Resultater for Vintersim 2017
Her vises alle stævnets resultater opdelt i stævneafsnit.
Resultat Gren 1 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 1 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider |
|
|
Tävling |
Vintersimmet 2017 |
|
Utskriftsdatum |
13 februari 2017 |
|
|
Tävlingsort |
Skellefteå |
|
Utskriftstid |
17:38 |
|
|
Arrangör |
Skelleftesim S34 |
|
|
|
|
|
Bassäng |
25m |
|
|
|
|
|
Tävlingsdatum |
11 februari 2017 |
|
|
|
|
|
|
Gren 1, 25m Bröstsim Damer, Finaler 15 - 19 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Förening |
|
|
|
|
|
Tid |
Status |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Lina Eriksson |
2001 |
Skellefteå Simklubb |
|
|
|
|
|
19.67 |
|
- |
Veronika Nevskaya |
1999 |
Belgart Belarus |
|
|
|
|
|
DNS |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 1, 25m Bröstsim Damer, Finaler 20 - 29 år |
|
Gren 1, 25m Bröstsim Damer, Finaler 30 - 39 år |
|
Gren 1, 25m Bröstsim Damer, Finaler 40 - 44 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Förening |
|
|
|
|
|
Tid |
Status |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Linda Waller |
1975 |
Burträsk Simpolare |
|
|
|
|
|
17.94 |
|
2 |
Jessica Furberg |
1975 |
Johanneshov |
|
|
|
|
|
19.39 |
|
3 |
Jekaterina Andrejeva |
1973 |
Jelgavas Roni Winter Swimming |
|
|
|
|
|
19.60 |
|
4 |
Kersti Ruutel |
1974 |
Tartu Winterswimming |
|
|
|
|
|
20.28 |
|
5 |
Charlotte von Eherenheim |
1973 |
Stockholm |
|
|
|
|
|
20.75 |
|
6 |
Kate Upshall Davis |
1976 |
Generally Northern |
|
|
|
|
|
22.09 |
|
7 |
Rachel Amner |
1973 |
Generally Northern |
|
|
|
|
|
22.77 |
|
- |
Maria Ericsson |
1974 |
Vällingby |
|
|
|
|
|
DNS |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 1, 25m Bröstsim Damer, Finaler 45 - 49 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Förening |
|
|
|
|
|
Tid |
Status |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Anna-Carin Nordin |
1970 |
Sörfjärdens Winterseals Com. |
|
|
|
|
|
16.70 |
|
2 |
Shelby Donoghue |
1972 |
Generally Northern |
|
|
|
|
|
18.53 |
|
3 |
Ingela Sällström |
1970 |
Gideå |
|
|
|
|
|
18.59 |
|
4 |
Evelin Jogeda |
1971 |
Tartu Winterswimming |
|
|
|
|
|
19.29 |
|
5 |
Maria Omayrat |
1970 |
Skellefteå Simklubb |
|
|
|
|
|
19.82 |
|
6 |
Olga Karkacheva |
1968 |
St. Petersburg Winter Swimming |
|
|
|
|
|
22.63 |
|
7 |
Jane Sendall |
1971 |
Badass |
|
|
|
|
|
23.66 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 1, 25m Bröstsim Damer, Finaler 50 - 54 år |
|
Gren 1, 25m Bröstsim Damer, Finaler 55 - 59 år |
|
Gren 1, 25m Bröstsim Damer, Finaler 60 - 64 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Förening |
|
|
|
|
|
Tid |
Status |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Christine B Carlström |
1956 |
Umeå Simsällskap |
|
|
|
|
|
20.47 |
|
2 |
Silvi Salupere |
1956 |
Tartu Winterswimming |
|
|
|
|
|
21.04 |
|
3 |
Edith Hult |
1956 |
Kvastresor |
|
|
|
|
|
21.57 |
|
4 |
Kia Marklund |
1953 |
Skellefteå Simklubb |
|
|
|
|
|
22.09 |
|
5 |
Tina Enqvist |
1956 |
Mörkrets & Kylans Glada Vänner |
|
|
|
|
|
23.00 |
|
- |
Victorine Mcfarlane |
1957 |
Unknown |
|
|
|
|
|
DNS |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 1, 25m Bröstsim Damer, Finaler 65 - 69 år |
|
Gren 1, 25m Bröstsim Damer, Finaler 70 - 74 år |
|
Skapad av WinGrodan 1.25.10 |
Utskriftsdatum |
13 februari 2017 |
Licensierad till: Skellefte Simsällskap 34 |
Utskriftstid |
17:38 |
|
Resultat Gren 2 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 2 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider |
|
|
Tävling |
