2019-09-17   11:52:23
Välj tävling:

Välj språk:
Swedish English Denmark Finland

Resultat för UGP 1 och SUSS - 2017

Nedan visas alla resultat från tävlingen uppdelade per tävlingspass.

Resultat Gren 1 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 1 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  Ungdoms GP 1/SUSS 2017    Utskriftsdatum  28 januari 2017   
  Tävlingsort  Borlänge    Utskriftstid  10:24   
  Arrangör  Borlänge Simsällskap         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  28 januari 2017         
 
 
Gren 1, 100m Frisim Damer, Finaler 12 år och yngre 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Tara Klarbo Egan  2005  Simklubben Ena    32.97        1:08.32   
Miranda Wahlstedt  2006  Karlstads Simsällskap    33.33        1:09.50   
Madeleine Bengtsson  2005  Eskilstuna Simklubb    34.19        1:10.97   
Ellen Lundin  2005  Falu Simsällskap    33.74        1:11.67   
Isabelle Johansson  2005  Karlskoga Simförening    35.82        1:14.27   
Maja Brattberg  2005  Eskilstuna Simklubb    35.78        1:15.41   
Lovisa Laine  2005  Eskilstuna Simklubb    36.20        1:18.74   
Elvira Bergsten  2005  Karlstads Simsällskap    38.21        1:20.01   
Maja Björkbacka  2005  Eskilstuna Simklubb    38.24        1:20.47   
10  Frida Karlsson  2005  Eskilstuna Simklubb    38.95        1:21.84   
11  Sigrid Bengtsson  2005  Eskilstuna Simklubb    38.13        1:22.48   
12  My Larsson  2005  Eskilstuna Simklubb    38.37        1:22.89   
13  Ellen Roos  2005  Eskilstuna Simklubb    40.39        1:25.32   
14  Emilia Widing  2005  Eskilstuna Simklubb    40.92        1:26.63   
15  Ronja Larsen  2006  Eskilstuna Simklubb    40.83        1:26.87   
16  Alice Roos  2007  Eskilstuna Simklubb    40.81        1:27.23   
                     
 
Gren 1, 100m Frisim Damer, Finaler 13 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Clara Bergh  2004  Söderhamns Simsällskap    31.52        1:05.86   
Julia Lindgren  2004  Falu Simsällskap    31.34        1:06.55   
Filippa Eklund  2004  Söderhamns Simsällskap    33.17        1:07.54   
Alva Abrahamsson  2004  Eskilstuna Simklubb    32.56        1:08.46   
Matilda Olausson  2004  Simklubben Ena    33.47        1:09.48   
Tea Persson  2004  Simklubben Ena    33.79        1:10.91   
Juni Rogström  2004  Gävle Simsällskap    33.73        1:11.14   
Lisa Löf  2004  Gävle Simsällskap    34.42        1:12.52   
Siri Sundvik  2004  Gävle Simsällskap    34.62        1:12.93   
10  Saga Boråker  2004  Sandvikens Sim och Hoppklubb    35.48        1:13.54   
11  Alice Bergström  2004  Karlskoga Simförening    35.38        1:14.68   
12  Liv Jonsson  2004  Simsällskapet Mora    35.84        1:15.36   
13  Moa Kvarnlöf  2004  Sandvikens Sim och Hoppklubb    36.29        1:18.23   
14  Thea Lekberg  2004  Karlskoga Simförening    37.76        1:19.23   
15  Filippa Enebrink  2004  Sandvikens Sim och Hoppklubb    35.85        1:20.15   
16  Sofia Ingemansson  2004  Bålsta Simklubb    38.17        1:20.67   
17  Clara Berner  2004  Karlstads Simsällskap    37.93        1:20.77   
18  Paula Johansson  2004  Karlskoga Simförening    40.35        1:26.35   
19  Smilla Löthgren  2004  Karlskoga Simförening    41.17        1:28.97   
20  Elena Mortazavi  2004  Borlänge Simsällskap    41.75        1:30.00   
Frida Florén  2004  Gävle Simsällskap            DSQ   
                     
 
Gren 1, 100m Frisim Damer, Finaler 14 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Isabelle Rydahl  2003  Karlstads Simsällskap    30.21        1:02.51   
Louise Haglöv  2003  Borlänge Simsällskap    30.87        1:04.32   
Anna Krysén  2003  Ludvika Simsällskap    31.55        1:05.65   
Victoria Flyman  2003  Söderhamns Simsällskap    32.04        1:05.94   
Amanda Jobs  2003  Falu Simsällskap    31.49        1:06.02   
Clara Gustavson  2003  Karlstads Simsällskap    31.34        1:06.51   
Ingrid Hellgren  2003  Karlstads Simsällskap    32.77        1:08.19   
Anna Jönsson  2003  Sandvikens Sim och Hoppklubb    33.19        1:09.95   
Maja Nilsson  2003  Gävle Simsällskap    34.66        1:12.38   
10  Frida Medeskog  2003  Karlskoga Simförening    34.38        1:12.79   
11  Anna Nyberg  2003  Falu Simsällskap    36.08        1:13.67   
12  Isabelle Persson  2003  Eskilstuna Simklubb    36.00        1:15.08   
13  Amy Smit  2003  Bålsta Simklubb    36.54        1:16.74   
14  Johanna Pettersson  2003  Eskilstuna Simklubb    36.99        1:20.61   
Felicia Maultasch  2003  Eskilstuna Simklubb            DSQ   
                     
 
Gren 1, 100m Frisim Damer, Finaler 15 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Clara Florén  2002  Gävle Simsällskap    30.38        1:02.25   
Elsa Bergh  2002  Söderhamns Simsällskap    30.03        1:02.66   
Emma Larsson  2002  Borlänge Simsällskap    31.14        1:04.37   
Emilia Boberg  2002  Simklubben Ena    30.53        1:06.02   
Nelly Antlöv  2002  Falu Simsällskap    32.42        1:06.64   
Lovis Jernberg  2002  Söderhamns Simsällskap    32.81        1:06.80   
Michelle Träff  2002  Karlstads Simsällskap    31.43        1:07.47   
Stina Andersson  2002  Karlskoga Simförening    32.84        1:08.80   
Femke van Zonneveld  2002  Simsällskapet Mora    33.04        1:08.89   
10  Elin Sand  2002  Eskilstuna Simklubb    33.58        1:09.96   
11  Lisen Hill  2002  Simsällskapet Mora    34.13        1:12.86   
12  Maja Wikström  2002  Sandvikens Sim och Hoppklubb    34.82        1:12.90   
13  Elsa Bergsten  2002  Karlstads Simsällskap    36.51        1:16.54   
14  Izabella Kullman  2002  Eskilstuna Simklubb    36.89        1:16.60   
15  Emilia Lövstrand  2002  Borlänge Simsällskap    36.13        1:17.37   
16  Maja Edring  2002  Gävle Simsällskap    39.87        1:26.16   
                     
 
Gren 1, 100m Frisim Damer, Finaler 16 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Sanna Lekberg  2001  Karlskoga Simförening    31.06        1:04.67   
Saga Grandelius  2001  Karlskoga Simförening    31.12        1:05.18   
Tilda Wik  2001  Eskilstuna Simklubb    31.25        1:05.19   
Elin Nilsson  2001  Karlskoga Simförening    31.58        1:05.88   
Jessika Borbos  2001  Falu Simsällskap    31.49        1:06.75   
Moa Holmström  2001  Ludvika Simsällskap    31.10        1:07.28   
Matilda Thorsén  2001  Eskilstuna Simklubb    32.82        1:09.65   
Magdalena Dahl  2001  Sandvikens Sim och Hoppklubb    34.19        1:12.15   
Anna Falk  2001  Borlänge Simsällskap    35.01        1:12.23   
10  Johanna Råstock  2001  Gävle Simsällskap    36.38        1:16.55   
11  Matilda Jungstedt  2001  Eskilstuna Simklubb    36.54        1:16.69   
                     
 
Gren 1, 100m Frisim Damer, Finaler 17 - 18 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Linnea Fundberg  1999  Eskilstuna Simklubb    29.67        1:01.40   
Rebecka Östh  1999  Ludvika Simsällskap    29.95        1:02.07   
Rebecka Loikala  2000  Eskilstuna Simklubb    29.56        1:02.47   
Alexandra Kinell  2000  Karlskoga Simförening    29.95        1:02.65   
Agnes Humling  2000  Sandvikens Sim och Hoppklubb    30.57        1:03.18   
Ronja Rantanen  1999  Falu Simsällskap    30.72        1:03.38   
Katarina Lindoff  2000  Eskilstuna Simklubb    30.64        1:04.30   
Sofia Bjälevik  1999  Eskilstuna Simklubb    31.05        1:04.39   
Amanda Kullman  2000  Eskilstuna Simklubb    30.66        1:04.71   
10  Emma Hjort  2000  Karlstads Simsällskap    31.43        1:05.23   
11  Emilia Loikala  2000  Eskilstuna Simklubb    31.07        1:05.86   
12  Maja Fredriksson  1999  Ludvika Simsällskap    31.44        1:06.18   
13  Lovisa Sved  2000  Gävle Simsällskap    30.81        1:06.46   
14  Lera Bikhnevich  1999  Falu Simsällskap    31.61        1:06.99   
15  Michaela Thyberg  2000  Karlstads Simsällskap    32.50        1:07.46   
16  Nora Laine  2000  Eskilstuna Simklubb    31.89        1:07.89   
17  Klara Öhlin  1999  Simsällskapet Mora    32.16        1:08.09   
18  Hanna Karlsson  2000  Simsällskapet Mora    32.78        1:09.39   
19  Marit van Zonneveld  1999  Simsällskapet Mora    33.87        1:11.06   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.25.10  Utskriftsdatum  28 januari 2017 
Licensierad till: Borlänge Simsällskap  Utskriftstid  10:24 
 
Resultat Gren 2 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 2 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  Ungdoms GP 1/SUSS 2017    Utskriftsdatum  28 januari 2017   
  Tävlingsort  Borlänge    Utskriftstid  11:24   
  Arrangör  Borlänge Simsällskap         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  28 januari 2017         
 
 
Gren 2, 800m Frisim Herrar, Finaler 12 år och yngre 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
          500m  600m  700m       











 
Maximilian Holm  2005  Eskilstuna Simklubb    1:17.46  2:44.41  4:11.93  5:40.52  11:26.02   
          7:08.25  8:37.03  10:05.07       
Eric Åhlén  2006  Eskilstuna Simklubb    1:29.24  3:08.91  4:50.30  6:31.41  13:10.85   
          8:13.70  9:55.04  11:34.32       
Sigge Verner  2005  Eskilstuna Simklubb    1:38.84  3:29.35  5:17.35  7:05.25  14:02.28   
          8:54.34  10:38.48  12:23.00       
                     
 
Gren 2, 800m Frisim Herrar, Finaler 13 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
          500m  600m  700m       











 
Carl Roos  2004  Eskilstuna Simklubb    1:15.08  2:36.09  3:57.33  5:18.80  10:38.45   
          6:39.28  7:59.88  9:20.16       
Fredrik Karlsson  2004  Strängnäs Simklubb    1:19.65  2:45.47  4:12.50  5:39.62  11:16.87   
          7:06.12  8:32.27  9:57.90       
Samuel Paulson  2004  Eskilstuna Simklubb    1:17.54  2:44.90  4:11.31  5:42.00  11:31.06   
          7:10.73  8:38.80  10:07.21       
Jesper Andersson  2004  Säffle Simsällskap    1:20.78  2:49.47  4:18.20  5:47.75  11:37.66   
          7:14.02  8:42.87  10:11.22       
                     
 
Gren 2, 800m Frisim Herrar, Finaler 14 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
          500m  600m  700m       











 
Philip Löfbom  2003  Karlskoga Simförening    1:07.32  2:21.33  3:36.96  4:53.10  9:56.32   
          6:09.35  7:25.53  8:43.03       
Eskil Jonsson  2003  Eskilstuna Simklubb    1:10.35  2:27.92  3:49.09  5:10.73  10:35.07   
          6:32.86  7:54.59  9:15.29       
Melker Rosengren  2003  Gävle Simsällskap    1:11.25  2:31.38  3:50.69  5:12.19  10:35.85   
          6:34.18  7:55.56  9:17.09       
Oliver Hjalmarsson Sarlind  2003  Gävle Simsällskap    1:11.62  2:31.39  3:52.38  5:16.02  10:46.99   
          6:39.73  8:04.66  9:28.25       
Alex Ly  2003  Eskilstuna Simklubb    1:13.94  2:35.47  3:57.90  5:21.56  10:52.34   
          6:47.15  8:11.39  9:34.01       
Filip Hedin  2003  Karlstads Simsällskap    1:15.05  2:37.77  4:01.18  5:25.82  11:03.17   
          6:51.26  8:16.27  9:41.21       
Evert Jonsson  2003  Eskilstuna Simklubb    1:15.21  2:36.63  4:00.59  5:25.51  11:03.20   
          6:51.40  8:17.36  9:41.44       
Jacob Edberg  2003  Säffle Simsällskap    1:19.89  2:46.30  4:12.44  5:39.09  11:17.01   
          7:05.49  8:31.29  9:57.41       
Ludvig Mathisen  2003  Karlstads Simsällskap            DSQ   
                     
                     
 
Gren 2, 800m Frisim Herrar, Finaler 15 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
          500m  600m  700m       











