Results for Swedish Swim Games 2015
Spodaj so vsi rezultati tekmovanja po deli tekmovanja.
Results Event 1 (Finals) - Official
Results Event 1 (Finals) - Official |
|
|
Competition name |
Swedish Swim Games 2015 |
|
Print Date |
10 October 2015 |
|
|
Competition place |
Upplands Väsby |
|
Print Time |
17:11 |
|
|
Organizer |
Väsby Simsällskap |
|
|
|
|
|
Pool |
25m |
|
|
|
|
|
Competition date |
10 October 2015 |
|
|
|
|
|
|
Event 1, 800m Frisim Damer, Finals |
Sponsor: Claes Ohlsson |
Världsrekord Seniorer: Mireia Belmonte Garcia (1990) 7:59.34 2013-08-10 |
Europarekord Seniorer: Mireia Belmonte Garcia (1990) 7:59.34 2013-08-10 |
SR: Gabriella Fagundez (1985) 8:19.28 2007-12-07 |
SR Juniorer: Martina Granström (1991) 8:35.69 2009-11-27 |
|
|
Place |
Name |
Born |
Club |
Nat |
100m |
200m |
300m |
400m |
Finish |
Status |
|
|
|
|
|
500m |
600m |
700m |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Julie Aglund Lauridsen |
1996 |
Team Danmark |
|
1:04.15 |
2:11.86 |
3:18.96 |
4:25.82 |
8:46.27 |
|
|
|
|
|
|
5:31.36 |
6:37.00 |
7:41.61 |
|
|
|
2 |
Laura Lajunen |
1992 |
Simklubben Neptun |
|
1:04.22 |
2:11.65 |
3:18.90 |
4:26.09 |
8:48.32 |
|
|
|
|
|
|
5:32.43 |
6:38.67 |
7:44.40 |
|
|
|
3 |
Christine Ekman |
1994 |
Simklubben Neptun |
|
1:04.64 |
2:12.24 |
3:20.08 |
4:27.50 |
8:54.26 |
|
|
|
|
|
|
5:34.16 |
6:41.35 |
7:48.63 |
|
|
|
4 |
Signe Bro |
1999 |
Team Danmark |
|
1:04.37 |
2:12.48 |
3:20.18 |
4:27.69 |
8:57.70 |
|
|
|
|
|
|
5:35.29 |
6:43.08 |
7:50.74 |
|
|
|
5 |
Majken Smith |
1997 |
Bærumsvømmerne |
|
1:05.54 |
2:13.19 |
3:21.21 |
4:29.32 |
8:59.47 |
|
|
|
|
|
|
5:37.07 |
6:44.84 |
7:52.93 |
|
|
|
6 |
Emma Rotstam |
1998 |
Järfälla Simsällskap |
|
1:02.25 |
2:09.45 |
3:17.45 |
4:25.85 |
8:59.70 |
|
|
|
|
|
|
5:34.40 |
6:43.58 |
7:52.46 |
|
|
|
7 |
Isabelle Hanson |
1998 |
Järfälla Simsällskap |
|
1:05.02 |
2:13.73 |
3:22.44 |
4:31.77 |
9:09.33 |
|
|
|
|
|
|
5:40.79 |
6:50.13 |
8:00.13 |
|
|
|
8 |
Ida Eriksen |
1997 |
Järfälla Simsällskap |
|
1:06.15 |
2:16.71 |
3:26.88 |
4:38.00 |
9:15.03 |
|
|
|
|
|
|
5:48.49 |
6:58.58 |
8:07.18 |
|
|
|
9 |
Tiia Puolakka |
1998 |
Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku |
|
1:05.26 |
2:13.97 |
3:23.34 |
4:33.64 |
9:16.39 |
|
|
|
|
|
|
5:44.56 |
6:55.11 |
8:05.93 |
|
|
|
10 |
Louise Halldén |
1998 |
Väsby Simsällskap |
|
1:06.08 |
2:16.47 |
3:26.76 |
4:37.69 |
9:17.26 |
|
|
|
|
|
|
5:47.96 |
6:58.55 |
8:08.66 |
|
|
|
11 |
Tiffani Segerbrand |
1999 |
Solna Sundbyberg SS 04 |
|
1:06.42 |
2:16.22 |
3:26.11 |
4:36.65 |
9:18.61 |
|
|
|
|
|
|
5:47.16 |
6:58.47 |
8:09.16 |
|
|
|
12 |
Clara Wiman |
1996 |
Västerås Simsällskap |
|
1:06.70 |
2:17.31 |
3:28.57 |
4:39.90 |
9:23.12 |
|
|
|
|
|
|
5:51.06 |
7:02.61 |
8:13.35 |
|
|
|
13 |
Thea Krugerud Skjeggestad |
2001 |
Asker Svømmeklubb |
|
1:08.58 |
2:21.08 |
3:33.21 |
4:45.23 |
9:31.82 |
|
|
|
|
|
|
5:57.54 |
7:09.75 |
8:21.82 |
|
|
|
14 |
Alexandra Uusaro |
1995 |
Täby Sim |
|
1:07.56 |
2:19.13 |
3:31.81 |
4:45.58 |
9:32.85 |
|
|
|
|
|
|
5:58.67 |
7:10.61 |
8:22.89 |
|
|
|
15 |
Marte Dale |
1997 |
Bergens Svømme Club |
|
1:06.85 |
2:18.02 |
3:29.93 |
4:41.92 |
9:33.28 |
|
|
|
|
|
|
5:54.33 |
7:07.45 |
8:20.78 |
|
|
|
16 |
Emma Sundstrand |
2001 |
Södertälje Simsällskap |
|
1:05.61 |
2:17.29 |
3:29.81 |
4:43.39 |
9:38.23 |
|
|
|
|
|
|
5:57.05 |
7:11.44 |
8:25.21 |
|
|
|
17 |
Emma Varga |
1997 |
Simklubben Neptun |
|
1:06.49 |
2:18.96 |
3:32.62 |
4:46.23 |
9:39.15 |
|
|
|
|
|
|
6:00.24 |
7:14.20 |
8:27.87 |
|
|
|
18 |
Linda Lidström |
1997 |
Järfälla Simsällskap |
|
1:09.30 |
2:21.59 |
3:34.06 |
4:46.99 |
9:39.61 |
|
|
|
|
|
|
5:59.66 |
7:12.89 |
8:26.90 |
|
|
|
19 |
Stine Dale |
1998 |
Bergens Svømme Club |
|
1:08.32 |
2:21.35 |
3:35.19 |
4:49.94 |
9:48.07 |
|
|
|
|
|
|
6:04.85 |
7:20.03 |
8:34.84 |
|
|
|
20 |
Tova Andersson |
2001 |
Väsby Simsällskap |
|
1:08.57 |
2:22.96 |
3:38.41 |
4:54.27 |
9:53.23 |
|
|
|
|
|
|
6:09.85 |
7:25.43 |
8:41.06 |
|
|
|
21 |
Ebba Andersson |
2001 |
Väsby Simsällskap |
|
1:11.38 |
2:28.74 |
3:46.18 |
5:04.35 |
10:20.30 |
|
|
|
|
|
|
6:23.64 |
7:43.72 |
9:03.71 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Generated by WinGrodan 1.24.00 |
Print Date |
10 October 2015 |
Licensed to: Väsby Simsällskap |
Print Time |
17:11 |
|
Resultat Gren 2 (Försök) - Officiell
Resultat Gren 2 (Försök) - Officiell |
|
|
Tävling |
Swedish Swim Games 2015 |
|
Utskriftsdatum |
10 oktober 2015 |
|
|
Tävlingsort |
Upplands Väsby |
|
Utskriftstid |
10:33 |
|
|
Arrangör |
Väsby Simsällskap |
|
|
|
|
|
Bassäng |
25m |
|
|
|
|
|
Tävlingsdatum |
10 oktober 2015 |
|
|
|
|
|
|
Gren 2, 100m Freestyle Men, Försök |
Sponsor: Westman & Co |
Världsrekord Seniorer: Amaury Leveaux (1985) 44.94 2008-12-13 |
Europarekord Seniorer: Amaury Leveaux (1985) 44.94 2008-12-13 |
SR: Stefan Nystrand (1981) 45.54 2009-11-10 |
SR Juniorer: Oscar Ekström (1994) 48.36 2012-11-24 |
|
|
Plac. |
Namn |
Född |
Förening |
Nat |
50m |
|
|
|
Tid |
Status |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Magnus Westermann |
1995 |
Team Danmark |
|
24.25 |
|
|
|
50.22 |
|
2 |
Kevin Witt Christensen |
1995 |
Farum Svømmeklub |
|
24.44 |
|
|
|
50.32 |
|
3 |
Håkon Wulf Haugen |
1996 |
Bergens Svømme Club |
|
23.99 |
|
|
|
50.47 |
|
4 |
Alexander Nyström |
1990 |
Simklubben Neptun |
|
24.64 |
|
|
|
50.87 |
|
5 |
Erik Brandt |
1999 |
Södertälje Simsällskap |
|
24.59 |
|
|
|
50.89 |
|
6 |
Jonas Nervil Kistorp |
1997 |
Team Danmark |
|
24.34 |
|
|
|
51.20 |
|
7 |
Philip Greve |
1998 |
Team Danmark |
|
24.89 |
|
|
|
51.31 |
|
8 |
Markus Fürst |
1996 |
Jönköpings Simsällskap |
|
24.65 |
|
|
|
51.82 |
|
9 |
Christian Tronvoll |
1994 |
Trondhjem SLK |
|
24.99 |
|
|
|
51.97 |
|
10 |
Linus Magnusson |
1990 |
Simklubben Neptun |
|
24.67 |
|
|
|
52.08 |
|
11 |
Giano Grillo |
1998 |
Team Danmark |
|
25.60 |
|
|
|
52.10 |
|
12 |
Jens Bach |
1997 |
Team Danmark |
|
25.40 |
|
|
|
52.14 |
|
13 |
Johan Rydahl |
2001 |
Karlstads Simsällskap |
|
25.30 |
|
|
|
52.37 |
|
14 |
Mikkel-Emil Rosenbom |
1999 |
Team Danmark |
|
25.42 |
|
|
|
52.39 |
|
15 |
Mikael Karuveha |
1999 |
Team Finland |
|
25.56 |
|
|
|
52.58 |
|
16 |
Pontus Flodqvist |
1988 |
Simklubben Neptun |
|
25.27 |
|
|
|
52.69 |
|
17 |
Filip Svedberg |
1997 |
Skellefte Simsällskap 34 |
|
25.72 |
|
|
|
52.79 |
|
17 |
Sander Nilsen Sivertsen |
1996 |
Bergens Svømme Club |
|
25.25 |
|
|
|
52.79 |
|
19 |
Otto Rannikko |
1999 |
Team Finland |
|
25.33 |
|
|
|
52.93 |
|
20 |
Martin Nilsson |
1993 |
Stockholmspolisens Sim IF |
|
25.07 |
|
|
|
52.97 |
|
21 |
Eetu Piiroinen |
1995 |
Helsingfors Simsällskap |
|
25.84 |
|
|
|
52.99 |
|
22 |
Tomoe Zenimoto Hvas |
2000 |
Bærumsvømmerne |
|
26.00 |
|
|
|
53.09 |
|
23 |
Niklas Reunanen |
1998 |
Team Finland |
|
25.70 |
|
|
|
53.18 |
|
24 |
Lasse Dall |
1997 |
Team Danmark |
|
25.42 |
|
|
|
53.20 |
|
25 |
Linus Kanth |
1991 |
Västerås Simsällskap |
|
25.77 |
|
|
|
53.36 |
|
26 |
Michael Gutierrez Irgens |
1995 |
Bergens Svømme Club |
|
25.50 |
|
|
|
53.38 |
|
27 |
Elias Haglund |
1996 |
Karlstads Simsällskap |
|
26.00 |
|
|
|
53.62 |
|
28 |
Kaj Smeds |
1998 |
Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku |
|
25.71 |
|
|
|
53.71 |
|
29 |
Filip Weidlitz |
1997 |
Simklubben Neptun |
|
25.68 |
|
|
|
53.81 |
|
30 |
Dawid Murzyn |
1997 |
Sms Krakow |
|
26.22 |
|
|
|
54.03 |
|
31 |
Joni Aaltonen |
1999 |
Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku |
|
25.88 |
|
|
|
54.04 |
|
32 |
Nils Lervik |
1997 |
Asker Svømmeklubb |
|
26.33 |
|
|
|
54.11 |
|
33 |
Joel Westerlind |
1996 |
Härnösands Simsällskap |
|
25.85 |
|
|
|
54.15 |
|
34 |
Lars-Kristian Gotaas Bjør |
1997 |
Bergens Svømme Club |
|
26.05 |
|
|
|
54.38 |
|
35 |
Rasmus Rantanen |
1997 |
Södertälje Simsällskap |
|
26.21 |
|
|
|
54.42 |
|
36 |
Johan Strandberg |
1997 |
Sundsvalls Simsällskap |
|
25.96 |
|
|
|
54.63 |
|
37 |
Anton Blomquist |
1995 |
Åkersberga Simsällskap |
|
25.97 |
|
|
|
54.76 |
|
38 |
Axel Ydenius |
1997 |
Södertälje Simsällskap |
|
26.12 |
|
|
|
54.79 |
|
39 |
Marcus Stridfäldt |
1995 |
Södertörns Simsällskap |
|
26.35 |
|
|
|
55.09 |
|
40 |
Gustav Frödeberg |
1997 |
Väsby Simsällskap |
|
25.73 |
|
|
|
55.20 |
|
41 |
Mats Erik Gotaas Bjørkbom |
2000 |
Bergens Svømme Club |
|
26.80 |
|
|
|
55.23 |
|
42 |
Viktor Fridsjö |
1998 |
Järfälla Simsällskap |
|
26.70 |
|
|
|
55.43 |
|
43 |
Heine Nilsen |
1999 |
Bergens Svømme Club |
|
26.93 |
|
|
|
55.50 |
|
44 |
Marcus Kjellberg |
1994 |
Åkersberga Simsällskap |
|
26.25 |
|
|
|
55.55 |
|
45 |
Annti Leiponen |
1998 |
Järvenpään Uintiklubi |
|
26.57 |
|
|
|
55.75 |
|
46 |
Christian Manum Hagby |
1998 |
Asker Svømmeklubb |
|
26.41 |
|
|
|
56.10 |
|
46 |
Daniel Jonsson |
1999 |
Alvesta Simsällskap |
|
26.78 |
|
|
|
56.10 |
|
48 |
David Kruthammar |
1997 |
Täby Sim |
|
26.75 |
|
|
|
56.35 |
|
49 |
Daniel Vålvik |
1999 |
Karlstads Simsällskap |
|
27.17 |
|
|
|
56.94 |
|
50 |
Max Sundberg |
1999 |
Väsby Simsällskap |
|
27.63 |
|
|
|
56.95 |
|
51 |
Petter Strand Kolaas |
1999 |
Bergensvømmerne |
|
27.03 |
|
|
|
57.12 |
|
52 |
Martti Tervanen |
2000 |
Järvenpään Uintiklubi |
|
27.39 |
|
|
|
57.20 |
|
53 |
Per Tinius Mowinckel |
1998 |
Bergens Svømme Club |
|
27.41 |
|
|
|
57.21 |
|
54 |
Oskar Nilsson |
1995 |
Åkersberga Simsällskap |
|
27.16 |
|
|
|
57.22 |
|
55 |
Akseli Heino |
1999 |
Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku |
|
26.78 |
|
|
|
57.28 |
|
56 |
Hallvard Anfinset |
2000 |
Bergens Svømme Club |
|
27.34 |
|
|
|
57.71 |
|
57 |
Emil Östrand |
1998 |
Järfälla Simsällskap |
|
28.57 |
|
|
|
58.75 |
|
58 |
Wictor Häggblad |
1994 |
Åkersberga Simsällskap |
|
27.56 |
|
|
|
59.13 |
|
59 |
Gustav Norén-Vosveldt |
1996 |
Härnösands Simsällskap |
|
28.97 |
|
|
|
59.95 |
|
60 |
Tobias Hörlin |
2000 |
Väsby Simsällskap |
|
28.76 |
|
|
|
1:00.36 |
|
61 |
Andreas Hovland Nordang |
1999 |
Asker Svømmeklubb |
|
28.41 |
|
|
|
1:00.95 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Skapad av WinGrodan 1.24.00 |
Utskriftsdatum |
10 oktober 2015 |
Licensierad till: Väsby Simsällskap |
Utskriftstid |
10:33 |
|
Results Event 2 (Finals) - Official
Results Event 2 (Finals) - Official |
|
|
Competition name |
Swedish Swim Games 2015 |
|
Print Date |
10 October 2015 |
|
|
Competition place |
Upplands Väsby |
|
Print Time |
17:14 |
|
|
Organizer |
Väsby Simsällskap |
|
|
|
|
|
Pool |
25m |
|
|
|
|
|
Competition date |
10 October 2015 |
|
|
|
|
|
|
Event 2, 100m Freestyle Men, Finals |
Sponsor: Westman & Co |
Världsrekord Seniorer: Amaury Leveaux (1985) 44.94 2008-12-13 |
Europarekord Seniorer: Amaury Leveaux (1985) 44.94 2008-12-13 |
SR: Stefan Nystrand (1981) 45.54 2009-11-10 |
SR Juniorer: Oscar Ekström (1994) 48.36 2012-11-24 |
|
|
Generated by WinGrodan 1.24.00 |
Print Date |
10 October 2015 |
Licensed to: Väsby Simsällskap |
Print Time |
17:14 |
|
Resultat Gren 3 (Försök) - Officiell
Resultat Gren 3 (Försök) - Officiell |
|
|
Tävling |
Swedish Swim Games 2015 |
|
Utskriftsdatum |
10 oktober 2015 |
|
|
Tävlingsort |
Upplands Väsby |
|
Utskriftstid |
11:40 |
|
|
Arrangör |
Väsby Simsällskap |
|
|
|
|
|
Bassäng |
25m |
|
|
|
|
|
Tävlingsdatum |
10 oktober 2015 |
|
|
|
|
|
|
Gren 3, 200m Freestyle Women, Försök |
Sponsor: Väsbyhem |
Världsrekord Seniorer: Federica Pellegrini (1988) 1:51.17 2009-12-13 |
Europarekord Seniorer: Federica Pellegrini (1988) 1:51.17 2009-12-13 |
SR: Sarah Sjöström (1993) 1:52.26 2013-08-07 |
SR Juniorer: Sarah Sjöström (1993) 1:52.26 2013-08-07 |
|
|
Plac. |
Namn |
Född |
Förening |
Nat |
50m |
100m |
150m |
|
Tid |
Status |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Sarah Bro |
1996 |
Team Danmark |
|
27.83 |
58.02 |
1:28.90 |
|
2:00.12 |
|
2 |
Cecilie Waage Johannesse |
1990 |
Bergens Svømme Club |
|
28.39 |
59.00 |
1:29.47 |
|
2:00.31 |
|
3 |
Signe Bro |
1999 |
Team Danmark |
|
29.14 |
1:00.21 |
1:31.83 |
|
2:03.65 |
Deltar ej i final |
4 |
Stine Lise Stenseth |
1994 |
Bærumsvømmerne |
|
29.46 |
1:00.28 |
1:31.79 |
|
2:03.71 |
|
5 |
Josefin Lindkvist |
1993 |
Väsby Simsällskap |
|
28.36 |
59.61 |
1:31.65 |
|
2:03.84 |
|
6 |
Aino Otava |
1999 |
Team Finland |
|
29.30 |
1:00.87 |
1:32.47 |
|
2:03.89 |
|
7 |
Maria Thompson Clausen |
1996 |
Bærumsvømmerne |
|
29.07 |
1:00.18 |
1:31.55 |
|
2:03.98 |
|
8 |
Wioletta Orczykowska |
1997 |
Sms Krakow |
|
29.11 |
1:00.74 |
1:32.86 |
|
2:04.20 |
|
9 |
Majken Smith |
1997 |
Bærumsvømmerne |
|
29.26 |
1:00.60 |
1:32.70 |
|
2:04.49 |
Deltar ej i final |
10 |
Julie Aglund Lauridsen |
1996 |
Team Danmark |
|
29.74 |
1:01.13 |
1:32.89 |
|
2:04.56 |
Deltar ej i final |
11 |
Victoria Rung |
1992 |
Bærumsvømmerne |
|
29.21 |
1:00.56 |
1:32.69 |
|
2:04.80 |
|
12 |
Ida Eriksen |
1997 |
Järfälla Simsällskap |
|
29.18 |
1:00.29 |
1:32.66 |
|
2:05.07 |
|
13 |
Freja Gram |
1999 |
Team Danmark |
|
29.87 |
1:01.76 |
1:33.59 |
|
2:05.27 |
|
14 |
Laura Lajunen |
1992 |
Simklubben Neptun |
|
29.38 |
1:01.31 |
1:33.84 |
|
2:05.36 |
|
15 |
Marlene Pavlu Lewin |
1997 |
Simklubben Neptun |
|
29.14 |
1:00.98 |
1:33.18 |
|
2:05.49 |
|
16 |
Hedda Öritsland |
1999 |
Bærumsvømmerne |
|
29.11 |
1:00.95 |
1:33.55 |
|
2:05.82 |
|
17 |
Aleksandra Røys Stranden |
1999 |
Asker Svømmeklubb |
|
29.32 |
1:01.37 |
1:34.05 |
|
2:06.10 |
|
18 |
Malin Wallén |
1997 |
Spårvägens Simförening |
|
29.77 |
1:02.04 |
1:34.44 |
|
2:06.31 |
|
19 |
Klaudia W. Mogensen |
2000 |
Team Danmark |
|
29.93 |
1:01.80 |
1:34.09 |
|
2:06.47 |
|
20 |
Carin Klasson |
1995 |
Södertörns Simsällskap |
|
29.73 |
1:01.70 |
1:34.30 |
|
2:06.49 |
|
21 |
Melek Ayarci |
1999 |
Team Finland |
|
29.37 |
1:01.22 |
1:33.64 |
|
2:06.71 |
|
22 |
Essi-Maria Lillman |
2000 |
Team Finland |
|
29.61 |
1:01.39 |
1:34.13 |
|
2:06.72 |
|
23 |
Alida Ramdén |
1997 |
Södertälje Simsällskap |
|
29.46 |
1:01.05 |
1:34.17 |
|
2:07.26 |
|
24 |
Julia Bruneau |
1999 |
Lahden Uimaseura |
|
29.67 |
1:01.70 |
1:34.68 |
|
2:07.57 |
|
25 |
Tove Sparrman |
1996 |
Väsby Simsällskap |
|
28.98 |
1:01.43 |
1:34.65 |
|
2:07.66 |
|
26 |
Louise Halldén |
1998 |
Väsby Simsällskap |
|
29.41 |
1:01.63 |
1:34.75 |
|
2:08.12 |
|
27 |
Amalie Kristiansen |
1995 |
Bergens Svømme Club |
|
29.54 |
1:02.00 |
1:35.14 |
|
2:08.23 |
|
28 |
Emma Dimitriou Sagré |
1999 |
Alingsås SLS |
|
29.25 |
1:01.52 |
1:34.96 |
|
2:08.27 |
|
29 |
Greta Nykvist |
1996 |
Södertörns Simsällskap |
|
29.71 |
1:02.44 |
1:35.97 |
|
2:08.72 |
|
30 |
Hannah Brunzell |
2001 |
Västerås Simsällskap |
|
30.11 |
1:03.29 |
1:36.42 |
|
2:09.00 |
|
31 |
Elvira Eklund-Ramböl |
1997 |
Karlstads Simsällskap |
|
30.24 |
1:02.86 |
1:36.01 |
|
2:09.17 |
|
32 |
Gloria Muzito |
2002 |
Sundsvalls Simsällskap |
|
30.18 |
1:03.15 |
1:37.18 |
|
2:09.60 |
|
33 |
Karianne Reinertsen |
1997 |
Bergensvømmerne |
|
29.93 |
1:02.36 |
1:35.99 |
|
2:09.81 |
|
34 |
Wilma Persson |
2001 |
Sundsvalls Simsällskap |
|
30.09 |
1:02.86 |
1:36.82 |
|
2:10.12 |
|
35 |
Roosa Mört |
1999 |
Team Finland |
|
29.00 |
1:02.64 |
1:36.22 |
|
2:10.44 |
|
36 |
Emma Varga |
1997 |
Simklubben Neptun |
|
30.36 |
1:03.39 |
1:37.11 |
|
2:10.47 |
|
37 |
Cassandra Engback |
1999 |
Södertörns Simsällskap |
|
29.45 |
1:01.94 |
1:35.86 |
|
2:10.95 |
|
38 |
Mie Kreybu |
1999 |
Bergensvømmerne |
|
30.96 |
1:04.43 |
1:37.89 |
|
2:11.45 |
|
39 |
Julia Farkas |
1996 |
Ullensakersvømmerne |
|
30.28 |
1:03.56 |
1:37.61 |
|
2:11.75 |
|
40 |
Miia Hurskainen |
1992 |
Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku |
|
29.74 |
1:03.75 |
1:38.51 |
|
2:12.33 |
|
41 |
Magdalena Sproska |
1997 |
Sms Krakow |
|
30.31 |
1:03.03 |
1:37.72 |
|
2:12.56 |
|
42 |
Tova Andersson |
2001 |
Väsby Simsällskap |
|
30.09 |
1:04.13 |
1:38.90 |
|
2:13.18 |
|
43 |
Karina Rønning |
2000 |
Asker Svømmeklubb |
|
31.26 |
1:05.48 |
1:40.05 |
|
2:13.86 |
|
44 |
Linda Lidström |
1997 |
Järfälla Simsällskap |
|
31.58 |
1:06.14 |
1:40.71 |
|
2:14.22 |
|
45 |
Victoria Åberg |
2001 |
Västerås Simsällskap |
|
30.64 |
1:04.54 |
1:39.79 |
|
2:15.28 |
|
46 |
Ida Pettersson |
1999 |
Stockholmspolisens Sim IF |
|
30.39 |
1:04.65 |
1:39.17 |
|
2:15.46 |
|
47 |
Lina Bergqvist |
1998 |
Sundsvalls Simsällskap |
|
31.26 |
1:06.17 |
1:41.85 |
|
2:16.76 |
|
48 |
Louise Peacock |
2001 |
Väsby Simsällskap |
|
30.94 |
1:05.30 |
1:41.31 |
|
2:17.11 |
|
49 |
Alice Sundberg |
1999 |
Täby Sim |
|
31.19 |
1:05.68 |
1:41.78 |
|
2:17.39 |
|
50 |
Hanna Hargsten |
1999 |
Solna Sundbyberg SS 04 |
|
31.76 |
1:07.03 |
1:43.00 |
|
2:18.21 |
|
51 |
Tina Huslid |
2000 |
Södertälje Simsällskap |
|
30.62 |
1:05.58 |
1:43.02 |
|
2:19.00 |
|
52 |
Veronica Cobo-Lone |
1999 |
Bergens Svømme Club |
|
31.78 |
1:06.69 |
1:43.00 |
|
2:19.34 |
|
53 |
Ebba Andersson |
2001 |
Väsby Simsällskap |
|
33.00 |
1:10.61 |
1:47.57 |
|
2:23.13 |
|
53 |
Natalie Hestdal |
1999 |
Bergensvømmerne |
|
32.47 |
1:08.53 |
1:45.57 |
|
2:23.13 |
|
55 |
Hanna Mattsson |
1998 |
Sundsvalls Simsällskap |
|
32.34 |
1:08.37 |
1:45.90 |
|
2:24.28 |
|
56 |
Solveig Ramallo |
1993 |
Karlstads Simsällskap |
|
32.45 |
1:09.45 |
1:48.58 |
|
2:27.23 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Skapad av WinGrodan 1.24.00 |
Utskriftsdatum |
10 oktober 2015 |
Licensierad till: Väsby Simsällskap |
Utskriftstid |
11:40 |
|
Results Event 3 (Finals) - Official
Results Event 3 (Finals) - Official |
|
|
Competition name |
Swedish Swim Games 2015 |
|
Print Date |
10 October 2015 |
|
|
Competition place |
Upplands Väsby |
|
Print Time |
17:19 |
|
|
Organizer |
Väsby Simsällskap |
|
|
|
|
|
Pool |
25m |
|
|
|
|
|
Competition date |
10 October 2015 |
|
|
|
|
|
|
Event 3, 200m Freestyle Women, Finals |
Sponsor: Väsbyhem |
Världsrekord Seniorer: Federica Pellegrini (1988) 1:51.17 2009-12-13 |
Europarekord Seniorer: Federica Pellegrini (1988) 1:51.17 2009-12-13 |
SR: Sarah Sjöström (1993) 1:52.26 2013-08-07 |
SR Juniorer: Sarah Sjöström (1993) 1:52.26 2013-08-07 |
|
|
Place |
Name |
Born |
Club |
Nat |
50m |
100m |
150m |
|
Finish |
Status |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Sarah Bro |
1996 |
Team Danmark |
|
28.25 |
58.59 |
1:28.88 |
|
1:58.60 |
|
2 |
Cecilie Waage Johannesse |
1990 |
Bergens Svømme Club |
|
28.31 |
58.99 |
1:29.37 |
|
1:59.90 |
|
3 |
Josefin Lindkvist |
1993 |
Väsby Simsällskap |
|
28.50 |
59.47 |
1:30.98 |
|
2:02.56 |
|
4 |
Aino Otava |
1999 |
Team Finland |
|
29.75 |
1:01.32 |
1:32.72 |
|
2:03.16 |
|
5 |
Maria Thompson Clausen |
1996 |
Bærumsvømmerne |
|
28.88 |
1:00.00 |
1:31.45 |
|
2:03.70 |
|
6 |
Stine Lise Stenseth |
1994 |
Bærumsvømmerne |
|
29.32 |
1:00.38 |
1:32.08 |
|
2:04.55 |
|
7 |
Victoria Rung |
1992 |
Bærumsvømmerne |
|
29.16 |
1:00.28 |
1:32.38 |
|
2:04.90 |
|
8 |
Wioletta Orczykowska |
1997 |
Sms Krakow |
|
30.00 |
1:01.65 |
1:33.78 |
|
2:05.58 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Generated by WinGrodan 1.24.00 |
Print Date |
10 October 2015 |
Licensed to: Väsby Simsällskap |
Print Time |
17:19 |
|
Resultat Gren 4 (Försök) - Officiell
Resultat Gren 4 (Försök) - Officiell |
|
|
Tävling |
Swedish Swim Games 2015 |
|
Utskriftsdatum |
10 oktober 2015 |
|
|
Tävlingsort |
Upplands Väsby |
|
Utskriftstid |
11:01 |
|
|
Arrangör |
Väsby Simsällskap |
|
|
|
|
|
Bassäng |
25m |
|
|
|
|
|
Tävlingsdatum |
10 oktober 2015 |
|
|
|
|
|
|
Gren 4, 50m Breaststroke Men, Försök |
Sponsor: IC-Control |
Världsrekord Seniorer: Cameron van der Burgh (1988) 25.25 2009-11-14 |
Europarekord Seniorer: Fabio Scozzoli (1988) 26.11 2011-08-04 |
SR: Jakob Dorch (1985) 26.55 2009-12-12 |
SR Juniorer: Johannes Skagius (1995) 26.57 2013-12-14 |
|
|
Skapad av WinGrodan 1.24.00 |
Utskriftsdatum |
10 oktober 2015 |
Licensierad till: Väsby Simsällskap |
Utskriftstid |
11:01 |
|
Results Event 4 (Finals) - Official
Results Event 4 (Finals) - Official |
|
|
Competition name |
Swedish Swim Games 2015 |
|
Print Date |
10 October 2015 |
|
|
Competition place |
Upplands Väsby |
|
Print Time |
17:24 |
|
|
