
1:04.89 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
10 |
Jan Råsö Rasmussen |
1962 |
|
|
32.23 |
|
|
|
1:08.16 |
|
|
Swim Team Taastrup - VATCPH |
1:09.41 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
11 |
Raimo Huhtala |
1960 |
|
|
31.52 |
|
|
|
1:08.17 |
|
|
Örebro Simallians |
1:07.82 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
12 |
Paul Westerberg |
1961 |
|
|
34.32 |
|
|
|
1:11.36 |
|
|
Norrköpings Kappsimningsklubb |
1:17.21 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
13 |
Tyke Tykesson |
1962 |
|
|
34.54 |
|
|
|
1:12.71 |
|
|
Malmö Kappsimningsklubb |
1:18.83 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
14 |
Håkan Quist |
1961 |
|
|
35.14 |
|
|
|
1:13.29 |
|
|
Västerås Simsällskap |
1:12.67 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
15 |
Johan Kvaeken |
1959 |
|
|
36.85 |
|
|
|
1:16.06 |
|
|
Hamar IL |
1:12.40 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
16 |
Robert Fransson |
1962 |
|
|
38.14 |
|
|
|
1:18.31 |
|
|
Malmö Kappsimningsklubb |
1:17.05 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
17 |
Peter Karlsson |
1963 |
|
|
41.62 |
|
|
|
1:26.95 |
|
|
Västerås Simsällskap |
1:23.15 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 21, 100m Freestyle Men, Finaler 50 - 54 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
50m |
|
|
|
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Oddvar Sandvin |
1966 |
|
|
27.35 |
|
|
|
56.66 |
|
|
Varg, IL |
57.65 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
Henrik Jangvall |
1966 |
|
|
27.68 |
|
|
|
57.83 |
|
|
Malmö Kappsimningsklubb |
58.60 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
3 |
Ragnar Agnell |
1967 |
|
|
28.79 |
|
|
|
59.62 |
|
|
Simklubben Neptun |
58.03 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
4 |
Henry Naethbohm |
1967 |
|
|
28.45 |
|
|
|
59.80 |
|
|
Hsg Uni Rostock |
59.50 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
5 |
Branislav Turansky |
1967 |
|
|
29.01 |
|
|
|
1:00.38 |
|
|
Masters Swiming Club |
1:01.00 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
6 |
Mads Bo Larsen |
1964 |
|
|
28.98 |
|
|
|
1:00.42 |
|
|
Køge Svømmeklub |
1:00.93 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
7 |
Magnus Wahlberg |
1966 |
|
|
30.63 |
|
|
|
1:03.92 |
|
|
Malmö Kappsimningsklubb |
1:02.73 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
8 |
Stefan Vlachos |
1967 |
|
|
31.43 |
|
|
|
1:06.52 |
|
|
Stockholmspolisens IF SF |
1:04.50 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
9 |
Lars Malmqvist |
1967 |
|
|
30.55 |
|
|
|
1:07.09 |
|
|
Simklubben Neptun |
1:05.30 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
10 |
Niclas Renman |
1966 |
|
|
31.74 |
|
|
|
1:07.35 |
|
|
Kungsbacka Simsällskap |
1:05.90 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
11 |
Knut Henrik Medina |
1964 |
|
|
32.74 |
|
|
|
1:08.78 |
|
|
Asker Svømmeklubb |
1:06.83 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
12 |
Douglas Mcpherson |
1965 |
|
|
32.58 |
|
|
|
1:09.27 |
|
|
Kungsbacka Simsällskap |
1:09.90 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
13 |
Anders Kussak |
1964 |
|
|
33.60 |
|
|
|
1:11.27 |
|
|
Hellas Simklubb |
1:07.41 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
14 |
Tim Tipple |
1964 |
|
|
34.21 |
|
|
|
1:11.66 |
|
|
Roma Masters |
1:05.94 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
15 |
Mikael Svahn |
1967 |
|
|
35.32 |
|
|
|
1:14.97 |
|
|
Eskilstuna Simklubb |
1:11.46 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
- |
Lennart Marmetschke |
1966 |
|
|
|
|
|
|
DNS |
|
|
Svømmeklubben Kvik, Kastrup |
1:02.00 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 21, 100m Freestyle Men, Finaler 45 - 49 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
50m |
|
|
|
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Hasse Nilsson |
1969 |
|
|
26.22 |
|
|
|
54.28 |
|
|
Malmö Kappsimningsklubb |
54.43 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
Jarl Inge Melberg |
1970 |
|
|
25.93 |
|
|
|
54.88 |
|
|
Varg, IL |
54.00 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
3 |
Mads Gjerløv |
1972 |
|
|
26.54 |
|
|
|
54.98 |
|
|
Sigma Swim |
54.16 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
4 |
Martin Hlavaty |
1973 |
|
|
26.93 |
|
|
|
56.09 |
|
|
Svkuk Bratislava |
55.00 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
5 |
Håkan Agnell |
1970 |
|
|
27.38 |
|
|
|
57.61 |
|
|
Simklubben Neptun |
59.00 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
6 |
Per Svanberg |
1971 |
|
|
27.96 |
|
|
|
58.05 |
|
|
Solna Sundbyberg SS 04 |
58.00 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
7 |
Ola Strömberg |
1971 |
|
|
29.01 |
|
|
|
58.74 |
|
|
Saltsjöbadens Idrottsförening |
58.50 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
8 |
Odd Roar Kaspersen |
1971 |
|
|
28.95 |
|
|
|
1:00.64 |
|
|
Lambertseter Svømmeklubb |
59.50 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
9 |
Thiemo Voigt |
1970 |
|
|
29.13 |
|
|
|
1:00.65 |
|
|
Solna Sundbyberg SS 04 |
59.97 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
10 |
Christer Abrahamsson |
1972 |
|
|
28.01 |
|
|
|
1:00.93 |
|
|
Göteborg Sim |
1:02.73 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
11 |
Jacob Olsen |
1972 |
|
|
29.14 |
|
|
|
1:01.92 |
|
|
Køge Svømmeklub |
1:01.89 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
12 |
Johan Meurling |
1973 |
|
|
29.27 |
|
|
|
1:02.32 |
|
|
S77 Stenungsund |
1:01.86 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
13 |
Oskar Börjesson |
1973 |
|
|
29.81 |
|
|
|
1:03.49 |
|
|
S77 Stenungsund |
58.73 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
14 |
Ulf Tjärnström |
1973 |
|
|
30.24 |
|
|
|
1:03.89 |
|
|
Nyköpings Simsällskap |
1:03.41 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
15 |
Robert Malmström |
1971 |
|
|
35.52 |
|
|
|
1:14.31 |
|
|
Eskilstuna Simklubb |
1:13.39 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
16 |
Anders Hvilsom |
1971 |
|
|
37.56 |
|
|
|
1:19.90 |
|
|
Swim Korsör |
1:17.00 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 21, 100m Freestyle Men, Finaler 40 - 44 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
50m |
|
|
|
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Johan Carlén |
1976 |
|
|
27.33 |
|
|
|
57.43 |
|
|
Täby Sim |
57.45 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
Lenny Persson |
1977 |
|
|
27.97 |
|
|
|
57.49 |
|
|
Malmö Kappsimningsklubb |
57.51 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
3 |
Håkan Jöngren |
1975 |
|
|
29.00 |
|
|
|
59.28 |
|
|
Jönköpings Simsällskap |
59.23 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
4 |
Przemyslaw Kucharczyk |
1978 |
|
|
29.17 |
|
|
|
1:00.20 |
|
|
Smålandsstenars Simsällskap |
57.74 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
5 |
Simon Hagbarth |
1974 |
|
|
29.09 |
|
|
|
1:00.60 |
|
|
Roskilde Svømning |
1:01.91 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
6 |
Karl Sommarström |
1974 |
|
|
28.56 |
|
|
|
1:00.78 |
|
|
Malmö Kappsimningsklubb |
1:00.62 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
6 |
Stefan Behring |
1974 |
|
|
29.06 |
|
|
|
1:00.78 |
|
|
Solna Sundbyberg SS 04 |
58.94 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
8 |
André Bodin |
1976 |
|
|
29.32 |
|
|
|
1:01.00 |
|
|
Göteborg Sim |
1:00.60 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
9 |
Ole Garm Nissen |
1978 |
|
|
29.87 |
|
|
|
1:01.97 |
|
|
Sigma Swim |
1:01.60 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
10 |
Jacob From |
1975 |
|
|
29.31 |
|
|
|
1:02.58 |
|
|
Roskilde Svømning |
1:04.20 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
11 |
Erik Nørgaard |
1974 |
|
|
30.27 |
|
|
|
1:03.27 |
|
|
Ku Swomming Og Vandpolo |
1:05.00 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
12 |
Lars Erik Hasle |
1976 |
|
|
31.51 |
|
|
|
1:04.15 |
|
|
Asker Svømmeklubb |
1:00.71 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
13 |
Andreas Rilvén |
1977 |
|
|
30.76 |
|
|
|
1:06.50 |
|
|
Örebro Simallians |
1:05.03 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
14 |
Luke Grindahl |
1975 |
|
|
34.35 |
|
|
|
1:10.33 |
|
|
Malmö Kappsimningsklubb |
1:16.12 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 21, 100m Freestyle Men, Finaler 35 - 39 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
50m |
|
|
|
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Håkon Skaarud-Karlsen |
1979 |
|
|
26.63 |
|
|
|
55.22 |
|
|
Varg, IL |
54.50 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
Pär Gustavsson |
1979 |
|
|
27.07 |
|
|
|
56.97 |
|
|
Växjö Simsällskap |
57.44 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
3 |
Jonas Falk |
1979 |
|
|
26.79 |
|
|
|
57.45 |
|
|
Malmö Kappsimningsklubb |
56.93 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
4 |
Lars Nielsen |
1979 |
|
|
28.59 |
|
|
|
1:00.55 |
|
|
Næstved IF |
59.99 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
5 |
Anders Petersen |
1979 |
|
|
30.26 |
|
|
|
1:04.01 |
|
|
Ku Swomming Og Vandpolo |
1:03.00 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
6 |
Sabala Michael C |
1980 |
|
|
30.55 |
|
|
|
1:05.70 |
|
|
Chelsea Piers Fitness New York |
58.28 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
- |
Tobias Lindbom |
1979 |
|
|
|
|
|
|
DNS |
|
|
Malmö Kappsimningsklubb |
