Resultater for DM-H 2016 Svømmeligaen
Her vises alle stævnets resultater opdelt i stævneafsnit.
Resultat Løb 1 (Finaler) - Med point og mellemtider
Resultat Løb 1 (Finaler) - Med point og mellemtider |
|
|
Stævne navn |
DM for Hold - Svømmeligaen |
|
Udskriftsdato |
17 december 2016 |
|
|
Stævne by |
Bellahøj, København |
|
Udskriftstidspunkt |
15:20 |
|
|
Arrangør |
VAT CPH & Dansk Svømmeunion |
|
|
|
|
|
Bassin |
25m |
|
|
|
|
|
Stævne dato |
17 december 2016 |
|
|
|
|
|
|
Løb 1, 100m Frisvømning Herrer, Finaler |
Europarekord Senior: Amaury Leveaux (1985) 44.94 2008-12-13 |
Nordisk Rekord Senior: Stefan Nystrand (1981) 45.54 2009-11-10 |
Dansk Rekord Senior: Jakob S. Andkjær (1985) 47.44 2007-12-14 |
Dansk Rekord Junior: Daniel Skaaning (1993) 48.61 2009-12-05 |
|
|
Oprettet af WinGrodan 1.25.10 |
Udskriftsdato |
17 december 2016 |
Licens til Swim Team Taastrup - VATCPH |
Udskriftstidspunkt |
15:20 |
|
Resultat Løb 2 (Finaler) - Med point og mellemtider
Resultat Løb 2 (Finaler) - Med point og mellemtider |
|
|
Stævne navn |
DM for Hold - Svømmeligaen |
|
Udskriftsdato |
17 december 2016 |
|
|
Stævne by |
Bellahøj, København |
|
Udskriftstidspunkt |
15:20 |
|
|
Arrangør |
VAT CPH & Dansk Svømmeunion |
|
|
|
|
|
Bassin |
25m |
|
|
|
|
|
Stævne dato |
17 december 2016 |
|
|
|
|
|
|
Løb 2, 100m Frisvømning Damer, Finaler |
Europarekord Senior: Francesca Halsall (1990) 51.19 2009-11-22 |
Nordisk Rekord Senior: Sarah Sjöström (1993) 51.32 2014-11-23 |
Dansk Rekord Senior: Jeanette Ottesen (1987) 51.58 2016-10-09 |
Dansk Rekord Junior: Mie Østergaard Nielsen (1996) 53.55 2011-11-26 |
|
|
Oprettet af WinGrodan 1.25.10 |
Udskriftsdato |
17 december 2016 |
Licens til Swim Team Taastrup - VATCPH |
Udskriftstidspunkt |
15:20 |
|
Resultat Løb 3 (Finaler) - Med point og mellemtider
Resultat Løb 3 (Finaler) - Med point og mellemtider |
|
|
Stævne navn |
DM for Hold - Svømmeligaen |
|
Udskriftsdato |
17 december 2016 |
|
|
Stævne by |
Bellahøj, København |
|
Udskriftstidspunkt |
15:20 |
|
|
Arrangør |
VAT CPH & Dansk Svømmeunion |
|
|
|
|
|
Bassin |
25m |
|
|
|
|
|
Stævne dato |
17 december 2016 |
|
|
|
|
|
|
Løb 3, 200m Medley Herrer, Finaler |
Europarekord Senior: Laszlo Cseh (1985) 1:51.36 2015-12-04 |
Nordisk Rekord Senior: Simon Sjödin (1986) 1:54.28 2013-12-12 |
Dansk Rekord Senior: Viktor B. Bromer (1993) 1:54.86 2013-11-14 |
Dansk Rekord Junior: Daniel Skaaning (1993) 1:58.14 2011-04-09 |
|
|
Plac. |
Navn |
Født |
Point |
FINA |
50m |
100m |
150m |
|
Opnået |
Status |
|
Klub |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Viktor B. Bromer |
1993 |
|
820 |
25.25 |
55.31 |
1:28.71 |
|
1:57.11 |
|
|
Aalborg Svømmeklub |
59:59.03 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
Daniel Skaaning |
1993 |
|
766 |
25.93 |
56.54 |
1:31.08 |
|
1:59.78 |
|
|
VAT Copenhagen |
59:59.03 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
3 |
Sebastian Ovesen |
1994 |
|
763 |
25.65 |
56.17 |
1:32.19 |
|
1:59.95 |
|
|
Svømmeklubben Kvik, Kastrup |
59:59.03 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
4 |
Jacob M. Jørgensen |
1997 |
|
750 |
26.53 |
58.59 |
1:32.33 |
|
2:00.63 |
|
|
Svømmeklubben Kvik, Kastrup |
59:59.04 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
5 |
Andreas Kaas Elmgreen |
1999 |
|
742 |
26.78 |
56.80 |
1:31.89 |
|
2:01.08 |
|
|
Lyngby Svømmeklub |
59:59.04 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
6 |
Magnus Andersen |
1995 |
|
732 |
25.83 |
56.36 |
1:32.37 |
|
2:01.63 |
|
|
Sigma Swim |
59:59.04 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
7 |
Sebastian Tullberg |
2000 |
|
724 |
25.97 |
57.57 |
1:33.89 |
|
2:02.07 |
|
|
Sigma Swim |
59:59.03 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
8 |
Kasper Schultz |
1995 |
|
700 |
26.55 |
57.47 |
1:33.21 |
|
2:03.46 |
|
|
Agfs Svømmeafdeling |
59:59.04 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
9 |
Alvi Hjelm |
1996 |
|
693 |
27.44 |
59.46 |
1:34.80 |
|
2:03.84 |
|
|
Hovedstadens Svømmeklub |
59:59.03 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
10 |
Jakob Klint Axelsen |
1996 |
|
678 |
26.65 |
59.36 |
1:34.07 |
|
2:04.74 |
|
|
Lyngby Svømmeklub |
59:59.03 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
11 |
Daniel Christian |
1998 |
|
663 |
27.34 |
59.53 |
1:35.83 |
|
2:05.71 |
|
|
Farum Svømmeklub |
59:59.03 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
12 |
Simon Lundby Pedersen |
1998 |
|
661 |
27.30 |
59.59 |
1:36.36 |
|
2:05.85 |
|
|
Esbjerg Svømmeklub |
59:59.03 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
13 |
Magnus B. Høgild |
1999 |
|
658 |
26.79 |
58.48 |
1:35.79 |
|
2:06.03 |
|
|
Esbjerg Svømmeklub |
59:59.04 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
14 |
Jesper Frost Thomsen |
1997 |
|
648 |
28.17 |
1:00.67 |
1:37.27 |
|
2:06.67 |
|
|
Hovedstadens Svømmeklub |
59:59.04 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
15 |
Morten Due Nielsen |
1999 |
|
630 |
27.48 |
59.39 |
1:36.68 |
|
2:07.84 |
|
|
Aalborg Svømmeklub |
59:59.04 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
16 |
Emil Kamuk Frederiksen |
1995 |
|
626 |
26.78 |
59.57 |
1:35.68 |
|
2:08.13 |
|
|
Agfs Svømmeafdeling |
59:59.03 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
17 |
Rasmus Hasemann |
1996 |
|
599 |
27.77 |
1:00.43 |
1:38.28 |
|
2:10.00 |
|
|
VAT Copenhagen |
59:59.04 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
18 |
Lasse Kriegel Skovrup |
1998 |
|
535 |
28.19 |
1:03.61 |
1:42.38 |
|
2:15.00 |
|
|
Farum Svømmeklub |
59:59.04 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Oprettet af WinGrodan 1.25.10 |
Udskriftsdato |
17 december 2016 |
Licens til Swim Team Taastrup - VATCPH |
Udskriftstidspunkt |
15:20 |
|
Resultat Løb 4 (Finaler) - Med point og mellemtider
Resultat Løb 4 (Finaler) - Med point og mellemtider |
|
|
Stævne navn |
DM for Hold - Svømmeligaen |
|
Udskriftsdato |
17 december 2016 |
|
|
Stævne by |
Bellahøj, København |
|
Udskriftstidspunkt |
15:20 |
|
|
Arrangør |
VAT CPH & Dansk Svømmeunion |
|
|
|
|
|
Bassin |
25m |
|
|
|
|
|
Stævne dato |
17 december 2016 |
|
|
|
|
|
|
Løb 4, 200m Medley Damer, Finaler |
Europarekord Senior: Katinka Hosszu (1989) 2:01.86 2014-12-06 |
Nordisk Rekord Senior: Julia Hjort-Hansen (1984) 2:07.08 2009-04-18 |
Dansk Rekord Senior: Julie Hjorth-Hansen (1984) 2:07.08 2009-04-18 |
Dansk Rekord Junior: Mie Østergaard Nielsen (1996) 2:11.33 2011-11-25 |
|
|
Plac. |
Navn |
Født |
Point |
FINA |
50m |
100m |
150m |
|
Opnået |
Status |
|
Klub |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Maria Grandt |
1998 |
|
773 |
29.39 |
1:04.97 |
1:42.29 |
|
2:12.75 |
|
|
Hovedstadens Svømmeklub |
59:59.03 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
Katrine Bukh Villesen |
2000 |
|
768 |
28.49 |
1:03.00 |
1:41.92 |
|
2:13.06 |
|
|
Aalborg Svømmeklub |
59:59.03 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
3 |
Christina Kaas Elmgreen |
1996 |
|
732 |
29.00 |
1:03.76 |
1:42.78 |
|
2:15.16 |
|
|
Lyngby Svømmeklub |
59:59.04 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
4 |
Marina Heller Hansen |
1994 |
|
726 |
29.20 |
1:02.57 |
1:43.62 |
|
2:15.53 |
|
|
Sigma Swim |
59:59.03 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
5 |
Sofie Hansen |
2002 |
|
723 |
29.63 |
1:04.12 |
1:43.32 |
|
2:15.77 |
|
|
Svømmeklubben Kvik, Kastrup |
59:59.04 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
6 |
Mia Steen Duus |
2001 |
|
717 |
29.54 |
1:06.32 |
1:44.53 |
|
2:16.10 |
|
|
Sigma Swim |
59:59.04 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
7 |
Katrine Holm Sørensen |
1992 |
|
697 |
28.34 |
1:04.27 |
1:44.46 |
|
2:17.44 |
|
|
Esbjerg Svømmeklub |
59:59.04 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
8 |
Ellen Nielsen |
2001 |
|
678 |
29.76 |
1:04.42 |
1:46.03 |
|
2:18.71 |
|
|
Esbjerg Svømmeklub |
59:59.03 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
9 |
Hannah Strunge Nissen |
1997 |
|
674 |
30.13 |
1:04.50 |
1:46.30 |
|
2:18.95 |
|
|
Svømmeklubben Kvik, Kastrup |
59:59.03 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
10 |
Emma D. Rasmussen |
1996 |
|
635 |
31.19 |
1:09.11 |
1:47.61 |
|
2:21.75 |
|
|
Agfs Svømmeafdeling |
59:59.03 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
11 |
Lisa Schøn |
1999 |
|
635 |
30.30 |
1:06.72 |
1:48.11 |
|
2:21.76 |
|
|
Aalborg Svømmeklub |
59:59.04 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
12 |
Emma Bjørnholdt |
2000 |
|
606 |
31.68 |
1:07.55 |
1:49.47 |
|
2:24.00 |
|
|
Lyngby Svømmeklub |
59:59.03 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
13 |
Emma H. Christiansen |
1999 |
|
605 |
30.24 |
1:08.01 |
1:49.57 |
|
2:24.08 |
|
|
Agfs Svømmeafdeling |
59:59.04 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
14 |
Vera Staun Hansen |
1999 |
|
599 |
29.95 |
1:08.70 |
1:51.46 |
|
2:24.50 |
|
|
Hovedstadens Svømmeklub |
59:59.04 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
15 |
Johanna Berthelsen |
2000 |
|
588 |
31.71 |
1:10.84 |
1:51.61 |
|
2:25.44 |
|
|
VAT Copenhagen |
59:59.03 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
16 |
Caroline Mathiesen |
2001 |
|
574 |
31.62 |
1:08.53 |
1:51.74 |
|
2:26.60 |
|
|
VAT Copenhagen |
59:59.04 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
17 |
Clara Marott Schelde |
2000 |
|
457 |
32.05 |
1:11.86 |
2:00.09 |
|
2:38.20 |
|
|
Farum Svømmeklub |
59:59.04 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
18 |
Sarah Sejr Aagaard |
2000 |
|
445 |
33.22 |
1:13.14 |
2:01.70 |
|
2:39.58 |
|
|
Farum Svømmeklub |
59:59.03 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Oprettet af WinGrodan 1.25.10 |
Udskriftsdato |
17 december 2016 |
Licens til Swim Team Taastrup - VATCPH |
Udskriftstidspunkt |
15:20 |
|
Resultat Løb 5 (Finaler) - Med point og mellemtider
Resultat Løb 5 (Finaler) - Med point og mellemtider |
|
|
Stævne navn |
DM for Hold - Svømmeligaen |
|
Udskriftsdato |
17 december 2016 |
|
|
Stævne by |
Bellahøj, København |
|
Udskriftstidspunkt |
15:20 |
|
|
Arrangør |
VAT CPH & Dansk Svømmeunion |
|
|
|
|
|
Bassin |
25m |
|
|
|
|
|
Stævne dato |
17 december 2016 |
|
|
|
|
|
|
Løb 5, 50m Rygsvømning Herrer, Finaler |
Europarekord Senior: Florent Manaudou (1990) 22.22 2014-12-06 |
Nordisk Rekord Senior: Lavrans Solli (1992) 23.33 2014-12-05 |
Dansk Rekord Senior: Magnus Jakupsson (1994) 23.84 2015-12-06 |
Dansk Rekord Junior: Morten Bak Hansen (1995) 24.87 2012-11-30 |
|
|
Oprettet af WinGrodan 1.25.10 |
