Resultat för Ruskauinnit
Nedan visas alla resultat från tävlingen uppdelade per tävlingspass.
Lauantai aamujakso
Document
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Results |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Place: |
Oulun Uimahalli |
Organizer: |
Oulun Uinti |
|
|
|
|
|
|
Pool: |
25m |
Competition Date: |
loka 3, 2020 to loka 4, 2020 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Event 10, 50m Butterfly Men 10 and younger - Final |
|
|
Sponsor: |
Sähkö-Polar Oy |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
SM |
26.27 |
|
|
SM-raja |
|
|
|
|
|
|
|
|
NSM |
27.10 |
|
|
NSM-raja |
|
|
|
|
|
|
|
|
GP |
28.80 |
|
|
GP-raja |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
27.64 |
|
|
IKM-raja |
|
|
|
|
|
|
|
|
Rollo P12 |
39.16 |
|
|
Rollo-raja |
|
|
|
|
|
|
|
|
Rollo P11 |
46.00 |
|
|
Rollo-raja |
|
|
|
|
|
|
|
|
Rank |
|
Name |
Born |
Team |
R.T. |
FINA |
Time |
Diff |
|
|
|
|
|
|
|
1 |
|
Matti Leinonen |
2011 |
Haukiputaan Heitto uintijaosto |
|
57 |
56.26 |
|
|
|
|
|
|
|
Entry time: 54.43 |
(+1.83) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Event official at: 3.10.2020 12:52:24 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Event 10, 50m Butterfly Men 11 years - Final |
|
|
Sponsor: |
Sähkö-Polar Oy |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
SM |
26.27 |
|
|
SM-raja |
|
|
|
|
|
|
|
|
NSM |
27.10 |
|
|
NSM-raja |
|
|
|
|
|
|
|
|
GP |
28.80 |
|
|
GP-raja |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
27.64 |
|
|
IKM-raja |
|
|
|
|
|
|
|
|
Rollo P12 |
39.16 |
|
|
Rollo-raja |
|
|
|
|
|
|
|
|
Rollo P11 |
46.00 |
|
|
Rollo-raja |
|
|
|
|
|
|
|
|
Rank |
|
Name |
Born |
Team |
R.T. |
FINA |
Time |
Diff |
|
|
|
|
|
|
|
1 |
|
Reetu Jauhojärvi |
2009 |
Swimming Club Rovaniemi |
|
140 |
41.87 |
|
|
|
|
|
|
|
Entry time: 38.31 |
(+3.56) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
|
Veikka Palo |
2009 |
Kempeleen Pyrintö |
|
128 |
43.06 |
+1.19 |
|
|
|
|
|
Entry time: 43.17 |
(-0.11) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
3 |
|
Aaron Rantsi |
2009 |
Oulun Uinti 1906 |
|
125 |
43.48 |
+1.61 |
|
|
|
|
|
Entry time: 47.07 |
(-3.59) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
4 |
|
Onni Savola |
2009 |
Oulun Uinti 1906 |
|
107 |
45.69 |
+3.82 |
|
|
|
|
|
Entry time: 44.68 |
(+1.01) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
5 |
|
Veeti Väyrynen |
2009 |
Oulun Uinti 1906 |
|
53 |
57.79 |
+15.92 |
|
|
|
|
|
Entry time: 55.48 |
(+2.31) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
- |
|
Iivari Tihinen |
2009 |
Kemin Työväen Uimarit |
|
|
|
DSQ |
|
|
|
SW 8.2 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Event official at: 3.10.2020 12:52:24 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Event 10, 50m Butterfly Men 12 years - Final |
|
|
Sponsor: |
Sähkö-Polar Oy |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
SM |
26.27 |
|
|
SM-raja |
|
|
|
|
|
|
|
|
NSM |
27.10 |
|
|
NSM-raja |
|
|
|
|
|
|
|
|
GP |
28.80 |
|
|
GP-raja |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
27.64 |
|
|
IKM-raja |
|
|
|
|
|
|
|
|
Rollo P12 |
39.16 |
|
|
Rollo-raja |
|
|
|
|
|
|
|
|
Rollo P11 |
46.00 |
|
|
Rollo-raja |
|
|
|
|
|
|
|
|
Rank |
|
Name |
Born |
Team |
R.T. |
FINA |
Time |
Diff |
|
|
|
|
|
|
|
1 |
|
Jeriko Helanen |
2008 |
Oulun Lohet |
|
287 |
32.95 |
|
|
|
|
|
|
|
Entry time: 33.12 |
(-0.17) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
|
Emil Koskela |
2008 |
Vieskan Uimarit |
|
197 |
37.35 |
+4.40 |
|
|
|
|
|
Entry time: 41.35 |
(-4.00) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
3 |
|
Oskari Matilainen |
2008 |
Oulun Uinti 1906 |
|
190 |
37.77 |
+4.82 |
|
|
|
|
|
Entry time: 40.09 |
(-2.32) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
4 |
|