Vintersimmet 2017 |
|
Utskriftsdatum |
13 februari 2017 |
|
|
Tävlingsort |
Skellefteå |
|
Utskriftstid |
17:38 |
|
|
Arrangör |
Skelleftesim S34 |
|
|
|
|
|
Bassäng |
25m |
|
|
|
|
|
Tävlingsdatum |
11 februari 2017 |
|
|
|
|
|
|
Gren 2, 25m Bröstsim Herrar, Finaler 14 år och yngre |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Förening |
|
|
|
|
|
Tid |
Status |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Aleksandrs Jakovlevs |
2003 |
Jelgavas Roni Winter Swimming |
|
|
|
|
|
15.12 |
|
- |
Ilya Kopytenko |
2004 |
Belgart Belarus |
|
|
|
|
|
DNS |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 2, 25m Bröstsim Herrar, Finaler 20 - 29 år |
|
Gren 2, 25m Bröstsim Herrar, Finaler 30 - 39 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Förening |
|
|
|
|
|
Tid |
Status |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Dan Pederson |
1978 |
Danmark |
|
|
|
|
|
13.93 |
|
2 |
Shaun Hales |
1985 |
Unknown |
|
|
|
|
|
15.54 |
|
3 |
Sylvain Estadieu |
1985 |
Göteborg Sim |
|
|
|
|
|
15.74 |
|
4 |
Loukas Nitsas |
1981 |
Skellefteå Kraft |
|
|
|
|
|
16.15 |
|
5 |
Fredrik von Weisz |
1986 |
Stockholm |
|
|
|
|
|
16.56 |
|
6 |
Aleksandrs Mihailenko |
1981 |
Jelgavas Roni Winter Swimming |
|
|
|
|
|
17.64 |
|
7 |
Andreas Hermansson |
1983 |
Icehotel |
|
|
|
|
|
19.52 |
|
8 |
Turo Halinen |
1982 |
Kuutit Finland |
|
|
|
|
|
19.97 |
|
9 |
Somjit Chowdhury |
1981 |
Tieto |
|
|
|
|
|
22.52 |
|
- |
Igor Kopytenko |
1979 |
Belgart Belarus |
|
|
|
|
|
DNS |
|
- |
Koshel Dmitrii |
1981 |
Belgart Belarus |
|
|
|
|
|
DNS |
|
- |
Shaun Hales |
1985 |
Unknown |
|
|
|
|
|
DNS |
|
- |
Siarhey Belabrovik |
1987 |
Belgart Belarus |
|
|
|
|
|
DNS |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 2, 25m Bröstsim Herrar, Finaler 40 - 44 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Förening |
|
|
|
|
|
Tid |
Status |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Aivar Rosenberg |
1977 |
Tallinn Winter Swimming Center |
|
|
|
|
|
14.75 |
|
2 |
Tobias Burlin |
1976 |
Kallåbyn |
|
|
|
|
|
15.20 |
|
3 |
Zamyslov Andrei |
1973 |
Serebraniy Bor |
|
|
|
|
|
15.49 |
|
4 |
Mikael Söderström |
1973 |
Umeå Polarbear Society |
|
|
|
|
|
15.62 |
|
5 |
Piotr Biankowski |
1975 |
Unknown |
|
|
|
|
|
15.66 |
|
6 |
Kay Rung |
1974 |
Friare Liv Ab |
|
|
|
|
|
18.19 |
|
7 |
Juha Sihvonen |
1973 |
Finland |
|
|
|
|
|
18.46 |
|
8 |
Stefan Forssell |
1976 |
Skellefteå Simklubb |
|
|
|
|
|
19.55 |
|
9 |
Peter Åbb |
1976 |
Rantakarhut |
|
|
|
|
|
19.88 |
|
- |
Bruno Nopponen |
1974 |
Viimsi Veeklubi |
|
|
|
|
|
DNS |
|
- |
Derek Stephens |
1977 |
Unknown |
|
|
|
|
|
DNS |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 2, 25m Bröstsim Herrar, Finaler 45 - 49 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Förening |
|
|
|
|
|
Tid |
Status |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Ponomarev Dmitrii |
1972 |
Victoria Club |
|
|
|
|
|
13.59 |
|
2 |
Aleksandrs Jakovlevs |
1969 |
Jelgavas Roni Winter Swimming |
|
|
|
|
|
14.73 |
|
3 |
Konstantin Goldberg |
1971 |
U-Club |
|
|
|
|
|
14.89 |
|
4 |
Per Tjernström |
1971 |
Varb.livräddningssimsällskap |
|
|
|
|
|
15.28 |
|
5 |
Roman Karkachev |
1968 |
Iwsa |
|
|
|
|
|
16.17 |
|
6 |
Jorge Traver |
1971 |
Jorgetraver |
|
|
|
|
|
16.94 |
|
7 |
Nicklas Björkskog |
1970 |
Strandbjörnarna |
|
|
|
|
|
17.32 |
|
8 |
Magnus Lundgren |
1969 |
Skellefteå Simklubb |
|
|
|
|
|
17.35 |
|
9 |
Urban Lundkvist |
1968 |
Liv |
|
|
|
|
|
17.57 |
|
10 |
Hannes Viherpuu |
1972 |
Tampereen Talviuimarit |
|
|
|
|
|
18.63 |
|
11 |
Thomas Hale |
1969 |
United States |
