2020-02-28   07:18:04
Välj tävling:

Välj språk:
Swedish English Denmark Finland

Resultat för Västerås Meet 2017

Nedan visas alla resultat från tävlingen uppdelade per tävlingspass.

Resultat Gren 1 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider
Resultat Gren 1 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider 
 
  Tävling  Västerås Meet 2017    Utskriftsdatum  25 mars 2017   
  Tävlingsort  Västerås    Utskriftstid  09:31   
  Arrangör  Västerås Simsällskap         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  25 mars 2017         
 
 
Gren 1, 100m Bröstsim Damer, Finaler 14 år och yngre 
Sponsor: Kansliet AB 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Smilla Malm  2003    576  36.85        1:17.33   
  Täby Sim  1:14.56                 
                     
Tuva Björkén  2003    548  36.44        1:18.59   
  Väsby Simsällskap  1:14.44                 
                     
Jennifer Nyblom  2003    533  36.43        1:19.35   
  Väsby Simsällskap  1:20.17                 
                     
Vilma Lindberg  2004    521  37.44        1:19.95   
  Södertälje Simsällskap  1:15.20                 
                     
Moa Arvehed  2003    519  38.32        1:20.03   
  Järfälla Simsällskap  1:21.44                 
                     
Elin Peng  2003    513  37.40        1:20.35   
  Väsby Simsällskap  1:14.37                 
                     
Michelle Wissinger  2004    502  37.47        1:20.92   
  Väsby Simsällskap  1:17.77                 
                     
Saga Boråker  2004    496  38.37        1:21.25   
  Sandvikens Sim och Hoppklubb  1:21.36                 
                     
Ingrid Franks  2003    492  37.23        1:21.50   
  Täby Sim  1:15.85                 
                     
10  Louise Haglöv  2003    469  37.30        1:22.81   
  Borlänge Simsällskap  1:20.53                 
                     
11  Elvira Mörtstrand  2003    460  39.17        1:23.32   
  Västerås Simsällskap  1:19.85                 
                     
12  Hanna Åkerman  2004    454  38.88        1:23.70   
  Väsby Simsällskap  1:19.88                 
                     
13  Lisa Nystrand  2006    451  40.14        1:23.85   
  Sala Simsällskap  1:23.46                 
                     
14  Josefine Iwarson  2003    448  39.20        1:24.05   
  Järfälla Simsällskap  1:20.26                 
                     
15  Izabelle Lindberg  2003    437  39.46        1:24.78   
  Täby Sim  1:20.40                 
                     
16  Felicia Rogell  2003    432  40.11        1:25.09   
  Västerås Simsällskap  1:23.09                 
                     
17  Roya Tittelbach  2003    420  40.15        1:25.92   
  Väsby Simsällskap  1:25.83                 
                     
18  Ive Fröman  2003    407  40.58        1:26.78   
  Upsala Simsällskap  1:26.65                 
                     
19  Matilda Olausson  2004    399  41.25        1:27.35   
  Simklubben Ena  1:23.94                 
                     
20  Tea Angerfelt  2004    398  41.27        1:27.46   
  Tyresö Simsällskap  1:22.56                 
                     
21  Hanna Degerlund  2004    394  40.58        1:27.75   
  Västerås Simsällskap  1:24.43                 
                     
22  Isabelle Johansson  2005    393  41.32        1:27.79   
  Karlskoga Simförening  1:33.63                 
                     
23  Elin Lindqvist  2004    392  41.25        1:27.90   
  Järfälla Simsällskap  1:23.09                 
                     
24  Tove Pettersson  2004    383  41.51        1:28.54   
  Väsby Simsällskap  1:25.21                 
                     
25  Ioanna Tsirona  2004    381  41.17        1:28.76   
  Järfälla Simsällskap  1:23.89                 
                     
26  Anna Krysén  2003    378  41.79        1:28.99   
  Ludvika Simsällskap  1:22.89                 
                     
27  Linnea Mattila  2003    360  41.68        1:30.43   
  Järfälla Simsällskap  1:30.52                 
                     
28  Rebecca Policastro  2003    359  41.83        1:30.46   
  Järfälla Simsällskap  1:24.01                 
                     
29  Sofia Högdin  2004    357  43.39        1:30.68   
  Upsala Simsällskap  1:28.95                 
                     
30  Vera Hermansson  2003    356  41.91        1:30.79   
  Upsala Simsällskap  1:27.34                 
                     
31  Amelie Muhr  2003    338  44.07        1:32.37   
  Västerås Simsällskap  1:28.54                 
                     
32  Matilda Holmström  2005    337  43.26        1:32.38   
  Upsala Simsällskap  1:35.95                 
                     
33  Astrid Engström  2004    331  43.21        1:32.98   
  Västerås Simsällskap  1:33.99                 
                     
33  Linnea Bergqvist  2003    331  42.90        1:32.98   
  Upsala Simsällskap  1:30.18                 
                     
35  Amanda Takala  2004    330  43.13        1:33.12   
  Väsby Simsällskap  1:33.43                 
                     
36  Linnea Zetterlund  2003    328  43.92        1:33.25   
  Järfälla Simsällskap  1:29.47                 
                     
37  Filippa Lindskog  2004    328  41.67        1:33.28   
  Skuru Idrottsklubb  1:25.38                 
                     
38  Klara Hjalt  2003    325  44.11        1:33.56   
  Skuru Idrottsklubb  1:32.72                 
                     
39  Matilda Lindgren  2004    325  42.92        1:33.57   
  Västerås Simsällskap  1:29.83                 
                     
40  Filippa Sjöholm Sundström  2003    320  43.05        1:34.02   
  Örebro Simallians  1:32.62                 
                     
41  Klara Pettersson  2004    319  43.93        1:34.16   
  Upsala Simsällskap  1:35.54                 
                     
42  Alma Bergqvist  2005    312  45.51        1:34.80   
  Upsala Simsällskap  1:37.28                 
                     
43  Filippa Tottie-Håkansson  2003    306  45.05        1:35.45   
  Tyresö Simsällskap  1:29.86                 
                     
44  Lisa Vinger  2003    306  44.63        1:35.47   
  Södertälje Simsällskap  1:33.64                 
                     
45  Malvina Walldén  2005    304  44.12        1:35.62   
  Simklubben Ena  1:31.13                 
                     
46  Elin Furingsten  2004    302  45.18        1:35.85   
  Skuru Idrottsklubb  1:32.83                 
                     
47  Lisen Myrelid  2005    295  45.51        1:36.63   
  Upsala Simsällskap  1:37.26                 
                     
48  Josefin Andersson  2003    288  44.78        1:37.34   
  Järfälla Simsällskap  1:30.31                 
                     
49  Sofia Tossavainen  2005    280  44.72        1:38.25   
  Södertälje Simsällskap  1:32.25                 
                     
50  Elina Lejonqvist  2004    274  46.91        1:39.05   
  Järfälla Simsällskap  1:37.17                 
                     
51  Alicia Budden  2004    272  46.15        1:39.21   
  Simklubben Ena  1:34.34                 
                     
52  Lovisa Fantenberg  2004    270  45.58        1:39.44   
  Väsby Simsällskap  1:31.24                 
                     
53  Moa Hammarbäck  2003    270  46.64        1:39.55   
  Karlskoga Simförening  1:33.91                 
                     
54  Alice Bergström  2004    268  48.88        1:39.79   
  Karlskoga Simförening  1:34.30                 
                     
55  Moa Nyblom  2005    262  45.32        1:40.55   
  Väsby Simsällskap  1:32.77                 
                     
Olivia Svensson  2003              DNS   
  Väsby Simsällskap  1:37.09                 
                     
 
Gren 1, 100m Bröstsim Damer, Finaler 15 år 
Sponsor: Kansliet AB 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Filippa Sterling  2002    610  35.43        1:15.86   
  Västerås Simsällskap  1:15.39                 
                     
Embla Börjesson  2002    589  36.20        1:16.75   
  Täby Sim  1:14.10                 
                     
Edith Jernstedt  2002    517  37.91        1:20.15   
  Västerås Simsällskap  1:19.77                 
                     
Adelina Walldén  2002    508  38.67        1:20.60   
  Simklubben Ena  1:16.83                 
                     
Louise Larsson  2002    500  37.99        1:21.07   
  Järfälla Simsällskap  1:21.48                 
                     
Ella Arrhén Andersson  2002    486  37.58        1:21.83   
  Järfälla Simsällskap  1:16.53                 
                     
Matilda Lantz  2002    466  39.34        1:22.96   
  Upsala Simsällskap  1:18.80                 
                     
Carolina Jonsson  2002    458  38.21        1:23.44   
  Södertälje Simsällskap  1:16.94                 
                     
Edith Engström  2002    435  40.18        1:24.89   
  Västerås Simsällskap  1:25.82                 
                     
10  Nelly Antlöv  2002    434  39.89        1:24.96   
  Falu Simsällskap  1:20.92                 
                     
11  Tora Hansson  2002    434  40.27        1:24.97   
  Skuru Idrottsklubb  1:18.95                 
                     
12  Nadia Welin-Berger  2002    417  39.98        1:26.12   
  Södertälje Simsällskap  1:18.30                 
                     
13  Sofia Björkman  2002    382  41.82        1:28.63   
  Tyresö Simsällskap  1:30.41                 
                     
14  Jennifer Titus  2002    379  41.11        1:28.86   
  Örebro Simallians  1:20.55                 
                     
15  Emma Parsons  2002    369  43.03        1:29.69   
  Tyresö Simsällskap  1:29.07                 
                     
16  Anna Frisk Garcia  2002    358  41.82        1:30.55   
  Väsby Simsällskap  1:25.62                 
                     
17  Lina Rehnman  2002    357  43.14        1:30.70   
  Västerås Simsällskap  1:25.49                 
                     
18  Emmy Barmark Jardelid  2002    350  42.60        1:31.26   
  Väsby Simsällskap  1:29.37                 
                     
19  Ebba Stromberg  2002    345  43.29        1:31.69   
  Väsby Simsällskap  1:27.13                 
                     
20  Elsa Bylin  2002    331  44.07        1:32.96   
  Örebro Simallians  1:32.34                 
                     
21  Therese Taflin Jäghult  2002    309  43.63        1:35.12   
  Väsby Simsällskap  1:30.14                 
                     
22  Felicia Granberg  2002    295  44.15        1:36.62   
  Järfälla Simsällskap  1:31.38                 
                     
23  Stina Andersson  2002    286  45.09        1:37.63   
  Karlskoga Simförening  1:32.31                 
                     
24  Emma Stråhle  2002    283  45.68        1:37.90   
  Tyresö Simsällskap  1:31.33                 
                     
25  Matilda Ek  2002    278  46.26        1:38.54   
  Karlskoga Simförening  1:34.33                 
                     
 
Gren 1, 100m Bröstsim Damer, Finaler 16 - 17 år 
Sponsor: Kansliet AB 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Hannah Brunzell  2001    738  32.97        1:11.20   
  Västerås Simsällskap  1:07.63                 
                     