Udskriftsdato |
17 december 2016 |
Licens til Swim Team Taastrup - VATCPH |
Udskriftstidspunkt |
15:20 |
|
Resultat Løb 6 (Finaler) - Med point og mellemtider
Resultat Løb 6 (Finaler) - Med point og mellemtider |
|
|
Stævne navn |
DM for Hold - Svømmeligaen |
|
Udskriftsdato |
17 december 2016 |
|
|
Stævne by |
Bellahøj, København |
|
Udskriftstidspunkt |
15:20 |
|
|
Arrangør |
VAT CPH & Dansk Svømmeunion |
|
|
|
|
|
Bassin |
25m |
|
|
|
|
|
Stævne dato |
17 december 2016 |
|
|
|
|
|
|
Løb 6, 50m Rygsvømning Damer, Finaler |
Europarekord Senior: Sanja Jovanovic (1986) 25.70 2009-12-12 |
Nordisk Rekord Senior: Mie Østergaard Nielsen (1996) 26.39 2014-12-05 |
Dansk Rekord Senior: Mie Østergaard Nielsen (1996) 26.39 2014-12-05 |
Dansk Rekord Junior: Mie Østergaard Nielsen (1996) 26.98 2012-03-31 |
|
|
Oprettet af WinGrodan 1.25.10 |
Udskriftsdato |
17 december 2016 |
Licens til Swim Team Taastrup - VATCPH |
Udskriftstidspunkt |
15:20 |
|
Resultat Løb 7 (Finaler) - Med point og mellemtider
Resultat Løb 7 (Finaler) - Med point og mellemtider |
|
|
Stævne navn |
DM for Hold - Svømmeligaen |
|
Udskriftsdato |
17 december 2016 |
|
|
Stævne by |
Bellahøj, København |
|
Udskriftstidspunkt |
15:20 |
|
|
Arrangør |
VAT CPH & Dansk Svømmeunion |
|
|
|
|
|
Bassin |
25m |
|
|
|
|
|
Stævne dato |
17 december 2016 |
|
|
|
|
|
|
Løb 7, 400m Frisvømning Herrer, Finaler |
Europarekord Senior: Yannick Agnel (1992) 3:32.25 2012-11-15 |
Nordisk Rekord Senior: Mads Glæsner (1988) 3:36.82 2009-12-10 |
Dansk Rekord Senior: Mads Glæsner (1988) 3:36.82 2009-12-10 |
Dansk Rekord Junior: Frederik Siem Pedersen (1991) 3:45.45 2009-12-10 |
|
|
Plac. |
Navn |
Født |
Point |
FINA |
100m |
200m |
300m |
|
Opnået |
Status |
|
Klub |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Anton Ørskov Ipsen |
1994 |
|
858 |
53.73 |
1:49.95 |
2:46.69 |
|
3:43.35 |
|
|
Sigma Swim |
59:59.03 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
Óli Mortensen |
1996 |
|
784 |
56.08 |
1:54.72 |
2:53.47 |
|
3:50.15 |
|
|
Hovedstadens Svømmeklub |
59:59.03 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
3 |
Marcus Krøyer Svendsen |
1997 |
|
783 |
55.67 |
1:54.55 |
2:53.82 |
|
3:50.22 |
|
|
Svømmeklubben Kvik, Kastrup |
59:59.03 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
4 |
Nicolas Blanch |
1997 |
|
783 |
55.59 |
1:54.39 |
2:53.32 |
|
3:50.28 |
|
|
Aalborg Svømmeklub |
59:59.03 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
5 |
Mikkel Gadgaard |
1999 |
|
779 |
55.71 |
1:54.10 |
2:52.70 |
|
3:50.64 |
|
|
Esbjerg Svømmeklub |
59:59.04 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
6 |
Pál Joensen |
1990 |
|
769 |
56.02 |
1:54.86 |
2:53.73 |
|
3:51.60 |
|
|
Aalborg Svømmeklub |
59:59.04 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
7 |
Johan Bragason |
1999 |
|
764 |
55.74 |
1:54.72 |
2:54.24 |
|
3:52.16 |
|
|
Svømmeklubben Kvik, Kastrup |
59:59.04 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
8 |
Niklas Broch Thielemann |
1994 |
|
732 |
56.64 |
1:55.42 |
2:55.03 |
|
3:55.50 |
|
|
Sigma Swim |
59:59.04 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
9 |
Andreas Vestergaard |
1999 |
|
722 |
56.58 |
1:55.88 |
2:56.13 |
|
3:56.54 |
|
|
Hovedstadens Svømmeklub |
59:59.04 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
10 |
Mikkel-Emil Rosenbom |
1999 |
|
720 |
57.32 |
1:57.42 |
2:57.48 |
|
3:56.75 |
|
|
Lyngby Svømmeklub |
59:59.04 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
11 |
Arthur Dalén Ellegaard |
2001 |
|
683 |
58.17 |
1:58.71 |
3:00.20 |
|
4:00.94 |
|
|
Lyngby Svømmeklub |
59:59.03 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
12 |
Alexander Wildenschild |
1997 |
|
680 |
57.64 |
1:58.29 |
2:59.97 |
|
4:01.27 |
|
|
Esbjerg Svømmeklub |
59:59.03 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
13 |
Jakob Kornmaaler |
1995 |
|
651 |
57.52 |
1:59.49 |
3:01.69 |
|
4:04.82 |
|
|
Agfs Svømmeafdeling |
59:59.04 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
14 |
August Stamp Kirkeby |
1999 |
|
622 |
59.05 |
2:02.49 |
3:06.49 |
|
4:08.63 |
|
|
Agfs Svømmeafdeling |
59:59.03 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
15 |
Mads Ørsted Nielsen |
1999 |
|
614 |
59.23 |
2:02.70 |
3:06.41 |
|
4:09.61 |
|
|
VAT Copenhagen |
59:59.03 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
16 |
Alexander Rendlev |
2001 |
|
577 |
58.72 |
2:02.73 |
3:08.57 |
|
4:14.90 |
|
|
VAT Copenhagen |
59:59.04 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
17 |
Scott Steenberg |
2000 |
|
512 |
1:02.90 |
2:09.64 |
3:18.02 |
|
4:25.20 |
|
|
Farum Svømmeklub |
59:59.04 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
18 |
Thomas Bech |
1998 |
|
506 |
1:00.87 |
2:08.67 |
3:18.68 |
|
4:26.34 |
|
|
Farum Svømmeklub |
59:59.03 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Oprettet af WinGrodan 1.25.10 |
Udskriftsdato |
17 december 2016 |
Licens til Swim Team Taastrup - VATCPH |
Udskriftstidspunkt |
15:20 |
|
Resultat Løb 8 (Finaler) - Med point og mellemtider
Resultat Løb 8 (Finaler) - Med point og mellemtider |
|
|
Stævne navn |
DM for Hold - Svømmeligaen |
|
Udskriftsdato |
17 december 2016 |
|
|
Stævne by |
Bellahøj, København |
|
Udskriftstidspunkt |
15:20 |
|
|
Arrangør |
VAT CPH & Dansk Svømmeunion |
|
|
|
|
|
Bassin |
25m |
|
|
|
|
|
Stævne dato |
17 december 2016 |
|
|
|
|
|
|
Løb 8, 400m Frisvømning Damer, Finaler |
Europarekord Senior: Mireia Belmonte Garcia (1990) 3:54.52 2013-08-11 |
Nordisk Rekord Senior: Lotte Friis (1988) 3:58.02 2011-12-10 |
Dansk Rekord Senior: Lotte Friis (1988) 3:58.02 2011-12-10 |
Dansk Rekord Junior: Mie Østergaard Nielsen (1996) 4:06.51 2011-10-23 |
|
|
Plac. |
Navn |
Født |
Point |
FINA |
100m |
200m |
300m |
|
Opnået |
Status |
|
Klub |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Line Jørgensen Bruun |
1995 |
|
794 |
1:02.10 |
2:06.09 |
3:09.74 |
|
4:13.17 |
|
|
Aalborg Svømmeklub |
59:59.03 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
Maj Howardsen |
1997 |
|
791 |
1:01.40 |
2:05.70 |
3:11.19 |
|
4:13.49 |
|
|
Sigma Swim |
59:59.03 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
3 |
Ida Schütt |
1996 |
|
771 |
1:01.81 |
2:06.51 |
3:11.18 |
|
4:15.69 |
|
|
Svømmeklubben Kvik, Kastrup |
59:59.03 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
4 |
Anna Boutrup |
1998 |
|
770 |
1:02.22 |
2:06.88 |
3:11.87 |
|
4:15.81 |
|
|
Sigma Swim |
59:59.04 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
5 |
Josephine Holm |
1999 |
|
764 |
1:01.25 |
2:05.44 |
3:11.59 |
|
4:16.43 |
|
|
Svømmeklubben Kvik, Kastrup |
59:59.04 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
6 |
Klara Reeh |
1999 |
|
749 |
1:01.69 |
2:06.42 |
3:12.11 |
|
4:18.21 |
|
|
Lyngby Svømmeklub |
59:59.03 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
7 |
Emma Wael |
1993 |
|
724 |
1:02.72 |
2:09.06 |
3:14.67 |
|
4:21.15 |
|
|
VAT Copenhagen |
59:59.04 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
8 |
Signe Bro |
1999 |
|
719 |
1:03.37 |
2:09.59 |
3:15.66 |
|
4:21.68 |
|
|
Lyngby Svømmeklub |
59:59.04 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
9 |
Jackie Gade |
1998 |
|
711 |
1:02.47 |
2:08.80 |
3:15.99 |
|
4:22.66 |
|
|
Aalborg Svømmeklub |
59:59.04 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
10 |
Josefine Strand Nielsen |
2000 |
|
682 |
1:04.50 |
2:11.78 |
3:19.07 |
|
4:26.31 |
|
|
Hovedstadens Svømmeklub |
59:59.03 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
11 |
Nanna Drewsen |
1998 |
|
680 |
1:03.68 |
2:11.41 |
3:19.82 |
|
4:26.57 |
|
|
VAT Copenhagen |
59:59.03 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
12 |
Shanna Armstrong |
1998 |
|
669 |
1:03.98 |
2:11.20 |
3:19.51 |
|
4:28.10 |
|
|
Esbjerg Svømmeklub |
59:59.04 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
13 |
Trine Kjøngerskov |
2000 |
|
667 |
1:04.25 |
2:10.77 |
3:18.13 |
|
4:28.31 |
|
|
Agfs Svømmeafdeling |
59:59.04 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
14 |
Luna Donde Feilberg |
2000 |
|
632 |
1:04.70 |
2:12.84 |
3:22.51 |
|
4:33.17 |
|
|
Hovedstadens Svømmeklub |
59:59.04 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
15 |
Matilde Kjeldsen |
1999 |
|
600 |
1:06.28 |
2:16.50 |
3:27.55 |
|
4:37.98 |
|
|
Agfs Svømmeafdeling |
59:59.03 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
16 |
Michelle Kramer Andersen |
2003 |
|
524 |
1:07.21 |
2:20.86 |
3:35.84 |
|
4:50.76 |
|
|
Esbjerg Svømmeklub |
59:59.03 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
17 |
Kathrine Pii Frederiksen |
2000 |
|
456 |
1:08.47 |
2:24.38 |
3:43.56 |
|
5:04.63 |
|
|
Farum Svømmeklub |
59:59.04 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
18 |
Simone Jørgensen |
1999 |
|
446 |
1:11.88 |
2:30.68 |
3:49.62 |
|
5:06.91 |
|
|
Farum Svømmeklub |
59:59.03 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Oprettet af WinGrodan 1.25.10 |
Udskriftsdato |
17 december 2016 |
Licens til Swim Team Taastrup - VATCPH |
Udskriftstidspunkt |
15:20 |
|
Resultat Løb 9 (Finaler) - Med point og mellemtider
Resultat Løb 9 (Finaler) - Med point og mellemtider |
|
|
Stævne navn |
DM for Hold - Svømmeligaen |
|
Udskriftsdato |
17 december 2016 |
|
|
Stævne by |
Bellahøj, København |
|
Udskriftstidspunkt |
15:20 |
|
|
Arrangør |
VAT CPH & Dansk Svømmeunion |
|
|
|
|
|
Bassin |
25m |
|
|
|
|
|
Stævne dato |
17 december 2016 |
|
|
|
|
|
|
Løb 9, 4X100m Medley Herrer, Finaler |
Europarekord Senior: Rusland (1900) 3:19.16 2009-12-20 |
Nordisk Rekord Senior: SWE (1900) 3:28.03 2016-12-11 |
Dansk Rekord Senior: Elite Svøm Esbjerg (1900) 3:33.67 2009-10-25 |
Dansk Rekord Junior: Elite Svøm Esbjerg (1900) 3:41.71 2009-12-19 |
|
|
Oprettet af WinGrodan 1.25.10 |
Udskriftsdato |
17 december 2016 |
Licens til Swim Team Taastrup - VATCPH |
Udskriftstidspunkt |
15:20 |
|
Resultat Løb 10 (Finaler) - Med point og mellemtider
Resultat Løb 10 (Finaler) - Med point og mellemtider |
|
|
Stævne navn |
DM for Hold - Svømmeligaen |
|
Udskriftsdato |
17 december 2016 |
|
|
Stævne by |
Bellahøj, København |
|
Udskriftstidspunkt |
15:20 |
|
|
Arrangør |
VAT CPH & Dansk Svømmeunion |
|
|
|
|
|
Bassin |
25m |
|
|
|
|
|
Stævne dato |
17 december 2016 |
|
|
|
|
|
|
Løb 10, 4X100m Medley Damer, Finaler |
Europarekord Senior: Danmark (1900) 3:48.86 2014-12-07 |
Nordisk Rekord Senior: DEN (1900) 3:48.86 2014-12-07 |
Dansk Rekord Senior: Aalborg Damer (1900) 3:59.47 2014-04-05 |
Dansk Rekord Junior: KVIK Piger (1900) 4:10.57 2016-11-13 |
|
|