|
|
|
|
|
19.16 |
|
12 |
Henrik Tykosson |
1971 |
Sörfjärdens Winterseals Com. |
|
|
|
|
|
19.64 |
|
13 |
Per Sundberg |
1968 |
Skellefteå Simklubb |
|
|
|
|
|
21.48 |
|
- |
Peter Johansen |
1969 |
Danmark |
|
|
|
|
|
DNS |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 2, 25m Bröstsim Herrar, Finaler 50 - 54 år |
|
Gren 2, 25m Bröstsim Herrar, Finaler 55 - 59 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Förening |
|
|
|
|
|
Tid |
Status |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Sergejs Lebedjkovs |
1959 |
Jurmala Aquatica |
|
|
|
|
|
16.24 |
|
2 |
Olavi Kiviniemi |
1959 |
Holmsund |
|
|
|
|
|
19.31 |
|
3 |
Olof Hasslow |
1959 |
Skellefteå Simklubb |
|
|
|
|
|
19.55 |
|
4 |
Jan Bygdemo |
1959 |
Skellefteå Simklubb |
|
|
|
|
|
21.93 |
|
- |
Stanislav Shumyakov |
1958 |
Belgart Belarus |
|
|
|
|
|
DNS |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 2, 25m Bröstsim Herrar, Finaler 60 - 64 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Förening |
|
|
|
|
|
Tid |
Status |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Martin Siddall |
1956 |
Generally Northern |
|
|
|
|
|
18.37 |
|
2 |
Michael Marklund |
1955 |
Sunnanå Utveckling Ab |
|
|
|
|
|
20.12 |
|
3 |
Georgi Tinjakov |
1957 |
U-Club |
|
|
|
|
|
20.44 |
|
4 |
Jarkko Enqvist |
1955 |
Mörkrets & Kylans Glada Vänner |
|
|
|
|
|
20.87 |
|
- |
Shulgan Vladimir |
1957 |
Belgart Belarus |
|
|
|
|
|
DNS |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 2, 25m Bröstsim Herrar, Finaler 65 - 69 år |
|
Gren 2, 25m Bröstsim Herrar, Finaler 70 - 74 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Förening |
|
|
|
|
|
Tid |
Status |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Hans Kempe |
1944 |
Friskis Och Svettis |
|
|
|
|
|
17.96 |
|
2 |
Rainer Johnson |
1946 |
Kuutit Finland |
|
|
|
|
|
21.29 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 2, 25m Bröstsim Herrar, Finaler 75 - 79 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Förening |
|
|
|
|
|
Tid |
Status |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Jan Johansen |
1940 |
Danmark |
|
|
|
|
|
21.13 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Skapad av WinGrodan 1.25.10 |
Utskriftsdatum |
13 februari 2017 |
Licensierad till: Skellefte Simsällskap 34 |
Utskriftstid |
17:38 |
|
Resultat Gren 3 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 3 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider |
|
|
Tävling |
Vintersimmet 2017 |
|
Utskriftsdatum |
13 februari 2017 |
|
|
Tävlingsort |
Skellefteå |
|
Utskriftstid |
17:38 |
|
|
Arrangör |
Skelleftesim S34 |
|
|
|
|
|
Bassäng |
25m |
|
|
|
|
|
Tävlingsdatum |
11 februari 2017 |
|
|
|
|
|
|
Gren 3, 50m Frisim Damer, Finaler 15 - 19 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Förening |
|
|
|
|
|
Tid |
Status |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
- |
Veronika Nevskaya |
1999 |
Belgart Belarus |
|
|
|
|
|
DNS |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 3, 50m Frisim Damer, Finaler 20 - 29 år |
|
Gren 3, 50m Frisim Damer, Finaler 30 - 39 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Förening |
|
|
|
|
|
Tid |
Status |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Lori Paz |
1982 |
Göteborg Sim |
|
|
|
|
|
54.70 |
|
2 |
Annika Baetge |
1984 |
Spårvägen Simförening |
|
|
|
|
|
1:31.87 |
|
- |
Elenohr Arn |
1986 |
Kalmar Rc |
|
|
|
|
|
DNS |
|
- |
Sarah Cummings |
1987 |
Flows |
|
|
|
|
|
DNS |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 3, 50m Frisim Damer, Finaler 40 - 44 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Förening |
