Resultat för Vattenfall Swim Cup 2011 Morning UC
Nedan visas alla resultat från tävlingen uppdelade per tävlingspass.
Tävlingspass
Results Event 1 (Heats) - Per Age Group with Points and lap times |
Competition name | Vattenfall Swim Cup 2011 (UC) | Print Date | 05 June 2011 | |||
Competition place | Esbjerg | Print Time | 13:33 | |||
Organizer | West Swim Esbjerg | |||||
Pool | 25m | |||||
Competition date | 03 June 2011 |
Event 1, 50m Breaststroke Women, Heats 11 years |
Place | Name | Born | Points | FINA | Finish | Status | ||||
Club | ||||||||||
1 | Tessa Klaus | 2000 | 389 | 39.44 | ||||||
Sv Halle E.v. | ||||||||||
2 | Merle Wacker | 2000 | 376 | 39.89 | ||||||
Berliner Tsc | ||||||||||
3 | Zoe Peucelle | 2000 | 317 | 42.25 | ||||||
Berliner Tsc | ||||||||||
4 | Clara Lucie Kempe | 2000 | 312 | 42.45 | ||||||
Team Westsachsen | ||||||||||
5 | Annalena Wolter | 2000 | 303 | 42.89 | ||||||
Ssv 70 Halle-Neustadt | ||||||||||
6 | Michelle Thiele | 2000 | 282 | 43.94 | ||||||
Team Westsachsen | ||||||||||
7 | Judith Jahnke | 2000 | 274 | 44.36 | ||||||
Sösdala Simsällskap | ||||||||||
8 | Katarina Tkachenko | 2000 | 262 | 45.02 | ||||||
Potsdamer Sv | ||||||||||
9 | Vanessa Städter | 2000 | 261 | 45.06 | ||||||
Team Westsachsen | ||||||||||
10 | Celine Förster | 2000 | 256 | 45.36 | ||||||
Esv Frankfurt(oder) 48 E.v. | ||||||||||
11 | Hanna Knuhr | 2000 | 252 | 45.58 | ||||||
Sg Einheit Rathenow E. V. | ||||||||||
12 | Matilda Månsson | 2000 | 233 | 46.82 | ||||||
Simklubben Triton | ||||||||||
13 | Nicole Schmid | 2000 | 226 | 47.30 | ||||||
Team Westsachsen | ||||||||||
14 | María Fanne Kristjánsdótt | 2000 | 221 | 47.66 | ||||||
Sundfélag Hafnarfjarðar | ||||||||||
15 | Michelle Förster | 2000 | 217 | 47.93 | ||||||
Esv Frankfurt(oder) 48 E.v. | ||||||||||
16 | Hadubiak Katarzyna | 2000 | 217 | 47.96 | ||||||
Klub Sportowy Wankan Legnica | ||||||||||
17 | Lea Martin | 2000 | 215 | 48.04 | ||||||
Team Westsachsen | ||||||||||
18 | Freya Ellehus | 2000 | 213 | 48.22 | ||||||
Svendborg Svømme Klub | ||||||||||
19 | Joana Büttner | 2000 | 206 | 48.74 | ||||||
Sg Einheit Rathenow E. V. | ||||||||||
20 | Tokarczyk Gabriela | 2000 | 204 | 48.95 | ||||||
Klub Sportowy Wankan Legnica | ||||||||||
21 | Lara Noelle Reiner | 2000 | 203 | 49.00 | ||||||
Ksv Neptun Berlin von 1889 | ||||||||||
22 | Anne Christin Fleck | 2000 | 198 | 49.39 | ||||||
Ssv 70 Halle-Neustadt | ||||||||||
23 | Linnéa Öberg | 2000 | 198 | 49.44 | ||||||
Simklubben Triton | ||||||||||
24 | Sidse Juhl Schmidt | 2000 | 198 | 49.45 | ||||||
Rødding Svømmeklub | ||||||||||
25 | Jasmin Ryll | 2000 | 194 | 49.71 | ||||||
Psv Schwerin | ||||||||||
26 | Cecilie Dalgas | 2000 | 192 | 49.96 | ||||||
Odder IGF | ||||||||||