Malin Eklund  2001    651  34.76        1:14.23   
  Västerås Simsällskap  1:14.35                 
                     
Julia Björkén  2001    563  37.23        1:17.90   
  Väsby Simsällskap  1:11.77                 
                     
Agnes Humling  2000    519  37.27        1:20.04   
  Sandvikens Sim och Hoppklubb  1:16.30                 
                     
Michelle Berntsson  2000    518  37.19        1:20.10   
  Väsby Simsällskap  1:14.84                 
                     
Johanna Persson  2001    484  38.45        1:21.91   
  Täby Sim  1:18.21                 
                     
Solène Arnou  2000    477  38.89        1:22.32   
  Södertälje Simsällskap  1:17.19                 
                     
Tilde Levander  2000    438  40.66        1:24.71   
  Järfälla Simsällskap  1:21.58                 
                     
Julia Franks  2000    437  38.69        1:24.77   
  Täby Sim  1:15.28                 
                     
10  Maria Tavemark  2001    427  40.16        1:25.44   
  Täby Sim  1:21.79                 
                     
11  Moa Holmström  2001    426  38.00        1:25.51   
  Ludvika Simsällskap  1:16.21                 
                     
12  Saga Grandelius  2001    423  40.36        1:25.70   
  Karlskoga Simförening  1:21.34                 
                     
13  Cecilia Rudqvist  2001    418  41.22        1:26.02   
  Deje Simsällskap  1:21.67                 
                     
14  Matilda Pfeiff  2001    408  41.04        1:26.75   
  Väsby Simsällskap  1:21.11                 
                     
15  Ellen Eriksson  2001    405  40.25        1:26.97   
  Hallsberg Kumla Simklubb  1:23.10                 
                     
16  Jeanna Wiell  2001    399  40.50        1:27.38   
  Upsala Simsällskap  1:24.67                 
                     
17  Linnea Wall  2001    395  40.23        1:27.70   
  Järfälla Simsällskap  1:21.66                 
                     
18  Alexandra Kinell  2000    388  40.44        1:28.18   
  Karlskoga Simförening  1:22.37                 
                     
19  Emma Waara  2000    377  42.88        1:29.05   
  Karlskoga Simförening  1:24.51                 
                     
20  Ebba Rydberg  2001    368  42.58        1:29.79   
  Västerås Simsällskap  1:24.39                 
                     
21  Sanna Lekberg  2001    338  43.08        1:32.30   
  Karlskoga Simförening  1:26.56                 
                     
 
Gren 1, 100m Bröstsim Damer, Finaler 18 år och äldre 
Sponsor: Kansliet AB 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Alexandra Nilsson  1998    641  34.05        1:14.61   
  Simklubben Neptun  1:10.49                 
                     
Sophia Norén  1998    633  35.28        1:14.94   
  Solna Sundbyberg SS 04  1:12.37                 
                     
Mikaela Bergh  1999    588  35.73        1:16.79   
  Täby Sim  1:13.26                 
                     
Julia Thurfjell  1994    581  36.18        1:17.09   
  Tyresö Simsällskap  1:10.61                 
                     
Rebecka Gustafsson  1998    561  37.04        1:18.02   
  Södertälje Simsällskap  1:16.44                 
                     
Andréa Persson  1999    547  36.05        1:18.68   
  Västerås Simsällskap  1:13.77                 
                     
Maja Fredriksson  1999    543  37.01        1:18.83   
  Ludvika Simsällskap  1:13.34                 
                     
Rebecca Höglind  1998    467  38.65        1:22.93   
  Solna Sundbyberg SS 04  1:19.91                 
                     
Elin Waara  1997    465  39.34        1:23.04   
  Karlskoga Simförening  1:20.00                 
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.25.10  Utskriftsdatum  25 mars 2017 
Licensierad till: Västerås Simsällskap  Utskriftstid  09:31 
 
Resultat Gren 2 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider
Resultat Gren 2 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider 
 
  Tävling  Västerås Meet 2017    Utskriftsdatum  25 mars 2017   
  Tävlingsort  Västerås    Utskriftstid  09:54   
  Arrangör  Västerås Simsällskap         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  25 mars 2017         
 
 
Gren 2, 100m Fjärilsim Herrar, Finaler 14 år och yngre 
Sponsor: Human movment 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Mikael Söderberg  2003    457  30.23        1:04.67   
  Upsala Simsällskap  1:04.63                 
                     
Erik Lööw  2003    397  31.04        1:07.78   
  Södertälje Simsällskap  1:05.16                 
                     
Lukas Malmström  2003    391  30.87        1:08.09   
  Skuru Idrottsklubb  1:07.24                 
                     
Theo Oerther  2003    357  32.11        1:10.22   
  Södertälje Simsällskap  1:09.54                 
                     
Isac Rune  2003    331  33.47        1:12.00   
  Täby Sim  1:10.68                 
                     
Simon Lörinc  2003    316  33.09        1:13.07   
  Täby Sim  1:11.62                 
                     
Erik Åstrand  2003    311  32.84        1:13.50   
  Täby Sim  1:09.83                 
                     
Kevin Rathnasiri  2003    295  34.31        1:14.78   
  Väsby Simsällskap  1:12.69                 
                     
Lucas Sterling  2004    290  33.91        1:15.19   
  Västerås Simsällskap  1:11.59                 
                     
10  William Malmborg  2003    283  32.55        1:15.81   
  Väsby Simsällskap  1:13.09                 
                     
11  Linus Areblad  2004    272  35.29        1:16.81   
  Väsby Simsällskap  1:13.13                 
                     
12  Erik Bergman  2004    263  35.75        1:17.70   
  Väsby Simsällskap  1:17.61                 
                     
13  Nils Malmberg  2004    243  35.12        1:19.79   
  Järfälla Simsällskap  1:15.26                 
                     
14  Johan Thormé Rova  2004    241  36.54        1:20.03   
  Södertälje Simsällskap  1:18.61                 
                     
15  Marcus Nykvist  2004    230  35.63        1:21.25   
  Järfälla Simsällskap  1:17.73                 
                     
16  Sid Lundgren  2003    218  38.27        1:22.71   
  Järfälla Simsällskap  1:19.31                 
                     
17  Daniel Ruijs  2004    191  38.60        1:26.47   
  Borlänge Simsällskap  1:27.62                 
                     
18  Lucas Humling  2005    183  40.19        1:27.62   
  Sandvikens Sim och Hoppklubb  1:22.02                 
                     
19  Oskar Högqvist  2003    175  41.94        1:29.02   
  Karlskoga Simförening  1:27.55                 
                     
20  Lukas Höglund  2004    173  41.55        1:29.35   
  Upsala Simsällskap  1:31.22                 
                     
21  Oskar Andersson  2003    166  42.85        1:30.62   
  Upsala Simsällskap  1:30.59                 
                     
22  Gustav Sartor  2003    156  40.19        1:32.48   
  Skuru Idrottsklubb  1:28.51                 
                     
23  William Rismyhr  2004    153  41.96        1:33.10   
  Upsala Simsällskap  1:33.87                 
                     
24  Adam Feki  2005    147  42.42        1:34.34   
  Säffle Simsällskap  1:31.47                 
                     
25  Malte Franzén  2007    116  45.15        1:41.99   
  Upsala Simsällskap  1:44.00                 
                     
Felix Mårvad  2003              DSQ   
  Sala Simsällskap  1:31.74                 
                     
 
Gren 2, 100m Fjärilsim Herrar, Finaler 15 år 
Sponsor: Human movment 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Marcus Johnsson  2002    480  29.13        1:03.62   
  Sala Simsällskap  1:00.42                 
                     
Christopher Lindholm  2002    479  29.74        1:03.63   
  Väsby Simsällskap  1:03.41                 
                     
Edwin Nystrand  2002    462  30.29        1:04.44   
  Sala Simsällskap  1:04.25                 
                     
Lukas Roosmark  2002    426  31.27        1:06.18   
  Täby Sim  1:06.91                 
                     
Axel Flykt-Rosén  2002    425  30.79        1:06.23   
  Skuru Idrottsklubb  1:05.00                 
                     
William Lernå  2002    405  31.06        1:07.29   
  Väsby Simsällskap  1:06.09                 
                     
Michal Laszewski  2002    384  31.05        1:08.51   
  Örebro Simallians  1:04.89                 
                     
Lukas Åkerblom  2002    359  30.22        1:10.07   
  Skuru Idrottsklubb  1:06.30                 
                     
Erik Bergstrand  2002    345  31.85        1:11.02   
  Södertälje Simsällskap  1:05.74                 
                     
10  Jakob Hanson  2002    338  32.61        1:11.48   
  Sala Simsällskap  1:10.58                 
                     
11  Markus Sandh  2002    326  33.10        1:12.37   
  Järfälla Simsällskap  1:07.82                 
                     
12  Per Granlund  2002    312  32.97        1:13.44   
  Västerås Simsällskap  1:09.33                 
                     
13  Linus Björk  2002    299  34.10        1:14.44   
  Västerås Simsällskap  1:13.49                 
                     
14  Alexander Karlsson  2002    286  33.30        1:15.61   
  Upsala Simsällskap  1:14.96                 
                     
15  Algot Lindwall  2002    274  31.47        1:16.70   
  Tyresö Simsällskap  1:12.70                 
                     
16  Morgan Malmfors  2002    268  34.53        1:17.26   
  Skuru Idrottsklubb  1:11.85                 
                     
17  Peter Khabarov  2002    257  35.62        1:18.29   
  Västerås Simsällskap  1:18.63                 
                     
18  Kevin Shiva  2002    225  34.31        1:21.87   
  Upsala Simsällskap  1:30.38                 
                     
19  Noel Hodberg  2002    172  40.31        1:29.57   
  Karlskoga Simförening  1:22.58                 
                     
20  Elias Holst  2002    160  41.49        1:31.61   
  Upsala Simsällskap  1:31.67                 
                     
21  Gabriel Hökemyr  2002    128  43.81        1:38.67   
  Karlskoga Simförening  1:36.93                 
                     
 
Gren 2, 100m Fjärilsim Herrar, Finaler 16 - 17 år 
Sponsor: Human movment 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Robin Hanson  2001    620  27.31        58.40   
  Järfälla Simsällskap  56.12                 
                     