|
|
|
|
|
Tid |
Status |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Jessica Furberg |
1975 |
Johanneshov |
|
|
|
|
|
53.87 |
|
2 |
Kersti Ruutel |
1974 |
Tartu Winterswimming |
|
|
|
|
|
1:08.34 |
|
3 |
Jekaterina Andrejeva |
1973 |
Jelgavas Roni Winter Swimming |
|
|
|
|
|
1:12.27 |
|
4 |
Rachel Amner |
1973 |
Generally Northern |
|
|
|
|
|
1:29.19 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 3, 50m Frisim Damer, Finaler 45 - 49 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Förening |
|
|
|
|
|
Tid |
Status |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Anna-Carin Nordin |
1970 |
Sörfjärdens Winterseals Com. |
|
|
|
|
|
41.12 |
|
2 |
Shelby Donoghue |
1972 |
Generally Northern |
|
|
|
|
|
45.77 |
|
3 |
Elena Fedorovich |
1971 |
Russkiy Zakal |
|
|
|
|
|
54.89 |
|
4 |
Ingela Sällström |
1970 |
Gideå |
|
|
|
|
|
55.80 |
|
5 |
Evelin Jogeda |
1971 |
Tartu Winterswimming |
|
|
|
|
|
57.97 |
|
6 |
Jane Sendall |
1971 |
Badass |
|
|
|
|
|
1:39.09 |
|
- |
Karen Weir |
1971 |
United Kingdom |
|
|
|
|
|
DNS |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 3, 50m Frisim Damer, Finaler 50 - 54 år |
|
Gren 3, 50m Frisim Damer, Finaler 55 - 59 år |
|
Gren 3, 50m Frisim Damer, Finaler 60 - 64 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Förening |
|
|
|
|
|
Tid |
Status |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Victorine Mcfarlane |
1957 |
Unknown |
|
|
|
|
|
1:12.07 |
|
2 |
Silvi Salupere |
1956 |
Tartu Winterswimming |
|
|
|
|
|
1:13.50 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 3, 50m Frisim Damer, Finaler 65 - 69 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Förening |
|
|
|
|
|
Tid |
Status |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Barbro Grufman |
1948 |
Simklubben Neptun |
|
|
|
|
|
1:29.99 |
|
2 |
Malle Elvet |
1948 |
Tartu Winterswimming |
|
|
|
|
|
2:52.28 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Skapad av WinGrodan 1.25.10 |
Utskriftsdatum |
13 februari 2017 |
Licensierad till: Skellefte Simsällskap 34 |
Utskriftstid |
17:38 |
|
Resultat Gren 4 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 4 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider |
|
|
Tävling |
Vintersimmet 2017 |
|
Utskriftsdatum |
13 februari 2017 |
|
|
Tävlingsort |
Skellefteå |
|
Utskriftstid |
17:38 |
|
|
Arrangör |
Skelleftesim S34 |
|
|
|
|
|
Bassäng |
25m |
|
|
|
|
|
Tävlingsdatum |
11 februari 2017 |
|
|
|
|
|
|
Gren 4, 50m Frisim Herrar, Finaler 14 år och yngre |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Förening |
|
|
|
|
|
Tid |
Status |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Aleksandrs Jakovlevs |
2003 |
Jelgavas Roni Winter Swimming |
|
|
|
|
|
38.05 |
|
- |
Ilya Kopytenko |
2004 |
Belgart Belarus |
|
|
|
|
|
DNS |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 4, 50m Frisim Herrar, Finaler 20 - 29 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Förening |
|
|
|
|
|
Tid |
Status |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Thomas Törnström |
1992 |
Unknown |
|
|
|
|
|
31.78 |
|
2 |
Antti Mäkinen |
1992 |
An Us |
|
|
|
|
|
35.60 |
|
3 |
Jonatan Nordebo |
1992 |
Umeå Simsällskap |
|
|
|
|
|
36.02 |
|
4 |
Joel Saxvik |
1995 |
Icehotel |
|
|
|
|
|
42.33 |
|
5 |
Maciej Napoleon Ogrodnik |
1997 |
Polish Ogrodnik Team |
|
|
|
|
|
43.74 |
|
6 |
Matt Sjölund |
1989 |
Kuutit Finland |
|
|
|
|
|
1:16.69 |
|
- |
Thomas Sjöström |
1992 |
Umeå Simsällskap |
|
|
|
|
|
DNS |
|
- |
Yaroslav Pronin |
1992 |
Belgart Belarus |
|
|
|
|
|