27 | Anneke Becker | 2000 | 189 | 50.21 | ||||||
Tsv Over/bullenhausen | ||||||||||
28 | Tammy Kern | 2000 | 188 | 50.23 | ||||||
Ksv Neptun Berlin von 1889 | ||||||||||
29 | Antonia Schierloh | 2000 | 185 | 50.56 | ||||||
Sv Neptun Kiel | ||||||||||
30 | Felicitas Lehmann | 2000 | 182 | 50.79 | ||||||
Esv Frankfurt(oder) 48 E.v. | ||||||||||
31 | Noa Turin | 2000 | 173 | 51.65 | ||||||
West Swim Esbjerg | ||||||||||
32 | Johanna Mohr | 2000 | 171 | 51.85 | ||||||
Preetzer Tsv | ||||||||||
33 | Olivia Stille | 2000 | 170 | 51.96 | ||||||
Turebergs Simklubb | ||||||||||
34 | Cornelia Forsgren | 2000 | 166 | 52.38 | ||||||
Simklubben Triton | ||||||||||
35 | Alberte Antje Kallesøe | 2000 | 166 | 52.41 | ||||||
Svendborg Svømme Klub | ||||||||||
36 | Lærke Juul Nielsen | 2000 | 163 | 52.68 | ||||||
Støvring Svømmeklub Pingvinen | ||||||||||
37 | Johanna Sternskog | 2000 | 162 | 52.82 | ||||||
Simklubben Triton | ||||||||||
38 | Olivia Steenstrup | 2000 | 157 | 53.34 | ||||||
Rødding Svømmeklub | ||||||||||
39 | Matilde Krogstrup | 2000 | 152 | 54.02 | ||||||
Odder IGF | ||||||||||
40 | Luise Draheim | 2000 | 148 | 54.43 | ||||||
Sv Neptun Kiel | ||||||||||
41 | Felia Busk | 2000 | 148 | 54.44 | ||||||
Svendborg Svømme Klub | ||||||||||
42 | Ulrike Becker | 2000 | 148 | 54.49 | ||||||
Hsv Wernigerod 2002 | ||||||||||
43 | Camilla Heide Nielsen | 2000 | 146 | 54.75 | ||||||
West Swim Esbjerg | ||||||||||
44 | Caroline Brink | 2000 | 143 | 55.07 | ||||||
Svendborg Svømme Klub | ||||||||||
45 | Ellen Nilsson Lundberg | 2000 | 141 | 55.34 | ||||||
Simklubben Triton | ||||||||||
46 | Silke Friis Christiansen | 2000 | 137 | 55.88 | ||||||
Svømmeklubben Syd | ||||||||||
47 | Wilma Ohlsson | 2000 | 136 | 56.03 | ||||||
Simklubben Triton | ||||||||||
48 | Julie Galsgaard Hansen | 2000 | 109 | 1:00.29 | ||||||
Nakskov Svømme Klub | ||||||||||
49 | Freja Maack Lykke | 2000 | 88 | 1:04.78 | ||||||
Swim Team Esbjerg | ||||||||||
50 | Line Larsen | 2000 | 76 | 1:08.06 | ||||||
West Swim Esbjerg | ||||||||||
- | Nele Rudolf | 2000 | DNS | |||||||
Sv Olympia Rostock | ||||||||||
- | Louise K. Kristensen | 2000 | DSQ | false start | ||||||
Rødding Svømmeklub | ||||||||||
Event 1, 50m Breaststroke Women, Heats 10 years |
Place | Name | Born | Points | FINA | Finish | Status | ||||
Club | ||||||||||
1 | Meike Juliana Mann | 2001 | 302 | 42.94 | ||||||
Sc Empor Rostock | ||||||||||
2 | Sarah Wendt | 2001 | 238 | 46.48 | ||||||
Sv Olympia Rostock | ||||||||||
3 | Charlotte-Christin Sander | 2001 | 232 | 46.90 | ||||||
Psv Schwerin | ||||||||||
4 | Elin Swerlander | 2001 | 224 | 47.43 | ||||||
Turebergs Simklubb | ||||||||||
5 | Vivien Charlott Runge | 2001 | 224 | 47.44 | ||||||
Sc Empor Rostock | ||||||||||
