Tulokset DM Kortbane
Alla löytyy kaikki kilpailun tulokset jaettuna kilpailujaksoihin.
Kisajakso
Resultat Løb 38 (Indledende) - Med point og mellemtider
Resultat Løb 38 (Indledende) - Med point og mellemtider |
|
|
Stævne navn |
DM kortbane |
|
Udskriftsdato |
10 november 2019 |
|
|
Stævne by |
Esbjerg |
|
Udskriftstidspunkt |
11:42 |
|
|
Arrangør |
Dansk Svømmeunion og Esbjerg Svømmeklub |
|
|
|
|
|
Bassin |
25m |
|
|
|
|
|
Stævne dato |
07 november 2019 |
|
|
|
|
|
|
Løb 38, 200m Rygsvømning Damer, Indledende |
Europarekord Senior: Katinka Hosszu (1989) 1:59.23 05-12-2014 |
Dansk Rekord Senior: Pernille Larsen (1992) 2:03.50 13-12-2009 |
Dansk Rekord Junior: Pernille Larsen (1992) 2:06.27 14-12-2008 |
|
|
Plac. |
Navn |
Født |
Point |
FINA |
50m |
100m |
150m |
|
Opnået |
Status |
|
Klub |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Ekaterina Avramova |
1991 |
|
796 |
30.17 |
1:02.64 |
1:35.67 |
|
2:08.62 |
|
|
Turkish Swimming Team |
2:07.79 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
Victoria Bierre |
2000 |
|
782 |
30.53 |
1:03.60 |
1:36.60 |
|
2:09.40 |
|
|
Herlev Svømning |
2:08.34 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
3 |
Clara Rybak-Andersen |
2003 |
|
718 |
31.47 |
1:05.00 |
1:39.13 |
|
2:13.11 |
|
|
Gentofte Svømme Klub |
2:15.32 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
4 |
Sara Sylvest |
2000 |
|
709 |
31.40 |
1:05.27 |
1:39.41 |
|
2:13.69 |
|
|
Svømmeklubben Kvik, Kastrup |
2:10.85 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
5 |
Sudem Denizli |
2005 |
|
697 |
31.93 |
1:05.77 |
1:40.57 |
|
2:14.42 |
|
|
Turkish Swimming Team |
2:12.05 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
6 |
Karoline Sørensen |
2002 |
|
688 |
31.21 |
1:04.97 |
1:39.83 |
|
2:15.03 |
|
|
Thisted Svømmeklub |
2:11.06 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
7 |
Sofie Hansen |
2002 |
|
683 |
32.05 |
1:06.10 |
1:40.83 |
|
2:15.36 |
Deltager ikke i finalen |
|
Svømmeklubben Kvik, Kastrup |
2:09.32 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
8 |
Laura Glerup Jensen |
1998 |
|
680 |
31.77 |
1:05.99 |
1:40.72 |
|
2:15.57 |
|
|
Esbjerg Svømmeklub |
2:14.47 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
9 |
Julie Stampe |
2002 |
|
670 |
31.73 |
1:06.37 |
1:41.08 |
|
2:16.25 |
|
|
Sigma Swim Allerød |
2:14.97 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
10 |
Liva Palmund |
2002 |
|
663 |
32.00 |
1:06.42 |
1:41.57 |
|
2:16.71 |
Deltager ikke i finalen |
|
Svømmeklubben Triton Ballerup |
2:12.88 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
11 |
Nina Toft |
2000 |
|
660 |
32.35 |
1:07.10 |
1:41.95 |
|
2:16.91 |
|
|
Gentofte Svømme Klub |
2:14.53 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
12 |
Cecilie Grøndal |
2002 |
|
658 |
32.50 |
1:05.91 |
1:40.63 |
|
2:17.04 |
|
|
Horsens Svømmeklub |
2:16.99 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
13 |
Kristine Nilsson Norby |
2005 |
|
652 |
32.56 |
1:07.23 |
1:42.20 |
|
2:17.45 |
|
|
Gentofte Svømme Klub |
2:15.38 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
14 |
Emma Marusáková |
2003 |
|
649 |
31.96 |
1:07.23 |
1:42.96 |
|
2:17.65 |
|
|
Slovenská Plavecká Federácia |
2:18.01 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
15 |
Zenia Aarestrup |
2001 |
|
637 |
33.05 |
1:08.03 |
1:43.63 |
|
2:18.57 |
|
|
Gladsaxe Svømmeklub |
2:16.82 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
16 |
Melanie Eggertsen |
2002 |
|
623 |
31.68 |
1:06.75 |
1:43.70 |
|
2:19.55 |
|
|
Esbjerg Svømmeklub |
2:17.03 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
17 |
Sofie Nielsen |
2001 |
|
620 |
32.09 |
1:06.98 |
1:43.25 |
|
2:19.76 |
|
|
Slagelse Svømmeklub |
2:19.89 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
18 |
Mia Steen Duus |
2001 |
|
615 |
33.24 |
1:08.74 |
1:44.78 |
|
2:20.13 |
Deltager ikke i finalen |
|
Sigma Swim Birkerød |
2:18.46 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
19 |
Caroline Laursen |
2002 |
|
615 |
32.98 |
1:08.02 |
1:44.28 |
|
2:20.20 |
|
|
Esbjerg Svømmeklub |
2:18.26 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
20 |
Alma Heyn Stage |
2004 |
|
597 |
32.01 |
1:07.93 |
1:45.02 |
|
2:21.59 |
|
|
Svømmeklubben Kvik, Kastrup |
2:16.52 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
21 |
Marie Christensen |
2002 |
|
596 |
33.56 |
1:09.08 |
1:45.41 |
|
2:21.60 |
|
|
Agfs Svømmeafdeling |
2:20.14 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
22 |
Mille C. Berg |
2001 |
|
596 |
33.80 |
1:09.56 |
1:45.58 |
|
2:21.65 |
|
|
Horsens Svømmeklub |
2:20.37 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
23 |
Emma Maagøe |
1999 |
|
594 |
34.11 |
1:10.05 |
1:46.27 |
|
2:21.77 |
Deltager ikke i finalen |
|
Hovedstadens Svømmeklub |
2:18.37 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
24 |
Kristine Mikkelsen |
2000 |
|
588 |
33.45 |
1:09.07 |
1:45.60 |
|
2:22.25 |
|
|
Hvidovre Svømmeklub |
2:17.94 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
25 |
Sofie Louise Nimb |
2001 |
|
581 |
33.65 |
1:09.19 |
1:45.29 |
|
2:22.83 |
|
|
Gentofte Svømme Klub |
2:16.92 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
26 |
Line Strandby |
2001 |
|
519 |
34.70 |
1:11.57 |
1:49.65 |
|
2:28.36 |
Deltager ikke i finalen |
|
Svømmeklubben Triton Ballerup |
2:25.35 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
27 |
Natascha Alexandra Green |
2000 |
|
500 |
33.65 |
1:11.19 |
1:50.76 |
|
2:30.18 |
|
|
Agfs Svømmeafdeling |
2:33.54 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
- |
Emilie Krog |
2002 |
|
|
|
|
|
|
DNS |
|
|
Hovedstadens Svømmeklub |
2:20.78 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Oprettet af WinGrodan 1.26.14 |
Udskriftsdato |
10 november 2019 |
Licens til Esbjerg Svømmeklub |
Udskriftstidspunkt |
11:42 |
|