Tuomas Nissinen |
2008 |
Kemin Työväen Uimarit |
|
149 |
41.01 |
+8.06 |
|
|
|
|
|
Entry time: 43.82 |
(-2.81) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
5 |
|
Kim Salonen |
2008 |
Oulun Lohet |
|
148 |
41.05 |
+8.10 |
|
|
|
|
|
Entry time: 45.00 |
(-3.95) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
6 |
|
Oliver Rannanpää |
2008 |
Oulun Lohet |
|
129 |
42.96 |
+10.01 |
|
|
|
|
|
Entry time: 46.30 |
(-3.34) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
7 |
|
Aatu Poikkimäki |
2008 |
Vieskan Uimarit |
|
118 |
44.25 |
+11.30 |
|
|
|
|
|
Entry time: 42.61 |
(+1.64) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
8 |
|
Jonne Rantakeisu |
2008 |
Oulun Lohet |
|
115 |
44.63 |
+11.68 |
|
|
|
|
|
Entry time: 48.73 |
(-4.10) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
9 |
|
Tuomas Pääaho |
2008 |
Oulun Lohet |
|
110 |
45.31 |
+12.36 |
|
|
|
|
|
Entry time: 48.34 |
(-3.03) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
10 |
|
Paavo Kilpeläinen |
2008 |
Oulun Uinti 1906 |
|
108 |
45.63 |
+12.68 |
|
|
|
|
|
Entry time: 45.49 |
(+0.14) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
11 |
|
Luka Walter |
2008 |
Oulun Uinti 1906 |
|
69 |
52.93 |
+19.98 |
|
|
|
|
|
Entry time: 55.18 |
(-2.25) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
- |
|
Santeri Vanhala |
2008 |
Oulun Uinti 1906 |
|
|
|
DSQ |
|
|
|
SW 8.2 |
|
|
|
|
|
|
|
- |
|
Eliel Käkelä |
2008 |
Oulun Uinti 1906 |
|
|
|
DSQ |
|
|
|
SW 8.3 |
|
|
|
|
|
|
|
- |
|
Oliver Norrena |
2008 |
Oulun Uinti 1906 |
|
|
|
DNS |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Event official at: 3.10.2020 12:52:24 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Event 10, 50m Butterfly Men 13 and older - Final |
|
|
Sponsor: |
Sähkö-Polar Oy |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
SM |
26.27 |
|
|
SM-raja |
|
|
|
|
|
|
|
|
NSM |
27.10 |
|
|
NSM-raja |
|
|
|
|
|
|
|
|
GP |
28.80 |
|
|
GP-raja |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
27.64 |
|
|
IKM-raja |
|
|
|
|
|
|
|
|
Rollo P12 |
39.16 |
|
|
Rollo-raja |
|
|
|
|
|
|
|
|
Rollo P11 |
46.00 |
|
|
Rollo-raja |
|
|
|
|
|
|
|
|
Rank |
|
Name |
Born |
Team |
R.T. |
FINA |
Time |
Diff |
|
|
|
|
|
|
|
1 |
|
Noa Mäkelä |
2001 |
Oulun Uinti 1906 |
|
592 |
25.89 |
|
|
|
SM |
|
|
|
Entry time: 26.04 |
(-0.15) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
|
Ville Korpilähde |
2002 |
Swimming Club Rovaniemi |
|
586 |
25.98 |
+0.09 |
|
SM |
|
|
|
Entry time: 25.62 |
(+0.36) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
3 |
|
Lasse Pulkkinen |
2002 |
Oulun Uinti 1906 |
|
551 |
26.52 |
+0.63 |
|
GP |
|
|
|
Entry time: 26.20 |
(+0.32) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
4 |
|
Joakim Harjaks |
2002 |
Oulun Uinti 1906 |
|
540 |
26.70 |
+0.81 |
|
GP |
|
|
|
Entry time: 26.96 |
(-0.26) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
5 |
|
Paavo Erkinaro |
2003 |
Oulun Uinti 1906 |
|
515 |
27.12 |
+1.23 |
|
GP |
|
|
|
Entry time: 27.06 |
(+0.06) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
6 |
|
Jere Hannuksela |
2004 |
Oulun Uinti 1906 |
|
510 |
27.21 |
+1.32 |
|
GP |
|
|
|
Entry time: 26.99 |
(+0.22) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
7 |
|
Arttu Haipus |
2004 |
Oulun Uinti 1906 |
|
509 |
27.24 |
+1.35 |
|
GP |
|
|
|
Entry time: 28.13 |
(-0.89) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
8 |
|
Toni Lipponen |
2003 |
Kemin Työväen Uimarit |
|
495 |
27.48 |
+1.59 |
|
GP |
|
|
|
Entry time: 27.82 |
(-0.34) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
9 |
|
Eetu Haipus |
2004 |
Oulun Uinti 1906 |
|
490 |
27.58 |
+1.69 |
|
GP |
|
|
|
Entry time: 28.61 |
(-1.03) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
10 |
|
Juho Keränen |
2002 |
Oulun Lohet |
|
458 |
28.20 |