6 | Maria Møller Glargaard | 2001 | 222 | 47.58 | ||||||
Swim Team Esbjerg | ||||||||||
7 | Elea Linka | 2001 | 218 | 47.85 | ||||||
Sv Neptun Kiel | ||||||||||
8 | Nina Peuker | 2001 | 214 | 48.12 | ||||||
Team Westsachsen | ||||||||||
9 | Sara Stenberg | 2001 | 213 | 48.25 | ||||||
Simklubben Triton | ||||||||||
10 | Kim Scheidenberger | 2001 | 202 | 49.09 | ||||||
Team Westsachsen | ||||||||||
11 | Jule Kramer | 2001 | 201 | 49.18 | ||||||
Sv Olympia Rostock | ||||||||||
12 | Theresa Lohberg | 2001 | 198 | 49.39 | ||||||
Sg Einheit Rathenow E. V. | ||||||||||
13 | Agnes Cato | 2001 | 196 | 49.61 | ||||||
Osby Simsällskap | ||||||||||
14 | Charlotte Just | 2001 | 194 | 49.77 | ||||||
Esv Frankfurt(oder) 48 E.v. | ||||||||||
15 | Saskia Ahrens | 2001 | 188 | 50.24 | ||||||
Sv Neptun Kiel | ||||||||||
16 | Jannie Eickhardt | 2001 | 188 | 50.25 | ||||||
Swim Team Esbjerg | ||||||||||
17 | Lene Sophie Urban | 2001 | 180 | 51.00 | ||||||
Psv Schwerin | ||||||||||
18 | Fiedkiewicz Kornelia | 2001 | 178 | 51.18 | ||||||
Klub Sportowy Wankan Legnica | ||||||||||
19 | Annette Wehrmann | 2001 | 177 | 51.28 | ||||||
Hsv Wernigerod 2002 | ||||||||||
20 | Ciesiul Karolina | 2001 | 177 | 51.33 | ||||||
Klub Sportowy Wankan Legnica | ||||||||||
21 | Emily Zänker | 2001 | 177 | 51.34 | ||||||
Tsv Klausdorf | ||||||||||
22 | Maja Atlas | 2001 | 176 | 51.43 | ||||||
Sg Einheit Rathenow E. V. | ||||||||||
23 | Elisa Haase | 2001 | 175 | 51.49 | ||||||
Ksv Neptun Berlin von 1889 | ||||||||||
24 | Pauline Wesche | 2001 | 174 | 51.60 | ||||||
Hsv Wernigerod 2002 | ||||||||||
25 | Luise Margarete Schmok | 2001 | 172 | 51.82 | ||||||
Berliner Tsc | ||||||||||
26 | Tamara Söth | 2001 | 167 | 52.25 | ||||||
Sc Phönix 88 E.v. Heide | ||||||||||
27 | Sophie Pingel | 2001 | 166 | 52.42 | ||||||
Sv Eidelstedt Hamburg | ||||||||||
28 | Lea Mommsen | 2001 | 164 | 52.58 | ||||||
Tsv Rotweiß Niebüll | ||||||||||
29 | Simone Karlsson | 2001 | 163 | 52.69 | ||||||
Osby Simsällskap | ||||||||||
30 | Elaine Jendroschek | 2001 | 163 | 52.73 | ||||||
Sv Neptun Kiel | ||||||||||
31 | Kyra Schubert | 2001 | 162 | 52.83 | ||||||
Team Westsachsen | ||||||||||
32 | Melina Moors | 2001 | 159 | 53.21 | ||||||
Potsdamer Sv | ||||||||||
33 | Ann-Sophie Böttcher | 2001 | 136 | 56.07 | ||||||
Sc Empor Rostock | ||||||||||
34 | Amalia Degler | 2001 | 135 | 56.17 | ||||||
Simklubben Triton | ||||||||||
35 | Caroline Lindquist | 2001 | 127 | 57.25 | ||||||
West Swim Esbjerg | ||||||||||
36 | Caroline Worrell | 2001 | 124 | 57.80 | ||||||
Svendborg Svømme Klub | ||||||||||
37 | Joanna Schiller | 2001 | 120 | 58.33 | ||||||
Hsv Wernigerod 2002 | ||||||||||
38 | Nete Petersen | 2001 | 108 | 1:00.56 | ||||||
Rødding Svømmeklub | ||||||||||