56.01 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
- |
Michael Smee |
1980 |
|
|
|
|
|
|
DSQ |
|
|
Cetus Espoo |
55.72 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 21, 100m Freestyle Men, Finaler 30 - 34 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
50m |
|
|
|
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Michael Nielsen |
1985 |
|
|
27.42 |
|
|
|
56.84 |
|
|
Sigma Swim |
57.06 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
Jonas Hagberg |
1988 |
|
|
28.88 |
|
|
|
1:01.20 |
|
|
Malmö Kappsimningsklubb |
58.90 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
3 |
Fredrik Lindgren |
1984 |
|
|
30.79 |
|
|
|
1:04.32 |
|
|
Wisby Simsällskap |
1:00.84 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 21, 100m Freestyle Men, Finaler 25 - 29 år |
|
Gren 21, 100m Freestyle Men, Finaler 20 - 24 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
50m |
|
|
|
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Perica Milos |
1997 |
|
|
31.13 |
|
|
|
1:06.86 |
|
|
Helsingborgs Simsällskap |
1:07.43 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
- |
Carl Schiller |
1997 |
|
|
|
|
|
|
DNS |
|
|
Simklubben Neptun |
1:03.73 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Skapad av WinGrodan 1.26.08 |
Utskriftsdatum |
13 oktober 2018 |
Licensierad till: Malmö Kappsimningsklubb |
Utskriftstid |
11:50 |
|
Resultat Gren 22 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider
Resultat Gren 22 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider |
|
|
Tävling |
Nordiska Masters Mästerskapen |
|
Utskriftsdatum |
13 oktober 2018 |
|
|
Tävlingsort |
Mmalmö |
|
Utskriftstid |
12:04 |
|
|
Arrangör |
SSF/Malmö KK |
|
|
|
|
|
Bassäng |
25m |
|
|
|
|
|
Tävlingsdatum |
12 oktober 2018 |
|
|
|
|
|
|
Gren 22, 100m Freestyle Women, Finaler 75 - 79 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
50m |
|
|
|
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Elisabeth Ketelsen |
1943 |
|
|
39.76 |
|
|
|
1:23.93 |
NR |
|
Hsk Hermes Masters |
1:28.57 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 22, 100m Freestyle Women, Finaler 70 - 74 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
50m |
|
|
|
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Barbro Grufman |
1948 |
|
|
52.23 |
|
|
|
1:47.68 |
|
|
Hellas Simklubb |
1:49.02 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 22, 100m Freestyle Women, Finaler 65 - 69 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
50m |
|
|
|
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Margareta Rainer |
1949 |
|
|
36.50 |
|
|
|
1:17.09 |
|
|
Gävle Simsällskap |
1:16.72 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
Inga-Lill Johnsson |
1951 |
|
|
43.98 |
|
|
|
1:34.04 |
|
|
Luleå Simsällskap |
1:30.07 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
3 |
Marie Crisp |
1949 |
|
|
51.85 |
|
|
|
1:58.98 |
|
|
Danderyds Sim |
1:50.41 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 22, 100m Freestyle Women, Finaler 60 - 64 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
50m |
|
|
|
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Gjertrud Leversen |
1957 |
|
|
35.01 |
|
|
|
1:14.54 |
|
|
Åstveit Svømmeklubb |
1:12.77 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
Else Møller |
1958 |
|
|
51.70 |
|
|
|
1:49.00 |
|
|
Hsk Hermes Masters |
1:40.00 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 22, 100m Freestyle Women, Finaler 55 - 59 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
50m |
|
|
|
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Elisabeth Pålsson |
1963 |
|
|
33.78 |
|
|
|
1:12.04 |
|
|
Göteborg Sim |
1:11.54 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
Kristin Røger Guthe |
1960 |
|
|
36.14 |
|
|
|
1:17.22 |
|
|
Asker Svømmeklubb |
1:15.77 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
3 |
Hanne Klausen |
1960 |
|
|
37.86 |
|
|
|
1:18.35 |
|
|
Swim Korsör |
1:22.46 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
4 |
Ásta Dóra Ólafsdóttir |
1963 |
|
|
36.62 |
|
|
|
1:20.36 |
|
|
Sunddeild Breidabliks |
1:20.86 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
5 |
Bente Sollie |
1963 |
|
|
38.96 |
|
|
|
1:20.58 |
|
|
Bergen og Omegn Masters |
1:23.71 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
6 |
Anette Bøgsted |
1962 |
|
|
37.52 |
|
|
|
1:21.14 |
|
|
Sigma Swim |
1:14.00 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 22, 100m Freestyle Women, Finaler 50 - 54 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
50m |
|
|
|
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
H.c. Fall Willeboordse |
1966 |
|
|
30.01 |
|
|
|
1:03.08 |
|
|
Chelsea Piers Fitness New York |
1:00.24 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
Cari Holmquist |
1968 |
|
|
32.07 |
|
|
|
1:05.86 |
|
|
Jönköpings Simsällskap |
1:06.07 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
3 |
Trine Aasland-Sekkesäter |
1967 |
|
|
31.21 |
|
|
|
1:06.55 |
|
|
Roma Masters |
1:05.20 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
4 |
Rita Hauge |
1965 |
|
|
33.26 |
|
|
|
1:09.68 |
|
|
Aarhus Studenternes Svømmeafde |
1:10.10 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
5 |
Karin Becktor |
1967 |
|
|
33.87 |
|
|
|
1:09.94 |
|
|
Gentofte Svømme Klub |
1:12.00 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
6 |
Pia Odin |
1967 |
|
|
34.03 |
|
|
|
1:11.04 |
|
|
Värnamo Simsällskap |
1:18.37 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
7 |
Christine Elingfors |
1967 |
|
|
34.47 |
|
|
|
1:12.60 |
|
|
Växjö Simsällskap |
1:12.25 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
8 |
Nahid Gaebler |
1967 |
|
|
36.13 |
|
|
|
1:16.04 |
|
|
Svømmeklubben Opnør |
1:21.24 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
9 |
Margareth Timossi |
1966 |
|
|
41.92 |
|
|
|
1:27.16 |
|
|
Simklubben Neptun |
1:22.23 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 22, 100m Freestyle Women, Finaler 45 - 49 år |
|
Gren 22, 100m Freestyle Women, Finaler 40 - 44 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
50m |
|
|
|
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Anna Olsson |
1978 |
|
|
30.46 |
|
|
|
1:03.28 |
|
|
Göteborg Sim |
1:02.73 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
Tilde Juul |
1974 |
|
|
32.65 |
|
|
|
1:07.92 |
|
|
Sigma Swim |
1:07.55 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
3 |
Maria Thom |
1974 |
|
|
34.43 |
|
|
|
1:12.79 |
|
|
Smålandsstenars Simsällskap |
1:12.25 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
4 |
Joanna Toth |
1975 |
|
|
35.79 |
|
|
|
1:16.52 |
|
|
Simklubben Poseidon |
1:15.73 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
5 |
Maria Jónsdóttir |
1977 |
|
|
39.30 |
|
|
|
1:26.16 |
|
|
Sunddeild Breidabliks |
1:28.56 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
- |
Anna Uddhammar |
1977 |
|
|
|
|
|
|
DNS |
|
|
Täby Sim |
1:11.64 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 22, 100m Freestyle Women, Finaler 35 - 39 år |
|
Gren 22, 100m Freestyle Women, Finaler 30 - 34 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
50m |
|
|
|
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Tove Brickner |
1985 |
|
|
31.02 |
|
|
|
1:04.96 |
|
|
Turebergs Simklubb |
1:04.78 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
Nina Rudkjær Frandsen |
1985 |
|
|
32.11 |
|
|
|
1:04.97 |
|
|
Sigma Swim |
1:09.00 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
3 |
Ellinor Wemmert |
1988 |
|
|
32.48 |
|
|
|
1:09.19 |
|
|
Helsingborgs Simsällskap |
1:05.75 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
4 |
Karen Mikkelsen |
1986 |
|
|
33.78 |
|
|
|
1:10.34 |
|
|
H2 Odense |
1:09.12 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 22, 100m Freestyle Women, Finaler 25 - 29 år |
|
Gren 22, 100m Freestyle Women, Finaler 20 - 24 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
50m |
|
|
|
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Julie Schmidt |
1995 |
|
|
29.95 |
|
|
|
1:01.83 |
|
|
Ku Swomming Og Vandpolo |
59.80 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
Emma F. Nyström |
1996 |
|
|
30.67 |
|
|
|
1:03.13 |
|
|
Ku Swomming Og Vandpolo |
1:05.00 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
3 |
Nicole Jensen |
1996 |
|
|
31.14 |
|
|
|
1:06.35 |
|
|
Hsk Hermes Masters |
1:05.25 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Skapad av WinGrodan 1.26.08 |
Utskriftsdatum |
13 oktober 2018 |
Licensierad till: Malmö Kappsimningsklubb |
Utskriftstid |
12:04 |
|
Resultat Gren 23 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider
Resultat Gren 23 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider |
|
|
Tävling |
Nordiska Masters Mästerskapen |
|
Utskriftsdatum |
13 oktober 2018 |
|
|
Tävlingsort |
Mmalmö |
|
Utskriftstid |
13:00 |
|
|
Arrangör |
SSF/Malmö KK |
|
|
|
|
|
Bassäng |
25m |
|
|
|
|
|
Tävlingsdatum |
12 oktober 2018 |
|
|
|
|
|
|
Gren 23, 4X50m Medley Men, Finaler 280 - 319 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
50m |
|
|
|
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Hellas Simklubb Lag 2 |
280 |
|
|
|
|
|
|
2:44.70 |
|
|
Hellas Simklubb |
2:30.00 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Erik Forslund |
1937 |
|
|
43.06 |
|
|
|
43.06 |
|
|
Olof Burebo |
1944 |
|
|
43.52 |
|
|
|
1:26.58 |
|
|
Anders Kussak |
1964 |
|
|