 
Samuel Vestin  2002  Karlstads Simsällskap    1:09.73  2:26.56  3:43.98  5:01.96  10:18.04   
          6:21.56  7:41.63  9:00.63       
Hampus Frykman  2002  Bålsta Simklubb    1:11.36  2:32.28  3:55.02  5:18.19  10:43.82   
          6:40.24  8:04.09  9:27.71       
Arman Dumanyan  2002  Eskilstuna Simklubb    1:17.10  2:39.68  4:04.94  5:30.98  11:16.78   
          6:58.80  8:26.99  9:53.95       
                     
 
Gren 2, 800m Frisim Herrar, Finaler 16 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
          500m  600m  700m       











 
August Mathisen  2001  Karlstads Simsällskap    1:03.72  2:13.87  3:24.72  4:36.60  9:22.97   
          5:49.00  7:00.67  8:12.32       
David Albringer  2001  Karlstads Simsällskap    1:02.32  2:12.15  3:23.69  4:36.29  9:23.22   
          5:50.44  7:03.98  8:16.65       
Jakob Källquist  2001  Gävle Simsällskap    1:02.60  2:12.25  3:23.40  4:36.66  9:25.37   
          5:50.41  7:03.75  8:17.19       
Adam Carlsson  2001  Gävle Simsällskap    1:03.45  2:13.75  3:26.67  4:40.27  9:30.63   
          5:53.51  7:07.23  8:19.94       
Linus Andersson  2001  Karlstads Simsällskap    1:04.33  2:15.21  3:27.69  4:41.61  9:38.81   
          5:56.46  7:11.33  8:26.21       
Marcus Ålenius  2001  Gävle Simsällskap    1:11.19  2:30.08  3:50.55  5:12.46  10:29.80   
          6:33.17  7:54.15  9:13.02       
                     
 
Gren 2, 800m Frisim Herrar, Finaler 17 - 18 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
          500m  600m  700m       











 
Marcus Nordh  2000  Bollnäs Simsällskap    1:09.35  2:24.86  3:39.69  4:55.51  9:54.26   
          6:09.93  7:25.09  8:41.12       
Viktor Syrén  2000  Eskilstuna Simklubb    1:08.17  2:23.06  3:39.48  4:57.26  10:07.23   
          6:16.09  7:35.12  8:51.43       
Elias Paulson  2000  Eskilstuna Simklubb    1:12.91  2:32.23  3:51.69  5:10.58  10:25.17   
          6:29.95  7:50.00  9:08.39       
Sam Thai  1999  Eskilstuna Simklubb    1:09.77  2:26.29  3:45.53  5:06.22  10:27.27   
          6:27.41  7:48.88  9:09.57       
Andreas Persson  2000  Gävle Simsällskap    1:07.37  2:27.38  3:48.35  5:09.99  10:29.70   
          6:31.06  7:52.67  9:13.24       
Adam Fröjdfeldt  1999  Eskilstuna Simklubb    1:11.45  2:32.99  3:55.90  5:19.78  10:58.82   
          6:46.41  8:11.40  9:37.66       
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.25.10  Utskriftsdatum  28 januari 2017 
Licensierad till: Borlänge Simsällskap  Utskriftstid  11:24 
 
Resultat Gren 3 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 3 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  Ungdoms GP 1/SUSS 2017    Utskriftsdatum  28 januari 2017   
  Tävlingsort  Borlänge    Utskriftstid  11:51   
  Arrangör  Borlänge Simsällskap         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  28 januari 2017         
 
 
Gren 3, 200m Fjärilsim Damer, Finaler 12 år och yngre 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Tara Klarbo Egan  2005  Simklubben Ena    39.12  1:27.18  2:19.27    3:10.89   
                     
 
Gren 3, 200m Fjärilsim Damer, Finaler 13 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Clara Bergh  2004  Söderhamns Simsällskap    36.69  1:19.60  2:04.93    2:49.34   
Alicia Budden  2004  Simklubben Ena            DSQ   
                     
 
Gren 3, 200m Fjärilsim Damer, Finaler 14 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Isabelle Rydahl  2003  Karlstads Simsällskap    36.41  1:19.21  2:03.82    2:47.36   
Amanda Jobs  2003  Falu Simsällskap    35.48  1:18.11  2:02.74    2:48.22   
Ingrid Hellgren  2003  Karlstads Simsällskap    37.24  1:21.51  2:08.10    2:55.60   
Clara Gustavson  2003  Karlstads Simsällskap    39.54  1:25.98  2:14.59    3:01.49   
                     
 
Gren 3, 200m Fjärilsim Damer, Finaler 15 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Elsa Bergh  2002  Söderhamns Simsällskap    34.19  1:15.01  1:58.63    2:40.35   
Emma Larsson  2002  Borlänge Simsällskap    35.37  1:16.11  2:02.78    2:49.95   
Matilda Ek  2002  Karlskoga Simförening    38.79  1:23.19  2:09.35    2:55.29   
Femke van Zonneveld  2002  Simsällskapet Mora    36.99  1:20.91  2:08.68    3:00.32   
Stina Andersson  2002  Karlskoga Simförening    39.87  1:26.92  2:14.97    3:04.34   
Michelle Träff  2002  Karlstads Simsällskap    39.45  1:27.68  2:18.36    3:09.00   
                     
 
Gren 3, 200m Fjärilsim Damer, Finaler 16 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Frida Gustafsson  2001  Eskilstuna Simklubb    35.79  1:18.19  2:01.42    2:45.09   
Tilda Wik  2001  Eskilstuna Simklubb    37.81  1:22.81  2:08.38    2:52.81   
Matilda Jungstedt  2001  Eskilstuna Simklubb    42.19  1:35.51  2:30.29    3:25.01   
                     
 
Gren 3, 200m Fjärilsim Damer, Finaler 17 - 18 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Rebecka Loikala  2000  Eskilstuna Simklubb    32.98  1:10.84  1:49.77    2:30.47   
Sofia Bjälevik  1999  Eskilstuna Simklubb    35.16  1:13.75  1:53.30    2:33.53   
Nora Laine  2000  Eskilstuna Simklubb    34.40  1:14.07  1:55.52    2:37.58   
Katarina Lindoff  2000  Eskilstuna Simklubb    37.11  1:20.90  2:02.85    2:44.76   
Linnea Fundberg  1999  Eskilstuna Simklubb    35.31  1:17.42  2:02.43    2:45.01   
Emilia Loikala  2000  Eskilstuna Simklubb    36.99  1:19.74  2:05.07    2:50.15   
Amanda Kullman  2000  Eskilstuna Simklubb    36.37  1:19.62  2:06.18    2:51.99   
Lovisa Sved  2000  Gävle Simsällskap    34.21  1:17.49  2:04.38    2:52.67   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.25.10  Utskriftsdatum  28 januari 2017 
Licensierad till: Borlänge Simsällskap  Utskriftstid  11:51 
 
Resultat Gren 4 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 4 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  Ungdoms GP 1/SUSS 2017    Utskriftsdatum  28 januari 2017   
  Tävlingsort  Borlänge    Utskriftstid  12:01   
  Arrangör  Borlänge Simsällskap         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  28 januari 2017         
 
 
Gren 4, 100m Fjärilsim Herrar, Finaler 13 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Fredrik Karlsson  2004  Strängnäs Simklubb    36.85        1:20.27   
Henrik Tran  2004  Eskilstuna Simklubb    36.68        1:22.00   
Daniel Ruijs  2004  Borlänge Simsällskap    40.11        1:29.07   
Jesper Andersson  2004  Säffle Simsällskap    41.95        1:33.42   
Anton Solum  2004  Borlänge Simsällskap    44.36        1:36.23   
Timothy Manns-Ståhl  2004  Borlänge Simsällskap    44.82        1:37.91   
                     
 
Gren 4, 100m Fjärilsim Herrar, Finaler 14 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Carl Hansson  2003  Gävle Simsällskap    30.94        1:09.37   
Martin Schön  2003  Bollnäs Simsällskap    33.16        1:14.64   
Alex Ly  2003  Eskilstuna Simklubb    36.27        1:17.67   
Evert Jonsson  2003  Eskilstuna Simklubb    36.78        1:20.22   
Eskil Jonsson  2003  Eskilstuna Simklubb    37.79        1:24.08   
Oskar Högqvist  2003  Karlskoga Simförening    41.27        1:29.64   
Elias Sjölander  2003  Karlstads Simsällskap            DSQ   
                     
 
Gren 4, 100m Fjärilsim Herrar, Finaler 15 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Elias Persson  2002  Simsällskapet Mora    30.18        1:08.67   
Marcus Tägtström  2002  Borlänge Simsällskap    32.81        1:13.82   
Noel Hodberg  2002  Karlskoga Simförening    38.16        1:22.58   
Elias Gustavsson  2002  Borlänge Simsällskap    37.76        1:26.42   
Gabriel Hökemyr  2002  Karlskoga Simförening            DSQ   
                     
 
Gren 4, 100m Fjärilsim Herrar, Finaler 16 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Jakob Källquist  2001  Gävle Simsällskap    29.32        1:03.51   
Linus Andersson  2001  Karlstads Simsällskap    31.32        1:08.06   
Tim Hansson  2001  Falu Simsällskap    30.58        1:08.40   
David Albringer  2001  Karlstads Simsällskap    31.68        1:09.49   
August Mathisen  2001  Karlstads Simsällskap    32.35        1:14.38   
Hampus Bjärud  2001  Ludvika Simsällskap    33.34        1:19.32   
                     
 
Gren 4, 100m Fjärilsim Herrar, Finaler 17 - 18 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Edvin Persson  1999  Simsällskapet Mora    28.05        1:00.66   
Igor Blagojevic  2000  Karlskoga Simförening    28.68        1:02.38   
Henrik Bransell  1999  Falu Simsällskap    28.51        1:04.34   
Viktor Syrén  2000  Eskilstuna Simklubb    31.30        1:07.52   
Lukas Hill  1999  Simsällskapet Mora    30.30        1:07.68   
Sam Thai  1999  Eskilstuna Simklubb    33.10        1:12.38   
Andreas Persson  2000  Gävle Simsällskap    32.95        1:13.27   
Marcus Nordh  2000  Bollnäs Simsällskap    34.56        1:15.83   
Elias Paulson  2000  Eskilstuna Simklubb    35.19        1:16.29   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.25.10  Utskriftsdatum  28 januari 2017 
Licensierad till: Borlänge Simsällskap  Utskriftstid  12:01 
 
Resultat Gren 5 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 5 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  Ungdoms GP 1/SUSS 2017    Utskriftsdatum  28 januari 2017   
  Tävlingsort  Borlänge    Utskriftstid  16:10   
  Arrangör  Borlänge Simsällskap         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  28 januari 2017         
 
 
Gren 5, 200m Ryggsim Herrar, Finaler 12 år och yngre 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Sigge Verner  2005  Eskilstuna Simklubb    45.57  1:36.36  2:28.59    3:18.95   
Eric Åhlén  2006  Eskilstuna Simklubb    47.31  1:39.76  2:32.77    3:23.66   
                     
 
Gren 5, 200m Ryggsim Herrar, Finaler 13 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Samuel Paulson  2004  Eskilstuna Simklubb    36.13  1:15.93  1:56.96    2:36.61   
Carl Roos  2004  Eskilstuna Simklubb    38.92  1:21.34  2:03.95    2:44.79   
Jesper Andersson  2004  Säffle Simsällskap    40.20  1:25.65  2:13.19    2:54.64   
                     
 
Gren 5, 200m Ryggsim Herrar, Finaler 14 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Carl Hansson  2003  Gävle Simsällskap    35.65  1:13.82  1:52.21    2:29.62   
Philip Löfbom  2003  Karlskoga Simförening    34.88  1:13.84  1:52.85    2:31.36   
Alex Ly  2003  Eskilstuna Simklubb    37.21  1:17.48  1:58.29    2:35.78   
Ludvig Mathisen  2003  Karlstads Simsällskap    37.24  1:17.49  1:58.20    2:37.26   
Melker Rosengren  2003  Gävle Simsällskap    36.34  1:18.28  2:00.66    2:40.06   
Eskil Jonsson  2003  Eskilstuna Simklubb    38.61  1:20.54  2:02.49    2:43.50   
Elias Sjölander  2003  Karlstads Simsällskap    42.19  1:28.45  2:14.43    2:56.78   
Filip Hedin  2003  Karlstads Simsällskap    43.73  1:30.45  2:15.61    2:59.41   
Jacob Edberg  2003  Säffle Simsällskap    39.43  1:25.24  2:15.34    3:04.63   
Mohamed Osman  2003  Karlskoga Simförening            DSQ   
                     
 
Gren 5, 200m Ryggsim Herrar, Finaler 15 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Samuel Vestin  2002  Karlstads Simsällskap    37.27  1:18.85  2:01.20    2:42.45   
                     
 
Gren 5, 200m Ryggsim Herrar, Finaler 16 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Jakob Källquist  2001  Gävle Simsällskap    32.32  1:07.68  1:42.15    2:15.78   
Linus Andersson  2001  Karlstads Simsällskap    32.87  1:08.44  1:44.32    2:19.60   
Adam Carlsson  2001  Gävle Simsällskap    35.29  1:13.79  1:53.86    2:32.46   
August Mathisen  2001  Karlstads Simsällskap    35.63  1:14.47  1:53.87    2:33.33   
Marcus Ålenius  2001  Gävle Simsällskap    34.86  1:16.52  2:00.36    2:42.54   
Hampus Bjärud  2001  Ludvika Simsällskap    37.87  1:19.89  2:04.87    2:47.34   
                     