DNS |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 4, 50m Frisim Herrar, Finaler 30 - 39 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Förening |
|
|
|
|
|
Tid |
Status |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Sylvain Estadieu |
1985 |
Göteborg Sim |
|
|
|
|
|
36.21 |
|
2 |
Shaun Hales |
1985 |
Unknown |
|
|
|
|
|
37.12 |
|
3 |
Dan Pederson |
1978 |
Danmark |
|
|
|
|
|
37.28 |
|
4 |
Felix Bäcklin |
1986 |
Sollentuna |
|
|
|
|
|
38.08 |
|
5 |
Daniel Sjögren |
1979 |
Skellefteå Simklubb |
|
|
|
|
|
41.68 |
|
6 |
Alexandre Voyer |
1978 |
Paris |
|
|
|
|
|
45.54 |
|
7 |
Fredrik von Weisz |
1986 |
Stockholm |
|
|
|
|
|
45.81 |
|
8 |
Aleksandrs Mihailenko |
1981 |
Jelgavas Roni Winter Swimming |
|
|
|
|
|
47.41 |
|
9 |
Billy Svensson |
1983 |
Stockholm |
|
|
|
|
|
1:00.35 |
|
10 |
Tejas Nair |
1987 |
Tieto |
|
|
|
|
|
1:06.43 |
|
11 |
Staffan Wallner |
1987 |
Icehotel |
|
|
|
|
|
11:19.25 |
|
- |
Igor Kopytenko |
1979 |
Belgart Belarus |
|
|
|
|
|
DNS |
|
- |
Koshel Dmitrii |
1981 |
Belgart Belarus |
|
|
|
|
|
DNS |
|
- |
Siarhey Belabrovik |
1987 |
Belgart Belarus |
|
|
|
|
|
DNS |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 4, 50m Frisim Herrar, Finaler 40 - 44 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Förening |
|
|
|
|
|
Tid |
Status |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Aivar Rosenberg |
1977 |
Tallinn Winter Swimming Center |
|
|
|
|
|
32.89 |
|
2 |
Zamyslov Andrei |
1973 |
Serebraniy Bor |
|
|
|
|
|
35.06 |
|
3 |
Piotr Biankowski |
1975 |
Unknown |
|
|
|
|
|
36.32 |
|
4 |
Mikael Söderström |
1973 |
Umeå Polarbear Society |
|
|
|
|
|
39.97 |
|
5 |
Derek Stephens |
1977 |
Unknown |
|
|
|
|
|
58.07 |
|
- |
Bruno Nopponen |
1974 |
Viimsi Veeklubi |
|
|
|
|
|
DNS |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 4, 50m Frisim Herrar, Finaler 45 - 49 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Förening |
|
|
|
|
|
Tid |
Status |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Konstantin Goldberg |
1971 |
U-Club |
|
|
|
|
|
31.39 |
|
2 |
Ponomarev Dmitrii |
1972 |
Victoria Club |
|
|
|
|
|
33.72 |
|
3 |
Per Tjernström |
1971 |
Varb.livräddningssimsällskap |
|
|
|
|
|
38.73 |
|
4 |
Nisse Lundmark |
1972 |
Sverige |
|
|
|
|
|
38.87 |
|
5 |
Aleksandrs Jakovlevs |
1969 |
Jelgavas Roni Winter Swimming |
|
|
|
|
|
40.96 |
|
6 |
Dimitri Bouzarov |
1968 |
Upsala Simsällskap |
|
|
|
|
|
41.94 |
|
7 |
Thomas Hale |
1969 |
United States |
|
|
|
|
|
42.13 |
|
8 |
Hannes Viherpuu |
1972 |
Tampereen Talviuimarit |
|
|
|
|
|
48.84 |
|
9 |
Dmitry Vakhrushev |
1971 |
Murmansk |
|
|
|
|
|
50.73 |
|
10 |
Henrik Tykosson |
1971 |
Sörfjärdens Winterseals Com. |
|
|
|
|
|
56.21 |
|
11 |
Peter Hartley |
1968 |
Generally Northern |
|
|
|
|
|
1:14.31 |
|
- |
Peter Johansen |
1969 |
Danmark |
|
|
|
|
|
DNS |
|
- |
Roman Karkachev |
1968 |
Iwsa |
|
|
|
|
|
DSQ |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 4, 50m Frisim Herrar, Finaler 50 - 54 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Förening |
|
|
|
|
|
Tid |
Status |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Christer Granström |
1965 |
Umeå Simsällskap |
|
|
|
|
|
33.68 |
|
2 |
Mika Pöyhölä |
1966 |
Tampereen Talviuimarit |
|
|
|
|
|
33.97 |
|
3 |
Aleksei Terestsenkov |
1963 |
U-Club |
|
|
|
|
|
37.50 |
|
4 |
Boguslaw Ogrodnik |
1965 |
Polish Ogrodnik Team |
|
|
|
|
|
40.75 |
|
5 |
Dr. Alexandre Fuzeau |
1966 |
Frankrike |
|
|
|
|
|
44.95 |
|
6 |
Tero Javanainen |
1967 |
Tampereen Talviuimarit |
|
|
|
|
|
50.41 |
|
- |
Kapani Poikkijoki |
1964 |
Kuutit Finland |