37.57 |
|
|
|
2:04.15 |
|
|
Olof Söderqvist |
1937 |
|
|
40.55 |
|
|
|
2:44.70 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
Hamar IL |
283 |
|
|
|
|
|
|
2:55.18 |
|
|
Hamar IL |
2:46.00 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Alexander Mills |
1951 |
|
|
35.74 |
|
|
|
35.74 |
|
|
Thor Bohleng |
1948 |
|
|
56.72 |
|
|
|
1:32.46 |
|
|
Johan Kvaeken |
1959 |
|
|
39.82 |
|
|
|
2:12.28 |
|
|
Per Hofmo |
1931 |
|
|
42.90 |
|
|
|
2:55.18 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 23, 4X50m Medley Men, Finaler 240 - 279 år |
|
Gren 23, 4X50m Medley Men, Finaler 200 - 239 år |
|
Gren 23, 4X50m Medley Men, Finaler 160 - 199 år |
|
Gren 23, 4X50m Medley Men, Finaler 120 - 159 år |
|
Skapad av WinGrodan 1.26.08 |
Utskriftsdatum |
13 oktober 2018 |
Licensierad till: Malmö Kappsimningsklubb |
Utskriftstid |
13:00 |
|
Resultat Gren 24 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider
Resultat Gren 24 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider |
|
|
Tävling |
Nordiska Masters Mästerskapen |
|
Utskriftsdatum |
13 oktober 2018 |
|
|
Tävlingsort |
Mmalmö |
|
Utskriftstid |
12:33 |
|
|
Arrangör |
SSF/Malmö KK |
|
|
|
|
|
Bassäng |
25m |
|
|
|
|
|
Tävlingsdatum |
12 oktober 2018 |
|
|
|
|
|
|
Gren 24, 4X50m Medley Women, Finaler 240 - 279 år |
|
Gren 24, 4X50m Medley Women, Finaler 200 - 239 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
50m |
|
|
|
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Asker SK D1 Master D |
200 |
|
|
|
|
|
|
2:22.85 |
|
|
Asker Svømmeklubb |
2:21.36 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Ieva Trizna |
1971 |
|
|
36.83 |
|
|
|
36.83 |
|
|
Rannveig Burdahl |
1968 |
|
|
38.08 |
|
|
|
1:14.91 |
|
|
Inger Linn Krogh Hansen |
1969 |
|
|
35.47 |
|
|
|
1:50.38 |
|
|
Tina Mjelde |
1962 |
|
|
32.47 |
|
|
|
2:22.85 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
D Sigma |
200 |
|
|
|
|
|
|
2:23.77 |
|
|
Sigma Swim |
2:22.90 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Cecilia Maunsbach |
1964 |
|
|
39.44 |
|
|
|
39.44 |
|
|
Caroline Suhr |
1971 |
|
|
36.93 |
|
|
|
1:16.37 |
|
|
Ulla Olin |
1963 |
|
|
37.11 |
|
|
|
1:53.48 |
|
|
Tilde Juul |
1974 |
|
|
30.29 |
|
|
|
2:23.77 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
3 |
Helsingborgs Simsällskap |
204 |
|
|
|
|
|
|
2:30.21 |
|
|
Helsingborgs Simsällskap |
2:22.80 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Nina Wahlberg |
1972 |
|
|
35.17 |
|
|
|
35.17 |
|
|
Marja Haglund |
1968 |
|
|
39.84 |
|
|
|
1:15.01 |
|
|
Marie Sjöberg |
1962 |
|
|
41.09 |
|
|
|
1:56.10 |
|
|
Anna Bjelm |
1966 |
|
|
34.11 |
|
|
|
2:30.21 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
4 |
Asker SK D2 Master D |
200 |
|
|
|
|
|
|
2:53.40 |
|
|
Asker Svømmeklubb |
2:39.63 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Linn Løvoll Aker |
1978 |
|
|
49.20 |
|
|
|
49.20 |
|
|
Randi Larsen |
1946 |
|
|
21.78 |
|
|
|
1:10.98 |
|
|
Mette Hustoft |
1967 |
|
|
26.78 |
|
|
|
1:37.76 |
|
|
Kristin Røger Guthe |
1960 |
|
|
1:15.64 |
|
|
|
2:53.40 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
5 |
Sunddeild Breidablik |
212 |
|
|
|
|
|
|
3:03.68 |
|
|
Sunddeild Breidabliks |
2:59.96 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Margét J. Magnúsdóttir |
1971 |
|
|
43.18 |
|
|
|
43.18 |
|
|
Maria Jónsdóttir |
1977 |
|
|
51.50 |
|
|
|
1:34.68 |
|
|
Ásta Dóra Ólafsdóttir |
1963 |
|
|
42.15 |
|
|
|
2:16.83 |
|
|
Frida Proppé |
1949 |
|
|
46.85 |
|
|
|
3:03.68 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
- |
Swim Team Taastrup |
232 |
|
|
|
|
|
|
DNS |
|
|
Swim Team Taastrup - VATCPH |
2:43.00 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Inge-Lise Damberg |
1957 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Pia Thulstrup |
1961 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Berit Marx Pedersen |
1950 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Marie-Louise Roed Jörgensen |
1972 |
|
|
|
|
|
|
DNS |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
- |
Täby Sim Dam |
200 |
|
|
|
|
|
|
DNS |
|
|
Täby Sim |
2:38.01 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Helena Fältman |
1980 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Caroline Magnusson |
1956 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Anna Uddhammar |
1977 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Christina Lorenzen |
1958 |
|
|
|
|
|
|
DNS |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 24, 4X50m Medley Women, Finaler 160 - 199 år |
|
Gren 24, 4X50m Medley Women, Finaler 120 - 159 år |
|
Skapad av WinGrodan 1.26.08 |
Utskriftsdatum |
13 oktober 2018 |
Licensierad till: Malmö Kappsimningsklubb |
Utskriftstid |
12:33 |
|
Resultat Gren 25 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider
Resultat Gren 25 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider |
|
|
Tävling |
Nordiska Masters Mästerskapen |
|
Utskriftsdatum |
15 oktober 2018 |
|
|
Tävlingsort |
Mmalmö |
|
Utskriftstid |
11:01 |
|
|
Arrangör |
SSF/Malmö KK |
|
|
|
|
|
Bassäng |
25m |
|
|
|
|
|
Tävlingsdatum |
12 oktober 2018 |
|
|
|
|
|
|
Gren 25, 4X50m Frisim Mixed, Finaler 280 - 319 år |
|
Gren 25, 4X50m Frisim Mixed, Finaler 240 - 279 år |
|
Gren 25, 4X50m Frisim Mixed, Finaler 200 - 239 år |
|
Gren 25, 4X50m Frisim Mixed, Finaler 160 - 199 år |
|
Gren 25, 4X50m Frisim Mixed, Finaler 120 - 159 år |
|
Gren 25, 4X50m Frisim Mixed, Finaler 100 - 119 år |
|
Skapad av WinGrodan 1.26.08 |
Utskriftsdatum |
15 oktober 2018 |
Licensierad till: Södertälje Simsällskap |
Utskriftstid |
11:01 |
|
Resultat Gren 26 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider
Resultat Gren 26 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider |
|
|
Tävling |
Nordiska Masters Mästerskapen |
|
Utskriftsdatum |
13 oktober 2018 |
|
|
Tävlingsort |
Mmalmö |
|
Utskriftstid |
15:38 |
|
|
Arrangör |
SSF/Malmö KK |
|
|
|
|
|
Bassäng |
25m |
|
|
|
|
|
Tävlingsdatum |
12 oktober 2018 |
|
|
|
|
|
|
Gren 26, 400m Medley Women, Finaler 65 - 69 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
100m |
200m |
300m |
|
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Berit Marx Pedersen |
1950 |
|
|
1:55.28 |
4:07.76 |
6:19.64 |
|
8:17.34 |
|
|
Swim Team Taastrup - VATCPH |
8:09.28 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 26, 400m Medley Women, Finaler 55 - 59 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
100m |
200m |
300m |
|
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Ulla Olin |
1963 |
|
|
1:35.62 |
3:21.51 |
5:16.78 |
|
6:42.64 |
|
|
Sigma Swim |
6:46.35 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 26, 400m Medley Women, Finaler 50 - 54 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
100m |
200m |
300m |
|
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Lena Brunnberg |
1965 |
|
|
1:32.26 |
3:17.65 |
5:13.50 |
|
6:46.32 |
|
|
Upsala Simsällskap |
6:30.07 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
Tatiana Abu Nijmeh |
1965 |
|
|
2:08.74 |
4:48.03 |
7:27.14 |
|
9:36.40 |
|
|
Skuru Idrottsklubb |
9:00.00 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 26, 400m Medley Women, Finaler 45 - 49 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
100m |
200m |
300m |
|
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Nina Wahlberg |
1972 |
|
|
1:21.48 |
2:54.41 |
4:41.25 |
|
6:00.27 |
|
|
Helsingborgs Simsällskap |
6:28.14 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
Margét J. Magnúsdóttir |
1971 |
|
|
1:43.60 |
3:36.34 |
5:34.02 |
|
7:14.38 |
|
|
Sunddeild Breidabliks |
7:30.00 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 26, 400m Medley Women, Finaler 40 - 44 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
100m |
200m |
300m |
|
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Anette Fröberg |
1977 |
|
|
1:22.41 |
3:01.47 |
4:44.05 |
|
6:08.86 |
|
|
Helsingborgs Simsällskap |
6:34.85 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
Linn Løvoll Aker |
1978 |
|
|
1:46.39 |
3:41.14 |
5:36.71 |
|
7:09.18 |
|
|
Asker Svømmeklubb |
7:00.02 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 26, 400m Medley Women, Finaler 35 - 39 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
100m |
200m |
300m |
|
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Sara Persson |
1983 |
|
|
1:35.04 |
3:14.82 |
5:02.32 |
|
6:32.12 |
|
|
Göteborg Sim |
7:28.10 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 26, 400m Medley Women, Finaler 30 - 34 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
100m |
200m |
300m |
|
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Jenny Johnsson |
1987 |
|
|
1:12.60 |
2:34.30 |
4:11.33 |
|
5:25.38 |
|
|
Stockholmspolisens IF SF |
5:35.00 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 26, 400m Medley Women, Finaler 25 - 29 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
100m |
200m |
300m |
|
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Katrine Holm Sørensen |
1992 |
|
|
1:05.84 |
2:28.59 |
3:53.28 |
|
5:03.68 |
NR |
|
Esbjerg Svommeklubb |
5:19.48 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
Isabella Holmberg |
1993 |
|
|
1:26.31 |
3:20.98 |
5:14.71 |
|
6:51.48 |
|
|
Luleå Simsällskap |
5:54.31 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Skapad av WinGrodan 1.26.08 |
Utskriftsdatum |
13 oktober 2018 |
Licensierad till: Malmö Kappsimningsklubb |