 
Gren 5, 200m Ryggsim Herrar, Finaler 17 - 18 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Igor Blagojevic  2000  Karlskoga Simförening    32.57  1:07.73  1:42.94    2:17.91   
Lukas Hill  1999  Simsällskapet Mora    32.54  1:08.81  1:47.10    2:25.44   
Viktor Syrén  2000  Eskilstuna Simklubb    35.77  1:13.54  1:51.18    2:28.14   
Erik Krysén  2000  Ludvika Simsällskap    33.63  1:12.74  1:54.03    2:34.37   
Sam Thai  1999  Eskilstuna Simklubb    35.99  1:15.54  1:56.70    2:36.63   
Adam Fröjdfeldt  1999  Eskilstuna Simklubb    37.57  1:18.97  2:02.10    2:44.18   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.25.10  Utskriftsdatum  28 januari 2017 
Licensierad till: Borlänge Simsällskap  Utskriftstid  16:10 
 
Resultat Gren 6 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 6 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  Ungdoms GP 1/SUSS 2017    Utskriftsdatum  28 januari 2017   
  Tävlingsort  Borlänge    Utskriftstid  16:34   
  Arrangör  Borlänge Simsällskap         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  28 januari 2017         
 
 
Gren 6, 100m Ryggsim Damer, Finaler 12 år och yngre 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Tara Klarbo Egan  2005  Simklubben Ena    38.17        1:17.88   
Tuva Hjemli  2005  Falu Simsällskap    38.59        1:19.53   
Amanda Johansson  2005  Deje Simsällskap    39.54        1:22.14   
Ellen Lundin  2005  Falu Simsällskap    41.30        1:24.85   
Lovisa Laine  2005  Eskilstuna Simklubb    41.20        1:26.16   
Maja Brattberg  2005  Eskilstuna Simklubb    41.83        1:26.55   
My Larsson  2005  Eskilstuna Simklubb    43.44        1:29.94   
Edith Trapp-Östling  2006  Simsällskapet Mora    43.69        1:32.10   
Maja Björkbacka  2005  Eskilstuna Simklubb    44.70        1:33.78   
10  Elvira Bergsten  2005  Karlstads Simsällskap    44.63        1:34.16   
11  Isabelle Johansson  2005  Karlskoga Simförening    46.65        1:34.91   
12  Sigrid Bengtsson  2005  Eskilstuna Simklubb    47.02        1:35.24   
13  Alice Roos  2007  Eskilstuna Simklubb    46.21        1:35.38   
14  Emilia Widing  2005  Eskilstuna Simklubb    47.12        1:35.94   
15  Ronja Larsen  2006  Eskilstuna Simklubb    47.54        1:36.77   
16  Ellen Roos  2005  Eskilstuna Simklubb    47.68        1:37.24   
17  Frida Karlsson  2005  Eskilstuna Simklubb    46.08        1:37.44   
                     
 
Gren 6, 100m Ryggsim Damer, Finaler 13 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Matilda Olausson  2004  Simklubben Ena    36.63        1:16.07   
Julia Lindgren  2004  Falu Simsällskap    37.74        1:17.84   
Saga Boråker  2004  Sandvikens Sim och Hoppklubb    39.10        1:18.86   
Frida Florén  2004  Gävle Simsällskap    38.21        1:19.49   
Clara Bergh  2004  Söderhamns Simsällskap    38.50        1:19.73   
Alva Abrahamsson  2004  Eskilstuna Simklubb    39.06        1:19.84   
Lisa Löf  2004  Gävle Simsällskap    39.31        1:21.23   
Tea Persson  2004  Simklubben Ena    40.89        1:24.20   
Alicia Budden  2004  Simklubben Ena    41.99        1:24.33   
10  Filippa Eklund  2004  Söderhamns Simsällskap    40.43        1:24.92   
11  Siri Sundvik  2004  Gävle Simsällskap    41.15        1:26.77   
12  Juni Rogström  2004  Gävle Simsällskap    42.14        1:27.31   
13  Moa Kvarnlöf  2004  Sandvikens Sim och Hoppklubb    43.91        1:30.20   
14  Smilla Löthgren  2004  Karlskoga Simförening    43.24        1:30.89   
15  Alice Bergström  2004  Karlskoga Simförening    44.09        1:31.40   
16  Thea Lekberg  2004  Karlskoga Simförening    45.54        1:33.54   
17  Sofia Ingemansson  2004  Bålsta Simklubb    46.13        1:34.59   
18  Paula Johansson  2004  Karlskoga Simförening    47.26        1:37.60   
                     
 
Gren 6, 100m Ryggsim Damer, Finaler 14 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Clara Gustavson  2003  Karlstads Simsällskap    34.43        1:12.63   
Isabelle Rydahl  2003  Karlstads Simsällskap    36.15        1:14.65   
Victoria Flyman  2003  Söderhamns Simsällskap    37.74        1:17.89   
Anna Nyberg  2003  Falu Simsällskap    42.08        1:24.26   
Anna Jönsson  2003  Sandvikens Sim och Hoppklubb    40.23        1:24.76   
Maja Nilsson  2003  Gävle Simsällskap    41.86        1:24.97   
Frida Medeskog  2003  Karlskoga Simförening    42.21        1:25.29   
Isabelle Persson  2003  Eskilstuna Simklubb    42.57        1:26.54   
Rebecka Jungstedt  2003  Eskilstuna Simklubb    41.59        1:26.55   
10  Amy Smit  2003  Bålsta Simklubb    44.26        1:30.00   
11  Felicia Maultasch  2003  Eskilstuna Simklubb    44.61        1:31.73   
12  Linn Roos  2003  Borlänge Simsällskap    46.20        1:35.52   
Ingrid Hellgren  2003  Karlstads Simsällskap            DNS   
                     
 
Gren 6, 100m Ryggsim Damer, Finaler 15 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Elsa Bergh  2002  Söderhamns Simsällskap    34.12        1:10.73   
Emilia Boberg  2002  Simklubben Ena    34.70        1:12.45   
Clara Florén  2002  Gävle Simsällskap    35.22        1:12.73   
Michelle Träff  2002  Karlstads Simsällskap    36.21        1:14.82   
Lovis Jernberg  2002  Söderhamns Simsällskap    37.07        1:15.54   
Stina Andersson  2002  Karlskoga Simförening    37.43        1:16.91   
Elin Sand  2002  Eskilstuna Simklubb    38.16        1:18.15   
Elsa Bergsten  2002  Karlstads Simsällskap    40.20        1:21.10   
Maja Wikström  2002  Sandvikens Sim och Hoppklubb    39.30        1:21.41   
10  Lisen Hill  2002  Simsällskapet Mora    39.92        1:22.72   
11  Izabella Kullman  2002  Eskilstuna Simklubb    40.97        1:22.89   
12  Emilia Lövstrand  2002  Borlänge Simsällskap    40.39        1:25.00   
13  Maja Edring  2002  Gävle Simsällskap    47.92        1:39.90   
                     
 
Gren 6, 100m Ryggsim Damer, Finaler 16 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Elin Nilsson  2001  Karlskoga Simförening    34.51        1:10.76   
Tilda Wik  2001  Eskilstuna Simklubb    35.52        1:13.92   
Frida Gustafsson  2001  Eskilstuna Simklubb    35.18        1:14.46   
Jessika Borbos  2001  Falu Simsällskap    36.36        1:15.15   
Matilda Thorsén  2001  Eskilstuna Simklubb    38.41        1:20.88   
Matilda Jungstedt  2001  Eskilstuna Simklubb    42.64        1:25.71   
                     
 
Gren 6, 100m Ryggsim Damer, Finaler 17 - 18 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Rebecka Östh  1999  Ludvika Simsällskap    33.56        1:08.79   
Rebecka Loikala  2000  Eskilstuna Simklubb    33.74        1:09.60   
Sofia Bjälevik  1999  Eskilstuna Simklubb    34.18        1:10.03   
Michaela Thyberg  2000  Karlstads Simsällskap    34.92        1:11.18   
Ronja Rantanen  1999  Falu Simsällskap    35.51        1:12.27   
Katarina Lindoff  2000  Eskilstuna Simklubb    35.55        1:12.36   
Amanda Kullman  2000  Eskilstuna Simklubb    36.04        1:13.85   
Linnea Fundberg  1999  Eskilstuna Simklubb    36.16        1:14.14   
Alexandra Kinell  2000  Karlskoga Simförening    36.27        1:14.40   
10  Lovisa Sved  2000  Gävle Simsällskap    34.69        1:14.68   
11  Emma Hjort  2000  Karlstads Simsällskap    37.54        1:16.45   
12  Lera Bikhnevich  1999  Falu Simsällskap    37.60        1:17.23   
13  Emilia Loikala  2000  Eskilstuna Simklubb    38.38        1:18.18   
14  Nora Laine  2000  Eskilstuna Simklubb    38.15        1:19.40   
15  Klara Öhlin  1999  Simsällskapet Mora    38.25        1:20.43   
16  Marit van Zonneveld  1999  Simsällskapet Mora    39.83        1:21.48   
17  Hanna Karlsson  2000  Simsällskapet Mora    39.38        1:21.92   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.25.10  Utskriftsdatum  28 januari 2017 
Licensierad till: Borlänge Simsällskap  Utskriftstid  16:34 
 
Resultat Gren 7 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 7 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  Ungdoms GP 1/SUSS 2017    Utskriftsdatum  28 januari 2017   
  Tävlingsort  Borlänge    Utskriftstid  16:56   
  Arrangör  Borlänge Simsällskap         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  28 januari 2017         
 
 
Gren 7, 200m Frisim Herrar, Finaler 12 år och yngre 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Maximilian Holm  2005  Eskilstuna Simklubb    34.10  1:13.57  1:55.65    2:37.02   
Eric Åhlén  2006  Eskilstuna Simklubb    40.20  1:26.29  2:13.99    2:58.68   
Samuel Sjökvist  2005  Gävle Simsällskap    39.61  1:27.33  2:16.11    3:02.61   
Sigge Verner  2005  Eskilstuna Simklubb    41.80  1:30.94  2:24.41    3:15.12   
Linus Jansson  2005  Eskilstuna Simklubb    45.07  1:39.39  2:34.94    3:26.07   
                     
 
Gren 7, 200m Frisim Herrar, Finaler 13 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Carl Roos  2004  Eskilstuna Simklubb    34.13  1:11.96  1:50.85    2:28.46   
Fredrik Karlsson  2004  Strängnäs Simklubb    34.51  1:13.49  1:53.65    2:31.80   
Daniel Ruijs  2004  Borlänge Simsällskap    34.24  1:16.02  1:58.56    2:39.86   
Henrik Tran  2004  Eskilstuna Simklubb    36.90  1:17.74  1:59.70    2:40.73   
Jesper Andersson  2004  Säffle Simsällskap    38.12  1:21.77  2:07.51    2:48.16   
Timothy Manns-Ståhl  2004  Borlänge Simsällskap    38.01  1:22.09  2:09.54    2:53.17   
Marcus Bülund  2004  Karlstads Simsällskap    38.77  1:23.36  2:06.99    2:58.32   
                     
 
Gren 7, 200m Frisim Herrar, Finaler 14 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Ludvig Mathisen  2003  Karlstads Simsällskap    31.43  1:05.79  1:41.17    2:15.56   
Martin Schön  2003  Bollnäs Simsällskap    31.37  1:05.83  1:42.56    2:19.20   
Eskil Jonsson  2003  Eskilstuna Simklubb    33.63  1:09.94  1:46.97    2:22.92   
Evert Jonsson  2003  Eskilstuna Simklubb    33.60  1:10.82  1:48.19    2:24.84   
Melker Rosengren  2003  Gävle Simsällskap    31.61  1:09.51  1:48.54    2:24.96   
Oliver Hjalmarsson Sarlind  2003  Gävle Simsällskap    33.94  1:12.40  1:50.79    2:27.64   
Oscar Björstam  2003  Karlskoga Simförening    33.32  1:11.33  1:51.32    2:28.99   
Alex Ly  2003  Eskilstuna Simklubb    35.02  1:12.85  1:51.38    2:30.60   
Elias Sjölander  2003  Karlstads Simsällskap    36.03  1:15.67  1:56.18    2:32.62   
10  Jacob Edberg  2003  Säffle Simsällskap    36.32  1:15.83  1:56.20    2:34.63   
11  Filip Hedin  2003  Karlstads Simsällskap    36.21  1:17.20  1:58.50    2:36.69   
12  Mohamed Osman  2003  Karlskoga Simförening    40.91  1:30.13  2:22.81    3:11.57   
                     
 
Gren 7, 200m Frisim Herrar, Finaler 15 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Elias Persson  2002  Simsällskapet Mora    30.79  1:04.62  1:39.79    2:15.10   
Marcus Tägtström  2002  Borlänge Simsällskap    31.02  1:05.62  1:41.72    2:17.78   
Samuel Vestin  2002  Karlstads Simsällskap    32.23  1:09.69  1:47.86    2:22.89   
Noel Hodberg  2002  Karlskoga Simförening    32.28  1:09.47  1:47.68    2:23.95   
Hampus Frykman  2002  Bålsta Simklubb    32.42  1:09.36  1:47.91    2:26.23   
Arman Dumanyan  2002  Eskilstuna Simklubb    31.82  1:11.04  1:50.99    2:28.70   
Elias Gustavsson  2002  Borlänge Simsällskap    31.26  1:09.21  1:50.85    2:32.29   
Gabriel Hökemyr  2002  Karlskoga Simförening    36.51  1:18.09  2:01.03    2:40.32   
                     