Organizer |
Väsby Simsällskap |
|
|
|
|
|
Pool |
25m |
|
|
|
|
|
Competition date |
10 October 2015 |
|
|
|
|
|
|
Event 4, 50m Breaststroke Men, Finals |
Sponsor: IC-Control |
Världsrekord Seniorer: Cameron van der Burgh (1988) 25.25 2009-11-14 |
Europarekord Seniorer: Fabio Scozzoli (1988) 26.11 2011-08-04 |
SR: Jakob Dorch (1985) 26.55 2009-12-12 |
SR Juniorer: Johannes Skagius (1995) 26.57 2013-12-14 |
|
|
Generated by WinGrodan 1.24.00 |
Print Date |
10 October 2015 |
Licensed to: Väsby Simsällskap |
Print Time |
17:24 |
|
Resultat Gren 5 (Försök) - Officiell
Resultat Gren 5 (Försök) - Officiell |
|
|
Tävling |
Swedish Swim Games 2015 |
|
Utskriftsdatum |
10 oktober 2015 |
|
|
Tävlingsort |
Upplands Väsby |
|
Utskriftstid |
11:12 |
|
|
Arrangör |
Väsby Simsällskap |
|
|
|
|
|
Bassäng |
25m |
|
|
|
|
|
Tävlingsdatum |
10 oktober 2015 |
|
|
|
|
|
|
Gren 5, 100m Breaststroke Women, Försök |
Sponsor: Medley |
Världsrekord Seniorer: Ruta Meilutyte (1997) 1:02.36 2013-10-12 |
Europarekord Seniorer: Ruta Meilutyte (1997) 1:02.36 2013-10-12 |
SR: Emma Igelström (1980) 1:05.11 2003-03-16 |
SR Juniorer: Joline Höstman (1988) 1:06.13 2008-11-11 |
|
|
Plac. |
Namn |
Född |
Förening |
Nat |
50m |
|
|
|
Tid |
Status |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Sara Thydén |
1989 |
Väsby Simsällskap |
|
32.80 |
|
|
|
1:09.23 |
|
2 |
Ingalill Urrang Naustvik |
1995 |
Bergens Svømme Club |
|
32.71 |
|
|
|
1:09.41 |
|
3 |
Josefine B. Pedersen |
1999 |
Team Danmark |
|
33.47 |
|
|
|
1:10.03 |
|
4 |
Ariel Braathen |
1999 |
Bergens Svømme Club |
|
32.73 |
|
|
|
1:10.35 |
|
5 |
Elida Marie Folkedal Hole |
1996 |
Bergens Svømme Club |
|
34.25 |
|
|
|
1:10.79 |
|
6 |
Sini Koivu |
1999 |
Team Finland |
|
33.19 |
|
|
|
1:10.85 |
|
7 |
Milana Salih |
1997 |
Simklubben Neptun |
|
34.27 |
|
|
|
1:11.15 |
|
8 |
Stina Heimnes |
1997 |
Bergensvømmerne |
|
34.16 |
|
|
|
1:11.46 |
|
9 |
Nadja Salomonsson |
1992 |
Väsby Simsällskap |
|
33.83 |
|
|
|
1:11.83 |
|
10 |
Emilia Flyckt |
2001 |
Team Finland |
|
34.35 |
|
|
|
1:12.57 |
|
11 |
Caroline Speiner |
1994 |
Södertörns Simsällskap |
|
34.67 |
|
|
|
1:12.59 |
|
12 |
Amanda Persson |
1996 |
Filipstads Simklubb |
|
33.88 |
|
|
|
1:12.63 |
|
12 |
Linnéa Englund |
2003 |
Karlstads Simsällskap |
|
34.19 |
|
|
|
1:12.63 |
|
14 |
Ulrica Sandgren |
1994 |
Sundsvalls Simsällskap |
|
33.92 |
|
|
|
1:12.67 |
|
15 |
Alexandra Nilsson |
1998 |
Simklubben Neptun |
|
34.24 |
|
|
|
1:12.79 |
|
16 |
Julia Thurfjell |
1994 |
Solna Sundbyberg SS 04 |
|
34.59 |
|
|
|
1:13.05 |
|
17 |
Iida Reini |
2000 |
Team Finland |
|
34.24 |
|
|
|
1:13.17 |
|
18 |
Lina Berggren |
1998 |
Västerås Simsällskap |
|
34.71 |
|
|
|
1:13.50 |
|
19 |
Fanny Strömstedt |
1996 |
Spårvägens Simförening |
|
34.52 |
|
|
|
1:13.87 |
|
20 |
Marte Nygaard |
1998 |
Bergens Svømme Club |
|
35.87 |
|
|
|
1:14.63 |
|
21 |
Kristine Bjellvåg Braathe |
2000 |
Asker Svømmeklubb |
|
35.15 |
|
|
|
1:15.67 |
|
22 |
Katarzyna Durczynska |
1999 |
Sms Krakow |
|
34.98 |
|
|
|
1:15.85 |
|
23 |
Emma Wahlund |
1998 |
Väsby Simsällskap |
|
35.78 |
|
|
|
1:16.11 |
|
24 |
Andréa Persson |
1999 |
Västerås Simsällskap |
|
36.98 |
|
|
|
1:16.41 |
|
25 |
Sophia Norén |
1998 |
Solna Sundbyberg SS 04 |
|
36.22 |
|
|
|
1:16.50 |
|
26 |
Thea Ebbing Schuster |
1998 |
Bergens Svømme Club |
|
35.68 |
|
|
|
1:16.65 |
|
27 |
Julia Björkén |
2001 |
Väsby Simsällskap |
|
35.81 |
|
|
|
1:16.72 |
|
28 |
Ragnhild Kleppestrand |
1999 |
Bergens Svømme Club |
|
36.20 |
|
|
|
1:17.08 |
|
29 |
Thea Krugerud Skjeggestad |
2001 |
Asker Svømmeklubb |
|
36.84 |
|
|
|
1:17.26 |
|
30 |
Henriette Kronstad Hellan |
1998 |
Bergens Svømme Club |
|
36.08 |
|
|
|
1:17.61 |
|
31 |
Erica Christensen Weistrand |
1997 |
Södertälje Simsällskap |
|
36.38 |
|
|
|
1:17.65 |
|
32 |
Malin Eklund |
2001 |
Västerås Simsällskap |
|
36.96 |
|
|
|
1:17.93 |
|
33 |
Solène Arnou |
2000 |
Södertälje Simsällskap |
|
37.88 |
|
|
|
1:21.13 |
|
34 |
Hanna Ekengren |
1998 |
Sundsvalls Simsällskap |
|
38.45 |
|
|
|
1:21.16 |
|
35 |
Eline Nygaard |
2000 |
Bergens Svømme Club |
|
38.01 |
|
|
|
1:21.38 |
|
36 |
Stine Dale |
1998 |
Bergens Svømme Club |
|
38.71 |
|
|
|
1:21.58 |
|
37 |
Rebecca Höglind |
1998 |
Solna Sundbyberg SS 04 |
|
38.30 |
|
|
|
1:21.83 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Skapad av WinGrodan 1.24.00 |
Utskriftsdatum |
10 oktober 2015 |
Licensierad till: Väsby Simsällskap |
Utskriftstid |
11:12 |
|
Results Event 5 (Finals) - Official
Results Event 5 (Finals) - Official |
|
|
Competition name |
Swedish Swim Games 2015 |
|
Print Date |
10 October 2015 |
|
|
Competition place |
Upplands Väsby |
|
Print Time |
17:28 |
|
|
Organizer |
Väsby Simsällskap |
|
|
|
|
|
Pool |
25m |
|
|
|
|
|
Competition date |
10 October 2015 |
|
|
|
|
|
|
Event 5, 100m Breaststroke Women, Finals |
Sponsor: Medley |
Världsrekord Seniorer: Ruta Meilutyte (1997) 1:02.36 2013-10-12 |
Europarekord Seniorer: Ruta Meilutyte (1997) 1:02.36 2013-10-12 |
SR: Emma Igelström (1980) 1:05.11 2003-03-16 |
SR Juniorer: Joline Höstman (1988) 1:06.13 2008-11-11 |
|
|
Place |
Name |
Born |
Club |
Nat |
50m |
|
|
|
Finish |
Status |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Sara Thydén |
1989 |
Väsby Simsällskap |
|
32.59 |
|
|
|
1:08.72 |
|
2 |
Ingalill Urrang Naustvik |
1995 |
Bergens Svømme Club |
|
32.34 |
|
|
|
1:08.79 |
|
3 |
Josefine B. Pedersen |
1999 |
Team Danmark |
|
32.90 |
|
|
|
1:09.15 |
|
4 |
Ariel Braathen |
1999 |
Bergens Svømme Club |
|
33.08 |
|
|
|
1:09.28 |
|
5 |
Sini Koivu |
1999 |
Team Finland |
|
33.25 |
|
|
|
1:10.48 |
|
6 |
Milana Salih |
1997 |
Simklubben Neptun |
|
33.61 |
|
|
|
1:10.68 |
|
7 |
Elida Marie Folkedal Hole |
1996 |
Bergens Svømme Club |
|
32.80 |
|
|
|
1:10.77 |
|
8 |
Stina Heimnes |
1997 |
Bergensvømmerne |
|
33.81 |
|
|
|
1:11.07 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Generated by WinGrodan 1.24.00 |
Print Date |
10 October 2015 |
Licensed to: Väsby Simsällskap |
Print Time |
17:28 |
|
Results Event 6 (Finals) - Official
Results Event 6 (Finals) - Official |
|
|
Competition name |
Swedish Swim Games 2015 |
|
Print Date |
10 October 2015 |
|
|
Competition place |
Upplands Väsby |
|
Print Time |
17:50 |
|
|
Organizer |
Väsby Simsällskap |
|
|
|
|
|
Pool |
25m |
|
|
|
|
|
Competition date |
10 October 2015 |
|
|
|
|
|
|
Event 6, 400m Ind Medley Men, Finals |
Sponsor: Sandas-Tvätt & Bilservice |
Världsrekord Seniorer: Ryan Lochte (1984) 3:55.50 2010-12-16 |
Europarekord Seniorer: Laszlo Cseh (1985) 3:57.27 2009-12-11 |
SR: Christoffer Wallin (1990) 4:10.93 2009-12-11 |
SR Juniorer: Christoffer Wallin (1990) 4:10.93 2009-12-11 |
|
|
Place |
Name |
Born |
Club |
Nat |
100m |
200m |
300m |
|
Finish |
Status |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Oskar Ericsson |
1997 |
Täby Sim |
|
1:00.88 |
2:07.15 |
3:23.74 |
|
4:23.85 |
|
2 |
William Lulek |
1998 |
Simklubben Neptun |
|
1:04.38 |
2:13.54 |
3:29.34 |
|
4:29.22 |
|
3 |
Vegard Straume |
1998 |
Bergens Svømme Club |
|
1:02.37 |
2:10.12 |
3:28.37 |
|
4:29.67 |
|
4 |
Filip Björkholm |
1998 |
Västerås Simsällskap |
|
1:00.83 |
2:11.17 |
3:29.79 |
|
4:31.44 |
|
5 |
Jonathan Müller |
1997 |
Team Danmark |
|
1:02.55 |
2:12.33 |
3:30.01 |
|
4:32.25 |
|
6 |
Daniel Räisänen |
1999 |
Täby Sim |
|
1:02.41 |
2:14.89 |
3:29.56 |
|
4:33.02 |
|
7 |
Kasper Jämsä |
1997 |
Lahden Uimaseura |
|
1:03.73 |
2:14.31 |
3:29.94 |
|
4:33.07 |
|
8 |
Joel Westerlind |
1996 |
Härnösands Simsällskap |
|
1:03.37 |
2:16.05 |
3:34.66 |
|
4:36.33 |
|
9 |
Gustav Swedenborg |
1998 |
Järfälla Simsällskap |
|
1:03.50 |
2:16.04 |
3:35.15 |
|
4:37.35 |
|
10 |
Gustav Lindström |
1998 |
Skellefte Simsällskap 34 |
|
1:01.35 |
2:11.00 |
3:32.95 |
|
4:37.60 |
|
11 |
Ludwig Hareskog |
1998 |
Södertälje Simsällskap |
|
1:08.21 |
2:22.79 |
3:41.36 |
|
4:47.11 |
|
12 |
Sigurd Anfinset |
1998 |
Bergens Svømme Club |
|
1:04.94 |
2:18.92 |
3:44.11 |
|
4:48.63 |
|
13 |
Martin Falk |
1999 |
Stockholmspolisens Sim IF |
|
1:06.42 |
2:20.85 |
3:42.83 |
|
4:51.05 |
|
14 |
Samuel Talback |
2000 |
Järfälla Simsällskap |
|
1:07.43 |
2:20.98 |
3:46.07 |
|
4:56.41 |
|
15 |
Alfred Åström |
1997 |
Stockholmspolisens Sim IF |
|
1:08.72 |
2:27.71 |
3:52.15 |
|
5:01.44 |
|
16 |
Hallvard Anfinset |
2000 |
Bergens Svømme Club |
|
1:09.51 |
2:29.36 |
3:58.42 |
|
5:06.26 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Generated by WinGrodan 1.24.00 |
Print Date |
10 October 2015 |
Licensed to: Väsby Simsällskap |
Print Time |
17:50 |
|
Resultat Gren 7 (Försök) - Officiell
Resultat Gren 7 (Försök) - Officiell |
|
|
Tävling |
Swedish Swim Games 2015 |
|
Utskriftsdatum |
10 oktober 2015 |
|
|
Tävlingsort |
Upplands Väsby |
|
Utskriftstid |
12:03 |
|
|
Arrangör |
Väsby Simsällskap |
|
|
|
|
|
Bassäng |
25m |
|
|
|
|
|
Tävlingsdatum |
10 oktober 2015 |
|
|
|
|
|
|
Gren 7, 100m Butterfly Women, Försök |
Sponsor: Tiger |
Världsrekord Seniorer: Diane Bui Duyet (1979) 55.05 2009-12-12 |
Europarekord Seniorer: Diane Bui Duyet (1979) 55.05 2009-12-12 |
SR: Therese Alshammar (1977) 55.53 2010-11-06 |
SR Juniorer: Sarah Sjöström (1993) 55.78 2013-12-15 |
|
|
Plac. |
Namn |
Född |
Förening |
Nat |
50m |
|
|
|
Tid |
Status |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Emilie Beckmann |
1997 |
Team Danmark |
|
27.29 |
|
|
|
58.88 |
|
2 |
Therese Alshammar |
1977 |
Täby Sim |
|
26.93 |
|
|
|
59.74 |
Deltar ej i final |
3 |
Amalie Mikkelsen |
1997 |
Team Danmark |
|
28.45 |
|
|
|
1:00.04 |
|
4 |
Sohvi Nenonen |
1999 |
Team Finland |
|
28.92 |
|
|
|
1:01.80 |
|
5 |
Monica Waage Johannessen |
1990 |
Bergens Svømme Club |
|
28.71 |
|
|
|
1:01.88 |
|
6 |
Josefin Lindkvist |
1993 |
Väsby Simsällskap |
|
28.72 |
|
|
|
1:02.46 |
|
7 |
Katrine Bukh Villesen |
2000 |
Team Danmark |
|
29.12 |
|
|
|
1:02.57 |
|
8 |
Hedda Öritsland |
1999 |
Bærumsvømmerne |
|
29.99 |
|
|
|
1:03.26 |
|
9 |
Merete Toft Jensen |
1999 |
Team Danmark |
|
30.24 |
|
|
|
1:03.31 |
|
10 |
Maria Thompson Clausen |
1996 |
Bærumsvømmerne |
|
29.76 |
|
|
|
1:03.60 |
|
11 |
Rebecka Gustafsson |
1998 |
Strängnäs Simsällskap |
|
30.07 |
|
|
|
1:03.66 |
|
12 |
Helena R. Bach |
2000 |
Team Danmark |
|
30.71 |
|
|
|
1:04.09 |
|
13 |
Victoria Rung |
1992 |
Bærumsvømmerne |
|
30.26 |
|
|
|
1:04.19 |
|
14 |
Emilie Olsen Bakke |
1998 |
Asker Svømmeklubb |
|
30.65 |
|
|
|
1:04.62 |
|
15 |
Merina Suoranta |
1999 |
Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku |
|
30.42 |
|
|
|
1:04.89 |
|
16 |
Vilma Oura |
2001 |
Team Finland |
|
30.10 |
|
|
|
1:04.92 |
|
17 |
Reetta Kanervo |
1999 |
Team Finland |
|
30.33 |
|
|
|
1:04.93 |
|
18 |
Emma la Cour |
1999 |
Team Danmark |
|
30.64 |
|
|
|
1:04.98 |
|
19 |
Alma Lumio |
1999 |
Team Finland |
|
29.98 |
|
|
|
1:05.29 |
|
20 |
Elin Haugland |
1996 |
Bergensvømmerne |
|
30.79 |
|
|
|
1:05.51 |
|
21 |
Susann Pleym Olsen |
1997 |
Bergensvømmerne |
|
30.41 |
|
|
|
1:05.61 |
|
22 |
Isabelle Hanson |
1998 |
Järfälla Simsällskap |
|
31.59 |
|
|
|
1:05.96 |
|
23 |
Mathilda Eriksson |
2001 |
Solna Sundbyberg SS 04 |
|
30.66 |
|
|
|
1:06.02 |
|
24 |
Cassandra Engback |
1999 |
Södertörns Simsällskap |
|
31.60 |
|
|
|
1:06.13 |
|
25 |
Alexandra Uusaro |
1995 |
Täby Sim |
|
30.88 |
|
|
|
1:06.21 |
|
26 |
Emilie Lie Mathisen |
1998 |
Bergens Svømme Club |
|
30.09 |
|
|
|
1:06.35 |
|
27 |
Emma Bring |
1995 |
Stockholms Kappsimningsklubb |
|
31.40 |
|
|
|
1:06.36 |
|
28 |
Carin Klasson |
1995 |
Södertörns Simsällskap |
|
31.45 |
|
|
|
1:06.64 |
|
29 |
Sophie Amalie Schön |
1999 |
Team Danmark |
|
30.13 |
|
|
|
1:06.77 |
|
30 |
Elvira Eklund-Ramböl |
1997 |
Karlstads Simsällskap |
|
31.66 |
|
|
|
1:07.63 |
|
31 |
Ida Konkka |
2000 |
Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku |
|
29.69 |
|
|
|
1:08.06 |
|
32 |
Alida Ramdén |
1997 |
Södertälje Simsällskap |
|
31.69 |
|
|
|
1:08.21 |
|
33 |
Kajsa Sparrman |
1999 |
Väsby Simsällskap |
|
31.26 |
|
|
|
1:08.25 |
|
34 |
Hanne Melin Romstad |
1999 |
Väsby Simsällskap |
|
31.62 |
|
|
|
1:08.43 |
|
34 |
Marthe Østlyngen Dalan |
1998 |
Asker Svømmeklubb |
|
32.44 |
|
|
|
1:08.43 |
|
36 |
Erica Christensen Weistrand |
1997 |
Södertälje Simsällskap |
|
32.61 |
|
|
|
1:09.01 |
|
37 |
Victoria Åberg |
2001 |
Västerås Simsällskap |
|
32.06 |
|
|
|
1:09.12 |
|
38 |
Thea Anderssen Søreng |
1997 |
Bergens Svømme Club |
|
32.40 |
|
|
|
1:09.84 |
|
39 |
Linda-Marie Slotte |
1994 |
Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku |
|
31.71 |
|
|
|
1:10.11 |
|
40 |
Helene Helo |
1999 |
Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku |
|
32.16 |
|
|
|
1:10.21 |
|
41 |
Filippa Berndtson |
1997 |
Solna Sundbyberg SS 04 |
|
32.31 |
|
|
|
1:10.48 |
|
42 |
Jessica Berg |
1998 |
Stockholmspolisens Sim IF |
|
31.74 |
|
|
|
1:11.00 |
|
43 |
Alice Sundberg |
1999 |
Täby Sim |
|
33.17 |
|
|
|
1:11.80 |
|
44 |
Ida Pettersson |
1999 |
Stockholmspolisens Sim IF |
|
33.87 |
|
|
|
1:14.70 |
|
45 |
Veronica Cobo-Lone |
1999 |
Bergens Svømme Club |
|
35.43 |
|
|
|
1:15.68 |
|
- |
Emelie Åkerström |
1995 |
Simklubben Neptun |
|
|
|
|
|
DNS |
|
- |
Emilie Nyenget Lövberg |
1995 |
Bærumsvømmerne |
|
|
|
|
|
DSQ |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Skapad av WinGrodan 1.24.00 |
Utskriftsdatum |
10 oktober 2015 |
Licensierad till: Väsby Simsällskap |
Utskriftstid |
12:03 |
|
Results Event 7 (Finals) - Official
Results Event 7 (Finals) - Official |
|
|
Competition name |
Swedish Swim Games 2015 |
|
Print Date |
10 October 2015 |
|
|
Competition place |
Upplands Väsby |
|
Print Time |
17:54 |
|
|
Organizer |
Väsby Simsällskap |
|
|
|
|
|
Pool |
25m |
|
|
|
|
|
Competition date |
10 October 2015 |
|
|
|
|
|
|
Event 7, 100m Butterfly Women, Finals |
Sponsor: Tiger |
Världsrekord Seniorer: Diane Bui Duyet (1979) 55.05 2009-12-12 |
Europarekord Seniorer: Diane Bui Duyet (1979) 55.05 2009-12-12 |
SR: Therese Alshammar (1977) 55.53 2010-11-06 |
SR Juniorer: Sarah Sjöström (1993) 55.78 2013-12-15 |
|
|
Generated by WinGrodan 1.24.00 |
Print Date |
10 October 2015 |
Licensed to: Väsby Simsällskap |
Print Time |
17:54 |
|
Resultat Gren 8 (Försök) - Officiell
Resultat Gren 8 (Försök) - Officiell |
|
|
Tävling |
Swedish Swim Games 2015 |
|
Utskriftsdatum |
10 oktober 2015 |
|
|
Tävlingsort |
Upplands Väsby |
|
Utskriftstid |
11:46 |
|
|
Arrangör |
Väsby Simsällskap |
|
|
|
|
|
Bassäng |
25m |
|
|
|
|
|
Tävlingsdatum |
10 oktober 2015 |
|
|
|
|
|
|
Gren 8, 100m Backstroke Men, Försök |
Sponsor: E&D |
Världsrekord Seniorer: Nick Thoman (1986) 48.94 2009-12-18 |
Europarekord Seniorer: Stanislav Donets (1983) 48.95 2010-12-19 |
SR: Pontus Renholm (1986) 51.35 2009-12-12 |
SR Juniorer: Måns Hjelm (1992) 53.33 2009-12-12 |
|
|
Skapad av WinGrodan 1.24.00 |
Utskriftsdatum |
10 oktober 2015 |
Licensierad till: Väsby Simsällskap |
Utskriftstid |
11:46 |
|
Results Event 8 (Finals) - Official
Results Event 8 (Finals) - Official |
|
|
Competition name |
Swedish Swim Games 2015 |
|
Print Date |
10 October 2015 |
|
|
Competition place |
Upplands Väsby |
|
Print Time |
17:58 |
|
|
Organizer |
Väsby Simsällskap |
|
|
|
|
|
Pool |
25m |
|
|
|
|
|
Competition date |
10 October 2015 |
|
|
|
|
|
|
Event 8, 100m Backstroke Men, Finals |
Sponsor: E&D |
Världsrekord Seniorer: Nick Thoman (1986) 48.94 2009-12-18 |
Europarekord Seniorer: Stanislav Donets (1983) 48.95 2010-12-19 |
SR: Pontus Renholm (1986) 51.35 2009-12-12 |
SR Juniorer: Måns Hjelm (1992) 53.33 2009-12-12 |
|
|
Place |
Name |
Born |
Club |
Nat |
50m |
|
|
|
Finish |
Status |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Magnus Jákupsson |
1994 |
Farum Svømmeklub |
|
25.19 |
|
|
|
52.25 |
Egna |
2 |
Alexander Nyström |
1990 |
Simklubben Neptun |
|
25.85 |
|
|
|
53.22 |
|
3 |
Markus Lie |
1995 |
Bergensvømmerne |
|
25.91 |
|
|
|
53.55 |
|
4 |
Kevin Witt Christensen |
1995 |
Farum Svømmeklub |
|
26.68 |
|
|
|
54.40 |
|
5 |
Janne Markkanen |
1994 |
Swimming Jyväskylä |
|
26.99 |
|
|
|
55.61 |
|
6 |
Dawid Murzyn |
1997 |
Sms Krakow |
|
27.17 |
|
|
|
55.62 |
|
7 |
Christoffer Fredriksson |
1997 |
Team Finland |
|
26.76 |
|
|
|
55.75 |
|
8 |
Tomoe Zenimoto Hvas |
2000 |
Bærumsvømmerne |
|
27.76 |
|
|
|
56.89 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Generated by WinGrodan 1.24.00 |
Print Date |
10 October 2015 |
Licensed to: Väsby Simsällskap |
Print Time |
17:58 |
|
Resultat Gren 9 (Försök) - Officiell
Resultat Gren 9 (Försök) - Officiell |
|
|
Tävling |
Swedish Swim Games 2015 |
|
Utskriftsdatum |
10 oktober 2015 |
|
|
Tävlingsort |
Upplands Väsby |
|
Utskriftstid |
11:54 |
|
|
Arrangör |
Väsby Simsällskap |
|
|
|
|
|
Bassäng |
25m |
|
|
|
|
|
Tävlingsdatum |
10 oktober 2015 |
|
|
|
|
|
|
Gren 9, 50m Backstroke Women, Försök |
Sponsor: Fürst VVS & Energiteknik |
Världsrekord Seniorer: Sanja Jovanovic (1986) 25.70 2009-12-12 |
Europarekord Seniorer: Sanja Jovanovic (1986) 25.70 2009-12-12 |
SR: Therese Alshammar (1977) 26.62 2009-11-29 |
SR Juniorer: Michelle Coleman (1993) 26.67 2013-12-14 |
|
|
Skapad av WinGrodan 1.24.00 |
Utskriftsdatum |
10 oktober 2015 |
Licensierad till: Väsby Simsällskap |
Utskriftstid |
11:54 |
|
Results Event 9 (Finals) - Official
Results Event 9 (Finals) - Official |
|
|
Competition name |
Swedish Swim Games 2015 |
|
Print Date |
10 October 2015 |
|
|
Competition place |
Upplands Väsby |
|
Print Time |
18:03 |
|
|
Organizer |
Väsby Simsällskap |
|
|
|
|
|
Pool |
25m |
|
|
|
|
|
Competition date |
10 October 2015 |
|
|
|
|
|
|
Event 9, 50m Backstroke Women, Finals |
Sponsor: Fürst VVS & Energiteknik |
Världsrekord Seniorer: Sanja Jovanovic (1986) 25.70 2009-12-12 |
Europarekord Seniorer: Sanja Jovanovic (1986) 25.70 2009-12-12 |
SR: Therese Alshammar (1977) 26.62 2009-11-29 |
SR Juniorer: Michelle Coleman (1993) 26.67 2013-12-14 |
|
|
Generated by WinGrodan 1.24.00 |
Print Date |
10 October 2015 |
Licensed to: Väsby Simsällskap |
Print Time |
18:03 |
|
Resultat Gren 10 (Försök) - Officiell
Resultat Gren 10 (Försök) - Officiell |
|
|
Tävling |
Swedish Swim Games 2015 |
|
Utskriftsdatum |
10 oktober 2015 |
|
|
Tävlingsort |
Upplands Väsby |
|
Utskriftstid |
12:04 |
|
|
Arrangör |
Väsby Simsällskap |
|
|
|
|
|
Bassäng |
25m |
|
|
|
|
|
Tävlingsdatum |
10 oktober 2015 |
|
|
|
|
|
|
Gren 10, 200m Butterfly Men, Försök |
Sponsor: Kista Snabbtryck AB |
Världsrekord Seniorer: Chad Le Clos (1992) 1:49.04 2013-08-07 |
Europarekord Seniorer: Nikolay Skvortsov (1984) 1:49.46 2009-12-12 |
SR: Simon Sjödin (1986) 1:52.90 2009-11-10 |
SR Juniorer: Jesper Björk (1993) 1:56.17 2013-11-23 |
|
|
Plac. |
Namn |
Född |
Förening |
Nat |
50m |
100m |
150m |
|
Tid |
Status |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Dominik Ciezkowski |
1996 |
Sms Krakow |
|
27.72 |
58.87 |
1:30.06 |
|
2:02.06 |
|
2 |
Mikkel-Emil Rosenbom |
1999 |
Team Danmark |
|
28.15 |
59.39 |
1:31.34 |
|
2:04.05 |
|
3 |
Jacob Bernstein |
1995 |
Bærumsvømmerne |
|
28.36 |
1:00.30 |
1:33.07 |
|
2:05.16 |
|
4 |
Vegard Straume |
1998 |
Bergens Svømme Club |
|
28.60 |
1:00.44 |
1:32.62 |
|
2:05.70 |
|
5 |
Sander Nilsen Sivertsen |
1996 |
Bergens Svømme Club |
|
27.38 |
59.66 |
1:32.31 |
|
2:06.53 |
|
6 |
Viktor Fridsjö |
1998 |
Järfälla Simsällskap |
|
28.86 |
1:01.66 |
1:34.23 |
|
2:07.10 |
|
7 |
Oskar Ericsson |
1997 |
Täby Sim |
|
29.02 |
1:02.57 |
1:35.66 |
|
2:08.69 |
|
8 |
Peik Lindberg |
1999 |
Team Finland |
|
27.85 |
59.26 |
1:33.25 |
|
2:08.73 |
|
9 |
Linus Kanth |
1991 |
Västerås Simsällskap |
|
28.50 |
1:00.27 |
1:33.88 |
|
2:09.45 |
|
10 |
Gustav Lindström |
1998 |
Skellefte Simsällskap 34 |
|
29.74 |
1:02.83 |
1:37.03 |
|
2:10.71 |
|
11 |
Filip Svedberg |
1997 |
Skellefte Simsällskap 34 |
|
28.71 |
1:02.20 |
1:36.87 |
|
2:10.73 |
|
12 |
Jacob Danielsson |
1998 |
Stockholmspolisens Sim IF |
|
28.84 |
1:01.87 |
1:37.56 |
|
2:14.55 |
|
13 |
Gustav Norén-Vosveldt |
1996 |