Utskriftstid |
15:38 |
|
Resultat Gren 27 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider
Resultat Gren 27 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider |
|
|
Tävling |
Nordiska Masters Mästerskapen |
|
Utskriftsdatum |
13 oktober 2018 |
|
|
Tävlingsort |
Mmalmö |
|
Utskriftstid |
16:02 |
|
|
Arrangör |
SSF/Malmö KK |
|
|
|
|
|
Bassäng |
25m |
|
|
|
|
|
Tävlingsdatum |
12 oktober 2018 |
|
|
|
|
|
|
Gren 27, 400m Medley Men, Finaler 60 - 64 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
100m |
200m |
300m |
|
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Bo Almqvist |
1958 |
|
|
1:29.27 |
3:13.75 |
5:05.85 |
|
6:33.19 |
|
|
Helsingborgs Simsällskap |
6:32.99 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
Anders Engstrand |
1958 |
|
|
1:32.64 |
3:26.27 |
5:19.39 |
|
6:44.26 |
|
|
Danderyds Sim |
6:30.37 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 27, 400m Medley Men, Finaler 55 - 59 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
100m |
200m |
300m |
|
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Magne Klementsen |
1961 |
|
|
1:16.22 |
2:58.53 |
4:33.64 |
|
5:56.34 |
|
|
Stord Masters Svømmeklubb |
4:35.10 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
Anders Meinert Pedersen |
1961 |
|
|
1:31.59 |
3:14.37 |
5:06.84 |
|
6:26.96 |
|
|
DeltaSwim |
6:30.34 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 27, 400m Medley Men, Finaler 50 - 54 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
100m |
200m |
300m |
|
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Siarhei Aliashkevich |
1964 |
|
|
1:16.96 |
2:37.71 |
4:06.80 |
|
5:16.93 |
|
|
Zubr |
5:30.00 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
Henrik Pedersen |
1965 |
|
|
1:15.16 |
2:40.41 |
4:15.55 |
|
5:27.42 |
|
|
Sigma Swim |
5:13.43 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
3 |
Stefan Nilsson |
1964 |
|
|
1:14.38 |
2:49.58 |
4:27.90 |
|
5:46.05 |
|
|
Göteborg Sim |
6:02.55 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
4 |
Evgeny Koval |
1964 |
|
|
1:25.35 |
3:04.76 |
4:50.90 |
|
6:12.15 |
|
|
Moscow Masters Swimming Club |
6:15.00 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 27, 400m Medley Men, Finaler 45 - 49 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
100m |
200m |
300m |
|
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Christian Petersen |
1971 |
|
|
1:10.61 |
2:35.18 |
4:11.59 |
|
5:24.01 |
|
|
Næstved IF |
5:26.50 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
Thiemo Voigt |
1970 |
|
|
1:17.44 |
2:41.31 |
4:25.02 |
|
5:38.87 |
|
|
Solna Sundbyberg SS 04 |
5:42.67 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 27, 400m Medley Men, Finaler 40 - 44 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
100m |
200m |
300m |
|
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Jacob Carstensen |
1978 |
|
|
1:05.23 |
2:20.96 |
3:36.06 |
|
4:35.09 |
|
|
Esbjerg Svommeklubb |
4:34.67 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
Jesper Waterval |
1975 |
|
|
1:06.73 |
2:24.54 |
3:51.01 |
|
5:00.33 |
|
|
Svømmeklubben Triton Ballerup |
5:14.53 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
- |
Johan Bergendorff |
1978 |
|
|
|
|
|
|
DNS |
|
|
Gladsaxe Svømmeklub |
5:15.29 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 27, 400m Medley Men, Finaler 35 - 39 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
100m |
200m |
300m |
|
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Jan Boier Pedersen |
1983 |
|
|
1:07.68 |
2:27.81 |
3:50.73 |
|
5:04.71 |
|
|
Hsk Hermes Masters |
5:20.02 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 27, 400m Medley Men, Finaler 25 - 29 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
100m |
200m |
300m |
|
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Anton Björck-Teuscher |
1993 |
|
|
1:09.82 |
2:25.00 |
3:44.77 |
|
4:51.06 |
|
|
Simklubben S 02 |
4:29.15 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
Hampus Carlsson |
1989 |
|
|
1:13.22 |
2:44.76 |
4:27.68 |
|
5:40.11 |
|
|
Växjö Simsällskap |
6:05.89 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 27, 400m Medley Men, Finaler 20 - 24 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
100m |
200m |
300m |
|
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Erik Nicklasson |
1998 |
|
|
1:03.87 |
2:19.67 |
3:41.29 |
|
4:48.46 |
|
|
Jönköpings Simsällskap |
4:42.03 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Skapad av WinGrodan 1.26.08 |
Utskriftsdatum |
13 oktober 2018 |
Licensierad till: Malmö Kappsimningsklubb |
Utskriftstid |
16:02 |
|
Resultat Gren 28 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider
Resultat Gren 28 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider |
|
|
Tävling |
Nordiska Masters Mästerskapen |
|
Utskriftsdatum |
13 oktober 2018 |
|
|
Tävlingsort |
Mmalmö |
|
Utskriftstid |
16:18 |
|
|
Arrangör |
SSF/Malmö KK |
|
|
|
|
|
Bassäng |
25m |
|
|
|
|
|
Tävlingsdatum |
12 oktober 2018 |
|
|
|
|
|
|
Gren 28, 50m Backstroke Women, Finaler 75 - 79 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
|
|
|
|
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Elisabeth Ketelsen |
1943 |
|
|
|
|
|
|
41.50 |
|
|
Hsk Hermes Masters |
40.74 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 28, 50m Backstroke Women, Finaler 70 - 74 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
|
|
|
|
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Margit Ohlsson |
1945 |
|
|
|
|
|
|
40.45 |
|
|
Stockholmspolisens IF SF |
39.99 |
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
Ulla Öhman |
1948 |
|
|
|
|
|
|
46.00 |
|
|
Fagersta Simklubb |
43.41 |
|
|
|
|
|
|
|
|
3 |
Bente Sørensen |
1947 |
|
|
|
|
|
|
48.18 |
|
|
Swim Korsör |
48.16 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 28, 50m Backstroke Women, Finaler 65 - 69 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
|
|
|
|
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Frida Proppé |
1949 |
|
|
|
|
|
|
1:01.22 |
|
|
Sunddeild Breidabliks |
1:02.69 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 28, 50m Backstroke Women, Finaler 60 - 64 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
|
|
|
|
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Pia Strandh |
1958 |
|
|
|
|
|
|
39.70 |
|
|
Göteborg Sim |
35.01 |
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
Gjertrud Leversen |
1957 |
|
|
|
|
|
|
39.97 |
|
|
Åstveit Svømmeklubb |
39.11 |
|
|
|
|
|
|
|
|
3 |
Christina Lorenzen |
1958 |
|
|
|
|
|
|
40.64 |
|
|
Täby Sim |
43.50 |
|
|
|
|
|
|
|
|
4 |
Maria Rhodin |
1955 |
|
|
|
|
|
|
44.01 |
|
|
Luleå Simsällskap |
39.43 |
|
|
|
|
|
|
|
|
5 |
Inge-Lise Damberg |
1957 |
|
|
|
|
|
|
47.06 |
|
|
Swim Team Taastrup - VATCPH |
46.39 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 28, 50m Backstroke Women, Finaler 55 - 59 år |
|
Gren 28, 50m Backstroke Women, Finaler 50 - 54 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
|
|
|
|
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Anna Hammar |
1968 |
|
|
|
|
|
|
32.46 |
|
|
Saltsjöbadens Idrottsförening |
31.82 |
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
Caroline Lindborg |
1966 |
|
|
|
|
|
|
33.40 |
|
|
Malmö Kappsimningsklubb |
32.31 |
|
|
|
|
|
|
|
|
3 |
Jannie Aarkrogh |
1968 |
|
|
|
|
|
|
35.62 |
|
|
Næstved IF |
35.56 |
|
|
|
|
|
|
|
|
4 |
Christine Elingfors |
1967 |
|
|
|
|
|
|
38.12 |
|
|
Växjö Simsällskap |
38.04 |
|
|
|
|
|
|
|
|
5 |
Kicki Molin |
1964 |
|
|
|
|
|
|
39.56 |
|
|
Danderyds Sim |
36.93 |
|
|
|
|
|
|
|
|
6 |
Nahid Gaebler |
1967 |
|
|
|
|
|
|
41.92 |
|
|
Svømmeklubben Opnør |
41.91 |
|
|
|
|
|
|
|
|
- |
H.c. Fall Willeboordse |
1966 |
|
|
|
|
|
|
DNS |
|
|
Chelsea Piers Fitness New York |
33.03 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 28, 50m Backstroke Women, Finaler 45 - 49 år |
|
Gren 28, 50m Backstroke Women, Finaler 40 - 44 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
|
|
|
|
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Brandi Kossub |
1974 |
|
|
|
|
|
|
32.54 |
|
|
Örebro Simallians |
35.56 |
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
Nina Bertilsdotter |
1976 |
|
|
|
|
|
|
37.40 |
|
|
Göteborg Sim |
34.81 |
|
|
|
|
|
|
|
|
3 |
Tilde Juul |
1974 |
|
|
|
|
|
|
37.76 |
|
|
Sigma Swim |
37.26 |
|
|
|
|
|
|
|
|
4 |
Anna Uddhammar |
1977 |
|
|
|
|
|
|
38.29 |
|
|
Täby Sim |
38.42 |
|
|
|
|
|
|
|
|
5 |
Maria Jónsdóttir |
1977 |
|
|
|
|
|
|
47.84 |
|
|
Sunddeild Breidabliks |
52.73 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 28, 50m Backstroke Women, Finaler 35 - 39 år |
|
Gren 28, 50m Backstroke Women, Finaler 30 - 34 år |
|
Gren 28, 50m Backstroke Women, Finaler 25 - 29 år |
|
Gren 28, 50m Backstroke Women, Finaler 20 - 24 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
|
|
|
|
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Emma F. Nyström |
1996 |
|
|
|
|
|
|
33.84 |
|
|
Ku Swomming Og Vandpolo |
35.00 |
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
Nicole Jensen |
1996 |
|
|
|
|
|
|
35.28 |
|
|
Hsk Hermes Masters |
34.97 |
|
|
|
|
|
|
|
|
3 |
Celine Scheuerman |
1996 |
|
|
|
|
|
|
43.92 |
|
|
Smålandsstenars Simsällskap |
46.44 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Skapad av WinGrodan 1.26.08 |
Utskriftsdatum |
13 oktober 2018 |
Licensierad till: Malmö Kappsimningsklubb |