 
Gren 7, 200m Frisim Herrar, Finaler 16 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Tim Hansson  2001  Falu Simsällskap    29.86  1:03.26  1:37.87    2:11.87   
Adam Carlsson  2001  Gävle Simsällskap    30.37  1:04.84  1:39.53    2:12.70   
Marcus Ålenius  2001  Gävle Simsällskap    30.14  1:05.15  1:42.40    2:19.43   
Leo Henry Örtlund  2001  Borlänge Simsällskap    32.31  1:08.24  1:46.19    2:22.62   
Hampus Bjärud  2001  Ludvika Simsällskap    34.69  1:14.61  1:55.31    2:33.06   
                     
 
Gren 7, 200m Frisim Herrar, Finaler 17 - 18 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Edvin Persson  1999  Simsällskapet Mora    28.46  1:00.05  1:32.57    2:03.21   
Henrik Bransell  1999  Falu Simsällskap    28.22  59.70  1:31.84    2:03.26   
Igor Blagojevic  2000  Karlskoga Simförening    29.16  1:00.90  1:33.30    2:05.22   
Viktor Syrén  2000  Eskilstuna Simklubb    31.95  1:04.12  1:38.61    2:12.85   
Erik Krysén  2000  Ludvika Simsällskap    30.03  1:03.70  1:39.92    2:15.60   
Marcus Nordh  2000  Bollnäs Simsällskap    30.42  1:05.12  1:41.16    2:16.44   
Sam Thai  1999  Eskilstuna Simklubb    32.13  1:07.24  1:43.93    2:18.66   
Andreas Persson  2000  Gävle Simsällskap    31.12  1:06.69  1:43.54    2:18.74   
Lukas Hill  1999  Simsällskapet Mora    30.63  1:06.25  1:43.97    2:20.52   
10  Adam Fröjdfeldt  1999  Eskilstuna Simklubb    32.57  1:10.92  1:50.79    2:25.88   
11  Elias Paulson  2000  Eskilstuna Simklubb    34.98  1:15.82  1:57.55    2:37.84   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.25.10  Utskriftsdatum  28 januari 2017 
Licensierad till: Borlänge Simsällskap  Utskriftstid  16:56 
 
Resultat Gren 8 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 8 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  Ungdoms GP 1/SUSS 2017    Utskriftsdatum  28 januari 2017   
  Tävlingsort  Borlänge    Utskriftstid  17:58   
  Arrangör  Borlänge Simsällskap         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  28 januari 2017         
 
 
Gren 8, 200m Medley Damer, Finaler 12 år och yngre 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Olivia Bäckström  2005  Södertörns Simsällskap    34.15  1:14.72  1:58.36    2:35.66   
Tara Klarbo Egan  2005  Simklubben Ena    36.77  1:20.62  2:11.89    2:49.20   
Amanda Johansson  2005  Deje Simsällskap    36.36  1:20.67  2:09.51    2:49.42   
Miranda Wahlstedt  2006  Karlstads Simsällskap    40.29  1:26.25  2:17.10    2:54.89   
Madeleine Bengtsson  2005  Eskilstuna Simklubb    39.66  1:22.71  2:15.23    2:55.26   
Tuva Hjemli  2005  Falu Simsällskap    38.29  1:23.52  2:15.64    2:55.27   
Lovisa Laine  2005  Eskilstuna Simklubb    38.27  1:27.30  2:17.60    3:01.75   
Ellen Lundin  2005  Falu Simsällskap    39.17  1:27.82  2:21.42    3:04.21   
Isabelle Johansson  2005  Karlskoga Simförening    43.81  1:34.99  2:27.91    3:07.74   
10  Maja Björkbacka  2005  Eskilstuna Simklubb    44.07  1:33.93  2:29.01    3:16.07   
11  Emilia Widing  2005  Eskilstuna Simklubb    46.16  1:39.38  2:37.41    3:24.80   
12  Alice Roos  2007  Eskilstuna Simklubb    47.08  1:38.59  2:37.07    3:26.36   
13  Frida Karlsson  2005  Eskilstuna Simklubb    50.59  1:45.60  2:46.32    3:30.71   
14  Sigrid Bengtsson  2005  Eskilstuna Simklubb    51.56  1:45.00  2:48.35    3:31.22   
15  Ronja Larsen  2006  Eskilstuna Simklubb    50.34  1:45.04  2:47.64    3:36.00   
16  My Larsson  2005  Eskilstuna Simklubb    51.36  1:44.61  2:47.47    3:37.90   
Ellen Roos  2005  Eskilstuna Simklubb            DSQ   
                     
 
Gren 8, 200m Medley Damer, Finaler 13 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Julia Lindgren  2004  Falu Simsällskap    33.71  1:16.67  2:06.05    2:43.27   
Clara Bergh  2004  Söderhamns Simsällskap    34.19  1:19.06  2:10.80    2:47.52   
Saga Boråker  2004  Sandvikens Sim och Hoppklubb    39.58  1:23.18  2:08.20    2:47.81   
Frida Florén  2004  Gävle Simsällskap    36.31  1:19.95  2:13.66    2:53.71   
Siri Sundvik  2004  Gävle Simsällskap    38.50  1:28.08  2:16.99    2:58.38   
Alicia Budden  2004  Simklubben Ena    39.04  1:25.25  2:21.72    2:59.32   
Juni Rogström  2004  Gävle Simsällskap    39.77  1:26.32  2:20.16    2:59.42   
Tea Persson  2004  Simklubben Ena    38.25  1:24.82  2:18.77    2:59.55   
Filippa Eklund  2004  Söderhamns Simsällskap    39.15  1:27.54  2:15.62    3:00.20   
10  Lisa Löf  2004  Gävle Simsällskap    38.53  1:25.01  2:18.01    3:01.89   
11  Liv Jonsson  2004  Simsällskapet Mora    39.75  1:33.43  2:26.12    3:06.94   
12  Moa Kvarnlöf  2004  Sandvikens Sim och Hoppklubb    43.91  1:31.93  2:28.58    3:10.50   
13  Sofia Ingemansson  2004  Bålsta Simklubb    49.95  1:40.28  2:42.04    3:26.47   
14  Paula Johansson  2004  Karlskoga Simförening    50.73  1:45.77  2:48.75    3:37.82   
Smilla Löthgren  2004  Karlskoga Simförening            DNS   
                     
 
Gren 8, 200m Medley Damer, Finaler 14 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Isabelle Rydahl  2003  Karlstads Simsällskap    34.42  1:17.61  2:02.01    2:38.80   
Amanda Jobs  2003  Falu Simsällskap    34.93  1:18.11  2:04.94    2:42.20   
Louise Haglöv  2003  Borlänge Simsällskap    33.73  1:18.00  2:04.88    2:43.03   
Victoria Flyman  2003  Söderhamns Simsällskap    37.63  1:23.58  2:07.43    2:44.00   
Clara Gustavson  2003  Karlstads Simsällskap    36.30  1:17.08  2:09.50    2:47.84   
Anna Krysén  2003  Ludvika Simsällskap    35.86  1:19.58  2:09.82    2:48.64   
Ingrid Hellgren  2003  Karlstads Simsällskap    35.12  1:21.87  2:13.18    2:51.65   
Maja Nilsson  2003  Gävle Simsällskap    38.66  1:23.70  2:12.17    2:51.94   
Anna Jönsson  2003  Sandvikens Sim och Hoppklubb    38.71  1:24.61  2:18.59    2:57.02   
10  Anna Nyberg  2003  Falu Simsällskap    41.23  1:27.18  2:20.48    3:02.61   
11  Felicia Maultasch  2003  Eskilstuna Simklubb    42.94  1:34.40  2:30.93    3:14.34   
12  Amy Smit  2003  Bålsta Simklubb    43.84  1:35.69  2:33.01    3:17.72   
                     
 
Gren 8, 200m Medley Damer, Finaler 15 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Elsa Bergh  2002  Söderhamns Simsällskap    32.53  1:11.84  1:54.78    2:29.85   
Clara Florén  2002  Gävle Simsällskap    34.24  1:14.62  2:00.33    2:36.54   
Nelly Antlöv  2002  Falu Simsällskap    35.08  1:19.81  2:03.76    2:40.69   
Michelle Träff  2002  Karlstads Simsällskap    35.39  1:16.91  2:07.66    2:46.28   
Emma Larsson  2002  Borlänge Simsällskap    34.72  1:17.70  2:10.54    2:47.82   
Emilia Boberg  2002  Simklubben Ena    35.42  1:16.72  2:12.19    2:48.70   
Elin Sand  2002  Eskilstuna Simklubb    35.43  1:17.44  2:09.54    2:49.20   
Stina Andersson  2002  Karlskoga Simförening    37.02  1:20.07  2:12.44    2:52.51   
Lovis Jernberg  2002  Söderhamns Simsällskap    38.65  1:20.45  2:15.28    2:53.32   
10  Femke van Zonneveld  2002  Simsällskapet Mora    35.12  1:22.65  2:13.46    2:54.36   
11  Matilda Ek  2002  Karlskoga Simförening    37.72  1:23.01  2:15.55    2:56.82   
12  Lisen Hill  2002  Simsällskapet Mora    40.18  1:24.69  2:17.29    2:57.34   
13  Elsa Bergsten  2002  Karlstads Simsällskap    42.04  1:25.95  2:17.83    2:59.36   
14  Maja Wikström  2002  Sandvikens Sim och Hoppklubb    44.07  1:28.73  2:24.13    3:02.31   
15  Izabella Kullman  2002  Eskilstuna Simklubb    40.46  1:26.21  2:25.39    3:07.37   
                     
 
Gren 8, 200m Medley Damer, Finaler 16 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Elin Nilsson  2001  Karlskoga Simförening    33.16  1:12.61  1:58.92    2:36.47   
Tilda Wik  2001  Eskilstuna Simklubb    34.90  1:16.95  2:02.10    2:37.88   
Saga Grandelius  2001  Karlskoga Simförening    33.60  1:13.59  1:59.76    2:37.96   
Frida Gustafsson  2001  Eskilstuna Simklubb    34.15  1:13.43  2:02.50    2:39.46   
Matilda Thorsén  2001  Eskilstuna Simklubb    37.07  1:20.81  2:04.78    2:43.18   
Sanna Lekberg  2001  Karlskoga Simförening    34.36  1:19.58  2:07.40    2:46.64   
Moa Holmström  2001  Ludvika Simsällskap    34.32  1:21.62  2:10.37    2:51.95   
Magdalena Dahl  2001  Sandvikens Sim och Hoppklubb    37.89  1:21.98  2:10.80    2:52.25   
Matilda Jungstedt  2001  Eskilstuna Simklubb    42.57  1:29.67  2:20.72    3:03.25   
10  Johanna Råstock  2001  Gävle Simsällskap    42.22  1:34.17  2:28.55    3:12.91   
                     
 
Gren 8, 200m Medley Damer, Finaler 17 - 18 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Sofia Bjälevik  1999  Eskilstuna Simklubb    33.45  1:12.28  1:54.85    2:30.67   
Rebecka Loikala  2000  Eskilstuna Simklubb    32.03  1:10.20  1:56.90    2:31.54   
Katarina Lindoff  2000  Eskilstuna Simklubb    33.63  1:13.13  1:57.52    2:34.45   
Nora Laine  2000  Eskilstuna Simklubb    32.77  1:14.66  1:57.45    2:34.74   
Linnea Fundberg  1999  Eskilstuna Simklubb    35.41  1:16.63  2:04.42    2:38.04   
Agnes Humling  2000  Sandvikens Sim och Hoppklubb    34.03  1:16.05  2:01.42    2:39.05   
Michaela Thyberg  2000  Karlstads Simsällskap    35.31  1:17.74  2:01.02    2:39.53   
Emma Hjort  2000  Karlstads Simsällskap    36.59  1:17.86  2:05.15    2:42.02   
Lovisa Sved  2000  Gävle Simsällskap    34.21  1:13.93  2:02.93    2:42.48   
10  Amanda Kullman  2000  Eskilstuna Simklubb    35.73  1:16.95  2:06.41    2:42.58   
11  Maja Fredriksson  1999  Ludvika Simsällskap    34.38  1:17.53  2:02.62    2:42.97   
12  Emilia Loikala  2000  Eskilstuna Simklubb    34.56  1:17.44  2:07.51    2:44.22   
13  Hanna Karlsson  2000  Simsällskapet Mora    36.53  1:23.45  2:11.65    2:53.30   
14  Marit van Zonneveld  1999  Simsällskapet Mora    41.08  1:27.64  2:14.80    2:55.64   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.25.10  Utskriftsdatum  28 januari 2017 
Licensierad till: Borlänge Simsällskap  Utskriftstid  17:58 
 
Resultat Gren 9 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 9 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  Ungdoms GP 1/SUSS 2017    Utskriftsdatum  28 januari 2017   
  Tävlingsort  Borlänge    Utskriftstid  18:11   
  Arrangör  Borlänge Simsällskap         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  28 januari 2017         
 