Härnösands Simsällskap |
|
31.29 |
1:06.03 |
1:42.13 |
|
2:18.52 |
|
14 |
Sigurd Anfinset |
1998 |
Bergens Svømme Club |
|
31.62 |
1:07.61 |
1:44.22 |
|
2:19.21 |
|
15 |
Niklas Nyblom |
1999 |
Väsby Simsällskap |
|
30.29 |
1:05.45 |
1:42.84 |
|
2:20.45 |
|
16 |
Alfred Åström |
1997 |
Stockholmspolisens Sim IF |
|
32.85 |
1:09.30 |
1:46.01 |
|
2:21.93 |
|
17 |
Christian Norberg |
1998 |
Stockholmspolisens Sim IF |
|
30.86 |
1:07.02 |
1:44.41 |
|
2:22.07 |
|
18 |
Elias Soukola |
1999 |
Järvenpään Uintiklubi |
|
31.44 |
1:08.49 |
1:47.61 |
|
2:28.15 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Skapad av WinGrodan 1.24.00 |
Utskriftsdatum |
10 oktober 2015 |
Licensierad till: Väsby Simsällskap |
Utskriftstid |
12:04 |
|
Results Event 10 (Finals) - Official
Results Event 10 (Finals) - Official |
|
|
Competition name |
Swedish Swim Games 2015 |
|
Print Date |
10 October 2015 |
|
|
Competition place |
Upplands Väsby |
|
Print Time |
18:17 |
|
|
Organizer |
Väsby Simsällskap |
|
|
|
|
|
Pool |
25m |
|
|
|
|
|
Competition date |
10 October 2015 |
|
|
|
|
|
|
Event 10, 200m Butterfly Men, Finals |
Sponsor: Kista Snabbtryck AB |
Världsrekord Seniorer: Chad Le Clos (1992) 1:49.04 2013-08-07 |
Europarekord Seniorer: Nikolay Skvortsov (1984) 1:49.46 2009-12-12 |
SR: Simon Sjödin (1986) 1:52.90 2009-11-10 |
SR Juniorer: Jesper Björk (1993) 1:56.17 2013-11-23 |
|
|
Place |
Name |
Born |
Club |
Nat |
50m |
100m |
150m |
|
Finish |
Status |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Dominik Ciezkowski |
1996 |
Sms Krakow |
|
27.32 |
57.90 |
1:28.21 |
|
1:58.96 |
|
2 |
Mikkel-Emil Rosenbom |
1999 |
Team Danmark |
|
28.07 |
59.91 |
1:31.77 |
|
2:03.27 |
|
3 |
Jacob Bernstein |
1995 |
Bærumsvømmerne |
|
28.01 |
1:00.02 |
1:33.17 |
|
2:05.32 |
|
4 |
Sander Nilsen Sivertsen |
1996 |
Bergens Svømme Club |
|
27.46 |
59.32 |
1:31.08 |
|
2:05.49 |
|
5 |
Vegard Straume |
1998 |
Bergens Svømme Club |
|
29.14 |
1:01.06 |
1:33.37 |
|
2:05.93 |
|
6 |
Linus Kanth |
1991 |
Västerås Simsällskap |
|
28.35 |
1:00.38 |
1:33.40 |
|
2:08.03 |
|
7 |
Peik Lindberg |
1999 |
Team Finland |
|
27.70 |
1:00.03 |
1:33.88 |
|
2:08.45 |
|
8 |
Viktor Fridsjö |
1998 |
Järfälla Simsällskap |
|
29.77 |
1:02.45 |
1:35.32 |
|
2:10.13 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Generated by WinGrodan 1.24.00 |
Print Date |
10 October 2015 |
Licensed to: Väsby Simsällskap |
Print Time |
18:17 |
|
Resultat Gren 11 (Försök) - Officiell
Resultat Gren 11 (Försök) - Officiell |
|
|
Tävling |
Swedish Swim Games 2015 |
|
Utskriftsdatum |
10 oktober 2015 |
|
|
Tävlingsort |
Upplands Väsby |
|
Utskriftstid |
12:23 |
|
|
Arrangör |
Väsby Simsällskap |
|
|
|
|
|
Bassäng |
25m |
|
|
|
|
|
Tävlingsdatum |
10 oktober 2015 |
|
|
|
|
|
|
Gren 11, 200m Ind Medley Women, Försök |
Sponsor: ProDOB |
Världsrekord Seniorer: Katinka Hosszu (1989) 2:03.20 2013-08-07 |
Europarekord Seniorer: Katinka Hosszu (1989) 2:03.20 2013-08-07 |
SR: Sarah Sjöström (1993) 2:08.17 2012-01-27 |
SR Juniorer: Sarah Sjöström (1993) 2:08.17 2012-01-27 |
|
|
Plac. |
Namn |
Född |
Förening |
Nat |
50m |
100m |
150m |
|
Tid |
Status |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Cecilie Waage Johannesse |
1990 |
Bergens Svømme Club |
|
29.59 |
1:04.85 |
1:47.62 |
|
2:17.87 |
|
2 |
Sohvi Nenonen |
1999 |
Team Finland |
|
30.08 |
1:06.55 |
1:45.83 |
|
2:17.93 |
|
3 |
Katrine Bukh Villesen |
2000 |
Team Danmark |
|
29.56 |
1:05.86 |
1:46.39 |
|
2:18.71 |
|
4 |
Jowita Sienczyk |
1997 |
Sms Krakow |
|
30.23 |
1:06.18 |
1:46.68 |
|
2:20.02 |
|
5 |
Emilie Nyenget Lövberg |
1995 |
Bærumsvømmerne |
|
29.75 |
1:04.96 |
1:47.61 |
|
2:20.58 |
|
6 |
Sini Koivu |
1999 |
Team Finland |
|
30.07 |
1:06.89 |
1:47.17 |
|
2:20.67 |
|
7 |
Essi-Maria Lillman |
2000 |
Team Finland |
|
31.70 |
1:08.91 |
1:48.56 |
|
2:21.25 |
|
8 |
Hanna Jörlund |
1991 |
Södertörns Simsällskap |
|
31.64 |
1:08.26 |
1:48.77 |
|
2:21.86 |
|
9 |
Christine Ekman |
1994 |
Simklubben Neptun |
|
32.71 |
1:08.78 |
1:49.79 |
|
2:22.56 |
|
9 |
Helena R. Bach |
2000 |
Team Danmark |
|
30.80 |
1:07.94 |
1:50.10 |
|
2:22.56 |
|
11 |
Laura Lajunen |
1992 |
Simklubben Neptun |
|
31.38 |
1:07.53 |
1:51.39 |
|
2:22.60 |
|
12 |
Emma Rotstam |
1998 |
Järfälla Simsällskap |
|
31.29 |
1:09.84 |
1:52.00 |
|
2:24.81 |
|
13 |
Elida Marie Folkedal Hole |
1996 |
Bergens Svømme Club |
|
30.44 |
1:08.23 |
1:50.36 |
|
2:25.29 |
|
14 |
Emma la Cour |
1999 |
Team Danmark |
|
31.46 |
1:09.19 |
1:51.20 |
|
2:25.41 |
|
15 |
Hannah Brunzell |
2001 |
Västerås Simsällskap |
|
32.37 |
1:10.05 |
1:50.88 |
|
2:25.55 |
|
16 |
Merina Suoranta |
1999 |
Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku |
|
30.69 |
1:07.26 |
1:51.15 |
|
2:25.86 |
|
17 |
Clara Wiman |
1996 |
Västerås Simsällskap |
|
32.16 |
1:09.94 |
1:51.85 |
|
2:26.01 |
|
18 |
Isabelle Hanson |
1998 |
Järfälla Simsällskap |
|
31.88 |
1:09.09 |
1:51.68 |
|
2:26.12 |
|
19 |
Merete Toft Jensen |
1999 |
Team Danmark |
|
31.05 |
1:10.58 |
1:53.08 |
|
2:26.22 |
|
20 |
Amanda Persson |
1996 |
Filipstads Simklubb |
|
30.90 |
1:09.56 |
1:50.83 |
|
2:26.26 |
|
21 |
Malin Wallén |
1997 |
Spårvägens Simförening |
|
32.37 |
1:09.04 |
1:53.38 |
|
2:26.42 |
|
22 |
Alma Lumio |
1999 |
Team Finland |
|
30.84 |
1:09.11 |
1:51.55 |
|
2:26.58 |
|
23 |
Stina Heimnes |
1997 |
Bergensvømmerne |
|
34.12 |
1:12.89 |
1:51.35 |
|
2:26.80 |
|
24 |
Emma Sundstrand |
2001 |
Södertälje Simsällskap |
|
31.44 |
1:10.20 |
1:53.33 |
|
2:27.00 |
|
25 |
Ayleen Burt |
1997 |
Stockholmspolisens Sim IF |
|
31.43 |
1:08.54 |
1:52.85 |
|
2:27.26 |
|
26 |
Magdalena Sproska |
1997 |
Sms Krakow |
|
31.42 |
1:08.65 |
1:52.07 |
|
2:27.51 |
|
27 |
Emma Dimitriou Sagré |
1999 |
Alingsås SLS |
|
32.03 |
1:09.96 |
1:52.96 |
|
2:28.13 |
|
28 |
Linnéa Englund |
2003 |
Karlstads Simsällskap |
|
31.30 |
1:10.80 |
1:51.24 |
|
2:28.62 |
|
29 |
Andréa Persson |
1999 |
Västerås Simsällskap |
|
32.53 |
1:12.34 |
1:53.61 |
|
2:29.10 |
|
30 |
Tiia Puolakka |
1998 |
Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku |
|
31.10 |
1:09.52 |
1:54.17 |
|
2:29.48 |
|
31 |
Lina Berggren |
1998 |
Västerås Simsällskap |
|
32.90 |
1:13.03 |
1:53.98 |
|
2:29.69 |
|
32 |
Maria Voldsund |
1998 |
Bergensvømmerne |
|
32.40 |
1:10.60 |
1:54.91 |
|
2:30.07 |
|
33 |
Miia Hurskainen |
1992 |
Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku |
|
30.88 |
1:09.29 |
1:54.65 |
|
2:30.27 |
|
34 |
Katarzyna Durczynska |
1999 |
Sms Krakow |
|
32.77 |
1:12.30 |
1:54.95 |
|
2:30.29 |
|
35 |
Marte Nygaard |
1998 |
Bergens Svømme Club |
|
34.93 |
1:15.63 |
1:55.81 |
|
2:31.67 |
|
36 |
Malin Eklund |
2001 |
Västerås Simsällskap |
|
34.37 |
1:15.74 |
1:57.37 |
|
2:32.40 |
|
37 |
Emma Wahlund |
1998 |
Väsby Simsällskap |
|
32.93 |
1:11.65 |
1:54.67 |
|
2:32.80 |
|
38 |
Erica Christensen Weistrand |
1997 |
Södertälje Simsällskap |
|
32.43 |
1:15.35 |
1:58.14 |
|
2:32.83 |
|
39 |
Julia Farkas |
1996 |
Ullensakersvømmerne |
|
32.92 |
1:15.39 |
1:59.66 |
|
2:33.24 |
|
40 |
Eline Nygaard |
2000 |
Bergens Svømme Club |
|
33.87 |
1:15.94 |
2:01.57 |
|
2:37.76 |
|
41 |
Ragnhild Kleppestrand |
1999 |
Bergens Svømme Club |
|
36.98 |
1:20.81 |
2:02.55 |
|
2:38.64 |
|
42 |
Julia Björkén |
2001 |
Väsby Simsällskap |
|
34.83 |
1:18.84 |
2:03.92 |
|
2:42.41 |
|
43 |
Rebecca Höglind |
1998 |
Solna Sundbyberg SS 04 |
|
34.62 |
1:16.64 |
2:02.77 |
|
2:42.60 |
|
- |
Julie Aglund Lauridsen |
1996 |
Team Danmark |
|
|
|
|
|
DNS |
|
- |
Jessica Berg |
1998 |
Stockholmspolisens Sim IF |
|
|
|
|
|
DSQ |
|
- |
Solène Arnou |
2000 |
Södertälje Simsällskap |
|
|
|
|
|
DSQ |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Skapad av WinGrodan 1.24.00 |
Utskriftsdatum |
10 oktober 2015 |
Licensierad till: Väsby Simsällskap |
Utskriftstid |
12:23 |
|
Results Event 11 (Finals) - Official
Results Event 11 (Finals) - Official |
|
|
Competition name |
Swedish Swim Games 2015 |
|
Print Date |
10 October 2015 |
|
|
Competition place |
Upplands Väsby |
|
Print Time |
18:22 |
|
|
Organizer |
Väsby Simsällskap |
|
|
|
|
|
Pool |
25m |
|
|
|
|
|
Competition date |
10 October 2015 |
|
|
|
|
|
|
Event 11, 200m Ind Medley Women, Finals |
Sponsor: ProDOB |
Världsrekord Seniorer: Katinka Hosszu (1989) 2:03.20 2013-08-07 |
Europarekord Seniorer: Katinka Hosszu (1989) 2:03.20 2013-08-07 |
SR: Sarah Sjöström (1993) 2:08.17 2012-01-27 |
SR Juniorer: Sarah Sjöström (1993) 2:08.17 2012-01-27 |
|
|
Place |
Name |
Born |
Club |
Nat |
50m |
100m |
150m |
|
Finish |
Status |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Sohvi Nenonen |
1999 |
Team Finland |
|
29.58 |
1:04.91 |
1:44.50 |
|
2:16.19 |
|
2 |
Jowita Sienczyk |
1997 |
Sms Krakow |
|
29.33 |
1:04.28 |
1:44.13 |
|
2:16.26 |
|
3 |
Cecilie Waage Johannesse |
1990 |
Bergens Svømme Club |
|
29.71 |
1:05.86 |
1:47.39 |
|
2:17.87 |
|
4 |
Katrine Bukh Villesen |
2000 |
Team Danmark |
|
29.51 |
1:05.72 |
1:46.82 |
|
2:18.75 |
|
5 |
Sini Koivu |
1999 |
Team Finland |
|
30.18 |
1:06.51 |
1:45.97 |
|
2:19.39 |
|
6 |
Emilie Nyenget Lövberg |
1995 |
Bærumsvømmerne |
|
29.29 |
1:05.64 |
1:47.42 |
|
2:19.43 |
|
7 |
Essi-Maria Lillman |
2000 |
Team Finland |
|
31.03 |
1:07.66 |
1:47.52 |
|
2:20.31 |
|
8 |
Hanna Jörlund |
1991 |
Södertörns Simsällskap |
|
31.50 |
1:08.16 |
1:51.34 |
|
2:26.80 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Generated by WinGrodan 1.24.00 |
Print Date |
10 October 2015 |
Licensed to: Väsby Simsällskap |
Print Time |
18:22 |
|
Resultat Gren 12 (Försök) - Officiell
Resultat Gren 12 (Försök) - Officiell |
|
|
Tävling |
Swedish Swim Games 2015 |
|
Utskriftsdatum |
10 oktober 2015 |
|
|
Tävlingsort |
Upplands Väsby |
|
Utskriftstid |
12:40 |
|
|
Arrangör |
Väsby Simsällskap |
|
|
|
|
|
Bassäng |
25m |
|
|
|
|
|
Tävlingsdatum |
10 oktober 2015 |
|
|
|
|
|
|
Gren 12, 400m Freestyle Men, Försök |
Sponsor: U-V Glas |
Världsrekord Seniorer: Yannick Agnel (1986) 3:32.25 2012-11-15 |
Europarekord Seniorer: Yannick Agnel (1992) 3:32.25 2012-11-15 |
SR: Anders Holmertz (1968) 3:40.81 1990-02-04 |
SR Juniorer: Gustav Åberg Lejdström (1992) 3:47.28 2011-10-07 |
|
|
Plac. |
Namn |
Född |
Förening |
Nat |
100m |
200m |
300m |
|
Tid |
Status |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Eetu Piiroinen |
1995 |
Helsingfors Simsällskap |
|
55.56 |
1:55.90 |
2:57.42 |
|
3:56.63 |
|
2 |
Filip Björkholm |
1998 |
Västerås Simsällskap |
|
56.99 |
1:57.91 |
2:59.37 |
|
3:59.16 |
|
3 |
Giano Grillo |
1998 |
Team Danmark |
|
58.07 |
1:59.23 |
2:58.98 |
|
3:59.82 |
|
4 |
Mikkel-Emil Rosenbom |
1999 |
Team Danmark |
|
58.51 |
2:00.77 |
3:03.35 |
|
4:04.76 |
|
5 |
Gustav Swedenborg |
1998 |
Järfälla Simsällskap |
|
58.76 |
2:01.49 |
3:04.25 |
|
4:06.30 |
|
6 |
Nils Lervik |
1997 |
Asker Svømmeklubb |
|
58.14 |
2:00.28 |
3:02.60 |
|
4:06.66 |
|
7 |
Joel Westerlind |
1996 |
Härnösands Simsällskap |
|
58.92 |
2:01.57 |
3:04.73 |
|
4:07.73 |
|
8 |
Jonathan Müller |
1997 |
Team Danmark |
|
59.70 |
2:03.29 |
3:07.50 |
|
4:10.68 |
|
9 |
Mats Erik Gotaas Bjørkbom |
2000 |
Bergens Svømme Club |
|
1:00.18 |
2:04.09 |
3:07.57 |
|
4:10.81 |
|
10 |
William Lulek |
1998 |
Simklubben Neptun |
|
59.39 |
2:03.54 |
3:07.65 |
|
4:11.90 |
|
11 |
Gustav Frödeberg |
1997 |
Väsby Simsällskap |
|
59.81 |
2:04.31 |
3:09.69 |
|
4:14.45 |
|
12 |
Sigurd Anfinset |
1998 |
Bergens Svømme Club |
|
1:02.20 |
2:07.47 |
3:11.57 |
|
4:14.94 |
|
13 |
Max Sundberg |
1999 |
Väsby Simsällskap |
|
1:02.32 |
2:07.92 |
3:12.75 |
|
4:15.69 |
|
14 |
Johan Strandberg |
1997 |
Sundsvalls Simsällskap |
|
1:00.13 |
2:05.42 |
3:12.03 |
|
4:17.26 |
|
15 |
Joni Aaltonen |
1999 |
Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku |
|
1:01.43 |
2:07.67 |
3:13.07 |
|
4:18.62 |
|
16 |
Hugo Swanepoel |
1998 |
Järfälla Simsällskap |
|
1:02.02 |
2:08.68 |
3:15.52 |
|
4:19.72 |
|
17 |
Martin Falk |
1999 |
Stockholmspolisens Sim IF |
|
1:04.00 |
2:09.62 |
3:16.01 |
|
4:21.52 |
|
18 |
Emil Östrand |
1998 |
Järfälla Simsällskap |
|
1:03.70 |
2:10.77 |
3:18.59 |
|
4:26.39 |
|
19 |
Axel Bååthe |
1997 |
Stockholmspolisens Sim IF |
|
1:01.20 |
2:08.70 |
3:18.74 |
|
4:28.55 |
|
20 |
Simon Brandt |
2000 |
Väsby Simsällskap |
|
1:05.33 |
2:13.54 |
3:22.05 |
|
4:29.77 |
|
21 |
Elias Soukola |
1999 |
Järvenpään Uintiklubi |
|
1:03.79 |
2:12.10 |
3:21.90 |
|
4:31.20 |
|
22 |
Petter Strand Kolaas |
1999 |
Bergensvømmerne |
|
1:03.14 |
2:12.50 |
3:22.71 |
|
4:31.91 |
|
23 |
Martti Tervanen |
2000 |
Järvenpään Uintiklubi |
|
1:01.98 |
2:11.46 |
3:23.29 |
|
4:34.88 |
|
24 |
Tobias Hörlin |
2000 |
Väsby Simsällskap |
|
1:08.61 |
2:25.64 |
3:45.81 |
|
5:04.76 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Skapad av WinGrodan 1.24.00 |
Utskriftsdatum |
10 oktober 2015 |
Licensierad till: Väsby Simsällskap |
Utskriftstid |
12:40 |
|
Results Event 12 (Finals) - Official
Results Event 12 (Finals) - Official |
|
|
Competition name |
Swedish Swim Games 2015 |
|
Print Date |
10 October 2015 |
|
|
Competition place |
Upplands Väsby |
|
Print Time |
18:30 |
|
|
Organizer |
Väsby Simsällskap |
|
|
|
|
|
Pool |
25m |
|
|
|
|
|
Competition date |
10 October 2015 |
|
|
|
|
|
|
Event 12, 400m Freestyle Men, Finals |
Sponsor: U-V Glas |
Världsrekord Seniorer: Yannick Agnel (1986) 3:32.25 2012-11-15 |
Europarekord Seniorer: Yannick Agnel (1992) 3:32.25 2012-11-15 |
SR: Anders Holmertz (1968) 3:40.81 1990-02-04 |
SR Juniorer: Gustav Åberg Lejdström (1992) 3:47.28 2011-10-07 |
|
|
Place |
Name |
Born |
Club |
Nat |
100m |
200m |
300m |
|
Finish |
Status |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Eetu Piiroinen |
1995 |
Helsingfors Simsällskap |
|
55.39 |
1:53.67 |
2:52.42 |
|
3:51.03 |
|
2 |
Giano Grillo |
1998 |
Team Danmark |
|
57.68 |
1:58.69 |
2:59.48 |
|
3:58.60 |
|
3 |
Filip Björkholm |
1998 |
Västerås Simsällskap |
|
57.81 |
1:59.00 |
3:00.35 |
|
4:00.20 |
|
4 |
Nils Lervik |
1997 |
Asker Svømmeklubb |
|
58.59 |
2:00.48 |
3:02.64 |
|
4:04.25 |
|
5 |
Gustav Swedenborg |
1998 |
Järfälla Simsällskap |
|
1:00.02 |
2:02.56 |
3:05.65 |
|
4:06.90 |
|
6 |
Joel Westerlind |
1996 |
Härnösands Simsällskap |
|
1:00.04 |
2:03.69 |
3:07.19 |
|
4:07.18 |
|
7 |
Mikkel-Emil Rosenbom |
1999 |
Team Danmark |
|
59.69 |
2:04.14 |
3:09.77 |
|
4:14.64 |
|
8 |
Jonathan Müller |
1997 |
Team Danmark |
|
1:00.56 |
2:04.63 |
3:08.39 |
|
4:22.59 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Generated by WinGrodan 1.24.00 |
Print Date |
10 October 2015 |
Licensed to: Väsby Simsällskap |
Print Time |
18:30 |
|
Resultat Gren 13 (Försök) - Officiell
Resultat Gren 13 (Försök) - Officiell |
|
|
Tävling |
Swedish Swim Games 2015 |
|
Utskriftsdatum |
10 oktober 2015 |
|
|
Tävlingsort |
Upplands Väsby |
|
Utskriftstid |
12:50 |
|
|
Arrangör |
Väsby Simsällskap |
|
|
|
|
|
Bassäng |
25m |
|
|
|
|
|
Tävlingsdatum |
10 oktober 2015 |
|
|
|
|
|
|
Gren 13, 50m Freestyle Women, Försök |
Sponsor: Omega |
Världsrekord Seniorer: Ranomi Kromowidjojo (1990) 23.24 2013-08-07 |
Europarekord Seniorer: Ranomi Kromowidjojo (1989) 23.24 2013-08-07 |
SR: Therese Alshammar (1977) 23.27 2009-11-21 |
SR Juniorer: Sarah Sjöström (1993) 23.79 2013-12-15 |
|
|
Plac. |
Namn |
Född |
Förening |
Nat |
|
|
|
|
Tid |
Status |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Therese Alshammar |
1977 |
Täby Sim |
|
|
|
|
|
25.19 |
|
2 |
Julie Kepp Jense |
2000 |
Team Danmark |
|
|
|
|
|
25.39 |
|
3 |
Mathilda Johansson |
1991 |
Simklubben Neptun |
|
|
|
|
|
25.80 |
|
4 |
Monica Waage Johannessen |
1990 |
Bergens Svømme Club |
|
|
|
|
|
25.82 |
|
5 |
Cecilie Waage Johannesse |
1990 |
Bergens Svømme Club |
|
|
|
|
|
25.96 |
|
6 |
Josefin Lindkvist |
1993 |
Väsby Simsällskap |
|
|
|
|
|
26.03 |
|
7 |
Reetta Kanervo |
1999 |
Team Finland |
|
|
|
|
|
26.05 |
|
8 |
Julia Bruneau |
1999 |
Lahden Uimaseura |
|
|
|
|
|
26.38 |
|
9 |
Jessica Eriksson |
1995 |
Simklubben Neptun |
|
|
|
|
|
26.40 |
|
10 |
Maria Thompson Clausen |
1996 |
Bærumsvømmerne |
|
|
|
|
|
26.55 |
|
11 |
Roosa Mört |
1999 |
Team Finland |
|
|
|
|
|
26.80 |
|
12 |
Aleksandra Røys Stranden |
1999 |
Asker Svømmeklubb |
|
|
|
|
|
26.96 |
|
13 |
Alida Ramdén |
1997 |
Södertälje Simsällskap |
|
|
|
|
|
26.97 |
|
14 |
Hedda Öritsland |
1999 |
Bærumsvømmerne |
|
|
|
|
|
27.06 |
|
15 |
Rebecka Gustafsson |
1998 |
Strängnäs Simsällskap |
|
|
|
|
|
27.08 |
|
15 |
Wioletta Orczykowska |
1997 |
Sms Krakow |
|
|
|
|
|
27.08 |
|
17 |
Stine Lise Stenseth |
1994 |
Bærumsvømmerne |
|
|
|
|
|
27.09 |
|
18 |
Jowita Sienczyk |
1997 |
Sms Krakow |
|
|
|
|
|
27.13 |
|
19 |
Amalie Kristiansen |
1995 |
Bergens Svømme Club |
|
|
|
|
|
27.17 |
|
19 |
Emilie Falbe-Hansen |
1999 |
Team Danmark |
|
|
|
|
|
27.17 |
|
21 |
Klaudia W. Mogensen |
2000 |
Team Danmark |
|
|
|
|
|
27.22 |
|
22 |
Josefin Lewton |
1997 |
Kalmar Simsällskap |
|
|
|
|
|
27.32 |
|
22 |
Vilma Oura |
2001 |
Team Finland |
|
|
|
|
|
27.32 |
|
24 |
Gloria Muzito |
2002 |
Sundsvalls Simsällskap |
|
|
|
|
|
27.35 |
|
25 |
Emilia Flyckt |
2001 |
Team Finland |
|
|
|
|
|
27.37 |
|
25 |
Tiffani Segerbrand |
1999 |
Solna Sundbyberg SS 04 |
|
|
|
|
|
27.37 |
|
27 |
Lina Bergqvist |
1998 |
Sundsvalls Simsällskap |
|
|
|
|
|
27.43 |
|
28 |
Ida Konkka |
2000 |
Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku |
|
|
|
|
|
27.45 |
|
29 |
Freja Gram |
1999 |
Team Danmark |
|
|
|
|
|
27.47 |
|
30 |
Iida Reini |
2000 |
Team Finland |
|
|
|
|
|
27.49 |
|
31 |
Susann Pleym Olsen |
1997 |
Bergensvømmerne |
|
|
|
|
|
27.52 |
|
32 |
Sophie Amalie Schön |
1999 |
Team Danmark |
|
|
|
|
|
27.54 |
|
32 |
Suvi Huhtanen |
1999 |
Team Finland |
|
|
|
|
|
27.54 |
|
32 |
Tove Sparrman |
1996 |
Väsby Simsällskap |
|
|
|
|
|
27.54 |
|
35 |
Kristine Bjellvåg Braathe |
2000 |
Asker Svømmeklubb |
|
|
|
|
|
27.57 |
|
36 |
Karianne Reinertsen |
1997 |
Bergensvømmerne |
|
|
|
|
|
27.61 |
|
37 |
Emilie Lie Mathisen |
1998 |
Bergens Svømme Club |
|
|
|
|
|
27.63 |
|
38 |
Emma Rotstam |
1998 |
Järfälla Simsällskap |
|
|
|
|
|
27.67 |
|
39 |
Majken Smith |
1997 |
Bærumsvømmerne |
|
|
|
|
|
27.75 |
|
40 |
Cassandra Engback |
1999 |
Södertörns Simsällskap |
|
|
|
|
|
27.76 |
|
41 |
Ulrica Sandgren |
1994 |
Sundsvalls Simsällskap |
|
|
|
|
|
27.79 |
|
42 |
Ingalill Urrang Naustvik |
1995 |
Bergens Svømme Club |
|
|
|
|
|
27.87 |
|
43 |
Julia Thurfjell |
1994 |
Solna Sundbyberg SS 04 |
|
|
|
|
|
27.90 |
|
44 |
Julia Farkas |
1996 |
Ullensakersvømmerne |
|
|
|
|
|
27.99 |
|
45 |
Hanna Hargsten |
1999 |
Solna Sundbyberg SS 04 |
|
|
|
|
|
28.24 |
|
46 |
Karina Rønning |
2000 |
Asker Svømmeklubb |
|
|
|
|
|
28.27 |
|
47 |
Veera Rinne |
1998 |
Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku |
|
|
|
|
|
28.31 |
|
48 |
Elin Haugland |
1996 |
Bergensvømmerne |
|
|
|
|
|
28.43 |
|
49 |
Tina Huslid |
2000 |
Södertälje Simsällskap |
|
|
|
|
|
28.45 |
|
50 |
Marte Dale |
1997 |
Bergens Svømme Club |
|
|
|
|
|
28.53 |
|
51 |
Filippa Berndtson |
1997 |
Solna Sundbyberg SS 04 |
|
|
|
|
|
28.59 |
|
52 |
Marthe Østlyngen Dalan |
1998 |
Asker Svømmeklubb |
|
|
|
|
|
28.66 |
|
53 |
Sophia Norén |
1998 |
Solna Sundbyberg SS 04 |
|
|
|
|
|
28.79 |
|
54 |
Kajsa Sparrman |
1999 |
Väsby Simsällskap |
|
|
|
|
|
28.88 |
|
55 |
Ida Pettersson |
1999 |
Stockholmspolisens Sim IF |
|
|
|
|
|
28.99 |
|
56 |
Benedikte Øverland |
1999 |
Bergens Svømme Club |
|
|
|
|
|
29.19 |
|
57 |
Thea Ebbing Schuster |
1998 |
Bergens Svømme Club |
|
|
|
|
|
29.34 |
|
58 |
Helene Helo |
1999 |
Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku |
|
|
|
|
|
29.36 |
|
58 |
Henriette Kronstad Hellan |
1998 |
Bergens Svømme Club |
|
|
|
|
|
29.36 |
|
60 |
Linda-Marie Slotte |
1994 |
Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku |
|
|
|
|
|
29.50 |
|
61 |
Louise Peacock |
2001 |
Väsby Simsällskap |
|
|
|
|
|
29.51 |
|
62 |
Emilie Olsen Bakke |
1998 |
Asker Svømmeklubb |
|
|
|
|
|
29.55 |
|
63 |
Solveig Ramallo |
