Tulokset DM Kortbane
Alla löytyy kaikki kilpailun tulokset jaettuna kilpailujaksoihin.
Kisajakso
Resultat Løb 41 (Indledende) - Med point og mellemtider |
Stævne navn | DM kortbane | Udskriftsdato | 10 november 2019 | |||
Stævne by | Esbjerg | Udskriftstidspunkt | 11:42 | |||
Arrangør | Dansk Svømmeunion og Esbjerg Svømmeklub | |||||
Bassin | 25m | |||||
Stævne dato | 07 november 2019 |
Løb 41, 100m Brystsvømning Herrer, Indledende |
Europarekord Senior: Adam Peaty (1994) 55.94 16-12-2017 |
Dansk Rekord Senior: Tobias B. Bjerg (1998) 58.01 2019-11-10 |
Dansk Rekord Junior: Tobias B. Bjerg (1998) 59.23 20-12-2015 |
Plac. | Navn | Født | Point | FINA | 50m | Opnået | Status | |||
Klub | Anmtid | Code | ||||||||
1 | Tobias B. Bjerg | 1998 | 880 | 27.07 | 58.01 | Dansk Rekord - Senior | ||||
Agfs Svømmeafdeling | 57.07 | |||||||||
2 | Philip Greve | 1998 | 792 | 27.76 | 1:00.08 | |||||
Farum Svømmeklub | 58.91 | |||||||||
3 | Berkay Omer Ogretir | 1998 | 786 | 28.41 | 1:00.24 | |||||
Turkish Swimming Team | 59.14 | |||||||||
4 | Demir Atasoy | 1987 | 760 | 28.07 | 1:00.92 | |||||
Turkish Swimming Team | 59.64 | |||||||||
5 | Frederik Rindshøj | 1999 | 759 | 28.83 | 1:00.96 | |||||
Sigma Swim Allerød | 1:00.54 | |||||||||
6 | Lawrence Langley | 2001 | 720 | 29.25 | 1:02.03 | |||||
Aalborg Svømmeklub | 1:02.36 | |||||||||
7 | Niels Ottosen | 1998 | 712 | 29.09 | 1:02.27 | |||||
Holbæk Svømme Klub | 1:00.42 | |||||||||
8 | Aksel Skrydstrup | 2001 | 699 | 29.59 | 1:02.65 | |||||
VIK-Skovbakken Svømmeafdeling | 1:02.53 | |||||||||
9 | Janus Meinert | 1995 | 698 | 29.15 | 1:02.68 | |||||
Aalborg Svømmeklub | 1:02.26 | |||||||||
10 | Jacob M. Jørgensen | 1997 | 694 | 29.62 | 1:02.79 | |||||
Svømmeklubben Kvik, Kastrup | 1:00.93 | |||||||||
11 | Andreas Hougaard | 2000 | 688 | 29.05 | 1:02.99 | |||||
Agfs Svømmeafdeling | 1:02.77 | |||||||||
12 | Joakim Brønnum | 1997 | 680 | 29.75 | 1:03.23 | |||||
Sigma Swim Allerød | 1:04.15 | |||||||||
13 | Krestian Gelmark-Sørensen | 2001 | 679 | 29.60 | 1:03.25 | |||||
Horsens Svømmeklub | 1:03.51 | |||||||||
14 | Rasmus Steenberg | 2000 | 677 | 29.53 | 1:03.33 | |||||
Hørsholm Svømmeforening | 1:03.64 | |||||||||
15 | Nicklas Steen Hansen | 1999 | 676 | 29.36 | 1:03.35 | |||||
Horsens Svømmeklub | 1:03.57 | |||||||||
16 | Mads Ingeman Hansen | 1997 | 673 | 29.84 | 1:03.43 | |||||
Næstved IF | 1:03.65 | |||||||||
17 | Esben Vad Arentoft | 1999 | 672 | 29.28 | 1:03.48 | |||||
Horsens Svømmeklub | 1:02.97 | |||||||||
18 | Lucas Bruun Strøbek | 2001 | 661 | 29.92 | 1:03.82 | Deltager ikke i finalen | ||||