Utskriftstid |
16:18 |
|
Resultat Gren 29 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider
Resultat Gren 29 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider |
|
|
Tävling |
Nordiska Masters Mästerskapen |
|
Utskriftsdatum |
13 oktober 2018 |
|
|
Tävlingsort |
Mmalmö |
|
Utskriftstid |
16:16 |
|
|
Arrangör |
SSF/Malmö KK |
|
|
|
|
|
Bassäng |
25m |
|
|
|
|
|
Tävlingsdatum |
12 oktober 2018 |
|
|
|
|
|
|
Gren 29, 50m Backstroke Men, Finaler 80 - 84 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
|
|
|
|
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Erik Forslund |
1937 |
|
|
|
|
|
|
44.06 |
|
|
Hellas Simklubb |
43.22 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 29, 50m Backstroke Men, Finaler 75 - 79 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
|
|
|
|
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Ivar Wallmark |
1943 |
|
|
|
|
|
|
41.53 |
|
|
Simklubben Elfsborg |
42.75 |
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
Jan Johansen |
1940 |
|
|
|
|
|
|
44.20 |
|
|
Hsk Hermes Masters |
45.00 |
|
|
|
|
|
|
|
|
3 |
Josef Borbas |
1943 |
|
|
|
|
|
|
47.48 |
|
|
Simklubben Sydsim |
45.38 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 29, 50m Backstroke Men, Finaler 70 - 74 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
|
|
|
|
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Kjell Hanserius |
1947 |
|
|
|
|
|
|
36.97 |
|
|
Hellas Simklubb |
37.43 |
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
Ulf Gabrielsson |
1948 |
|
|
|
|
|
|
38.22 |
|
|
Simklubben Neptun |
40.00 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 29, 50m Backstroke Men, Finaler 65 - 69 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
|
|
|
|
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Alexander Mills |
1951 |
|
|
|
|
|
|
35.39 |
|
|
Hamar IL |
36.20 |
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
Ebbe Rasmussen |
1949 |
|
|
|
|
|
|
38.63 |
|
|
Ku Swomming Og Vandpolo |
38.10 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 29, 50m Backstroke Men, Finaler 60 - 64 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
|
|
|
|
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Torsten Ringberg |
1958 |
|
|
|
|
|
|
34.93 |
|
|
Gentofte Svømme Klub |
33.00 |
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
Reidar Lorentzen |
1956 |
|
|
|
|
|
|
36.55 |
|
|
Trondhjem SLK |
36.00 |
|
|
|
|
|
|
|
|
3 |
Mats Örth |
1955 |
|
|
|
|
|
|
38.54 |
|
|
Helsingborgs Simsällskap |
36.45 |
|
|
|
|
|
|
|
|
4 |
Thomas Skålnes |
1956 |
|
|
|
|
|
|
39.93 |
|
|
Bergen og Omegn Masters |
39.04 |
|
|
|
|
|
|
|
|
5 |
Peter Engström |
1955 |
|
|
|
|
|
|
41.13 |
|
|
Helsingborgs Simsällskap |
35.84 |
|
|
|
|
|
|
|
|
6 |
Lars Ekdahl |
1954 |
|
|
|
|
|
|
44.33 |
|
|
Västerås Simsällskap |
40.16 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 29, 50m Backstroke Men, Finaler 55 - 59 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
|
|
|
|
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Peter Holmsteen |
1963 |
|
|
|
|
|
|
32.96 |
|
|
Sigma Swim |
31.77 |
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
Rune Larsen |
1963 |
|
|
|
|
|
|
33.90 |
|
|
Trondhjem SLK |
32.60 |
|
|
|
|
|
|
|
|
3 |
Jes Gydesen |
1961 |
|
|
|
|
|
|
34.72 |
|
|
Sigma Swim |
33.89 |
|
|
|
|
|
|
|
|
4 |
Robert Ek |
1961 |
|
|
|
|
|
|
34.73 |
|
|
Malmö Kappsimningsklubb |
33.24 |
|
|
|
|
|
|
|
|
5 |
Robert Jakubek |
1959 |
|
|
|
|
|
|
36.36 |
|
|
Helsingborgs Simsällskap |
34.75 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 29, 50m Backstroke Men, Finaler 50 - 54 år |
|
Gren 29, 50m Backstroke Men, Finaler 45 - 49 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
|
|
|
|
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Jarl Inge Melberg |
1970 |
|
|
|
|
|
|
30.11 |
|
|
Varg, IL |
30.80 |
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
Mads Gjerløv |
1972 |
|
|
|
|
|
|
31.91 |
|
|
Sigma Swim |
31.56 |
|
|
|
|
|
|
|
|
3 |
Per Svanberg |
1971 |
|
|
|
|
|
|
32.25 |
|
|
Solna Sundbyberg SS 04 |
32.00 |
|
|
|
|
|
|
|
|
4 |
Thiemo Voigt |
1970 |
|
|
|
|
|
|
34.14 |
|
|
Solna Sundbyberg SS 04 |
33.64 |
|
|
|
|
|
|
|
|
5 |
Oskar Börjesson |
1973 |
|
|
|
|
|
|
34.87 |
|
|
S77 Stenungsund |
32.43 |
|
|
|
|
|
|
|
|
6 |
Holger Münch |
1972 |
|
|
|
|
|
|
35.15 |
|
|
Hsg Uni Rostock |
35.90 |
|
|
|
|
|
|
|
|
7 |
Johan Meurling |
1973 |
|
|
|
|
|
|
35.26 |
|
|
S77 Stenungsund |
34.95 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 29, 50m Backstroke Men, Finaler 40 - 44 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
|
|
|
|
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Lenny Persson |
1977 |
|
|
|
|
|
|
31.02 |
|
|
Malmö Kappsimningsklubb |
30.23 |
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
Johan Bergendorff |
1978 |
|
|
|
|
|
|
32.94 |
|
|
Gladsaxe Svømmeklub |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
3 |
Ole Garm Nissen |
1978 |
|
|
|
|
|
|
33.39 |
|
|
Sigma Swim |
33.21 |
|
|
|
|
|
|
|
|
4 |
Søren Jensen |
1975 |
|
|
|
|
|
|
34.50 |
|
|
Ku Swomming Og Vandpolo |
33.80 |
|
|
|
|
|
|
|
|
5 |
Lars Erik Hasle |
1976 |
|
|
|
|
|
|
35.68 |
|
|
Asker Svømmeklubb |
34.00 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 29, 50m Backstroke Men, Finaler 35 - 39 år |
|
Gren 29, 50m Backstroke Men, Finaler 30 - 34 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
|
|
|
|
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Jonas Ulfskans |
1986 |
|
|
|
|
|
|
26.73 |
|
|
Simklubben Laxen |
25.64 |
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
Carsten B Sommer |
1986 |
|
|
|
|
|
|
30.33 |
|
|
H2 Odense |
34.84 |
|
|
|
|
|
|
|
|
3 |
Johan Schantz |
1987 |
|
|
|
|
|
|
31.34 |
|
|
Simklubben Poseidon |
27.98 |
|
|
|
|
|
|
|
|
4 |
Jonas Hagberg |
1988 |
|
|
|
|
|
|
32.76 |
|
|
Malmö Kappsimningsklubb |
31.09 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 29, 50m Backstroke Men, Finaler 25 - 29 år |
|
Gren 29, 50m Backstroke Men, Finaler 20 - 24 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
|
|
|
|
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Claus Hansen |
1995 |
|
|
|
|
|
|
30.67 |
|
|
Svømmeklubben Triton Ballerup |
29.01 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Skapad av WinGrodan 1.26.08 |
Utskriftsdatum |
13 oktober 2018 |
Licensierad till: Malmö Kappsimningsklubb |
Utskriftstid |
16:16 |
|
Resultat Gren 30 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider
Resultat Gren 30 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider |
|
|
Tävling |
Nordiska Masters Mästerskapen |
|
Utskriftsdatum |
13 oktober 2018 |
|
|
Tävlingsort |
Mmalmö |
|
Utskriftstid |
16:35 |
|
|
Arrangör |
SSF/Malmö KK |
|
|
|
|
|
Bassäng |
25m |
|
|
|
|
|
Tävlingsdatum |
12 oktober 2018 |
|
|
|
|
|
|
Gren 30, 200m Breaststroke Women, Finaler 65 - 69 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
50m |
100m |
150m |
|
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Margareta Rainer |
1949 |
|
|
52.21 |
1:49.92 |
2:48.33 |
|
3:44.97 |
|
|
Gävle Simsällskap |
3:43.07 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
Berit Marx Pedersen |
1950 |
|
|
57.27 |
2:00.28 |
3:04.74 |
|
4:03.00 |
|
|
Swim Team Taastrup - VATCPH |
3:59.00 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 30, 200m Breaststroke Women, Finaler 60 - 64 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
50m |
100m |
150m |
|
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Hanne Møller |
1958 |
|
|
56.88 |
2:03.61 |
3:10.49 |
|
4:13.15 |
|
|
Hsk Hermes Masters |
4:20.00 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 30, 200m Breaststroke Women, Finaler 55 - 59 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
50m |
100m |
150m |
|
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Tina Mjelde |
1962 |
|
|
44.79 |
1:36.47 |
2:28.56 |
|
3:19.81 |
|
|
Asker Svømmeklubb |
3:18.50 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
Torill Johanne Tomren |
1961 |
|
|
48.31 |
1:43.22 |
2:39.51 |
|
3:34.52 |
|
|
Volda TIL |
3:35.00 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 30, 200m Breaststroke Women, Finaler 50 - 54 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
50m |
100m |
150m |
|
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Sanne Juel |
1965 |
|
|
42.71 |
1:29.60 |
2:17.43 |
|
3:04.72 |
|
|
Næstved IF |
3:20.20 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
Rannveig Burdahl |
1968 |
|
|
42.82 |
1:31.23 |
2:22.25 |
|
3:13.79 |
|
|
Asker Svømmeklubb |
3:17.00 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
3 |
Katarina Hallerstedt |
1966 |
|
|
44.49 |
1:34.93 |
2:25.62 |
|
3:14.74 |
|
|
S77 Stenungsund |
3:25.00 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
4 |
Karin Becktor |
1967 |
|
|
46.28 |
1:36.57 |
2:27.46 |
|
3:16.97 |
|
|
Gentofte Svømme Klub |
2:55.00 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
5 |
Elena Tsychkova |
1967 |
|
|
50.00 |
1:44.61 |
2:40.62 |
|
3:36.63 |
|
|
Örebro Simallians |
3:58.30 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
6 |
Kirsten Haugaard |
1965 |
|
|
59.21 |
2:03.56 |
3:09.09 |
|
4:15.35 |
|
|
Swim Korsör |
4:22.56 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
7 |
Sinne Lundgaard |
1966 |
|
|
58.86 |
2:05.18 |
3:12.07 |
|
4:17.88 |
|
|
Swim Team Taastrup - VATCPH |