Björn Seeliger  2000    574  26.83        59.93   
  Södertälje Simsällskap  59.33                 
                     
Josef Al-Khalili  2000    564  28.01        1:00.28   
  Täby Sim  58.10                 
                     
Wiggo Frohde  2000    525  29.05        1:01.72   
  Simklubben Neptun  58.81                 
                     
Igor Blagojevic  2000    516  28.84        1:02.09   
  Karlskoga Simförening  1:02.38                 
                     
Anton Mylläri  2001    505  29.17        1:02.55   
  Södertörns Simsällskap  1:00.52                 
                     
Victor Halldén  2000    504  28.54        1:02.59   
  Täby Sim  1:01.37                 
                     
Carl Göransson  2000    500  29.07        1:02.76   
  Upsala Simsällskap  1:01.70                 
                     
Elias Fröde  2001    471  29.29        1:03.99   
  Järfälla Simsällskap  1:01.92                 
                     
10  Klaudius Schreck  2001    467  27.76        1:04.19   
  Södertörns Simsällskap  1:00.51                 
                     
11  Gellert Szabo  2001    458  30.15        1:04.61   
  Västerås Simsällskap  1:04.45                 
                     
12  Vilmer Jansson  2000    456  28.46        1:04.69   
  Hallsberg Kumla Simklubb  1:02.40                 
                     
13  Elias Nordgren  2001    405  30.87        1:07.29   
  Sala Simsällskap  1:03.41                 
                     
14  Simon Brandt  2000    399  30.61        1:07.66   
  Väsby Simsällskap  1:06.13                 
                     
15  Gijs Dijkhuizen  2000    384  30.38        1:08.50   
  Västerås Simsällskap  1:06.27                 
                     
16  Anton Waller-Kaustinen  2000    383  31.17        1:08.55   
  Borlänge Simsällskap  1:05.67                 
                     
17  Martin Melinder  2001    382  31.71        1:08.65   
  Väsby Simsällskap  1:08.66                 
                     
18  Daniel Lithner  2001    378  31.21        1:08.88   
  Säffle Simsällskap  1:10.72                 
                     
19  Linus Nykvist  2001    376  32.00        1:08.97   
  Järfälla Simsällskap  1:08.05                 
                     
20  Alexander Almasi  2000    372  29.21        1:09.25   
  Upsala Simsällskap  1:06.39                 
                     
21  Wilhelm Muzikants  2001    371  31.81        1:09.29   
  Täby Sim  1:06.24                 
                     
22  Anton Wallin  2000    356  32.69        1:10.23   
  Örebro Simallians  1:08.54                 
                     
23  Pontus Westberg  2000    356  31.54        1:10.25   
  Järfälla Simsällskap  1:04.97                 
                     
24  Johan Ljunggren  2001    331  32.59        1:12.00   
  Upsala Simsällskap  1:09.79                 
                     
25  Wilhelm Lörinc  2000    321  33.76        1:12.73   
  Täby Sim  1:08.11                 
                     
26  Tim Lundwall  2001    317  33.28        1:13.02   
  Tyresö Simsällskap  1:10.22                 
                     
27  Niklas Steinholtz  2000    316  31.81        1:13.09   
  Tyresö Simsällskap  1:08.11                 
                     
28  Erik Krysén  2000    315  31.05        1:13.17   
  Ludvika Simsällskap  1:12.30                 
                     
29  Axel Nordén  2001    272  35.74        1:16.85   
  Täby Sim  1:12.94                 
                     
30  Anton Olsson  2001    269  35.35        1:17.17   
  Väsby Simsällskap  1:18.91                 
                     
31  Jonatan Fischer  2001    256  35.00        1:18.38   
  Upsala Simsällskap  1:15.00                 
                     
32  Hugo Malmberg  2001    224  31.77        1:21.95   
  Järfälla Simsällskap  1:16.11                 
                     
Victor Simic  2000              DNS   
  Täby Sim  1:04.17                 
                     
 
Gren 2, 100m Fjärilsim Herrar, Finaler 18 år och äldre 
Sponsor: Human movment 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Samuel Törnqvist  1997    668  27.07        56.98   
  Täby Sim  55.01                 
                     
Viktor Fridsjö  1998    623  27.49        58.31   
  Järfälla Simsällskap  55.81                 
                     
Daniel Räisänen  1999    593  27.44        59.28   
  Täby Sim  57.06                 
                     
Edward Eliasson  1997    592  27.04        59.31   
  Solna Sundbyberg SS 04  1:00.04                 
                     
William Lulek  1998    578  27.59        59.80   
  Simklubben Neptun  58.10                 
                     
Gustaf Dahlman  1997    573  27.37        59.98   
  Västerås Simsällskap  1:00.50                 
                     
Filip Björkholm  1998    572  27.84        1:00.00   
  Västerås Simsällskap  58.39                 
                     
Niklas Nyblom  1999    558  28.72        1:00.49   
  Väsby Simsällskap  59.41                 
                     
Theodor Hansson  1994    554  28.14        1:00.65   
  Södertälje Simsällskap  59.91                 
                     
10  Karl Frylmark  1999    548  27.88        1:00.87   
  Väsby Simsällskap  58.75                 
                     
11  David Kruthammar  1997    539  28.82        1:01.18   
  Täby Sim  58.18                 
                     
12  Adam Paulsson  1995    529  28.95        1:01.57   
  Simklubben Elfsborg  58.89                 
                     
13  Filip Antlöv  1998    487  29.35        1:03.31   
  Södertörns Simsällskap  1:00.72                 
                     
14  Ludvig Nyrén  1997    472  30.15        1:03.96   
  Säffle Simsällskap  1:03.78                 
                     
15  Tobias Fernandez  1999    469  29.71        1:04.12   
  Täby Sim  1:02.59                 
                     
16  Emil Östrand  1998    461  29.38        1:04.46   
  Solna Sundbyberg SS 04  1:00.54                 
                     
17  Anton Widholm  1999    460  28.12        1:04.51   
  Väsby Simsällskap  1:00.78                 
                     
18  Erik Forsström  1999    456  29.47        1:04.69   
  Upsala Simsällskap  1:02.70                 
                     
19  Ali Jafaar  1998    416  29.78        1:06.71   
  Simklubben Neptun  1:04.99                 
                     
20  Jakob Gustafsson  1999    404  31.69        1:07.38   
  Ludvika Simsällskap  1:06.64                 
                     
21  David Hambraeus  1999    399  30.20        1:07.62   
  Falu Simsällskap  1:03.40                 
                     
22  Anton Campalto  1998    388  30.17        1:08.30   
  Ludvika Simsällskap  1:06.08                 
                     
23  Oscar Norman  1999    367  31.41        1:09.56   
  Tyresö Simsällskap  1:06.03                 
                     
24  Frederick Holmer Fann  1998    358  31.89        1:10.16   
  Solna Sundbyberg SS 04  1:05.50                 
                     
25  Roman Milkin  1999    326  32.69        1:12.37   
  Upsala Simsällskap  1:10.46                 
                     
26  Robin Flyman  1995    297  35.47        1:14.60   
  Örebro Simallians  1:08.18                 
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.25.10  Utskriftsdatum  25 mars 2017 
Licensierad till: Västerås Simsällskap  Utskriftstid  09:54 
 
Resultat Gren 3 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider
Resultat Gren 3 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider 
 
  Tävling  Västerås Meet 2017    Utskriftsdatum  25 mars 2017   
  Tävlingsort  Västerås    Utskriftstid  10:28   
  Arrangör  Västerås Simsällskap         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  25 mars 2017         
 
 
Gren 3, 200m Medley Damer, Finaler 14 år och yngre 
Sponsor: Fruktjuice 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m  100m  150m    Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Jennifer Nyblom  2003    516  33.00  1:16.06  1:59.72    2:37.21   
  Väsby Simsällskap  2:33.97                 
                     
Elin Peng  2003    507  32.47  1:15.27  2:01.55    2:38.14   
  Väsby Simsällskap  2:24.96                 
                     
Felicia Rogell  2003    488  34.91  1:17.46  2:04.48    2:40.14   
  Västerås Simsällskap  2:37.59                 
                     
Isabel Teglöf  2003    488  34.14  1:16.47  2:03.76    2:40.14   
  Södertälje Simsällskap  2:34.08                 
                     
Roya Tittelbach  2003    485  34.90  1:14.44  2:03.67    2:40.51   
  Väsby Simsällskap  2:31.03                 
                     
Vilma Lindberg  2004    478  36.46  1:19.28  2:03.48    2:41.27   
  Södertälje Simsällskap  2:34.30                 
                     
Jennie Ewerbring  2003    476  33.41  1:15.58  2:06.56    2:41.51   
  Täby Sim  2:38.18                 
                     
Smilla Malm  2003    474  35.04  1:19.42  2:02.91    2:41.75   
  Täby Sim  2:33.26                 
                     
Josefine Iwarson  2003    462  34.27  1:17.93  2:05.13    2:43.04   
  Järfälla Simsällskap  2:37.42                 
                     
