Results for Vattenfall Swim Cup 2011 Morning UC
Below are all results from the competition shown by session.
Competition session
Results Event 20 (Heats) - Per Age Group with Points and lap times |
Competition name | Vattenfall Swim Cup 2011 (UC) | Print Date | 05 June 2011 | |||
Competition place | Esbjerg | Print Time | 13:34 | |||
Organizer | West Swim Esbjerg | |||||
Pool | 25m | |||||
Competition date | 03 June 2011 |
Event 20, 50m Butterfly Men, Heats 14 years |
Place | Name | Born | Points | FINA | Finish | Status | ||||
Club | ||||||||||
1 | Thor Simonsen | 1997 | 375 | 30.22 | ||||||
Søllerød Svømmeklub SNIK | ||||||||||
2 | Jonathan Müller | 1997 | 349 | 30.97 | ||||||
Svømmeklubben Syd | ||||||||||
3 | Janne Lahrssen | 1997 | 331 | 31.53 | ||||||
Sv Blau-Weiß Wesselburen | ||||||||||
4 | Hafþór Jón Sigurðsson | 1997 | 325 | 31.72 | ||||||
Sundfélag Hafnarfjarðar | ||||||||||
5 | Joshua Petersen | 1997 | 323 | 31.77 | ||||||
Mtv Itzehoe | ||||||||||
6 | Lasse Brock | 1997 | 319 | 31.90 | ||||||
Herlev Svømning | ||||||||||
7 | Arnór Stefánsson | 1997 | 317 | 31.97 | ||||||
Sundfélag Hafnarfjarðar | ||||||||||
7 | Maxim Davydytchev | 1997 | 317 | 31.97 | ||||||
Team Westsachsen | ||||||||||
9 | Nikolaj Borup | 1997 | 311 | 32.19 | ||||||
Erritsø Gymnastik Og IF | ||||||||||
10 | Sebastian Engel | 1997 | 304 | 32.43 | ||||||
Tsv Uetersen von 1898 E.v. | ||||||||||
11 | Gustav H. Jørgensen | 1997 | 303 | 32.47 | ||||||
Søllerød Svømmeklub SNIK | ||||||||||
12 | Marcus Alexandersson | 1997 | 293 | 32.81 | ||||||
S77 Stenungsund | ||||||||||
13 | Magnus Ericsson | 1997 | 288 | 33.01 | ||||||
S77 Stenungsund | ||||||||||
14 | Alexander Reppin | 1997 | 262 | 34.07 | ||||||
Ssv 70 Halle-Neustadt | ||||||||||
15 | Johannes Schröder | 1997 | 253 | 34.49 | ||||||
Sv Olympia Rostock | ||||||||||
16 | Bjarne Holfeld | 1997 | 247 | 34.73 | ||||||
Team Westsachsen | ||||||||||
17 | Georg Schulze | 1997 | 246 | 34.77 | ||||||
Team Westsachsen | ||||||||||
18 | Simon Maahn Christensen | 1997 | 240 | 35.06 | ||||||
Swim Team Esbjerg | ||||||||||
19 | Fin Seydlitz | 1997 | 236 | 35.30 | ||||||
Mtv Heide | ||||||||||
20 | Marcus Brandborg | 1997 | 235 | 35.34 | ||||||
Støvring Svømmeklub Pingvinen | ||||||||||
21 | Pit Zimmermann | 1997 | 231 | 35.55 | ||||||
Team Westsachsen | ||||||||||
22 | Julian Wolf | 1997 | 225 | 35.82 | ||||||
Esv Frankfurt(oder) 48 E.v. | ||||||||||
23 | Tobias Köppe | 1997 | 223 | 35.95 | ||||||
Ssv 70 Halle-Neustadt | ||||||||||
24 | Simon Nørgård | 1997 | 198 | 37.43 | ||||||
Svømmeklubben Grindsted | ||||||||||
25 | Leon Scharkowski | 1997 | 187 | 38.09 | ||||||
Sv Neptun Kiel | ||||||||||
26 | Tobias Hennig | 1997 | 167 | 39.61 | ||||||
Schönebecker Sv 1861 | ||||||||||
27 | Bosse Feddersen | 1997 | 159 | 40.21 | ||||||
Tsv Rotweiß Niebüll | ||||||||||
28 | Dustin Dich | 1997 | 157 | 40.38 | ||||||
Schönebecker Sv 1861 | ||||||||||
29 | Frederik Rasmussen | 1997 | 151 | 40.97 | ||||||
Erritsø Gymnastik Og IF | ||||||||||
30 | Oscar Melin | 1997 | 87 | 49.24 | ||||||
Osby Simsällskap | ||||||||||
31 | Phillip Sens | 1997 | 80 | 50.57 | ||||||
Schönebecker Sv 1861 | ||||||||||
- | Lucas Hachmann | 1997 | DNS | |||||||
Sv Eidelstedt Hamburg | ||||||||||
- | Jonas Spangaard | 1997 | DSQ | assym arms | ||||||
Støvring Svømmeklub Pingvinen | ||||||||||