4:29.51 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 30, 200m Breaststroke Women, Finaler 45 - 49 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
50m |
100m |
150m |
|
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Caroline Suhr |
1971 |
|
|
39.93 |
1:25.21 |
2:10.93 |
|
2:56.86 |
|
|
Sigma Swim |
2:48.96 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
Britt-Marie Nilsson |
1971 |
|
|
40.44 |
1:26.28 |
2:14.18 |
|
3:03.05 |
|
|
Simklubben Sydsim |
3:01.96 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
3 |
Camilla Borglin |
1971 |
|
|
46.26 |
1:36.95 |
2:28.25 |
|
3:18.26 |
|
|
Simklubben Triton |
3:20.50 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
4 |
Helle Falborg |
1972 |
|
|
46.23 |
1:38.11 |
2:30.65 |
|
3:22.09 |
|
|
Gladsaxe Svømmeklub |
3:25.00 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
5 |
Katarina Turanska |
1972 |
|
|
55.18 |
1:55.84 |
2:57.83 |
|
3:57.66 |
|
|
Masters Swiming Club |
3:58.00 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
6 |
Kristina Fundberg |
1969 |
|
|
1:01.85 |
2:10.25 |
3:20.95 |
|
4:30.34 |
|
|
Eskilstuna Simklubb |
4:21.21 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 30, 200m Breaststroke Women, Finaler 40 - 44 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
50m |
100m |
150m |
|
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Line Rönn-Shakoor |
1974 |
|
|
40.21 |
1:24.26 |
2:08.72 |
|
2:52.95 |
|
|
Hillerød Svømmeklub |
3:01.00 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
Anna Jensen |
1974 |
|
|
38.78 |
1:22.52 |
2:07.58 |
|
2:53.45 |
SR |
|
Göteborg Sim |
2:50.58 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
3 |
Helena Gällerdal Högfeldt |
1975 |
|
|
44.94 |
1:35.90 |
2:28.30 |
|
3:21.78 |
|
|
Linköpings Allmänna SS |
3:12.18 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
4 |
Anna Sohlberg |
1974 |
|
|
59.35 |
2:05.34 |
3:13.78 |
|
4:21.33 |
|
|
Göteborg Sim |
4:31.10 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 30, 200m Breaststroke Women, Finaler 35 - 39 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
50m |
100m |
150m |
|
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Linda Wörndle |
1982 |
|
|
45.25 |
1:35.23 |
2:25.74 |
|
3:15.60 |
|
|
Växjö Simsällskap |
3:16.09 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
Sara Persson |
1983 |
|
|
43.68 |
1:34.37 |
2:26.68 |
|
3:17.69 |
|
|
Göteborg Sim |
3:12.65 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 30, 200m Breaststroke Women, Finaler 30 - 34 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
50m |
100m |
150m |
|
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Ellinor Wemmert |
1988 |
|
|
41.41 |
1:27.98 |
2:17.17 |
|
3:06.95 |
|
|
Helsingborgs Simsällskap |
2:59.20 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
Karen Mikkelsen |
1986 |
|
|
42.93 |
1:30.77 |
2:20.19 |
|
3:09.70 |
|
|
H2 Odense |
3:06.03 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 30, 200m Breaststroke Women, Finaler 25 - 29 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
50m |
100m |
150m |
|
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Agnes Larsson |
1991 |
|
|
40.43 |
1:23.95 |
2:07.30 |
|
2:51.66 |
|
|
Solna Sundbyberg SS 04 |
2:53.95 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
Josefin Hedblom |
1990 |
|
|
44.85 |
1:38.63 |
2:36.06 |
|
3:33.65 |
|
|
Linköpings Allmänna SS |
3:00.00 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Skapad av WinGrodan 1.26.08 |
Utskriftsdatum |
13 oktober 2018 |
Licensierad till: Malmö Kappsimningsklubb |
Utskriftstid |
16:35 |
|
Resultat Gren 31 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider
Resultat Gren 31 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider |
|
|
Tävling |
Nordiska Masters Mästerskapen |
|
Utskriftsdatum |
13 oktober 2018 |
|
|
Tävlingsort |
Mmalmö |
|
Utskriftstid |
16:53 |
|
|
Arrangör |
SSF/Malmö KK |
|
|
|
|
|
Bassäng |
25m |
|
|
|
|
|
Tävlingsdatum |
12 oktober 2018 |
|
|
|
|
|
|
Gren 31, 200m Breaststroke Men, Finaler 80 - 84 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
50m |
100m |
150m |
|
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Erik Forslund |
1937 |
|
|
1:00.31 |
2:10.37 |
3:23.57 |
|
4:31.08 |
SR |
|
Hellas Simklubb |
4:28.70 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 31, 200m Breaststroke Men, Finaler 60 - 64 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
50m |
100m |
150m |
|
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Kjell Westin |
1954 |
|
|
46.35 |
1:39.91 |
2:36.12 |
|
3:31.02 |
|
|
Göteborg Sim |
3:21.83 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 31, 200m Breaststroke Men, Finaler 55 - 59 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
50m |
100m |
150m |
|
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Eric Sjöström |
1959 |
|
|
38.62 |
1:21.34 |
2:04.24 |
|
2:47.15 |
|
|
Lidingö Simklubb |
2:48.81 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
Jan Mandahl |
1961 |
|
|
38.47 |
1:21.22 |
2:04.13 |
|
2:47.69 |
|
|
Upsala Simsällskap |
2:47.41 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
3 |
Sergey Zherdev |
1961 |
|
|
39.29 |
1:23.19 |
2:07.38 |
|
2:51.40 |
|
|
Neva Stars Club |
2:50.00 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
4 |
Magne Klementsen |
1961 |
|
|
38.53 |
1:22.15 |
2:07.83 |
|
2:53.03 |
|
|
Stord Masters Svømmeklubb |
2:48.50 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
5 |
Svein Erik Nymo |
1959 |
|
|
40.17 |
1:27.26 |
2:16.37 |
|
3:05.28 |
|
|
Oslo Idrettslag |
2:59.00 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
6 |
Michael Macdonald |
1962 |
|
|
41.62 |
1:29.94 |
2:19.16 |
|
3:08.72 |
|
|
Göteborg Sim |
2:56.54 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
7 |
Michal Minarovic |
1961 |
|
|
42.12 |
1:29.92 |
2:19.88 |
|
3:09.41 |
|
|
Svkuk Bratislava |
3:04.00 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
8 |
Jørn Birch |
1959 |
|
|
51.26 |
1:56.29 |
3:06.07 |
|
4:12.56 |
|
|
Swim Korsör |
4:20.00 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 31, 200m Breaststroke Men, Finaler 50 - 54 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
50m |
100m |
150m |
|
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Christian Fergusson Toft |
1968 |
|
|
36.64 |
1:17.90 |
2:00.48 |
|
2:43.04 |
|
|
Gentofte Svømme Klub |
2:35.00 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
Rolf Arne Nordang |
1965 |
|
|
38.26 |
1:20.11 |
2:03.86 |
|
2:49.06 |
|
|
Asker Svømmeklubb |
2:58.50 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
3 |
Lennart Fritzon |
1968 |
|
|
38.65 |
1:22.79 |
2:08.28 |
|
2:53.54 |
|
|
Simklubben Sydsim |
2:49.92 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
4 |
Henrik Roos |
1964 |
|
|
41.20 |
1:26.14 |
2:10.58 |
|
2:54.05 |
|
|
Eskilstuna Simklubb |
3:00.76 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
5 |
Anders Kussak |
1964 |
|
|
41.68 |
1:28.33 |
2:17.04 |
|
3:06.04 |
|
|
Hellas Simklubb |
3:00.08 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
6 |
Gert Lorentzen |
1965 |
|
|
41.65 |
1:28.67 |
2:18.29 |
|
3:06.20 |
|
|
Ku Swomming Og Vandpolo |
3:08.00 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
7 |
Morten Harning |
1966 |
|
|
44.58 |
1:34.00 |
2:24.23 |
|
3:13.12 |
|
|
Ku Swomming Og Vandpolo |
3:12.57 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 31, 200m Breaststroke Men, Finaler 45 - 49 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
50m |
100m |
150m |
|
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Stefan Scherling |
1972 |
|
|
35.24 |
1:14.31 |
1:54.92 |
|
2:35.09 |
|
|
Täby Sim |
2:30.13 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
Odd Roar Kaspersen |
1971 |
|
|
36.05 |
1:16.75 |
1:58.35 |
|
2:39.32 |
|
|
Lambertseter Svømmeklubb |
2:40.00 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
3 |
Per Svanberg |
1971 |
|
|
35.53 |
1:16.64 |
2:00.16 |
|
2:43.52 |
|
|
Solna Sundbyberg SS 04 |
2:45.00 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
4 |
Martin Hlavaty |
1973 |
|
|
35.67 |
1:16.96 |
2:00.48 |
|
2:44.03 |
|
|
Svkuk Bratislava |
2:40.00 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
5 |
Asle Jossang |
1972 |
|
|
38.44 |
1:22.19 |
2:08.09 |
|
2:54.20 |
|
|
Bergen og Omegn Masters |
2:55.00 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
6 |
Karl-Henrik Engardt |
1969 |
|
|
41.25 |
1:29.18 |
2:18.45 |
|
3:06.75 |
|
|
Hellas Simklubb |
3:02.58 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
7 |
Fredrik Svensson |
1971 |
|
|
46.52 |
1:37.32 |
2:27.91 |
|
3:18.04 |
|
|
Simklubben Sydsim |
3:29.72 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
8 |
Robert Malmström |
1971 |
|
|
48.10 |
1:41.99 |
2:38.09 |
|
3:34.40 |
|
|
Eskilstuna Simklubb |
3:41.05 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 31, 200m Breaststroke Men, Finaler 40 - 44 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
50m |
100m |
150m |
|
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Jacob Carstensen |
1978 |
|
|
33.06 |
1:09.21 |
1:45.26 |
|
2:21.79 |
NR |
|
Esbjerg Svommeklubb |
2:25.65 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
Lenny Persson |
1977 |
|
|
40.14 |
1:25.18 |
2:08.89 |
|
2:51.29 |
|
|
Malmö Kappsimningsklubb |
2:47.22 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
3 |
André Bodin |
1976 |
|
|
38.46 |
1:22.33 |