10  Elin Lindqvist  2004    452  34.59  1:19.17  2:07.24    2:44.29   
  Järfälla Simsällskap  2:40.78                 
                     
11  Vera Hermansson  2003    433  34.84  1:18.13  2:08.17    2:46.65   
  Upsala Simsällskap  2:41.28                 
                     
12  Linnéa Teljstedt  2003    420  36.21  1:20.92  2:10.78    2:48.28   
  Södertälje Simsällskap  2:43.84                 
                     
13  Elin Bergman  2003    420  35.71  1:21.68  2:09.76    2:48.29   
  Väsby Simsällskap  2:43.92                 
                     
14  Lisa Nystrand  2006    420  37.01  1:21.49  2:07.91    2:48.32   
  Sala Simsällskap  2:45.37                 
                     
15  Tea Angerfelt  2004    419  35.94  1:20.94  2:10.36    2:48.48   
  Tyresö Simsällskap  2:44.19                 
                     
16  Matilda Ringbom  2003    414  34.63  1:20.74  2:11.98    2:49.11   
  Tyresö Simsällskap  2:44.34                 
                     
17  Moa Arvehed  2003    412  36.07  1:24.29  2:10.22    2:49.47   
  Järfälla Simsällskap  2:45.11                 
                     
18  Amanda Viksten  2004    410  38.38  1:21.38  2:11.03    2:49.71   
  Upsala Simsällskap  2:44.94                 
                     
19  Amanda Takala  2004    391  38.70  1:25.16  2:15.15    2:52.40   
  Väsby Simsällskap  2:47.71                 
                     
20  Ingrid Franks  2003    390  37.20  1:23.52  2:12.90    2:52.54   
  Täby Sim  2:44.59                 
                     
21  Ioanna Tsirona  2004    389  37.22  1:23.88  2:15.66    2:52.74   
  Järfälla Simsällskap  2:45.42                 
                     
22  Rebecca Policastro  2003    387  35.00  1:21.59  2:12.50    2:53.02   
  Järfälla Simsällskap  2:40.62                 
                     
23  Ida Dalin  2005    383  35.79  1:18.63  2:12.21    2:53.66   
  Sala Simsällskap  2:51.21                 
                     
24  Saga Boråker  2004    372  40.23  1:27.20  2:12.84    2:55.21   
  Sandvikens Sim och Hoppklubb  2:47.81                 
                     
25  Hanna Åkerman  2004    364  38.97  1:26.55  2:14.93    2:56.59   
  Väsby Simsällskap  2:49.55                 
                     
26  Ive Fröman  2003    360  41.37  1:28.97  2:18.37    2:57.20   
  Upsala Simsällskap  2:54.09                 
                     
27  Anna Jönsson  2003    351  38.40  1:24.32  2:18.76    2:58.76   
  Sandvikens Sim och Hoppklubb  2:56.68                 
                     
28  Josefin Andersson  2003    342  39.53  1:25.66  2:19.67    3:00.30   
  Järfälla Simsällskap  2:48.44                 
                     
29  Linnea Zetterlund  2003    340  41.15  1:28.93  2:20.44    3:00.60   
  Järfälla Simsällskap  2:46.95                 
                     
30  Geshin Zarei  2003    336  37.30  1:23.38  2:19.82    3:01.36   
  Upsala Simsällskap  2:55.12                 
                     
31  Lisa Vinger  2003    335  37.04  1:26.70  2:19.66    3:01.49   
  Södertälje Simsällskap  2:53.91                 
                     
32  Sofia Tossavainen  2005    316  37.44  1:24.53  2:22.37    3:04.97   
  Södertälje Simsällskap  2:55.21                 
                     
33  Lovisa Fantenberg  2004    312  41.64  1:30.67  2:24.70    3:05.78   
  Väsby Simsällskap  2:53.12                 
                     
34  Olivia Östlund  2003    293  43.60  1:30.74  2:27.53    3:09.77   
  Skuru Idrottsklubb  2:55.04                 
                     
Celina Hoffner  2004              DNS   
  Upsala Simsällskap  2:55.70                 
                     
Tara Klarbo Egan  2005              DSQ   
  Simklubben Ena  2:49.20                 
                     
 
Gren 3, 200m Medley Damer, Finaler 15 år 
Sponsor: Fruktjuice 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m  100m  150m    Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Emma Hansson  2002    557  33.43  1:14.12  1:57.13    2:33.23   
  Järfälla Simsällskap  2:31.54                 
                     
Embla Börjesson  2002    520  33.40  1:16.18  1:59.85    2:36.79   
  Täby Sim  2:34.98                 
                     
Ellen Banestig  2002    516  33.66  1:13.76  2:01.85    2:37.19   
  Täby Sim  2:31.38                 
                     
Ebba Edbom  2002    501  33.41  1:16.56  2:02.61    2:38.72   
  Järfälla Simsällskap  2:25.51                 
                     
Amanda Lindqvist  2002    500  32.78  1:16.67  2:02.74    2:38.82   
  Järfälla Simsällskap  2:35.75                 
                     
Dimitra Tsirona  2002    490  32.43  1:13.94  2:02.58    2:39.97   
  Järfälla Simsällskap  2:36.04                 
                     
Louise Larsson  2002    489  34.59  1:18.48  2:03.08    2:40.00   
  Järfälla Simsällskap  2:37.96                 
                     
Matilda Lantz  2002    475  34.47  1:17.25  2:03.64    2:41.62   
  Upsala Simsällskap  2:34.88                 
                     
Julia Holmberg  2002    470  35.27  1:16.73  2:03.65    2:42.11   
  Västerås Simsällskap  2:37.11                 
                     
10  Victoria Danielsson  2002    424  34.28  1:18.10  2:07.54    2:47.84   
  Skuru Idrottsklubb  2:39.22                 
                     
11  Sara Strand  2002    413  35.10  1:19.54  2:09.26    2:49.30   
  Järfälla Simsällskap  2:39.16                 
                     
12  Stina Byström  2002    407  34.05  1:20.74  2:11.61    2:50.09   
  Upsala Simsällskap  2:36.60                 
                     
Nadia Welin-Berger  2002              DNS   
  Södertälje Simsällskap  2:37.36                 
                     
 
Gren 3, 200m Medley Damer, Finaler 16 - 17 år 
Sponsor: Fruktjuice 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m  100m  150m    Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Cornelia Eklund  2000    580  32.33  1:12.42  1:56.88    2:31.16   
  Väsby Simsällskap  2:24.57                 
                     
Victoria Åberg  2001    579  32.12  1:12.42  1:57.14    2:31.29   
  Västerås Simsällskap  2:27.54                 
                     
Tova Andersson  2001    543  32.59  1:12.23  1:58.39    2:34.58   
  Väsby Simsällskap  2:26.36                 
                     
Michelle Berntsson  2000    534  31.33  1:14.10  1:59.82    2:35.36   
  Väsby Simsällskap  2:25.86                 
                     
Solène Arnou  2000    516  34.13  1:16.82  2:01.29    2:37.24   
  Södertälje Simsällskap  2:29.84                 
                     
Hilma Ramdén  2000    507  31.73  1:13.28  2:00.90    2:38.07   
  Södertälje Simsällskap  2:26.42                 
                     
Kristina Isacson  2001    504  34.49  1:15.01  2:00.64    2:38.47   
  Täby Sim  2:32.84                 
                     
Ebba Andersson  2001    500  33.21  1:15.18  2:03.65    2:38.89   
  Väsby Simsällskap  2:33.61                 
                     
Esther Rydbeck Nordén  2001    486  35.78  1:15.69  2:04.49    2:40.37   
  Täby Sim  2:34.80                 
                     
10  Johanna Persson  2001    481  33.81  1:14.46  2:01.51    2:40.93   
  Täby Sim  2:32.28                 
                     
11  Agnes Humling  2000    452  35.09  1:20.38  2:07.03    2:44.33   
  Sandvikens Sim och Hoppklubb  2:35.54                 
                     
12  Julia Franks  2000    435  36.26  1:20.24  2:06.97    2:46.42   
  Täby Sim  2:32.09                 
                     
13  Linnea Lindgren  2001    428  34.74  1:20.57  2:09.64    2:47.29   
  Väsby Simsällskap  2:39.79                 
                     
14  Tina Huslid  2000    408  33.96  1:19.46  2:10.43    2:49.92   
  Södertälje Simsällskap  2:33.82                 
                     
 
Gren 3, 200m Medley Damer, Finaler 18 år och äldre 
Sponsor: Fruktjuice 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m  100m  150m    Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Anna Miram  1999    659  30.48  1:07.58  1:51.08    2:24.88   
  Väsby Simsällskap  2:20.63                 
                     
Isabelle Hanson  1998    603  31.86  1:10.86  1:54.72    2:29.25   
  Järfälla Simsällskap  2:21.25                 
                     
Josefin Ossmyr  1999    590  32.84  1:12.43  1:55.01    2:30.37   
  Tyresö Simsällskap  2:24.23                 
                     
Rebecka Gustafsson  1998    581  30.91  1:11.92  1:56.91    2:31.06   
  Södertälje Simsällskap  2:23.91                 
                     
Elin Svärd  1998    564  30.80  1:10.81  1:56.23    2:32.58   
  Falu Simsällskap  2:17.23                 
                     
Petra Johansson  1997    526  32.38  1:15.04  2:00.85    2:36.16   
  Säffle Simsällskap  2:31.85                 
                     
Lina Berggren  1998    524  33.99  1:16.67  1:59.39    2:36.37   
  Västerås Simsällskap  2:23.40                 
                     
Hanne Melin Romstad  1999    496  33.13  1:15.59  2:04.14    2:39.31   
  Väsby Simsällskap  2:33.08                 
                     
Sophia Norén  1998    463  33.96  1:20.57  2:03.97    2:43.01   
  Solna Sundbyberg SS 04  2:33.62                 
                     
10  Sigrid Loid  1999    442  34.06  1:19.02  2:07.26    2:45.48   
  Täby Sim  2:37.66                 
                     
11  Rebecca Höglind  1998    440  34.50  1:18.42  2:06.12    2:45.81   
  Solna Sundbyberg SS 04  2:38.75                 
                     
12  Mikaela Bergh  1999    424  37.07  1:24.86  2:07.51    2:47.86   
  Täby Sim  2:38.90                 
                     
13  Alva Nykvist  1999    404  35.59  1:21.46  2:11.48    2:50.55   
  Deje Simsällskap  2:38.66                 
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.25.10  Utskriftsdatum  25 mars 2017 
Licensierad till: Västerås Simsällskap  Utskriftstid  10:28 
 
Resultat Gren 4 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider
Resultat Gren 4 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider 
 
  Tävling  Västerås Meet 2017    Utskriftsdatum  25 mars 2017   
  Tävlingsort  Västerås    Utskriftstid  11:11   
  Arrangör  Västerås Simsällskap         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  25 mars 2017         
 
 
Gren 4, 400m Frisim Herrar, Finaler 14 år och yngre 
Sponsor: Swimnet 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  100m  200m  300m    Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Mikael Söderberg  2003    523  1:04.65  2:14.22  3:24.66    4:33.05   
  Upsala Simsällskap  4:23.86                 
                     
Rasmus Hanson  2003    457  1:06.16  2:19.39  3:33.23    4:45.57   
  Järfälla Simsällskap  4:39.25                 
                     
Marcus Nykvist  2004    410  1:10.06  2:26.56  3:42.77    4:56.18   
  Järfälla Simsällskap  4:51.32                 
                     
Tor Stein  2003    407  1:09.86  2:26.73  3:43.04    4:56.80   
  Täby Sim  4:48.36                 
                     
Adi Ramovic  2004    405  1:09.67  2:27.66  3:45.07    4:57.38   
  Upsala Simsällskap  5:09.69                 
                     
Erik Åstrand  2003    391  1:08.70  2:25.56  3:44.55    5:00.74   
  Täby Sim  4:43.06                 
                     
Oscar Fällman  2003    387  1:11.00  2:28.48  3:47.20    5:01.80   
  Södertälje Simsällskap  5:10.28                 
                     
Theo Oerther  2003    383  1:12.10  2:30.79  3:48.79    5:02.92   
  Södertälje Simsällskap  4:55.92                 
                     