 
Gren 9, 400m Medley Herrar, Finaler 13 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Jesper Andersson  2004  Säffle Simsällskap    1:33.11  3:04.50  4:52.93    6:12.40   
Fredrik Karlsson  2004  Strängnäs Simklubb    1:32.33  3:05.06  4:49.54    6:20.19   
Samuel Paulson  2004  Eskilstuna Simklubb            DSQ   
                     
 
Gren 9, 400m Medley Herrar, Finaler 14 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Carl Hansson  2003  Gävle Simsällskap    1:15.27  2:37.56  4:12.63    5:23.59   
Martin Schön  2003  Bollnäs Simsällskap    1:19.20  2:54.86  4:24.03    5:45.25   
Evert Jonsson  2003  Eskilstuna Simklubb    1:25.67  3:00.67  4:40.69    6:00.76   
                     
 
Gren 9, 400m Medley Herrar, Finaler 16 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Jakob Källquist  2001  Gävle Simsällskap    1:09.24  2:24.55  3:49.90    4:56.04   
Linus Andersson  2001  Karlstads Simsällskap    1:09.62  2:25.84  3:52.34    5:03.83   
David Albringer  2001  Karlstads Simsällskap    1:11.39  2:31.96  4:02.23    5:11.33   
August Mathisen  2001  Karlstads Simsällskap    1:16.55  2:43.84  4:07.04    5:20.07   
                     
 
Gren 9, 400m Medley Herrar, Finaler 17 - 18 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Alexander Nylén  2000  Karlskoga Simförening    1:11.27  2:32.97  3:58.49    5:08.94   
Anton Waller-Kaustinen  2000  Borlänge Simsällskap    1:11.38  2:35.59  4:03.60    5:18.78   
Andreas Persson  2000  Gävle Simsällskap    1:16.91  2:43.40  4:12.81    5:28.29   
Erik Krysén  2000  Ludvika Simsällskap    1:20.72  2:44.09  4:13.53    5:28.57   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.25.10  Utskriftsdatum  28 januari 2017 
Licensierad till: Borlänge Simsällskap  Utskriftstid  18:11 
 
Resultat Gren 10 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 10 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  Ungdoms GP 1/SUSS 2017    Utskriftsdatum  29 januari 2017   
  Tävlingsort  Borlänge    Utskriftstid  09:08   
  Arrangör  Borlänge Simsällskap         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  28 januari 2017         
 
 
Gren 10, 100m Bröstsim Herrar, Finaler 12 år och yngre 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Maximilian Holm  2005  Eskilstuna Simklubb    44.78        1:37.58   
Samuel Sjökvist  2005  Gävle Simsällskap    48.29        1:41.86   
Eric Åhlén  2006  Eskilstuna Simklubb    51.68        1:49.42   
Sigge Verner  2005  Eskilstuna Simklubb    53.90        1:55.82   
Linus Jansson  2005  Eskilstuna Simklubb    56.47        2:02.77   
                     
 
Gren 10, 100m Bröstsim Herrar, Finaler 13 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Samuel Paulson  2004  Eskilstuna Simklubb    36.25        1:17.19   
Henrik Tran  2004  Eskilstuna Simklubb    41.39        1:27.16   
Fredrik Karlsson  2004  Strängnäs Simklubb    42.56        1:29.75   
Timothy Manns-Ståhl  2004  Borlänge Simsällskap    48.90        1:43.45   
Marcus Bülund  2004  Karlstads Simsällskap    50.89        1:48.60   
Anton Solum  2004  Borlänge Simsällskap    53.33        1:51.80   
                     
 
Gren 10, 100m Bröstsim Herrar, Finaler 14 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Martin Schön  2003  Bollnäs Simsällskap    35.05        1:14.11   
Ludvig Mathisen  2003  Karlstads Simsällskap    37.36        1:18.93   
Alex Ly  2003  Eskilstuna Simklubb    36.50        1:19.06   
Melker Rosengren  2003  Gävle Simsällskap    37.69        1:21.26   
Philip Löfbom  2003  Karlskoga Simförening    38.57        1:22.02   
Oliver Hjalmarsson Sarlind  2003  Gävle Simsällskap    39.84        1:24.64   
Oscar Björstam  2003  Karlskoga Simförening    42.43        1:30.11   
Jacob Edberg  2003  Säffle Simsällskap    47.31        1:38.77   
Filip Hedin  2003  Karlstads Simsällskap    49.46        1:43.30   
10  Mohamed Osman  2003  Karlskoga Simförening    50.65        1:45.98   
Oskar Högqvist  2003  Karlskoga Simförening            DNS   
Qintin Bröms  2003  Simsällskapet Mora            DSQ   
                     
 
Gren 10, 100m Bröstsim Herrar, Finaler 15 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Elias Persson  2002  Simsällskapet Mora    33.66        1:11.47   
Marcus Tägtström  2002  Borlänge Simsällskap    35.66        1:17.52   
Arman Dumanyan  2002  Eskilstuna Simklubb    39.08        1:22.01   
Noel Hodberg  2002  Karlskoga Simförening    41.88        1:25.85   
Gabriel Hökemyr  2002  Karlskoga Simförening    43.19        1:30.31   
                     
 
Gren 10, 100m Bröstsim Herrar, Finaler 16 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Marcus Ålenius  2001  Gävle Simsällskap    32.71        1:10.06   
Jakob Källquist  2001  Gävle Simsällskap    33.26        1:10.83   
Linus Andersson  2001  Karlstads Simsällskap    34.75        1:14.49   
David Albringer  2001  Karlstads Simsällskap    36.51        1:18.33   
Leo Henry Örtlund  2001  Borlänge Simsällskap    39.23        1:24.64   
                     
 
Gren 10, 100m Bröstsim Herrar, Finaler 17 - 18 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Alexander Nylén  2000  Karlskoga Simförening    33.76        1:10.98   
Andreas Persson  2000  Gävle Simsällskap    33.47        1:12.44   
Anton Waller-Kaustinen  2000  Borlänge Simsällskap    34.70        1:14.10   
Sam Thai  1999  Eskilstuna Simklubb    35.43        1:14.69   
Erik Krysén  2000  Ludvika Simsällskap    35.61        1:15.19   
Elias Paulson  2000  Eskilstuna Simklubb    36.00        1:15.32   
Lukas Hill  1999  Simsällskapet Mora    35.53        1:16.06   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.25.10  Utskriftsdatum  29 januari 2017 
Licensierad till: Borlänge Simsällskap  Utskriftstid  09:08 
 
Resultat Gren 11 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 11 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  Ungdoms GP 1/SUSS 2017    Utskriftsdatum  29 januari 2017   
  Tävlingsort  Borlänge    Utskriftstid  09:43   
  Arrangör  Borlänge Simsällskap         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  28 januari 2017         
 
 
Gren 11, 200m Bröstsim Damer, Finaler 12 år och yngre 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Amanda Johansson  2005  Deje Simsällskap    41.65  1:28.67  2:17.22    3:04.29   
Lovisa Laine  2005  Eskilstuna Simklubb    41.19  1:27.71  2:17.02    3:04.47   
Tuva Hjemli  2005  Falu Simsällskap    44.84  1:34.30  2:24.91    3:14.52   
Miranda Wahlstedt  2006  Karlstads Simsällskap    44.83  1:35.38  2:26.83    3:16.34   
Isabelle Johansson  2005  Karlskoga Simförening    45.79  1:37.39  2:31.29    3:22.28   
Emilia Widing  2005  Eskilstuna Simklubb    47.36  1:39.37  2:32.05    3:23.14   
Elvira Bergsten  2005  Karlstads Simsällskap    48.12  1:42.83  2:38.73    3:32.25   
Maja Björkbacka  2005  Eskilstuna Simklubb    48.66  1:43.74  2:39.43    3:33.79   
Sigrid Bengtsson  2005  Eskilstuna Simklubb    51.38  1:48.33  2:46.31    3:41.30   
10  Frida Karlsson  2005  Eskilstuna Simklubb    50.92  1:50.65  2:49.85    3:47.32   
11  My Larsson  2005  Eskilstuna Simklubb    50.32  1:49.32  2:53.20    3:55.40   
                     
 
Gren 11, 200m Bröstsim Damer, Finaler 13 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Saga Boråker  2004  Sandvikens Sim och Hoppklubb    39.87  1:25.70  2:12.28    2:57.34   
Matilda Olausson  2004  Simklubben Ena    41.39  1:29.94  2:18.43    3:06.04   
Filippa Eklund  2004  Söderhamns Simsällskap    42.29  1:31.71  2:22.10    3:11.90   
Frida Florén  2004  Gävle Simsällskap    42.91  1:32.41  2:23.63    3:15.25   
Alva Abrahamsson  2004  Eskilstuna Simklubb    44.77  1:34.67  2:25.97    3:17.01   
Siri Sundvik  2004  Gävle Simsällskap    44.31  1:34.15  2:26.30    3:18.56   
Juni Rogström  2004  Gävle Simsällskap    45.17  1:37.02  2:30.40    3:23.76   
Alice Bergström  2004  Karlskoga Simförening    46.61  1:40.30  2:35.04    3:27.80   
Clara Berner  2004  Karlstads Simsällskap    46.64  1:39.17  2:33.29    3:28.28   
10  Alicia Budden  2004  Simklubben Ena    47.81  1:43.69  2:39.21    3:33.36   
11  Paula Johansson  2004  Karlskoga Simförening    50.42  1:47.97  2:48.38    3:49.48   
Smilla Löthgren  2004  Karlskoga Simförening            DNS   
                     
 
Gren 11, 200m Bröstsim Damer, Finaler 14 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Victoria Flyman  2003  Söderhamns Simsällskap    39.16  1:23.58  2:08.66    2:52.00   
Louise Haglöv  2003  Borlänge Simsällskap    39.65  1:24.64  2:11.41    2:58.27   
Maja Nilsson  2003  Gävle Simsällskap    44.00  1:32.96  2:22.01    3:09.65   
Ingrid Hellgren  2003  Karlstads Simsällskap    43.30  1:33.01  2:23.61    3:13.13   
Felicia Maultasch  2003  Eskilstuna Simklubb    47.15  1:41.48  2:37.48    3:32.04   
Elina Widén  2003  Gimo Simsällskap    48.09  1:44.70  2:42.04    3:36.78   
Amy Smit  2003  Bålsta Simklubb            DSQ   
                     
 
Gren 11, 200m Bröstsim Damer, Finaler 15 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Elsa Bergh  2002  Söderhamns Simsällskap    36.65  1:17.97  2:01.08    2:44.71   
Nelly Antlöv  2002  Falu Simsällskap    39.48  1:23.29  2:08.41    2:53.58   
Clara Florén  2002  Gävle Simsällskap    39.36  1:23.47  2:08.61    2:53.79   
Elsa Bergsten  2002  Karlstads Simsällskap    44.82  1:34.24  2:24.22    3:14.31   
Elin Sand  2002  Eskilstuna Simklubb    43.10  1:32.53  2:23.72    3:15.18   
Lisen Hill  2002  Simsällskapet Mora    43.95  1:34.24  2:26.65    3:17.57   
Femke van Zonneveld  2002  Simsällskapet Mora    44.55  1:35.86  2:28.71    3:20.75   
Stina Andersson  2002  Karlskoga Simförening    45.80  1:37.04  2:29.86    3:21.62   
Matilda Ek  2002  Karlskoga Simförening    47.26  1:40.03  2:33.37    3:25.44   
                     
 
Gren 11, 200m Bröstsim Damer, Finaler 16 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Tilda Wik  2001  Eskilstuna Simklubb    39.61  1:24.20  2:09.11    2:55.26   
Saga Grandelius  2001  Karlskoga Simförening    39.87  1:24.46  2:10.46    2:58.38   
Elin Nilsson  2001  Karlskoga Simförening    41.71  1:28.91  2:17.95    3:07.42   
Magdalena Dahl  2001  Sandvikens Sim och Hoppklubb    43.79  1:32.84  2:23.15    3:13.12   
Johanna Råstock  2001  Gävle Simsällskap    44.90  1:35.95  2:28.91    3:21.79   
Matilda Thorsén  2001  Eskilstuna Simklubb            DSQ   
                     
 
Gren 11, 200m Bröstsim Damer, Finaler 17 - 18 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Maja Fredriksson  1999  Ludvika Simsällskap    37.74  1:20.63  2:03.29    2:45.49   
Michaela Thyberg  2000  Karlstads Simsällskap    38.35  1:20.94  2:03.98    2:46.85   
Nora Laine  2000  Eskilstuna Simklubb    38.63  1:21.10  2:04.42    2:47.56   
Agnes Humling  2000  Sandvikens Sim och Hoppklubb    37.82  1:21.05  2:06.09    2:49.52   
Sofia Bjälevik  1999  Eskilstuna Simklubb    39.26  1:22.36  2:06.18    2:50.67   
Katarina Lindoff  2000  Eskilstuna Simklubb    38.79  1:22.19  2:06.68    2:51.64   
Rebecka Loikala  2000  Eskilstuna Simklubb    39.37  1:24.08  2:10.13    2:57.05   
Alexandra Kinell  2000  Karlskoga Simförening    40.69  1:26.12  2:12.97    2:59.36   
Linnea Fundberg  1999  Eskilstuna Simklubb    40.59  1:26.77  2:14.32    3:00.84   
10  Marit van Zonneveld  1999  Simsällskapet Mora    40.65  1:27.46  2:16.15    3:05.04   
11  Amanda Kullman  2000  Eskilstuna Simklubb    41.82  1:29.99  2:19.03    3:07.64   
12  Emma Waara  2000  Karlskoga Simförening    42.00  1:29.46  2:17.94    3:08.72   
13  Hanna Karlsson  2000  Simsällskapet Mora    41.80  1:29.83  2:19.54    3:10.09   
14  Emilia Loikala  2000  Eskilstuna Simklubb    43.14  1:32.32  2:22.99    3:13.19   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.25.10  Utskriftsdatum  29 januari 2017 
Licensierad till: Borlänge Simsällskap  Utskriftstid  09:43 
 
