Resultater for DGI Landsmesterskab 2008
Her vises alle stævnets resultater opdelt i stævneafsnit.
Stævneafsnit
Resultat Løb 36 (Finaler) - Pr. aldersgruppe med mellemtider |
Stævne navn | Landsmesterskaber 2008 | Udskriftsdato | 01 marts 2008 | |||
Stævne by | IKAST | Udskriftstidspunkt | 17:00 | |||
Arrangør | DGI STÆVNEUDVALGET |
Løb 36, 100m Rygsvømning Herrer, Finaler 13 - 14 år |
Drenge gruppe 5, 6 og 7 |
Plac. | Navn | Født | Klub | 50m | Opnået | Status | ||||
1 | Patrick Bislev | 1994 | Dgi Nordjylland | 35.61 | 1:13.56 | |||||
2 | Søren Bak Larsen | 1994 | Dgi Nordjylland | 35.98 | 1:14.35 | |||||
3 | Philip Harmuth | 1994 | Dgi Sønderjylland | 36.29 | 1:15.63 | |||||
4 | Jesse Lea | 1994 | Dgi Storstrømmen | 36.22 | 1:17.41 | |||||
5 | Thomas K. Johansen | 1995 | Dgi Nordjylland | 38.06 | 1:17.98 | |||||
6 | Jacob Mikkelsen | 1994 | Dgi Nordjylland | 38.51 | 1:18.26 | |||||
7 | Jannick Maesen | 1995 | Dgi Midtjylland | 39.06 | 1:21.86 | |||||
8 | Mathias Pedersen | 1995 | Dgi Midtjylland | 40.26 | 1:22.21 | |||||
9 | Daniel Shulman | 1995 | Dgi Sønderjylland | 39.69 | 1:22.39 | |||||
10 | Christian Thomasen | 1994 | Dgi Storstrømmen | 40.58 | 1:22.61 | |||||
11 | Simon Frank | 1995 | Dgi Fyn | 40.36 | 1:26.69 | |||||
12 | Matias Skødt | 1994 | Dgi Sydøstjylland | 42.77 | 1:27.11 | |||||
13 | Andreas Petersen | 1994 | Dgi Vestsjælland | 42.54 | 1:29.05 | |||||
14 | Nikolaj Bruun | 1994 | Dgi Sønderjylland | 43.85 | 1:30.16 | |||||
15 | Marc Abel | 1994 | Dgi Sydøstjylland | 43.89 | 1:30.62 | |||||
16 | Aksel Albæk Gläser | 1995 | Dgi Sønderjylland | 44.71 | 1:31.41 | |||||
17 | Martin Eghøj | 1994 | Dgi Fyn | 45.61 | 1:31.80 | |||||
18 | Peter Knoblauch | 1995 | Dgi Fyn | 45.97 | 1:32.04 | |||||
19 | Simon Vedsmand | 1995 | Dgi Storstrømmen | 45.34 | 1:32.76 | |||||
20 | Thor Bundesen | 1994 | Dgi Sønderjylland | 44.03 | 1:32.77 | |||||
21 | Alexander Frederiksen | 1994 | Dgi Midtjylland | 44.46 | 1:33.42 | |||||
22 | Jacob Mortensen | 1994 | Dgi Sydvest | 46.60 | 1:34.32 | |||||
23 | Tobias Skov | 1995 | Dgi Midtjylland | 46.75 | 1:35.20 | |||||
24 | Asger Kristensen | 1994 | Dgi Østjylland | 45.99 | 1:36.18 | |||||
25 | Kristian Ranghøj | 1995 | Dgi Østjylland | 48.67 | 1:37.06 | |||||
26 | Mads Fick | 1994 | Dgi Fyn | 48.03 | 1:38.25 | |||||
27 | Mikkel Juul Jørgensen | 1995 | Dgi Sydvest | 46.45 | 1:38.68 | |||||
28 | Nicolaj Nim Termansen | 1995 | Dgi Sydvest | 49.58 | 1:39.34 | |||||
29 | Anders Kjær Pedersen | 1995 | Dgi Sydvest | 48.52 | 1:39.39 | |||||
30 | Andreas Juul Kjær | 1995 | Dgi Fyn | 49.18 | 1:39.50 | |||||
31 | Rasmus Falk Pedersen | 1995 | Dgi Nordvest | 49.42 | 1:39.95 | |||||
32 | Jesper Bojesen | 1995 | Dgi Østjylland | 49.97 | 1:42.25 | |||||
33 | Viktor Haurholm | 1995 | DGI Storkøbenhavn | 50.15 | 1:42.83 | |||||
34 | Tobias Bjerg | 1994 | Dgi Østjylland | 49.77 | 1:42.94 | |||||
35 | Rune Søndergaard | 1995 | Dgi Fyn | 46.37 | 1:43.15 | |||||
36 | Kristian Brink | 1995 | DGI Roskilde Amt | 48.53 | 1:45.44 | |||||
37 | Michael Andersen | 1995 | Dgi Sydvest | 50.54 | 1:45.46 | |||||
- | Michael Olsen | 1994 | DGI Roskilde Amt | DSQ | hænger i kanten v.25 | |||||
Løb 36, 100m Rygsvømning Herrer, Finaler 15 - 16 år |
Drenge gruppe 5, 6 og 7 |