1993 |
Karlstads Simsällskap |
|
|
|
|
|
29.60 |
|
64 |
Hanne Melin Romstad |
1999 |
Väsby Simsällskap |
|
|
|
|
|
29.63 |
|
65 |
Ebba Andersson |
2001 |
Väsby Simsällskap |
|
|
|
|
|
29.68 |
|
66 |
Eline Nygaard |
2000 |
Bergens Svømme Club |
|
|
|
|
|
29.70 |
|
67 |
Veronica Cobo-Lone |
1999 |
Bergens Svømme Club |
|
|
|
|
|
30.11 |
|
68 |
Hanna Mattsson |
1998 |
Sundsvalls Simsällskap |
|
|
|
|
|
30.22 |
|
69 |
Natalie Hestdal |
1999 |
Bergensvømmerne |
|
|
|
|
|
30.38 |
|
70 |
Ragnhild Kleppestrand |
1999 |
Bergens Svømme Club |
|
|
|
|
|
31.01 |
|
71 |
Thea Krugerud Skjeggestad |
2001 |
Asker Svømmeklubb |
|
|
|
|
|
31.65 |
|
72 |
Hanna Ekengren |
1998 |
Sundsvalls Simsällskap |
|
|
|
|
|
32.12 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Skapad av WinGrodan 1.24.00 |
Utskriftsdatum |
10 oktober 2015 |
Licensierad till: Väsby Simsällskap |
Utskriftstid |
12:50 |
|
Results Event 13 (Finals) - Official
Results Event 13 (Finals) - Official |
|
|
Competition name |
Swedish Swim Games 2015 |
|
Print Date |
10 October 2015 |
|
|
Competition place |
Upplands Väsby |
|
Print Time |
18:32 |
|
|
Organizer |
Väsby Simsällskap |
|
|
|
|
|
Pool |
25m |
|
|
|
|
|
Competition date |
10 October 2015 |
|
|
|
|
|
|
Event 13, 50m Freestyle Women, Finals |
Sponsor: Omega |
Världsrekord Seniorer: Ranomi Kromowidjojo (1990) 23.24 2013-08-07 |
Europarekord Seniorer: Ranomi Kromowidjojo (1989) 23.24 2013-08-07 |
SR: Therese Alshammar (1977) 23.27 2009-11-21 |
SR Juniorer: Sarah Sjöström (1993) 23.79 2013-12-15 |
|
|
Generated by WinGrodan 1.24.00 |
Print Date |
10 October 2015 |
Licensed to: Väsby Simsällskap |
Print Time |
18:32 |
|
Results Event 14 (Heats) - Official
Results Event 14 (Heats) - Official |
|
|
Competition name |
Swedish Swim Games 2015 |
|
Print Date |
10 oktober 2015 |
|
|
Competition place |
Upplands Väsby |
|
Print Time |
13:52 |
|
|
Organizer |
Väsby Simsällskap |
|
|
|
|
|
Pool |
25m |
|
|
|
|
|
Competition date |
10 oktober 2015 |
|
|
|
|
|
|
Event 14, 200m Breaststroke Men, Heats |
Sponsor: Cykelhuset |
Världsrekord Seniorer: Daniel Gyurta (1989) 2:00.67 2009-12-13 |
Europarekord Seniorer: Daniel Gyurta (1989) 2:00.67 2009-12-13 |
SR: Erik Persson (1994) 2:07.07 2013-11-20 |
SR Juniorer: Erik Persson (1994) 2:07.07 2013-11-20 |
|
|
Place |
Name |
Born |
Club |
Nat |
50m |
100m |
150m |
|
Finish |
Status |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Sverre Næss |
1992 |
Bergensvømmerne |
|
30.29 |
1:05.01 |
1:41.02 |
|
2:16.82 |
|
2 |
Robert Palosaari |
1992 |
Väsby Simsällskap |
|
31.36 |
1:06.69 |
1:42.11 |
|
2:17.48 |
|
3 |
Werneri Koskinen |
1998 |
Team Finland |
|
31.62 |
1:07.62 |
1:43.06 |
|
2:17.66 |
|
4 |
Andreas Manum Hagby |
1995 |
Bærumsvømmerne |
|
31.50 |
1:07.13 |
1:42.52 |
|
2:18.43 |
|
5 |
Daniel Räisänen |
1999 |
Täby Sim |
|
31.14 |
1:06.63 |
1:42.77 |
|
2:18.59 |
|
6 |
Tobias B. Bjerg |
1998 |
Team Danmark |
|
30.88 |
1:07.23 |
1:42.87 |
|
2:19.00 |
|
7 |
Marcus Heggtveit Lövö |
1996 |
Bærumsvømmerne |
|
32.23 |
1:08.06 |
1:43.98 |
|
2:20.12 |
|
8 |
Patric Ridell |
1993 |
Simklubben Neptun |
|
32.39 |
1:08.32 |
1:44.19 |
|
2:20.16 |
Not in final |
9 |
Christoffer Tofte Haarsaker |
1993 |
Trondhjem SLK |
|
31.25 |
1:07.04 |
1:44.11 |
|
2:21.00 |
Not in final |
9 |
Kasper Jämsä |
1997 |
Lahden Uimaseura |
|
32.40 |
1:08.25 |
1:44.34 |
|
2:21.00 |
|
11 |
Mads Henry Streinland |
1997 |
Bærumsvømmerne |
|
31.71 |
1:07.35 |
1:44.16 |
|
2:21.30 |
|
12 |
Daniel Christian |
1998 |
Farum Svømmeklub |
|
31.86 |
1:07.64 |
1:44.39 |
|
2:21.33 |
|
13 |
Anton Widholm |
1999 |
Väsby Simsällskap |
|
32.26 |
1:08.19 |
1:44.75 |
|
2:22.26 |
|
14 |
Philip Greve |
1998 |
Team Danmark |
|
32.23 |
1:09.05 |
1:46.52 |
|
2:23.85 |
|
15 |
Ludwig Hareskog |
1998 |
Södertälje Simsällskap |
|
32.62 |
1:09.81 |
1:47.35 |
|
2:24.84 |
|
16 |
Karl Frylmark |
1999 |
Väsby Simsällskap |
|
32.86 |
1:09.76 |
1:46.92 |
|
2:24.86 |
|
17 |
Alexander Morgan |
1996 |
Stockholms Kappsimningsklubb |
|
32.06 |
1:08.51 |
1:46.00 |
|
2:25.79 |
|
18 |
Johan Dahlgren |
1986 |
Simklubben Neptun |
|
32.17 |
1:08.53 |
1:46.35 |
|
2:25.82 |
|
19 |
Alexej Filinau |
1998 |
Södertörns Simsällskap |
|
33.66 |
1:11.53 |
1:49.79 |
|
2:27.98 |
|
20 |
Pontus Jonsson |
2000 |
Södertörns Simsällskap |
|
32.98 |
1:10.58 |
1:49.63 |
|
2:29.54 |
|
21 |
Hugo Swanepoel |
1998 |
Järfälla Simsällskap |
|
35.24 |
1:14.36 |
1:52.99 |
|
2:30.24 |
|
22 |
Jesper Eklund |
1998 |
Västerås Simsällskap |
|
33.51 |
1:11.18 |
1:50.30 |
|
2:30.58 |
|
23 |
Gijs Dijkhuizen |
2000 |
Västerås Simsällskap |
|
32.79 |
1:10.45 |
1:49.92 |
|
2:30.61 |
|
24 |
Petter Norén Vosfeldt |
1999 |
Härnösands Simsällskap |
|
33.41 |
1:11.15 |
1:50.57 |
|
2:31.44 |
|
25 |
Per Tinius Mowinckel |
1998 |
Bergens Svømme Club |
|
34.58 |
1:13.73 |
1:53.85 |
|
2:32.18 |
|
26 |
Niklas Nyblom |
1999 |
Väsby Simsällskap |
|
35.61 |
1:15.06 |
1:55.01 |
|
2:35.20 |
|
27 |
Andreas Hovland Nordang |
1999 |
Asker Svømmeklubb |
|
34.97 |
1:15.61 |
1:55.83 |
|
2:36.72 |
|
28 |
Elias Soukola |
1999 |
Järvenpään Uintiklubi |
|
36.36 |
1:16.83 |
1:58.35 |
|
2:40.12 |
|
29 |
Dag Unevik |
2001 |
Väsby Simsällskap |
|
36.27 |
1:18.02 |
2:01.42 |
|
2:45.22 |
|
30 |
William Heggtveit Løvø |
1999 |
Asker Svømmeklubb |
|
37.19 |
1:19.77 |
2:02.83 |
|
2:46.50 |
|
- |
Benjamin Dzihic |
1997 |
Sundsvalls Simsällskap |
|
|
|
|
|
DSQ |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Generated by WinGrodan 1.24.00 |
Print Date |
10 oktober 2015 |
Licensed to: Väsby Simsällskap |
Print Time |
13:52 |
|
Results Event 14 (Finals) - Official
Results Event 14 (Finals) - Official |
|
|
Competition name |
Swedish Swim Games 2015 |
|
Print Date |
10 October 2015 |
|
|
Competition place |
Upplands Väsby |
|
Print Time |
18:47 |
|
|
Organizer |
Väsby Simsällskap |
|
|
|
|
|
Pool |
25m |
|
|
|
|
|
Competition date |
10 October 2015 |
|
|
|
|
|
|
Event 14, 200m Breaststroke Men, Finals |
Sponsor: Cykelhuset |
Världsrekord Seniorer: Daniel Gyurta (1989) 2:00.67 2009-12-13 |
Europarekord Seniorer: Daniel Gyurta (1989) 2:00.67 2009-12-13 |
SR: Erik Persson (1994) 2:07.07 2013-11-20 |
SR Juniorer: Erik Persson (1994) 2:07.07 2013-11-20 |
|
|
Place |
Name |
Born |
Club |
Nat |
50m |
100m |
150m |
|
Finish |
Status |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Sverre Næss |
1992 |
Bergensvømmerne |
|
30.22 |
1:04.54 |
1:38.99 |
|
2:13.27 |
|
2 |
Robert Palosaari |
1992 |
Väsby Simsällskap |
|
31.04 |
1:05.77 |
1:40.78 |
|
2:16.35 |
|
3 |
Werneri Koskinen |
1998 |
Team Finland |
|
30.94 |
1:06.14 |
1:41.63 |
|
2:16.84 |
|
4 |
Tobias B. Bjerg |
1998 |
Team Danmark |
|
31.11 |
1:05.87 |
1:41.28 |
|
2:17.98 |
|
5 |
Marcus Heggtveit Lövö |
1996 |
Bærumsvømmerne |
|
31.74 |
1:07.04 |
1:43.09 |
|
2:19.25 |
|
6 |
Andreas Manum Hagby |
1995 |
Bærumsvømmerne |
|
31.29 |
1:06.72 |
1:43.10 |
|
2:19.81 |
|
7 |
Kasper Jämsä |
1997 |
Lahden Uimaseura |
|
31.70 |
1:07.02 |
1:43.51 |
|
2:20.14 |
|
8 |
Daniel Räisänen |
1999 |
Täby Sim |
|
31.57 |
1:07.01 |
1:43.81 |
|
2:20.28 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Generated by WinGrodan 1.24.00 |
Print Date |
10 October 2015 |
Licensed to: Väsby Simsällskap |
Print Time |
18:47 |
|
Resultat Gren 15 (Försök) - Officiell
Resultat Gren 15 (Försök) - Officiell |
|
|
Tävling |
Swedish Swim Games 2015 |
|
Utskriftsdatum |
10 oktober 2015 |
|
|
Tävlingsort |
Upplands Väsby |
|
Utskriftstid |
13:14 |
|
|
Arrangör |
Väsby Simsällskap |
|
|
|
|
|
Bassäng |
25m |
|
|
|
|
|
Tävlingsdatum |
10 oktober 2015 |
|
|
|
|
|
|
Gren 15, 100m Ind Medley Men, Försök |
Sponsor: Freker Sport |
Världsrekord Seniorer: Ryan Lochte (1984) 50.71 2012-12-15 |
Europarekord Seniorer: Peter Mankoc (1978) 50.76 2009-12-12 |
SR: Simon Sjödin (1986) 52.51 2012-12-15 |
SR Juniorer: Sebastian Holmberg (1991) 54.31 2011-11-24 |
|
|
Plac. |
Namn |
Född |
Förening |
Nat |
50m |
|
|
|
Tid |
Status |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Niklas Hedegaard |
1990 |
Farum Svømmeklub |
|
26.13 |
|
|
|
55.86 |
|
2 |
Alexander Nyström |
1990 |
Simklubben Neptun |
|
25.68 |
|
|
|
57.27 |
|
3 |
Tomoe Zenimoto Hvas |
2000 |
Bærumsvømmerne |
|
26.58 |
|
|
|
57.31 |
|
4 |
Ossi Oksa |
1988 |
Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku |
|
26.48 |
|
|
|
57.68 |
|
5 |
Sverre Næss |
1992 |
Bergensvømmerne |
|
27.33 |
|
|
|
58.47 |
|
6 |
Janne Markkanen |
1994 |
Swimming Jyväskylä |
|
26.39 |
|
|
|
58.93 |
|
7 |
Samuel Törnqvist |
1997 |
Väsby Simsällskap |
|
26.49 |
|
|
|
58.98 |
|
8 |
Johan Markus Mowinckel |
1995 |
Bergens Svømme Club |
|
27.38 |
|
|
|
59.34 |
|
9 |
Wilhelm Suominen |
1999 |
Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku |
|
27.78 |
|
|
|
59.71 |
|
10 |
Hampus Ny |
1990 |
Södertälje Simsällskap |
|
27.72 |
|
|
|
1:00.03 |
|
11 |
Daniel Sjöblom Ahlström |
1998 |
Spårvägens Simförening |
|
27.96 |
|
|
|
1:00.08 |
|
12 |
Mikael Karuveha |
1999 |
Team Finland |
|
29.02 |
|
|
|
1:00.37 |
|
13 |
Erik Brandt |
1999 |
Södertälje Simsällskap |
|
28.02 |
|
|
|
1:00.39 |
|
14 |
Patryk Golinski |
1997 |
Sms Krakow |
|
27.47 |
|
|
|
1:00.58 |
|
15 |
Andreas Manum Hagby |
1995 |
Bærumsvømmerne |
|
29.07 |
|
|
|
1:00.68 |
|
16 |
Mateusz Trojca |
1997 |
Sms Krakow |
|
28.00 |
|
|
|
1:01.01 |
|
17 |
Eetu Alitalo |
1999 |
Team Finland |
|
28.24 |
|
|
|
1:01.06 |
|
18 |
Sander Rødje |
1993 |
Haugesund Svømmeklubb |
|
27.31 |
|
|
|
1:01.19 |
|
19 |
Edward Eliasson |
1997 |
Solna Sundbyberg SS 04 |
|
28.85 |
|
|
|
1:01.44 |
|
20 |
Otto Rannikko |
1999 |
Team Finland |
|
27.94 |
|
|
|
1:01.55 |
|
21 |
Kevin Thorvaldsson |
1995 |
Simklubben Neptun |
|
29.44 |
|
|
|
1:01.63 |
|
22 |
Elias Haglund |
1996 |
Karlstads Simsällskap |
|
28.01 |
|
|
|
1:01.80 |
|
23 |
Heine Nilsen |
1999 |
Bergens Svømme Club |
|
28.88 |
|
|
|
1:01.82 |
|
24 |
Ludwig Hareskog |
1998 |
Södertälje Simsällskap |
|
29.71 |
|
|
|
1:02.11 |
|
25 |
Annti Leiponen |
1998 |
Järvenpään Uintiklubi |
|
29.09 |
|
|
|
1:02.25 |
|
26 |
David Kruthammar |
1997 |
Täby Sim |
|
29.83 |
|
|
|
1:02.77 |
|
27 |
Kaj Smeds |
1998 |
Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku |
|
28.68 |
|
|
|
1:03.18 |
|
28 |
Johan Strandberg |
1997 |
Sundsvalls Simsällskap |
|
29.45 |
|
|
|
1:03.53 |
|
29 |
Christian Manum Hagby |
1998 |
Asker Svømmeklubb |
|
30.18 |
|
|
|
1:04.03 |
|
30 |
Alexander Kesenci |
1995 |
Södertälje Simsällskap |
|
29.70 |
|
|
|
1:04.06 |
|
31 |
Jakob Nordman |
1996 |
Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku |
|
30.09 |
|
|
|
1:04.35 |
|
32 |
Emil Dahlberg |
1997 |
Sundsvalls Simsällskap |
|
29.52 |
|
|
|
1:04.68 |
|
33 |
Andreas Hovland Nordang |
1999 |
Asker Svømmeklubb |
|
30.75 |
|
|
|
1:07.07 |
|
- |
Mads Henry Streinland |
1997 |
Bærumsvømmerne |
|
|
|
|
|
DSQ |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Skapad av WinGrodan 1.24.00 |
Utskriftsdatum |
10 oktober 2015 |
Licensierad till: Väsby Simsällskap |
Utskriftstid |
13:14 |
|
Results Event 15 (Finals) - Official
Results Event 15 (Finals) - Official |
|
|
Competition name |
Swedish Swim Games 2015 |
|
Print Date |
10 October 2015 |
|
|
Competition place |
Upplands Väsby |
|
Print Time |
18:51 |
|
|
Organizer |
Väsby Simsällskap |
|
|
|
|
|
Pool |
25m |
|
|
|
|
|
Competition date |
10 October 2015 |
|
|
|
|
|
|
Event 15, 100m Ind Medley Men, Finals |
Sponsor: Freker Sport |
Världsrekord Seniorer: Ryan Lochte (1984) 50.71 2012-12-15 |
Europarekord Seniorer: Peter Mankoc (1978) 50.76 2009-12-12 |
SR: Simon Sjödin (1986) 52.51 2012-12-15 |
SR Juniorer: Sebastian Holmberg (1991) 54.31 2011-11-24 |
|
|
Place |
Name |
Born |
Club |
Nat |
50m |
|
|
|
Finish |
Status |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Niklas Hedegaard |
1990 |
Farum Svømmeklub |
|
25.67 |
|
|
|
55.04 |
|
2 |
Alexander Nyström |
1990 |
Simklubben Neptun |
|
24.98 |
|
|
|
55.09 |
|
3 |
Ossi Oksa |
1988 |
Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku |
|
25.80 |
|
|
|
55.74 |
|
4 |
Tomoe Zenimoto Hvas |
2000 |
Bærumsvømmerne |
|
27.18 |
|
|
|
57.04 |
|
5 |
Janne Markkanen |
1994 |
Swimming Jyväskylä |
|
26.29 |
|
|
|
58.09 |
|
6 |
Samuel Törnqvist |
1997 |
Väsby Simsällskap |
|
26.14 |
|
|
|
58.56 |
|
7 |
Wilhelm Suominen |
1999 |
Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku |
|
27.18 |
|
|
|
59.16 |
|
8 |
Johan Markus Mowinckel |
1995 |
Bergens Svømme Club |
|
28.04 |
|
|
|
59.39 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Generated by WinGrodan 1.24.00 |
Print Date |
10 October 2015 |
Licensed to: Väsby Simsällskap |
Print Time |
18:51 |
|
Resultat Gren 16 (Försök) - Officiell
Resultat Gren 16 (Försök) - Officiell |
|
|
Tävling |
Swedish Swim Games 2015 |
|
Utskriftsdatum |
10 oktober 2015 |
|
|
Tävlingsort |
Upplands Väsby |
|
Utskriftstid |
13:29 |
|
|
Arrangör |
Väsby Simsällskap |
|
|
|
|
|
Bassäng |
25m |
|
|
|
|
|
Tävlingsdatum |
10 oktober 2015 |
|
|
|
|
|
|
Gren 16, 200m Backstroke Women, Försök |
Sponsor: KPMG |
Världsrekord Seniorer: Melissa Franklin (1995) 2:00.03 2011-10-22 |
Europarekord Seniorer: Elizabeth Simmonds (1991) 2:00.83 2011-12-16 |
SR: Therese Svendsen (1989) 2:06.65 2009-12-13 |
SR Juniorer: Therese Svendsen (1989) 2:06.65 2009-12-13 |
|
|
Plac. |
Namn |
Född |
Förening |
Nat |
50m |
100m |
150m |
|
Tid |
Status |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Sarah Bro |
1996 |
Team Danmark |
|
32.33 |
1:07.71 |
1:41.13 |
|
2:13.73 |
|
2 |
Marlene Pavlu Lewin |
1997 |
Simklubben Neptun |
|
32.15 |
1:06.33 |
1:40.86 |
|
2:15.76 |
|
3 |
Miranda Arvidsson |
1998 |
Kalmar Simsällskap |
|
33.14 |
1:07.78 |
1:42.41 |
|
2:16.48 |
|
4 |
Melek Ayarci |
1999 |
Team Finland |
|
32.99 |
1:07.74 |
1:42.15 |
|
2:16.51 |
|
5 |
Victoria Bierre |
2000 |
Team Danmark |
|
32.73 |
1:07.87 |
1:43.46 |
|
2:18.71 |
|
6 |
Agata Magner |
1997 |
Sms Krakow |
|
35.04 |
1:09.57 |
1:44.80 |
|
2:19.98 |
|
7 |
Anna Miram |
1999 |
Ludvika Simsällskap |
|
32.42 |
1:07.80 |
1:43.87 |
|
2:20.06 |
|
8 |
Martyna Zarlok |
1997 |
Sms Krakow |
|
32.48 |
1:08.25 |
1:44.63 |
|
2:20.30 |
|
9 |
Felicia Hedman |
1995 |
Simklubben Neptun |
|
32.92 |
1:08.34 |
1:44.22 |
|
2:20.81 |
|
10 |
Iida Koiranen |
2000 |
Team Finland |
|
32.76 |
1:08.49 |
1:44.64 |
|
2:21.04 |
|
11 |
Hanna Jörlund |
1991 |
Södertörns Simsällskap |
|
34.48 |
1:10.77 |
1:46.35 |
|
2:21.63 |
|
12 |
Toni G. Coudray |
1997 |
Bergens Svømme Club |
|
33.55 |
1:09.58 |
1:45.71 |
|
2:21.92 |
|
13 |
Wilma Persson |
2001 |
Sundsvalls Simsällskap |
|
33.17 |
1:08.92 |
1:45.51 |
|
2:22.11 |
|
14 |
Thea Anderssen Søreng |
1997 |
Bergens Svømme Club |
|
34.39 |
1:11.06 |
1:47.93 |
|
2:24.23 |
|
15 |
Hanna Sangfelt |
1997 |
Täby Sim |
|
33.92 |
1:10.61 |
1:47.55 |
|
2:24.27 |
|
16 |
Caroline Speiner |
1994 |
Södertörns Simsällskap |
|
33.78 |
1:10.57 |
1:48.20 |
|
2:26.04 |
|
17 |
Ida Eriksen |
1997 |
Järfälla Simsällskap |
|
34.01 |
1:10.96 |
1:48.93 |
|
2:26.56 |
|
18 |
Kristine Bjellvåg Braathe |
2000 |
Asker Svømmeklubb |
|
35.24 |
1:12.81 |
1:51.19 |
|
2:28.41 |
|
19 |
Mie Kreybu |
1999 |
Bergensvømmerne |
|
34.66 |
1:12.25 |
1:50.86 |
|
2:28.98 |
|
20 |
Tova Andersson |
2001 |
Väsby Simsällskap |
|
35.25 |
1:13.62 |
1:52.42 |
|
2:29.27 |
|
21 |
Ayleen Burt |
1997 |
Stockholmspolisens Sim IF |
|
34.79 |
1:13.31 |
1:52.25 |
|
2:30.92 |
|
22 |
Benedikte Øverland |
1999 |
Bergens Svømme Club |
|
35.19 |
1:13.30 |
1:52.41 |
|
2:31.49 |
|
23 |
Linda Lidström |
1997 |
Järfälla Simsällskap |
|
37.17 |
1:15.78 |
1:54.61 |
|
2:32.38 |
|
24 |
Ajla Omic |
1999 |
Filipstads Simklubb |
|
35.08 |
1:13.57 |
1:54.15 |
|
2:33.78 |
|
25 |
Alexandra Engsoo |
1998 |
Södertälje Simsällskap |
|
36.54 |
1:16.48 |
1:57.77 |
|
2:38.83 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Skapad av WinGrodan 1.24.00 |
Utskriftsdatum |
10 oktober 2015 |
Licensierad till: Väsby Simsällskap |
Utskriftstid |
13:29 |
|
Results Event 16 (Finals) - Official
Results Event 16 (Finals) - Official |
|
|
Competition name |
Swedish Swim Games 2015 |
|
Print Date |
10 October 2015 |
|
|
Competition place |
Upplands Väsby |
|
Print Time |
18:57 |
|
|
Organizer |
Väsby Simsällskap |
|
|
|
|
|
Pool |
25m |
|
|
|
|
|
Competition date |
10 October 2015 |
|
|
|
|
|
|
Event 16, 200m Backstroke Women, Finals |
Sponsor: KPMG |
Världsrekord Seniorer: Melissa Franklin (1995) 2:00.03 2011-10-22 |
Europarekord Seniorer: Elizabeth Simmonds (1991) 2:00.83 2011-12-16 |
SR: Therese Svendsen (1989) 2:06.65 2009-12-13 |
SR Juniorer: Therese Svendsen (1989) 2:06.65 2009-12-13 |
|
|
Place |
Name |
Born |
Club |
Nat |
50m |
100m |
150m |
|
Finish |
Status |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Sarah Bro |
1996 |
Team Danmark |
|
31.58 |
1:04.95 |
1:38.48 |
|
2:11.76 |
|
2 |
Miranda Arvidsson |
1998 |
Kalmar Simsällskap |
|
31.84 |
1:05.63 |
1:39.02 |
|
2:12.31 |
|
3 |
Marlene Pavlu Lewin |
1997 |
Simklubben Neptun |
|
31.96 |
1:06.21 |
1:40.03 |
|
2:13.88 |
|
4 |
Melek Ayarci |
1999 |
Team Finland |
|
32.24 |
1:06.64 |
1:40.86 |
|
2:14.69 |
|
5 |
Agata Magner |
1997 |
Sms Krakow |
|
32.83 |
1:07.19 |
1:41.78 |
|
2:15.65 |
|
6 |
Martyna Zarlok |
1997 |
Sms Krakow |
|
32.27 |
1:06.96 |
1:41.96 |
|
2:17.15 |
|
7 |
Victoria Bierre |
2000 |
Team Danmark |
|
32.74 |
1:08.20 |
1:44.16 |
|
2:19.54 |
|
8 |
Anna Miram |
1999 |
Ludvika Simsällskap |
|
32.59 |
1:07.91 |
1:44.80 |
|
2:22.62 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Generated by WinGrodan 1.24.00 |
Print Date |
10 October 2015 |
Licensed to: Väsby Simsällskap |
Print Time |
18:57 |
|
Resultat Gren 17 (Försök) - Officiell
Resultat Gren 17 (Försök) - Officiell |
|
|
Tävling |
Swedish Swim Games 2015 |
|
Utskriftsdatum |
10 oktober 2015 |
|
|
Tävlingsort |
Upplands Väsby |
|
Utskriftstid |
13:36 |
|
|
Arrangör |
Väsby Simsällskap |
|
|
|
|
|
Bassäng |
25m |
|
|
|
|
|
Tävlingsdatum |
10 oktober 2015 |
|
|
|
|
|
|
Gren 17, 50m Butterfly Men, Försök |
Sponsor: Scandic |
Världsrekord Seniorer: Steffen Deibler (1987) 21.80 2009-11-14 |
Europarekord Seniorer: Steffen Deibler (1987) 21.80 2009-11-14 |
SR: Lars Frölander (1974) 22.97 2001-10-20 |
SR Juniorer: Henrik Lindau (1990) 23.49 2009-11-10 |
|
|
Skapad av WinGrodan 1.24.00 |
Utskriftsdatum |
10 oktober 2015 |
Licensierad till: Väsby Simsällskap |
Utskriftstid |
13:36 |
|
Results Event 17 (Finals) - Official
Results Event 17 (Finals) - Official |
|
|
Competition name |
Swedish Swim Games 2015 |
|
Print Date |
10 October 2015 |
|
|
Competition place |
Upplands Väsby |
|
Print Time |
19:01 |
|
|
Organizer |
Väsby Simsällskap |
|
|
|
|
|
Pool |
25m |
|
|
|
|
|
Competition date |
10 October 2015 |
|
|
|
|
|
|
Event 17, 50m Butterfly Men, Finals |
Sponsor: Scandic |
Världsrekord Seniorer: Steffen Deibler (1987) 21.80 2009-11-14 |
Europarekord Seniorer: Steffen Deibler (1987) 21.80 2009-11-14 |
SR: Lars Frölander (1974) 22.97 2001-10-20 |
SR Juniorer: Henrik Lindau (1990) 23.49 2009-11-10 |
|
|
Place |
Name |
Born |
Club |
Nat |
|
|
|
|
Finish |
Status |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Markus Lie |
1995 |
Bergensvømmerne |
|
|
|
|
|
24.56 |
|
2 |
Alexander Nyström |
1990 |
Simklubben Neptun |
|
|
|
|
|
24.84 |
|
2 |
Marcus Olesen |
1995 |
Farum Svømmeklub |
|
|
|
|
|
24.84 |
|
4 |
Lasse Dall |
1997 |
Team Danmark |
|
|
|
|
|
24.88 |
|
5 |
Sander Nilsen Sivertsen |
1996 |
Bergens Svømme Club |
|
|
|
|
|
24.95 |
|
6 |
Pontus Flodqvist |
1988 |
Simklubben Neptun |
|
|
|
|
|
24.98 |
|
7 |
Dominik Ciezkowski |
1996 |
Sms Krakow |
|
|
|
|
|
25.14 |
|
8 |
Jonas Nervil Kistorp |
1997 |
Team Danmark |
|
|
|
|
|
25.16 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Generated by WinGrodan 1.24.00 |
Print Date |
10 October 2015 |
Licensed to: Väsby Simsällskap |
Print Time |
19:01 |
|
Results Event 18 (Finals) - Official
Results Event 18 (Finals) - Official |
|