Gentofte Svømme Klub | 1:03.19 | |||||||||
19 | Frederik Junker Neldeberg | 2000 | 657 | 29.84 | 1:03.94 | |||||
Helsinge Svømmeklub | 1:04.08 | |||||||||
20 | Casper Davidsen | 1999 | 644 | 30.66 | 1:04.37 | |||||
Vest-Brøndby | 1:04.67 | |||||||||
21 | Magnus Carstensen | 1999 | 641 | 30.50 | 1:04.47 | |||||
Hovedstadens Svømmeklub | 1:04.43 | |||||||||
22 | Oliver Bak Jensen | 2002 | 624 | 30.28 | 1:05.05 | |||||
Helsingør Svømmeklub | 1:06.78 | |||||||||
23 | Christian Crone | 2001 | 623 | 30.44 | 1:05.09 | |||||
Gladsaxe Svømmeklub | 1:04.46 | |||||||||
24 | Elias Marius Elsgaard | 2004 | 614 | 30.70 | 1:05.41 | |||||
Esbjerg Svømmeklub | 1:04.70 | |||||||||
25 | Martin Vennick Haugbølle | 2001 | 608 | 31.26 | 1:05.63 | |||||
Hørsholm Svømmeforening | 1:04.97 | |||||||||
26 | Antoine Montier | 1993 | 606 | 30.19 | 1:05.71 | |||||
VAT Copenhagen-MK31 | 1:05.79 | |||||||||
27 | Mads Ørsted Nielsen | 1999 | 601 | 30.62 | 1:05.86 | |||||
Swim Team Taastrup - VATCPH | 1:06.51 | |||||||||
28 | Jeppe Vestergaard Jensen | 2001 | 597 | 30.94 | 1:06.03 | |||||
Vejle Svømmeklub | 1:06.69 | |||||||||
29 | Oliver Phil Langsted | 1999 | 593 | 31.14 | 1:06.17 | |||||
Ringe Svømme Klub | 1:06.01 | |||||||||
30 | Casper Krohn | 2001 | 591 | 31.07 | 1:06.25 | |||||
Agfs Svømmeafdeling | 1:07.27 | |||||||||
31 | Mathias Christensen | 2004 | 574 | 31.91 | 1:06.91 | |||||
Svømmeklubben Kvik, Kastrup | 1:06.26 | |||||||||
32 | Mikkel S. Hansen | 2000 | 566 | 31.66 | 1:07.22 | |||||
Svømmeklubben Triton Ballerup | 1:04.80 | |||||||||
33 | Andreas L. Damgård | 2000 | 565 | 31.52 | 1:07.25 | |||||
Køge Svømmeklub | 1:08.42 | |||||||||
34 | Carl Terp Larsen | 2001 | 563 | 30.83 | 1:07.32 | |||||
VAT Copenhagen-MK31 | 1:07.02 | |||||||||
35 | Emil Kragh | 2001 | 556 | 31.25 | 1:07.61 | |||||
Vejle Svømmeklub | 1:05.97 | |||||||||
36 | Gustav Nissen | 2001 | 542 | 32.06 | 1:08.18 | |||||
Herlufsholm Svømmeklub | 1:08.14 | |||||||||
37 | Christopher Mark Pedersen | 2002 | 534 | 31.66 | 1:08.54 | |||||
Westside Aquatics | 1:06.18 | |||||||||
38 | Mads Haugård Hansen | 2000 | 533 | 31.61 | 1:08.58 | |||||
Hvidovre Svømmeklub | 1:07.77 | |||||||||
39 | Jonas Ejby | 2000 | 521 | 32.59 | 1:09.08 | |||||
Nyborg Svømmeklub | 1:08.84 | |||||||||
40 | Owais Hamid | 2000 | 509 | 31.15 | 1:09.63 | |||||
Hvidovre Svømmeklub | 1:08.89 | |||||||||
- | Marcus Christiansen | 2001 | DSQ | 2 flyben v25m sw7.1 | ||||||
Helsinge Svømmeklub | 1:07.86 | |||||||||
Oprettet af WinGrodan 1.26.14 | Udskriftsdato | 10 november 2019 |
Licens til Esbjerg Svømmeklub | Udskriftstidspunkt | 11:42 |