Resultater for Danish Open
Her vises alle stævnets resultater opdelt i stævneafsnit.
Stævneafsnit
Resultat Løb 34 (Finaler) - Officiel |
Stævne navn | Danish Open 2018 | Udskriftsdato | 15 april 2018 | |||
Stævne by | Brønshøj | Udskriftstidspunkt | 18:44 | |||
Arrangør | Dansk Svømmeunion & Hovedstaden | |||||
Bassin | 50m | |||||
Stævne dato | 12 april 2018 |
Løb 34, 200m Brystsvømning Damer, Finaler |
Europarekord Senior: Rikke Møller Pedersen (1989) 2:19.11 2013-08-01 |
Nordisk Rekord Senior: Rikke Møller Pedersen (1989) 2:19.11 2013-08-01 |
Dansk Rekord Senior: Rikke Møller Pedersen (1989) 2:19.11 2013-08-01 |
Dansk Rekord Junior: Thea Blomsterberg (2002) 2:28.15 2017-07-28 |
Plac. | Navn | Født | Klub | 50m | 100m | 150m | Opnået | Status | ||
1 | Rikke Møller Pedersen | 1989 | Holbæk Svømme Klub | 33.68 | 1:11.20 | 1:48.02 | 2:25.40 | |||
2 | Anna Wermuth | 1996 | Hovedstadens Svømmeklub | 34.36 | 1:11.96 | 1:50.12 | 2:29.52 | |||
3 | Thea Blomsterberg | 2002 | Sigma Swim Birkerød | 33.64 | 1:11.26 | 1:49.75 | 2:29.70 | |||
4 | Josefine B. Pedersen | 1999 | VAT Copenhagen-MK31 | 35.55 | 1:14.97 | 1:54.45 | 2:34.18 | |||
5 | Clara Rybak-Andersen | 2003 | Gentofte Svømme Klub | 35.49 | 1:15.02 | 1:55.30 | 2:35.29 | |||
6 | Josephine Kruse | 2002 | Sigma Swim Allerød | 34.62 | 1:13.99 | 1:55.39 | 2:36.51 | |||
7 | Mia Steen Duus | 2001 | Sigma Swim Birkerød | 35.87 | 1:15.99 | 1:56.80 | 2:37.77 | |||
8 | Laura Fogh | 2003 | Hjortshøj-Egå IF Svømmeafdelin | 36.52 | 1:16.44 | 1:58.27 | 2:41.51 | |||
9 | Frederikke Echardt | 2002 | Svømmeklubben Triton Ballerup | 36.26 | 1:16.71 | 1:58.54 | 2:40.81 | |||
10 | Astrid Nielsen | 2002 | Esbjerg Svømmeklub | 36.58 | 1:17.46 | 1:59.64 | 2:41.24 | |||
11 | Annika Hausgaard Godt | 2003 | Holstebro Svømme Club | 37.36 | 1:18.36 | 1:59.84 | 2:41.26 | |||
12 | Kirstine Mørk Rasmussen | 2003 | Holbæk Svømme Klub | 37.49 | 1:19.35 | 2:01.26 | 2:41.90 | |||
13 | Caroline Brink | 2003 | Svømmeklubben Kvik, Kastrup | 36.33 | 1:17.02 | 1:59.18 | 2:42.57 | |||
14 | Josephine G. Lauridsen | 2001 | Svømmeklubben Triton Ballerup | 36.54 | 1:18.07 | 2:00.16 | 2:42.63 | |||
15 | Laura Mathilde Elkjær | 1998 | Vejle Svømmeklub | 37.48 | 1:18.39 | 2:00.84 | 2:43.76 | |||
16 | Alberte Kjærsgaard | 2001 | Slangerup Svømmeklub | 36.48 | 1:17.24 | 1:59.55 | 2:43.90 | |||
17 | Julie K Rose | 2003 | Sigma Swim Allerød | 36.10 | 1:16.98 | 1:57.92 | 2:39.92 | |||
18 | Maria Bebe Hansen | 2004 | Nyborg Svømmeklub | 37.23 | 1:18.50 | 2:00.07 | 2:41.89 | |||
19 | Pernille Jensen | 1998 | Holbæk Svømme Klub | 37.43 | 1:18.96 | 2:00.53 | 2:42.23 | |||
20 | Emma Bjørnholdt | 2000 | Lyngby Svømmeklub | 36.73 | 1:18.40 | 2:00.76 | 2:43.59 | |||
21 | Johanna Berthelsen | 2000 | VAT Copenhagen-MK31 | 37.15 | 1:18.95 | 2:01.64 | 2:44.59 | |||
22 | Victoria Haahr Pallesen | 2002 | Aalborg Svømmeklub | 34.24 | 1:13.73 | 1:58.99 | 2:44.73 | |||
23 | Julie D. Hald | 1996 | Aalborg Svømmeklub | 37.28 | 1:20.12 | 2:02.22 | 2:44.95 | |||
24 | Freja Nicholas | 2000 | H2Odense | 36.26 | 1:17.69 | 2:00.86 | 2:45.12 | |||
Oprettet af WinGrodan 1.26.00 | Udskriftsdato | 15 april 2018 |
Licens til Hovedstadens Svømmeklub | Udskriftstidspunkt | 18:44 |