|
Competition name |
Swedish Swim Games 2015 |
|
Print Date |
11 October 2015 |
|
|
Competition place |
Upplands Väsby |
|
Print Time |
17:19 |
|
|
Organizer |
Väsby Simsällskap |
|
|
|
|
|
Pool |
25m |
|
|
|
|
|
Competition date |
10 October 2015 |
|
|
|
|
|
|
Event 18, 1500m Freestyle Men, Finals |
Sponsor: Nordic Pool |
Världsrekord Seniorer: Grant Hackett (1980) 14:10.10 2001-08-07 |
Europarekord Seniorer: Yuri Prilukov (1984) 14:16.13 2006-12-09 |
SR: Stefan Persson (1967) 14:59.47 1987-04-12 |
SR Juniorer: Anders Holmertz (1968) 15:06.96 1984-04-01 |
|
|
Place |
Name |
Born |
Club |
Nat |
100m |
200m |
300m |
400m |
Finish |
Status |
|
|
|
|
|
500m |
600m |
700m |
800m |
|
|
|
|
|
|
|
900m |
1000m |
1100m |
1200m |
|
|
|
|
|
|
|
1300m |
1400m |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Eetu Piiroinen |
1995 |
Helsingfors Simsällskap |
|
58.54 |
1:59.97 |
3:02.01 |
4:03.88 |
15:17.65 |
|
|
|
|
|
|
5:05.98 |
6:07.49 |
7:09.16 |
8:10.78 |
|
|
|
|
|
|
|
9:11.96 |
10:13.61 |
11:14.80 |
12:16.15 |
|
|
|
|
|
|
|
13:17.22 |
14:18.08 |
|
|
|
|
2 |
Gustav Swedenborg |
1998 |
Järfälla Simsällskap |
|
59.62 |
2:02.71 |
3:05.70 |
4:09.41 |
15:54.33 |
|
|
|
|
|
|
5:13.47 |
6:17.68 |
7:21.53 |
8:25.76 |
|
|
|
|
|
|
|
9:30.00 |
10:34.54 |
11:39.26 |
12:43.88 |
|
|
|
|
|
|
|
13:48.10 |
14:52.10 |
|
|
|
|
3 |
Sigurd Anfinset |
1998 |
Bergens Svømme Club |
|
1:01.90 |
2:07.26 |
3:12.20 |
4:16.91 |
16:20.02 |
|
|
|
|
|
|
5:22.39 |
6:28.31 |
7:33.95 |
8:39.42 |
|
|
|
|
|
|
|
9:44.51 |
10:50.92 |
11:58.02 |
13:03.30 |
|
|
|
|
|
|
|
14:09.27 |
15:15.17 |
|
|
|
|
4 |
Joel Westerlind |
1996 |
Härnösands Simsällskap |
|
1:01.06 |
2:05.89 |
3:11.54 |
4:17.13 |
16:24.25 |
|
|
|
|
|
|
5:23.20 |
6:29.40 |
7:35.64 |
8:41.86 |
|
|
|
|
|
|
|
9:48.47 |
10:54.73 |
12:01.53 |
13:08.45 |
|
|
|
|
|
|
|
14:14.93 |
15:20.91 |
|
|
|
|
5 |
Mats Erik Gotaas Bjørkbom |
2000 |
Bergens Svømme Club |
|
1:02.40 |
2:07.83 |
3:13.42 |
4:18.68 |
16:37.85 |
|
|
|
|
|
|
5:24.65 |
6:31.67 |
7:39.19 |
8:46.37 |
|
|
|
|
|
|
|
9:53.94 |
11:01.14 |
12:08.64 |
13:16.37 |
|
|
|
|
|
|
|
14:24.15 |
15:31.74 |
|
|
|
|
6 |
Carl Göransson |
2000 |
Upsala Simsällskap |
|
1:01.50 |
2:07.83 |
3:14.67 |
4:22.32 |
16:45.70 |
|
|
|
|
|
|
5:30.26 |
6:37.78 |
7:44.86 |
8:52.62 |
|
|
|
|
|
|
|
10:00.31 |
11:07.91 |
12:15.27 |
13:22.87 |
|
|
|
|
|
|
|
14:30.50 |
15:38.90 |
|
|
|
|
7 |
Max Sundberg |
1999 |
Väsby Simsällskap |
|
1:03.48 |
2:10.16 |
3:17.22 |
4:24.59 |
16:53.02 |
|
|
|
|
|
|
5:32.30 |
6:39.93 |
7:47.44 |
8:54.94 |
|
|
|
|
|
|
|
10:02.83 |
11:11.12 |
12:19.30 |
13:27.92 |
|
|
|
|
|
|
|
14:36.85 |
15:45.95 |
|
|
|
|
8 |
Elias Soukola |
1999 |
Järvenpään Uintiklubi |
|
1:04.26 |
2:13.52 |
3:23.61 |
4:33.66 |
17:18.73 |
|
|
|
|
|
|
5:43.51 |
6:53.33 |
8:03.03 |
9:12.93 |
|
|
|
|
|
|
|
10:22.55 |
11:32.37 |
12:42.63 |
13:52.56 |
|
|
|
|
|
|
|
15:01.79 |
16:11.75 |
|
|
|
|
9 |
Martin Falk |
1999 |
Stockholmspolisens Sim IF |
|
1:03.98 |
2:12.25 |
3:20.63 |
4:29.80 |
17:30.10 |
|
|
|
|
|
|
5:40.02 |
6:50.38 |
8:00.68 |
9:11.95 |
|
|
|
|
|
|
|
10:23.52 |
11:34.28 |
12:45.86 |
13:57.14 |
|
|
|
|
|
|
|
15:08.49 |
16:19.81 |
|
|
|
|
10 |
Christian Norberg |
1998 |
Stockholmspolisens Sim IF |
|
1:06.17 |
2:18.16 |
3:30.12 |
4:42.42 |
17:51.99 |
|
|
|
|
|
|
5:55.04 |
7:07.64 |
8:20.70 |
9:33.75 |
|
|
|
|
|
|
|
10:46.12 |
11:58.43 |
13:10.15 |
14:21.07 |
|
|
|
|
|
|
|
15:32.73 |
16:44.08 |
|
|
|
|
11 |
Hallvard Anfinset |
2000 |
Bergens Svømme Club |
|
1:06.01 |
2:16.95 |
3:27.99 |
4:39.54 |
17:53.16 |
|
|
|
|
|
|
5:51.68 |
7:04.82 |
8:17.16 |
9:28.27 |
|
|
|
|
|
|
|
10:39.91 |
11:52.36 |
13:04.66 |
14:17.70 |
|
|
|
|
|
|
|
15:30.22 |
16:43.32 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Generated by WinGrodan 1.24.00 |
Print Date |
11 October 2015 |
Licensed to: Väsby Simsällskap |
Print Time |
17:19 |
|
Results Event 19 (Heats) - Official
Results Event 19 (Heats) - Official |
|
|
Competition name |
Swedish Swim Games 2015 |
|
Print Date |
11 October 2015 |
|
|
Competition place |
Upplands Väsby |
|
Print Time |
10:35 |
|
|
Organizer |
Väsby Simsällskap |
|
|
|
|
|
Pool |
25m |
|
|
|
|
|
Competition date |
10 October 2015 |
|
|
|
|
|
|
Event 19, 100m Freestyle Women, Heats |
Sponsor: Aktiv Planering AB |
Världsrekord Seniorer: Lisbeth Lenton (1985) 51.01 2009-08-10 |
Europarekord Seniorer: Francesca Halsall (1990) 51.19 2009-11-22 |
SR: Sarah Sjöström (1993) 51.93 2013-10-13 |
SR Juniorer: Sarah Sjöström (1993) 51.93 2013-10-13 |
|
|
Place |
Name |
Born |
Club |
Nat |
50m |
|
|
|
Finish |
Status |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Julie Kepp Jense |
2000 |
Team Danmark |
|
26.67 |
|
|
|
55.46 |
|
2 |
Cecilie Waage Johannesse |
1990 |
Bergens Svømme Club |
|
27.40 |
|
|
|
55.73 |
|
3 |
Sarah Bro |
1996 |
Team Danmark |
|
26.88 |
|
|
|
56.07 |
|
4 |
Josefin Lindkvist |
1993 |
Väsby Simsällskap |
|
26.84 |
|
|
|
56.34 |
|
5 |
Monica Waage Johannessen |
1990 |
Bergens Svømme Club |
|
27.31 |
|
|
|
56.56 |
|
6 |
Reetta Kanervo |
1999 |
Team Finland |
|
27.07 |
|
|
|
56.82 |
|
7 |
Klaudia W. Mogensen |
2000 |
Team Danmark |
|
27.02 |
|
|
|
56.90 |
|
8 |
Jessica Eriksson |
1995 |
Simklubben Neptun |
|
27.40 |
|
|
|
57.04 |
|
9 |
Maria Thompson Clausen |
1996 |
Bærumsvømmerne |
|
27.33 |
|
|
|
57.31 |
|
10 |
Roosa Mört |
1999 |
Team Finland |
|
27.20 |
|
|
|
57.49 |
|
10 |
Sini Koivu |
1999 |
Team Finland |
|
27.73 |
|
|
|
57.49 |
|
12 |
Julia Bruneau |
1999 |
Lahden Uimaseura |
|
27.86 |
|
|
|
57.63 |
|
13 |
Wioletta Orczykowska |
1997 |
Sms Krakow |
|
28.00 |
|
|
|
57.83 |
|
14 |
Aleksandra Røys Stranden |
1999 |
Asker Svømmeklubb |
|
28.03 |
|
|
|
58.18 |
|
14 |
Mathilda Johansson |
1991 |
Simklubben Neptun |
|
27.48 |
|
|
|
58.18 |
|
16 |
Stine Lise Stenseth |
1994 |
Bærumsvømmerne |
|
28.00 |
|
|
|
58.29 |
|
17 |
Emma Varga |
1997 |
Simklubben Neptun |
|
27.95 |
|
|
|
58.33 |
|
18 |
Sohvi Nenonen |
1999 |
Team Finland |
|
28.13 |
|
|
|
58.41 |
|
19 |
Emma Sundstedt |
1998 |
Spårvägens Simförening |
|
28.29 |
|
|
|
58.48 |
|
20 |
Malin Wallén |
1997 |
Spårvägens Simförening |
|
28.53 |
|
|
|
58.49 |
|
21 |
Victoria Rung |
1992 |
Bærumsvømmerne |
|
28.20 |
|
|
|
58.50 |
|
22 |
Marlene Pavlu Lewin |
1997 |
Simklubben Neptun |
|
28.36 |
|
|
|
58.52 |
|
23 |
Miranda Arvidsson |
1998 |
Kalmar Simsällskap |
|
28.01 |
|
|
|
58.59 |
|
24 |
Freja Gram |
1999 |
Team Danmark |
|
28.39 |
|
|
|
58.78 |
|
25 |
Hilma Ramdén |
2000 |
Södertälje Simsällskap |
|
28.36 |
|
|
|
58.80 |
|
26 |
Tiffani Segerbrand |
1999 |
Solna Sundbyberg SS 04 |
|
28.52 |
|
|
|
58.82 |
|
27 |
Lisa Eriksson |
1998 |
Strängnäs Simsällskap |
|
28.14 |
|
|
|
58.86 |
|
28 |
Hedda Öritsland |
1999 |
Bærumsvømmerne |
|
28.10 |
|
|
|
59.04 |
|
29 |
Rebecka Gustafsson |
1998 |
Strängnäs Simsällskap |
|
28.72 |
|
|
|
59.07 |
|
30 |
Amalie Kristiansen |
1995 |
Bergens Svømme Club |
|
28.62 |
|
|
|
59.48 |
|
31 |
Cassandra Engback |
1999 |
Södertörns Simsällskap |
|
28.39 |
|
|
|
59.62 |
|
31 |
Tove Sparrman |
1996 |
Väsby Simsällskap |
|
28.69 |
|
|
|
59.62 |
|
33 |
Carin Klasson |
1995 |
Södertörns Simsällskap |
|
29.08 |
|
|
|
59.68 |
|
34 |
Vilma Oura |
2001 |
Team Finland |
|
28.59 |
|
|
|
59.74 |
|
34 |
Wilma Persson |
2001 |
Sundsvalls Simsällskap |
|
28.98 |
|
|
|
59.74 |
|
36 |
Suvi Huhtanen |
1999 |
Team Finland |
|
28.49 |
|
|
|
59.82 |
|
37 |
Ida Eriksen |
1997 |
Järfälla Simsällskap |
|
28.76 |
|
|
|
59.85 |
|
38 |
Karianne Reinertsen |
1997 |
Bergensvømmerne |
|
28.99 |
|
|
|
59.86 |
|
39 |
Susann Pleym Olsen |
1997 |
Bergensvømmerne |
|
28.79 |
|
|
|
59.89 |
|
40 |
Iida Reini |
2000 |
Team Finland |
|
28.70 |
|
|
|
59.91 |
|
41 |
Anna Eriksson |
1999 |
Strängnäs Simsällskap |
|
28.83 |
|
|
|
59.93 |
|
42 |
Majken Smith |
1997 |
Bærumsvømmerne |
|
29.11 |
|
|
|
1:00.20 |
|
43 |
Julia Farkas |
1996 |
Ullensakersvømmerne |
|
29.52 |
|
|
|
1:00.22 |
|
44 |
Kristine Bjellvåg Braathe |
2000 |
Asker Svømmeklubb |
|
28.92 |
|
|
|
1:00.40 |
|
45 |
Emilie Lie Mathisen |
1998 |
Bergens Svømme Club |
|
28.78 |
|
|
|
1:00.49 |
|
46 |
Gloria Muzito |
2002 |
Sundsvalls Simsällskap |
|
29.57 |
|
|
|
1:00.54 |
|
47 |
Josefin Lewton |
1997 |
Kalmar Simsällskap |
|
29.41 |
|
|
|
1:00.55 |
|
48 |
Elvira Eklund-Ramböl |
1997 |
Karlstads Simsällskap |
|
29.37 |
|
|
|
1:00.75 |
|
49 |
Veera Rinne |
1998 |
Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku |
|
29.31 |
|
|
|
1:00.81 |
|
50 |
Rebecca Mattsson |
1995 |
Simklubben Neptun |
|
28.87 |
|
|
|
1:00.89 |
|
51 |
Tova Andersson |
2001 |
Väsby Simsällskap |
|
29.48 |
|
|
|
1:00.90 |
|
52 |
Lina Bergqvist |
1998 |
Sundsvalls Simsällskap |
|
29.27 |
|
|
|
1:01.07 |
|
53 |
Merete Toft Jensen |
1999 |
Team Danmark |
|
29.81 |
|
|
|
1:01.08 |
|
54 |
Linnéa Englund |
2003 |
Karlstads Simsällskap |
|
29.53 |
|
|
|
1:01.12 |
|
55 |
Marthe Østlyngen Dalan |
1998 |
Asker Svømmeklubb |
|
29.76 |
|
|
|
1:01.21 |
|
56 |
Felicia Hedman |
1995 |
Simklubben Neptun |
|
28.71 |
|
|
|
1:01.23 |
|
57 |
Mie Kreybu |
1999 |
Bergensvømmerne |
|
29.99 |
|
|
|
1:01.35 |
|
58 |
Hanna Hargsten |
1999 |
Solna Sundbyberg SS 04 |
|
29.77 |
|
|
|
1:01.72 |
|
59 |
Tina Huslid |
2000 |
Södertälje Simsällskap |
|
29.62 |
|
|
|
1:01.90 |
|
60 |
Karina Rønning |
2000 |
Asker Svømmeklubb |
|
30.09 |
|
|
|
1:01.98 |
|
61 |
Marte Dale |
1997 |
Bergens Svømme Club |
|
30.03 |
|
|
|
1:02.09 |
|
62 |
Ida Pettersson |
1999 |
Stockholmspolisens Sim IF |
|
29.68 |
|
|
|
1:02.35 |
|
63 |
Linda Lidström |
1997 |
Järfälla Simsällskap |
|
30.28 |
|
|
|
1:02.79 |
|
64 |
Filippa Berndtson |
1997 |
Solna Sundbyberg SS 04 |
|
30.60 |
|
|
|
1:03.09 |
|
65 |
Thea Ebbing Schuster |
1998 |
Bergens Svømme Club |
|
30.13 |
|
|
|
1:03.21 |
|
66 |
Rebecka Bergström |
1997 |
Stockholmspolisens Sim IF |
|
30.55 |
|
|
|
1:03.39 |
|
67 |
Louise Peacock |
2001 |
Väsby Simsällskap |
|
30.71 |
|
|
|
1:03.84 |
|
68 |
Ebba Andersson |
2001 |
Väsby Simsällskap |
|
30.76 |
|
|
|
1:03.88 |
|
69 |
Benedikte Øverland |
1999 |
Bergens Svømme Club |
|
30.53 |
|
|
|
1:04.34 |
|
70 |
Hanna Mattsson |
1998 |
Sundsvalls Simsällskap |
|
30.69 |
|
|
|
1:04.37 |
|
71 |
Alice Sundberg |
1999 |
Täby Sim |
|
30.95 |
|
|
|
1:04.40 |
|
72 |
Veronica Cobo-Lone |
1999 |
Bergens Svømme Club |
|
31.15 |
|
|
|
1:04.76 |
|
73 |
Solveig Ramallo |
1993 |
Karlstads Simsällskap |
|
30.93 |
|
|
|
1:05.77 |
|
- |
Alida Ramdén |
1997 |
Södertälje Simsällskap |
|
|
|
|
|
DNS |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Generated by WinGrodan 1.24.00 |
Print Date |
11 October 2015 |
Licensed to: Väsby Simsällskap |
Print Time |
10:35 |
|
Results Event 19 (Finals) - Official
Results Event 19 (Finals) - Official |
|
|
Competition name |
Swedish Swim Games 2015 |
|
Print Date |
11 October 2015 |
|
|
Competition place |
Upplands Väsby |
|
Print Time |
17:22 |
|
|
Organizer |
Väsby Simsällskap |
|
|
|
|
|
Pool |
25m |
|
|
|
|
|
Competition date |
10 October 2015 |
|
|
|
|
|
|
Event 19, 100m Freestyle Women, Finals |
Sponsor: Aktiv Planering AB |
Världsrekord Seniorer: Lisbeth Lenton (1985) 51.01 2009-08-10 |
Europarekord Seniorer: Francesca Halsall (1990) 51.19 2009-11-22 |
SR: Sarah Sjöström (1993) 51.93 2013-10-13 |
SR Juniorer: Sarah Sjöström (1993) 51.93 2013-10-13 |
|
|
Place |
Name |
Born |
Club |
Nat |
50m |
|
|
|
Finish |
Status |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Cecilie Waage Johannesse |
1990 |
Bergens Svømme Club |
|
26.83 |
|
|
|
55.08 |
|
2 |
Monica Waage Johannessen |
1990 |
Bergens Svømme Club |
|
26.52 |
|
|
|
55.17 |
|
3 |
Sarah Bro |
1996 |
Team Danmark |
|
27.07 |
|
|
|
55.79 |
|
4 |
Julie Kepp Jense |
2000 |
Team Danmark |
|
26.50 |
|
|
|
55.80 |
|
5 |
Josefin Lindkvist |
1993 |
Väsby Simsällskap |
|
26.91 |
|
|
|
56.02 |
|
6 |
Jessica Eriksson |
1995 |
Simklubben Neptun |
|
27.68 |
|
|
|
57.10 |
|
7 |
Klaudia W. Mogensen |
2000 |
Team Danmark |
|
27.23 |
|
|
|
57.15 |
|
8 |
Reetta Kanervo |
1999 |
Team Finland |
|
27.75 |
|
|
|
57.23 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Generated by WinGrodan 1.24.00 |
Print Date |
11 October 2015 |
Licensed to: Väsby Simsällskap |
Print Time |
17:22 |
|
Results Event 20 (Heats) - Official
Results Event 20 (Heats) - Official |
|
|
Competition name |
Swedish Swim Games 2015 |
|
Print Date |
11 October 2015 |
|
|
Competition place |
Upplands Väsby |
|
Print Time |
11:34 |
|
|
Organizer |
Väsby Simsällskap |
|
|
|
|
|
Pool |
25m |
|
|
|
|
|
Competition date |
10 October 2015 |
|
|
|
|
|
|
Event 20, 200m Freestyle Men, Heats |
Sponsor: Väsby Fysikaliska Klinik |
Världsrekord Seniorer: Paul Biedermann (1985) 1:39.37 2009-11-15 |
Europarekord Seniorer: Paul Biedermann (1986) 1:39.37 2009-11-15 |
SR: Anders Holmertz (1968) 1:44.69 1992-03-01 |
SR Juniorer: Mattias Carlsson (1990) 1:46.12 2009-01-30 |
|
|
Place |
Name |
Born |
Club |
Nat |
50m |
100m |
150m |
|
Finish |
Status |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Kevin Witt Christensen |
1995 |
Farum Svømmeklub |
|
26.40 |
55.11 |
1:23.80 |
|
1:51.53 |
|
2 |
Giano Grillo |
1998 |
Team Danmark |
|
26.67 |
55.44 |
1:23.74 |
|
1:52.00 |
|
3 |
Markus Lie |
1995 |
Bergensvømmerne |
|
26.12 |
54.64 |
1:23.47 |
|
1:52.11 |
|
4 |
Magnus Westermann |
1995 |
Team Danmark |
|
26.42 |
55.58 |
1:23.78 |
|
1:52.38 |
|
5 |
Eetu Piiroinen |
1995 |
Helsingfors Simsällskap |
|
26.58 |
54.88 |
1:23.76 |
|
1:52.52 |
Not in final |
6 |
Mikkel-Emil Rosenbom |
1999 |
Team Danmark |
|
26.95 |
56.17 |
1:24.89 |
|
1:52.64 |
|
7 |
Sander Rødje |
1993 |
Haugesund Svømmeklubb |
|
26.84 |
56.19 |
1:25.57 |
|
1:54.83 |
|
8 |
Markus Fürst |
1996 |
Jönköpings Simsällskap |
|
26.75 |
55.77 |
1:25.38 |
|
1:54.95 |
Not in final |
9 |
Jonas Nervil Kistorp |
1997 |
Team Danmark |
|
27.23 |
57.31 |
1:26.73 |
|
1:56.48 |
|
10 |
Filip Björkholm |
1998 |
Västerås Simsällskap |
|
26.95 |
56.30 |
1:26.75 |
|
1:57.11 |
|
10 |
Joel Westerlind |
1996 |
Härnösands Simsällskap |
|
27.23 |
56.84 |
1:27.48 |
|
1:57.11 |
|
12 |
Jens Bach |
1997 |
Team Danmark |
|
27.00 |
56.67 |
1:27.19 |
|
1:57.18 |
|
13 |
Nils Lervik |
1997 |
Asker Svømmeklubb |
|
27.05 |
56.61 |
1:27.02 |
|
1:57.38 |
|
14 |
Gustav Swedenborg |
1998 |
Järfälla Simsällskap |
|
27.53 |
57.56 |
1:27.86 |
|
1:57.93 |
|
15 |
Otto Rannikko |
1999 |
Team Finland |
|
26.93 |
56.40 |
1:26.75 |
|
1:58.14 |
|
16 |
Michael Gutierrez Irgens |
1995 |
Bergens Svømme Club |
|
27.25 |
57.29 |
1:27.92 |
|
1:58.78 |
|
17 |
Johan Strandberg |
1997 |
Sundsvalls Simsällskap |
|
27.18 |
57.48 |
1:28.63 |
|
1:59.74 |
|
18 |
Elias Haglund |
1996 |
Karlstads Simsällskap |
|
28.09 |
59.17 |
1:30.03 |
|
1:59.75 |
|
19 |
Sigurd Anfinset |
1998 |
Bergens Svømme Club |
|
28.27 |
58.38 |
1:29.25 |
|
1:59.91 |
|
20 |
Edward Eliasson |
1997 |
Solna Sundbyberg SS 04 |
|
27.53 |
57.63 |
1:28.40 |
|
2:00.26 |
|
21 |
Kaj Smeds |
1998 |
Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku |
|
27.08 |
57.64 |
1:29.50 |
|
2:01.18 |
|
22 |
Viktor Fridsjö |
1998 |
Järfälla Simsällskap |
|
27.49 |
58.20 |
1:29.65 |
|
2:01.54 |
|
23 |
Rasmus Rantanen |
1997 |
Södertälje Simsällskap |
|
27.48 |
58.17 |
1:29.90 |
|
2:02.00 |
|
24 |
Gustav Frödeberg |
1997 |
Väsby Simsällskap |
|
27.18 |
57.55 |
1:29.39 |
|
2:02.34 |
|
25 |
Erik Reinholdz |
1997 |
Södertörns Simsällskap |
|
28.97 |
59.67 |
1:31.53 |
|
2:02.39 |
|
26 |
Martti Tervanen |
2000 |
Järvenpään Uintiklubi |
|
27.91 |
59.08 |
1:31.45 |
|
2:03.23 |
|
27 |
Axel Bååthe |
1997 |
Stockholmspolisens Sim IF |
|
27.82 |
59.04 |
1:31.00 |
|
2:03.41 |
|
28 |
Daniel Vålvik |
1999 |
Karlstads Simsällskap |
|
27.99 |
58.90 |
1:31.41 |
|
2:04.38 |
|
29 |
Daniel Jonsson |
1999 |
Alvesta Simsällskap |
|
27.78 |
58.78 |
1:31.91 |
|
2:04.60 |
|
30 |
Petter Strand Kolaas |
1999 |
Bergensvømmerne |
|
28.62 |
1:00.15 |
1:32.64 |
|
2:05.25 |
|
31 |
Peik Lindberg |
1999 |
Team Finland |
|
30.67 |
1:03.02 |
1:34.74 |
|
2:05.51 |
|
32 |
Emil Östrand |
1998 |
Järfälla Simsällskap |
|
27.99 |
1:00.19 |
1:33.19 |
|
2:06.08 |
|
33 |
Akseli Heino |
1999 |
Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku |
|
28.41 |
1:00.67 |
1:34.75 |
|
2:09.96 |
|
34 |
Tobias Hörlin |
2000 |
Väsby Simsällskap |
|
30.78 |
1:05.98 |
1:42.41 |
|
2:19.49 |
|
- |
Axel Ydenius |
1997 |
Södertälje Simsällskap |
|
|
|
|
|
DNS |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Generated by WinGrodan 1.24.00 |
Print Date |
11 October 2015 |
Licensed to: Väsby Simsällskap |
Print Time |
11:34 |
|
Results Event 20 (Finals) - Official
Results Event 20 (Finals) - Official |
|
|
Competition name |
Swedish Swim Games 2015 |
|
Print Date |
11 October 2015 |
|
|
Competition place |
Upplands Väsby |
|
Print Time |
17:27 |
|
|
Organizer |
Väsby Simsällskap |
|
|
|
|
|
Pool |
25m |
|
|
|
|
|
Competition date |
10 October 2015 |
|
|
|
|
|
|
Event 20, 200m Freestyle Men, Finals |
Sponsor: Väsby Fysikaliska Klinik |
Världsrekord Seniorer: Paul Biedermann (1985) 1:39.37 2009-11-15 |
Europarekord Seniorer: Paul Biedermann (1986) 1:39.37 2009-11-15 |
SR: Anders Holmertz (1968) 1:44.69 1992-03-01 |
SR Juniorer: Mattias Carlsson (1990) 1:46.12 2009-01-30 |
|
|
Place |
Name |
Born |
Club |
Nat |
50m |
100m |
150m |
|
Finish |
Status |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Magnus Westermann |
1995 |
Team Danmark |
|
24.92 |
51.55 |
1:19.04 |
|
1:47.03 |
|
2 |
Markus Lie |
1995 |
Bergensvømmerne |
|
25.87 |
54.17 |
1:22.16 |
|
1:49.78 |
|
3 |
Kevin Witt Christensen |
1995 |
Farum Svømmeklub |
|
25.96 |
53.99 |
1:22.34 |
|
1:50.14 |
|
4 |
Jonas Nervil Kistorp |
1997 |
Team Danmark |
|
25.93 |
54.15 |
1:23.47 |
|
1:52.08 |
|
5 |
Giano Grillo |
1998 |
Team Danmark |
|
26.27 |
54.85 |
1:23.07 |
|
1:52.09 |
|
6 |
Mikkel-Emil Rosenbom |
1999 |
Team Danmark |
|
26.48 |
55.47 |
1:24.27 |
|
1:52.45 |
|
7 |
Sander Rødje |
1993 |
Haugesund Svømmeklubb |
|
26.45 |
55.78 |
1:25.48 |
|
1:54.90 |
|
8 |
Jens Bach |
1997 |
Team Danmark |
|
26.52 |
55.70 |
1:26.20 |
|
1:55.52 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Generated by WinGrodan 1.24.00 |
Print Date |
11 October 2015 |
Licensed to: Väsby Simsällskap |
Print Time |
17:27 |
|
Results Event 21 (Heats) - Official
Results Event 21 (Heats) - Official |
|
|
Competition name |
Swedish Swim Games 2015 |
|
Print Date |
11 October 2015 |
|
|
Competition place |
Upplands Väsby |
|
Print Time |
10:55 |
|
|
Organizer |
Väsby Simsällskap |
|
|
|
|
|
Pool |
25m |
|
|
|
|
|
Competition date |
10 October 2015 |
|
|
|
|
|
|
Event 21, 50m Breaststroke Women, Heats |
Sponsor: Väsby Färghall |
Världsrekord Seniorer: Jessica Hardy (1987) 28.80 2009-11-15 |
Europarekord Seniorer: Ruta Meilutyte (1997) 29.44 2012-12-13 |
SR: Jennie Johansson (1988) 29.80 2013-12-12 |
SR Juniorer: Una Finnman (1991) 30.88 2009-11-27 |
|
|
Place |
Name |
Born |
Club |
Nat |
|
|
|
|
Finish |
Status |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Ingalill Urrang Naustvik |
1995 |
Bergens Svømme Club |
|
|
|
|
|
31.86 |
|
2 |
Josefine B. Pedersen |
1999 |
Team Danmark |
|
|
|
|
|
32.05 |
|
3 |
Ariel Braathen |
1999 |
Bergens Svømme Club |
|
|
|
|
|
32.31 |
|
4 |
Elida Marie Folkedal Hole |
1996 |
Bergens Svømme Club |
|
|
|
|
|
32.37 |
|
5 |
Milana Salih |
1997 |
Simklubben Neptun |
|
|
|
|
|
32.49 |
|
6 |
Nadja Salomonsson |
1992 |
Väsby Simsällskap |
|
|
|
|
|
32.76 |
|
7 |
Julia Thurfjell |
1994 |
Solna Sundbyberg SS 04 |
|
|
|
|
|
33.36 |
|
8 |
Sophia Norén |
1998 |
Solna Sundbyberg SS 04 |
|
|
|
|
|
33.53 |
|
9 |
Alexandra Nilsson |
1998 |
Simklubben Neptun |
|
|
|
|
|
33.55 |
|
9 |
Emilia Flyckt |
2001 |
Team Finland |
|
|
|
|
|
33.55 |
|
11 |
Amanda Persson |
1996 |
Filipstads Simklubb |
|
|
|
|
|
33.70 |
|
12 |
Kristine Bjellvåg Braathe |
2000 |
Asker Svømmeklubb |
|
|
|
|
|
33.86 |
|
13 |
Stina Heimnes |
1997 |
Bergensvømmerne |
|
|
|
|
|
33.93 |
|