2:08.30 |
|
2:52.92 |
|
|
Göteborg Sim |
2:55.97 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
4 |
Ryan Provencher |
1974 |
|
|
39.91 |
1:24.48 |
2:10.62 |
|
2:57.26 |
|
|
Växjö Simsällskap |
2:57.46 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 31, 200m Breaststroke Men, Finaler 35 - 39 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
50m |
100m |
150m |
|
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Jan Boier Pedersen |
1983 |
|
|
35.14 |
1:14.62 |
1:55.34 |
|
2:36.24 |
|
|
Hsk Hermes Masters |
2:34.56 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
Tim Hult |
1979 |
|
|
39.81 |
1:24.79 |
2:10.37 |
|
2:55.64 |
|
|
Helsingborgs Simsällskap |
2:51.18 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 31, 200m Breaststroke Men, Finaler 25 - 29 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
50m |
100m |
150m |
|
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Erik Löfgren-Bengtson |
1989 |
|
|
32.17 |
1:08.53 |
1:46.19 |
|
2:23.67 |
|
|
Solna Sundbyberg SS 04 |
2:23.74 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
Emil Andersen |
1992 |
|
|
34.60 |
1:15.31 |
1:57.60 |
|
2:39.85 |
|
|
Svømmeklubben Triton Ballerup |
2:34.72 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
3 |
Sørin Martin Johannessen |
1991 |
|
|
34.82 |
1:16.73 |
1:59.57 |
|
2:40.11 |
|
|
Esbjerg Svommeklubb |
2:33.14 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Skapad av WinGrodan 1.26.08 |
Utskriftsdatum |
13 oktober 2018 |
Licensierad till: Malmö Kappsimningsklubb |
Utskriftstid |
16:53 |
|
Resultat Gren 32 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider
Resultat Gren 32 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider |
|
|
Tävling |
Nordiska Masters Mästerskapen |
|
Utskriftsdatum |
13 oktober 2018 |
|
|
Tävlingsort |
Mmalmö |
|
Utskriftstid |
17:09 |
|
|
Arrangör |
SSF/Malmö KK |
|
|
|
|
|
Bassäng |
25m |
|
|
|
|
|
Tävlingsdatum |
12 oktober 2018 |
|
|
|
|
|
|
Gren 32, 50m Freestyle Women, Finaler 80 - 84 år |
|
Gren 32, 50m Freestyle Women, Finaler 75 - 79 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
|
|
|
|
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Elisabeth Ketelsen |
1943 |
|
|
|
|
|
|
37.96 |
|
|
Hsk Hermes Masters |
37.07 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 32, 50m Freestyle Women, Finaler 70 - 74 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
|
|
|
|
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Bitte Axling |
1946 |
|
|
|
|
|
|
33.86 |
|
|
Danderyds Sim |
31.85 |
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
Randi Larsen |
1946 |
|
|
|
|
|
|
37.69 |
|
|
Asker Svømmeklubb |
37.52 |
|
|
|
|
|
|
|
|
3 |
Ulla Öhman |
1948 |
|
|
|
|
|
|
40.37 |
|
|
Fagersta Simklubb |
38.18 |
|
|
|
|
|
|
|
|
4 |
Bente Sørensen |
1947 |
|
|
|
|
|
|
43.24 |
|
|
Swim Korsör |
42.48 |
|
|
|
|
|
|
|
|
5 |
Barbro Grufman |
1948 |
|
|
|
|
|
|
48.94 |
|
|
Hellas Simklubb |
48.21 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 32, 50m Freestyle Women, Finaler 65 - 69 år |
|
Gren 32, 50m Freestyle Women, Finaler 60 - 64 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
|
|
|
|
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Angela Zingler |
1954 |
|
|
|
|
|
|
31.96 |
|
|
Hsg Uni Rostock |
32.80 |
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
Gjertrud Leversen |
1957 |
|
|
|
|
|
|
33.16 |
|
|
Åstveit Svømmeklubb |
32.26 |
|
|
|
|
|
|
|
|
3 |
Eva Berglund-Lindbäck |
1955 |
|
|
|
|
|
|
33.47 |
|
|
Danderyds Sim |
31.67 |
|
|
|
|
|
|
|
|
4 |
Caroline Magnusson |
1956 |
|
|
|
|
|
|
34.11 |
|
|
Täby Sim |
33.86 |
|
|
|
|
|
|
|
|
5 |
Inge-Lise Damberg |
1957 |
|
|
|
|
|
|
34.98 |
|
|
Swim Team Taastrup - VATCPH |
34.88 |
|
|
|
|
|
|
|
|
6 |
Christina Lorenzen |
1958 |
|
|
|
|
|
|
36.05 |
|
|
Täby Sim |
36.23 |
|
|
|
|
|
|
|
|
7 |
Else Møller |
1958 |
|
|
|
|
|
|
44.80 |
|
|
Hsk Hermes Masters |
39.00 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 32, 50m Freestyle Women, Finaler 55 - 59 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
|
|
|
|
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Maria Norberg |
1963 |
|
|
|
|
|
|
28.84 |
ER |
|
Kristianstads SLS |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
Elin Knag |
1959 |
|
|
|
|
|
|
30.40 |
|
|
Bergens Svømme Club |
30.20 |
|
|
|
|
|
|
|
|
3 |
Åsa Inde |
1960 |
|
|
|
|
|
|
31.35 |
|
|
Danderyds Sim |
31.52 |
|
|
|
|
|
|
|
|
4 |
Pia Thulstrup |
1961 |
|
|
|
|
|
|
31.37 |
|
|
Swim Team Taastrup - VATCPH |
31.37 |
|
|
|
|
|
|
|
|
5 |
Elisabeth Pålsson |
1963 |
|
|
|
|
|
|
31.99 |
|
|
Göteborg Sim |
31.33 |
|
|
|
|
|
|
|
|
6 |
Annika Svanberg |
1962 |
|
|
|
|
|
|
32.72 |
|
|
S77 Stenungsund |
33.01 |
|
|
|
|
|
|
|
|
7 |
Ulla Olin |
1963 |
|
|
|
|
|
|
34.47 |
|
|
Sigma Swim |
34.20 |
|
|
|
|
|
|
|
|
8 |
Ásta Dóra Ólafsdóttir |
1963 |
|
|
|
|
|
|
34.88 |
|
|
Sunddeild Breidabliks |
35.43 |
|
|
|
|
|
|
|
|
9 |
Birgitta Gustafsson |
1963 |
|
|
|
|
|
|
35.19 |
|
|
Örebro Simallians |
35.13 |
|
|
|
|
|
|
|
|
10 |
Hanne Klausen |
1960 |
|
|
|
|
|
|
35.84 |
|
|
Swim Korsör |
37.67 |
|
|
|
|
|
|
|
|
11 |
Bente Sollie |
1963 |
|
|
|
|
|
|
36.16 |
|
|
Bergen og Omegn Masters |
36.33 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 32, 50m Freestyle Women, Finaler 50 - 54 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
|
|
|
|
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Maria Gustafsson |
1967 |
|
|
|
|
|
|
29.20 |
|
|
Danderyds Sim |
28.28 |
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
Ulrika Andersson |
1966 |
|
|
|
|
|
|
29.85 |
|
|
Varberg Sim |
29.80 |
|
|
|
|
|
|
|
|
3 |
Trine Aasland-Sekkesäter |
1967 |
|
|
|
|
|
|
30.25 |
|
|
Roma Masters |
29.90 |
|
|
|
|
|
|
|
|
4 |
Cari Holmquist |
1968 |
|
|
|
|
|
|
30.49 |
|
|
Jönköpings Simsällskap |
30.75 |
|
|
|
|
|
|
|
|
5 |
Inger Arctander |
1966 |
|
|
|
|
|
|
30.85 |
|
|
Roma Masters |
30.82 |
|
|
|
|
|
|
|
|
6 |
Rita Hauge |
1965 |
|
|
|
|
|
|
30.90 |
|
|
Aarhus Studenternes Svømmeafde |
31.04 |
|
|
|
|
|
|
|
|
7 |
Marja Haglund |
1968 |
|
|
|
|
|
|
31.11 |
|
|
Helsingborgs Simsällskap |
28.44 |
|
|
|
|
|
|
|
|
8 |
Christine Elingfors |
1967 |
|
|
|
|
|
|
31.90 |
|
|
Växjö Simsällskap |
31.73 |
|
|
|
|
|
|
|
|
9 |
Pia Odin |
1967 |
|
|
|
|
|
|
32.52 |
|
|
Värnamo Simsällskap |
33.04 |
|
|
|
|
|
|
|
|
10 |
Nahid Gaebler |
1967 |
|
|
|
|
|
|
33.32 |
|
|
Svømmeklubben Opnør |
35.20 |
|
|
|
|
|
|
|
|
11 |
Kicki Molin |
1964 |
|
|
|
|
|
|
33.51 |
|
|
Danderyds Sim |
31.21 |
|
|
|
|
|
|
|
|
12 |
Ulla-Karin Aufrecht |
1964 |
|
|
|
|
|
|
34.63 |
|
|
Västerås Simsällskap |
33.14 |
|
|
|
|
|
|
|
|
13 |
Anna Bjelm |
1966 |
|
|
|
|
|
|
36.36 |
|
|
Helsingborgs Simsällskap |
32.73 |
|
|
|
|
|
|
|
|
14 |
Elena Tsychkova |
1967 |
|
|
|
|
|
|
39.00 |
|
|
Örebro Simallians |
39.95 |
|
|
|
|
|
|
|
|
15 |
Anette Sundfors |
1965 |
|
|
|
|
|
|
40.28 |
|
|
Kungsbacka Simsällskap |
39.45 |
|
|
|
|
|
|
|
|
16 |
Kirsten Haugaard |
1965 |
|
|
|
|
|
|
46.77 |
|
|
Swim Korsör |
44.82 |
|
|
|
|
|
|
|
|
- |
Anna Hammar |
1968 |
|
|
|
|
|
|
DNS |
|
|
Saltsjöbadens Idrottsförening |
27.50 |
|
|
|
|
|
|
|
|
- |
H.c. Fall Willeboordse |
1966 |
|
|
|
|
|
|
DNS |
|
|
Chelsea Piers Fitness New York |
27.14 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 32, 50m Freestyle Women, Finaler 45 - 49 år |
|
Gren 32, 50m Freestyle Women, Finaler 40 - 44 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
|
|
|
|
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Anna Olsson |
1978 |
|
|
|
|
|
|
28.41 |
|
|
Göteborg Sim |
28.29 |
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
Mariann Thuv |
1976 |
|
|
|
|
|
|
30.17 |
|
|
Roma Masters |
30.21 |
|
|
|
|
|
|
|
|
3 |
Maria Jacobsson |
1977 |
|
|
|
|
|
|
30.50 |
|
|
Göteborg Sim |
31.21 |
|
|
|
|
|
|
|
|
4 |
Tilde Juul |
1974 |
|
|
|
|
|
|
30.53 |
|
|
Sigma Swim |
30.33 |
|
|
|
|
|
|
|
|
5 |
Anna Uddhammar |
1977 |
|
|
|
|
|
|
30.83 |
|
|
Täby Sim |
31.38 |
|
|
|
|
|
|
|
|
6 |
Maria Thom |
1974 |
|
|
|
|
|
|
32.80 |
|
|
Smålandsstenars Simsällskap |
32.69 |
|
|
|
|
|
|
|
|
7 |
Sofie Årsköld |
1975 |
|
|
|
|
|
|
33.66 |
|
|
Simklubben Triton |
33.01 |
|
|
|
|
|
|
|
|
8 |
Anette Severinsen |
1974 |
|
|
|
|
|
|
33.85 |
|
|
Roskilde Svømning |
31.00 |
|
|
|
|
|
|
|
|
9 |
Joanna Toth |
1975 |
|
|
|
|
|
|
34.06 |
|
|
Simklubben Poseidon |
33.35 |
|
|
|
|
|
|
|
|
10 |
Maria Jónsdóttir |
1977 |
|
|
|
|
|
|
38.95 |
|
|
Sunddeild Breidabliks |
38.67 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 32, 50m Freestyle Women, Finaler 35 - 39 år |
|
Gren 32, 50m Freestyle Women, Finaler 30 - 34 år |
|
Gren 32, 50m Freestyle Women, Finaler 25 - 29 år |
|
Gren 32, 50m Freestyle Women, Finaler 20 - 24 år |
|
Skapad av WinGrodan 1.26.08 |
Utskriftsdatum |
13 oktober 2018 |
Licensierad till: Malmö Kappsimningsklubb |
Utskriftstid |
17:09 |
|
Resultat Gren 33 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider
Resultat Gren 33 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider |
|
|
Tävling |
Nordiska Masters Mästerskapen |
|
Utskriftsdatum |
13 oktober 2018 |
|
|
Tävlingsort |
Mmalmö |
|
Utskriftstid |
17:24 |
|
|
Arrangör |
SSF/Malmö KK |
|
|
|
|
|
Bassäng |
25m |
|
|
|
|
|
Tävlingsdatum |
12 oktober 2018 |
|
|
|
|
|
|
Gren 33, 50m Freestyle Men, Finaler 85 - 89 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
|
|
|
|
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Per Hofmo |