|
|
|
|
|
DNS |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 4, 50m Frisim Herrar, Finaler 55 - 59 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Förening |
|
|
|
|
|
Tid |
Status |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Sergejs Lebedjkovs |
1959 |
Jurmala Aquatica |
|
|
|
|
|
43.83 |
|
2 |
Lennart Flygare |
1961 |
Stöcke Ts Järnet |
|
|
|
|
|
58.97 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 4, 50m Frisim Herrar, Finaler 60 - 64 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Förening |
|
|
|
|
|
Tid |
Status |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Martin Siddall |
1956 |
Generally Northern |
|
|
|
|
|
55.25 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 4, 50m Frisim Herrar, Finaler 65 - 69 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Förening |
|
|
|
|
|
Tid |
Status |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Lembit Laht |
1949 |
U-Club |
|
|
|
|
|
42.30 |
|
2 |
Richard Tegnér |
1951 |
Stockholm |
|
|
|
|
|
57.12 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 4, 50m Frisim Herrar, Finaler 75 - 79 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Förening |
|
|
|
|
|
Tid |
Status |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Jan Johansen |
1940 |
Danmark |
|
|
|
|
|
46.15 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Skapad av WinGrodan 1.25.10 |
Utskriftsdatum |
13 februari 2017 |
Licensierad till: Skellefte Simsällskap 34 |
Utskriftstid |
17:38 |
|
Resultat Gren 5 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 5 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider |
|
|
Tävling |
Vintersimmet 2017 |
|
Utskriftsdatum |
13 februari 2017 |
|
|
Tävlingsort |
Skellefteå |
|
Utskriftstid |
17:38 |
|
|
Arrangör |
Skelleftesim S34 |
|
|
|
|
|
Bassäng |
25m |
|
|
|
|
|
Tävlingsdatum |
11 februari 2017 |
|
|
|
|
|
|
Gren 5, 200m Frisim Damer, Finaler 29 år och yngre |
|
Gren 5, 200m Frisim Damer, Finaler 30 - 39 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Förening |
|
50m |
100m |
150m |
|
Tid |
Status |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Lori Paz |
1982 |
Göteborg Sim |
|
|
|
|
|
2:14.50 |
|
- |
Sarah Cummings |
1987 |
Flows |
|
|
|
|
|
DNS |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 5, 200m Frisim Damer, Finaler 40 - 44 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Förening |
|
50m |
100m |
150m |
|
Tid |
Status |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
- |
Rachel Amner |
1973 |
Generally Northern |
|
|
|
|
|
DNF |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 5, 200m Frisim Damer, Finaler 45 - 49 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Förening |
|
50m |
100m |
150m |
|
Tid |
Status |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Anna-Carin Nordin |
1970 |
Sörfjärdens Winterseals Com. |
|
|
|
|
|
1:33.72 |
|
2 |
Shelby Donoghue |
1972 |
Generally Northern |
|
|
|
|
|
1:52.55 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 5, 200m Frisim Damer, Finaler 50 - 54 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Förening |
|
50m |
100m |
150m |
|
Tid |
Status |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Jane Hardy |
1967 |
United Kingdom |
|
|
|
|
|
2:26.59 |
|
2 |
Sylvia Bland |
1967 |
United Kingdom |
|
|
|
|
|
2:29.85 |
|
3 |
Sinne Lundgaard |
1966 |
Frederiksberg |
|
|
|
|
|
2:30.47 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 5, 200m Frisim Damer, Finaler 60 - 64 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Förening |
|
50m |
100m |
150m |
|
Tid |