14 |
Fanny Strömstedt |
1996 |
Spårvägens Simförening |
|
|
|
|
|
34.43 |
|
15 |
Caroline Speiner |
1994 |
Södertörns Simsällskap |
|
|
|
|
|
34.44 |
|
16 |
Erica Christensen Weistrand |
1997 |
Södertälje Simsällskap |
|
|
|
|
|
34.50 |
|
17 |
Katarzyna Durczynska |
1999 |
Sms Krakow |
|
|
|
|
|
34.55 |
|
18 |
Lina Berggren |
1998 |
Västerås Simsällskap |
|
|
|
|
|
34.64 |
|
19 |
Henriette Kronstad Hellan |
1998 |
Bergens Svømme Club |
|
|
|
|
|
34.89 |
|
20 |
Marte Nygaard |
1998 |
Bergens Svømme Club |
|
|
|
|
|
35.03 |
|
21 |
Ragnhild Kleppestrand |
1999 |
Bergens Svømme Club |
|
|
|
|
|
35.23 |
|
22 |
Thea Ebbing Schuster |
1998 |
Bergens Svømme Club |
|
|
|
|
|
35.25 |
|
23 |
Julia Björkén |
2001 |
Väsby Simsällskap |
|
|
|
|
|
35.43 |
|
24 |
Malin Eklund |
2001 |
Västerås Simsällskap |
|
|
|
|
|
35.45 |
|
25 |
Emma Rotstam |
1998 |
Järfälla Simsällskap |
|
|
|
|
|
35.57 |
|
26 |
Emma Wahlund |
1998 |
Väsby Simsällskap |
|
|
|
|
|
35.63 |
|
27 |
Andréa Persson |
1999 |
Västerås Simsällskap |
|
|
|
|
|
36.02 |
|
28 |
Thea Krugerud Skjeggestad |
2001 |
Asker Svømmeklubb |
|
|
|
|
|
36.06 |
|
29 |
Tiia Puolakka |
1998 |
Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku |
|
|
|
|
|
36.10 |
|
30 |
Emma Dimitriou Sagré |
1999 |
Alingsås SLS |
|
|
|
|
|
36.59 |
|
31 |
Linda-Marie Slotte |
1994 |
Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku |
|
|
|
|
|
36.85 |
|
32 |
Hanna Ekengren |
1998 |
Sundsvalls Simsällskap |
|
|
|
|
|
37.80 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Generated by WinGrodan 1.24.00 |
Print Date |
11 October 2015 |
Licensed to: Väsby Simsällskap |
Print Time |
10:55 |
|
Results Event 21 (Finals) - Official
Results Event 21 (Finals) - Official |
|
|
Competition name |
Swedish Swim Games 2015 |
|
Print Date |
11 October 2015 |
|
|
Competition place |
Upplands Väsby |
|
Print Time |
17:30 |
|
|
Organizer |
Väsby Simsällskap |
|
|
|
|
|
Pool |
25m |
|
|
|
|
|
Competition date |
10 October 2015 |
|
|
|
|
|
|
Event 21, 50m Breaststroke Women, Finals |
Sponsor: Väsby Färghall |
Världsrekord Seniorer: Jessica Hardy (1987) 28.80 2009-11-15 |
Europarekord Seniorer: Ruta Meilutyte (1997) 29.44 2012-12-13 |
SR: Jennie Johansson (1988) 29.80 2013-12-12 |
SR Juniorer: Una Finnman (1991) 30.88 2009-11-27 |
|
|
Place |
Name |
Born |
Club |
Nat |
|
|
|
|
Finish |
Status |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Ingalill Urrang Naustvik |
1995 |
Bergens Svømme Club |
|
|
|
|
|
31.79 |
|
2 |
Milana Salih |
1997 |
Simklubben Neptun |
|
|
|
|
|
31.97 |
|
3 |
Ariel Braathen |
1999 |
Bergens Svømme Club |
|
|
|
|
|
32.03 |
|
4 |
Josefine B. Pedersen |
1999 |
Team Danmark |
|
|
|
|
|
32.16 |
|
5 |
Nadja Salomonsson |
1992 |
Väsby Simsällskap |
|
|
|
|
|
32.39 |
|
6 |
Elida Marie Folkedal Hole |
1996 |
Bergens Svømme Club |
|
|
|
|
|
32.43 |
|
7 |
Sophia Norén |
1998 |
Solna Sundbyberg SS 04 |
|
|
|
|
|
32.91 |
|
8 |
Julia Thurfjell |
1994 |
Solna Sundbyberg SS 04 |
|
|
|
|
|
33.38 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Generated by WinGrodan 1.24.00 |
Print Date |
11 October 2015 |
Licensed to: Väsby Simsällskap |
Print Time |
17:30 |
|
Results Event 22 (Heats) - Official
Results Event 22 (Heats) - Official |
|
|
Competition name |
Swedish Swim Games 2015 |
|
Print Date |
11 October 2015 |
|
|
Competition place |
Upplands Väsby |
|
Print Time |
11:09 |
|
|
Organizer |
Väsby Simsällskap |
|
|
|
|
|
Pool |
25m |
|
|
|
|
|
Competition date |
10 October 2015 |
|
|
|
|
|
|
Event 22, 100m Breaststroke Men, Heats |
Sponsor: Tagebad |
Världsrekord Seniorer: Cameron van der Burgh (1988) 55.61 2009-11-15 |
Europarekord Seniorer: Robin van Aggele (1984) 56.29 2009-12-11 |
SR: Jakob Dorch (1985) 58.12 2009-12-10 |
SR Juniorer: Johannes Skagius (1995) 58.83 2012-11-23 |
|
|
Place |
Name |
Born |
Club |
Nat |
50m |
|
|
|
Finish |
Status |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Niklas Hedegaard |
1990 |
Farum Svømmeklub |
|
28.38 |
|
|
|
1:00.24 |
|
2 |
Ossi Oksa |
1988 |
Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku |
|
28.66 |
|
|
|
1:01.42 |
|
3 |
Tobias B. Bjerg |
1998 |
Team Danmark |
|
28.99 |
|
|
|
1:01.50 |
|
4 |
Patric Ridell |
1993 |
Simklubben Neptun |
|
29.77 |
|
|
|
1:02.77 |
|
5 |
Sverre Næss |
1992 |
Bergensvømmerne |
|
29.49 |
|
|
|
1:02.87 |
|
6 |
Philip Greve |
1998 |
Team Danmark |
|
29.61 |
|
|
|
1:02.99 |
|
7 |
Werneri Koskinen |
1998 |
Team Finland |
|
29.97 |
|
|
|
1:03.75 |
|
8 |
Daniel Räisänen |
1999 |
Täby Sim |
|
30.33 |
|
|
|
1:03.93 |
|
9 |
Robert Palosaari |
1992 |
Väsby Simsällskap |
|
30.25 |
|
|
|
1:04.27 |
|
10 |
Tomoe Zenimoto Hvas |
2000 |
Bærumsvømmerne |
|
30.89 |
|
|
|
1:04.39 |
|
11 |
Mikael Karuveha |
1999 |
Team Finland |
|
30.16 |
|
|
|
1:05.03 |
|
12 |
Linus Kanth |
1991 |
Västerås Simsällskap |
|
31.10 |
|
|
|
1:05.42 |
|
13 |
Kevin Thorvaldsson |
1995 |
Simklubben Neptun |
|
30.62 |
|
|
|
1:05.44 |
|
14 |
Jakob Nordman |
1996 |
Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku |
|
30.32 |
|
|
|
1:05.79 |
|
15 |
Daniel Christian |
1998 |
Farum Svømmeklub |
|
31.53 |
|
|
|
1:06.09 |
|
16 |
Andreas Manum Hagby |
1995 |
Bærumsvømmerne |
|
31.25 |
|
|
|
1:06.29 |
|
17 |
Kasper Jämsä |
1997 |
Lahden Uimaseura |
|
31.39 |
|
|
|
1:06.61 |
|
18 |
Pontus Jonsson |
2000 |
Södertörns Simsällskap |
|
31.57 |
|
|
|
1:06.63 |
|
19 |
Marcus Heggtveit Lövö |
1996 |
Bærumsvømmerne |
|
31.57 |
|
|
|
1:06.71 |
|
20 |
Karl Frylmark |
1999 |
Väsby Simsällskap |
|
30.99 |
|
|
|
1:06.74 |
|
21 |
Gijs Dijkhuizen |
2000 |
Västerås Simsällskap |
|
31.96 |
|
|
|
1:07.35 |
|
22 |
Annti Leiponen |
1998 |
Järvenpään Uintiklubi |
|
31.54 |
|
|
|
1:07.41 |
|
23 |
Anton Widholm |
1999 |
Väsby Simsällskap |
|
31.73 |
|
|
|
1:07.56 |
|
24 |
Oskar Nilsson |
1995 |
Åkersberga Simsällskap |
|
31.93 |
|
|
|
1:07.67 |
|
25 |
Hugo Swanepoel |
1998 |
Järfälla Simsällskap |
|
31.33 |
|
|
|
1:07.83 |
|
26 |
Filip Weidlitz |
1997 |
Simklubben Neptun |
|
31.84 |
|
|
|
1:08.10 |
|
27 |
Petter Norén Vosfeldt |
1999 |
Härnösands Simsällskap |
|
32.00 |
|
|
|
1:08.24 |
|
28 |
Samuel Talback |
2000 |
Järfälla Simsällskap |
|
32.23 |
|
|
|
1:08.81 |
|
29 |
Eetu Alitalo |
1999 |
Team Finland |
|
31.90 |
|
|
|
1:08.86 |
|
30 |
Benjamin Dzihic |
1997 |
Sundsvalls Simsällskap |
|
31.63 |
|
|
|
1:09.38 |
|
31 |
Jesper Eklund |
1998 |
Västerås Simsällskap |
|
32.81 |
|
|
|
1:10.45 |
|
32 |
Christian Manum Hagby |
1998 |
Asker Svømmeklubb |
|
32.74 |
|
|
|
1:10.98 |
|
33 |
Per Tinius Mowinckel |
1998 |
Bergens Svømme Club |
|
33.98 |
|
|
|
1:11.49 |
|
34 |
Andreas Hovland Nordang |
1999 |
Asker Svømmeklubb |
|
34.21 |
|
|
|
1:13.33 |
|
35 |
Dag Unevik |
2001 |
Väsby Simsällskap |
|
35.07 |
|
|
|
1:15.08 |
|
36 |
William Heggtveit Løvø |
1999 |
Asker Svømmeklubb |
|
36.03 |
|
|
|
1:17.32 |
|
- |
Alexej Filinau |
1998 |
Södertörns Simsällskap |
|
|
|
|
|
DSQ |
|
- |
Christoffer Tofte Haarsaker |
1993 |
Trondhjem SLK |
|
|
|
|
|
DSQ |
|
- |
Ludwig Hareskog |
1998 |
Södertälje Simsällskap |
|
|
|
|
|
DSQ |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Generated by WinGrodan 1.24.00 |
Print Date |
11 October 2015 |
Licensed to: Väsby Simsällskap |
Print Time |
11:09 |
|
Results Event 22 (Finals) - Official
Results Event 22 (Finals) - Official |
|
|
Competition name |
Swedish Swim Games 2015 |
|
Print Date |
11 October 2015 |
|
|
Competition place |
Upplands Väsby |
|
Print Time |
17:34 |
|
|
Organizer |
Väsby Simsällskap |
|
|
|
|
|
Pool |
25m |
|
|
|
|
|
Competition date |
10 October 2015 |
|
|
|
|
|
|
Event 22, 100m Breaststroke Men, Finals |
Sponsor: Tagebad |
Världsrekord Seniorer: Cameron van der Burgh (1988) 55.61 2009-11-15 |
Europarekord Seniorer: Robin van Aggele (1984) 56.29 2009-12-11 |
SR: Jakob Dorch (1985) 58.12 2009-12-10 |
SR Juniorer: Johannes Skagius (1995) 58.83 2012-11-23 |
|
|
Generated by WinGrodan 1.24.00 |
Print Date |
11 October 2015 |
Licensed to: Väsby Simsällskap |
Print Time |
17:34 |
|
Results Event 23 (Finals) - Official
Results Event 23 (Finals) - Official |
|
|
Competition name |
Swedish Swim Games 2015 |
|
Print Date |
11 October 2015 |
|
|
Competition place |
Upplands Väsby |
|
Print Time |
17:49 |
|
|
Organizer |
Väsby Simsällskap |
|
|
|
|
|
Pool |
25m |
|
|
|
|
|
Competition date |
10 October 2015 |
|
|
|
|
|
|
Event 23, 400m Ind Medley Women, Finals |
Sponsor: Upplands Väsby Kommun |
Världsrekord Seniorer: Katinka Hosszu (1989) 4:20.85 2013-08-11 |
Europarekord Seniorer: Katinka Hosszu (1989) 4:20.85 2013-08-11 |
SR: Stina Gardell (1990) 4:31.70 2009-12-13 |
SR Juniorer: Stina Gardell (1990) 4:31.70 2009-12-13 |
|
|
Place |
Name |
Born |
Club |
Nat |
100m |
200m |
300m |
|
Finish |
Status |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Julie Aglund Lauridsen |
1996 |
Team Danmark |
|
1:06.17 |
2:19.62 |
3:43.37 |
|
4:48.80 |
|
2 |
Aino Otava |
1999 |
Team Finland |
|
1:07.34 |
2:23.79 |
3:47.37 |
|
4:51.49 |
|
3 |
Katrine Bukh Villesen |
2000 |
Team Danmark |
|
1:03.94 |
2:19.92 |
3:45.26 |
|
4:52.82 |
|
4 |
Jowita Sienczyk |
1997 |
Sms Krakow |
|
1:07.27 |
2:21.77 |
3:46.05 |
|
4:53.76 |
|
5 |
Christine Ekman |
1994 |
Simklubben Neptun |
|
1:10.06 |
2:23.97 |
3:48.64 |
|
4:55.27 |
|
6 |
Essi-Maria Lillman |
2000 |
Team Finland |
|
1:11.11 |
2:26.97 |
3:49.52 |
|
4:56.12 |
|
7 |
Helena R. Bach |
2000 |
Team Danmark |
|
1:07.78 |
2:23.14 |
3:50.26 |
|
4:57.17 |
|
8 |
Clara Wiman |
1996 |
Västerås Simsällskap |
|
1:10.45 |
2:27.99 |
3:54.50 |
|
5:04.52 |
|
9 |
Emma Sundstrand |
2001 |
Södertälje Simsällskap |
|
1:11.58 |
2:30.04 |
3:57.12 |
|
5:04.90 |
|
10 |
Hanna Jörlund |
1991 |
Södertörns Simsällskap |
|
1:09.98 |
2:26.43 |
3:54.33 |
|
5:05.61 |
|
11 |
Isabelle Hanson |
1998 |
Järfälla Simsällskap |
|
1:08.42 |
2:26.38 |
3:56.78 |
|
5:06.85 |
|
12 |
Ayleen Burt |
1997 |
Stockholmspolisens Sim IF |
|
1:09.86 |
2:28.38 |
3:58.88 |
|
5:09.78 |
|
13 |
Elvira Eklund-Ramböl |
1997 |
Karlstads Simsällskap |
|
1:11.33 |
2:30.31 |
3:59.32 |
|
5:11.13 |
|
14 |
Merina Suoranta |
1999 |
Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku |
|
1:06.94 |
2:25.64 |
3:59.12 |
|
5:11.97 |
|
15 |
Magdalena Sproska |
1997 |
Sms Krakow |
|
1:10.84 |
2:30.63 |
3:59.80 |
|
5:12.00 |
|
16 |
Thea Krugerud Skjeggestad |
2001 |
Asker Svømmeklubb |
|
1:13.24 |
2:35.61 |
4:02.21 |
|
5:14.81 |
|
17 |
Thea Anderssen Søreng |
1997 |
Bergens Svømme Club |
|
1:13.68 |
2:33.02 |
4:05.09 |
|
5:18.62 |
|
18 |
Stine Dale |
1998 |
Bergens Svømme Club |
|
1:15.30 |
2:42.32 |
4:11.79 |
|
5:26.31 |
|
19 |
Louise Peacock |
2001 |
Väsby Simsällskap |
|
1:19.13 |
2:42.46 |
4:17.81 |
|
5:32.10 |
|
20 |
Eline Nygaard |
2000 |
Bergens Svømme Club |
|
1:19.55 |
2:46.57 |
4:16.27 |
|
5:33.64 |
|
21 |
Julia Björkén |
2001 |
Väsby Simsällskap |
|
1:18.41 |
2:51.91 |
4:28.55 |
|
5:49.67 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Generated by WinGrodan 1.24.00 |
Print Date |
11 October 2015 |
Licensed to: Väsby Simsällskap |
Print Time |
17:49 |
|
Results Event 24 (Heats) - Official
Results Event 24 (Heats) - Official |
|
|
Competition name |
Swedish Swim Games 2015 |
|
Print Date |
11 October 2015 |
|
|
Competition place |
Upplands Väsby |
|
Print Time |
11:46 |
|
|
Organizer |
Väsby Simsällskap |
|
|
|
|
|
Pool |
25m |
|
|
|
|
|
Competition date |
10 October 2015 |
|
|
|
|
|
|
Event 24, 100m Butterfly Men, Heats |
Sponsor: City Hotel vid Avenyn |
Världsrekord Seniorer: Evgen Korotyshkin (1983) 48.48 2009-11-15 |
Europarekord Seniorer: Evgen Korotyshkin (1983) 48.48 2009-11-15 |
SR: Lars Frölander (1974) 50.44 2000-03-17 |
SR Juniorer: Henrik Lindau (1990) 52.38 2009-12-10 |
|
|
Place |
Name |
Born |
Club |
Nat |
50m |
|
|
|
Finish |
Status |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Sander Nilsen Sivertsen |
1996 |
Bergens Svømme Club |
|
25.27 |
|
|
|
54.90 |
|
2 |
Alexander Nyström |
1990 |
Simklubben Neptun |
|
25.75 |
|
|
|
55.42 |
Not in final |
3 |
Dominik Ciezkowski |
1996 |
Sms Krakow |
|
25.87 |
|
|
|
55.47 |
|
4 |
Jacob Bernstein |
1995 |
Bærumsvømmerne |
|
26.08 |
|
|
|
55.78 |
|
5 |
Samuel Törnqvist |
1997 |
Väsby Simsällskap |
|
26.27 |
|
|
|
55.87 |
|
6 |
Filip Svedberg |
1997 |
Skellefte Simsällskap 34 |
|
26.80 |
|
|
|
56.35 |
|
7 |
Marcus Olesen |
1995 |
Farum Svømmeklub |
|
26.52 |
|
|
|
56.42 |
|
8 |
Markus Fürst |
1996 |
Jönköpings Simsällskap |
|
26.37 |
|
|
|
56.76 |
|
9 |
Mikkel-Emil Rosenbom |
1999 |
Team Danmark |
|
27.11 |
|
|
|
56.88 |
|
10 |
Lasse Dall |
1997 |
Team Danmark |
|
26.30 |
|
|
|
57.22 |
|
11 |
Peik Lindberg |
1999 |
Team Finland |
|
27.09 |
|
|
|
57.93 |
|
12 |
Jacob Danielsson |
1998 |
Stockholmspolisens Sim IF |
|
26.93 |
|
|
|
57.96 |
|
13 |
Patryk Golinski |
1997 |
Sms Krakow |
|
26.88 |
|
|
|
58.08 |
|
14 |
Vegard Straume |
1998 |
Bergens Svømme Club |
|
27.87 |
|
|
|
58.19 |
|
15 |
Ole Aasen Christiansen |
1995 |
Bergens Svømme Club |
|
27.04 |
|
|
|
58.37 |
|
16 |
Gustav Lindström |
1998 |
Skellefte Simsällskap 34 |
|
27.08 |
|
|
|
59.12 |
|
17 |
Giano Grillo |
1998 |
Team Danmark |
|
27.95 |
|
|
|
59.28 |
|
18 |
Viktor Fridsjö |
1998 |
Järfälla Simsällskap |
|
27.93 |
|
|
|
59.37 |
|
19 |
Christian Tronvoll |
1994 |
Trondhjem SLK |
|
27.09 |
|
|
|
59.49 |
|
20 |
Hampus Ny |
1990 |
Södertälje Simsällskap |
|
28.12 |
|
|
|
59.86 |
|
21 |
Heine Nilsen |
1999 |
Bergens Svømme Club |
|
28.03 |
|
|
|
1:00.29 |
|
22 |
Joni Aaltonen |
1999 |
Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku |
|
27.71 |
|
|
|
1:00.33 |
|
23 |
David Kruthammar |
1997 |
Täby Sim |
|
27.60 |
|
|
|
1:00.41 |
|
24 |
Jaakko Siipola |
1999 |
Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku |
|
28.17 |
|
|
|
1:00.49 |
|
25 |
Karl Frylmark |
1999 |
Väsby Simsällskap |
|
27.82 |
|
|
|
1:00.66 |
|
26 |
Gustav Swedenborg |
1998 |
Järfälla Simsällskap |
|
28.91 |
|
|
|
1:01.04 |
|
27 |
Emil Dahlberg |
1997 |
Sundsvalls Simsällskap |
|
28.37 |
|
|
|
1:01.21 |
|
28 |
Niklas Nyblom |
1999 |
Väsby Simsällskap |
|
28.85 |
|
|
|
1:02.79 |
|
29 |
Daniel Vålvik |
1999 |
Karlstads Simsällskap |
|
29.45 |
|
|
|
1:02.83 |
|
30 |
Alfred Åström |
1997 |
Stockholmspolisens Sim IF |
|
29.60 |
|
|
|
1:03.08 |
|
31 |
Gustav Norén-Vosveldt |
1996 |
Härnösands Simsällskap |
|
29.54 |
|
|
|
1:03.16 |
|
32 |
Nawar Arouk |
1996 |
Strängnäs Simsällskap |
|
29.38 |
|
|
|
1:03.92 |
|
33 |
Samuel Talback |
2000 |
Järfälla Simsällskap |
|
29.75 |
|
|
|
1:04.12 |
|
34 |
Daniel Jonsson |
1999 |
Alvesta Simsällskap |
|
28.79 |
|
|
|
1:04.34 |
|
35 |
Christian Norberg |
1998 |
Stockholmspolisens Sim IF |
|
30.30 |
|
|
|
1:04.57 |
|
36 |
Andreas Hovland Nordang |
1999 |
Asker Svømmeklubb |
|
29.77 |
|
|
|
1:05.07 |
|
37 |
Wictor Häggblad |
1994 |
Åkersberga Simsällskap |
|
28.65 |
|
|
|
1:06.88 |
|
38 |
Elias Soukola |
1999 |
Järvenpään Uintiklubi |
|
31.73 |
|
|
|
1:08.53 |
|
- |
Linus Magnusson |
1990 |
Simklubben Neptun |
|
|
|
|
|
DNS |
|
- |
Marcus Heggtveit Lövö |
1996 |
Bærumsvømmerne |
|
|
|
|
|
DNS |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Generated by WinGrodan 1.24.00 |
Print Date |
11 October 2015 |
Licensed to: Väsby Simsällskap |
Print Time |
11:46 |
|
Results Event 24 (Finals) - Official
Results Event 24 (Finals) - Official |
|
|
Competition name |
Swedish Swim Games 2015 |
|
Print Date |
11 October 2015 |
|
|
Competition place |
Upplands Väsby |
|
Print Time |
17:52 |
|
|
Organizer |
Väsby Simsällskap |
|
|
|
|
|
Pool |
25m |
|
|
|
|
|
Competition date |
10 October 2015 |
|
|
|
|
|
|
Event 24, 100m Butterfly Men, Finals |
Sponsor: City Hotel vid Avenyn |
Världsrekord Seniorer: Evgen Korotyshkin (1983) 48.48 2009-11-15 |
Europarekord Seniorer: Evgen Korotyshkin (1983) 48.48 2009-11-15 |
SR: Lars Frölander (1974) 50.44 2000-03-17 |
SR Juniorer: Henrik Lindau (1990) 52.38 2009-12-10 |
|
|
Place |
Name |
Born |
Club |
Nat |
50m |
|
|
|
Finish |
Status |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Sander Nilsen Sivertsen |
1996 |
Bergens Svømme Club |
|
25.33 |
|
|
|
54.56 |
|
2 |
Dominik Ciezkowski |
1996 |
Sms Krakow |
|
25.91 |
|
|
|
54.99 |
|
3 |
Mikkel-Emil Rosenbom |
1999 |
Team Danmark |
|
26.37 |
|
|
|
55.78 |
|
4 |
Samuel Törnqvist |
1997 |
Väsby Simsällskap |
|
25.96 |
|
|
|
55.82 |
|
5 |
Filip Svedberg |
1997 |
Skellefte Simsällskap 34 |
|
26.47 |
|
|
|
55.87 |
|
6 |
Jacob Bernstein |
1995 |
Bærumsvømmerne |
|
26.24 |
|
|
|
56.01 |
|
7 |
Marcus Olesen |
1995 |
Farum Svømmeklub |
|
25.83 |
|
|
|
56.02 |
|
8 |
Markus Fürst |
1996 |
Jönköpings Simsällskap |
|
25.86 |
|
|
|
56.03 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Generated by WinGrodan 1.24.00 |
Print Date |
11 October 2015 |
Licensed to: Väsby Simsällskap |
Print Time |
17:52 |
|
Results Event 25 (Heats) - Official
Results Event 25 (Heats) - Official |
|
|
Competition name |
Swedish Swim Games 2015 |
|
Print Date |
11 October 2015 |
|
|
Competition place |
Upplands Väsby |
|
Print Time |
11:48 |
|
|
Organizer |
Väsby Simsällskap |
|
|
|
|
|
Pool |
25m |
|
|
|
|
|
Competition date |
10 October 2015 |
|
|
|
|
|
|
Event 25, 100m Backstroke Women, Heats |
Sponsor: Infra City |
Världsrekord Seniorer: Shiho Sakai (1990) 55.23 2009-11-15 |
Europarekord Seniorer: Kseniya Moskvina (1989) 56.36 2009-12-12 |
SR: Therese Alshammar (1977) 57.43 2009-11-29 |
SR Juniorer: Michelle Coleman (1993) 57.54 2013-11-24 |
|
|
Place |
Name |
Born |
Club |
Nat |
50m |
|
|
|
Finish |
Status |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Julie Kepp Jense |
2000 |
Team Danmark |
|
29.88 |
|
|
|
1:01.22 |
Not in final |
2 |
Sarah Bro |
1996 |
Team Danmark |
|
30.16 |
|
|
|
1:01.55 |
|
3 |
Therese Alshammar |
1977 |
Täby Sim |
|
29.28 |
|
|
|
1:01.77 |
|
4 |
Victoria Bierre |
2000 |
Team Danmark |
|
30.29 |
|
|
|
1:02.58 |
|
5 |
Melek Ayarci |
1999 |
Team Finland |
|
30.33 |
|
|
|
1:02.73 |
|
6 |
Miranda Arvidsson |
1998 |
Kalmar Simsällskap |
|
30.23 |
|
|
|
1:02.84 |
|
7 |
Martyna Zarlok |
1997 |
Sms Krakow |
|
30.44 |
|
|
|
1:02.86 |
|
8 |
Emilie Falbe-Hansen |
1999 |
Team Danmark |
|
30.73 |
|
|
|
1:03.27 |
|
9 |
Iida Koiranen |
2000 |
Team Finland |
|
31.06 |
|
|
|
1:04.07 |
|
10 |
Sophie Amalie Schön |
1999 |
Team Danmark |
|
31.37 |
|
|
|
1:04.16 |
|
11 |
Marlene Pavlu Lewin |
1997 |
Simklubben Neptun |
|
31.56 |
|
|
|
1:04.38 |
|
12 |
Agata Magner |
1997 |
Sms Krakow |
|
31.86 |
|
|
|
1:04.56 |
|
13 |
Hannah Brunzell |
2001 |
Västerås Simsällskap |
|
31.64 |
|
|
|
1:04.67 |
|
14 |
Hedda Öritsland |
1999 |
Bærumsvømmerne |
|
31.35 |
|
|
|
1:04.84 |
|
15 |
Wilma Persson |
2001 |
Sundsvalls Simsällskap |
|
31.41 |
|
|
|
1:04.88 |
|
16 |
Anna Miram |
1999 |
Ludvika Simsällskap |
|
31.87 |
|
|
|
1:05.41 |
|
17 |
Elin Haugland |
1996 |
Bergensvømmerne |
|
31.73 |
|
|
|
1:05.56 |
|
18 |
Suvi Huhtanen |
1999 |
Team Finland |
|
31.05 |
|
|
|
1:05.65 |
|
19 |
Malin Wallén |
1997 |
Spårvägens Simförening |
|
32.40 |
|
|
|
1:05.85 |
|
20 |
Toni G. Coudray |
1997 |
Bergens Svømme Club |
|
31.88 |
|
|
|
1:05.97 |
|
21 |
Josefin Lewton |
1997 |
Kalmar Simsällskap |
|
31.53 |
|
|
|
1:06.06 |
|
22 |
Greta Nykvist |
1996 |
Södertörns Simsällskap |
|
32.14 |
|
|
|
1:06.14 |
|
23 |
Vilma Oura |
2001 |
Team Finland |
|
32.17 |
|
|
|
1:06.54 |
|
24 |
Felicia Hedman |
1995 |
Simklubben Neptun |
|
31.94 |
|
|
|
1:06.57 |
|
25 |
Caroline Speiner |
1994 |
Södertörns Simsällskap |
|
32.74 |
|
|
|
1:07.33 |
|
26 |
Hanna Sangfelt |
1997 |
Täby Sim |
|
32.50 |
|
|
|
1:07.86 |
|
27 |
Mie Kreybu |
1999 |
Bergensvømmerne |
|
33.80 |
|
|
|
1:08.13 |
|
28 |
Maria Voldsund |
1998 |
Bergensvømmerne |
|
32.60 |
|
|
|
1:08.37 |
|
29 |
Marthe Østlyngen Dalan |
1998 |
Asker Svømmeklubb |
|
33.27 |
|
|
|
1:08.69 |
|
30 |
Aleksandra Røys Stranden |
1999 |
Asker Svømmeklubb |
|
33.64 |
|
|
|
1:08.98 |
|
31 |
Alexandra Engsoo |
1998 |
Södertälje Simsällskap |