Oprettet af WinGrodan 1.25.10 |
Udskriftsdato |
17 december 2016 |
Licens til Swim Team Taastrup - VATCPH |
Udskriftstidspunkt |
15:20 |
|
Resultat Løb 11 (Finaler) - Med point og mellemtider
Resultat Løb 11 (Finaler) - Med point og mellemtider |
|
|
Stævne navn |
DM for Hold - Svømmeligaen |
|
Udskriftsdato |
17 december 2016 |
|
|
Stævne by |
Bellahøj, København |
|
Udskriftstidspunkt |
16:10 |
|
|
Arrangør |
VAT CPH & Dansk Svømmeunion |
|
|
|
|
|
Bassin |
25m |
|
|
|
|
|
Stævne dato |
17 december 2016 |
|
|
|
|
|
|
Løb 11, 100m Rygsvømning Herrer, Finaler |
Europarekord Senior: Stanislav Donets (1983) 48.95 2010-12-19 |
Nordisk Rekord Senior: Lavrans Solli (1992) 51.33 2014-12-03 |
Dansk Rekord Senior: Anders Jensen (1987) 51.54 2009-12-19 |
Dansk Rekord Junior: Morten Bak Hansen (1995) 53.51 2012-11-29 |
|
|
Oprettet af WinGrodan 1.25.10 |
Udskriftsdato |
17 december 2016 |
Licens til Swim Team Taastrup - VATCPH |
Udskriftstidspunkt |
16:10 |
|
Resultat Løb 12 (Finaler) - Med point og mellemtider
Resultat Løb 12 (Finaler) - Med point og mellemtider |
|
|
Stævne navn |
DM for Hold - Svømmeligaen |
|
Udskriftsdato |
17 december 2016 |
|
|
Stævne by |
Bellahøj, København |
|
Udskriftstidspunkt |
16:18 |
|
|
Arrangør |
VAT CPH & Dansk Svømmeunion |
|
|
|
|
|
Bassin |
25m |
|
|
|
|
|
Stævne dato |
17 december 2016 |
|
|
|
|
|
|
Løb 12, 100m Rygsvømning Damer, Finaler |
Europarekord Senior: Katinka Hosszu (1989) 55.03 2014-12-04 |
Nordisk Rekord Senior: Mie Østergaard Nielsen (1996) 55.99 2013-12-13 |
Dansk Rekord Senior: Mie Østergaard Nielsen (1996) 55.99 2013-12-13 |
Dansk Rekord Junior: Mie Østergaard Nielsen (1996) 57.57 2011-12-09 |
|
|
Oprettet af WinGrodan 1.25.10 |
Udskriftsdato |
17 december 2016 |
Licens til Swim Team Taastrup - VATCPH |
Udskriftstidspunkt |
16:18 |
|
Resultat Løb 13 (Finaler) - Med point og mellemtider
Resultat Løb 13 (Finaler) - Med point og mellemtider |
|
|
Stævne navn |
DM for Hold - Svømmeligaen |
|
Udskriftsdato |
17 december 2016 |
|
|
Stævne by |
Bellahøj, København |
|
Udskriftstidspunkt |
16:31 |
|
|
Arrangør |
VAT CPH & Dansk Svømmeunion |
|
|
|
|
|
Bassin |
25m |
|
|
|
|
|
Stævne dato |
17 december 2016 |
|
|
|
|
|
|
Løb 13, 200m Brystsvømning Herrer, Finaler |
Europarekord Senior: Marco Koch (1990) 2:00.44 2016-11-20 |
Nordisk Rekord Senior: Erik Persson (1994) 2:04.42 2015-12-03 |
Dansk Rekord Senior: Chris Christensen (1988) 2:05.38 2009-12-13 |
Dansk Rekord Junior: Morten Klarskov (1992) 2:10.02 2009-12-13 |
|
|
Plac. |
Navn |
Født |
Point |
FINA |
50m |
100m |
150m |
|
Opnået |
Status |
|
Klub |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Jacob M. Jørgensen |
1997 |
|
766 |
30.42 |
1:04.23 |
1:38.40 |
|
2:11.62 |
|
|
Svømmeklubben Kvik, Kastrup |
59:59.03 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
Tobias B. Bjerg |
1998 |
|
757 |
29.54 |
1:03.42 |
1:38.32 |
|
2:12.14 |
|
|
Agfs Svømmeafdeling |
59:59.04 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
3 |
Niklas Hedegaard |
1990 |
|
735 |
28.73 |
1:03.05 |
1:38.01 |
|
2:13.50 |
|
|
Farum Svømmeklub |
59:59.04 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
4 |
Kristoffer Moos |
1996 |
|
734 |
30.42 |
1:04.15 |
1:38.33 |
|
2:13.51 |
|
|
Aalborg Svømmeklub |
59:59.03 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
5 |
Jakob Klint Axelsen |
1996 |
|
711 |
30.15 |
1:04.05 |
1:39.19 |
|
2:14.97 |
|
|
Lyngby Svømmeklub |
59:59.03 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
6 |
Janus Meinert |
1995 |
|
693 |
30.39 |
1:05.36 |
1:40.44 |
|
2:16.10 |
|
|
Aalborg Svømmeklub |
59:59.04 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
7 |
Emil Klingberg |
1987 |
|
673 |
30.76 |
1:05.55 |
1:41.46 |
|
2:17.42 |
|
|
Svømmeklubben Kvik, Kastrup |
59:59.04 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
8 |
Jonas Bruun Sleiman |
1998 |
|
668 |
30.75 |
1:05.47 |
1:40.90 |
|
2:17.76 |
|
|
Esbjerg Svømmeklub |
59:59.04 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
9 |
Alvi Hjelm |
1996 |
|
664 |
31.50 |
1:06.47 |
1:42.21 |
|
2:18.08 |
|
|
Hovedstadens Svømmeklub |
59:59.03 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
10 |
Niklas Broch Thielemann |
1994 |
|
663 |
31.09 |
1:05.94 |
1:41.56 |
|
2:18.15 |
|
|
Sigma Swim |
59:59.03 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
11 |
Simon Lundby Pedersen |
1998 |
|
624 |
31.00 |
1:06.46 |
1:43.57 |
|
2:20.93 |
|
|
Esbjerg Svømmeklub |
59:59.03 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
12 |
Andreas Mårtensson |
1997 |
|
619 |
31.68 |
1:07.80 |
1:44.57 |
|
2:21.30 |
|
|
Sigma Swim |
59:59.04 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
13 |
Arthur Dalén Ellegaard |
2001 |
|
592 |
32.40 |
1:09.36 |
1:46.48 |
|
2:23.42 |
|
|
Lyngby Svømmeklub |
59:59.04 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
14 |
Jesper Frost Thomsen |
1997 |
|
571 |
32.95 |
1:09.57 |
1:47.01 |
|
2:25.14 |
|
|
Hovedstadens Svømmeklub |
59:59.04 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
15 |
Mikkel Salmansen |
2000 |
|
569 |
32.65 |
1:09.75 |
1:47.20 |
|
2:25.39 |
|
|
VAT Copenhagen |
59:59.03 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
16 |
Lasse Kriegel Skovrup |
1998 |
|
549 |
32.13 |
1:09.44 |
1:47.63 |
|
2:27.06 |
|
|
Farum Svømmeklub |
59:59.03 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
17 |
Lasse Kammer |
1995 |
|
530 |
31.73 |
1:08.68 |
1:47.84 |
|
2:28.84 |
|
|
Agfs Svømmeafdeling |
59:59.03 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
18 |
Carl Terp Larsen |
2001 |
|
503 |
33.80 |
1:12.05 |
1:50.97 |
|
2:31.43 |
|
|
VAT Copenhagen |
59:59.04 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Oprettet af WinGrodan 1.25.10 |
Udskriftsdato |
17 december 2016 |
Licens til Swim Team Taastrup - VATCPH |
Udskriftstidspunkt |
16:31 |
|
Resultat Løb 14 (Finaler) - Med point og mellemtider
Resultat Løb 14 (Finaler) - Med point og mellemtider |
|
|
Stævne navn |
DM for Hold - Svømmeligaen |
|
Udskriftsdato |
17 december 2016 |
|
|
Stævne by |
Bellahøj, København |
|
Udskriftstidspunkt |
16:47 |
|
|
Arrangør |
VAT CPH & Dansk Svømmeunion |
|
|
|
|
|
Bassin |
25m |
|
|
|
|
|
Stævne dato |
17 december 2016 |
|
|
|
|
|
|
Løb 14, 200m Brystsvømning Damer, Finaler |
Europarekord Senior: Rikke Møller Pedersen (1989) 2:15.21 2013-12-13 |
Nordisk Rekord Senior: Rikke Møller Pedersen (1989) 2:15.21 2013-12-13 |
Dansk Rekord Senior: Rikke Møller Pedersen (1989) 2:15.21 2013-12-13 |
Dansk Rekord Junior: Thea Blomsterberg (2002) 2:25.41 2016-11-12 |
|
|
Oprettet af WinGrodan 1.25.10 |
Udskriftsdato |
17 december 2016 |
Licens til Swim Team Taastrup - VATCPH |
Udskriftstidspunkt |
16:47 |
|
Resultat Løb 15 (Finaler) - Med point og mellemtider
Resultat Løb 15 (Finaler) - Med point og mellemtider |
|
|
Stævne navn |
DM for Hold - Svømmeligaen |
|
Udskriftsdato |
17 december 2016 |
|
|
Stævne by |
Bellahøj, København |
|
Udskriftstidspunkt |
16:54 |
|
|
Arrangør |
VAT CPH & Dansk Svømmeunion |
|
|
|
|
|
Bassin |
25m |
|
|
|
|
|
Stævne dato |
17 december 2016 |
|
|
|
|
|
|
Løb 15, 50m Butterfly Herrer, Finaler |
Europarekord Senior: Steffen Deibler (1987) 21.80 2009-11-14 |
Nordisk Rekord Senior: Jakob S. Andkjær (1985) 22.79 2009-12-13 |
Dansk Rekord Senior: Jakob S. Andkjær (1985) 22.79 2009-12-13 |
Dansk Rekord Junior: Jakob S. Andkjær (1985) 24.04 2003-12-14 |
|
|
Oprettet af WinGrodan 1.25.10 |
Udskriftsdato |
17 december 2016 |
Licens til Swim Team Taastrup - VATCPH |
Udskriftstidspunkt |
16:54 |
|
Resultat Løb 16 (Finaler) - Med point og mellemtider
Resultat Løb 16 (Finaler) - Med point og mellemtider |
|
|
Stævne navn |
DM for Hold - Svømmeligaen |
|
Udskriftsdato |
17 december 2016 |
|
|
Stævne by |
Bellahøj, København |
|
Udskriftstidspunkt |
17:01 |
|
|
Arrangør |
VAT CPH & Dansk Svømmeunion |
|
|
|
|
|
Bassin |
25m |
|
|
|
|
|
Stævne dato |
17 december 2016 |
|
|
|
|
|
|
Løb 16, 50m Butterfly Damer, Finaler |
Europarekord Senior: Therese Alshammar (1977) 24.38 2009-11-22 |
Nordisk Rekord Senior: Therese Alshammar (1977) 24.38 2009-11-22 |
Dansk Rekord Senior: Jeanette Ottesen (1987) 24.71 2014-12-05 |
Dansk Rekord Junior: Jeanette Ottesen (1987) 26.45 2003-12-12 |
|
|
Oprettet af WinGrodan 1.25.10 |
Udskriftsdato |
17 december 2016 |
Licens til Swim Team Taastrup - VATCPH |
Udskriftstidspunkt |
17:01 |
|
Resultat Løb 17 (Finaler) - Med point og mellemtider
Resultat Løb 17 (Finaler) - Med point og mellemtider |
|
|
Stævne navn |
DM for Hold - Svømmeligaen |
|
Udskriftsdato |
17 december 2016 |
|
|
Stævne by |
Bellahøj, København |
|
Udskriftstidspunkt |
17:13 |
|
|
Arrangør |
VAT CPH & Dansk Svømmeunion |
|
|
|
|
|
Bassin |
25m |
|
|
|
|
|
Stævne dato |
17 december 2016 |
|
|
|
|
|
|
Løb 17, 200m Frisvømning Herrer, Finaler |
Europarekord Senior: Paul Biedermann (1986) 1:39.37 2009-11-15 |
Nordisk Rekord Senior: Matias Koski (1994) 1:43.51 2016-11-07 |
Dansk Rekord Senior: Anders Lie Nielsen (1991) 1:43.69 2016-12-07 |
Dansk Rekord Junior: Frederik Siem Pedersen (1991) 1:45.25 2009-12-13 |
|
|
Plac. |
Navn |
Født |
Point |
FINA |
50m |
100m |
150m |
|
Opnået |
Status |
|
Klub |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Sebastian Ovesen |
1994 |
|
838 |
24.97 |
51.65 |
1:18.44 |
|
1:45.40 |
|
|
Svømmeklubben Kvik, Kastrup |
59:59.03 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
Anton Ørskov Ipsen |
1994 |
|
833 |
25.03 |
51.92 |
1:19.03 |
|
1:45.60 |
|
|
Sigma Swim |
59:59.03 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
3 |
Marcus Krøyer Svendsen |
1997 |
|
806 |
25.19 |
52.08 |
1:19.50 |
|
1:46.76 |
|
|
Svømmeklubben Kvik, Kastrup |
59:59.04 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
4 |
Nicolas Blanch |
1997 |
|
772 |
25.39 |
53.28 |
1:20.71 |
|
1:48.32 |
|
|
Aalborg Svømmeklub |
59:59.03 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
5 |
Giano Grillo |
1998 |
|
767 |
25.78 |
53.46 |
1:21.25 |
|
1:48.54 |
|
|
Hovedstadens Svømmeklub |
59:59.03 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
6 |
Daniel Skaaning |
1993 |
|
766 |
25.55 |
53.34 |
1:21.18 |
|
1:48.57 |
|
|
VAT Copenhagen |
59:59.03 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
7 |
Mikkel Gadgaard |
1999 |
|
754 |
25.39 |
52.78 |
1:20.86 |
|
1:49.17 |
|
|
Esbjerg Svømmeklub |
59:59.03 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
8 |
Frederik Dalhøj Paulsen |
1998 |
|
746 |
25.70 |
53.93 |
1:22.18 |
|
1:49.54 |
|
|
Sigma Swim |