Gustav Ahlqvist  2003    373  1:10.14  2:29.08  3:47.67    5:05.48   
  Täby Sim  4:51.29                 
                     
10  Gustaf Walldén  2003    358  1:13.21  2:31.87  3:51.98    5:09.92   
  Simklubben Ena  4:52.01                 
                     
11  Jonathan Andersson  2003    352  1:14.58  2:33.43  3:54.04    5:11.51   
  Säffle Simsällskap  5:23.53                 
                     
12  Sid Lundgren  2003    350  1:13.68  2:33.80  3:54.28    5:11.99   
  Järfälla Simsällskap  4:57.74                 
                     
13  Oskar Andersson  2003    348  1:15.44  2:36.32  3:56.77    5:12.75   
  Upsala Simsällskap  5:07.29                 
                     
14  Kevin Rathnasiri  2003    321  1:14.02  2:37.34  4:00.07    5:21.32   
  Väsby Simsällskap  4:58.90                 
                     
15  William Rismyhr  2004    317  1:15.95  2:40.60  4:03.61    5:22.43   
  Upsala Simsällskap  5:07.57                 
                     
16  Johan Thormé Rova  2004    317  1:18.14  2:42.33  4:05.31    5:22.61   
  Södertälje Simsällskap  5:20.22                 
                     
17  Linus Areblad  2004    313  1:15.04  2:40.27  4:04.15    5:23.82   
  Väsby Simsällskap  5:03.12                 
                     
18  Nils Malmberg  2004    312  1:16.31  2:42.10  4:05.73    5:24.13   
  Järfälla Simsällskap  5:13.97                 
                     
19  Erik Bergman  2004    295  1:16.10  2:41.45  4:07.07    5:30.58   
  Väsby Simsällskap  5:19.91                 
                     
 
Gren 4, 400m Frisim Herrar, Finaler 15 år 
Sponsor: Swimnet 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  100m  200m  300m    Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Julius Gustavsson  2002    550  1:03.93  2:12.70  3:21.54    4:28.48   
  Simklubben Laxen  4:25.95                 
                     
Eric Hansson  2002    524  1:03.70  2:13.06  3:23.58    4:32.84   
  Väsby Simsällskap  4:28.20                 
                     
Oscar Wilhelmsson  2002    492  1:04.47  2:15.48  3:27.51    4:38.73   
  Örebro Simallians  4:36.60                 
                     
Lukas Roosmark  2002    482  1:08.72  2:20.95  3:32.17    4:40.51   
  Täby Sim  4:33.06                 
                     
Ivar Simonsson  2002    482  1:05.45  2:17.71  3:29.36    4:40.61   
  Väsby Simsällskap  4:37.80                 
                     
Michal Laszewski  2002    480  1:05.67  2:17.16  3:29.40    4:40.91   
  Örebro Simallians  4:28.16                 
                     
Axel von Goës  2002    428  1:08.88  2:25.03  3:38.46    4:51.83   
  Täby Sim  4:43.19                 
                     
Markus Sandh  2002    402  1:09.61  2:24.91  3:42.27    4:57.94   
  Järfälla Simsällskap  4:43.19                 
                     
Linus Björk  2002    391  1:12.92  2:29.24  3:46.31    5:00.83   
  Västerås Simsällskap  4:58.13                 
                     
10  Alexander Karlsson  2002    368  1:08.43  2:27.12  3:48.30    5:06.89   
  Upsala Simsällskap  4:55.43                 
                     
11  Ludvig Ahlström  2002    363  1:12.57  2:31.87  3:52.12    5:08.43   
  Väsby Simsällskap  5:00.68                 
                     
12  David Forsblad  2002    359  1:12.06  2:31.83  3:52.89    5:09.47   
  Upsala Simsällskap  5:03.94                 
                     
13  Karl Lingham  2002    317  1:13.79  2:37.24  4:01.22    5:22.64   
  Täby Sim  5:11.01                 
                     
 
Gren 4, 400m Frisim Herrar, Finaler 16 - 17 år 
Sponsor: Swimnet 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  100m  200m  300m    Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Oliver Rehn  2001    635  1:00.67  2:05.82  3:12.44    4:15.95   
  Simklubben Neptun  4:02.63                 
                     
Carl Göransson  2000    595  1:02.19  2:08.33  3:16.48    4:21.64   
  Upsala Simsällskap  4:09.99                 
                     
Gabriel Henkel  2001    553  1:03.52  2:13.11  3:22.84    4:28.11   
  Skuru Idrottsklubb  4:21.50                 
                     
Victor Halldén  2000    547  1:03.95  2:12.22  3:20.88    4:28.98   
  Täby Sim  4:23.19                 
                     
Martin Melinder  2001    522  1:03.30  2:13.56  3:24.27    4:33.28   
  Väsby Simsällskap  4:18.71                 
                     
Simon Brandt  2000    513  1:04.39  2:14.13  3:25.76    4:34.76   
  Väsby Simsällskap  4:20.69                 
                     
Linus Nykvist  2001    499  1:06.42  2:17.61  3:28.80    4:37.32   
  Järfälla Simsällskap  4:35.82                 
                     
Johan Ljunggren  2001    491  1:05.16  2:16.47  3:28.14    4:38.84   
  Upsala Simsällskap  4:22.98                 
                     
Max Fahlén  2001    486  1:07.13  2:18.23  3:30.12    4:39.81   
  Västerås Simsällskap  4:28.46                 
                     
10  Daniel Lithner  2001    468  1:04.75  2:16.97  3:31.36    4:43.36   
  Säffle Simsällskap  4:38.70                 
                     
11  Pontus Westberg  2000    463  1:07.80  2:20.15  3:33.03    4:44.31   
  Järfälla Simsällskap  4:33.35                 
                     
12  Anton Forsberg  2001    460  1:06.64  2:18.32  3:32.18    4:44.93   
  Täby Sim  4:39.77                 
                     
13  Daniel Coleman  2000    455  1:07.25  2:20.38  3:34.15    4:46.03   
  Täby Sim  4:23.06                 
                     
14  Tim Hansson  2001    423  1:07.31  2:21.71  3:37.87    4:53.14   
  Falu Simsällskap  4:31.87                 
                     
15  Alexander Nylén  2000    415  1:07.40  2:21.56  3:38.54    4:55.02   
  Karlskoga Simförening  4:31.31                 
                     
16  Wilhelm Lörinc  2000    392  1:13.55  2:31.57  3:46.60    5:00.48   
  Täby Sim  4:32.07                 
                     
17  Jonathan Holmberg  2000    389  1:10.58  2:28.68  3:46.48    5:01.25   
  Västerås Simsällskap  4:46.51                 
                     
18  Anton Wallin  2000    375  1:11.51  2:30.26  3:48.12    5:05.16   
  Örebro Simallians  4:50.57                 
                     
19  Niklas Steinholtz  2000    366  1:10.94  2:28.22  3:48.52    5:07.63   
  Tyresö Simsällskap  4:45.11                 
                     
20  Hugo Malmberg  2001    309  1:12.06  2:34.94  3:59.97    5:25.34   
  Järfälla Simsällskap  4:46.15                 
                     
 
Gren 4, 400m Frisim Herrar, Finaler 18 år och äldre 
Sponsor: Swimnet 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  100m  200m  300m    Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Adam Paulsson  1995    811  56.46  1:56.42  2:56.60    3:55.92   
  Simklubben Elfsborg  3:41.38                 
                     
Lukas Steiner  1998    666  59.15  2:03.80  3:08.33    4:11.92   
  Västerås Simsällskap  3:51.70                 
                     
Max Sundberg  1999    634  1:01.91  2:07.05  3:13.03    4:16.10   
  Väsby Simsällskap  4:05.86                 
                     
Karl Gustav Gérnyi  1999    634  58.83  2:03.47  3:10.46    4:16.12   
  Simklubben Neptun  3:58.36                 
                     
Aaro Tähtivuori  1998    609  1:01.15  2:07.03  3:13.37    4:19.49   
  Simklubben Neptun  4:07.02                 
                     
Gustav Frödeberg  1997    596  1:02.27  2:09.72  3:16.57    4:21.48   
  Väsby Simsällskap  4:12.44                 
                     
Erik Forsström  1999    548  1:01.27  2:08.82  3:19.34    4:28.87   
  Upsala Simsällskap  4:05.37                 
                     
Emil Östrand  1998    528  1:04.94  2:13.59  3:23.71    4:32.24   
  Solna Sundbyberg SS 04  4:19.34                 
                     
Ludwig Hareskog  1998    521  1:03.18  2:12.73  3:21.05    4:33.47   
  Södertälje Simsällskap  4:08.76                 
                     
10  Ivo Kuijpers  1999    510  1:03.12  2:12.49  3:24.35    4:35.33   
  Säffle Simsällskap  4:15.08                 
                     
11  Frederick Holmer Fann  1998    498  1:07.51  2:18.66  3:28.37    4:37.57   
  Solna Sundbyberg SS 04  4:24.89                 
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.25.10  Utskriftsdatum  25 mars 2017 
Licensierad till: Västerås Simsällskap  Utskriftstid  11:11 
 
Resultat Gren 5 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider
Resultat Gren 5 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider 
 
  Tävling  Västerås Meet 2017    Utskriftsdatum  25 mars 2017   
  Tävlingsort  Västerås    Utskriftstid  11:49   
  Arrangör  Västerås Simsällskap         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  25 mars 2017         
 
 
Gren 5, 200m Ryggsim Damer, Finaler 14 år och yngre 
Sponsor: Ica Maxi Erikslund 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m  100m  150m    Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Hanna Degerlund  2004    486  37.93  1:18.11  1:58.58    2:37.72   
  Västerås Simsällskap  2:33.10                 
                     
Elvira Dalin  2003    455  38.81  1:19.82  2:01.12    2:41.29   
  Sala Simsällskap  2:33.54                 
                     
Isabel Teglöf  2003    445  38.41  1:19.33  2:01.19    2:42.49   
  Södertälje Simsällskap  2:30.67                 
                     
Jennie Ewerbring  2003    435  38.43  1:21.14  2:03.52    2:43.64   
  Täby Sim  2:43.39                 
                     
Ida Lithner  2004    434  37.96  1:20.89  2:03.68    2:43.74   
  Säffle Simsällskap  2:38.35                 
                     
Michelle Wissinger  2004    426  39.08  1:20.73  2:03.70    2:44.80   
  Väsby Simsällskap  2:40.06                 
                     
Vera Hermansson  2003    424  38.50  1:20.29  2:03.13    2:45.01   
  Upsala Simsällskap  2:36.41                 
                     
