Results for DM-L, DJM-L & DÅM-L gruppe 1
Spodaj so vsi rezultati tekmovanja po deli tekmovanja.
Del tekmovanja
Resultat Lb 68 (Indledende) - Officiel |
Stvne navn | Danmarks Mesterskaber (L) | Udskriftsdato | 06 juli 2013 | |||
Stvne by | Kbenhavn | Udskriftstidspunkt | 10:35 | |||
Arrangr | Dansk Svmmeunion | |||||
Bassin | 50m | |||||
Stvne dato | 01 juli 2013 |
Lb 68, 200m Frisvmning Herrer, Indledende |
Europarekord Senior: Paul Biedermann (1986) 1:42.00 2009-07-28 |
Nordisk Rekord Senior: Anders Holmertz (1968) 1:46.76 1992-07-26 |
Dansk Rekord Senior: Mads Glsner (1988) 1:46.94 2009-04-09 |
Dansk Rekord Junior: Frederik Siem Pedersen (1991) 1:49.46 2009-07-12 |
Plac. | Navn | Fdt | Klub | 50m | 100m | 150m | Opnet | Status | ||
1 | Pl Joensen | 1990 | Aalborg Svmmeklub | 27.79 | 56.97 | 1:25.75 | 1:53.57 | |||
2 | Daniel Skaaning | 1993 | Swim Team Tstrup | 28.23 | 56.42 | 1:25.04 | 1:55.54 | |||
3 | Kristian Weber Larsen | 1990 | Svmmeklubben Kvik, Kastrup | 26.93 | 56.16 | 1:26.52 | 1:55.91 | |||
4 | Sebastian Ovesen | 1994 | Slagelse Svmmeklub | 26.81 | 55.82 | 1:25.47 | 1:55.98 | |||
5 | Thomas Steenberg | 1994 | Herlev Svmning | 27.76 | 56.99 | 1:26.77 | 1:56.33 | |||
6 | Jacob Carstensen | 1978 | Esbjerg Svmmeklub | 27.54 | 57.51 | 1:27.12 | 1:56.64 | |||
7 | Claus Lerche Iversen | 1977 | Sigma Swim Birkerd | 27.94 | 57.55 | 1:27.53 | 1:57.24 | |||
8 | Kevin Witt Christensen | 1995 | Hovedstaden | 26.95 | 56.91 | 1:28.11 | 1:57.34 | |||
9 | Anders Mller | 1991 | Esbjerg Svmmeklub | 27.83 | 57.63 | 1:28.14 | 1:57.51 | |||
10 | Lasse Lykke Nielsen | 1995 | Helsinge Skytte & IF | 27.18 | 56.37 | 1:26.72 | 1:57.53 | |||
11 | Patrick Hesselberg | 1991 | Gladsaxe Idrts Forening | 27.45 | 57.35 | 1:28.27 | 1:58.51 | |||
12 | Frederik A. Mariegaard | 1994 | Swim Team Tstrup | 28.21 | 58.20 | 1:28.79 | 1:58.61 | |||
13 | Rasmus Hrstedt | 1994 | Svmmeklubben Kvik, Kastrup | 27.83 | 57.58 | 1:28.28 | 1:58.73 | |||
14 | Michael Grnlund Larsen | 1993 | Aalborg Svmmeklub | 27.79 | 57.94 | 1:28.96 | 1:59.11 | |||
15 | Bo Volf Brchner | 1996 | Agfs Svmmeafdeling | 28.34 | 58.93 | 1:29.24 | 1:59.35 | |||
16 | Kasper Schultz | 1995 | Holstebro Svmme Club | 27.09 | 57.47 | 1:28.56 | 1:59.75 | |||
17 | Christian Rssel | 1995 | Herlev Svmning | 28.12 | 58.27 | 1:28.56 | 1:59.77 | |||
18 | Laust Moesgaard | 1996 | Herning Svmmeklub | 28.52 | 58.89 | 1:29.76 | 1:59.78 | |||
19 | Marc Bach Nielsen | 1994 | Svmmeklubben Kvik, Kastrup | 28.23 | 58.29 | 1:29.34 | 2:00.63 | |||
20 | Martin Nielsen | 1996 | Nakskov Svmme Klub | 28.16 | 58.72 | 1:29.94 | 2:00.67 | |||
21 | Jakob Kornmaaler | 1995 | Agfs Svmmeafdeling | 27.62 | 57.84 | 1:28.98 | 2:00.76 | Deltager ikke i finalen | ||
22 | Magnus Andersen | 1995 | Roskilde Svmning | 28.03 | 58.78 | 1:30.05 | 2:01.46 | |||
23 | Magnus Yde | 1996 | Aalborg Svmmeklub | 28.18 | 59.25 | 1:30.11 | 2:01.69 | |||
24 | Viktor Holm | 1996 | Svmmeklubben Kvik, Kastrup | 28.58 | 59.01 | 1:30.29 | 2:01.93 | |||
25 | Mads Knoblauch | 1993 | Odense Svmme Klub | 28.00 | 59.33 | 1:30.62 | 2:02.09 | Deltager ikke i finalen | ||
26 | Nicolai Pedersen | 1994 | Vejle Svmmeklub Triton | 28.28 | 58.82 | 1:31.07 | 2:02.39 | |||
27 | Marcus Olesen | 1995 | Herlev Svmning | 27.97 | 59.14 | 1:30.90 | 2:02.51 | |||
28 | Thomas Birkkjr | 1996 | Aalborg Svmmeklub | 29.01 | 1:00.18 | 1:31.17 | 2:02.54 | |||
29 | Nicolai Frejvald Petersen | 1993 | Herlev Svmning | 28.58 | 59.11 | 1:31.00 | 2:02.56 | |||