Resultat Gren 12 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 12 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  Ungdoms GP 1/SUSS 2017    Utskriftsdatum  29 januari 2017   
  Tävlingsort  Borlänge    Utskriftstid  10:13   
  Arrangör  Borlänge Simsällskap         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  28 januari 2017         
 
 
Gren 12, 400m Frisim Herrar, Finaler 13 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Carl Roos  2004  Eskilstuna Simklubb    1:13.50  2:31.99  3:51.17    5:10.67   
Fredrik Karlsson  2004  Strängnäs Simklubb    1:15.60  2:39.03  4:02.66    5:23.98   
Jesper Andersson  2004  Säffle Simsällskap    1:20.12  2:45.96  4:12.41    5:38.29   
                     
 
Gren 12, 400m Frisim Herrar, Finaler 14 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Carl Hansson  2003  Gävle Simsällskap    1:07.52  2:20.22  3:31.60    4:43.41   
Philip Löfbom  2003  Karlskoga Simförening    1:07.24  2:19.75  3:32.00    4:44.87   
Eskil Jonsson  2003  Eskilstuna Simklubb    1:10.36  2:27.01  3:45.19    5:02.95   
Martin Schön  2003  Bollnäs Simsällskap    1:10.94  2:29.87  3:49.52    5:06.72   
Evert Jonsson  2003  Eskilstuna Simklubb    1:13.99  2:33.03  3:52.28    5:11.83   
Oliver Hjalmarsson Sarlind  2003  Gävle Simsällskap    1:13.15  2:32.26  3:53.44    5:13.80   
Filip Hedin  2003  Karlstads Simsällskap    1:17.22  2:39.41  4:02.32    5:23.64   
Elias Sjölander  2003  Karlstads Simsällskap    1:18.05  2:41.34  4:04.52    5:23.70   
Oscar Björstam  2003  Karlskoga Simförening    1:14.92  2:38.72  4:02.58    5:28.18   
10  Jacob Edberg  2003  Säffle Simsällskap    1:16.62  2:39.68  4:04.14    5:29.24   
Mohamed Osman  2003  Karlskoga Simförening            DNF   
                     
 
Gren 12, 400m Frisim Herrar, Finaler 15 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Noel Hodberg  2002  Karlskoga Simförening    1:13.63  2:32.00  3:48.96    5:05.64   
Hampus Frykman  2002  Bålsta Simklubb    1:12.81  2:33.00  3:53.61    5:11.66   
Arman Dumanyan  2002  Eskilstuna Simklubb    1:14.82  2:38.35  4:02.03    5:22.86   
Elias Gustavsson  2002  Borlänge Simsällskap    1:15.02  2:37.92  4:02.97    5:26.03   
Samuel Vestin  2002  Karlstads Simsällskap    1:19.92  2:44.95  4:09.66    5:32.29   
                     
 
Gren 12, 400m Frisim Herrar, Finaler 16 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
David Albringer  2001  Karlstads Simsällskap    1:00.75  2:10.22  3:20.76    4:30.92   
August Mathisen  2001  Karlstads Simsällskap    1:03.64  2:15.04  3:26.66    4:37.15   
Tim Hansson  2001  Falu Simsällskap    1:04.00  2:16.94  3:29.64    4:39.28   
Adam Carlsson  2001  Gävle Simsällskap    1:04.09  2:15.98  3:29.77    4:44.32   
Hampus Bjärud  2001  Ludvika Simsällskap    1:15.28  2:38.58  4:03.19    5:20.32   
                     
 
Gren 12, 400m Frisim Herrar, Finaler 17 - 18 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Igor Blagojevic  2000  Karlskoga Simförening    1:02.47  2:09.94  3:18.76    4:27.97   
Edvin Persson  1999  Simsällskapet Mora    1:01.96  2:12.98  3:25.61    4:35.93   
Viktor Syrén  2000  Eskilstuna Simklubb    1:08.02  2:23.94  3:38.22    4:51.86   
Marcus Nordh  2000  Bollnäs Simsällskap    1:06.61  2:21.18  3:36.53    4:52.29   
Sam Thai  1999  Eskilstuna Simklubb    1:11.89  2:29.25  3:44.75    4:57.86   
Andreas Persson  2000  Gävle Simsällskap    1:08.92  2:27.42  3:46.64    5:02.56   
Adam Fröjdfeldt  1999  Eskilstuna Simklubb    1:13.10  2:34.00  3:57.42    5:18.44   
Elias Paulson  2000  Eskilstuna Simklubb    1:20.63  2:44.36  4:07.99    5:29.65   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.25.10  Utskriftsdatum  29 januari 2017 
Licensierad till: Borlänge Simsällskap  Utskriftstid  10:13 
 
Resultat Gren 13 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 13 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  Ungdoms GP 1/SUSS 2017    Utskriftsdatum  29 januari 2017   
  Tävlingsort  Borlänge    Utskriftstid  12:24   
  Arrangör  Borlänge Simsällskap         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  28 januari 2017         
 
 
Gren 13, 1500m Frisim Damer, Finaler 12 år och yngre 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
          500m  600m  700m  800m     
          900m  1000m  1100m  1200m     
          1300m  1400m         











 
Amanda Johansson  2005  Deje Simsällskap    1:18.97  2:43.65  4:09.99  5:37.53  21:44.60   
          7:06.57  8:35.27  10:03.08  11:32.04     
          13:01.92  14:29.83  15:58.33  17:27.28     
          18:54.98  20:21.60         
Madeleine Bengtsson  2005  Eskilstuna Simklubb    1:24.09  2:53.83  4:26.19  5:59.55  22:48.44   
          7:33.02  9:06.96  10:39.65  12:12.29     
          13:44.07  15:16.58  16:47.96  18:21.17     
          19:51.89  21:22.38         
Maja Brattberg  2005  Eskilstuna Simklubb    1:24.15  2:55.57  4:29.14  6:02.66  23:17.52   
          7:37.71  9:12.69  10:48.63  12:21.37     
          13:55.15  15:30.51  17:04.85  18:39.98     
          20:14.79  21:48.35         
                     
 
Gren 13, 1500m Frisim Damer, Finaler 13 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
          500m  600m  700m  800m     
          900m  1000m  1100m  1200m     
          1300m  1400m         











 
Clara Bergh  2004  Söderhamns Simsällskap    1:12.25  2:32.03  3:51.29  5:11.98  19:44.83   
          6:31.40  7:51.12  9:10.68  10:30.47     
          11:49.96  13:10.85  14:30.74  15:50.34     
          17:10.24  18:29.79         
                     
 
Gren 13, 1500m Frisim Damer, Finaler 14 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
          500m  600m  700m  800m     
          900m  1000m  1100m  1200m     
          1300m  1400m         











 
Isabelle Rydahl  2003  Karlstads Simsällskap    1:13.38  2:31.36  3:48.93  5:07.61  19:32.56   
          6:26.13  7:44.65  9:03.60  10:22.78     
          11:42.24  13:01.76  14:21.17  15:40.63     
          16:59.35  18:17.99         
Victoria Flyman  2003  Söderhamns Simsällskap    1:16.69  2:42.11  4:08.07  5:34.04  20:54.16   
          6:59.26  8:24.42  9:48.70  11:13.25     
          12:38.19  14:01.80  15:24.67  16:48.72     
          18:12.49  19:36.90         
Elina Widén  2003  Gimo Simsällskap    1:25.64  2:59.61  4:36.54  6:16.06  24:32.46   
          7:52.77  9:33.78  11:13.91  12:54.16     
          14:34.46  16:17.39  17:57.65  19:40.54     
          21:20.98  23:01.81         
                     
 
Gren 13, 1500m Frisim Damer, Finaler 15 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
          500m  600m  700m  800m     
          900m  1000m  1100m  1200m     
          1300m  1400m         











 
Elsa Bergh  2002  Söderhamns Simsällskap    1:10.37  2:25.92  3:41.82  4:57.40  18:36.41   
          6:13.33  7:28.79  8:44.34  9:59.95     
          11:14.98  12:29.48  13:44.45  14:58.59     
          16:13.02  17:26.46         
Emma Larsson  2002  Borlänge Simsällskap    1:12.26  2:29.56  3:48.32  5:07.94  19:51.78   
          6:28.35  7:48.52  9:09.77  10:31.57     
          11:53.22  13:15.55  14:36.93  15:57.80     
          17:17.82  18:37.51         
Michelle Träff  2002  Karlstads Simsällskap    1:21.23  2:45.52  4:07.21  5:28.62  20:19.51   
          6:50.25  8:11.35  9:32.83  10:54.57     
          12:16.50  13:37.97  14:58.98  16:19.83     
          17:40.58  19:00.51         
Lovis Jernberg  2002  Söderhamns Simsällskap    1:15.19  2:35.96  3:58.00  5:21.06  20:59.39   
          6:44.47  8:08.74  9:33.00  10:58.87     
          12:25.76  13:52.10  15:19.35  16:46.02     
          18:14.07  19:39.47         
Elin Sand  2002  Eskilstuna Simklubb    1:22.55  2:51.21  4:21.14  5:51.51  21:54.36   
          7:20.40  8:49.17  10:17.05  11:45.35     
          13:14.56  14:44.55  16:14.42  17:42.37     
          19:08.16  20:32.12         
Izabella Kullman  2002  Eskilstuna Simklubb    1:23.78  2:53.41  4:22.55  5:52.24  22:15.05   
          7:21.09  8:50.21  10:19.93  11:49.31     
          13:19.06  14:50.17  16:21.06  17:51.84     
          19:21.34  20:49.57         
Elsa Bergsten  2002  Karlstads Simsällskap    1:26.95  2:59.66  4:31.90  6:04.56  23:01.69   
          7:37.46  9:09.55  10:41.66  12:14.51     
          13:47.36  15:20.14  16:52.81  18:25.48     
          19:58.91  21:31.57         
                     
 
Gren 13, 1500m Frisim Damer, Finaler 16 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
          500m  600m  700m  800m     
          900m  1000m  1100m  1200m     
          1300m  1400m         











 
Tilda Wik  2001  Eskilstuna Simklubb    1:11.22  2:29.08  3:47.85  5:06.53  19:48.83   
          6:26.40  7:46.25  9:05.66  10:25.90     
          11:46.35  13:06.37  14:26.84  15:48.22     
          17:09.25  18:29.67         
Sanna Lekberg  2001  Karlskoga Simförening    1:13.81  2:33.63  3:54.36  5:14.96  20:03.90   
          6:36.09  7:56.65  9:18.32  10:39.17     
          12:00.28  13:22.38  14:43.18  16:04.27     
          17:25.20  18:46.11         
Frida Gustafsson  2001  Eskilstuna Simklubb    1:11.97  2:32.01  3:53.81  5:15.49  20:32.83   
          6:36.43  7:58.40  9:21.21  10:44.69     
          12:08.79  13:31.80  14:56.38  16:21.31     
          17:45.83  19:10.87         
Moa Holmström  2001  Ludvika Simsällskap    1:13.70  2:36.34  4:01.92  5:28.92  21:34.16   
          6:56.57  8:23.91  9:52.02  11:20.35     
          12:49.27  14:18.67  15:47.46  17:16.67     
          18:45.29  20:12.86         
Matilda Jungstedt  2001  Eskilstuna Simklubb    1:21.59  2:49.23  4:14.01  5:41.84  21:39.40   
          7:08.26  8:38.55  10:03.74  11:33.27     
          12:59.77  14:28.35  15:56.91  17:24.30     
          18:49.42  20:15.84         
Matilda Thorsén  2001  Eskilstuna Simklubb    1:23.19  2:53.31  4:25.93  5:59.58  22:31.32   
          7:33.70  9:05.84  10:37.88  12:09.27     
          13:40.31  15:11.60  16:42.32  18:11.67     
          19:41.04  21:08.37         
                     
 
Gren 13, 1500m Frisim Damer, Finaler 17 - 18 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
          500m  600m  700m  800m     
          900m  1000m  1100m  1200m     
          1300m  1400m         











