Resultater for Danmarksmesterskaber på Langbane DM-L
Her vises alle stævnets resultater opdelt i stævneafsnit.
Stævneafsnit
Resultat Løb 34 (Indledende) - Med point og mellemtider
Resultat Løb 34 (Indledende) - Med point og mellemtider |
|
|
Stævne navn |
Danmarksmesterskaber Langbane |
|
Udskriftsdato |
15 juli 2018 |
|
|
Stævne by |
Odense |
|
Udskriftstidspunkt |
10:45 |
|
|
Arrangør |
Dansk Svømmeunion & H2Odense |
|
|
|
|
|
Bassin |
50m |
|
|
|
|
|
Stævne dato |
12 juli 2018 |
|
|
|
|
|
|
Løb 34, 200m Frisvømning Herrer, Indledende |
Dansk Rekord Senior: Mads Glæsner (1988) 1:46.94 2009-04-09 |
Dansk Rekord Junior: Frederik Siem Pedersen (1991) 1:49.46 2009-07-12 |
|
|
Plac. |
Navn |
Født |
Point |
FINA |
50m |
100m |
150m |
|
Opnået |
Status |
|
Klub |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Mikkel Gadgaard |
1999 |
|
742 |
26.03 |
54.03 |
1:22.76 |
|
1:52.65 |
|
|
Esbjerg Svømmeklub |
1:52.19 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
Sebastian Ovesen |
1994 |
|
731 |
26.52 |
55.42 |
1:24.44 |
|
1:53.18 |
|
|
Svømmeklubben Kvik, Kastrup |
1:49.02 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
3 |
Alexander Aslak Nørgaard |
2000 |
|
722 |
26.58 |
55.57 |
1:24.69 |
|
1:53.68 |
|
|
Sigma Swim Birkerød |
1:53.36 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
4 |
Sebastian Tullberg |
2000 |
|
722 |
26.16 |
54.48 |
1:23.64 |
|
1:53.69 |
|
|
Sigma Swim Birkerød |
1:51.23 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
5 |
Marcus Krøyer Svendsen |
1997 |
|
717 |
26.41 |
55.29 |
1:24.34 |
|
1:53.94 |
|
|
Svømmeklubben Kvik, Kastrup |
1:51.40 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
6 |
Arthur Dalén Ellegaard |
2001 |
|
696 |
27.75 |
56.95 |
1:26.25 |
|
1:55.07 |
|
|
Lyngby Svømmeklub |
1:56.87 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
7 |
Mathias Zander Rysgaard |
1998 |
|
695 |
26.78 |
56.15 |
1:25.58 |
|
1:55.13 |
|
|
Holbæk Svømme Klub |
1:51.72 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
8 |
Lucas Bruun Strøbek |
2001 |
|
679 |
26.41 |
55.00 |
1:25.33 |
|
1:56.03 |
|
|
Gentofte Svømme Klub |
1:55.57 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
9 |
Anton Borring Andersen |
1999 |
|
661 |
27.45 |
56.91 |
1:26.82 |
|
1:57.06 |
Deltager ikke i finalen |
|
Sigma Swim Allerød |
1:57.82 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
10 |
Peter Vangsgaard |
2000 |
|
649 |
27.69 |
57.49 |
1:27.48 |
|
1:57.77 |
|
|
Gentofte Svømme Klub |
1:53.13 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
11 |
Søren Villumsen |
1998 |
|
646 |
26.91 |
56.67 |
1:27.14 |
|
1:57.98 |
|
|
Aalborg Svømmeklub |
1:54.01 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
12 |
Jonas Nervil Kistorp |
1997 |
|
644 |
26.63 |
56.44 |
1:26.85 |
|
1:58.07 |
Deltager ikke i finalen |
|
Lyngby Svømmeklub |
1:54.91 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
13 |
Christian Rasmussen |
1998 |
|
639 |
27.93 |
58.11 |
1:28.27 |
|
1:58.41 |
|
|
Holstebro Svømme Club |
1:56.69 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
14 |
Viktor Holm |
1996 |
|
637 |
27.33 |
57.26 |
1:27.95 |
|
1:58.50 |
|
|
Svømmeklubben Kvik, Kastrup |
1:54.66 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
15 |
Mads Holm |
1998 |
|
625 |
28.01 |
57.85 |
1:28.55 |
|
1:59.24 |
Deltager ikke i finalen |
|
Nakskov Svømme Klub |
1:55.60 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
16 |
Alexander Fenger |
1999 |
|
621 |
28.27 |
58.66 |
1:29.38 |
|
1:59.54 |
|
|
Vejle Svømmeklub |
1:59.21 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
17 |
Frederik O. Møller |
1999 |
|
617 |
26.80 |
56.99 |
1:27.89 |
|
1:59.78 |
Deltager ikke i finalen |
|
Hovedstadens Svømmeklub |
1:59.66 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
18 |
Magnus B. Høgild |
1999 |
|
615 |
27.27 |
57.98 |
1:29.01 |
|
1:59.88 |
Deltager ikke i finalen |
|
Esbjerg Svømmeklub |
1:59.87 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
19 |
Jacob Holst |
1991 |
|
601 |
28.19 |
59.01 |
1:29.61 |
|
2:00.83 |
|
|
H2Odense |
1:59.78 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
20 |
Ferdinand Wahl |
2000 |
|
598 |
27.61 |
58.28 |
1:29.75 |
|
2:01.02 |
|
|
Svømmeklubben Kvik, Kastrup |
2:01.76 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
21 |
Mads Rishøj |
1999 |
|
595 |
27.87 |
58.51 |
1:29.85 |
|
2:01.21 |
Deltager ikke i finalen |
|
Svømmeklubben Triton Ballerup |
1:57.54 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
22 |
Roar Andersen |
2001 |
|
593 |
27.61 |
58.71 |
1:29.79 |
|
2:01.39 |
|
|
Svømmeklubben Kvik, Kastrup |
2:02.29 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
23 |
Marius Rasmussen |
1999 |
|
587 |
28.21 |
58.80 |
1:30.45 |
|
2:01.81 |
Deltager ikke i finalen |
|
Svømmeklubben Syd |
1:55.58 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
24 |
Jonas M. Jørgensen |
2001 |
|
584 |
27.58 |
56.87 |
1:29.12 |
|
2:02.01 |
|
|
Svømmeklubben Kvik, Kastrup |
1:57.33 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
25 |
Markus Bøjsen |
1999 |
|
569 |
27.69 |
58.24 |
1:29.88 |
|
2:03.03 |
|
|
Holbæk Svømme Klub |
1:57.06 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
26 |
Mads Midtbøll |
1998 |
|
554 |
28.05 |
59.33 |
1:31.79 |
|
2:04.14 |
|
|
Svømmeklubben Kvik, Kastrup |
2:00.34 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
27 |
Mads Ørsted Nielsen |
1999 |
|
551 |
27.99 |
58.69 |
1:31.12 |
|
2:04.35 |
|
|
Swim Team Taastrup - VATCPH |
2:01.88 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Oprettet af WinGrodan 1.26.00 |
Udskriftsdato |
15 juli 2018 |
Licens til H2Odense |
Udskriftstidspunkt |
10:45 |
|