30 | Mikkel Rathschau Srensen | 1996 | Esbjerg Svmmeklub | 28.34 | 59.19 | 1:31.24 | 2:03.19 | |||
31 | Tobias Edvardsen | 1995 | Nakskov Svmme Klub | 29.24 | 1:00.04 | 1:31.61 | 2:03.26 | |||
32 | Peter Huse Gaarde-Hansen | 1996 | Sigma Swim Allerd | 28.33 | 59.49 | 1:31.51 | 2:03.30 | |||
33 | Joachim Blach Kristensen | 1995 | Slagelse Svmmeklub | 28.15 | 59.23 | 1:31.08 | 2:03.42 | |||
34 | Nikolai Skelsager | 1996 | Slangerup Svmmeklub | 28.34 | 59.53 | 1:31.62 | 2:03.53 | Deltager ikke i finalen | ||
35 | Peter Gjerulff | 1996 | Hovedstaden | 27.43 | 58.35 | 1:30.40 | 2:03.60 | |||
36 | Chris Johansen | 1996 | Herlev Svmning | 27.92 | 59.38 | 1:32.18 | 2:03.62 | |||
37 | Magnus Sloth Poulsen | 1995 | Svmmeklubben MK 31 | 28.18 | 59.61 | 1:31.85 | 2:03.66 | |||
38 | Andreas Sandbirk | 1995 | Vordingborg Svmme Klub | 28.59 | 59.65 | 1:31.67 | 2:03.77 | |||
39 | Daniel Skov Andersen | 1994 | Lyngby Svmmeklub | 28.79 | 59.53 | 1:31.72 | 2:03.81 | |||
40 | Jens Saugmann | 1996 | Svmmeklubben Syd | 29.25 | 1:00.42 | 1:32.41 | 2:04.14 | |||
41 | Morten Brre Petersen | 1996 | Kge Svmmeklub | 28.48 | 58.90 | 1:31.00 | 2:04.19 | |||
42 | Rasmus Mohr Nielsen | 1996 | Svmmeklubben Snderborg | 28.40 | 59.69 | 1:32.14 | 2:04.33 | |||
43 | Asger Skafte | 1996 | Svmmeklubben Kvik, Kastrup | 27.94 | 59.21 | 1:31.94 | 2:04.34 | |||
44 | Lasse Kammer | 1995 | Viborg Svmme Klub | 29.27 | 1:01.03 | 1:33.26 | 2:04.45 | |||
45 | Mark Bjerregaard | 1994 | Hvidovre Svmme Klub | 27.72 | 58.73 | 1:31.70 | 2:04.55 | |||
46 | Emil Mller | 1995 | Svmmeklubben Syd | 28.58 | 1:00.20 | 1:32.45 | 2:04.68 | |||
47 | Ditlev Balle | 1996 | Gladsaxe Idrts Forening | 28.73 | 59.54 | 1:31.85 | 2:04.73 | |||
48 | Frederik K. Mortensen | 1995 | Svmmeklubben Triton Ballerup | 28.83 | 1:00.27 | 1:32.35 | 2:05.07 | |||
49 | Casper G. Kristensen | 1995 | Viborg Svmme Klub | 28.65 | 1:00.24 | 1:33.21 | 2:05.11 | |||
50 | Frederik M. Mortensen | 1996 | Viborg Svmme Klub | 29.73 | 1:01.82 | 1:34.32 | 2:05.13 | |||
51 | Alexander Skov Andersen | 1993 | Swim Team Tstrup | 28.75 | 1:00.01 | 1:32.84 | 2:05.41 | |||
52 | Martin Sander Pedersen | 1992 | Esbjerg Svmmeklub | 27.78 | 58.90 | 1:32.16 | 2:05.59 | |||
53 | Hannibal Steenfos | 1996 | Hovedstaden | 28.72 | 1:00.40 | 1:33.33 | 2:06.18 | |||
54 | Victor Drevskich | 1996 | Svmmeklubben MK 31 | 29.11 | 1:00.17 | 1:33.03 | 2:06.20 | |||
55 | Rasmus Hasemann | 1996 | Svmmeklubben Triton Ballerup | 28.37 | 59.76 | 1:33.14 | 2:06.41 | |||
56 | Andreas Sehested | 1996 | Vejle Svmmeklub Triton | 28.67 | 1:00.60 | 1:33.95 | 2:06.59 | |||
57 | Kasper Sveistrup Holck | 1996 | Sigma Swim Allerd | 28.36 | 1:00.24 | 1:33.26 | 2:06.75 | |||
58 | Jonas Himmelstrup | 1995 | Sigma Swim Allerd | 29.11 | 1:01.28 | 1:34.51 | 2:07.41 | |||
59 | Maxemillian Pedersen | 1996 | Sigma Swim Allerd | 28.40 | 1:00.50 | 1:33.53 | 2:07.42 | |||
60 | Jesper Jensen | 1996 | Agfs Svmmeafdeling | 28.39 | 1:00.24 | 1:34.32 | 2:07.48 | |||
61 | Bjrn H. Bremholm Hansen | 1996 | Herlev Svmning | 29.24 | 1:01.30 | 1:34.92 | 2:07.99 | |||
62 | Rasmus Christensen | 1996 | Bov IF | 29.13 | 1:01.75 | 1:35.40 | 2:08.61 | |||
63 | Jacob Adolfsen | 1996 | Hillerd Svmmeklub | 29.58 | 1:03.05 | 1:37.74 | 2:12.50 | |||
- | Rasmus Svendsen | 1996 | Hvidovre Svmme Klub | DSQ | tyvstart | |||||
Oprettet af WinGrodan 1.22.00 | Udskriftsdato | 06 juli 2013 |
Licens til Hovedstadens Svmmeklub | Udskriftstidspunkt | 10:35 |