|
32.67 |
|
|
|
1:09.00 |
|
32 |
Benedikte Øverland |
1999 |
Bergens Svømme Club |
|
33.62 |
|
|
|
1:10.12 |
|
33 |
Tova Andersson |
2001 |
Väsby Simsällskap |
|
34.64 |
|
|
|
1:10.39 |
|
34 |
Natalie Hestdal |
1999 |
Bergensvømmerne |
|
35.89 |
|
|
|
1:13.07 |
|
35 |
Solveig Ramallo |
1993 |
Karlstads Simsällskap |
|
34.95 |
|
|
|
1:13.52 |
|
36 |
Hanna Mattsson |
1998 |
Sundsvalls Simsällskap |
|
35.77 |
|
|
|
1:14.29 |
|
37 |
Veronica Cobo-Lone |
1999 |
Bergens Svømme Club |
|
36.95 |
|
|
|
1:15.65 |
|
- |
Karina Rønning |
2000 |
Asker Svømmeklubb |
|
|
|
|
|
DNS |
|
- |
Kristine Bjellvåg Braathe |
2000 |
Asker Svømmeklubb |
|
|
|
|
|
DNS |
|
- |
Ajla Omic |
1999 |
Filipstads Simklubb |
|
|
|
|
|
DSQ |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Generated by WinGrodan 1.24.00 |
Print Date |
11 October 2015 |
Licensed to: Väsby Simsällskap |
Print Time |
11:48 |
|
Results Event 25 (Finals) - Official
Results Event 25 (Finals) - Official |
|
|
Competition name |
Swedish Swim Games 2015 |
|
Print Date |
11 October 2015 |
|
|
Competition place |
Upplands Väsby |
|
Print Time |
17:56 |
|
|
Organizer |
Väsby Simsällskap |
|
|
|
|
|
Pool |
25m |
|
|
|
|
|
Competition date |
10 October 2015 |
|
|
|
|
|
|
Event 25, 100m Backstroke Women, Finals |
Sponsor: Infra City |
Världsrekord Seniorer: Shiho Sakai (1990) 55.23 2009-11-15 |
Europarekord Seniorer: Kseniya Moskvina (1989) 56.36 2009-12-12 |
SR: Therese Alshammar (1977) 57.43 2009-11-29 |
SR Juniorer: Michelle Coleman (1993) 57.54 2013-11-24 |
|
|
Generated by WinGrodan 1.24.00 |
Print Date |
11 October 2015 |
Licensed to: Väsby Simsällskap |
Print Time |
17:56 |
|
Results Event 26 (Heats) - Official
Results Event 26 (Heats) - Official |
|
|
Competition name |
Swedish Swim Games 2015 |
|
Print Date |
11 October 2015 |
|
|
Competition place |
Upplands Väsby |
|
Print Time |
11:43 |
|
|
Organizer |
Väsby Simsällskap |
|
|
|
|
|
Pool |
25m |
|
|
|
|
|
Competition date |
10 October 2015 |
|
|
|
|
|
|
Event 26, 50m Backstroke Men, Heats |
Sponsor: Arena |
Världsrekord Seniorer: Peter Marshall (1982) 22.61 2009-11-22 |
Europarekord Seniorer: Stanislav Donets (1983) 22.74 2010-11-26 |
SR: Pontus Renholm (1986) 23.80 2009-12-10 |
SR Juniorer: Sebastian Holmberg (1991) 24.43 2011-11-26 |
|
|
Generated by WinGrodan 1.24.00 |
Print Date |
11 October 2015 |
Licensed to: Väsby Simsällskap |
Print Time |
11:43 |
|
Results Event 26 (Finals) - Official
Results Event 26 (Finals) - Official |
|
|
Competition name |
Swedish Swim Games 2015 |
|
Print Date |
11 October 2015 |
|
|
Competition place |
Upplands Väsby |
|
Print Time |
17:59 |
|
|
Organizer |
Väsby Simsällskap |
|
|
|
|
|
Pool |
25m |
|
|
|
|
|
Competition date |
10 October 2015 |
|
|
|
|
|
|
Event 26, 50m Backstroke Men, Finals |
Sponsor: Arena |
Världsrekord Seniorer: Peter Marshall (1982) 22.61 2009-11-22 |
Europarekord Seniorer: Stanislav Donets (1983) 22.74 2010-11-26 |
SR: Pontus Renholm (1986) 23.80 2009-12-10 |
SR Juniorer: Sebastian Holmberg (1991) 24.43 2011-11-26 |
|
|
Generated by WinGrodan 1.24.00 |
Print Date |
11 October 2015 |
Licensed to: Väsby Simsällskap |
Print Time |
17:59 |
|
Results Event 27 (Heats) - Official
Results Event 27 (Heats) - Official |
|
|
Competition name |
Swedish Swim Games 2015 |
|
Print Date |
11 October 2015 |
|
|
Competition place |
Upplands Väsby |
|
Print Time |
11:53 |
|
|
Organizer |
Väsby Simsällskap |
|
|
|
|
|
Pool |
25m |
|
|
|
|
|
Competition date |
10 October 2015 |
|
|
|
|
|
|
Event 27, 200m Butterfly Women, Heats |
Sponsor: Vi i Väsby |
Världsrekord Seniorer: Liu Zige (1989) 2:00.78 2009-11-15 |
Europarekord Seniorer: Katinka Hosszu (1989) 2:02.20 2012-12-22 |
SR: Petra Granlund (1987) 2:03.82 2009-12-11 |
SR Juniorer: Martina Granström (1991) 2:04.71 2011-11-24 |
|
|
Place |
Name |
Born |
Club |
Nat |
50m |
100m |
150m |
|
Finish |
Status |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Emilie Nyenget Lövberg |
1995 |
Bærumsvømmerne |
|
30.67 |
1:05.61 |
1:41.22 |
|
2:18.07 |
|
2 |
Emma la Cour |
1999 |
Team Danmark |
|
31.34 |
1:06.27 |
1:42.47 |
|
2:19.28 |
|
3 |
Helena R. Bach |
2000 |
Team Danmark |
|
31.89 |
1:06.58 |
1:42.96 |
|
2:19.52 |
|
4 |
Victoria Rung |
1992 |
Bærumsvømmerne |
|
31.97 |
1:07.62 |
1:43.89 |
|
2:20.60 |
|
5 |
Carin Klasson |
1995 |
Södertörns Simsällskap |
|
31.58 |
1:07.33 |
1:44.43 |
|
2:21.41 |
|
6 |
Isabelle Hanson |
1998 |
Järfälla Simsällskap |
|
32.70 |
1:09.61 |
1:45.78 |
|
2:22.58 |
|
7 |
Emilie Olsen Bakke |
1998 |
Asker Svømmeklubb |
|
32.50 |
1:08.80 |
1:45.11 |
|
2:22.69 |
|
8 |
Alexandra Uusaro |
1995 |
Täby Sim |
|
33.91 |
1:10.77 |
1:48.05 |
|
2:24.45 |
|
9 |
Anna Eriksson |
1999 |
Strängnäs Simsällskap |
|
31.74 |
1:08.46 |
1:46.92 |
|
2:25.70 |
|
10 |
Miia Hurskainen |
1992 |
Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku |
|
31.91 |
1:08.75 |
1:47.10 |
|
2:25.78 |
|
11 |
Emma Bring |
1995 |
Stockholms Kappsimningsklubb |
|
32.94 |
1:11.52 |
1:49.54 |
|
2:26.61 |
|
12 |
Ayleen Burt |
1997 |
Stockholmspolisens Sim IF |
|
33.37 |
1:10.38 |
1:49.01 |
|
2:27.90 |
|
13 |
Mathilda Eriksson |
2001 |
Solna Sundbyberg SS 04 |
|
33.60 |
1:11.41 |
1:48.79 |
|
2:28.49 |
|
14 |
Rebecca Mattsson |
1995 |
Simklubben Neptun |
|
31.57 |
1:09.80 |
1:49.44 |
|
2:29.17 |
|
15 |
Kajsa Sparrman |
1999 |
Väsby Simsällskap |
|
32.63 |
1:12.22 |
1:51.96 |
|
2:33.84 |
|
16 |
Hanne Melin Romstad |
1999 |
Väsby Simsällskap |
|
34.20 |
1:13.95 |
1:54.37 |
|
2:35.21 |
|
17 |
Alice Sundberg |
1999 |
Täby Sim |
|
34.08 |
1:13.74 |
1:54.52 |
|
2:36.86 |
|
18 |
Helene Helo |
1999 |
Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku |
|
32.78 |
1:11.47 |
1:54.00 |
|
2:38.33 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Generated by WinGrodan 1.24.00 |
Print Date |
11 October 2015 |
Licensed to: Väsby Simsällskap |
Print Time |
11:53 |
|
Results Event 27 (Finals) - Official
Results Event 27 (Finals) - Official |
|
|
Competition name |
Swedish Swim Games 2015 |
|
Print Date |
11 October 2015 |
|
|
Competition place |
Upplands Väsby |
|
Print Time |
18:11 |
|
|
Organizer |
Väsby Simsällskap |
|
|
|
|
|
Pool |
25m |
|
|
|
|
|
Competition date |
10 October 2015 |
|
|
|
|
|
|
Event 27, 200m Butterfly Women, Finals |
Sponsor: Vi i Väsby |
Världsrekord Seniorer: Liu Zige (1989) 2:00.78 2009-11-15 |
Europarekord Seniorer: Katinka Hosszu (1989) 2:02.20 2012-12-22 |
SR: Petra Granlund (1987) 2:03.82 2009-12-11 |
SR Juniorer: Martina Granström (1991) 2:04.71 2011-11-24 |
|
|
Place |
Name |
Born |
Club |
Nat |
50m |
100m |
150m |
|
Finish |
Status |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Emilie Nyenget Lövberg |
1995 |
Bærumsvømmerne |
|
30.34 |
1:05.28 |
1:40.64 |
|
2:16.14 |
|
2 |
Helena R. Bach |
2000 |
Team Danmark |
|
31.17 |
1:05.43 |
1:41.09 |
|
2:16.88 |
|
3 |
Victoria Rung |
1992 |
Bærumsvømmerne |
|
30.53 |
1:05.04 |
1:40.34 |
|
2:17.54 |
|
4 |
Emma la Cour |
1999 |
Team Danmark |
|
31.37 |
1:06.09 |
1:41.63 |
|
2:17.63 |
|
5 |
Carin Klasson |
1995 |
Södertörns Simsällskap |
|
31.52 |
1:06.91 |
1:43.01 |
|
2:19.81 |
|
6 |
Isabelle Hanson |
1998 |
Järfälla Simsällskap |
|
31.87 |
1:07.38 |
1:43.53 |
|
2:20.50 |
|
7 |
Alexandra Uusaro |
1995 |
Täby Sim |
|
32.07 |
1:08.51 |
1:45.58 |
|
2:22.92 |
|
8 |
Emilie Olsen Bakke |
1998 |
Asker Svømmeklubb |
|
32.30 |
1:08.44 |
1:45.11 |
|
2:23.07 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Generated by WinGrodan 1.24.00 |
Print Date |
11 October 2015 |
Licensed to: Väsby Simsällskap |
Print Time |
18:11 |
|
Results Event 28 (Heats) - Official
Results Event 28 (Heats) - Official |
|
|
Competition name |
Swedish Swim Games 2015 |
|
Print Date |
11 October 2015 |
|
|
Competition place |
Upplands Väsby |
|
Print Time |
12:08 |
|
|
Organizer |
Väsby Simsällskap |
|
|
|
|
|
Pool |
25m |
|
|
|
|
|
Competition date |
10 October 2015 |
|
|
|
|
|
|
Event 28, 200m Ind Medley Men, Heats |
Sponsor: Söderlunds Bilservice |
Världsrekord Seniorer: Ryan Lochte (1984) 1:49.63 2012-12-14 |
Europarekord Seniorer: Markus Rogan (1982) 1:51.72 2009-12-10 |
SR: Simon Sjödin (1986) 1:54.28 2013-12-12 |
SR Juniorer: Christoffer Wallin (1990) 1:57.20 2009-12-10 |
|
|
Place |
Name |
Born |
Club |
Nat |
50m |
100m |
150m |
|
Finish |
Status |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Linus Kanth |
1991 |
Västerås Simsällskap |
|
27.65 |
58.90 |
1:34.85 |
|
2:05.29 |
|
2 |
Tomoe Zenimoto Hvas |
2000 |
Bærumsvømmerne |
|
27.57 |
1:00.23 |
1:37.00 |
|
2:06.03 |
|
3 |
Daniel Christian |
1998 |
Farum Svømmeklub |
|
28.47 |
1:01.18 |
1:37.54 |
|
2:06.55 |
|
4 |
Oskar Ericsson |
1997 |
Täby Sim |
|
27.78 |
58.81 |
1:35.95 |
|
2:07.76 |
|
5 |
Daniel Räisänen |
1999 |
Täby Sim |
|
28.01 |
1:02.68 |
1:38.09 |
|
2:08.07 |
|
6 |
Kasper Jämsä |
1997 |
Lahden Uimaseura |
|
28.17 |
1:00.90 |
1:37.70 |
|
2:08.50 |
|
7 |
Wilhelm Suominen |
1999 |
Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku |
|
28.04 |
1:00.24 |
1:38.71 |
|
2:08.75 |
|
8 |
Werneri Koskinen |
1998 |
Team Finland |
|
28.60 |
1:03.56 |
1:39.00 |
|
2:08.96 |
|
9 |
Andreas Manum Hagby |
1995 |
Bærumsvømmerne |
|
27.96 |
1:03.14 |
1:39.08 |
|
2:09.34 |
|
10 |
Vegard Straume |
1998 |
Bergens Svømme Club |
|
28.48 |
1:01.29 |
1:39.86 |
|
2:09.43 |
|
11 |
Jonathan Müller |
1997 |
Team Danmark |
|
28.19 |
1:01.08 |
1:39.05 |
|
2:09.56 |
|
12 |
Dominik Ciezkowski |
1996 |
Sms Krakow |
|
26.46 |
1:01.01 |
1:40.04 |
|
2:09.91 |
|
13 |
Jacob Bernstein |
1995 |
Bærumsvømmerne |
|
28.12 |
1:02.41 |
1:40.08 |
|
2:10.64 |
|
14 |
Johan Markus Mowinckel |
1995 |
Bergens Svømme Club |
|
27.62 |
59.90 |
1:38.36 |
|
2:10.65 |
|
15 |
Johan Rydahl |
2001 |
Karlstads Simsällskap |
|
27.79 |
1:00.93 |
1:41.29 |
|
2:11.69 |
|
16 |
Joel Westerlind |
1996 |
Härnösands Simsällskap |
|
28.98 |
1:02.36 |
1:41.72 |
|
2:11.79 |
|
16 |
Patryk Golinski |
1997 |
Sms Krakow |
|
28.27 |
1:02.44 |
1:41.61 |
|
2:11.79 |
|
18 |
Filip Björkholm |
1998 |
Västerås Simsällskap |
|
28.46 |
1:02.09 |
1:41.17 |
|
2:11.84 |
|
19 |
Hampus Ny |
1990 |
Södertälje Simsällskap |
|
27.83 |
1:02.53 |
1:41.15 |
|
2:12.42 |
|
20 |
Gustav Lindström |
1998 |
Skellefte Simsällskap 34 |
|
28.36 |
1:02.49 |
1:42.15 |
|
2:12.95 |
|
21 |
Mateusz Trojca |
1997 |
Sms Krakow |
|
28.14 |
1:01.65 |
1:41.81 |
|
2:13.41 |
|
22 |
Anton Widholm |
1999 |
Väsby Simsällskap |
|
28.74 |
1:03.53 |
1:40.85 |
|
2:13.56 |
|
23 |
William Lulek |
1998 |
Simklubben Neptun |
|
28.68 |
1:02.97 |
1:42.18 |
|
2:13.94 |
|
24 |
Gustav Swedenborg |
1998 |
Järfälla Simsällskap |
|
29.86 |
1:04.96 |
1:43.92 |
|
2:14.07 |
|
25 |
Ludwig Hareskog |
1998 |
Södertälje Simsällskap |
|
29.85 |
1:05.29 |
1:43.14 |
|
2:14.08 |
|
26 |
Mikael Karuveha |
1999 |
Team Finland |
|
30.12 |
1:05.12 |
1:42.55 |
|
2:14.49 |
|
27 |
Edward Eliasson |
1997 |
Solna Sundbyberg SS 04 |
|
29.83 |
1:04.16 |
1:42.29 |
|
2:14.57 |
|
28 |
David Kruthammar |
1997 |
Täby Sim |
|
29.41 |
1:05.87 |
1:44.35 |
|
2:15.22 |
|
29 |
Petter Norén Vosfeldt |
1999 |
Härnösands Simsällskap |
|
28.07 |
1:03.37 |
1:43.15 |
|
2:17.95 |
|
30 |
Max Sundberg |
1999 |
Väsby Simsällskap |
|
29.77 |
1:05.48 |
1:46.72 |
|
2:18.45 |
|
31 |
Niklas Nyblom |
1999 |
Väsby Simsällskap |
|
29.58 |
1:06.19 |
1:47.75 |
|
2:18.86 |
|
32 |
Sigurd Anfinset |
1998 |
Bergens Svømme Club |
|
29.58 |
1:07.61 |
1:48.23 |
|
2:19.20 |
|
33 |
Jesper Eklund |
1998 |
Västerås Simsällskap |
|
30.65 |
1:09.09 |
1:48.27 |
|
2:20.98 |
|
34 |
Alfred Åström |
1997 |
Stockholmspolisens Sim IF |
|
30.50 |
1:07.21 |
1:48.72 |
|
2:21.21 |
|
35 |
Emil Dahlberg |
1997 |
Sundsvalls Simsällskap |
|
29.84 |
1:07.55 |
1:48.82 |
|
2:21.62 |
|
36 |
Hallvard Anfinset |
2000 |
Bergens Svømme Club |
|
31.86 |
1:11.86 |
1:57.07 |
|
2:29.71 |
|
37 |
Dag Unevik |
2001 |
Väsby Simsällskap |
|
34.96 |
1:15.01 |
1:57.49 |
|
2:34.47 |
|
- |
Niklas Hedegaard |
1990 |
Farum Svømmeklub |
|
|
|
|
|
DNS |
|
- |
Pontus Jonsson |
2000 |
Södertörns Simsällskap |
|
|
|
|
|
DSQ |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Generated by WinGrodan 1.24.00 |
Print Date |
11 October 2015 |
Licensed to: Väsby Simsällskap |
Print Time |
12:08 |
|
Results Event 28 (Finals) - Official
Results Event 28 (Finals) - Official |
|
|
Competition name |
Swedish Swim Games 2015 |
|
Print Date |
11 October 2015 |
|
|
Competition place |
Upplands Väsby |
|
Print Time |
18:16 |
|
|
Organizer |
Väsby Simsällskap |
|
|
|
|
|
Pool |
25m |
|
|
|
|
|
Competition date |
10 October 2015 |
|
|
|
|
|
|
Event 28, 200m Ind Medley Men, Finals |
Sponsor: Söderlunds Bilservice |
Världsrekord Seniorer: Ryan Lochte (1984) 1:49.63 2012-12-14 |
Europarekord Seniorer: Markus Rogan (1982) 1:51.72 2009-12-10 |
SR: Simon Sjödin (1986) 1:54.28 2013-12-12 |
SR Juniorer: Christoffer Wallin (1990) 1:57.20 2009-12-10 |
|
|
Place |
Name |
Born |
Club |
Nat |
50m |
100m |
150m |
|
Finish |
Status |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Tomoe Zenimoto Hvas |
2000 |
Bærumsvømmerne |
|
26.53 |
57.70 |
1:33.96 |
|
2:02.98 |
|
2 |
Linus Kanth |
1991 |
Västerås Simsällskap |
|
27.35 |
58.11 |
1:34.04 |
|
2:03.67 |
|
3 |
Oskar Ericsson |
1997 |
Täby Sim |
|
27.71 |
59.10 |
1:36.39 |
|
2:05.57 |
|
4 |
Daniel Christian |
1998 |
Farum Svømmeklub |
|
27.94 |
1:00.68 |
1:37.16 |
|
2:06.32 |
|
5 |
Kasper Jämsä |
1997 |
Lahden Uimaseura |
|
27.80 |
1:00.48 |
1:37.52 |
|
2:09.00 |
|
6 |
Daniel Räisänen |
1999 |
Täby Sim |
|
28.23 |
1:02.74 |
1:38.71 |
|
2:09.11 |
|
7 |
Wilhelm Suominen |
1999 |
Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku |
|
27.18 |
59.96 |
1:39.49 |
|
2:09.94 |
|
8 |
Werneri Koskinen |
1998 |
Team Finland |
|
28.20 |
1:03.20 |
1:39.41 |
|
2:11.30 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Generated by WinGrodan 1.24.00 |
Print Date |
11 October 2015 |
Licensed to: Väsby Simsällskap |
Print Time |
18:16 |
|
Results Event 29 (Heats) - Official
Results Event 29 (Heats) - Official |
|
|
Competition name |
Swedish Swim Games 2015 |
|
Print Date |
11 October 2015 |
|
|
Competition place |
Upplands Väsby |
|
Print Time |
13:13 |
|
|
Organizer |
Väsby Simsällskap |
|
|
|
|
|
Pool |
25m |
|
|
|
|
|
Competition date |
10 October 2015 |
|
|
|
|
|
|
Event 29, 400m Freestyle Women, Heats |
Sponsor: Electrolux Home |
Världsrekord Seniorer: Mireia Belmonte Garcia (1990) 3:54.52 2013-08-11 |
Europarekord Seniorer: Mireia Belmonte Garcia (1990) 3:54.52 2013-08-11 |
SR: Gabriella Fagundez (1985) 4:03.27 2009-12-12 |
SR Juniorer: Sarah Sjöström (1993) 4:03.60 2011-10-16 |
|
|
Place |
Name |
Born |
Club |
Nat |
100m |
200m |
300m |
|
Finish |
Status |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Cecilie Waage Johannesse |
1990 |
Bergens Svømme Club |
|
1:03.23 |
2:10.15 |
3:15.48 |
|
4:17.25 |
|
2 |
Julie Aglund Lauridsen |
1996 |
Team Danmark |
|
1:03.28 |
2:09.64 |
3:14.61 |
|
4:17.61 |
|
3 |
Majken Smith |
1997 |
Bærumsvømmerne |
|
1:03.56 |
2:09.72 |
3:15.73 |
|
4:22.37 |
|
4 |
Signe Bro |
1999 |
Team Danmark |
|
1:02.64 |
2:09.28 |
3:16.49 |
|
4:23.41 |
|
5 |
Christine Ekman |
1994 |
Simklubben Neptun |
|
1:03.53 |
2:10.73 |
3:17.32 |
|
4:23.43 |
|
6 |
Emma Rotstam |
1998 |
Järfälla Simsällskap |
|
1:02.07 |
2:09.07 |
3:16.83 |
|
4:24.11 |
|
7 |
Maria Thompson Clausen |
1996 |
Bærumsvømmerne |
|
1:04.04 |
2:12.30 |
3:18.44 |
|
4:24.44 |
|
8 |
Carin Klasson |
1995 |
Södertörns Simsällskap |
|
1:03.98 |
2:11.09 |
3:18.31 |
|
4:24.80 |
Not in final |
9 |
Klaudia W. Mogensen |
2000 |
Team Danmark |
|
1:02.45 |
2:10.20 |
3:18.13 |
|
4:25.29 |
Not in final |
10 |
Tiia Puolakka |
1998 |
Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku |
|
1:02.83 |
2:10.82 |
3:18.56 |
|
4:25.42 |
|
11 |
Freja Gram |
1999 |
Team Danmark |
|
1:05.50 |
2:11.94 |
3:18.82 |
|
4:25.50 |
|
12 |
Stine Lise Stenseth |
1994 |
Bærumsvømmerne |
|
1:04.89 |
2:12.39 |
3:19.32 |
|
4:26.74 |
|
13 |
Ida Eriksen |
1997 |
Järfälla Simsällskap |
|
1:04.33 |
2:12.88 |
3:20.97 |
|
4:27.06 |
|
13 |
Wioletta Orczykowska |
1997 |
Sms Krakow |
|
1:04.07 |
2:12.09 |
3:21.28 |
|
4:27.06 |
|
15 |
Karianne Reinertsen |
1997 |
Bergensvømmerne |
|
1:04.32 |
2:12.58 |
3:21.42 |
|
4:29.87 |
|
16 |
Tove Sparrman |
1996 |
Väsby Simsällskap |
|
1:04.41 |
2:13.22 |
3:22.25 |
|
4:30.28 |
|
17 |
Tiffani Segerbrand |
1999 |
Solna Sundbyberg SS 04 |
|
1:04.71 |
2:12.70 |
3:22.05 |
|
4:30.43 |
|
18 |
Louise Halldén |
1998 |
Väsby Simsällskap |
|
1:04.71 |
2:12.82 |
3:21.63 |
|
4:30.46 |
|
19 |
Melek Ayarci |
1999 |
Team Finland |
|
1:06.37 |
2:16.50 |
3:25.59 |
|
4:30.50 |
|
20 |
Julia Bruneau |
1999 |
Lahden Uimaseura |
|
1:04.82 |
2:13.88 |
3:23.00 |
|
4:30.51 |
|
21 |
Hedda Öritsland |
1999 |
Bærumsvømmerne |
|
1:04.01 |
2:12.45 |
3:22.08 |
|
4:31.04 |
|
22 |
Lisa Eriksson |
1998 |
Strängnäs Simsällskap |
|
1:04.89 |
2:14.00 |
3:23.31 |
|
4:32.43 |
|
23 |
Marte Dale |
1997 |
Bergens Svømme Club |
|
1:06.88 |
2:17.59 |
3:27.15 |
|
4:34.51 |
|
24 |
Emma Sundstrand |
2001 |
Södertälje Simsällskap |
|
1:05.36 |
2:15.64 |
3:27.25 |
|
4:37.89 |
|
25 |
Ida Konkka |
2000 |
Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku |
|
1:05.70 |
2:16.13 |
3:27.23 |
|
4:38.53 |
|
26 |
Linda Lidström |
1997 |
Järfälla Simsällskap |
|
1:07.04 |
2:17.58 |
3:28.00 |
|
4:38.55 |
|
27 |
Gloria Muzito |
2002 |
Sundsvalls Simsällskap |
|
1:06.42 |
2:17.44 |
3:28.89 |
|
4:39.26 |
|
28 |
Rebecka Bergström |
1997 |
Stockholmspolisens Sim IF |
|
1:08.88 |
2:20.41 |
3:31.60 |
|
4:42.89 |
|
29 |
Malin Eklund |
2001 |
Västerås Simsällskap |
|
1:08.29 |
2:20.42 |
3:32.79 |
|
4:42.97 |
|
30 |
Louise Peacock |
2001 |
Väsby Simsällskap |
|
1:07.80 |
2:20.86 |
3:34.31 |
|
4:47.04 |
|
31 |
Veronica Cobo-Lone |
1999 |
Bergens Svømme Club |
|
1:10.60 |
2:24.85 |
3:39.20 |
|
4:52.86 |
|
32 |
Ebba Andersson |
2001 |
Väsby Simsällskap |
|
1:09.17 |
2:22.97 |
3:39.27 |
|
4:53.83 |
|
- |
Veera Rinne |
1998 |
Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku |
|
|
|
|
|
DNS |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Generated by WinGrodan 1.24.00 |
Print Date |
11 October 2015 |
Licensed to: Väsby Simsällskap |
Print Time |
13:13 |
|
Results Event 29 (Finals) - Official
Results Event 29 (Finals) - Official |
|
|
Competition name |
Swedish Swim Games 2015 |
|
Print Date |
11 October 2015 |
|
|
Competition place |
Upplands Väsby |
|
Print Time |
18:23 |
|
|
Organizer |
Väsby Simsällskap |
|
|
|
|
|
Pool |
25m |
|
|
|
|
|
Competition date |
10 October 2015 |
|
|
|
|
|
|
Event 29, 400m Freestyle Women, Finals |
Sponsor: Electrolux Home |
Världsrekord Seniorer: Mireia Belmonte Garcia (1990) 3:54.52 2013-08-11 |
Europarekord Seniorer: Mireia Belmonte Garcia (1990) 3:54.52 2013-08-11 |
SR: Gabriella Fagundez (1985) 4:03.27 2009-12-12 |
SR Juniorer: Sarah Sjöström (1993) 4:03.60 2011-10-16 |
|
|
Place |
Name |
Born |
Club |
Nat |
100m |
200m |
300m |
|
Finish |
Status |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Julie Aglund Lauridsen |
1996 |
Team Danmark |
|
1:01.99 |
2:06.85 |
3:10.16 |
|
4:12.30 |
|
2 |
Cecilie Waage Johannesse |
1990 |
Bergens Svømme Club |
|
1:01.52 |
2:07.66 |
3:12.86 |
|
4:18.25 |
|
3 |
Majken Smith |
1997 |
Bærumsvømmerne |
|
1:02.62 |
2:08.28 |
3:14.63 |
|
4:20.84 |
|
4 |
Emma Rotstam |
1998 |
Järfälla Simsällskap |
|
1:02.57 |
2:09.18 |
3:16.54 |
|
4:21.43 |
|
5 |
Signe Bro |
1999 |
Team Danmark |
|
1:02.32 |
2:08.42 |
3:15.71 |
|
4:21.79 |
|
6 |
Christine Ekman |
1994 |
Simklubben Neptun |
|
1:04.04 |
2:11.85 |
3:19.15 |
|
4:23.92 |
|
7 |
Tiia Puolakka |
1998 |
Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku |
|
1:03.05 |
2:09.84 |
3:17.71 |
|
4:25.34 |
|
8 |
Maria Thompson Clausen |
1996 |
Bærumsvømmerne |
|
1:03.62 |
2:11.18 |
3:19.01 |
|
4:25.72 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Generated by WinGrodan 1.24.00 |