59:59.04 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
9 |
Michael Terp Olesen |
1999 |
|
740 |
26.03 |
53.86 |
1:22.33 |
|
1:49.82 |
|
|
Esbjerg Svømmeklub |
59:59.04 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
10 |
Mikkel-Emil Rosenbom |
1999 |
|
734 |
26.27 |
54.05 |
1:22.15 |
|
1:50.13 |
|
|
Lyngby Svømmeklub |
59:59.04 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
11 |
Andreas Vestergaard |
1999 |
|
725 |
26.32 |
54.45 |
1:22.59 |
|
1:50.58 |
|
|
Hovedstadens Svømmeklub |
59:59.04 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
12 |
Jens Bach |
1997 |
|
711 |
25.84 |
54.58 |
1:23.37 |
|
1:51.31 |
|
|
Aalborg Svømmeklub |
59:59.04 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
13 |
Jakob Kornmaaler |
1995 |
|
696 |
25.39 |
53.29 |
1:22.08 |
|
1:52.11 |
|
|
Agfs Svømmeafdeling |
59:59.03 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
14 |
Jonas Nervil Kistorp |
1997 |
|
660 |
26.08 |
54.09 |
1:23.72 |
|
1:54.12 |
|
|
Lyngby Svømmeklub |
59:59.03 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
15 |
Bo Volf Brøchner |
1996 |
|
659 |
26.68 |
55.39 |
1:24.62 |
|
1:54.16 |
|
|
Agfs Svømmeafdeling |
59:59.04 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
16 |
Mads Ørsted Nielsen |
1999 |
|
618 |
27.02 |
56.43 |
1:26.25 |
|
1:56.63 |
|
|
VAT Copenhagen |
59:59.04 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
17 |
Malthe Letting |
2001 |
|
540 |
27.71 |
58.23 |
1:30.13 |
|
2:01.97 |
|
|
Farum Svømmeklub |
59:59.03 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
18 |
Scott Steenberg |
2000 |
|
502 |
28.90 |
1:00.27 |
1:33.03 |
|
2:05.00 |
|
|
Farum Svømmeklub |
59:59.04 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Oprettet af WinGrodan 1.25.10 |
Udskriftsdato |
17 december 2016 |
Licens til Swim Team Taastrup - VATCPH |
Udskriftstidspunkt |
17:13 |
|
Resultat Løb 18 (Finaler) - Med point og mellemtider
Resultat Løb 18 (Finaler) - Med point og mellemtider |
|
|
Stævne navn |
DM for Hold - Svømmeligaen |
|
Udskriftsdato |
17 december 2016 |
|
|
Stævne by |
Bellahøj, København |
|
Udskriftstidspunkt |
17:24 |
|
|
Arrangør |
VAT CPH & Dansk Svømmeunion |
|
|
|
|
|
Bassin |
25m |
|
|
|
|
|
Stævne dato |
17 december 2016 |
|
|
|
|
|
|
Løb 18, 200m Frisvømning Damer, Finaler |
Europarekord Senior: Sarah Sjöström (1993) 1:50.78 2014-12-07 |
Nordisk Rekord Senior: Sarah Sjöström (1993) 1:50.78 2014-12-07 |
Dansk Rekord Senior: Mie Østergaard Nielsen (1996) 1:55.04 2013-12-15 |
Dansk Rekord Junior: Mie Østergaard Nielsen (1996) 1:56.70 2011-11-27 |
|
|
Plac. |
Navn |
Født |
Point |
FINA |
50m |
100m |
150m |
|
Opnået |
Status |
|
Klub |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Maria Grandt |
1998 |
|
824 |
28.42 |
58.89 |
1:29.11 |
|
1:58.14 |
|
|
Hovedstadens Svømmeklub |
59:59.03 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
Signe Bro |
1999 |
|
820 |
28.68 |
58.88 |
1:28.68 |
|
1:58.32 |
|
|
Lyngby Svømmeklub |
59:59.04 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
3 |
Maj Howardsen |
1997 |
|
813 |
28.21 |
58.23 |
1:28.31 |
|
1:58.68 |
|
|
Sigma Swim |
59:59.03 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
4 |
Marina Heller Hansen |
1994 |
|
806 |
28.22 |
58.33 |
1:28.77 |
|
1:59.00 |
|
|
Sigma Swim |
59:59.04 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
5 |
Ida Schütt |
1996 |
|
772 |
28.92 |
59.02 |
1:30.05 |
|
2:00.72 |
|
|
Svømmeklubben Kvik, Kastrup |
59:59.03 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
6 |
Josephine Holm |
1999 |
|
770 |
28.33 |
58.81 |
1:29.72 |
|
2:00.82 |
|
|
Svømmeklubben Kvik, Kastrup |
59:59.04 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
7 |
Klara Reeh |
1999 |
|
751 |
28.65 |
59.45 |
1:30.62 |
|
2:01.84 |
|
|
Lyngby Svømmeklub |
59:59.03 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
8 |
Louise Bach Andersen |
2001 |
|
738 |
28.92 |
59.59 |
1:31.10 |
|
2:02.57 |
|
|
Aalborg Svømmeklub |
59:59.04 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
9 |
Amalie Bærentsen |
2000 |
|
722 |
29.41 |
1:01.00 |
1:32.48 |
|
2:03.46 |
|
|
Aalborg Svømmeklub |
59:59.03 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
10 |
Trine Kjøngerskov |
2000 |
|
716 |
29.31 |
1:00.88 |
1:32.37 |
|
2:03.81 |
|
|
Agfs Svømmeafdeling |
59:59.03 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
11 |
Nanna Drewsen |
1998 |
|
697 |
28.60 |
1:00.13 |
1:32.43 |
|
2:04.92 |
|
|
VAT Copenhagen |
59:59.04 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
12 |
Emma Wael |
1993 |
|
681 |
29.36 |
1:00.85 |
1:33.23 |
|
2:05.86 |
|
|
VAT Copenhagen |
59:59.03 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
13 |
Vera Staun Hansen |
1999 |
|
657 |
30.31 |
1:02.40 |
1:34.88 |
|
2:07.40 |
|
|
Hovedstadens Svømmeklub |
59:59.04 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
14 |
Shanna Armstrong |
1998 |
|
651 |
28.77 |
59.84 |
1:33.25 |
|
2:07.78 |
|
|
Esbjerg Svømmeklub |
59:59.04 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
15 |
Matilde Kjeldsen |
1999 |
|
634 |
29.63 |
1:02.92 |
1:36.85 |
|
2:08.91 |
|
|
Agfs Svømmeafdeling |
59:59.04 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
16 |
Sofia Altoft |
1998 |
|
630 |
28.91 |
1:00.41 |
1:34.39 |
|
2:09.19 |
|
|
Farum Svømmeklub |
59:59.04 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
17 |
Alberte Sommerlund Peders |
2002 |
|
513 |
31.60 |
1:06.63 |
1:42.36 |
|
2:18.34 |
|
|
Esbjerg Svømmeklub |
59:59.04 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
18 |
Simone Jørgensen |
1999 |
|
481 |
31.64 |
1:07.49 |
1:44.44 |
|
2:21.32 |
|
|
Farum Svømmeklub |
59:59.03 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Oprettet af WinGrodan 1.25.10 |
Udskriftsdato |
17 december 2016 |
Licens til Swim Team Taastrup - VATCPH |
Udskriftstidspunkt |
17:24 |
|
Resultat Løb 19 (Finaler) - Med point uden mellemtider
Resultat Løb 19 (Finaler) - Med point uden mellemtider |
|
|
Stævne navn |
DM for Hold - Svømmeligaen |
|
Udskriftsdato |
17 december 2016 |
|
|
Stævne by |
Bellahøj, København |
|
Udskriftstidspunkt |
17:55 |
|
|
Arrangør |
VAT CPH & Dansk Svømmeunion |
|
|
|
|
|
Bassin |
25m |
|
|
|
|
|
Stævne dato |
17 december 2016 |
|
|
|
|
|
|
Løb 19, 100m Medley Herrer, Finaler |
Europarekord Senior: Vladimir V. Morozov (1990) 50.30 2016-08-30 |
Nordisk Rekord Senior: Simon Sjödin (1986) 52.51 2012-12-15 |
Dansk Rekord Senior: Daniel Skaaning (1993) 53.32 2013-12-14 |
Dansk Rekord Junior: Daniel Skaaning (1993) 54.39 2010-12-02 |
|
|
Oprettet af WinGrodan 1.25.10 |
Udskriftsdato |
17 december 2016 |
Licens til Swim Team Taastrup - VATCPH |
Udskriftstidspunkt |
17:55 |
|
Resultat Løb 20 (Finaler) - Med point uden mellemtider
Resultat Løb 20 (Finaler) - Med point uden mellemtider |
|
|
Stævne navn |
DM for Hold - Svømmeligaen |
|
Udskriftsdato |
18 december 2016 |
|
|
Stævne by |
Bellahøj, København |
|
Udskriftstidspunkt |
07:16 |
|
|
Arrangør |
VAT CPH & Dansk Svømmeunion |
|
|
|
|
|
Bassin |
25m |
|
|
|
|
|
Stævne dato |
17 december 2016 |
|
|
|
|
|
|
Løb 20, 100m Medley Damer, Finaler |
Europarekord Senior: Katinka Hosszu (1989) 56.67 2015-12-04 |
Nordisk Rekord Senior: THerese Alshammar (1977) 58.07 2009-11-26 |
Dansk Rekord Senior: Mie Østergaard Nielsen (1996) 59.34 2014-10-05 |
Dansk Rekord Junior: Mie Østergaard Nielsen (1996) 59.97 2011-11-24 |
|
|
Oprettet af WinGrodan 1.25.10 |
Udskriftsdato |
18 december 2016 |
Licens til Swim Team Taastrup - VATCPH |
Udskriftstidspunkt |
07:16 |
|
Resultat Løb 21 (Finaler) - Med point og mellemtider
Resultat Løb 21 (Finaler) - Med point og mellemtider |
|
|
Stævne navn |
DM for Hold - Svømmeligaen |
|
Udskriftsdato |
18 december 2016 |
|
|
Stævne by |
Bellahøj, København |
|
Udskriftstidspunkt |
09:40 |
|
|
Arrangør |
VAT CPH & Dansk Svømmeunion |
|
|
|
|
|
Bassin |
25m |
|
|
|
|
|
Stævne dato |
17 december 2016 |
|
|
|
|
|
|
Løb 21, 100m Butterfly Herrer, Finaler |
Europarekord Senior: Evgeny Korotyshkin (1983) 48.48 2009-11-07 |
Nordisk Rekord Senior: Lars Frölander (1974) 50.44 2000-03-17 |
Dansk Rekord Senior: Daniel Steen Andersen (1995) 51.14 2014-04-06 |
Dansk Rekord Junior: Daniel Steen Andersen (1995) 52.44 2012-12-02 |
|
|
Oprettet af WinGrodan 1.25.10 |
Udskriftsdato |
18 december 2016 |
Licens til Swim Team Taastrup - VATCPH |
Udskriftstidspunkt |
09:40 |
|
Resultat Løb 22 (Finaler) - Med point uden mellemtider
Resultat Løb 22 (Finaler) - Med point uden mellemtider |
|
|
Stævne navn |
DM for Hold - Svømmeligaen |
|
Udskriftsdato |
18 december 2016 |
|
|
Stævne by |
Bellahøj, København |
|
Udskriftstidspunkt |
09:49 |
|
|
Arrangør |
VAT CPH & Dansk Svømmeunion |
|
|
|
|
|
Bassin |
25m |
|
|
|
|
|
Stævne dato |
17 december 2016 |
|
|
|
|
|
|
Løb 22, 100m Butterfly Damer, Finaler |
Europarekord Senior: Sarah Sjöström (1993) 54.61 2014-12-07 |
Nordisk Rekord Senior: Sarah Sjöström (1993) 54.61 2014-12-07 |
Dansk Rekord Senior: Jeanette Ottesen (1987) 55.10 2015-12-11 |
Dansk Rekord Junior: Katrine Bukh Villesen (2000) 59.18 2016-11-10 |
|
|
Oprettet af WinGrodan 1.25.10 |
Udskriftsdato |
18 december 2016 |
Licens til Swim Team Taastrup - VATCPH |
Udskriftstidspunkt |
09:49 |
|
Resultat Løb 23 (Finaler) - Med point og mellemtider
Resultat Løb 23 (Finaler) - Med point og mellemtider |
|
|
Stævne navn |
DM for Hold - Svømmeligaen |
|
Udskriftsdato |
18 december 2016 |
|
|
Stævne by |
Bellahøj, København |
|
Udskriftstidspunkt |
10:10 |
|
|
Arrangør |
VAT CPH & Dansk Svømmeunion |
|
|
|
|
|
Bassin |
25m |
|
|
|
|
|
Stævne dato |
17 december 2016 |
|
|
|
|
|
|
Løb 23, 400m Medley Herrer, Finaler |
Europarekord Senior: Laszlo Cseh (1985) 3:57.27 2009-12-11 |
Nordisk Rekord Senior: Simon Sjödin (1986) 4:05.06 2015-12-03 |
Dansk Rekord Senior: Chris Christensen (1988) 4:05.98 2009-12-11 |
Dansk Rekord Junior: Mikkel Gadgaard (1999) 4:16.13 2016-11-11 |
|
|
Plac. |
Navn |
Født |
Point |
FINA |
100m |
200m |
300m |
|
Opnået |
Status |
|
Klub |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Anton Ørskov Ipsen |
1994 |
|
836 |
58.98 |
2:03.05 |
3:13.06 |
|
4:09.97 |
|
|
Sigma Swim |
59:59.03 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
Viktor B. Bromer |
1993 |
|
807 |
56.21 |
2:00.59 |
3:14.57 |
|
4:12.86 |
|
|
Aalborg Svømmeklub |
59:59.03 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
3 |
Jacob M. Jørgensen |
1997 |
|
766 |
59.22 |
2:07.42 |
3:18.02 |
|
4:17.30 |
|
|
Svømmeklubben Kvik, Kastrup |
59:59.03 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