1931 |
|
|
|
|
|
|
43.98 |
|
|
Hamar IL |
42.50 |
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
Leif Gellberg |
1932 |
|
|
|
|
|
|
1:00.04 |
|
|
Helsingborgs Simsällskap |
43.39 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 33, 50m Freestyle Men, Finaler 80 - 84 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
|
|
|
|
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Erik Forslund |
1937 |
|
|
|
|
|
|
37.97 |
|
|
Hellas Simklubb |
37.42 |
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
Olof Söderqvist |
1937 |
|
|
|
|
|
|
39.64 |
|
|
Hellas Simklubb |
39.30 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 33, 50m Freestyle Men, Finaler 75 - 79 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
|
|
|
|
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Gunnar Lenning |
1942 |
|
|
|
|
|
|
33.17 |
|
|
Simklubben Neptun |
34.17 |
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
Jan Johansen |
1940 |
|
|
|
|
|
|
36.70 |
|
|
Hsk Hermes Masters |
38.00 |
|
|
|
|
|
|
|
|
3 |
Nils Wahlberg |
1943 |
|
|
|
|
|
|
37.03 |
|
|
Stockholmspolisens IF SF |
32.40 |
|
|
|
|
|
|
|
|
4 |
Josef Borbas |
1943 |
|
|
|
|
|
|
38.62 |
|
|
Simklubben Sydsim |
35.51 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 33, 50m Freestyle Men, Finaler 70 - 74 år |
|
Gren 33, 50m Freestyle Men, Finaler 65 - 69 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
|
|
|
|
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Alexander Mills |
1951 |
|
|
|
|
|
|
27.91 |
|
|
Hamar IL |
28.20 |
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
Göran Gunnerling |
1952 |
|
|
|
|
|
|
31.31 |
|
|
Jönköpings Simsällskap |
31.30 |
|
|
|
|
|
|
|
|
3 |
Bo Hyllested |
1949 |
|
|
|
|
|
|
31.85 |
|
|
Hsk Hermes Masters |
31.50 |
|
|
|
|
|
|
|
|
4 |
Lars Backlund |
1949 |
|
|
|
|
|
|
33.23 |
|
|
Hellas Simklubb |
32.36 |
|
|
|
|
|
|
|
|
5 |
Eric Brandelius |
1949 |
|
|
|
|
|
|
36.21 |
|
|
Västerås Simsällskap |
31.26 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 33, 50m Freestyle Men, Finaler 60 - 64 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
|
|
|
|
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Bo Almqvist |
1958 |
|
|
|
|
|
|
28.96 |
|
|
Helsingborgs Simsällskap |
28.17 |
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
Björn Johansson |
1958 |
|
|
|
|
|
|
29.02 |
|
|
Helsingborgs Simsällskap |
29.14 |
|
|
|
|
|
|
|
|
3 |
Torsten Ringberg |
1958 |
|
|
|
|
|
|
29.42 |
|
|
Gentofte Svømme Klub |
29.00 |
|
|
|
|
|
|
|
|
4 |
Mats Örth |
1955 |
|
|
|
|
|
|
29.86 |
|
|
Helsingborgs Simsällskap |
28.06 |
|
|
|
|
|
|
|
|
5 |
Per Lindqvist |
1955 |
|
|
|
|
|
|
30.93 |
|
|
Upsala Simsällskap |
29.81 |
|
|
|
|
|
|
|
|
6 |
Bo Fogelberg |
1957 |
|
|
|
|
|
|
31.26 |
|
|
Hellas Simklubb |
33.77 |
|
|
|
|
|
|
|
|
7 |
Thomas Skålnes |
1956 |
|
|
|
|
|
|
32.35 |
|
|
Bergen og Omegn Masters |
31.91 |
|
|
|
|
|
|
|
|
8 |
Anders Engstrand |
1958 |
|
|
|
|
|
|
33.00 |
|
|
Danderyds Sim |
31.36 |
|
|
|
|
|
|
|
|
9 |
Lars Ekdahl |
1954 |
|
|
|
|
|
|
35.19 |
|
|
Västerås Simsällskap |
32.11 |
|
|
|
|
|
|
|
|
10 |
Lars Nielsen |
1955 |
|
|
|
|
|
|
36.12 |
|
|
Linköpings Allmänna SS |
31.51 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 33, 50m Freestyle Men, Finaler 55 - 59 år |
|
Gren 33, 50m Freestyle Men, Finaler 50 - 54 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
|
|
|
|
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Oddvar Sandvin |
1966 |
|
|
|
|
|
|
25.82 |
|
|
Varg, IL |
26.10 |
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
Henrik Jangvall |
1966 |
|
|
|
|
|
|
26.04 |
|
|
Malmö Kappsimningsklubb |
27.09 |
|
|
|
|
|
|
|
|
3 |
Henry Naethbohm |
1967 |
|
|
|
|
|
|
26.92 |
|
|
Hsg Uni Rostock |
26.80 |
|
|
|
|
|
|
|
|
4 |
Jonas Hallgren |
1964 |
|
|
|
|
|
|
26.96 |
|
|
Umeå Simsällskap |
26.30 |
|
|
|
|
|
|
|
|
5 |
Ragnar Agnell |
1967 |
|
|
|
|
|
|
27.09 |
|
|
Simklubben Neptun |
26.40 |
|
|
|
|
|
|
|
|
6 |
Branislav Turansky |
1967 |
|
|
|
|
|
|
27.30 |
|
|
Masters Swiming Club |
27.00 |
|
|
|
|
|
|
|
|
7 |
Anders Gahm |
1966 |
|
|
|
|
|
|
27.79 |
|
|
Göteborg Sim |
27.17 |
|
|
|
|
|
|
|
|
8 |
Rolf Arne Nordang |
1965 |
|
|
|
|
|
|
28.48 |
|
|
Asker Svømmeklubb |
29.00 |
|
|
|
|
|
|
|
|
9 |
Lars Malmqvist |
1967 |
|
|
|
|
|
|
28.78 |
|
|
Simklubben Neptun |
28.87 |
|
|
|
|
|
|
|
|
10 |
Mika Pöyhölä |
1966 |
|
|
|
|
|
|
28.89 |
|
|
S.C.Pingviinit |
29.50 |
|
|
|
|
|
|
|
|
11 |
John Bøgehus Pedersen |
1968 |
|
|
|
|
|
|
29.15 |
|
|
Sigma Swim |
27.97 |
|
|
|
|
|
|
|
|
12 |
Douglas Mcpherson |
1965 |
|
|
|
|
|
|
30.26 |
|
|
Kungsbacka Simsällskap |
29.99 |
|
|
|
|
|
|
|
|
13 |
Morten Harning |
1966 |
|
|
|
|
|
|
30.71 |
|
|
Ku Swomming Og Vandpolo |
30.30 |
|
|
|
|
|
|
|
|
14 |
Mikael Oredsson |
1968 |
|
|
|
|
|
|
31.29 |
|
|
Malmö Kappsimningsklubb |
29.72 |
|
|
|
|
|
|
|
|
15 |
Peter Håkansson |
1965 |
|
|
|
|
|
|
31.46 |
|
|
Solna Sundbyberg SS 04 |
29.92 |
|
|
|
|
|
|
|
|
16 |
Knut Henrik Medina |
1964 |
|
|
|
|
|
|
31.81 |
|
|
Asker Svømmeklubb |
30.50 |
|
|
|
|
|
|
|
|
17 |
Mikael Svahn |
1967 |
|
|
|
|
|
|
33.64 |
|
|
Eskilstuna Simklubb |
31.51 |
|
|
|
|
|
|
|
|
- |
Tim Tipple |
1964 |
|
|
|
|
|
|
DNS |
|
|
Roma Masters |
30.34 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 33, 50m Freestyle Men, Finaler 45 - 49 år |
|
Gren 33, 50m Freestyle Men, Finaler 40 - 44 år |
|
Gren 33, 50m Freestyle Men, Finaler 35 - 39 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
|
|
|
|
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Michael Smee |
1980 |
|
|
|
|
|
|
24.97 |
|
|
Cetus Espoo |
24.83 |
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
Kimmo Gadding |
1982 |
|
|
|
|
|
|
25.46 |
|
|
Cetus Espoo |
25.93 |
|
|
|
|
|
|
|
|
3 |
Rodrigo Martins Alves |
1980 |
|
|
|
|
|
|
25.49 |
|
|
Asker Svømmeklubb |
26.02 |
|
|
|
|
|
|
|
|
4 |
Håkon Skaarud-Karlsen |
1979 |
|
|
|
|
|
|
25.57 |
|
|
Varg, IL |
24.80 |
|
|
|
|
|
|
|
|
5 |
Jonas Falk |
1979 |
|
|
|
|
|
|
25.80 |
|
|
Malmö Kappsimningsklubb |
25.34 |
|
|
|
|
|
|
|
|
6 |
Pär Gustavsson |
1979 |
|
|
|
|
|
|
25.92 |
|
|
Växjö Simsällskap |
25.60 |
|
|
|
|
|
|
|
|
7 |
Ville Saxén |
1981 |
|
|
|
|
|
|
26.15 |
|
|
Cetus Espoo |
25.83 |
|
|
|
|
|
|
|
|
8 |
Jerry Falkcrona |
1983 |
|
|
|
|
|
|
26.47 |
|
|
Linköpings Allmänna SS |
26.49 |
|
|
|
|
|
|
|
|
9 |
Tobias Lindbom |
1979 |
|
|
|
|
|
|
26.55 |
|
|
Malmö Kappsimningsklubb |
26.61 |
|
|
|
|
|
|
|
|
10 |
Lars Nielsen |
1979 |
|
|
|
|
|
|
26.61 |
|
|
Næstved IF |
26.87 |
|
|
|
|
|
|
|
|
11 |
Stefan Sandgren |
1981 |
|
|
|
|
|
|
27.34 |
|
|
Simklubben Poseidon |
25.54 |
|
|
|
|
|
|
|
|
12 |
Anders Petersen |
1979 |
|
|
|
|
|
|
27.80 |
|
|
Ku Swomming Og Vandpolo |
28.00 |
|
|
|
|
|
|
|
|
13 |
David Lindahl |
1982 |
|
|
|
|
|
|
28.88 |
|
|
Linköpings Allmänna SS |
27.92 |
|
|
|
|
|
|
|
|
14 |
Pål Brage Gundersen |
1981 |
|
|
|
|
|
|
33.11 |
|
|
Asker Svømmeklubb |
34.06 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 33, 50m Freestyle Men, Finaler 30 - 34 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
|
|
|
|
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Michael Nielsen |
1985 |
|
|
|
|
|
|
25.57 |
|
|
Sigma Swim |
25.82 |
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
Viktor Berndin |
1988 |
|
|
|
|
|
|
25.81 |
|
|
Malmö Kappsimningsklubb |
25.66 |
|
|
|
|
|
|
|
|
3 |
Andres Rodrigues |
1987 |
|
|
|
|
|
|
25.99 |
|
|
Malmö Kappsimningsklubb |
26.60 |
|
|
|
|
|
|
|
|
4 |
Carsten B Sommer |
1986 |
|
|
|
|
|
|
26.13 |
|
|
H2 Odense |
29.14 |
|
|
|
|
|
|
|
|
5 |
Johan Schantz |
1987 |
|
|
|
|
|
|
26.58 |
|
|
Simklubben Poseidon |
24.21 |
|
|
|
|
|
|
|
|
6 |
Jonas Hagberg |
1988 |
|
|
|
|
|
|
27.39 |
|
|
Malmö Kappsimningsklubb |
26.21 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 33, 50m Freestyle Men, Finaler 25 - 29 år |
|
Gren 33, 50m Freestyle Men, Finaler 20 - 24 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
|
|
|
|
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Claus Hansen |
1995 |
|
|
|
|
|
|
24.50 |
|
|
Svømmeklubben Triton Ballerup |
24.27 |
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
Erik Nicklasson |
1998 |
|
|
|
|
|
|
24.93 |
|
|
Jönköpings Simsällskap |
24.03 |
|
|
|
|
|
|
|
|
3 |
Emil Møhl |
1994 |
|
|
|
|
|
|
26.49 |
|
|
Svømmeklubben Triton Ballerup |
26.71 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Skapad av WinGrodan 1.26.08 |
Utskriftsdatum |
13 oktober 2018 |
Licensierad till: Malmö Kappsimningsklubb |
Utskriftstid |
17:24 |
|
Resultat Gren 34 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider
Resultat Gren 34 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider |
|
|
Tävling |
Nordiska Masters Mästerskapen |
|
Utskriftsdatum |
13 oktober 2018 |
|
|
Tävlingsort |
Mmalmö |
|
Utskriftstid |
18:02 |
|
|
Arrangör |
SSF/Malmö KK |
|
|
|
|
|
Bassäng |
25m |
|
|
|
|
|
Tävlingsdatum |
12 oktober 2018 |
|
|
|
|
|
|
Gren 34, 4X50m Medley Mixed, Finaler 280 - 319 år |
|
Gren 34, 4X50m Medley Mixed, Finaler 240 - 279 år |
|
Gren 34, 4X50m Medley Mixed, Finaler 200 - 239 år |
|
Gren 34, 4X50m Medley Mixed, Finaler 160 - 199 år |
|
Gren 34, 4X50m Medley Mixed, Finaler 120 - 159 år |
|
Gren 34, 4X50m Medley Mixed, Finaler 100 - 119 år |
|
Skapad av WinGrodan 1.26.08 |
Utskriftsdatum |
13 oktober 2018 |
Licensierad till: Malmö Kappsimningsklubb |
Utskriftstid |
18:02 |
|