Resultat för Vattenfall Swim Cup 2011 Morning UC
Nedan visas alla resultat från tävlingen uppdelade per tävlingspass.
Tävlingspass
Results Event 5 (Finals) - Per Age Group with Points and lap times |
Competition name | Vattenfall Swim Cup 2011 (UC) | Print Date | 05 June 2011 | |||
Competition place | Esbjerg | Print Time | 13:33 | |||
Organizer | West Swim Esbjerg | |||||
Pool | 25m | |||||
Competition date | 03 June 2011 |
Event 5, 100m Medley Women, Finals 11 years |
Place | Name | Born | Points | FINA | 50m | Finish | Status | |||
Club | ||||||||||
1 | Heather-Marie Borchardt | 2000 | 342 | 38.27 | 1:22.60 | |||||
Csv Berlin | ||||||||||
2 | Zoe Peucelle | 2000 | 325 | 39.67 | 1:23.98 | |||||
Berliner Tsc | ||||||||||
3 | Vanessa Städter | 2000 | 315 | 39.82 | 1:24.86 | |||||
Team Westsachsen | ||||||||||
4 | Melina Sinkwitz | 2000 | 313 | 39.72 | 1:25.03 | |||||
Berliner Tsc | ||||||||||
5 | Lena Marie Kühnel | 2000 | 312 | 38.53 | 1:25.17 | |||||
Sc Empor Rostock | ||||||||||
6 | Nele Wöstenberg | 2000 | 303 | 39.15 | 1:25.92 | |||||
Psv Schwerin | ||||||||||
7 | Emily Schröder | 2000 | 294 | 40.78 | 1:26.84 | |||||
Sv Eidelstedt Hamburg | ||||||||||
8 | Sarah Seifert | 2000 | 276 | 40.93 | 1:28.70 | |||||
Berliner Tsc | ||||||||||
9 | Gina Elisa Koop | 2000 | 271 | 40.89 | 1:29.23 | |||||
Psv Schwerin | ||||||||||
10 | Celine Förster | 2000 | 269 | 40.73 | 1:29.48 | |||||
Esv Frankfurt(oder) 48 E.v. | ||||||||||
11 | Ida Lenort | 2000 | 262 | 40.62 | 1:30.22 | |||||
Sv Eidelstedt Hamburg | ||||||||||
12 | Annalena Wolter | 2000 | 252 | 44.15 | 1:31.40 | |||||
Ssv 70 Halle-Neustadt | ||||||||||
13 | Felicia Paulander | 2000 | 249 | 42.30 | 1:31.79 | |||||
Simklubben Triton | ||||||||||
14 | Natascha Spiegel | 2000 | 242 | 42.76 | 1:32.71 | |||||
Potsdamer Sv | ||||||||||
15 | Hannah Jensen | 2000 | 235 | 44.85 | 1:33.53 | |||||
Støvring Svømmeklub Pingvinen | ||||||||||
16 | Laura Dargen | 2000 | 235 | 43.69 | 1:33.55 | |||||
Sv Eidelstedt Hamburg | ||||||||||
17 | Saskia Wehebrink | 2000 | 232 | 44.09 | 1:33.93 | |||||
Schwimmfreunde Meckelfeld | ||||||||||
18 | Matilda Månsson | 2000 | 231 | 44.11 | 1:34.04 | |||||
Simklubben Triton | ||||||||||
19 | Charlot Schoeppe | 2000 | 230 | 44.58 | 1:34.27 | |||||
Ssv 70 Halle-Neustadt | ||||||||||
20 | Lea Martin | 2000 | 229 | 44.10 | 1:34.31 | |||||
Team Westsachsen | ||||||||||
21 | Olivia Stille | 2000 | 228 | 43.66 | 1:34.49 | |||||
Turebergs Simklubb | ||||||||||
22 | Freya Ellehus | 2000 | 218 | 46.07 | 1:35.94 | |||||
Svendborg Svømme Klub | ||||||||||