 
Katarina Lindoff  2000  Eskilstuna Simklubb    1:11.24  2:27.57  3:43.25  4:58.72  18:39.60   
          6:14.10  7:29.36  8:44.61  9:59.35     
          11:14.16  12:28.65  13:43.56  14:57.94     
          16:12.65  17:26.49         
Linnea Fundberg  1999  Eskilstuna Simklubb    1:07.75  2:21.53  3:36.19  4:51.30  18:47.52   
          6:06.52  7:21.92  8:37.64  9:53.56     
          11:08.63  12:25.13  13:41.42  14:58.78     
          16:15.99  17:32.86         
Rebecka Loikala  2000  Eskilstuna Simklubb    1:10.16  2:25.98  3:42.18  4:58.76  19:16.84   
          6:16.28  7:34.62  8:52.72  10:10.59     
          11:29.18  12:47.79  14:05.92  15:23.63     
          16:41.42  18:00.14         
Lera Bikhnevich  1999  Falu Simsällskap    1:08.92  2:24.93  3:41.93  4:59.20  19:24.02   
          6:17.40  7:36.13  8:55.41  10:14.21     
          11:33.23  12:51.96  14:11.47  15:30.47     
          16:49.77  18:07.89         
Sofia Bjälevik  1999  Eskilstuna Simklubb    1:11.89  2:28.60  3:45.79  5:03.99  19:25.05   
          6:21.72  7:39.96  8:58.07  10:16.13     
          11:34.03  12:52.84  14:11.52  15:30.15     
          16:49.56  18:07.99         
Emma Hjort  2000  Karlstads Simsällskap    1:14.46  2:34.78  3:54.84  5:14.20  19:53.16   
          6:33.64  7:53.38  9:12.86  10:34.78     
          11:55.27  13:15.94  14:36.27  15:57.90     
          17:18.80  18:38.78         
Amanda Kullman  2000  Eskilstuna Simklubb    1:13.76  2:32.50  3:52.71  5:13.58  19:55.49   
          6:33.89  7:54.40  9:15.04  10:35.65     
          11:55.25  13:16.03  14:36.38  15:56.83     
          17:17.02  18:37.52         
Nora Laine  2000  Eskilstuna Simklubb    1:14.55  2:36.05  3:58.02  5:20.38  20:36.99   
          6:42.10  8:04.78  9:29.23  10:52.63     
          12:16.23  13:40.29  15:03.85  16:27.58     
          17:52.09  19:16.53         
Emilia Loikala  2000  Eskilstuna Simklubb    1:16.63  2:41.48  4:06.19  5:30.73  20:44.84   
          6:55.04  8:19.16  9:43.20  11:08.25     
          12:33.48  13:59.17  15:25.15  16:51.57     
          18:17.28  19:42.28         
10  Marit van Zonneveld  1999  Simsällskapet Mora    1:15.13  2:38.02  4:02.86  5:28.48  21:12.06   
          6:54.09  8:19.53  9:45.19  11:10.87     
          12:37.32  14:03.29  15:29.13  16:55.38     
          18:21.31  19:46.91         
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.25.10  Utskriftsdatum  29 januari 2017 
Licensierad till: Borlänge Simsällskap  Utskriftstid  12:24 
 
Resultat Gren 14 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng utan mellantider
Resultat Gren 14 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng utan mellantider 
 
  Tävling  Svenska Ungdomssimspelen 2017    Utskriftsdatum  29 januari 2017   
  Tävlingsort  Borlänge    Utskriftstid  15:03   
  Arrangör  Borlänge Simsällskap         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  29 januari 2017         
 
 
Gren 14, 50m Fjärilsim Herrar, Finaler 11 år och yngre 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Eric Åhlén  2006    141          41.80   
  Eskilstuna Simklubb  42.18                 
Alex Storbacka  2006    85          49.46   
  Borlänge Simsällskap  52.53                 
 
Gren 14, 50m Fjärilsim Herrar, Finaler 12 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Sigge Verner  2005    155          40.56   
  Eskilstuna Simklubb  51.23                 
Samuel Sjökvist  2005    121          43.99   
  Gävle Simsällskap  48.14                 
Linus Jansson  2005    41          1:02.94   
  Eskilstuna Simklubb  54.81                 
 
Gren 14, 50m Fjärilsim Herrar, Finaler 13 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Fredrik Karlsson  2004    252          34.50   
  Strängnäs Simklubb  34.45                 
Henrik Tran  2004    246          34.75   
  Eskilstuna Simklubb  35.72                 
Samuel Paulson  2004    235          35.28   
  Eskilstuna Simklubb  38.02                 
Anton Solum  2004    150          40.98   
  Borlänge Simsällskap  39.53                 
Timothy Manns-Ståhl  2004    145          41.47   
  Borlänge Simsällskap  41.86                 
Marcus Bülund  2004    130          43.02   
  Karlstads Simsällskap  44.70                 
 
Gren 14, 50m Fjärilsim Herrar, Finaler 14 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Carl Hansson  2003    382          30.02   
  Gävle Simsällskap  30.26                 
Philip Löfbom  2003    333          31.43   
  Karlskoga Simförening  31.36                 
Melker Rosengren  2003    318          31.93   
  Gävle Simsällskap  32.27                 
Martin Schön  2003    295          32.73   
  Bollnäs Simsällskap  32.54                 
Evert Jonsson  2003    267          33.84   
  Eskilstuna Simklubb  35.66                 
Oliver Hjalmarsson Sarlind  2003    266          33.88   
  Gävle Simsällskap  34.04                 
Oscar Björstam  2003    260          34.15   
  Karlskoga Simförening  40.91                 
Alex Ly  2003    256          34.30   
  Eskilstuna Simklubb  35.02                 
Eskil Jonsson  2003    243          34.92   
  Eskilstuna Simklubb  37.08                 
10  Ludvig Mathisen  2003    229          35.60   
  Karlstads Simsällskap  35.46                 
11  Elias Sjölander  2003    201          37.17   
  Karlstads Simsällskap  38.88                 
12  Filip Hedin  2003    153          40.70   
  Karlstads Simsällskap  40.35                 
13  Mohamed Osman  2003    123          43.76   
  Karlskoga Simförening                   
 
Gren 14, 50m Fjärilsim Herrar, Finaler 15 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Elias Persson  2002    463          28.17   
  Simsällskapet Mora  28.40                 
Marcus Tägtström  2002    345          31.06   
  Borlänge Simsällskap  31.67                 
Ryan Andersson  2002    257          34.27   
  Gävle Simsällskap  37.60                 
Arman Dumanyan  2002    235          35.30   
  Eskilstuna Simklubb  39.77                 
Noel Hodberg  2002    205          36.92   
  Karlskoga Simförening  41.69                 
Gabriel Hökemyr  2002    161          40.06   
  Karlskoga Simförening  41.79                 
 
Gren 14, 50m Fjärilsim Herrar, Finaler 16 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Jakob Källquist  2001    486          27.71   
  Gävle Simsällskap  27.79                 
Marcus Ålenius  2001    480          27.84   
  Gävle Simsällskap  28.01                 
August Mathisen  2001    425          28.99   
  Karlstads Simsällskap  28.56                 
Linus Andersson  2001    403          29.51   
  Karlstads Simsällskap  29.99                 
David Albringer  2001    395          29.71   
  Karlstads Simsällskap  29.39                 
Adam Carlsson  2001    385          29.95   
  Gävle Simsällskap  30.46                 
Tim Hansson  2001    367          30.44   
  Falu Simsällskap  30.37                 
Leo Henry Örtlund  2001    264          33.95   
  Borlänge Simsällskap  35.19                 
Hampus Bjärud  2001    256          34.33   
  Ludvika Simsällskap  33.95                 
 
Gren 14, 50m Fjärilsim Herrar, Finaler 17 - 18 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Edvin Persson  1999    537          26.81   
  Simsällskapet Mora  26.06                 
Igor Blagojevic  2000    480          27.83   
  Karlskoga Simförening  28.36                 
Henrik Bransell  1999    480          27.84   
  Falu Simsällskap  27.97                 
Viktor Syrén  2000    433          28.81   
  Eskilstuna Simklubb  30.70                 
Anton Waller-Kaustinen  2000    429          28.89   
  Borlänge Simsällskap  29.34                 
Lukas Hill  1999    410          29.34   
  Simsällskapet Mora  28.47                 
Erik Krysén  2000    354          30.80   
  Ludvika Simsällskap  30.35                 
Andreas Persson  2000    343          31.12   
  Gävle Simsällskap  30.32                 
Sam Thai  1999    334          31.41   
  Eskilstuna Simklubb  35.80                 
10  Marcus Nordh  2000    316          32.00   
  Bollnäs Simsällskap  32.37                 
11  Elias Paulson  2000    308          32.27   
  Eskilstuna Simklubb  32.19                 
12  Adam Fröjdfeldt  1999    297          32.65   
  Eskilstuna Simklubb  33.52                 
 
 

Skapad av WinGrodan 1.25.10  Utskriftsdatum  29 januari 2017 
Licensierad till: Borlänge Simsällskap  Utskriftstid  15:03 
 
Resultat Gren 15 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng utan mellantider
Resultat Gren 15 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng utan mellantider 
 
  Tävling  Svenska Ungdomssimspelen 2017    Utskriftsdatum  29 januari 2017   
  Tävlingsort  Borlänge    Utskriftstid  15:18   
  Arrangör  Borlänge Simsällskap         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  29 januari 2017         
 
 
Gren 15, 50m Fjärilsim Damer, Finaler 11 år och yngre 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Miranda Wahlstedt  2006    249          38.73   
  Karlstads Simsällskap  39.08                 
Agnes Edvinsson  2006    245          38.96   
  Harnäs Skutskär Simsällskap  40.03                 
Olivia Budden  2007    205          41.29   
  Simklubben Ena  48.74                 
Evelina Lemon  2006              DSQ   
  Borlänge Simsällskap                   
 
Gren 15, 50m Fjärilsim Damer, Finaler 12 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Tara Klarbo Egan  2005    333          35.17   
  Simklubben Ena  34.40                 
Lovisa Laine  2005    306          36.16   
  Eskilstuna Simklubb  39.84                 
Amanda Johansson  2005    303          36.26   
  Deje Simsällskap  35.68                 
Madeleine Bengtsson  2005    302          36.33   
  Eskilstuna Simklubb  39.56                 
Ellen Lundin  2005    287          36.96   
  Falu Simsällskap  37.34                 
Tuva Hjemli  2005    264          37.97   
  Falu Simsällskap  37.70                 
Isabelle Johansson  2005    209          41.02   
  Karlskoga Simförening  40.55                 
Maja Brattberg  2005    206          41.24   
  Eskilstuna Simklubb  44.38                 
Maja Björkbacka  2005    191          42.27   
  Eskilstuna Simklubb  40.97                 
10  Agnes Åhlen  2005    178          43.31   
  Borlänge Simsällskap  44.98                 
11  Lisa Holfve  2005    143          46.60   
  Gävle Simsällskap  47.02                 
12  My Larsson  2005    129          48.19   
  Eskilstuna Simklubb  47.73                 
 
Gren 15, 50m Fjärilsim Damer, Finaler 13 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Clara Bergh  2004    435          32.17   
  Söderhamns Simsällskap  32.15                 
Alva Abrahamsson  2004    360          34.26   
  Eskilstuna Simklubb  34.02                 
Liv Jonsson  2004    353          34.48   
  Simsällskapet Mora  37.22                 
Frida Florén  2004    339          34.94   
  Gävle Simsällskap  35.30                 
Filippa Eklund  2004    335          35.07   
  Söderhamns Simsällskap  35.99                 
Alicia Budden  2004    316          35.79   
  Simklubben Ena  34.65                 
Matilda Olausson  2004    289          36.86   
  Simklubben Ena  36.67                 
Lisa Löf  2004    284          37.07   
  Gävle Simsällskap  36.79                 
Siri Sundvik  2004    263          38.04   
  Gävle Simsällskap  38.68                 
10  Juni Rogström  2004    256          38.35   
  Gävle Simsällskap  39.19                 
11  Saga Boråker  2004    253          38.53   
  Sandvikens Sim och Hoppklubb  40.83                 
12  Linn Andrén  2004    251          38.63   
  Harnäs Skutskär Simsällskap  43.19                 
13  Tuva Blomdahl  2004    246          38.88   
  Harnäs Skutskär Simsällskap  39.87                 
14  Alice Bergström  2004    243          39.04   
  Karlskoga Simförening  40.23                 
15  Smilla Löthgren  2004    161          44.74   
  Karlskoga Simförening  44.41                 
16  Elena Mortazavi  2004    150          45.85   
  Borlänge Simsällskap  45.79                 
 
Gren 15, 50m Fjärilsim Damer, Finaler 14 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Isabelle Rydahl  2003    432          32.23   
  Karlstads Simsällskap  32.26                 
Louise Haglöv  2003    405          32.94   
  Borlänge Simsällskap  34.15                 
Anna Krysén  2003    398          33.12   
  Ludvika Simsällskap  33.04                 
Clara Gustavson  2003    395          33.21   
  Karlstads Simsällskap  33.28                 
Amanda Jobs  2003    388          33.41   
  Falu Simsällskap  33.16                 
Ingrid Hellgren  2003    378          33.70   
  Karlstads Simsällskap  34.00                 
Victoria Flyman  2003    366          34.07   
  Söderhamns Simsällskap  33.77                 
Anna Jönsson  2003    299          36.44   
  Sandvikens Sim och Hoppklubb  36.04                 
Maja Nilsson  2003    269          37.75   
  Gävle Simsällskap  38.30                 
10  Frida Medeskog  2003    263          38.02   
  Karlskoga Simförening  36.74                 
11  Anna Nyberg  2003    256          38.35   
  Falu Simsällskap  38.43                 
12  Johanna Pettersson  2003    241          39.13   
  Eskilstuna Simklubb  43.09                 
13  Isabelle Persson  2003    235          39.50   
  Eskilstuna Simklubb  41.14                 
Moa Hammarbäck  2003              DSQ   
  Karlskoga Simförening  34.53                 
 