+2.31 |
|
GP |
|
|
|
Entry time: 27.85 |
(+0.35) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
11 |
|
janne tyni |
2000 |
Oulun Uinti 1906 |
|
430 |
28.80 |
+2.91 |
|
|
|
|
|
Entry time: 28.12 |
(+0.68) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
12 |
|
Sihan Yu |
2003 |
Oulun Uinti 1906 |
|
419 |
29.06 |
+3.17 |
|
|
|
|
|
Entry time: 28.57 |
(+0.49) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
13 |
|
Aleksi Rajaniemi |
2002 |
Oulun Uinti 1906 |
|
397 |
29.59 |
+3.70 |
|
|
|
|
|
Entry time: 31.19 |
(-1.60) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
14 |
|
Leevi Väyrynen |
2007 |
Oulun Uinti 1906 |
|
365 |
30.43 |
+4.54 |
|
|
|
|
|
Entry time: 32.46 |
(-2.03) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
15 |
|
Jere Heikkilä |
2004 |
Oulun Uinti 1906 |
|
346 |
30.98 |
+5.09 |
|
|
|
|
|
Entry time: 31.48 |
(-0.50) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
16 |
|
Miko Saukkonen |
2006 |
Kemin Uimaseura |
|
327 |
31.56 |
+5.67 |
|
|
|
|
|
Entry time: 31.75 |
(-0.19) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
16 |
|
Leevi Sammalmaa |
2007 |
Vieskan Uimarit |
|
327 |
31.56 |
+5.67 |
|
|
|
|
|
Entry time: 33.13 |
(-1.57) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
18 |
|
Esa Päätalo |
1965 |
Oulun Uinti 1906 |
|
273 |
33.51 |
+7.62 |
|
|
|
|
|
Entry time: 33.01 |
(+0.50) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
19 |
|
Juho Tarvainen |
2004 |
Kuusamon Erä-Veikot |
|
259 |
34.10 |
+8.21 |
|
|
|
|
|
Entry time: 33.32 |
(+0.78) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
20 |
|
Onni Tarkiainen |
2006 |
Oulun Uinti 1906 |
|
258 |
34.15 |
+8.26 |
|
|
|
|
|
Entry time: 39.31 |
(-5.16) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
21 |
|
Aatu Pesonen |
2007 |
Kuusamon Erä-Veikot |
|
243 |
34.81 |
+8.92 |
|
|
|
|
|
Entry time: 38.85 |
(-4.04) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
22 |
|
Niko Kumpulainen |
2007 |
Oulun Uinti 1906 |
|
240 |
34.96 |
+9.07 |
|
|
|
|
|
Entry time: 35.96 |
(-1.00) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
23 |
|
Heikki Koskela |
1968 |
Oulun Uinti 1906 |
|
227 |
35.63 |
+9.74 |
|
|
|
|
|
Entry time: 35.06 |
(+0.57) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
24 |
|
MIIKKA MATTILA |
1977 |
Oulun Uinti 1906 |
|
206 |
36.79 |
+10.90 |
|
|
|
|
|
Entry time: 35.44 |
(+1.35) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
25 |
|
Elias Laukka |
2005 |
Kempeleen Pyrintö |
|
202 |
37.06 |
+11.17 |
|
|
|
|
|
Entry time: 41.17 |
(-4.11) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
26 |
|
Samuli Koskela |
2006 |
Oulun Uinti 1906 |
|
172 |
39.04 |
+13.15 |
|
|
|
|
|
Entry time: 57.86 |
(-18.82) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
27 |
|
Aaro Kyntömaa |
2006 |
Oulun Uinti 1906 |
|
153 |
40.61 |
+14.72 |
|
|
|
|
|
Entry time: 45.00 |
(-4.39) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
28 |
|
Artem Teryaev |
2007 |
Oulun Uinti 1906 |
|
138 |
42.00 |
+16.11 |
|
|
|
|
|
Entry time: 40.39 |
(+1.61) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
29 |
|
Rasmus Kinnunen |
2007 |
Kemin Työväen Uimarit |
|
132 |
42.64 |
+16.75 |
|
|
|
|
|
Entry time: 44.47 |
(-1.83) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
30 |
|
Henri Heiskanen |
2007 |
Kemin Uimaseura |
|
121 |
43.87 |
+17.98 |
|
|
|
|
|
Entry time: 42.63 |
(+1.24) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
31 |
|
Antti Turunen |
2007 |
Oulun Uinti 1906 |
|
109 |
45.48 |
+19.59 |
|
|
|
|
|
Entry time: 45.11 |
(+0.37) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Event official at: 3.10.2020 12:52:24 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2020-10-03 13:07:09 |
Datahandling: WinGrodan 2.6 |
Licensed to: Oulun Uinti 1906 |
|
|
|
|
|
|