Tove Pettersson  2004    416  37.90  1:20.17  2:04.49    2:46.09   
  Väsby Simsällskap  2:47.94                 
                     
Amanda Viksten  2004    392  40.81  1:24.32  2:07.91    2:49.43   
  Upsala Simsällskap  2:44.80                 
                     
10  Amalia Mowafy  2005    377  40.78  1:23.90  2:07.89    2:51.70   
  Västerås Simsällskap  2:54.75                 
                     
11  Oliwia Kantecki  2003    372  39.65  1:23.92  2:08.95    2:52.43   
  Väsby Simsällskap  2:43.68                 
                     
12  Klara Pettersson  2004    368  40.36  1:24.76  2:09.65    2:53.05   
  Upsala Simsällskap  2:55.58                 
                     
13  Clara Frykberg  2005    367  42.39  1:26.14  2:10.92    2:53.19   
  Upsala Simsällskap  3:00.53                 
                     
14  Ella Törnqvist  2003    365  40.92  1:25.24  2:09.24    2:53.49   
  Tyresö Simsällskap  2:49.66                 
                     
15  Kajsa Franzén  2004    364  40.75  1:24.68  2:10.34    2:53.69   
  Upsala Simsällskap  2:53.07                 
                     
16  Linnea Bergqvist  2003    348  41.42  1:26.44  2:11.78    2:56.31   
  Upsala Simsällskap  2:54.54                 
                     
17  Olivia Östlund  2003    334  43.36  1:28.73  2:15.15    2:58.69   
  Skuru Idrottsklubb  2:48.25                 
                     
18  Matilda Lindgren  2004    314  43.80  1:30.82  2:17.56    3:02.48   
  Västerås Simsällskap  3:00.32                 
                     
19  Wilma Pettersson  2004    299  42.23  1:30.26  2:19.57    3:05.35   
  Hallsberg Kumla Simklubb  3:05.52                 
                     
20  Matilda Olausson  2004    295  43.34  1:31.11  2:19.60    3:06.19   
  Simklubben Ena  2:49.03                 
                     
21  Geshin Zarei  2003    295  40.92  1:28.26  2:17.91    3:06.21   
  Upsala Simsällskap  2:54.38                 
                     
22  Smilla Holgersson Eliasson  2003    278  45.28  1:33.65  2:24.36    3:09.94   
  Örebro Simallians  3:15.27                 
                     
23  Esther Svensson  2003    275  44.15  1:34.05  2:24.34    3:10.68   
  Upsala Simsällskap  3:09.95                 
                     
24  Alicia Budden  2004    274  47.20  1:36.33  2:24.62    3:10.79   
  Simklubben Ena  2:56.36                 
                     
25  Rebecca Velin  2004    273  44.82  1:33.20  2:22.91    3:11.17   
  Väsby Simsällskap  3:09.59                 
                     
Celina Hoffner  2004              DNS   
  Upsala Simsällskap  3:03.84                 
                     
Emma Alfredeen  2003              DSQ   
  Upsala Simsällskap  3:07.56                 
                     
Filippa Tottie-Håkansson  2003              DSQ   
  Tyresö Simsällskap  2:58.42                 
                     
 
Gren 5, 200m Ryggsim Damer, Finaler 15 år 
Sponsor: Ica Maxi Erikslund 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m  100m  150m    Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Edith Jernstedt  2002    607  33.88  1:10.66  1:48.31    2:26.47   
  Västerås Simsällskap  2:20.73                 
                     
Ella Arrhén Andersson  2002    547  35.45  1:13.77  1:52.75    2:31.62   
  Järfälla Simsällskap  2:29.11                 
                     
Ellen Banestig  2002    542  35.32  1:14.02  1:53.40    2:32.12   
  Täby Sim  2:25.21                 
                     
Josephine Junehed  2002    504  35.38  1:14.87  1:55.73    2:35.79   
  Täby Sim  2:24.54                 
                     
Anna Frisk Garcia  2002    488  36.44  1:16.19  1:56.67    2:37.50   
  Väsby Simsällskap  2:30.76                 
                     
Lilly Lundgren  2002    480  36.56  1:15.55  1:57.33    2:38.42   
  Järfälla Simsällskap  2:30.10                 
                     
Carolina Jonsson  2002    473  36.05  1:16.44  1:58.47    2:39.15   
  Södertälje Simsällskap  2:26.90                 
                     
Dimitra Tsirona  2002    449  37.57  1:18.39  2:00.25    2:41.92   
  Järfälla Simsällskap  2:37.51                 
                     
Emilia Boberg  2002    426  39.51  1:22.82  2:06.78    2:44.75   
  Simklubben Ena  2:31.08                 
                     
10  Malla Myrelid  2002    412  39.43  1:21.99  2:05.25    2:46.67   
  Upsala Simsällskap  2:48.72                 
                     
11  Stina Andersson  2002    385  38.98  1:22.79  2:06.79    2:50.42   
  Karlskoga Simförening  2:41.70                 
                     
12  Victoria Danielsson  2002    381  39.75  1:22.84  2:07.68    2:50.99   
  Skuru Idrottsklubb  2:36.09                 
                     
13  Nadia Welin-Berger  2002    372  39.61  1:23.80  2:09.12    2:52.35   
  Södertälje Simsällskap  2:45.11                 
                     
14  Stina Byström  2002    345  41.34  1:26.00  2:11.73    2:56.81   
  Upsala Simsällskap  2:40.26                 
                     
15  Emmy Barmark Jardelid  2002    341  41.46  1:26.66  2:12.04    2:57.43   
  Väsby Simsällskap  2:51.77                 
                     
16  Maja Wikström  2002    311  43.34  1:30.51  2:18.61    3:02.94   
  Sandvikens Sim och Hoppklubb  2:57.86                 
                     
17  Jennifer Titus  2002    292  44.32  1:33.09  2:21.12    3:06.97   
  Örebro Simallians  2:50.84                 
                     
18  Anesa Gacic  2002    270  43.83  1:33.18  2:23.51    3:11.91   
  Örebro Simallians  3:06.84                 
                     
19  Emilia Lövstrand  2002    254  44.38  1:34.17  2:25.94    3:15.87   
  Borlänge Simsällskap  3:01.91                 
                     
Elsa Jansson  2002              DNS   
  Hallsberg Kumla Simklubb  2:36.00                 
                     
 
Gren 5, 200m Ryggsim Damer, Finaler 16 - 17 år 
Sponsor: Ica Maxi Erikslund 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m  100m  150m    Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Hannah Brunzell  2001    697  32.72  1:08.06  1:44.06    2:19.88   
  Västerås Simsällskap  2:13.93                 
                     
Tova Andersson  2001    527  35.80  1:15.01  1:54.49    2:33.57   
  Väsby Simsällskap  2:23.87                 
                     
Kristina Isacson  2001    497  36.31  1:16.06  1:56.01    2:36.57   
  Täby Sim  2:27.20                 
                     
Josefin Alm  2001    496  36.45  1:16.89  1:58.09    2:36.69   
  Tyresö Simsällskap  2:27.22                 
                     
Elin Nilsson  2001    492  36.80  1:16.85  1:57.25    2:37.13   
  Karlskoga Simförening  2:35.07                 
                     
Johanna Persson  2001    470  37.27  1:17.48  1:58.50    2:39.50   
  Täby Sim  2:30.29                 
                     
Therese Baltzarsson  2001    470  37.09  1:17.76  1:59.09    2:39.51   
  Solna Sundbyberg SS 04  2:42.88                 
                     
Amanda Strömdahl  2000    462  37.47  1:18.42  1:59.64    2:40.37   
  Täby Sim  2:31.24                 
                     
Sandra Bergerstam  2001    454  38.56  1:20.31  2:01.20    2:41.30   
  Järfälla Simsällskap  2:36.56                 
                     
10  Malin Sangfelt  2001    447  36.50  1:17.36  2:00.09    2:42.14   
  Täby Sim  2:32.94                 
                     
11  Matilda Pfeiff  2001    442  38.61  1:20.27  2:04.01    2:42.78   
  Väsby Simsällskap  2:33.89                 
                     
12  Ebba Rydberg  2001    424  37.90  1:19.66  2:03.25    2:45.02   
  Västerås Simsällskap  2:39.57                 
                     
13  Cecilia Rudqvist  2001    421  38.27  1:20.74  2:04.66    2:45.52   
  Deje Simsällskap  2:38.37                 
                     
14  Julia Franks  2000    419  37.92  1:20.80  2:04.47    2:45.76   
  Täby Sim  2:32.61                 
                     
15  Tina Huslid  2000    418  38.97  1:21.45  2:03.98    2:45.83   
  Södertälje Simsällskap  2:33.09                 
                     
16  Hilma Ramdén  2000    418  37.18  1:19.45  2:02.91    2:45.84   
  Södertälje Simsällskap  2:24.93                 
                     
17  Tova Franzén  2001    401  39.02  1:22.00  2:05.79    2:48.10   
  Upsala Simsällskap  2:39.77                 
                     
18  Matilda Högberg-Klang  2000    389  39.65  1:22.73  2:07.79    2:49.85   
  Skuru Idrottsklubb  2:50.99                 
                     
19  Jessika Borbos  2001    385  38.76  1:22.35  2:07.09    2:50.52   
  Falu Simsällskap  2:38.88                 
                     
Jeanna Wiell  2001              DSQ   
  Upsala Simsällskap  2:35.75                 
                     
 
Gren 5, 200m Ryggsim Damer, Finaler 18 år och äldre 
Sponsor: Ica Maxi Erikslund 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m  100m  150m    Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Anna Miram  1999    651  33.92  1:10.10  1:46.67    2:23.08   
  Väsby Simsällskap  2:15.01                 
                     
Marlene Pavlu Lewin  1997    614  33.38  1:09.98  1:47.49    2:25.94   
  Simklubben Neptun  2:13.26                 
                     
Rebecka Östh  1999    506  35.50  1:16.24  1:57.30    2:35.64   
  Ludvika Simsällskap  2:27.27                 
                     
Frida Björkman  1999    506  37.23  1:16.89  1:56.99    2:35.68   
  Tyresö Simsällskap  2:29.25                 
                     
Michaela Mattsson  1999    451  37.48  1:18.31  2:00.50    2:41.77   
  Simklubben Neptun  2:35.92                 
                     
Ronja Rantanen  1999    448  37.48  1:18.34  2:00.96    2:42.02   
  Falu Simsällskap  2:31.31                 
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.25.10  Utskriftsdatum  25 mars 2017 
Licensierad till: Västerås Simsällskap  Utskriftstid  11:49 
 
Resultat Gren 6 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider
Resultat Gren 6 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider 
 