4 |
Sebastian Ovesen |
1994 |
|
752 |
58.34 |
2:05.36 |
3:20.82 |
|
4:18.92 |
|
|
Svømmeklubben Kvik, Kastrup |
59:59.04 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
5 |
Alvi Hjelm |
1996 |
|
729 |
59.33 |
2:07.04 |
3:21.23 |
|
4:21.57 |
|
|
Hovedstadens Svømmeklub |
59:59.03 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
6 |
Nicolas Blanch |
1997 |
|
724 |
58.55 |
2:06.40 |
3:22.06 |
|
4:22.21 |
|
|
Aalborg Svømmeklub |
59:59.04 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
7 |
Magnus B. Høgild |
1999 |
|
703 |
59.58 |
2:06.48 |
3:23.36 |
|
4:24.78 |
|
|
Esbjerg Svømmeklub |
59:59.04 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
8 |
Jonathan Müller |
1997 |
|
682 |
1:01.18 |
2:10.56 |
3:25.69 |
|
4:27.53 |
|
|
Hovedstadens Svømmeklub |
59:59.04 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
9 |
Simon Lundby Pedersen |
1998 |
|
678 |
1:00.03 |
2:08.67 |
3:24.90 |
|
4:28.04 |
|
|
Esbjerg Svømmeklub |
59:59.03 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
10 |
Arthur Dalén Ellegaard |
2001 |
|
668 |
1:00.15 |
2:09.37 |
3:27.71 |
|
4:29.40 |
|
|
Lyngby Svømmeklub |
59:59.03 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
11 |
Anton Borring Andersen |
1999 |
|
659 |
1:02.55 |
2:12.19 |
3:29.84 |
|
4:30.59 |
|
|
Sigma Swim |
59:59.04 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
12 |
Daniel Christian |
1998 |
|
628 |
1:02.67 |
2:13.24 |
3:30.31 |
|
4:34.87 |
|
|
Farum Svømmeklub |
59:59.04 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
13 |
Peter Mandrup Madsen |
1997 |
|
613 |
1:02.99 |
2:13.02 |
3:33.21 |
|
4:37.13 |
|
|
Agfs Svømmeafdeling |
59:59.04 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
14 |
Rasmus Hasemann |
1996 |
|
606 |
1:01.65 |
2:12.20 |
3:32.56 |
|
4:38.23 |
|
|
VAT Copenhagen |
59:59.03 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
15 |
Jakob Kornmaaler |
1995 |
|
604 |
1:00.77 |
2:12.95 |
3:34.60 |
|
4:38.56 |
|
|
Agfs Svømmeafdeling |
59:59.03 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
16 |
Lasse Pittioni |
1995 |
|
603 |
1:02.64 |
2:15.35 |
3:31.21 |
|
4:38.66 |
|
|
Lyngby Svømmeklub |
59:59.04 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
17 |
Frederik Hatting Petersen |
2000 |
|
559 |
1:01.19 |
2:13.18 |
3:35.47 |
|
4:45.76 |
|
|
VAT Copenhagen |
59:59.04 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
18 |
Lasse Kriegel Skovrup |
1998 |
|
511 |
1:05.00 |
2:23.67 |
3:44.57 |
|
4:54.53 |
|
|
Farum Svømmeklub |
59:59.03 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Oprettet af WinGrodan 1.25.10 |
Udskriftsdato |
18 december 2016 |
Licens til Swim Team Taastrup - VATCPH |
Udskriftstidspunkt |
10:10 |
|
Resultat Løb 24 (Finaler) - Med point og mellemtider
Resultat Løb 24 (Finaler) - Med point og mellemtider |
|
|
Stævne navn |
DM for Hold - Svømmeligaen |
|
Udskriftsdato |
18 december 2016 |
|
|
Stævne by |
Bellahøj, København |
|
Udskriftstidspunkt |
12:13 |
|
|
Arrangør |
VAT CPH & Dansk Svømmeunion |
|
|
|
|
|
Bassin |
25m |
|
|
|
|
|
Stævne dato |
17 december 2016 |
|
|
|
|
|
|
Løb 24, 400m Medley Damer, Finaler |
Europarekord Senior: Katinka Hosszu (1989) 4:19.46 2015-12-02 |
Nordisk Rekord Senior: Stina Gardell (1990) 4:31.70 2009-12-13 |
Dansk Rekord Senior: Julie Hjorth-Hansen (1984) 4:32.39 2009-04-18 |
Dansk Rekord Junior: Katrine Bukh Villesen (2000) 4:40.42 2016-11-19 |
|
|
Plac. |
Navn |
Født |
Point |
FINA |
100m |
200m |
300m |
|
Opnået |
Status |
|
Klub |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Katrine Bukh Villesen |
2000 |
|
787 |
1:01.91 |
2:14.14 |
3:36.08 |
|
4:40.92 |
|
|
Aalborg Svømmeklub |
59:59.03 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
Maria Grandt |
1998 |
|
744 |
1:04.55 |
2:19.37 |
3:37.58 |
|
4:46.27 |
|
|
Hovedstadens Svømmeklub |
59:59.03 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
3 |
Anna Boutrup |
1998 |
|
720 |
1:08.73 |
2:23.81 |
3:45.84 |
|
4:49.36 |
|
|
Sigma Swim |
59:59.04 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
4 |
Mia Steen Duus |
2001 |
|
718 |
1:04.28 |
2:21.19 |
3:41.99 |
|
4:49.62 |
|
|
Sigma Swim |
59:59.03 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
5 |
Sofie Hansen |
2002 |
|
704 |
1:07.85 |
2:20.95 |
3:44.15 |
|
4:51.61 |
|
|
Svømmeklubben Kvik, Kastrup |
59:59.03 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
6 |
Laura Findahl Andersen |
2001 |
|
693 |
1:08.08 |
2:22.51 |
3:44.30 |
|
4:53.17 |
|
|
Svømmeklubben Kvik, Kastrup |
59:59.04 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
7 |
Christina Kaas Elmgreen |
1996 |
|
667 |
1:04.07 |
2:20.87 |
3:47.16 |
|
4:56.92 |
|
|
Lyngby Svømmeklub |
59:59.04 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
8 |
Ellen Nielsen |
2001 |
|
631 |
1:09.76 |
2:25.86 |
3:54.78 |
|
5:02.50 |
|
|
Esbjerg Svømmeklub |
59:59.03 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
9 |
Emma Bjørnholdt |
2000 |
|
622 |
1:10.02 |
2:29.15 |
3:54.49 |
|
5:03.93 |
|
|
Lyngby Svømmeklub |
59:59.03 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
10 |
Jackie Gade |
1998 |
|
607 |
1:06.63 |
2:24.81 |
3:57.26 |
|
5:06.40 |
|
|
Aalborg Svømmeklub |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
11 |
Victoria Vorm |
2001 |
|
595 |
1:09.52 |
2:29.56 |
3:59.29 |
|
5:08.47 |
|
|
VAT Copenhagen |
59:59.03 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
12 |
Emma D. Rasmussen |
1996 |
|
594 |
1:10.75 |
2:32.82 |
3:55.56 |
|
5:08.52 |
|
|
Agfs Svømmeafdeling |
59:59.04 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
13 |
Luna Donde Feilberg |
2000 |
|
594 |
1:07.93 |
2:30.73 |
4:00.47 |
|
5:08.59 |
|
|
Hovedstadens Svømmeklub |
59:59.04 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
14 |
Maria Møller Glargaard |
2001 |
|
540 |
1:12.46 |
2:35.41 |
4:02.70 |
|
5:18.60 |
|
|
Esbjerg Svømmeklub |
59:59.04 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
15 |
Josefine Bladt Wichmann |
2000 |
|
504 |
1:13.06 |
2:37.02 |
4:09.27 |
|
5:26.00 |
|
|
Agfs Svømmeafdeling |
59:59.03 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
16 |
Ida T Mose |
2002 |
|
491 |
1:10.33 |
2:35.87 |
4:13.10 |
|
5:28.77 |
|
|
VAT Copenhagen |
59:59.04 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
- |
Line Jørgensen Bruun |
1995 |
|
|
|
|
|
|
DSQ |
2 flyben e 225 m |
|
Aalborg Svømmeklub |
59:59.04 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Oprettet af WinGrodan 1.25.10 |
Udskriftsdato |
18 december 2016 |
Licens til Swim Team Taastrup - VATCPH |
Udskriftstidspunkt |
12:13 |
|
Resultat Løb 25 (Finaler) - Med point og mellemtider
Resultat Løb 25 (Finaler) - Med point og mellemtider |
|
|
Stævne navn |
DM for Hold - Svømmeligaen |
|
Udskriftsdato |
18 december 2016 |
|
|
Stævne by |
Bellahøj, København |
|
Udskriftstidspunkt |
12:15 |
|
|
Arrangør |
VAT CPH & Dansk Svømmeunion |
|
|
|
|
|
Bassin |
25m |
|
|
|
|
|
Stævne dato |
17 december 2016 |
|
|
|
|
|
|
Løb 25, 50m Brystsvømning Herrer, Finaler |
Europarekord Senior: Fabio Scozzoli (1988) 25.72 2013-08-10 |
Nordisk Rekord Senior: Aleksander Hetland (1982) 26.19 2009-12-12 |
Dansk Rekord Senior: Tobias B. Bjerg (1998) 27.09 2015-12-20 |
Dansk Rekord Junior: Tobias B. Bjerg (1998) 27.09 2015-12-20 |
|
|
Oprettet af WinGrodan 1.25.10 |
Udskriftsdato |
18 december 2016 |
Licens til Swim Team Taastrup - VATCPH |
Udskriftstidspunkt |
12:15 |
|
Resultat Løb 26 (Finaler) - Med point uden mellemtider
Resultat Løb 26 (Finaler) - Med point uden mellemtider |
|
|
Stævne navn |
DM for Hold - Svømmeligaen |
|
Udskriftsdato |
18 december 2016 |
|
|
Stævne by |
Bellahøj, København |
|
Udskriftstidspunkt |
10:50 |
|
|
Arrangør |
VAT CPH & Dansk Svømmeunion |
|
|
|
|
|
Bassin |
25m |
|
|
|
|
|
Stævne dato |
17 december 2016 |
|
|
|
|
|
|
Løb 26, 50m Brystsvømning Damer, Finaler |
Europarekord Senior: Ruta Meilutyte (1997) 28.81 2014-12-03 |
Nordisk Rekord Senior: Jenna Laukkanen (1995) 29.71 2015-12-02 |
Dansk Rekord Senior: Rikke Møller Pedersen (1989) 29.87 2013-12-12 |
Dansk Rekord Junior: Josefine B. Pedersen (1999) 31.50 2015-12-11 |
|
|
Oprettet af WinGrodan 1.25.10 |
Udskriftsdato |
18 december 2016 |
Licens til Swim Team Taastrup - VATCPH |
Udskriftstidspunkt |
10:50 |
|
Resultat Løb 27 (Finaler) - Med point og mellemtider
Resultat Løb 27 (Finaler) - Med point og mellemtider |
|
|
Stævne navn |
DM for Hold - Svømmeligaen |
|
Udskriftsdato |
18 december 2016 |
|
|
Stævne by |
Bellahøj, København |
|
Udskriftstidspunkt |
12:34 |
|
|
Arrangør |
VAT CPH & Dansk Svømmeunion |
|
|
|
|
|
Bassin |
25m |
|
|
|
|
|
Stævne dato |
17 december 2016 |
|
|
|
|
|
|
Løb 27, 200m Rygsvømning Herrer, Finaler |
Europarekord Senior: Arkady Vyatchanin (1984) 1:46.11 2009-11-15 |
Nordisk Rekord Senior: Anders Jensen (1987) 1:52.33 2009-12-19 |
Dansk Rekord Senior: Anders Jensen (1987) 1:52.33 2009-12-19 |
Dansk Rekord Junior: Marcus Bak (1991) 1:55.80 2009-04-19 |
|
|
Plac. |
Navn |
Født |
Point |
FINA |
50m |
100m |
150m |
|
Opnået |
Status |
|
Klub |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Andreas Kaas Elmgreen |
1999 |
|
700 |
28.50 |
58.38 |
1:28.74 |
|
1:58.95 |
|
|
Lyngby Svømmeklub |
59:59.04 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
Marco Loughran |
1989 |
|
692 |
27.21 |
57.55 |
1:29.04 |
|
1:59.38 |
|
|
VAT Copenhagen |
59:59.03 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
3 |
Andreas Schiellerup |
1993 |
|
671 |
27.35 |
57.98 |
1:29.63 |
|
2:00.62 |
|
|
Sigma Swim |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
4 |
Kasper Schultz |
1995 |
|
663 |
28.38 |
59.24 |
1:30.40 |
|
2:01.11 |
|
|
Agfs Svømmeafdeling |
59:59.04 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
5 |
Sebastian Tullberg |
2000 |
|
648 |
28.57 |
59.46 |
1:30.80 |
|
2:02.06 |
|
|
Sigma Swim |
59:59.04 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
6 |
Simon Vingolf Larsen |
1998 |
|
647 |
28.40 |
59.11 |
1:30.37 |
|
2:02.07 |
|
|
Esbjerg Svømmeklub |
59:59.03 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
7 |
Oliver Marcus Meng |
1997 |
|
644 |
28.92 |
59.91 |
1:31.44 |
|
2:02.31 |
|
|
Svømmeklubben Kvik, Kastrup |
59:59.03 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
8 |
Alexander Wildenschild |
1997 |
|
643 |
29.15 |
59.83 |
1:31.07 |
|
2:02.37 |
|
|
Esbjerg Svømmeklub |
59:59.04 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
9 |
Frederik Galving |
1998 |
|
637 |
28.58 |
59.38 |
1:30.88 |
|
2:02.72 |
|
|
