Results for DM Kortbane
Below are all results from the competition shown by session.
Competition session
Resultat Løb 4 (Indledende) - Med point og mellemtider
Resultat Løb 4 (Indledende) - Med point og mellemtider |
|
|
Stævne navn |
DM kortbane |
|
Udskriftsdato |
07 november 2019 |
|
|
Stævne by |
Esbjerg |
|
Udskriftstidspunkt |
11:38 |
|
|
Arrangør |
Dansk Svømmeunion og Esbjerg Svømmeklub |
|
|
|
|
|
Bassin |
25m |
|
|
|
|
|
Stævne dato |
07 november 2019 |
|
|
|
|
|
|
Løb 4, 200m Rygsvømning Herrer, Indledende |
Europarekord Senior: Arkady Vyatchanin (1984) 1:46.11 15-11-2009 |
Dansk Rekord Senior: Anders Jensen (1987) 1:52.33 19-12-2009 |
Dansk Rekord Junior: Marcus Bak (1991) 1:55.80 19-04-2009 |
|
|
Plac. |
Navn |
Født |
Point |
FINA |
50m |
100m |
150m |
|
Opnået |
Status |
|
Klub |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Luccas Dam Brenner |
2001 |
|
718 |
28.00 |
58.00 |
1:28.03 |
|
1:57.91 |
|
|
Herlev Svømning |
1:59.61 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
Alfred August Grubert |
2001 |
|
700 |
28.63 |
59.14 |
1:29.19 |
|
1:58.96 |
|
|
Gladsaxe Svømmeklub |
1:58.94 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
3 |
Lucas Bruun Strøbek |
2001 |
|
697 |
28.26 |
58.21 |
1:28.85 |
|
1:59.12 |
|
|
Gentofte Svømme Klub |
1:59.79 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
4 |
Niki Karlsson |
2000 |
|
695 |
28.51 |
59.16 |
1:28.86 |
|
1:59.23 |
|
|
Hørsholm Svømmeforening |
2:00.35 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
5 |
Jakob Strunge Nissen |
2002 |
|
694 |
28.28 |
58.46 |
1:29.09 |
|
1:59.26 |
|
|
Svømmeklubben Kvik, Kastrup |
1:57.78 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
6 |
Gustav Friberg |
1997 |
|
694 |
27.51 |
57.11 |
1:27.32 |
|
1:59.29 |
Deltager ikke i finalen |
|
Sigma Swim Birkerød |
1:57.36 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
7 |
Metin Aydin |
1995 |
|
687 |
28.29 |
59.48 |
1:30.39 |
|
1:59.69 |
|
|
Turkish Swimming Team |
1:55.25 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
8 |
Rasmus Nørfjand |
2000 |
|
678 |
28.55 |
59.09 |
1:29.98 |
|
2:00.22 |
|
|
Holstebro Svømme Club |
1:59.21 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
9 |
Kasper Schultz |
1995 |
|
677 |
27.85 |
58.51 |
1:29.31 |
|
2:00.26 |
Deltager ikke i finalen |
|
Agfs Svømmeafdeling |
1:57.96 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
10 |
Nicolaj Løth Andersen |
2001 |
|
672 |
28.36 |
58.76 |
1:29.37 |
|
2:00.59 |
|
|
Horsens Svømmeklub |
2:02.11 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
11 |
Nicklas Östman Pedersen |
2002 |
|
670 |
27.55 |
58.37 |
1:29.35 |
|
2:00.69 |
Deltager ikke i finalen |
|
Herlev Svømning |
1:58.96 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
12 |
Gustav Jørgensen |
2000 |
|
660 |
27.64 |
57.54 |
1:29.16 |
|
2:01.28 |
|
|
Slagelse Svømmeklub |
1:59.80 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
13 |
Jacob M. Jørgensen |
1997 |
|
656 |
28.85 |
59.49 |
1:30.53 |
|
2:01.53 |
Deltager ikke i finalen |
|
Svømmeklubben Kvik, Kastrup |
2:01.37 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
14 |
Frantisek Jablcník |
2003 |
|
634 |
28.56 |
59.58 |
1:31.51 |
|
2:02.92 |
|
|
Slovenská Plavecká Federácia |
2:07.52 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
15 |
Jakob Schmidt |
1999 |
|
634 |
28.47 |
59.25 |
1:31.43 |
|
2:02.93 |
|
|
Holbæk Svømme Klub |
2:04.56 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
16 |
Jakob Bjerre Eriksen |
2000 |
|
620 |
28.43 |
59.44 |
1:31.31 |
|
2:03.87 |
|
|
Hørsholm Svømmeforening |
2:06.48 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
17 |
Arthur Dalén Ellegaard |
2001 |
|
606 |
29.10 |
1:00.09 |
1:31.84 |
|
2:04.76 |
Deltager ikke i finalen |
|
Sigma Swim Allerød |
2:03.06 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
18 |
Jonas Hansen |
2001 |
|
594 |
29.25 |
1:00.97 |
1:33.06 |
|
2:05.64 |
|
|
Slagelse Svømmeklub |
2:06.26 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
19 |
Christoffer Vang-Jensen |
2001 |
|
581 |
29.51 |
1:01.20 |
1:33.76 |
|
2:06.55 |
Deltager ikke i finalen |
|
Gentofte Svømme Klub |
2:03.87 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
20 |
Tobias Daniel Larsen |
2001 |
|
574 |
29.27 |
1:01.54 |
1:34.50 |
|
2:07.03 |
|
|
Slagelse Svømmeklub |
2:09.60 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
21 |
Rasmus Warberg |
2004 |
|
573 |
28.86 |
1:00.66 |
1:33.72 |
|
2:07.11 |
|
|
Svømmeklubben Kvik, Kastrup |
2:06.84 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
22 |
Mads Kloster |
2002 |
|
571 |
28.46 |
1:00.08 |
1:33.42 |
|
2:07.28 |
|
|
Thisted Svømmeklub |
2:05.47 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
23 |
Alexander Korsager Elkjær |
2001 |
|
563 |
29.68 |
1:02.21 |
1:35.22 |
|
2:07.90 |
|
|
Lyseng IF |
2:08.56 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
24 |
Matthias Hansen |
2001 |
|
561 |
29.39 |
1:02.12 |
1:35.66 |
|
2:08.05 |
|
|
Slagelse Svømmeklub |
2:09.78 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
25 |
Thomas Schiby |
2001 |
|
559 |
30.14 |
1:02.36 |
1:35.48 |
|
2:08.21 |
|
|
Aalborg Svømmeklub |
2:11.10 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Oprettet af WinGrodan 1.26.14 |
Udskriftsdato |
07 november 2019 |
Licens til Esbjerg Svømmeklub |
Udskriftstidspunkt |
11:38 |
|