23 | Anne Eisenberg | 2000 | 218 | 44.21 | 1:36.00 | |||||
Sv Olympia Rostock | ||||||||||
24 | Monique Petzold | 2000 | 214 | 44.63 | 1:36.59 | |||||
Team Westsachsen | ||||||||||
25 | Sidse Juhl Schmidt | 2000 | 207 | 47.96 | 1:37.62 | |||||
Rødding Svømmeklub | ||||||||||
26 | Laura Bartz | 2000 | 205 | 44.67 | 1:37.86 | |||||
Esv Frankfurt(oder) 48 E.v. | ||||||||||
27 | Celine Brock | 2000 | 202 | 46.21 | 1:38.40 | |||||
Herlev Svømning | ||||||||||
28 | Antonia Schierloh | 2000 | 201 | 46.33 | 1:38.65 | |||||
Sv Neptun Kiel | ||||||||||
29 | Matilde Krogstrup | 2000 | 188 | 48.07 | 1:40.74 | |||||
Odder IGF | ||||||||||
30 | Felia Busk | 2000 | 187 | 47.40 | 1:41.03 | |||||
Svendborg Svømme Klub | ||||||||||
31 | Anne Christin Fleck | 2000 | 182 | 46.78 | 1:41.83 | |||||
Ssv 70 Halle-Neustadt | ||||||||||
32 | Lærke Juul Nielsen | 2000 | 179 | 49.94 | 1:42.46 | |||||
Støvring Svømmeklub Pingvinen | ||||||||||
33 | Luise Draheim | 2000 | 176 | 1:42.98 | ||||||
Sv Neptun Kiel | ||||||||||
34 | Cornelia Forsgren | 2000 | 170 | 48.66 | 1:44.24 | |||||
Simklubben Triton | ||||||||||
35 | Marie Müller | 2000 | 170 | 46.33 | 1:44.29 | |||||
Svømmeklubben Syd | ||||||||||
36 | Jasmin Ryll | 2000 | 160 | 49.55 | 1:46.36 | |||||
Psv Schwerin | ||||||||||
37 | Johanna Sternskog | 2000 | 158 | 47.55 | 1:46.86 | |||||
Simklubben Triton | ||||||||||
38 | Linnéa Öberg | 2000 | 150 | 53.01 | 1:48.68 | |||||
Simklubben Triton | ||||||||||
39 | Johanna Mohr | 2000 | 144 | 51.96 | 1:50.13 | |||||
Preetzer Tsv | ||||||||||
40 | Caroline Brink | 2000 | 136 | 55.60 | 1:52.29 | |||||
Svendborg Svømme Klub | ||||||||||
41 | Luna Ladefoged | 2000 | 131 | 55.08 | 1:53.73 | |||||
Odder IGF | ||||||||||
- | Lise Dall | 2000 | DNS | |||||||
Odder IGF | ||||||||||
- | Charlotte Bohner | 2000 | DSQ | false start | ||||||
Berliner Tsc | ||||||||||
- | María Fanne Kristjánsdótt | 2000 | DSQ | false start | ||||||
Sundfélag Hafnarfjarðar | ||||||||||
- | Michelle Völker | 2000 | DSQ | false start | ||||||
Berliner Tsc | ||||||||||
Event 5, 100m Medley Women, Finals 10 years |
Place | Name | Born | Points | FINA | 50m | Finish | Status | |||
Club | ||||||||||
1 | Meike Juliana Mann | 2001 | 272 | 41.41 | 1:29.10 | |||||
Sc Empor Rostock | ||||||||||
2 | Sara Stenberg | 2001 | 263 | 42.19 | 1:30.08 | |||||
Simklubben Triton | ||||||||||
3 | Ronja Windoffer | 2001 | 257 | 41.95 | 1:30.85 | |||||
Berliner Tsc | ||||||||||
4 | Vivien Charlott Runge | 2001 | 252 | 43.06 | 1:31.38 | |||||
Sc Empor Rostock | ||||||||||
5 | Sira Sprang | 2001 | 244 | 42.69 | 1:32.37 | |||||