Svømmeklubben Kvik, Kastrup |
59:59.04 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
10 |
Anders Jensen |
1987 |
|
632 |
28.55 |
59.05 |
1:30.75 |
|
2:03.08 |
|
|
VAT Copenhagen |
59:59.04 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
11 |
Johan Markus Mowinckel |
1995 |
|
611 |
28.96 |
1:00.18 |
1:32.21 |
|
2:04.47 |
|
|
Aalborg Svømmeklub |
59:59.03 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
12 |
Marcus Olesen |
1995 |
|
598 |
28.63 |
59.60 |
1:31.97 |
|
2:05.31 |
|
|
Farum Svømmeklub |
59:59.03 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
13 |
Oliver Berggren Smidt |
1997 |
|
583 |
29.81 |
1:01.22 |
1:33.73 |
|
2:06.41 |
|
|
Lyngby Svømmeklub |
59:59.03 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
14 |
Frederik Riedel Lentz |
2001 |
|
563 |
30.19 |
1:02.23 |
1:35.46 |
|
2:07.90 |
|
|
Hovedstadens Svømmeklub |
59:59.03 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
15 |
Lars Lyhne |
1999 |
|
554 |
30.13 |
1:02.59 |
1:35.48 |
|
2:08.55 |
|
|
Aalborg Svømmeklub |
59:59.04 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
16 |
Anders L. Mogensen |
1996 |
|
548 |
30.38 |
1:03.33 |
1:36.48 |
|
2:09.04 |
|
|
Agfs Svømmeafdeling |
59:59.03 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
17 |
Jesper Frost Thomsen |
1997 |
|
541 |
30.87 |
1:04.03 |
1:36.97 |
|
2:09.62 |
|
|
Hovedstadens Svømmeklub |
59:59.04 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
18 |
Christian Ong Hansen |
2001 |
|
355 |
32.18 |
1:09.98 |
|
|
2:29.18 |
|
|
Farum Svømmeklub |
59:59.04 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
- |
Magnus Andersen |
1995 |
|
|
|
|
|
|
DSQ |
Efb v 175 m |
|
Sigma Swim |
59:59.03 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Oprettet af WinGrodan 1.25.10 |
Udskriftsdato |
18 december 2016 |
Licens til Swim Team Taastrup - VATCPH |
Udskriftstidspunkt |
12:34 |
|
Resultat Løb 28 (Finaler) - Med point og mellemtider
Resultat Løb 28 (Finaler) - Med point og mellemtider |
|
|
Stævne navn |
DM for Hold - Svømmeligaen |
|
Udskriftsdato |
18 december 2016 |
|
|
Stævne by |
Bellahøj, København |
|
Udskriftstidspunkt |
11:16 |
|
|
Arrangør |
VAT CPH & Dansk Svømmeunion |
|
|
|
|
|
Bassin |
25m |
|
|
|
|
|
Stævne dato |
17 december 2016 |
|
|
|
|
|
|
Løb 28, 200m Rygsvømning Damer, Finaler |
Europarekord Senior: Katinka Hosszu (1989) 1:59.23 2014-12-05 |
Nordisk Rekord Senior: Michelle Coleman (1993) 2:03.26 2014-11-22 |
Dansk Rekord Senior: Pernille Larsen (1992) 2:03.50 2009-12-13 |
Dansk Rekord Junior: Pernille Larsen (1992) 2:06.27 2008-12-14 |
|
|
Plac. |
Navn |
Født |
Point |
FINA |
50m |
100m |
150m |
|
Opnået |
Status |
|
Klub |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Mie Ø. Nielsen |
1996 |
|
813 |
30.86 |
1:03.55 |
1:36.19 |
|
2:07.71 |
|
|
Aalborg Svømmeklub |
59:59.04 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
Marina Heller Hansen |
1994 |
|
741 |
31.43 |
1:04.62 |
1:38.33 |
|
2:11.72 |
|
|
Sigma Swim |
59:59.04 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
3 |
Isabella K. Sørensen |
1994 |
|
721 |
31.12 |
1:05.10 |
1:39.29 |
|
2:12.92 |
|
|
Aalborg Svømmeklub |
59:59.03 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
4 |
Sara Sylvest |
2000 |
|
702 |
31.84 |
1:05.46 |
1:39.54 |
|
2:14.14 |
|
|
Svømmeklubben Kvik, Kastrup |
59:59.03 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
5 |
Anna Brandt Nielsen |
1998 |
|
699 |
32.28 |
1:05.77 |
1:40.11 |
|
2:14.30 |
|
|
Lyngby Svømmeklub |
59:59.04 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
6 |
Hannah Strunge Nissen |
1997 |
|
683 |
32.16 |
1:06.26 |
1:40.87 |
|
2:15.37 |
|
|
Svømmeklubben Kvik, Kastrup |
59:59.04 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
7 |
Katharina Nekhorochko |
2000 |
|
646 |
32.25 |
1:07.16 |
1:42.87 |
|
2:17.87 |
|
|
Sigma Swim |
59:59.03 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
8 |
Caroline Mathiesen |
2001 |
|
620 |
33.85 |
1:09.81 |
1:44.92 |
|
2:19.80 |
|
|
VAT Copenhagen |
59:59.04 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
9 |
Emily Brophy |
1999 |
|
600 |
33.48 |
1:09.32 |
1:44.83 |
|
2:21.36 |
|
|
VAT Copenhagen |
59:59.03 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
10 |
Emma Maagøe |
1999 |
|
579 |
32.88 |
1:08.91 |
1:46.18 |
|
2:23.01 |
|
|
Hovedstadens Svømmeklub |
59:59.03 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
11 |
Johanne Hingebjerg |
2002 |
|
555 |
33.20 |
1:09.73 |
1:47.08 |
|
2:25.00 |
|
|
Hovedstadens Svømmeklub |
59:59.04 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
12 |
Kalinka T. Mogensen |
1995 |
|
536 |
33.58 |
1:10.67 |
1:48.73 |
|
2:26.73 |
|
|
Agfs Svømmeafdeling |
59:59.03 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
13 |
Ella Stenholt |
2003 |
|
497 |
33.17 |
1:10.92 |
1:51.04 |
|
2:30.44 |
|
|
Lyngby Svømmeklub |
59:59.03 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
14 |
Nanette Nikolajsen |
2000 |
|
482 |
34.49 |
1:12.13 |
1:51.53 |
|
2:32.04 |
|
|
Esbjerg Svømmeklub |
59:59.04 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
15 |
Kathrine Pii Frederiksen |
2000 |
|
459 |
35.06 |
1:13.68 |
1:54.18 |
|
2:34.46 |
|
|
Farum Svømmeklub |
59:59.04 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
16 |
Shanna Armstrong |
1998 |
|
448 |
34.86 |
1:13.48 |
1:54.52 |
|
2:35.72 |
|
|
Esbjerg Svømmeklub |
59:59.03 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
17 |
Stine Mary Vissing |
1997 |
|
437 |
36.84 |
1:16.02 |
1:56.48 |
|
2:37.09 |
|
|
Agfs Svømmeafdeling |
59:59.04 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
18 |
Maya Ehlers Hansen |
2004 |
|
365 |
37.54 |
1:18.89 |
2:02.89 |
|
2:46.73 |
|
|
Farum Svømmeklub |
59:59.03 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Oprettet af WinGrodan 1.25.10 |
Udskriftsdato |
18 december 2016 |
Licens til Swim Team Taastrup - VATCPH |
Udskriftstidspunkt |
11:16 |
|
Resultat Løb 29 (Finaler) - Med point og mellemtider
Resultat Løb 29 (Finaler) - Med point og mellemtider |
|
|
Stævne navn |
DM for Hold - Svømmeligaen |
|
Udskriftsdato |
18 december 2016 |
|
|
Stævne by |
Bellahøj, København |
|
Udskriftstidspunkt |
11:36 |
|
|
Arrangør |
VAT CPH & Dansk Svømmeunion |
|
|
|
|
|
Bassin |
25m |
|
|
|
|
|
Stævne dato |
17 december 2016 |
|
|
|
|
|
|
Løb 29, 4X200m Frisvømning Herrer, Finaler |
Europarekord Senior: Rusland (1900) 6:49.04 2010-12-16 |
Nordisk Rekord Senior: DEN (1900) 6:54.88 2016-12-09 |
Dansk Rekord Senior: VAT CPH (1900) 7:10.91 2012-04-01 |
Dansk Rekord Junior: Farum Drenge (1900) 7:23.04 2008-10-23 |
|
|
Oprettet af WinGrodan 1.25.10 |
Udskriftsdato |
18 december 2016 |
Licens til Swim Team Taastrup - VATCPH |
Udskriftstidspunkt |
11:36 |
|
Resultat Løb 30 (Finaler) - Med point og mellemtider
Resultat Løb 30 (Finaler) - Med point og mellemtider |
|
|
Stævne navn |
DM for Hold - Svømmeligaen |
|
Udskriftsdato |
18 december 2016 |
|
|
Stævne by |
Bellahøj, København |
|
Udskriftstidspunkt |
11:57 |
|
|
Arrangør |
VAT CPH & Dansk Svømmeunion |
|
|
|
|
|
Bassin |
25m |
|
|
|
|
|
Stævne dato |
17 december 2016 |
|
|
|
|
|
|
Løb 30, 4X200m Frisvømning Damer, Finaler |
Europarekord Senior: Holland (1900) 7:32.85 2014-12-03 |
Nordisk Rekord Senior: SWE (1900) 7:41.91 2010-12-15 |
Dansk Rekord Senior: Sigma NS Damer (1900) 7:55.34 2009-04-19 |
Dansk Rekord Junior: KVIK Piger (1900) 8:10.39 2009-10-24 |
|
|
Oprettet af WinGrodan 1.25.10 |
Udskriftsdato |
18 december 2016 |
Licens til Swim Team Taastrup - VATCPH |
Udskriftstidspunkt |
11:57 |
|
Resultat Løb 31 (Finaler) - Med point og mellemtider
Resultat Løb 31 (Finaler) - Med point og mellemtider |
|
|
Stævne navn |
DM for Hold - Svømmeligaen |
|
Udskriftsdato |
18 december 2016 |
|
|
Stævne by |
Bellahøj, København |
|
Udskriftstidspunkt |
16:10 |
|
|
Arrangør |
VAT CPH & Dansk Svømmeunion |
|
|
|
|
|
Bassin |
25m |
|
|
|
|
|
Stævne dato |
17 december 2016 |
|
|
|
|
|
|
Løb 31, 100m Brystsvømning Herrer, Finaler |
Europarekord Senior: Robin van Aggele (1984) 56.29 2009-12-11 |
Nordisk Rekord Senior: Alexander Dale Oen (1985) 57.05 2011-12-09 |
Dansk Rekord Senior: Chris Christensen (1988) 58.78 2009-12-19 |
Dansk Rekord Junior: Tobias B. Bjerg (1998) 59.23 2015-12-20 |
|
|
Oprettet af WinGrodan 1.25.10 |
Udskriftsdato |
18 december 2016 |
Licens til Swim Team Taastrup - VATCPH |
Udskriftstidspunkt |
16:10 |
|
Resultat Løb 32 (Finaler) - Med point og mellemtider
Resultat Løb 32 (Finaler) - Med point og mellemtider |
|
|
Stævne navn |
DM for Hold - Svømmeligaen |
|
Udskriftsdato |
18 december 2016 |
|
|
Stævne by |
Bellahøj, København |
|
Udskriftstidspunkt |
16:19 |
|
|
Arrangør |
VAT CPH & Dansk Svømmeunion |
|
|
|
|
|
Bassin |
25m |
|
|
|
|
|
Stævne dato |
17 december 2016 |
|
|
|
|
|
|
Løb 32, 100m Brystsvømning Damer, Finaler |
Europarekord Senior: Ruta Meilutyte (1997) 1:02.36 2013-10-12 |
Nordisk Rekord Senior: Rikke Møller Pedersen (1989) 1:03.74 2013-08-10 |
Dansk Rekord Senior: Rikke Møller Pedersen (1989) 1:03.74 2013-08-10 |
Dansk Rekord Junior: Josefine B. Pedersen (1999) 1:07.72 2015-12-11 |
|
|
Oprettet af WinGrodan 1.25.10 |
Udskriftsdato |
18 december 2016 |
Licens til Swim Team Taastrup - VATCPH |
Udskriftstidspunkt |
16:19 |
|
Resultat Løb 33 (Finaler) - Med point og mellemtider
Resultat Løb 33 (Finaler) - Med point og mellemtider |
|
|
Stævne navn |
DM for Hold - Svømmeligaen |
|
Udskriftsdato |
18 december 2016 |
|
|
Stævne by |
Bellahøj, København |
|
Udskriftstidspunkt |
16:33 |
|
|
Arrangør |
VAT CPH & Dansk Svømmeunion |
|
|
|
|
|
Bassin |
25m |
|
|
|
|
|
Stævne dato |
17 december 2016 |
|
|
|
|
|
|
Løb 33, 200m Butterfly Herrer, Finaler |
Europarekord Senior: Lazlo Cseh (1985) 1:49.00 2015-12-06 |
Nordisk Rekord Senior: Viktor B. Bromer (1993) 1:51.62 2015-12-06 |
Dansk Rekord Senior: Viktor B. Bromer (1993) 1:51.62 2015-12-06 |
Dansk Rekord Junior: Daniel Skaaning (1993) 1:58.37 2010-12-04 |
|
|
Plac. |
Navn |
Født |
Point |
FINA |
50m |
100m |
150m |
|
Opnået |
Status |
|
Klub |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Viktor B. Bromer |
1993 |
|
904 |
25.41 |
54.23 |
1:23.34 |
|
1:52.25 |
|
|
Aalborg Svømmeklub |
59:59.04 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
Daniel Skaaning |
1993 |
|
776 |
25.80 |
55.84 |
1:26.68 |
|
1:58.10 |
|
|
VAT Copenhagen |
59:59.04 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
3 |
Nicolas Blanch |
1997 |
|
767 |
26.60 |
56.36 |
1:26.90 |
|
1:58.57 |
|
|
Aalborg Svømmeklub |
