Results for DM Kortbane
Below are all results from the competition shown by session.
Competition session
Resultat Løb 38 (Finaler) - Officiel
Resultat Løb 38 (Finaler) - Officiel |
|
|
Stævne navn |
DM kortbane |
|
Udskriftsdato |
10 november 2019 |
|
|
Stævne by |
Esbjerg |
|
Udskriftstidspunkt |
17:40 |
|
|
Arrangør |
Dansk Svømmeunion og Esbjerg Svømmeklub |
|
|
|
|
|
Bassin |
25m |
|
|
|
|
|
Stævne dato |
07 november 2019 |
|
|
|
|
|
|
Løb 38, 200m Rygsvømning Damer, Finaler |
Europarekord Senior: Katinka Hosszu (1989) 1:59.23 05-12-2014 |
Dansk Rekord Senior: Pernille Larsen (1992) 2:03.50 13-12-2009 |
Dansk Rekord Junior: Pernille Larsen (1992) 2:06.27 14-12-2008 |
|
|
Plac. |
Navn |
Født |
Klub |
|
50m |
100m |
150m |
|
Opnået |
Status |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Victoria Bierre |
2000 |
Herlev Svømning |
|
30.17 |
1:02.80 |
1:35.46 |
|
2:07.79 |
|
2 |
Sara Sylvest |
2000 |
Svømmeklubben Kvik, Kastrup |
|
30.98 |
1:04.44 |
1:38.59 |
|
2:12.41 |
|
3 |
Karoline Sørensen |
2002 |
Thisted Svømmeklub |
|
31.11 |
1:04.86 |
1:39.14 |
|
2:12.42 |
|
4 |
Clara Rybak-Andersen |
2003 |
Gentofte Svømme Klub |
|
30.93 |
1:04.77 |
1:39.01 |
|
2:12.66 |
|
5 |
Laura Glerup Jensen |
1998 |
Esbjerg Svømmeklub |
|
30.93 |
1:04.87 |
1:39.23 |
|
2:13.05 |
|
6 |
Julie Stampe |
2002 |
Sigma Swim Allerød |
|
|
|
1:40.95 |
|
2:15.95 |
|
7 |
Kristine Nilsson Norby |
2005 |
Gentofte Svømme Klub |
|
32.30 |
1:06.24 |
1:40.43 |
|
2:14.46 |
|
8 |
Melanie Eggertsen |
2002 |
Esbjerg Svømmeklub |
|
32.32 |
1:07.44 |
1:41.33 |
|
2:15.78 |
|
9 |
Cecilie Grøndal |
2002 |
Horsens Svømmeklub |
|
32.70 |
1:06.85 |
1:41.20 |
|
2:15.85 |
|
10 |
Nina Toft |
2000 |
Gentofte Svømme Klub |
|
32.00 |
1:06.48 |
1:41.17 |
|
2:16.12 |
|
11 |
Caroline Laursen |
2002 |
Esbjerg Svømmeklub |
|
31.87 |
1:05.89 |
1:41.31 |
|
2:16.20 |
|
12 |
Zenia Aarestrup |
2001 |
Gladsaxe Svømmeklub |
|
32.35 |
1:07.15 |
1:42.73 |
|
2:18.23 |
|
13 |
Sofie Nielsen |
2001 |
Slagelse Svømmeklub |
|
32.43 |
1:07.46 |
1:43.28 |
|
2:19.11 |
|
- |
Ekaterina Avramova |
1991 |
Turkish Swimming Team |
|
30.07 |
1:02.98 |
1:35.90 |
|
2:07.81 |
EXTRA |
- |
Emma Marusáková |
2003 |
Slovenská Plavecká Federácia |
|
30.58 |
1:04.22 |
1:39.06 |
|
2:13.57 |
EXTRA |
- |
Sudem Denizli |
2005 |
Turkish Swimming Team |
|
31.15 |
1:04.67 |
1:39.22 |
|
2:13.17 |
EXTRA |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Oprettet af WinGrodan 1.26.14 |
Udskriftsdato |
10 november 2019 |
Licens til Esbjerg Svømmeklub |
Udskriftstidspunkt |
17:40 |
|