Plac. | Navn | Født | Klub | 50m | Opnået | Status | ||||
1 | Emil Skovfoged | 1992 | Dgi Nordjylland | 30.66 | 1:03.11 | |||||
2 | Martin Pedersen | 1992 | Dgi Storstrømmen | 33.03 | 1:08.05 | |||||
3 | Søren Smidt Bonnesen | 1992 | Dgi Sønderjylland | 33.84 | 1:09.60 | |||||
4 | Casper Fog Nissen | 1993 | Dgi Sønderjylland | 34.27 | 1:10.70 | |||||
5 | Dennis Laumark | 1993 | Dgi Sønderjylland | 34.63 | 1:11.78 | |||||
6 | Martin Holten Hansen | 1993 | Dgi Nordjylland | 35.60 | 1:12.88 | |||||
7 | Mathias D. Hansen | 1993 | Dgi Nordjylland | 36.83 | 1:14.33 | |||||
8 | Lasse Schalls Hansen | 1992 | Dgi Vestsjælland | 36.87 | 1:15.04 | |||||
9 | Henrik Olsen | 1992 | Dgi Nordjylland | 36.33 | 1:15.86 | |||||
10 | Mads Larsen | 1993 | Dgi Nordjylland | 36.35 | 1:15.93 | |||||
11 | Mads Lauridsen | 1993 | Dgi Sydvest | 36.50 | 1:16.60 | |||||
12 | Hans Henrik Havn | 1992 | DGI Storkøbenhavn | 37.88 | 1:17.50 | |||||
13 | Anders Helbo | 1992 | Dgi Sydvest | 38.45 | 1:17.57 | |||||
14 | Nikolaj K. Madsen | 1993 | Dgi Midtjylland | 38.41 | 1:18.14 | |||||
15 | Thomas Skov | 1993 | Dgi Østjylland | 37.63 | 1:18.24 | |||||
16 | Tim Kreft | 1992 | Dgi Sønderjylland | 38.38 | 1:18.49 | |||||
17 | Jakob Vinsand | 1993 | Dgi Vestsjælland | 38.62 | 1:18.84 | |||||
18 | Theis Ballegaard | 1993 | Dgi Storstrømmen | 37.88 | 1:18.97 | |||||
19 | Martin Jakobsen | 1992 | Dgi Midtjylland | 38.28 | 1:19.10 | |||||
20 | Rasmus S. Nielsen | 1993 | Dgi Midtjylland | 39.67 | 1:20.71 | |||||
21 | Jacob Larsen | 1992 | Dgi Fyn | 39.56 | 1:20.89 | |||||
22 | Mathias Holm Hemmsen | 1993 | Dgi Sydvest | 39.60 | 1:21.88 | |||||
23 | Jesper Stilling Julius | 1993 | Dgi Østjylland | 39.54 | 1:22.14 | |||||
24 | Rasmus Kjærsgaard | 1993 | Dgi Nordjylland | 40.92 | 1:24.91 | |||||
25 | Emil Lund Kristensen | 1993 | Dgi Østjylland | 40.31 | 1:26.89 | |||||
26 | Kasper Jørgensen | 1993 | Dgi Sydvest | 41.67 | 1:27.04 | |||||
27 | Jesper Ingemann | 1993 | DGI Roskilde Amt | 40.23 | 1:28.20 | |||||
28 | Bjørn Baunwall | 1993 | Dgi Sydøstjylland | 44.77 | 1:32.48 | |||||
29 | Simon Smith | 1992 | Dgi Fyn | 48.19 | 1:39.42 | |||||
- | Daniel Nicolajsen | 1993 | Dgi Midtjylland | DSQ | ej fuldført | |||||
- | Mathias Nyborg | 1993 | Dgi Sydøstjylland | DSQ | svøm på maven v. 75m | |||||
Løb 36, 100m Rygsvømning Herrer, Finaler 17 - 24 år |
Drenge gruppe 5, 6 og 7 |
Plac. | Navn | Født | Klub | 50m | Opnået | Status | ||||
1 | Sebastian Vang | 1991 | Dgi Storstrømmen | 30.43 | 1:03.05 | |||||
2 | Claus Liltorp | 1991 | Dgi Midtjylland | 31.88 | 1:05.55 | |||||
3 | Stefan Hjortshøj | 1988 | Dgi Østjylland | 33.89 | 1:09.46 | |||||
4 | Andreas Garder | 1991 | Dgi Sønderjylland | 35.99 | 1:15.03 | |||||
5 | Inuk Iversen | 1991 | Dgi Sønderjylland | 37.51 | 1:16.80 | |||||
6 | Ciaran Mclouglin | 1991 | Dgi Østjylland | 38.61 | 1:18.44 | |||||
7 | Daniel Mandrup | 1991 | Dgi Nordjylland | 37.29 | 1:21.04 | |||||
8 | Mathias R. Lund | 1990 | Dgi Sønderjylland | 41.94 | 1:27.31 | |||||
9 | Jesper Petersen | 1991 | Dgi Sydvest | 43.32 | 1:28.72 | |||||
10 | Michael Christensen | 1991 | Dgi Østjylland | 46.87 | 1:34.96 | |||||
11 | Jonas Tarp Jørgensen | 1990 | DGI Storkøbenhavn | 47.83 | 1:36.52 | |||||
Oprettet af WinGrodan 1.16.04 |
Licens til DGI Svømning |