  Tävling  Västerås Meet 2017    Utskriftsdatum  25 mars 2017   
  Tävlingsort  Västerås    Utskriftstid  12:17   
  Arrangör  Västerås Simsällskap         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  25 mars 2017         
 
 
Gren 6, 200m Bröstsim Herrar, Finaler 14 år och yngre 
Sponsor: Sportköket 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m  100m  150m    Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Erik Lööw  2003    465  36.89  1:19.49  2:02.44    2:43.88   
  Södertälje Simsällskap  2:35.99                 
                     
Lucas Sterling  2004    388  39.99  1:25.58  2:09.93    2:54.11   
  Västerås Simsällskap  2:53.70                 
                     
Daniel Ruijs  2004    362  40.80  1:27.03  2:13.27    2:58.07   
  Borlänge Simsällskap  2:57.80                 
                     
Isac Rune  2003    352  43.00  1:29.63  2:14.24    2:59.78   
  Täby Sim  2:56.49                 
                     
Gustaf Walldén  2003    324  41.74  1:28.81  2:17.29    3:04.78   
  Simklubben Ena  2:54.91                 
                     
Oscar Fällman  2003    320  42.38  1:29.85  2:17.53    3:05.52   
  Södertälje Simsällskap  3:02.41                 
                     
Tom Dijkhuizen  2003    307  40.88  1:29.62  2:19.16    3:08.23   
  Västerås Simsällskap  3:04.70                 
                     
Oskar Högqvist  2003    245  44.33  1:37.18  2:30.65    3:22.77   
  Karlskoga Simförening  3:35.56                 
                     
Ragnar Simonsson  2004    227  44.20  1:38.32  2:32.03    3:28.18   
  Väsby Simsällskap  3:48.81                 
                     
10  Jacob Edberg  2003    214  47.82  1:42.56  2:37.78    3:32.34   
  Säffle Simsällskap  3:47.11                 
                     
 
Gren 6, 200m Bröstsim Herrar, Finaler 15 år 
Sponsor: Sportköket 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m  100m  150m    Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Julius Gustavsson  2002    543  36.21  1:16.82  1:56.80    2:35.64   
  Simklubben Laxen  2:29.70                 
                     
William Lernå  2002    514  35.07  1:15.98  1:57.14    2:38.49   
  Väsby Simsällskap  2:31.20                 
                     
Edwin Nystrand  2002    452  37.99  1:20.21  2:02.96    2:45.44   
  Sala Simsällskap  2:45.44                 
                     
Eric Hansson  2002    421  37.18  1:20.75  2:05.07    2:49.37   
  Väsby Simsällskap  2:44.22                 
                     
Algot Lindwall  2002    412  35.30  1:18.23  2:03.62    2:50.67   
  Tyresö Simsällskap  2:32.50                 
                     
Christopher Lindholm  2002    407  37.98  1:22.83  2:07.75    2:51.34   
  Väsby Simsällskap  3:04.97                 
                     
Lukas Åkerblom  2002    397  38.60  1:22.70  2:07.83    2:52.80   
  Skuru Idrottsklubb  2:46.68                 
                     
Peter Khabarov  2002    383  39.53  1:24.53  2:10.13    2:54.87   
  Västerås Simsällskap  2:49.86                 
                     
Erik Bergstrand  2002    361  39.84  1:25.54  2:11.25    2:58.24   
  Södertälje Simsällskap  2:51.51                 
                     
10  Simon Baastad  2002    356  38.71  1:24.92  2:11.97    2:59.09   
  Örebro Simallians  3:13.99                 
                     
11  Marcus Tägtström  2002    350  37.81  1:22.98  2:10.05    3:00.07   
  Borlänge Simsällskap  2:51.00                 
                     
12  Alexander Bergström  2002    342  40.46  1:27.11  2:14.01    3:01.52   
  Täby Sim  2:59.19                 
                     
13  Per Granlund  2002    342  40.37  1:26.48  2:13.99    3:01.59   
  Västerås Simsällskap  2:50.06                 
                     
14  Linus Björk  2002    320  41.48  1:29.13  2:17.56    3:05.59   
  Västerås Simsällskap  2:51.88                 
                     
15  Ludvig Ahlström  2002    302  42.88  1:31.96  2:20.87    3:09.23   
  Väsby Simsällskap  2:59.45                 
                     
16  Noel Hodberg  2002    296  43.61  1:33.05  2:22.50    3:10.53   
  Karlskoga Simförening  3:05.52                 
                     
17  Gabriel Hökemyr  2002    273  44.21  1:34.65  2:25.60    3:15.56   
  Karlskoga Simförening  3:12.41                 
                     
18  David Forsblad  2002    262  44.96  1:36.36  2:28.34    3:18.40   
  Upsala Simsällskap  3:12.99                 
                     
19  Elias Holst  2002    259  44.79  1:35.29  2:27.42    3:19.14   
  Upsala Simsällskap  3:10.18                 
                     
Jonas Al-Khalili  2002              DSQ   
  Täby Sim  2:57.30                 
                     
 
Gren 6, 200m Bröstsim Herrar, Finaler 16 - 17 år 
Sponsor: Sportköket 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m  100m  150m    Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Robin Hanson  2001    546  35.36  1:15.44  1:55.18    2:35.32   
  Järfälla Simsällskap  2:30.30                 
                     
Josef Al-Khalili  2000    481  36.86  1:17.82  2:00.21    2:42.03   
  Täby Sim  2:27.69                 
                     
Klaudius Schreck  2001    475  36.28  1:17.15  1:59.82    2:42.78   
  Södertörns Simsällskap  2:25.41                 
                     
Theodor Sköld  2001    472  36.15  1:18.74  2:01.28    2:43.07   
  Väsby Simsällskap  2:36.98                 
                     
Björn Seeliger  2000    467  36.71  1:19.53  2:02.05    2:43.61   
  Södertälje Simsällskap  2:38.52                 
                     
Igor Blagojevic  2000    461  36.38  1:18.84  2:02.03    2:44.41   
  Karlskoga Simförening  2:37.97                 
                     
Elias Fröde  2001    460  36.60  1:18.47  2:01.67    2:44.46   
  Järfälla Simsällskap  2:34.54                 
                     
Axel Nordén  2001    456  36.93  1:18.99  2:02.11    2:44.94   
  Täby Sim  2:36.47                 
                     
Anton Waller-Kaustinen  2000    441  36.04  1:17.72  2:01.73    2:46.86   
  Borlänge Simsällskap  2:38.28                 
                     
10  Wilhelm Muzikants  2001    435  37.08  1:20.30  2:03.68    2:47.53   
  Täby Sim  2:40.68                 
                     
11  Erik Krysén  2000    357  37.33  1:22.23  2:10.63    2:58.96   
  Ludvika Simsällskap  2:45.92                 
                     
12  Jonatan Fischer  2001    277  43.02  1:33.45  2:24.61    3:14.71   
  Upsala Simsällskap  3:04.68                 
                     
Victor Simic  2000              DNS   
  Täby Sim  2:32.14                 
                     
Daniel Coleman  2000              DSQ   
  Täby Sim  2:46.12                 
                     
Hampus Bjärud  2001              DSQ   
  Ludvika Simsällskap  2:56.07                 
                     
 
Gren 6, 200m Bröstsim Herrar, Finaler 18 år och äldre 
Sponsor: Sportköket 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m  100m  150m    Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Adam Paulsson  1995    775  31.26  1:06.61  1:41.93    2:18.27   
  Simklubben Elfsborg  2:08.43                 
                     
Robert Palosaari  1992    662  32.64  1:09.34  1:46.79    2:25.72   
  Väsby Simsällskap  2:11.73                 
                     
Daniel Räisänen  1999    660  32.82  1:09.92  1:47.57    2:25.81   
  Täby Sim  2:13.15                 
                     
Hugo Swanepoel  1998    638  33.89  1:11.92  1:48.59    2:27.46   
  Järfälla Simsällskap  2:16.47                 
                     
William Lulek  1998    621  34.03  1:11.88  1:50.18    2:28.80   
  Simklubben Neptun  2:12.74                 
                     
Linus Kanth  1991    620  32.88  1:10.02  1:48.74    2:28.93   
  Västerås Simsällskap  2:12.21                 
                     
Karl Frylmark  1999    614  33.30  1:12.44  1:50.65    2:29.40   
  Väsby Simsällskap  2:17.12                 
                     
Filip Antlöv  1998    551  34.02  1:13.82  1:54.18    2:34.84   
  Södertörns Simsällskap  2:23.13                 
                     
Anton Widholm  1999    535  33.90  1:13.91  1:54.35    2:36.36   
  Väsby Simsällskap  2:21.88                 
                     
10  Niklas Nyblom  1999    529  36.08  1:17.13  1:57.49    2:36.95   
  Väsby Simsällskap  2:25.61                 
                     
11  David Kruthammar  1997    528  36.08  1:17.10  1:57.46    2:37.13   
  Täby Sim  2:24.19                 
                     
12  Isak Alin  1999    527  35.49  1:15.87  1:56.21    2:37.24   
  Täby Sim  2:24.34                 
                     
13  Henrik Bransell  1999    464  35.31  1:16.86  2:01.14    2:43.96   
  Falu Simsällskap  2:32.98                 
                     
14  Roman Milkin  1999    341  38.53  1:25.39  2:14.04    3:01.63   
  Upsala Simsällskap  2:51.22                 
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.25.10  Utskriftsdatum  25 mars 2017 
Licensierad till: Västerås Simsällskap  Utskriftstid  12:17 
 
Resultat Gren 7 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider
Resultat Gren 7 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider 
 
  Tävling  Västerås Meet 2017    Utskriftsdatum  25 mars 2017   
  Tävlingsort  Västerås    Utskriftstid  13:16   
  Arrangör  Västerås Simsällskap         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  25 mars 2017         
 
 
Gren 7, 800m Frisim Damer, Finaler 14 år och yngre 
Sponsor: Invent 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code  500m  600m  700m       











 
Thilda Ström  2003    491  1:11.42  2:29.24  3:47.71  5:05.83  10:17.49   
  Täby Sim  9:46.67      6:23.99  7:42.33  9:00.52       
                     
Amanda Viksten  2004    425  1:17.68  2:39.49  4:01.84  5:23.60  10:47.75   
  Upsala Simsällskap  10:46.78      6:45.64  8:08.26  9:30.69       
                     
Emelie Lindström  2003    415  1:17.15  2:39.42  4:02.00  5:25.07  10:53.14   
  Väsby Simsällskap  11:27.55      6:48.39  8:11.56  9:33.84       
                     