Gren 15, 50m Fjärilsim Damer, Finaler 15 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Elsa Bergh  2002    518          30.35   
  Söderhamns Simsällskap  30.78                 
Hilda Sander  2002    416          32.65   
  Falu Simsällskap  32.18                 
Clara Florén  2002    408          32.86   
  Gävle Simsällskap  32.94                 
Michelle Träff  2002    406          32.90   
  Karlstads Simsällskap  32.01                 
Emma Larsson  2002    404          32.96   
  Borlänge Simsällskap  33.47                 
Femke van Zonneveld  2002    387          33.43   
  Simsällskapet Mora  33.39                 
Emilia Boberg  2002    386          33.47   
  Simklubben Ena  31.19                 
Elin Sand  2002    365          34.10   
  Eskilstuna Simklubb  37.54                 
Matilda Ek  2002    346          34.71   
  Karlskoga Simförening  34.36                 
10  Stina Andersson  2002    345          34.74   
  Karlskoga Simförening  34.63                 
11  Nelly Antlöv  2002    342          34.85   
  Falu Simsällskap  34.82                 
12  Lovis Jernberg  2002    309          36.06   
  Söderhamns Simsällskap  35.81                 
13  Lisen Hill  2002    280          37.24   
  Simsällskapet Mora  35.13                 
14  Elsa Bergsten  2002    260          38.19   
  Karlstads Simsällskap  40.48                 
15  Izabella Kullman  2002    259          38.20   
  Eskilstuna Simklubb  39.47                 
16  Maja Wikström  2002    218          40.50   
  Sandvikens Sim och Hoppklubb  40.09                 
17  Maja Edring  2002    162          44.72   
  Gävle Simsällskap  42.22                 
 
Gren 15, 50m Fjärilsim Damer, Finaler 16 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Frida Gustafsson  2001    480          31.13   
  Eskilstuna Simklubb  30.79                 
Tilda Wik  2001    444          31.94   
  Eskilstuna Simklubb  33.04                 
Elin Nilsson  2001    431          32.27   
  Karlskoga Simförening  32.32                 
Saga Grandelius  2001    421          32.52   
  Karlskoga Simförening  32.84                 
Moa Holmström  2001    419          32.58   
  Ludvika Simsällskap  32.03                 
Jessika Borbos  2001    385          33.50   
  Falu Simsällskap  37.13                 
Sanna Lekberg  2001    368          34.01   
  Karlskoga Simförening  33.53                 
Matilda Thorsén  2001    330          35.26   
  Eskilstuna Simklubb  35.85                 
Emmy Hedin  2001    327          35.38   
  Karlstads Simsällskap  34.84                 
10  Magdalena Dahl  2001    302          36.32   
  Sandvikens Sim och Hoppklubb  37.55                 
11  Johanna Råstock  2001    243          39.03   
  Gävle Simsällskap  39.24                 
12  Matilda Jungstedt  2001    228          39.90   
  Eskilstuna Simklubb  39.78                 
 
Gren 15, 50m Fjärilsim Damer, Finaler 17 - 18 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Rebecka Loikala  2000    573          29.35   
  Eskilstuna Simklubb  29.03                 
Sofia Bjälevik  1999    494          30.82   
  Eskilstuna Simklubb  31.66                 
Lovisa Sved  2000    475          31.24   
  Gävle Simsällskap  31.09                 
Alexandra Kinell  2000    472          31.30   
  Karlskoga Simförening  32.35                 
Agnes Humling  2000    470          31.35   
  Sandvikens Sim och Hoppklubb  36.62                 
Emilia Loikala  2000    442          31.99   
  Eskilstuna Simklubb  32.34                 
Nora Laine  2000    436          32.13   
  Eskilstuna Simklubb  33.56                 
Linnea Fundberg  1999    429          32.32   
  Eskilstuna Simklubb  31.33                 
Amanda Kullman  2000    425          32.42   
  Eskilstuna Simklubb  32.55                 
10  Michaela Thyberg  2000    413          32.72   
  Karlstads Simsällskap  32.18                 
11  Katarina Lindoff  2000    404          32.97   
  Eskilstuna Simklubb  34.43                 
12  Maja Fredriksson  1999    397          33.16   
  Ludvika Simsällskap  32.25                 
13  Ronja Rantanen  1999    395          33.22   
  Falu Simsällskap  33.77                 
14  Klara Öhlin  1999    371          33.91   
  Simsällskapet Mora  33.38                 
15  Jonna Jämte  2000    348          34.63   
  Borlänge Simsällskap  34.73                 
16  Emma Hjort  2000    336          35.05   
  Karlstads Simsällskap  34.42                 
17  Hanna Karlsson  2000    328          35.35   
  Simsällskapet Mora  34.17                 
18  Marit van Zonneveld  1999    251          38.61   
  Simsällskapet Mora  37.52                 
 
 

Skapad av WinGrodan 1.25.10  Utskriftsdatum  29 januari 2017 
Licensierad till: Borlänge Simsällskap  Utskriftstid  15:18 
 
Resultat Gren 16 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng utan mellantider
Resultat Gren 16 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng utan mellantider 
 
  Tävling  Svenska Ungdomssimspelen 2017    Utskriftsdatum  29 januari 2017   
  Tävlingsort  Borlänge    Utskriftstid  15:28   
  Arrangör  Borlänge Simsällskap         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  29 januari 2017         
 
 
Gren 16, 50m Ryggsim Herrar, Finaler 11 år och yngre 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Eric Åhlén  2006    119          45.10   
  Eskilstuna Simklubb  44.49                 
Alex Storbacka  2006    118          45.20   
  Borlänge Simsällskap  46.96                 
 
Gren 16, 50m Ryggsim Herrar, Finaler 12 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Sigge Verner  2005    147          42.08   
  Eskilstuna Simklubb  42.73                 
Samuel Sjökvist  2005    123          44.58   
  Gävle Simsällskap  43.15                 
Linus Jansson  2005    103          47.25   
  Eskilstuna Simklubb  50.68                 
 
Gren 16, 50m Ryggsim Herrar, Finaler 13 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Samuel Paulson  2004    261          34.74   
  Eskilstuna Simklubb  40.12                 
Timothy Manns-Ståhl  2004    166          40.43   
  Borlänge Simsällskap  40.24                 
Marcus Bülund  2004    142          42.56   
  Karlstads Simsällskap  47.04                 
Anton Solum  2004    137          43.07   
  Borlänge Simsällskap  44.82                 
 
Gren 16, 50m Ryggsim Herrar, Finaler 14 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Carl Hansson  2003    331          32.12   
  Gävle Simsällskap  32.43                 
Philip Löfbom  2003    326          32.26   
  Karlskoga Simförening  33.25                 
Alex Ly  2003    295          33.37   
  Eskilstuna Simklubb  35.39                 
Melker Rosengren  2003    291          33.50   
  Gävle Simsällskap  34.80                 
Martin Schön  2003    268          34.43   
  Bollnäs Simsällskap  34.13                 
Eskil Jonsson  2003    257          34.92   
  Eskilstuna Simklubb  36.69                 
Ludvig Mathisen  2003    223          36.60   
  Karlstads Simsällskap  37.05                 
Oscar Björstam  2003    218          36.88   
  Karlskoga Simförening  40.93                 
Oliver Hjalmarsson Sarlind  2003    209          37.42   
  Gävle Simsällskap  35.95                 
10  Evert Jonsson  2003    207          37.54   
  Eskilstuna Simklubb  41.54                 
11  Elias Sjölander  2003    188          38.73   
  Karlstads Simsällskap  36.93                 
12  Mohamed Osman  2003    109          46.49   
  Karlskoga Simförening                   
 
Gren 16, 50m Ryggsim Herrar, Finaler 15 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Elias Persson  2002    320          32.47   
  Simsällskapet Mora  31.26                 
Elias Gustavsson  2002    283          33.82   
  Borlänge Simsällskap  35.46                 
Marcus Tägtström  2002    271          34.31   
  Borlänge Simsällskap  35.44                 
Noel Hodberg  2002    225          36.53   
  Karlskoga Simförening  41.13                 
Arman Dumanyan  2002    223          36.62   
  Eskilstuna Simklubb  36.58                 
Gabriel Hökemyr  2002    181          39.21   
  Karlskoga Simförening  42.66                 
Ryan Andersson  2002    169          40.18   
  Gävle Simsällskap  47.77                 
 
Gren 16, 50m Ryggsim Herrar, Finaler 16 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Jakob Källquist  2001    446          29.08   
  Gävle Simsällskap  29.21                 
Linus Andersson  2001    389          30.42   
  Karlstads Simsällskap  30.38                 
Marcus Ålenius  2001    344          31.71   
  Gävle Simsällskap  30.80                 
Adam Carlsson  2001    331          32.11   
  Gävle Simsällskap  31.09                 
Hampus Bjärud  2001    265          34.58   
  Ludvika Simsällskap  35.70                 
 
Gren 16, 50m Ryggsim Herrar, Finaler 17 - 18 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Edvin Persson  1999    442          29.15   
  Simsällskapet Mora  29.05                 
Igor Blagojevic  2000    421          29.63   
  Karlskoga Simförening  29.90                 
Henrik Bransell  1999    401          30.12   
  Falu Simsällskap  29.95                 
Viktor Syrén  2000    379          30.69   
  Eskilstuna Simklubb  30.99                 
Erik Krysén  2000    339          31.84   
  Ludvika Simsällskap  31.43                 
Andreas Persson  2000    309          32.85   
  Gävle Simsällskap  32.54                 
Adam Fröjdfeldt  1999    256          34.98   
  Eskilstuna Simklubb  35.33                 
Marcus Nordh  2000    243          35.60   
  Bollnäs Simsällskap  35.53                 
Elias Paulson  2000    153          41.54   
  Eskilstuna Simklubb  37.73                 
Lukas Hill  1999              DSQ   
  Simsällskapet Mora  29.92                 
Sam Thai  1999              DSQ   
  Eskilstuna Simklubb  32.25                 
 
 

Skapad av WinGrodan 1.25.10  Utskriftsdatum  29 januari 2017 
Licensierad till: Borlänge Simsällskap  Utskriftstid  15:28 
 
Resultat Gren 17 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng utan mellantider
Resultat Gren 17 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng utan mellantider 
 
  Tävling  Svenska Ungdomssimspelen 2017    Utskriftsdatum  29 januari 2017   
  Tävlingsort  Borlänge    Utskriftstid  15:44   
  Arrangör  Borlänge Simsällskap         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  29 januari 2017         
 
 
Gren 17, 50m Ryggsim Damer, Finaler 11 år och yngre 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Miranda Wahlstedt  2006    306          38.07   
  Karlstads Simsällskap  38.61                 
Agnes Edvinsson  2006    242          41.14   
  Harnäs Skutskär Simsällskap  42.40                 
Edith Trapp-Östling  2006    234          41.65   
  Simsällskapet Mora  45.14                 
Olivia Budden  2007    164          46.83   
  Simklubben Ena  46.63                 
Enya Enmark  2006    143          49.05   
  Borlänge Simsällskap  55.18                 
Elin Finne  2007    130          50.58   
  Bålsta Simklubb  53.03                 
Olivia Nyström  2006    130          50.61   
  Borlänge Simsällskap                   
Ebba Rosenberg  2007    129          50.79   
  Bålsta Simklubb  53.42                 
Evelina Lemon  2006    105          54.37   
  Borlänge Simsällskap  56.41                 
10  Alice Tägström  2006    83          58.62   
  Borlänge Simsällskap  58.37                 
Sara Strömsöe  2006              DSQ   
  Falu Simsällskap  55.70                 
 
Gren 17, 50m Ryggsim Damer, Finaler 12 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Tara Klarbo Egan  2005    363          35.98   
  Simklubben Ena  36.27                 
Madeleine Bengtsson  2005    316          37.65   
  Eskilstuna Simklubb  41.82                 
Amanda Johansson  2005    301          38.28   
  Deje Simsällskap  38.74                 
Tuva Hjemli  2005    299          38.36   
  Falu Simsällskap  38.15                 
Maja Brattberg  2005    283          39.08   
  Eskilstuna Simklubb  41.62                 
Lovisa Laine  2005    278          39.31   
  Eskilstuna Simklubb  41.54                 
Ellen Lundin  2005    254          40.52   
  Falu Simsällskap  39.26                 
Elvira Bergsten  2005    211          43.11   
  Karlstads Simsällskap  43.01                 
Lisa Holfve  2005    210          43.16   
  Gävle Simsällskap  41.09                 
10  Isabelle Johansson  2005    196          44.13   
  Karlskoga Simförening  45.39                 
11  Agnes Åhlen  2005    173          45.99   
  Borlänge Simsällskap  45.70                 
12  Sanna Hörnell  2005    106          54.14   
  Borlänge Simsällskap  57.80                 
My Larsson  2005              DSQ   
  Eskilstuna Simklubb  40.43                 
 
Gren 17, 50m Ryggsim Damer, Finaler 13 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Matilda Olausson  2004    404          34.71   
  Simklubben Ena  34.97                 
Alva Abrahamsson  2004    380          35.43   
  Eskilstuna Simklubb  34.77                 
Clara Bergh