39 | Katharina Schmidt Madsen | 2001 | 86 | 1:05.20 | ||||||
West Swim Esbjerg | ||||||||||
40 | Selina Gammelgaard Carlse | 2001 | 82 | 1:06.21 | ||||||
Støvring Svømmeklub Pingvinen | ||||||||||
- | Liv Hingeberg | 2001 | DSQ | assym kicks | ||||||
Odder IGF | ||||||||||
- | Mia Eskildsen | 2001 | DSQ | assym kicks | ||||||
Odder IGF | ||||||||||
Event 1, 50m Breaststroke Women, Heats 9 years and younger |
Place | Name | Born | Points | FINA | Finish | Status | ||||
Club | ||||||||||
1 | Vivien Budek | 2002 | 251 | 45.67 | ||||||
Esv Frankfurt(oder) 48 E.v. | ||||||||||
2 | Lena Riedemann | 2002 | 242 | 46.22 | ||||||
Ssv 70 Halle-Neustadt | ||||||||||
3 | Isa Windmüller | 2002 | 186 | 50.46 | ||||||
Esv Frankfurt(oder) 48 E.v. | ||||||||||
4 | Charlotte Horn | 2002 | 183 | 50.71 | ||||||
Ssv 70 Halle-Neustadt | ||||||||||
5 | Lara-Joy Krasemann | 2002 | 180 | 51.00 | ||||||
Sv Olympia Rostock | ||||||||||
6 | Levinia Guse | 2002 | 163 | 52.69 | ||||||
Esv Frankfurt(oder) 48 E.v. | ||||||||||
7 | Friederike Fass | 2002 | 160 | 53.03 | ||||||
Psv Schwerin | ||||||||||
8 | Laura Kienapfel | 2002 | 153 | 53.79 | ||||||
Sv Olympia Rostock | ||||||||||
9 | Elisa Stegemann | 2002 | 149 | 54.29 | ||||||
Psv Schwerin | ||||||||||
10 | Hanna Stegemann | 2002 | 145 | 54.81 | ||||||
Psv Schwerin | ||||||||||
11 | Emily Langer | 2002 | 144 | 54.99 | ||||||
Team Westsachsen | ||||||||||
12 | Hannah Dähn | 2002 | 141 | 55.36 | ||||||
Esv Frankfurt(oder) 48 E.v. | ||||||||||
13 | Maike Kozelnik | 2002 | 138 | 55.76 | ||||||
Psv Schwerin | ||||||||||
14 | Leonie Wolf | 2003 | 137 | 55.91 | ||||||
Team Westsachsen | ||||||||||
15 | Natalie Rösler | 2002 | 132 | 56.55 | ||||||
Esv Frankfurt(oder) 48 E.v. | ||||||||||
16 | Lise Sørensen | 2002 | 123 | 57.97 | ||||||
West Swim Esbjerg | ||||||||||
17 | Katarina Holse | 2002 | 118 | 58.70 | ||||||
Svendborg Svømme Klub | ||||||||||
18 | Mozdzan Milena | 2003 | 115 | 59.23 | ||||||
Klub Sportowy Wankan Legnica | ||||||||||
19 | Monika Denk | 2002 | 112 | 59.67 | ||||||
Psv Schwerin | ||||||||||
20 | Lina Hohloch | 2002 | 104 | 1:01.29 | ||||||
Psv Schwerin | ||||||||||
21 | Mileen Schmieder | 2003 | 101 | 1:01.77 | ||||||
Team Westsachsen | ||||||||||
22 | Julia Prochaska | 2003 | 95 | 1:03.14 | ||||||
Team Westsachsen | ||||||||||
23 | Signe Rosenlund Ditlefsen | 2002 | 84 | 1:05.88 | ||||||
West Swim Esbjerg | ||||||||||
24 | Mille Moeslund Lausen | 2002 | 66 | 1:11.32 | ||||||
Støvring Svømmeklub Pingvinen | ||||||||||
- | Josephine Schmidt | 2002 | DNS | |||||||
Psv Schwerin | ||||||||||
- | Anna Lena Schuster | 2002 | DSQ | 1 hand in turn | ||||||
Psv Schwerin | ||||||||||
Generated by WinGrodan 1.18.26 | Print Date | 05 June 2011 |
Licensed to: West Swim Esbjerg | Print Time | 13:33 |