Sv Eidelstedt Hamburg | ||||||||||
6 | Beth Mcneese | 2001 | 244 | 42.95 | 1:32.41 | |||||
Støvring Svømmeklub Pingvinen | ||||||||||
7 | Stephanie Kretschmar | 2001 | 243 | 42.75 | 1:32.50 | |||||
Ssv 70 Halle-Neustadt | ||||||||||
8 | Kyra Schubert | 2001 | 232 | 43.12 | 1:34.00 | |||||
Team Westsachsen | ||||||||||
9 | Saskia Ahrens | 2001 | 229 | 42.82 | 1:34.38 | |||||
Sv Neptun Kiel | ||||||||||
10 | Maria Møller Glargaard | 2001 | 207 | 48.25 | 1:37.60 | |||||
Swim Team Esbjerg | ||||||||||
11 | Kim Scheidenberger | 2001 | 206 | 45.13 | 1:37.83 | |||||
Team Westsachsen | ||||||||||
12 | Agnes Cato | 2001 | 205 | 45.19 | 1:37.99 | |||||
Osby Simsällskap | ||||||||||
13 | Theresa Freytag | 2001 | 200 | 46.19 | 1:38.71 | |||||
Team Westsachsen | ||||||||||
14 | Maria Tsychkova | 2001 | 176 | 46.36 | 1:42.99 | |||||
Turebergs Simklubb | ||||||||||
15 | Simone Karlsson | 2001 | 170 | 47.46 | 1:44.27 | |||||
Osby Simsällskap | ||||||||||
16 | Nina Peuker | 2001 | 165 | 48.02 | 1:45.23 | |||||
Team Westsachsen | ||||||||||
17 | Ann-Sophie Böttcher | 2001 | 156 | 50.50 | 1:47.21 | |||||
Sc Empor Rostock | ||||||||||
18 | Luca Isa Gorzolla | 2001 | 153 | 47.17 | 1:47.93 | |||||
Team Westsachsen | ||||||||||
19 | Sophie Pingel | 2001 | 143 | 50.90 | 1:50.30 | |||||
Sv Eidelstedt Hamburg | ||||||||||
20 | Malene Fischer | 2001 | 141 | 49.51 | 1:50.97 | |||||
Sc Empor Rostock | ||||||||||
21 | Caroline Lindquist | 2001 | 121 | 57.55 | 1:56.78 | |||||
West Swim Esbjerg | ||||||||||
- | Elaine Jendroschek | 2001 | DSQ | wrong turn at 50 m | ||||||
Sv Neptun Kiel | ||||||||||
Event 5, 100m Medley Women, Finals 9 years and younger |
Place | Name | Born | Points | FINA | 50m | Finish | Status | |||
Club | ||||||||||
1 | Lena Riedemann | 2002 | 211 | 46.35 | 1:36.95 | |||||
Ssv 70 Halle-Neustadt | ||||||||||
2 | Charlotte Horn | 2002 | 184 | 48.88 | 1:41.49 | |||||
Ssv 70 Halle-Neustadt | ||||||||||
3 | Lucy Fritzsche | 2002 | 171 | 48.36 | 1:44.06 | |||||
Team Westsachsen | ||||||||||
4 | Emily Langer | 2002 | 158 | 47.77 | 1:46.90 | |||||
Team Westsachsen | ||||||||||
5 | Maria Friedrich | 2002 | 144 | 50.21 | 1:50.11 | |||||
Esv Frankfurt(oder) 48 E.v. | ||||||||||
6 | Katarina Holse | 2002 | 131 | 54.84 | 1:53.56 | |||||
Svendborg Svømme Klub | ||||||||||
7 | Lene Malin Lotze | 2002 | 129 | 51.69 | 1:54.32 | |||||
Team Westsachsen | ||||||||||
- | Leonie Wolf | 2003 | DSQ | sw. at front a 25 m | ||||||
Team Westsachsen | ||||||||||
Generated by WinGrodan 1.18.26 | Print Date | 05 June 2011 |
Licensed to: West Swim Esbjerg | Print Time | 13:33 |