Print Date |
11 October 2015 |
Licensed to: Väsby Simsällskap |
Print Time |
18:23 |
|
Results Event 30 (Heats) - Official
Results Event 30 (Heats) - Official |
|
|
Competition name |
Swedish Swim Games 2015 |
|
Print Date |
11 October 2015 |
|
|
Competition place |
Upplands Väsby |
|
Print Time |
12:45 |
|
|
Organizer |
Väsby Simsällskap |
|
|
|
|
|
Pool |
25m |
|
|
|
|
|
Competition date |
10 October 2015 |
|
|
|
|
|
|
Event 30, 50m Freestyle Men, Heats |
Sponsor: Thomas Kök |
Världsrekord Seniorer: Roland Schoeman (1980) 20.30 2009-08-08 |
Europarekord Seniorer: Amaury Leveaux (1985) 20.48 2008-12-11 |
SR: Stefan Nystrand (1981) 20.70 2009-11-15 |
SR Juniorer: Stefan Nystrand (1981) 22.01 1999-12-10 |
|
|
Generated by WinGrodan 1.24.00 |
Print Date |
11 October 2015 |
Licensed to: Väsby Simsällskap |
Print Time |
12:45 |
|
Results Event 30 (Finals) - Official
Results Event 30 (Finals) - Official |
|
|
Competition name |
Swedish Swim Games 2015 |
|
Print Date |
11 October 2015 |
|
|
Competition place |
Upplands Väsby |
|
Print Time |
18:26 |
|
|
Organizer |
Väsby Simsällskap |
|
|
|
|
|
Pool |
25m |
|
|
|
|
|
Competition date |
10 October 2015 |
|
|
|
|
|
|
Event 30, 50m Freestyle Men, Finals |
Sponsor: Thomas Kök |
Världsrekord Seniorer: Roland Schoeman (1980) 20.30 2009-08-08 |
Europarekord Seniorer: Amaury Leveaux (1985) 20.48 2008-12-11 |
SR: Stefan Nystrand (1981) 20.70 2009-11-15 |
SR Juniorer: Stefan Nystrand (1981) 22.01 1999-12-10 |
|
|
Generated by WinGrodan 1.24.00 |
Print Date |
11 October 2015 |
Licensed to: Väsby Simsällskap |
Print Time |
18:26 |
|
Results Event 31 (Heats) - Official
Results Event 31 (Heats) - Official |
|
|
Competition name |
Swedish Swim Games 2015 |
|
Print Date |
11 October 2015 |
|
|
Competition place |
Upplands Väsby |
|
Print Time |
12:59 |
|
|
Organizer |
Väsby Simsällskap |
|
|
|
|
|
Pool |
25m |
|
|
|
|
|
Competition date |
10 October 2015 |
|
|
|
|
|
|
Event 31, 200m Breaststroke Women, Heats |
Sponsor: Björn Asp Grafisk Form |
Världsrekord Seniorer: Rebecca Soni (1987) 2:14.57 2009-12-19 |
Europarekord Seniorer: Rikke Møller Pedersen (1989) 2:15.93 2013-08-11 |
SR: Joline Höstman (1988) 2:19.28 2009-12-12 |
SR Juniorer: Joline Höstman (1988) 2:22.02 2008-11-27 |
|
|
Place |
Name |
Born |
Club |
Nat |
50m |
100m |
150m |
|
Finish |
Status |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Hannah Brunzell |
2001 |
Västerås Simsällskap |
|
34.41 |
1:12.66 |
1:51.28 |
|
2:29.71 |
|
2 |
Ariel Braathen |
1999 |
Bergens Svømme Club |
|
34.88 |
1:13.40 |
1:52.25 |
|
2:29.73 |
|
3 |
Josefine B. Pedersen |
1999 |
Team Danmark |
|
33.93 |
1:11.53 |
1:50.21 |
|
2:29.84 |
|
4 |
Essi-Maria Lillman |
2000 |
Team Finland |
|
35.98 |
1:15.06 |
1:54.27 |
|
2:33.06 |
|
5 |
Stina Heimnes |
1997 |
Bergensvømmerne |
|
35.30 |
1:14.24 |
1:53.96 |
|
2:34.64 |
|
6 |
Ingalill Urrang Naustvik |
1995 |
Bergens Svømme Club |
|
35.03 |
1:15.00 |
1:55.29 |
|
2:35.42 |
|
7 |
Marte Nygaard |
1998 |
Bergens Svømme Club |
|
36.12 |
1:15.62 |
1:54.98 |
|
2:35.83 |
|
8 |
Amanda Persson |
1996 |
Filipstads Simklubb |
|
35.70 |
1:15.76 |
1:56.77 |
|
2:37.47 |
|
9 |
Caroline Speiner |
1994 |
Södertörns Simsällskap |
|
35.86 |
1:15.53 |
1:56.37 |
|
2:37.60 |
|
10 |
Alexandra Nilsson |
1998 |
Simklubben Neptun |
|
35.26 |
1:15.51 |
1:56.72 |
|
2:38.02 |
|
11 |
Emma Wahlund |
1998 |
Väsby Simsällskap |
|
36.07 |
1:16.34 |
1:56.97 |
|
2:38.36 |
|
12 |
Linnéa Englund |
2003 |
Karlstads Simsällskap |
|
35.89 |
1:16.02 |
1:57.56 |
|
2:38.62 |
|
13 |
Fanny Strömstedt |
1996 |
Spårvägens Simförening |
|
35.87 |
1:16.00 |
1:56.82 |
|
2:39.13 |
|
14 |
Elida Marie Folkedal Hole |
1996 |
Bergens Svømme Club |
|
35.66 |
1:16.26 |
1:57.34 |
|
2:39.32 |
|
15 |
Andréa Persson |
1999 |
Västerås Simsällskap |
|
37.09 |
1:18.42 |
1:59.69 |
|
2:40.86 |
|
16 |
Clara Wiman |
1996 |
Västerås Simsällskap |
|
37.45 |
1:19.51 |
2:02.08 |
|
2:44.83 |
|
17 |
Ragnhild Kleppestrand |
1999 |
Bergens Svømme Club |
|
37.21 |
1:19.06 |
2:01.75 |
|
2:45.31 |
|
18 |
Katarzyna Durczynska |
1999 |
Sms Krakow |
|
37.31 |
1:20.44 |
2:04.05 |
|
2:47.11 |
|
19 |
Thea Ebbing Schuster |
1998 |
Bergens Svømme Club |
|
37.52 |
1:20.56 |
2:03.99 |
|
2:47.43 |
|
20 |
Solène Arnou |
2000 |
Södertälje Simsällskap |
|
37.69 |
1:21.26 |
2:04.31 |
|
2:48.27 |
|
21 |
Erica Christensen Weistrand |
1997 |
Södertälje Simsällskap |
|
37.07 |
1:20.08 |
2:04.48 |
|
2:49.13 |
|
22 |
Stine Dale |
1998 |
Bergens Svømme Club |
|
38.27 |
1:21.64 |
2:06.00 |
|
2:50.29 |
|
23 |
Eline Nygaard |
2000 |
Bergens Svømme Club |
|
38.94 |
1:22.80 |
2:06.62 |
|
2:50.94 |
|
24 |
Julia Björkén |
2001 |
Väsby Simsällskap |
|
37.39 |
1:21.03 |
2:06.70 |
|
2:52.15 |
|
25 |
Hanna Ekengren |
1998 |
Sundsvalls Simsällskap |
|
39.65 |
1:25.54 |
2:10.72 |
|
2:56.81 |
|
- |
Lina Berggren |
1998 |
Västerås Simsällskap |
|
|
|
|
|
DSQ |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Generated by WinGrodan 1.24.00 |
Print Date |
11 October 2015 |
Licensed to: Väsby Simsällskap |
Print Time |
12:59 |
|
Results Event 31 (Finals) - Official
Results Event 31 (Finals) - Official |
|
|
Competition name |
Swedish Swim Games 2015 |
|
Print Date |
11 October 2015 |
|
|
Competition place |
Upplands Väsby |
|
Print Time |
18:38 |
|
|
Organizer |
Väsby Simsällskap |
|
|
|
|
|
Pool |
25m |
|
|
|
|
|
Competition date |
10 October 2015 |
|
|
|
|
|
|
Event 31, 200m Breaststroke Women, Finals |
Sponsor: Björn Asp Grafisk Form |
Världsrekord Seniorer: Rebecca Soni (1987) 2:14.57 2009-12-19 |
Europarekord Seniorer: Rikke Møller Pedersen (1989) 2:15.93 2013-08-11 |
SR: Joline Höstman (1988) 2:19.28 2009-12-12 |
SR Juniorer: Joline Höstman (1988) 2:22.02 2008-11-27 |
|
|
Place |
Name |
Born |
Club |
Nat |
50m |
100m |
150m |
|
Finish |
Status |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Ariel Braathen |
1999 |
Bergens Svømme Club |
|
34.03 |
1:11.95 |
1:50.01 |
|
2:27.41 |
|
2 |
Hannah Brunzell |
2001 |
Västerås Simsällskap |
|
34.29 |
1:12.05 |
1:50.33 |
|
2:27.66 |
|
3 |
Josefine B. Pedersen |
1999 |
Team Danmark |
|
35.28 |
1:13.64 |
1:52.65 |
|
2:31.58 |
|
4 |
Essi-Maria Lillman |
2000 |
Team Finland |
|
35.69 |
1:14.70 |
1:54.00 |
|
2:33.46 |
|
5 |
Stina Heimnes |
1997 |
Bergensvømmerne |
|
34.76 |
1:13.31 |
1:52.75 |
|
2:33.71 |
|
6 |
Ingalill Urrang Naustvik |
1995 |
Bergens Svømme Club |
|
34.52 |
1:13.91 |
1:54.17 |
|
2:34.20 |
|
7 |
Marte Nygaard |
1998 |
Bergens Svømme Club |
|
35.71 |
1:14.80 |
1:54.80 |
|
2:35.21 |
|
8 |
Amanda Persson |
1996 |
Filipstads Simklubb |
|
34.91 |
1:14.66 |
1:55.72 |
|
2:37.45 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Generated by WinGrodan 1.24.00 |
Print Date |
11 October 2015 |
Licensed to: Väsby Simsällskap |
Print Time |
18:38 |
|
Results Event 32 (Heats) - Official
Results Event 32 (Heats) - Official |
|
|
Competition name |
Swedish Swim Games 2015 |
|
Print Date |
11 October 2015 |
|
|
Competition place |
Upplands Väsby |
|
Print Time |
13:31 |
|
|
Organizer |
Väsby Simsällskap |
|
|
|
|
|
Pool |
25m |
|
|
|
|
|
Competition date |
10 October 2015 |
|
|
|
|
|
|
Event 32, 100m Ind Medley Women, Heats |
Sponsor: Medley |
Världsrekord Seniorer: Katinka Hosszu (1989) 57.45 2013-08-11 |
Europarekord Seniorer: Katinka Hosszu (1989) 57.45 2013-08-11 |
SR: Therese Alshammar (1977) 58.07 2009-11-26 |
SR Juniorer: Sarah Sjöström (1993) 58.78 2013-08-08 |
|
|
Place |
Name |
Born |
Club |
Nat |
50m |
|
|
|
Finish |
Status |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Cecilie Waage Johannesse |
1990 |
Bergens Svømme Club |
|
29.77 |
|
|
|
1:03.45 |
|
2 |
Jessica Eriksson |
1995 |
Simklubben Neptun |
|
29.28 |
|
|
|
1:04.65 |
|
3 |
Roosa Mört |
1999 |
Team Finland |
|
29.27 |
|
|
|
1:05.00 |
|
4 |
Katrine Bukh Villesen |
2000 |
Team Danmark |
|
29.75 |
|
|
|
1:05.29 |
Not in final |
5 |
Jowita Sienczyk |
1997 |
Sms Krakow |
|
29.61 |
|
|
|
1:05.60 |
|
6 |
Rebecka Gustafsson |
1998 |
Strängnäs Simsällskap |
|
30.35 |
|
|
|
1:05.83 |
|
7 |
Greta Nykvist |
1996 |
Södertörns Simsällskap |
|
31.61 |
|
|
|
1:06.39 |
|
8 |
Iida Reini |
2000 |
Team Finland |
|
31.02 |
|
|
|
1:06.56 |
|
9 |
Elin Haugland |
1996 |
Bergensvømmerne |
|
30.83 |
|
|
|
1:06.72 |
|
10 |
Susann Pleym Olsen |
1997 |
Bergensvømmerne |
|
30.91 |
|
|
|
1:06.77 |
|
11 |
Alma Lumio |
1999 |
Team Finland |
|
30.33 |
|
|
|
1:07.11 |
|
12 |
Kristine Bjellvåg Braathe |
2000 |
Asker Svømmeklubb |
|
31.97 |
|
|
|
1:07.13 |
|
13 |
Merina Suoranta |
1999 |
Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku |
|
30.74 |
|
|
|
1:07.17 |
|
14 |
Signe Bro |
1999 |
Team Danmark |
|
32.02 |
|
|
|
1:07.28 |
|
15 |
Aleksandra Røys Stranden |
1999 |
Asker Svømmeklubb |
|
31.04 |
|
|
|
1:07.33 |
|
16 |
Emilia Flyckt |
2001 |
Team Finland |
|
31.88 |
|
|
|
1:07.48 |
|
17 |
Emilie Falbe-Hansen |
1999 |
Team Danmark |
|
30.61 |
|
|
|
1:07.67 |
|
18 |
Emma Dimitriou Sagré |
1999 |
Alingsås SLS |
|
31.19 |
|
|
|
1:08.05 |
|
19 |
Victoria Bierre |
2000 |
Team Danmark |
|
30.63 |
|
|
|
1:08.20 |
|
20 |
Julia Thurfjell |
1994 |
Solna Sundbyberg SS 04 |
|
32.25 |
|
|
|
1:08.61 |
|
21 |
Magdalena Sproska |
1997 |
Sms Krakow |
|
31.53 |
|
|
|
1:09.10 |
|
22 |
Hanna Sangfelt |
1997 |
Täby Sim |
|
31.98 |
|
|
|
1:09.71 |
|
23 |
Thea Anderssen Søreng |
1997 |
Bergens Svømme Club |
|
32.36 |
|
|
|
1:09.80 |
|
24 |
Agata Magner |
1997 |
Sms Krakow |
|
31.65 |
|
|
|
1:09.90 |
|
25 |
Sophia Norén |
1998 |
Solna Sundbyberg SS 04 |
|
34.31 |
|
|
|
1:10.38 |
|
26 |
Maria Voldsund |
1998 |
Bergensvømmerne |
|
31.76 |
|
|
|
1:10.50 |
|
27 |
Thea Krugerud Skjeggestad |
2001 |
Asker Svømmeklubb |
|
34.08 |
|
|
|
1:10.80 |
|
27 |
Toni G. Coudray |
1997 |
Bergens Svømme Club |
|
31.72 |
|
|
|
1:10.80 |
|
29 |
Marthe Østlyngen Dalan |
1998 |
Asker Svømmeklubb |
|
32.49 |
|
|
|
1:11.17 |
|
30 |
Ida Pettersson |
1999 |
Stockholmspolisens Sim IF |
|
33.19 |
|
|
|
1:11.19 |
|
31 |
Benedikte Øverland |
1999 |
Bergens Svømme Club |
|
32.45 |
|
|
|
1:11.34 |
|
32 |
Julia Farkas |
1996 |
Ullensakersvømmerne |
|
34.13 |
|
|
|
1:11.80 |
|
33 |
Solène Arnou |
2000 |
Södertälje Simsällskap |
|
34.34 |
|
|
|
1:12.41 |
|
34 |
Henriette Kronstad Hellan |
1998 |
Bergens Svømme Club |
|
34.83 |
|
|
|
1:12.48 |
|
35 |
Natalie Hestdal |
1999 |
Bergensvømmerne |
|
33.82 |
|
|
|
1:12.77 |
|
36 |
Emma Wahlund |
1998 |
Väsby Simsällskap |
|
33.81 |
|
|
|
1:13.01 |
|
37 |
Ajla Omic |
1999 |
Filipstads Simklubb |
|
33.65 |
|
|
|
1:14.57 |
|
38 |
Ragnhild Kleppestrand |
1999 |
Bergens Svømme Club |
|
38.20 |
|
|
|
1:16.62 |
|
39 |
Solveig Ramallo |
1993 |
Karlstads Simsällskap |
|
34.26 |
|
|
|
1:17.39 |
|
- |
Karina Rønning |
2000 |
Asker Svømmeklubb |
|
|
|
|
|
DSQ |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Generated by WinGrodan 1.24.00 |
Print Date |
11 October 2015 |
Licensed to: Väsby Simsällskap |
Print Time |
13:31 |
|
Results Event 32 (Finals) - Official
Results Event 32 (Finals) - Official |
|
|
Competition name |
Swedish Swim Games 2015 |
|
Print Date |
11 October 2015 |
|
|
Competition place |
Upplands Väsby |
|
Print Time |
18:42 |
|
|
Organizer |
Väsby Simsällskap |
|
|
|
|
|
Pool |
25m |
|
|
|
|
|
Competition date |
10 October 2015 |
|
|
|
|
|
|
Event 32, 100m Ind Medley Women, Finals |
Sponsor: Medley |
Världsrekord Seniorer: Katinka Hosszu (1989) 57.45 2013-08-11 |
Europarekord Seniorer: Katinka Hosszu (1989) 57.45 2013-08-11 |
SR: Therese Alshammar (1977) 58.07 2009-11-26 |
SR Juniorer: Sarah Sjöström (1993) 58.78 2013-08-08 |
|
|
Place |
Name |
Born |
Club |
Nat |
50m |
|
|
|
Finish |
Status |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Cecilie Waage Johannesse |
1990 |
Bergens Svømme Club |
|
29.60 |
|
|
|
1:02.51 |
|
2 |
Roosa Mört |
1999 |
Team Finland |
|
28.93 |
|
|
|
1:02.98 |
|
3 |
Jowita Sienczyk |
1997 |
Sms Krakow |
|
28.74 |
|
|
|
1:03.13 |
|
4 |
Jessica Eriksson |
1995 |
Simklubben Neptun |
|
29.18 |
|
|
|
1:04.30 |
|
5 |
Rebecka Gustafsson |
1998 |
Strängnäs Simsällskap |
|
30.12 |
|
|
|
1:05.72 |
|
6 |
Elin Haugland |
1996 |
Bergensvømmerne |
|
30.68 |
|
|
|
1:06.16 |
|
7 |
Iida Reini |
2000 |
Team Finland |
|
30.79 |
|
|
|
1:06.23 |
|
8 |
Greta Nykvist |
1996 |
Södertörns Simsällskap |
|
30.21 |
|
|
|
1:06.87 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Generated by WinGrodan 1.24.00 |
Print Date |
11 October 2015 |
Licensed to: Väsby Simsällskap |
Print Time |
18:42 |
|
Results Event 33 (Heats) - Official
Results Event 33 (Heats) - Official |
|
|
Competition name |
Swedish Swim Games 2015 |
|
Print Date |
11 October 2015 |
|
|
Competition place |
Upplands Väsby |
|
Print Time |
13:19 |
|
|
Organizer |
Väsby Simsällskap |
|
|
|
|
|
Pool |
25m |
|
|
|
|
|
Competition date |
10 October 2015 |
|
|
|
|
|
|
Event 33, 200m Backstroke Men, Heats |
Sponsor: Upplands Väsby Kommun |
Världsrekord Seniorer: Arkady Vyatchanin (1984) 1:46.11 2009-11-15 |
Europarekord Seniorer: Arkady Vyatchanin (1984) 1:46.11 2009-11-15 |
SR: Mattias Carlsson (1990) 1:54.31 2009-11-08 |
SR Juniorer: Mattias Carlsson (1990) 1:54.31 2009-11-08 |
|
|
Place |
Name |
Born |
Club |
Nat |
50m |
100m |
150m |
|
Finish |
Status |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Christoffer Fredriksson |
1997 |
Team Finland |
|
27.69 |
58.05 |
1:28.88 |
|
1:59.43 |
|
2 |
Björn Seeliger |
2000 |
Södertälje Simsällskap |
|
28.64 |
1:00.85 |
1:33.65 |
|
2:06.01 |
|
3 |
Dawid Murzyn |
1997 |
Sms Krakow |
|
29.03 |
1:01.29 |
1:35.10 |
|
2:08.01 |
|
4 |
Johan Markus Mowinckel |
1995 |
Bergens Svømme Club |
|
29.82 |
1:02.48 |
1:35.67 |
|
2:08.10 |
|
5 |
Oskar Ericsson |
1997 |
Täby Sim |
|
29.28 |
1:02.65 |
1:36.39 |
|
2:08.57 |
|
6 |
Jonathan Müller |
1997 |
Team Danmark |
|
31.65 |
1:05.09 |
1:37.52 |
|
2:09.34 |
|
7 |
Vegard Straume |
1998 |
Bergens Svømme Club |
|
31.67 |
1:04.77 |
1:37.90 |
|
2:10.31 |
|
8 |
Erik Reinholdz |
1997 |
Södertörns Simsällskap |
|
31.75 |
1:05.02 |
1:39.13 |
|
2:12.49 |
|
9 |
Martin Falk |
1999 |
Stockholmspolisens Sim IF |
|
31.36 |
1:04.98 |
1:39.11 |
|
2:12.67 |
|
10 |
Rasmus Rantanen |
1997 |
Södertälje Simsällskap |
|
31.04 |
1:04.60 |
1:39.41 |
|
2:13.51 |
|
11 |
Daniel Vålvik |
1999 |
Karlstads Simsällskap |
|
30.77 |
1:04.65 |
1:39.90 |
|
2:15.59 |
|
12 |
Emil Östrand |
1998 |
Järfälla Simsällskap |
|
31.42 |
1:05.44 |
1:40.55 |
|
2:15.96 |
|
13 |
William Lulek |
1998 |
Simklubben Neptun |
|
31.83 |
1:06.60 |
1:41.36 |
|
2:16.30 |
|
14 |
Daniel Jonsson |
1999 |
Alvesta Simsällskap |
|
31.50 |
1:06.42 |
1:42.36 |
|
2:17.12 |
|
15 |
Per Tinius Mowinckel |
1998 |
Bergens Svømme Club |
|
31.78 |
1:06.32 |
1:42.40 |
|
2:17.44 |
|
16 |
Johan Rydahl |
2001 |
Karlstads Simsällskap |
|
30.92 |
1:06.10 |
1:42.50 |
|
2:18.19 |
|
17 |
Jaakko Siipola |
1999 |
Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku |
|
30.62 |
1:06.81 |
1:43.98 |
|
2:18.33 |
|
18 |
Alexej Filinau |
1998 |
Södertörns Simsällskap |
|
32.70 |
1:08.24 |
1:44.30 |
|
2:18.69 |
|
19 |
Simon Brandt |
2000 |
Väsby Simsällskap |
|
32.76 |
1:07.32 |
1:42.77 |
|
2:18.73 |
|
20 |
Hugo Swanepoel |
1998 |
Järfälla Simsällskap |
|
33.26 |
1:08.02 |
1:43.69 |
|
2:19.86 |
|
21 |
Jostein Vindenes |
1996 |
Bergens Svømme Club |
|
32.14 |
1:08.58 |
1:45.28 |
|
2:20.88 |
|
22 |
Martti Tervanen |
2000 |
Järvenpään Uintiklubi |
|
32.65 |
1:08.40 |
1:45.42 |
|
2:22.54 |
|
23 |
Pontus Jonsson |
2000 |
Södertörns Simsällskap |
|
32.77 |
1:09.76 |
1:48.89 |
|
2:26.59 |
|
- |
Alexander Kesenci |
1995 |
Södertälje Simsällskap |
|
|
|
|
|
DNS |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Generated by WinGrodan 1.24.00 |
Print Date |
11 October 2015 |
Licensed to: Väsby Simsällskap |
Print Time |
13:19 |
|
Results Event 33 (Finals) - Official
Results Event 33 (Finals) - Official |
|
|
Competition name |
Swedish Swim Games 2015 |
|
Print Date |
11 October 2015 |
|
|
Competition place |
Upplands Väsby |
|
Print Time |
18:47 |
|
|
Organizer |
Väsby Simsällskap |
|
|
|
|
|
Pool |
25m |
|
|
|
|
|
Competition date |
10 October 2015 |
|
|
|
|
|
|
Event 33, 200m Backstroke Men, Finals |
Sponsor: Upplands Väsby Kommun |
Världsrekord Seniorer: Arkady Vyatchanin (1984) 1:46.11 2009-11-15 |
Europarekord Seniorer: Arkady Vyatchanin (1984) 1:46.11 2009-11-15 |
SR: Mattias Carlsson (1990) 1:54.31 2009-11-08 |
SR Juniorer: Mattias Carlsson (1990) 1:54.31 2009-11-08 |
|
|
Place |
Name |
Born |
Club |
Nat |
50m |
100m |
150m |
|
Finish |
Status |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Christoffer Fredriksson |
1997 |
Team Finland |
|
27.77 |
57.68 |
1:28.75 |
|
1:58.98 |
|
2 |
Oskar Ericsson |
1997 |
Täby Sim |
|
28.98 |
1:00.67 |
1:31.64 |
|
2:02.06 |
|
3 |
Björn Seeliger |
2000 |
Södertälje Simsällskap |
|
28.66 |
1:00.17 |
1:32.21 |
|
2:03.37 |
|
4 |
Dawid Murzyn |
1997 |
Sms Krakow |
|
28.86 |
1:00.59 |
1:33.36 |
|
2:03.71 |
|
5 |
Johan Markus Mowinckel |
1995 |
Bergens Svømme Club |
|
29.72 |
1:01.97 |
1:34.35 |
|
2:06.78 |
|
6 |
Vegard Straume |
1998 |
Bergens Svømme Club |
|
30.98 |
1:03.32 |
1:36.04 |
|
2:07.93 |
|
7 |
Jonathan Müller |
1997 |
Team Danmark |
|
30.77 |
1:03.34 |
1:36.12 |
|
2:08.45 |
|
8 |
Erik Reinholdz |
1997 |
Södertörns Simsällskap |
|
31.09 |
1:04.50 |
1:39.00 |
|
2:12.51 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Generated by WinGrodan 1.24.00 |
Print Date |
11 October 2015 |
Licensed to: Väsby Simsällskap |
Print Time |
18:47 |
|
Results Event 34 (Heats) - Official
Results Event 34 (Heats) - Official |
|
|
Competition name |
Swedish Swim Games 2015 |
|
Print Date |
11 October 2015 |
|
|
Competition place |
Upplands Väsby |
|
Print Time |
13:34 |
|
|
Organizer |
Väsby Simsällskap |
|
|
|
|
|
Pool |
25m |
|
|
|
|
|
Competition date |
10 October 2015 |
|
|
|
|
|
|
Event 34, 50m Butterfly Women, Heats |
Sponsor: Arena |
Världsrekord Seniorer: Therese Alshammar (1977) 24.38 2009-11-22 |
Europarekord Seniorer: Therese Alshammar (1977) 24.38 2009-11-22 |
SR: Therese Alshammar (1977) 24.38 2009-11-22 |
SR Juniorer: Sarah Sjöström (1993) 24.90 2013-12-13 |
|
|
Generated by WinGrodan 1.24.00 |
Print Date |
11 October 2015 |
Licensed to: Väsby Simsällskap |
Print Time |
13:34 |
|
Results Event 34 (Finals) - Official
Results Event 34 (Finals) - Official |
|
|
Competition name |
Swedish Swim Games 2015 |
|
Print Date |
11 October 2015 |
|
|
Competition place |
Upplands Väsby |
|
Print Time |
18:51 |
|
|
Organizer |
Väsby Simsällskap |
|
|
|
|
|
Pool |
25m |
|
|
|
|
|
Competition date |
10 October 2015 |
|
|
|
|
|
|
Event 34, 50m Butterfly Women, Finals |
Sponsor: Arena |
Världsrekord Seniorer: Therese Alshammar (1977) 24.38 2009-11-22 |
Europarekord Seniorer: Therese Alshammar (1977) 24.38 2009-11-22 |
SR: Therese Alshammar (1977) 24.38 2009-11-22 |
SR Juniorer: Sarah Sjöström (1993) 24.90 2013-12-13 |
|
|
Generated by WinGrodan 1.24.00 |
Print Date |
11 October 2015 |
Licensed to: Väsby Simsällskap |
Print Time |
18:51 |
|
Resultat Gren 100 (Finaler) - Officiell
Resultat Gren 100 (Finaler) - Officiell |
|
|
Tävling |
Swedish Swim Games 2015 |
|
Utskriftsdatum |
10 oktober 2015 |
|
|
Tävlingsort |
Upplands Väsby |
|
Utskriftstid |
13:47 |
|
|
Arrangör |
Väsby Simsällskap |
|
|
|
|
|
Bassäng |
25m |
|
|
|
|
|
Tävlingsdatum |
10 oktober 2015 |
|
|
|
|
|
|
Gren 100, 200m Bröstsim Herr Swimof, Finaler |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Förening |
Nat |
50m |
100m |
150m |
|
Tid |
Status |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Kasper Jämsä |
1997 |
Lahden Uimaseura |
|
31.58 |
1:06.52 |
1:42.85 |
|
2:20.75 |
|
- |
Christoffer Tofte Haarsaker |
1993 |
Trondhjem SLK |
|
|
|
|
|
DSQ |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Skapad av WinGrodan 1.24.00 |
Utskriftsdatum |
10 oktober 2015 |
Licensierad till: Väsby Simsällskap |
Utskriftstid |
13:47 |
|