Status |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Victorine Mcfarlane |
1957 |
Unknown |
|
|
|
|
|
3:26.82 |
|
1 |
Victorine Mcfarlane |
1957 |
Unknown |
|
|
|
|
|
3:26.82 |
|
- |
Victorine Mcfarlane |
1957 |
Unknown |
|
|
|
|
|
DNS |
|
- |
Victorine Mcfarlane |
1957 |
Unknown |
|
|
|
|
|
DNS |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 5, 200m Frisim Damer, Finaler 65 - 69 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Förening |
|
50m |
100m |
150m |
|
Tid |
Status |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
- |
Barbro Grufman |
1948 |
Simklubben Neptun |
|
|
|
|
|
DNS |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Skapad av WinGrodan 1.25.10 |
Utskriftsdatum |
13 februari 2017 |
Licensierad till: Skellefte Simsällskap 34 |
Utskriftstid |
17:38 |
|
Resultat Gren 6 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 6 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider |
|
|
Tävling |
Vintersimmet 2017 |
|
Utskriftsdatum |
13 februari 2017 |
|
|
Tävlingsort |
Skellefteå |
|
Utskriftstid |
17:38 |
|
|
Arrangör |
Skelleftesim S34 |
|
|
|
|
|
Bassäng |
25m |
|
|
|
|
|
Tävlingsdatum |
11 februari 2017 |
|
|
|
|
|
|
Gren 6, 200m Frisim Herrar, Finaler 29 år och yngre |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Förening |
|
50m |
100m |
150m |
|
Tid |
Status |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Antti Mäkinen |
1992 |
An Us |
|
|
|
|
|
1:21.19 |
|
2 |
Jonatan Nordebo |
1992 |
Umeå Simsällskap |
|
|
|
|
|
1:26.53 |
|
3 |
Maciej Napoleon Ogrodnik |
1997 |
Polish Ogrodnik Team |
|
|
|
|
|
1:38.03 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 6, 200m Frisim Herrar, Finaler 30 - 39 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Förening |
|
50m |
100m |
150m |
|
Tid |
Status |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Shaun Hales |
1985 |
Unknown |
|
|
|
|
|
1:24.59 |
|
2 |
Sylvain Estadieu |
1985 |
Göteborg Sim |
|
|
|
|
|
1:24.81 |
|
3 |
Felix Bäcklin |
1986 |
Sollentuna |
|
|
|
|
|
1:35.98 |
|
3 |
Felix Bäcklin |
1986 |
Sollentuna |
|
|
|
|
|
1:35.98 |
|
5 |
Alexandre Voyer |
1978 |
Paris |
|
|
|
|
|
1:44.13 |
|
- |
Felix Bäcklin |
1986 |
Sollentuna |
|
|
|
|
|
DNS |
|
- |
Felix Bäcklin |
1986 |
Sollentuna |
|
|
|
|
|
DNS |
|
- |
Igor Kopytenko |
1979 |
Belgart Belarus |
|
|
|
|
|
DNS |
|
- |
Siarhey Belabrovik |
1987 |
Belgart Belarus |
|
|
|
|
|
DNS |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 6, 200m Frisim Herrar, Finaler 40 - 44 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Förening |
|
50m |
100m |
150m |
|
Tid |
Status |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Aivar Rosenberg |
1977 |
Tallinn Winter Swimming Center |
|
|
|
|
|
1:19.39 |
|
2 |
Piotr Biankowski |
1975 |
Unknown |
|
|
|
|
|
1:23.53 |
|
2 |
Piotr Biankowski |
1975 |
Unknown |
|
|
|
|
|
1:23.53 |
|
4 |
Zamyslov Andrei |
1973 |
Serebraniy Bor |
|
|
|
|
|
1:23.76 |
|
5 |
Mikael Söderström |
1973 |
Umeå Polarbear Society |
|
|
|
|
|
1:31.38 |
|
6 |
Per Edlund |
1973 |
Umeå Simsällskap |
|
|
|
|
|
1:57.87 |
|
6 |
Per Edlund |
1973 |
Umeå Simsällskap |
|
|
|
|
|
1:57.87 |
|
- |
Bruno Nopponen |
1974 |
Viimsi Veeklubi |
|
|
|
|
|
DNS |
|
- |
Per Edlund |
1973 |
Umeå Simsällskap |
|
|
|
|
|
DNS |
|
- |
Per Edlund |
1973 |
Umeå Simsällskap |
|
|
|
|
|
DNS |
|
- |
Piotr Biankowski |
1975 |
Unknown |
|
|
|
|
|
DNS |
|
- |
Piotr Biankowski |
1975 |
Unknown |
|
|
|
|
|
DNS |
|
- |
Vilhjálmur Andri Einarsson |
1975 |
Iceland |
|
|
|
|
|
DNS |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 6, 200m Frisim Herrar, Finaler 45 - 49 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Förening |