59:59.03 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
4 |
Mikkel-Emil Rosenbom |
1999 |
|
755 |
27.25 |
57.86 |
1:28.83 |
|
1:59.19 |
|
|
Lyngby Svømmeklub |
59:59.04 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
5 |
Rasmus Härstedt |
1994 |
|
750 |
26.62 |
55.74 |
1:26.44 |
|
1:59.48 |
|
|
Svømmeklubben Kvik, Kastrup |
59:59.03 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
6 |
Marcus Krøyer Svendsen |
1997 |
|
708 |
27.28 |
58.11 |
1:29.91 |
|
2:01.76 |
|
|
Svømmeklubben Kvik, Kastrup |
59:59.04 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
7 |
Frederik Dalhøj Paulsen |
1998 |
|
708 |
27.17 |
58.15 |
1:29.74 |
|
2:01.80 |
|
|
Sigma Swim |
59:59.03 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
8 |
Michael Terp Olesen |
1999 |
|
707 |
26.91 |
57.78 |
1:29.73 |
|
2:01.83 |
|
|
Esbjerg Svømmeklub |
59:59.04 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
9 |
Óli Mortensen |
1996 |
|
701 |
27.82 |
58.51 |
1:30.03 |
|
2:02.17 |
|
|
Hovedstadens Svømmeklub |
59:59.03 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
10 |
Bo Volf Brøchner |
1996 |
|
643 |
27.89 |
59.72 |
1:32.28 |
|
2:05.72 |
|
|
Agfs Svømmeafdeling |
59:59.03 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
11 |
Magnus B. Høgild |
1999 |
|
637 |
28.14 |
1:00.33 |
1:32.75 |
|
2:06.14 |
|
|
Esbjerg Svømmeklub |
59:59.03 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
12 |
Anton Borring Andersen |
1999 |
|
636 |
29.13 |
1:01.65 |
1:33.91 |
|
2:06.21 |
|
|
Sigma Swim |
59:59.04 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
13 |
Jonathan Müller |
1997 |
|
621 |
28.61 |
1:01.17 |
1:33.90 |
|
2:07.23 |
|
|
Hovedstadens Svømmeklub |
59:59.04 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
14 |
Daniel Sørensen |
1999 |
|
591 |
28.43 |
1:00.79 |
1:33.93 |
|
2:09.32 |
|
|
VAT Copenhagen |
59:59.03 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
15 |
Ralf Dalby |
1995 |
|
575 |
28.10 |
1:01.21 |
1:36.13 |
|
2:10.54 |
|
|
Agfs Svømmeafdeling |
59:59.04 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
16 |
Daniel Christian |
1998 |
|
571 |
28.10 |
1:00.24 |
1:35.00 |
|
2:10.85 |
|
|
Farum Svømmeklub |
59:59.04 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
17 |
Thomas Bech |
1998 |
|
569 |
28.95 |
1:02.17 |
1:36.48 |
|
2:10.99 |
|
|
Farum Svømmeklub |
59:59.03 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
18 |
Lasse Pittioni |
1995 |
|
553 |
28.10 |
1:00.84 |
1:35.86 |
|
2:12.21 |
|
|
Lyngby Svømmeklub |
59:59.03 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Oprettet af WinGrodan 1.25.10 |
Udskriftsdato |
18 december 2016 |
Licens til Swim Team Taastrup - VATCPH |
Udskriftstidspunkt |
16:33 |
|
Resultat Løb 34 (Finaler) - Med point og mellemtider
Resultat Løb 34 (Finaler) - Med point og mellemtider |
|
|
Stævne navn |
DM for Hold - Svømmeligaen |
|
Udskriftsdato |
18 december 2016 |
|
|
Stævne by |
Bellahøj, København |
|
Udskriftstidspunkt |
16:46 |
|
|
Arrangør |
VAT CPH & Dansk Svømmeunion |
|
|
|
|
|
Bassin |
25m |
|
|
|
|
|
Stævne dato |
17 december 2016 |
|
|
|
|
|
|
Løb 34, 200m Butterfly Damer, Finaler |
Europarekord Senior: Mireia Belmonte Garcia (1990) 1:59.61 2014-12-03 |
Nordisk Rekord Senior: Petra Granlund (1987) 2:03.82 2009-12-10 |
Dansk Rekord Senior: Micha Østergaard (1987) 2:04.98 2009-11-15 |
Dansk Rekord Junior: Katrine Bukh Villesen (2000) 2:09.12 2016-11-11 |
|
|
Plac. |
Navn |
Født |
Point |
FINA |
50m |
100m |
150m |
|
Opnået |
Status |
|
Klub |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Katrine Bukh Villesen |
2000 |
|
788 |
28.62 |
1:01.00 |
1:34.37 |
|
2:09.46 |
|
|
Aalborg Svømmeklub |
59:59.04 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
Ida Marko-Varga |
1985 |
|
747 |
29.60 |
1:02.92 |
1:37.10 |
|
2:11.80 |
|
|
Svømmeklubben Kvik, Kastrup |
59:59.03 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
3 |
Regitze Gaard |
2001 |
|
744 |
30.21 |
1:03.52 |
1:37.73 |
|
2:11.95 |
|
|
Svømmeklubben Kvik, Kastrup |
59:59.04 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
4 |
Christina Kaas Elmgreen |
1996 |
|
740 |
30.42 |
1:04.28 |
1:38.23 |
|
2:12.21 |
|
|
Lyngby Svømmeklub |
59:59.04 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
5 |
Maj Howardsen |
1997 |
|
731 |
30.11 |
1:03.32 |
1:36.98 |
|
2:12.74 |
|
|
Sigma Swim |
59:59.04 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
6 |
Marina Heller Hansen |
1994 |
|
729 |
29.55 |
1:02.98 |
1:37.15 |
|
2:12.86 |
|
|
Sigma Swim |
59:59.03 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
7 |
Trine Kjøngerskov |
2000 |
|
682 |
30.46 |
1:04.33 |
1:39.40 |
|
2:15.83 |
|
|
Agfs Svømmeafdeling |
59:59.04 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
8 |
Katrine Holm Sørensen |
1992 |
|
651 |
30.74 |
1:05.68 |
1:41.54 |
|
2:17.94 |
|
|
Esbjerg Svømmeklub |
59:59.04 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
9 |
Luna Donde Feilberg |
2000 |
|
638 |
31.99 |
1:07.35 |
1:42.97 |
|
2:18.90 |
|
|
Hovedstadens Svømmeklub |
59:59.03 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
10 |
Signe Fich Hansen |
2002 |
|
600 |
32.46 |
1:08.05 |
1:44.70 |
|
2:21.77 |
|
|
Hovedstadens Svømmeklub |
59:59.04 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
11 |
Lisa Rijkhoff |
2001 |
|
599 |
31.37 |
1:07.78 |
1:44.25 |
|
2:21.89 |
|
|
Aalborg Svømmeklub |
59:59.03 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
12 |
Victoria Vorm |
2001 |
|
591 |
32.26 |
1:08.37 |
1:45.34 |
|
2:22.50 |
|
|
VAT Copenhagen |
59:59.03 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
13 |
Ida T Mose |
2002 |
|
542 |
31.92 |
1:08.61 |
1:47.51 |
|
2:26.65 |
|
|
VAT Copenhagen |
59:59.04 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
14 |
Thea Laurberg Simonsen |
1997 |
|
541 |
31.72 |
1:08.56 |
1:47.46 |
|
2:26.76 |
|
|
Lyngby Svømmeklub |
59:59.03 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
15 |
Maria Møller Glargaard |
2001 |
|
505 |
33.61 |
1:11.58 |
1:50.75 |
|
2:30.13 |
|
|
Esbjerg Svømmeklub |
59:59.03 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
16 |
Stine Mary Vissing |
1997 |
|
426 |
33.78 |
1:13.14 |
1:54.68 |
|
2:38.96 |
|
|
Agfs Svømmeafdeling |
59:59.03 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
17 |
Sarah Sejr Aagaard |
2000 |
|
401 |
34.61 |
1:14.52 |
1:57.29 |
|
2:42.20 |
|
|
Farum Svømmeklub |
59:59.03 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
18 |
Clara Marott Schelde |
2000 |
|
389 |
34.63 |
1:16.83 |
2:00.14 |
|
2:43.78 |
|
|
Farum Svømmeklub |
59:59.04 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Oprettet af WinGrodan 1.25.10 |
Udskriftsdato |
18 december 2016 |
Licens til Swim Team Taastrup - VATCPH |
Udskriftstidspunkt |
16:46 |
|
Resultat Løb 35 (Finaler) - Med point og mellemtider
Resultat Løb 35 (Finaler) - Med point og mellemtider |
|
|
Stævne navn |
DM for Hold - Svømmeligaen |
|
Udskriftsdato |
18 december 2016 |
|
|
Stævne by |
Bellahøj, København |
|
Udskriftstidspunkt |
16:53 |
|
|
Arrangør |
VAT CPH & Dansk Svømmeunion |
|
|
|
|
|
Bassin |
25m |
|
|
|
|
|
Stævne dato |
17 december 2016 |
|
|
|
|
|
|
Løb 35, 50m Frisvømning Herrer, Finaler |
Europarekord Senior: Florent Manaudou (1990) 20.26 2014-12-05 |
Nordisk Rekord Senior: Stefan Nystrand (1981) 20.70 2009-11-15 |
Dansk Rekord Senior: Jakob S. Andkjær (1985) 21.26 2009-12-13 |
Dansk Rekord Junior: Magnus Westermann (1995) 22.25 2012-12-02 |
|
|
Oprettet af WinGrodan 1.25.10 |
Udskriftsdato |
18 december 2016 |
Licens til Swim Team Taastrup - VATCPH |
Udskriftstidspunkt |
16:53 |
|
Resultat Løb 36 (Finaler) - Med point og mellemtider
Resultat Løb 36 (Finaler) - Med point og mellemtider |
|
|
Stævne navn |
DM for Hold - Svømmeligaen |
|
Udskriftsdato |
18 december 2016 |
|
|
Stævne by |
Bellahøj, København |
|
Udskriftstidspunkt |
16:59 |
|
|
Arrangør |
VAT CPH & Dansk Svømmeunion |
|
|
|
|
|
Bassin |
25m |
|
|
|
|
|
Stævne dato |
17 december 2016 |
|
|
|
|
|
|
Løb 36, 50m Frisvømning Damer, Finaler |
Europarekord Senior: Ranomi Kromowidjojo (1990) 23.24 2015-12-12 |
Nordisk Rekord Senior: Therese Alshammar (1977) 23.27 2009-11-21 |
Dansk Rekord Senior: Jeanette Ottesen (1987) 23.49 2015-12-12 |
Dansk Rekord Junior: Julie Kepp Jensen (2000) 24.76 2016-12-11 |
|
|
Oprettet af WinGrodan 1.25.10 |
Udskriftsdato |
18 december 2016 |
Licens til Swim Team Taastrup - VATCPH |
Udskriftstidspunkt |
16:59 |
|
Resultat Løb 37 (Finaler) - Med point og mellemtider
Resultat Løb 37 (Finaler) - Med point og mellemtider |
|
|
Stævne navn |
DM for Hold - Svømmeligaen |
|
Udskriftsdato |
18 december 2016 |
|
|
Stævne by |
Bellahøj, København |
|
Udskriftstidspunkt |
17:56 |
|
|
Arrangør |
VAT CPH & Dansk Svømmeunion |
|
|
|
|
|
Bassin |
25m |
|
|
|
|
|
Stævne dato |
17 december 2016 |
|
|
|
|
|
|
Løb 37, 1500m Frisvømning Herrer, Finaler |
Europarekord Senior: Gregorio Paltrinirri (1994) 14:08.06 2015-12-04 |
Nordisk Rekord Senior: Henrik Christiansen (1996) 14:23.60 2015-12-04 |
Dansk Rekord Senior: Mads Glæsner (1988) 14:26.74 2009-12-12 |
Dansk Rekord Junior: Mads Glæsner (1988) 14:50.72 2006-10-28 |
|
|
Plac. |
Navn |
Født |
Point |
FINA |
100m |
200m |
300m |
400m |
Opnået |
Status |
|
Klub |
Anmtid |
|
Code |
500m |
600m |
700m |
800m |
|
|
|
|
|
|
|
900m |
1000m |
1100m |
1200m |
|
|
|
|
|
|
|
1300m |
1400m |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Anton Ørskov Ipsen |
1994 |
|
906 |
57.32 |
1:56.72 |
2:56.08 |
3:54.94 |
14:36.28 |
|
|
Sigma Swim |
59:59.03 |
|
|
4:53.73 |
5:52.46 |
6:51.17 |
7:49.68 |
|
|
|
|
|
|
|
8:48.26 |
9:46.90 |
10:45.28 |
11:43.45 |
|
|
|
|
|
|
|
12:41.72 |
13:40.43 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
Pál Joensen |
1990 |
|
795 |
57.87 |
1:59.11 |
3:00.16 |
4:01.36 |
15:15.15 |
|
|
Aalborg Svømmeklub |
59:59.04 |
|
|
5:02.26 |
6:03.06 |
7:04.03 |
8:05.78 |
|
|
|
|
|
|
|
9:07.53 |
10:08.96 |
11:10.38 |
12:11.90 |
|
|
|
|
|
|
|
13:13.74 |
14:15.40 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
3 |
Óli Mortensen |
1996 |
|
782 |
1:00.02 |
2:02.34 |
3:04.45 |
4:06.65 |
15:20.33 |
|
|
Hovedstadens Svømmeklub |
59:59.03 |
|
|
5:08.46 |
6:10.26 |
7:12.09 |
8:13.84 |
|
|
|
|
|
|
|
9:15.18 |
10:16.22 |
11:17.33 |
12:18.45 |
|
|
|
|
|
|
|
13:19.62 |
14:21.01 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
4 |
Mads Midtbøll |
1998 |
|
735 |
57.95 |
1:59.97 |
3:03.00 |
4:06.53 |
15:39.37 |
|
|
Svømmeklubben Kvik, Kastrup |
59:59.04 |
|
|
5:10.21 |
6:14.29 |
7:18.27 |
8:21.52 |