Linnéa Teljstedt  2003    415  1:17.02  2:40.42  4:02.85  5:26.13  10:53.42   
  Södertälje Simsällskap  10:31.65      6:49.72  8:13.01  9:34.64       
                     
Ella Törnqvist  2003    411  1:18.24  2:42.07  4:05.62  5:28.21  10:55.25   
  Tyresö Simsällskap  10:47.46      6:51.41  8:12.71  9:34.53       
                     
Moa Arvehed  2003    402  1:16.25  2:39.26  4:00.43  5:22.54  11:00.05   
  Järfälla Simsällskap  10:39.59      6:45.80  8:12.26  9:36.21       
                     
Matilda Ringbom  2003    395  1:17.40  2:41.32  4:05.95  5:31.57  11:04.26   
  Tyresö Simsällskap  11:06.41      6:57.33  8:21.41  9:44.79       
                     
Elina Lejonqvist  2004    361  1:18.97  2:45.35  4:13.60  5:41.43  11:24.38   
  Järfälla Simsällskap  11:08.54      7:08.90  8:35.69  10:01.29       
                     
Linnea Zetterlund  2003    336  1:21.33  2:50.14  4:18.81  5:48.96  11:40.89   
  Järfälla Simsällskap  10:41.88      7:18.99  8:48.16  10:15.81       
                     
10  Linnea Mattila  2003    321  1:19.00  2:46.33  4:16.81  5:49.42  11:51.60   
  Järfälla Simsällskap  11:28.38      7:22.29  8:56.63  10:26.95       
                     
11  Elin Furingsten  2004    319  1:21.19  2:52.89  4:25.35  5:58.28  11:52.98   
  Skuru Idrottsklubb  11:30.84      7:31.09  9:01.14  10:30.37       
                     
Filippa Lindskog  2004              DNS   
  Skuru Idrottsklubb  10:51.68                 
                     
 
Gren 7, 800m Frisim Damer, Finaler 15 år 
Sponsor: Invent 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code  500m  600m  700m       











 
Felicia Östlund  2002    550  1:10.08  2:25.02  3:40.04  4:56.10  9:54.53   
  Skuru Idrottsklubb  9:39.07      6:10.83  7:26.82  8:42.75       
                     
Emma Hansson  2002    523  1:10.12  2:24.96  3:41.07  4:57.80  10:04.83   
  Järfälla Simsällskap  9:56.68      6:15.28  7:31.56  8:48.46       
                     
Amanda Lindqvist  2002    508  1:13.38  2:30.06  3:45.27  5:01.67  10:10.75   
  Järfälla Simsällskap  9:47.87      6:19.13  7:36.09  8:53.70       
                     
Ebba Edbom  2002    470  1:12.43  2:30.00  3:48.50  5:07.45  10:26.60   
  Järfälla Simsällskap  9:16.04      6:27.81  7:48.56  9:08.73       
                     
Emma Larsson  2002    466  1:13.27  2:31.60  3:50.74  5:10.90  10:28.58   
  Borlänge Simsällskap  10:19.10      6:31.23  7:51.32  9:10.61       
                     
Nelly Antlöv  2002    450  1:15.42  2:36.29  3:56.67  5:17.01  10:35.66   
  Falu Simsällskap  10:13.95      6:37.32  7:57.70  9:17.73       
                     
Josephine Junehed  2002    430  1:13.75  2:33.73  3:54.30  5:15.73  10:45.71   
  Täby Sim  9:46.37      6:37.61  8:00.55  9:23.97       
                     
Lina Rehnman  2002    424  1:16.48  2:40.01  4:02.94  5:26.33  10:48.51   
  Västerås Simsällskap  10:33.26      6:48.10  8:08.99  9:29.94       
                     
 
Gren 7, 800m Frisim Damer, Finaler 16 - 17 år 
Sponsor: Invent 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code  500m  600m  700m       











 
Esther Rydbeck Nordén  2001    559  1:10.62  2:26.06  3:41.24  4:56.78  9:51.45   
  Täby Sim  9:42.79      6:11.29  7:25.97  8:40.04       
                     
Cornelia Eklund  2000    556  1:12.24  2:26.83  3:41.34  4:55.52  9:52.40   
  Väsby Simsällskap  9:32.06      6:09.59  7:24.19  8:39.09       
                     
Sara Junevik  2000    550  1:08.73  2:24.34  3:40.89  4:56.99  9:54.73   
  Falu Simsällskap  9:59.55      6:12.91  7:28.25  8:42.97       
                     
Cornelia Jerresand  2000    547  1:08.91  2:23.48  3:37.99  4:53.50  9:55.94   
  Täby Sim  9:43.68      6:09.18  7:24.70  8:41.26       
                     
Sandra Bergerstam  2001    543  1:10.68  2:26.58  3:42.32  4:57.72  9:57.40   
  Järfälla Simsällskap  9:44.96      6:13.67  7:29.68  8:44.72       
                     
Linnea Lindgren  2001    472  1:11.07  2:29.86  3:49.15  5:08.92  10:25.96   
  Väsby Simsällskap  10:16.03      6:29.59  7:49.66  9:08.58       
                     
Emelie Hellgren  2001    471  1:12.66  2:30.89  3:49.21  5:08.12  10:26.06   
  Fagersta Simklubb  9:48.51      6:28.07  7:47.87  9:08.17       
                     
Alexandra Jensen  2001    468  1:13.17  2:32.02  3:51.11  5:09.97  10:27.66   
  Täby Sim  9:57.08      6:29.04  7:48.85  9:08.40       
                     
 
Gren 7, 800m Frisim Damer, Finaler 18 år och äldre 
Sponsor: Invent 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code  500m  600m  700m       











 
Christine Ekman  1994    705  1:06.07  2:15.25  3:24.39  4:33.55  9:07.57   
  Simklubben Neptun  8:43.56      5:42.73  6:51.85  8:01.33       
                     
Louise Halldén  1998    659  1:06.90  2:16.27  3:25.94  4:35.89  9:19.93   
  Väsby Simsällskap  9:03.81      5:46.71  6:57.83  8:09.37       
                     
Isabelle Hanson  1998    626  1:07.81  2:19.74  3:32.00  4:44.39  9:29.52   
  Järfälla Simsällskap  9:05.02      5:55.47  7:06.67  8:18.53       
                     
Clara Wiman  1996    609  1:08.22  2:19.97  3:31.63  4:43.99  9:34.96   
  Västerås Simsällskap  9:07.61      5:56.46  7:09.60  8:23.49       
                     
Petra Johansson  1997    515  1:09.89  2:24.39  3:40.25  4:57.47  10:07.72   
  Säffle Simsällskap  9:21.61      6:15.01  7:33.93  8:51.76       
                     
Cecilia Czarnecki  1999    471  1:12.90  2:30.73  3:49.14  5:08.28  10:26.02   
  Falu Simsällskap  9:49.10      6:28.63  7:48.92  9:09.83       
                     
Ronja Rantanen  1999    455  1:12.07  2:30.56  3:50.37  5:10.93  10:33.25   
  Falu Simsällskap  9:51.75      6:33.62  7:55.19  9:15.58       
                     
Hanne Melin Romstad  1999    452  1:14.89  2:36.33  3:57.18  5:17.33  10:34.76   
  Väsby Simsällskap  10:14.12      6:37.87  7:57.58  9:17.11       
                     
Julia Norlin  1998    440  1:13.98  2:33.38  3:54.18  5:15.53  10:40.76   
  Upsala Simsällskap  9:52.75      6:36.87  7:58.81  9:19.82       
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.25.10  Utskriftsdatum  25 mars 2017 
Licensierad till: Västerås Simsällskap  Utskriftstid  13:16 
 
Resultat Gren 8 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider
Resultat Gren 8 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider 
 
  Tävling  Västerås Meet 2017    Utskriftsdatum  25 mars 2017   
  Tävlingsort  Västerås    Utskriftstid  15:50   
  Arrangör  Västerås Simsällskap         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  25 mars 2017         
 
 
Gren 8, 200m Frisim Damer, Finaler 14 år och yngre 
Sponsor: Fruktjuice 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m  100m  150m    Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Elin Peng  2003    551  31.57  1:06.58  1:42.44    2:17.81   
  Väsby Simsällskap  2:11.62                 
                     
Ida Lithner  2004    530  33.23  1:09.97  1:46.83    2:19.59   
  Säffle Simsällskap  2:19.45                 
                     
Isabel Teglöf  2003    503  32.79  1:08.49  1:45.53    2:22.00   
  Södertälje Simsällskap  2:16.06                 
                     
Vilma Lindberg  2004    471  32.01  1:08.66  1:47.25    2:25.18   
  Södertälje Simsällskap  2:38.64                 
                     
Tove Pettersson  2004    467  32.77  1:10.01  1:49.33    2:25.55   
  Väsby Simsällskap  2:27.37                 
                     
Tara Klarbo Egan  2005    460  32.93  1:09.78  1:48.58    2:26.30   
  Simklubben Ena  2:27.58                 
                     
Michelle Wissinger  2004    458  33.67  1:10.82  1:49.59    2:26.53   
  Väsby Simsällskap  2:24.96                 
                     
Louise Haglöv  2003    450  32.96  1:11.08  1:50.65    2:27.34   
  Borlänge Simsällskap  2:25.69                 
                     
Thilda Ström  2003    430  33.85  1:11.39  1:51.34    2:29.68   
  Täby Sim  2:19.02                 
                     
10  Linnéa Teljstedt  2003    420  34.39  1:12.61  1:52.28    2:30.78   
  Södertälje Simsällskap  2:26.31                 
                     
11  Matilda Ringbom  2003    419  34.53  1:13.05  1:53.36    2:30.96   
  Tyresö Simsällskap  2:26.71                 
                     
12  Emelie Lindström  2003    414  35.25  1:13.98  1:52.40    2:31.57   
  Väsby Simsällskap  2:26.43                 
                     
13  Ida Dalin  2005    400  35.32  1:12.75  1:53.10    2:33.32   
  Sala Simsällskap  2:25.19                 
                     
14  Linnea Mattila  2003    389  34.20  1:13.89  1:54.26    2:34.73   
  Järfälla Simsällskap  2:35.11                 
                     
15  Amanda Takala  2004    386  35.02  1:14.66  1:56.61    2:35.09   
  Väsby Simsällskap  2:27.74                 
                     
16  Elin Bergman  2003    384  35.54  1:14.49  1:55.51    2:35.41   
  Väsby Simsällskap  2:25.34                 
                     
17  Hanna Åkerman  2004    383  35.37  1:15.60  1:55.31    2:35.51   
  Väsby Simsällskap  2:29.36                 
                     
18