|
50m |
100m |
150m |
|
Tid |
Status |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Nisse Lundmark |
1972 |
Sverige |
|
|
|
|
|
1:29.13 |
|
2 |
Aleksandrs Jakovlevs |
1969 |
Jelgavas Roni Winter Swimming |
|
|
|
|
|
1:45.32 |
|
3 |
Dmitry Vakhrushev |
1971 |
Murmansk |
|
|
|
|
|
1:55.34 |
|
4 |
Roman Karkachev |
1968 |
Iwsa |
|
|
|
|
|
1:58.30 |
|
5 |
Peter Hartley |
1968 |
Generally Northern |
|
|
|
|
|
2:57.82 |
|
- |
Peter Johansen |
1969 |
Danmark |
|
|
|
|
|
DNS |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 6, 200m Frisim Herrar, Finaler 50 - 54 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Förening |
|
50m |
100m |
150m |
|
Tid |
Status |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Aleksei Terestsenkov |
1963 |
U-Club |
|
|
|
|
|
1:24.89 |
|
2 |
Boguslaw Ogrodnik |
1965 |
Polish Ogrodnik Team |
|
|
|
|
|
1:48.12 |
|
3 |
Dr. Alexandre Fuzeau |
1966 |
Frankrike |
|
|
|
|
|
1:51.16 |
|
- |
Barry O´connor |
1963 |
Dsc |
|
|
|
|
|
DNS |
|
- |
Dr.alexandre Fuzeau |
1966 |
Unknown |
|
|
|
|
|
DNS |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 6, 200m Frisim Herrar, Finaler 55 - 59 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Förening |
|
50m |
100m |
150m |
|
Tid |
Status |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
- |
Stanislav Shumyakov |
1958 |
Belgart Belarus |
|
|
|
|
|
DNS |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Skapad av WinGrodan 1.25.10 |
Utskriftsdatum |
13 februari 2017 |
Licensierad till: Skellefte Simsällskap 34 |
Utskriftstid |
17:38 |
|
Resultat Gren 7 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 7 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider |
|
|
Tävling |
Vintersimmet 2017 |
|
Utskriftsdatum |
13 februari 2017 |
|
|
Tävlingsort |
Skellefteå |
|
Utskriftstid |
17:24 |
|
|
Arrangör |
Skelleftesim S34 |
|
|
|
|
|
Bassäng |
25m |
|
|
|
|
|
Tävlingsdatum |
11 februari 2017 |
|
|
|
|
|
|
Gren 7, 4x25m Bröstsim Mixed, Finaler 251 år och äldre |
|
Skapad av WinGrodan 1.25.10 |
Utskriftsdatum |
13 februari 2017 |
Licensierad till: Skellefte Simsällskap 34 |
Utskriftstid |
17:24 |
|
Resultat Gren 8 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 8 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider |
|
|
Tävling |
Vintersimmet 2017 |
|
Utskriftsdatum |
13 februari 2017 |
|
|
Tävlingsort |
Skellefteå |
|
Utskriftstid |
17:24 |
|
|
Arrangör |
Skelleftesim S34 |
|
|
|
|
|
Bassäng |
25m |
|
|
|
|
|
Tävlingsdatum |
11 februari 2017 |
|
|
|
|
Skapad av WinGrodan 1.25.10 |
Utskriftsdatum |
13 februari 2017 |
Licensierad till: Skellefte Simsällskap 34 |
Utskriftstid |
17:24 |
|
Resultat Gren 9 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 9 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider |
|
|
Tävling |
Vintersimmet 2017 |
|
Utskriftsdatum |
13 februari 2017 |
|
|
Tävlingsort |
Skellefteå |
|
Utskriftstid |
17:24 |
|
|
Arrangör |
Skelleftesim S34 |
|
|
|
|
|
Bassäng |
25m |
|
|
|
|
|
Tävlingsdatum |
11 februari 2017 |
|
|
|
|
|
|
Gren 9, 200m Ryggsim Herrar, Finaler 50 - 54 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Förening |
|
50m |
100m |
150m |
|
Tid |
Status |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Dr.alexandre Fuzeau |
1966 |
Unknown |
|
56.11 |
2:05.61 |
3:21.38 |
|
4:43.21 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Skapad av WinGrodan 1.25.10 |
Utskriftsdatum |
13 februari 2017 |
Licensierad till: Skellefte Simsällskap 34 |
Utskriftstid |
17:24 |
|