|
|
|
|
|
|
|
9:24.44 |
10:27.19 |
11:29.57 |
12:31.81 |
|
|
|
|
|
|
|
13:34.46 |
14:37.80 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
5 |
Søren Villumsen |
1998 |
|
727 |
58.01 |
1:59.84 |
3:02.86 |
4:05.03 |
15:43.01 |
|
|
Aalborg Svømmeklub |
59:59.03 |
|
|
5:08.06 |
6:11.06 |
7:14.33 |
8:18.70 |
|
|
|
|
|
|
|
9:22.84 |
10:26.43 |
11:30.02 |
12:34.04 |
|
|
|
|
|
|
|
13:37.32 |
14:40.80 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
6 |
Andreas Mårtensson |
1997 |
|
726 |
57.15 |
1:58.67 |
3:00.54 |
4:03.60 |
15:43.28 |
|
|
Sigma Swim |
59:59.04 |
|
|
5:06.64 |
6:09.70 |
7:13.42 |
8:16.88 |
|
|
|
|
|
|
|
9:20.47 |
10:24.05 |
11:27.56 |
12:32.02 |
|
|
|
|
|
|
|
13:36.53 |
14:40.06 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
7 |
Alexander Wildenschild |
1997 |
|
723 |
1:00.00 |
2:03.22 |
3:06.16 |
4:09.50 |
15:44.47 |
|
|
Esbjerg Svømmeklub |
59:59.04 |
|
|
5:12.48 |
6:15.68 |
7:19.02 |
8:22.37 |
|
|
|
|
|
|
|
9:25.49 |
10:28.73 |
11:31.85 |
12:35.48 |
|
|
|
|
|
|
|
13:39.10 |
14:42.75 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
8 |
Andreas Vestergaard |
1999 |
|
715 |
59.07 |
2:02.28 |
3:05.42 |
4:08.40 |
15:48.22 |
|
|
Hovedstadens Svømmeklub |
59:59.04 |
|
|
5:12.38 |
6:15.93 |
7:19.19 |
8:23.29 |
|
|
|
|
|
|
|
9:26.62 |
10:29.84 |
11:33.24 |
12:36.30 |
|
|
|
|
|
|
|
13:40.72 |
14:45.36 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
9 |
Lukas Storm |
1999 |
|
703 |
58.53 |
2:00.69 |
3:03.46 |
4:06.08 |
15:53.68 |
|
|
Svømmeklubben Kvik, Kastrup |
59:59.03 |
|
|
5:09.21 |
6:12.79 |
7:16.46 |
8:20.50 |
|
|
|
|
|
|
|
9:24.85 |
10:29.33 |
11:33.44 |
12:38.16 |
|
|
|
|
|
|
|
13:43.58 |
14:48.99 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
10 |
Simon Lundby Pedersen |
1998 |
|
683 |
59.18 |
2:02.65 |
3:06.68 |
4:10.46 |
16:02.86 |
|
|
Esbjerg Svømmeklub |
59:59.03 |
|
|
5:15.09 |
6:19.48 |
7:24.00 |
8:28.40 |
|
|
|
|
|
|
|
9:33.59 |
10:39.11 |
11:44.05 |
12:49.17 |
|
|
|
|
|
|
|
13:53.96 |
14:59.77 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
11 |
Arthur Dalén Ellegaard |
2001 |
|
679 |
59.82 |
2:04.89 |
3:09.67 |
4:14.85 |
16:04.47 |
|
|
Lyngby Svømmeklub |
59:59.04 |
|
|
5:20.50 |
6:25.90 |
7:30.33 |
8:35.48 |
|
|
|
|
|
|
|
9:40.30 |
10:45.53 |
11:49.76 |
12:54.49 |
|
|
|
|
|
|
|
13:58.79 |
15:02.60 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
12 |
Peter Mandrup Madsen |
1997 |
|
675 |
59.64 |
2:04.18 |
3:08.60 |
4:13.16 |
16:06.70 |
|
|
Agfs Svømmeafdeling |
59:59.03 |
|
|
5:18.05 |
6:23.03 |
7:27.71 |
8:32.54 |
|
|
|
|
|
|
|
9:37.20 |
10:42.40 |
11:46.78 |
12:52.13 |
|
|
|
|
|
|
|
13:57.40 |
15:02.11 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
13 |
Mads Ørsted Nielsen |
1999 |
|
637 |
59.45 |
2:03.61 |
3:09.22 |
4:15.27 |
16:25.29 |
|
|
VAT Copenhagen |
59:59.04 |
|
|
5:21.30 |
6:27.69 |
7:33.80 |
8:40.30 |
|
|
|
|
|
|
|
9:46.96 |
10:53.55 |
12:00.48 |
13:07.39 |
|
|
|
|
|
|
|
14:13.69 |
15:20.35 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
14 |
Oliver Berggren Smidt |
1997 |
|
593 |
1:02.80 |
2:09.29 |
3:15.81 |
4:22.47 |
16:49.37 |
|
|
Lyngby Svømmeklub |
59:59.03 |
|
|
5:29.83 |
6:36.97 |
7:44.48 |
8:52.07 |
|
|
|
|
|
|
|
10:00.20 |
11:08.33 |
12:16.83 |
13:25.10 |
|
|
|
|
|
|
|
14:34.08 |
15:41.97 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
15 |
August Stamp Kirkeby |
1999 |
|
580 |
1:00.94 |
2:07.92 |
3:15.04 |
4:22.45 |
16:56.89 |
|
|
Agfs Svømmeafdeling |
59:59.04 |
|
|
5:30.09 |
6:38.18 |
7:47.01 |
8:55.50 |
|
|
|
|
|
|
|
10:03.72 |
11:13.02 |
12:22.12 |
13:31.58 |
|
|
|
|
|
|
|
14:40.99 |
15:49.65 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
16 |
Alexander Rendlev |
2001 |
|
561 |
1:02.26 |
2:08.94 |
3:16.22 |
4:23.81 |
17:07.69 |
|
|
VAT Copenhagen |
59:59.03 |
|
|
5:32.06 |
6:40.29 |
7:49.14 |
8:58.63 |
|
|
|
|
|
|
|
10:07.84 |
11:17.13 |
12:26.78 |
13:36.92 |
|
|
|
|
|
|
|
14:47.33 |
15:57.84 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
17 |
Scott Steenberg |
2000 |
|
480 |
1:06.55 |
2:17.63 |
3:29.73 |
4:41.83 |
18:02.88 |
|
|
Farum Svømmeklub |
59:59.04 |
|
|
5:54.34 |
7:07.40 |
8:20.40 |
9:33.73 |
|
|
|
|
|
|
|
10:47.04 |
12:00.53 |
13:14.09 |
14:27.67 |
|
|
|
|
|
|
|
15:40.26 |
16:52.24 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Oprettet af WinGrodan 1.25.10 |
Udskriftsdato |
18 december 2016 |
Licens til Swim Team Taastrup - VATCPH |
Udskriftstidspunkt |
17:56 |
|
Resultat Løb 38 (Finaler) - Med point og mellemtider
Resultat Løb 38 (Finaler) - Med point og mellemtider |
|
|
Stævne navn |
DM for Hold - Svømmeligaen |
|
Udskriftsdato |
18 december 2016 |
|
|
Stævne by |
Bellahøj, København |
|
Udskriftstidspunkt |
18:33 |
|
|
Arrangør |
VAT CPH & Dansk Svømmeunion |
|
|
|
|
|
Bassin |
25m |
|
|
|
|
|
Stævne dato |
17 december 2016 |
|
|
|
|
|
|
Løb 38, 800m Frisvømning Damer, Finaler |
Europarekord Senior: Mireia Belmonte Garcia (1990) 7:59.34 2013-08-10 |
Nordisk Rekord Senior: Lotte Friis (1988) 8:04.61 2009-11-14 |
Dansk Rekord Senior: Lotte Friis (1988) 8:04.61 2009-11-14 |
Dansk Rekord Junior: Lotte Friis (1988) 8:22.38 2004-12-10 |
|
|
Plac. |
Navn |
Født |
Point |
FINA |
100m |
200m |
300m |
400m |
Opnået |
Status |
|
Klub |
Anmtid |
|
Code |
500m |
600m |
700m |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Anna Boutrup |
1998 |
|
773 |
1:03.39 |
2:09.76 |
3:15.40 |
4:21.36 |
8:42.28 |
|
|
Sigma Swim |
59:59.03 |
|
|
5:26.68 |
6:32.23 |
7:37.98 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
Lisa Steen Duus |
1997 |
|
755 |
1:02.64 |
2:09.13 |
3:15.94 |
4:22.91 |
8:46.40 |
|
|
Sigma Swim |
59:59.04 |
|
|
5:29.21 |
6:35.68 |
7:41.68 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
3 |
Ida Schütt |
1996 |
|
746 |
1:04.31 |
2:11.01 |
3:17.59 |
4:24.55 |
8:48.43 |
|
|
Svømmeklubben Kvik, Kastrup |
59:59.03 |
|
|
5:30.83 |
6:37.46 |
7:43.73 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
4 |
Louise Bach Andersen |
2001 |
|
744 |
1:02.53 |
2:07.47 |
3:12.88 |
4:19.19 |
8:48.88 |
|
|
Aalborg Svømmeklub |
59:59.03 |
|
|
5:26.28 |
6:34.39 |
7:42.51 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
5 |
Josephine Holm |
1999 |
|
729 |
1:02.77 |
2:08.82 |
3:14.87 |
4:21.27 |
8:52.57 |
|
|
Svømmeklubben Kvik, Kastrup |
59:59.04 |
|
|
5:27.47 |
6:35.79 |
7:45.28 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
6 |
Emma Wael |
1993 |
|
727 |
1:03.11 |
2:09.81 |
3:17.10 |
4:25.01 |
8:53.04 |
|
|
VAT Copenhagen |
59:59.04 |
|
|
5:31.77 |
6:39.61 |
7:47.02 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
7 |
Klara Reeh |
1999 |
|
710 |
1:03.22 |
2:09.97 |
3:17.90 |
4:25.71 |
8:57.14 |
|
|
Lyngby Svømmeklub |
59:59.04 |
|
|
5:33.56 |
6:41.55 |
7:49.85 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
8 |
Line Jørgensen Bruun |
1995 |
|
708 |
1:04.84 |
2:11.16 |
3:17.67 |
4:24.22 |
8:57.70 |
|
|
Aalborg Svømmeklub |
59:59.04 |
|
|
5:31.03 |
6:38.94 |
7:47.78 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
9 |
Alberte M Hansen |
2000 |
|
688 |
1:04.83 |
2:13.99 |
3:22.52 |
4:31.38 |
9:02.97 |
|
|
VAT Copenhagen |
59:59.03 |
|
|
5:39.44 |
6:48.03 |
7:56.29 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
10 |
Anna Brandt Nielsen |
1998 |
|
677 |
1:03.85 |
2:10.96 |
3:19.03 |
4:28.28 |
9:05.64 |
|
|
Lyngby Svømmeklub |
59:59.03 |
|
|
5:37.69 |
6:47.84 |
7:57.51 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
11 |
Josefine Strand Nielsen |
2000 |
|
669 |
1:05.28 |
2:13.99 |
3:21.94 |
4:30.62 |
9:07.96 |
|
|
Hovedstadens Svømmeklub |
59:59.03 |
|
|
5:38.62 |
6:48.22 |
7:58.24 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
12 |
Shanna Armstrong |
1998 |
|
634 |
1:05.04 |
2:14.27 |
3:25.19 |
4:35.43 |
9:17.76 |
|
|
Esbjerg Svømmeklub |
59:59.04 |
|
|
5:46.29 |
6:57.33 |
8:08.17 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
13 |
Emma Maagøe |
1999 |
|
612 |
1:08.91 |
2:20.32 |
3:31.36 |
4:42.19 |
9:24.42 |
|
|
Hovedstadens Svømmeklub |
59:59.04 |
|
|
5:52.38 |
7:03.07 |
8:15.04 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
14 |
Matilde Kjeldsen |
1999 |
|
569 |
1:09.28 |
2:22.63 |
3:37.00 |
4:49.77 |
9:38.38 |
|
|
Agfs Svømmeafdeling |
59:59.04 |
|
|
6:01.63 |
7:14.05 |
8:26.80 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
15 |
Josefine Bladt Wichmann |
2000 |
|
514 |
1:09.71 |
2:25.06 |
3:40.83 |
4:56.37 |
9:58.03 |
|
|
Agfs Svømmeafdeling |
59:59.03 |
|
|
6:11.30 |
7:26.56 |
8:42.37 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
16 |
Nanette Nikolajsen |
2000 |
|
469 |
1:10.29 |
2:24.98 |
3:40.39 |
4:57.75 |
10:16.87 |
|
|
Esbjerg Svømmeklub |
59:59.03 |
|
|
6:16.35 |
7:36.83 |
8:57.39 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Oprettet af WinGrodan 1.25.10 |
Udskriftsdato |
18 december 2016 |
Licens til Swim Team Taastrup - VATCPH |
Udskriftstidspunkt |
18:33 |
|
Resultat Løb 39 (Finaler) - Med point og mellemtider
Resultat Løb 39 (Finaler) - Med point og mellemtider |
|
|
Stævne navn |
DM for Hold - Svømmeligaen |
|
Udskriftsdato |
18 december 2016 |
|
|
Stævne by |
Bellahøj, København |
|
Udskriftstidspunkt |
18:43 |
|
|
Arrangør |
VAT CPH & Dansk Svømmeunion |
|
|
|
|
|
Bassin |
25m |
|
|
|
|
|
Stævne dato |
17 december 2016 |
|
|
|
|
|
|
Løb 39, 4X100m Frisvømning Herrer, Finaler |
Europarekord Senior: Frankrig (1900) 3:03.78 2014-12-03 |
Nordisk Rekord Senior: SK Neptun, Stockholm (1900) 3:09.53 2009-11-26 |
Dansk Rekord Senior: Farum Guns (1900) 3:15.10 2016-11-18 |
Dansk Rekord Junior: Esbjerg drenge (1900) 3:20.74 2016-04-19 |
|
|
Oprettet af WinGrodan 1.25.10 |
Udskriftsdato |
18 december 2016 |
Licens til Swim Team Taastrup - VATCPH |
Udskriftstidspunkt |
18:43 |
|
Resultat Løb 40 (Finaler) - Med point og mellemtider
Resultat Løb 40 (Finaler) - Med point og mellemtider |
|
|
Stævne navn |
DM for Hold - Svømmeligaen |
|
Udskriftsdato |
18 december 2016 |
|
|
Stævne by |
Bellahøj, København |
|
Udskriftstidspunkt |
18:57 |
|
|
Arrangør |
VAT CPH & Dansk Svømmeunion |
|
|
|
|
|
Bassin |
25m |
|
|
|
|
|
Stævne dato |
17 december 2016 |
|
|
|
|
|
|
Løb 40, 4X100m Frisvømning Damer, Finaler |
Europarekord Senior: Holland (1900) 3:26.53 2014-12-05 |
Nordisk Rekord Senior: DEN (1900) 3:29.86 2014-12-05 |
Dansk Rekord Senior: Lyngby Damer (1900) 3:38.94 2014-04-06 |
Dansk Rekord Junior: KVIK Kastrup (1900) 3:46.63 2009-12-09 |
|
|
Oprettet af WinGrodan 1.25.10 |
Udskriftsdato |
18 december 2016 |
Licens til Swim Team Taastrup - VATCPH |
Udskriftstidspunkt |
18:57 |
|