- | Kristoffer Lundin | 1997 | DSQ | false start | ||||||
Tyringe Simsällskap | ||||||||||
- | Tobias Rasmussen | 1997 | DSQ | assym kicks | ||||||
Erritsø Gymnastik Og IF | ||||||||||
Event 20, 50m Butterfly Men, Heats 13 years |
Place | Name | Born | Points | FINA | Finish | Status | ||||
Club | ||||||||||
1 | Simon Vingolf Larsen | 1998 | 334 | 31.42 | ||||||
West Swim Esbjerg | ||||||||||
2 | Konrad Schubert | 1998 | 303 | 32.47 | ||||||
Team Westsachsen | ||||||||||
3 | Simon Lundby Pedersen | 1998 | 282 | 33.24 | ||||||
West Swim Esbjerg | ||||||||||
4 | Maurice Hage | 1998 | 262 | 34.08 | ||||||
Tsv Rotweiß Niebüll | ||||||||||
5 | Jonas Bruun Sleiman | 1998 | 259 | 34.21 | ||||||
West Swim Esbjerg | ||||||||||
6 | Stefan Martin Lara | 1998 | 255 | 34.40 | ||||||
Odder IGF | ||||||||||
7 | Henning Janßen | 1998 | 237 | 35.22 | ||||||
Schwimmfreunde Meckelfeld | ||||||||||
8 | Jonas Junge | 1998 | 236 | 35.29 | ||||||
Svømmeklubben Grindsted | ||||||||||
9 | Kristian Hermiz | 1998 | 228 | 35.70 | ||||||
Swim Team Esbjerg | ||||||||||
10 | Lars Donath | 1998 | 222 | 36.01 | ||||||
Sv Eidelstedt Hamburg | ||||||||||
11 | Nicolai Grene | 1998 | 213 | 36.53 | ||||||
West Swim Esbjerg | ||||||||||
12 | Sverre van Brink | 1998 | 194 | 37.64 | ||||||
Osby Simsällskap | ||||||||||
13 | Anton Knudsen | 1998 | 194 | 37.69 | ||||||
Herlev Svømning | ||||||||||
14 | Oskar Jørgensen | 1998 | 192 | 37.79 | ||||||
Odder IGF | ||||||||||
14 | Richard Maywald | 1998 | 192 | 37.79 | ||||||
Team Westsachsen | ||||||||||
16 | Christian Rasmussen | 1998 | 179 | 38.65 | ||||||
Holstebro Svømme Club | ||||||||||
17 | Joey Ketzscher | 1998 | 156 | 40.52 | ||||||
Tsv Rotweiß Niebüll | ||||||||||
18 | Christian Kaul | 1998 | 155 | 40.54 | ||||||
West Swim Esbjerg | ||||||||||
19 | Mikkel Sandberg Andersen | 1998 | 153 | 40.77 | ||||||
West Swim Esbjerg | ||||||||||
20 | Paul Sonnabend | 1998 | 151 | 40.97 | ||||||
Tsv Klausdorf | ||||||||||
21 | Mads Berndt | 1998 | 141 | 41.84 | ||||||
Sv Neptun Kiel | ||||||||||
22 | Felix Jahnke | 1998 | 86 | 49.31 | ||||||
Sösdala Simsällskap | ||||||||||
23 | Thor Erik Andreasen | 1998 | 75 | 51.65 | ||||||
West Swim Esbjerg | ||||||||||
- | Frederik Knudsen | 1998 | DNS | |||||||
Swim Team Esbjerg | ||||||||||
- | Max Sziburies | 1998 | DSQ | false start | ||||||
Psv Schwerin | ||||||||||
Event 20, 50m Butterfly Men, Heats 12 years |
Place | Name | Born | Points | FINA | Finish | Status | ||||
Club | ||||||||||
1 | Casper Eickhardt | 1999 | 311 | 32.19 | ||||||
Swim Team Esbjerg | ||||||||||
2 | Daniel Furman | 1999 | 254 | 34.41 | ||||||
Ssv 70 Halle-Neustadt | ||||||||||
3 | Christian Andersen | 1999 | 252 | 34.51 | ||||||
Søllerød Svømmeklub SNIK | ||||||||||
4 | Pierre Høgenhaug | 1999 | 243 | 34.93 | ||||||
Søllerød Svømmeklub SNIK | ||||||||||
5 | Tobias Eichhorn | 1999 | 239 | 35.11 | ||||||
Ssv 70 Halle-Neustadt | ||||||||||
6 | Elias Christiansen | 1999 | 207 | 36.84 | ||||||
Tsv Rotweiß Niebüll | ||||||||||
7 | Niclas Budek | 1999 | 202 | 37.17 | ||||||
Esv Frankfurt(oder) 48 E.v. | ||||||||||
8 | Lukas Hoellge | 1999 | 182 | 38.46 | ||||||
Berliner Tsc | ||||||||||
9 | Jonas Lange | 1999 | 173 | 39.15 | ||||||
Svømmeklubben Syd | ||||||||||
10 | Vincent Radach | 1999 | 134 | 42.55 | ||||||
Sv Neptun Kiel | ||||||||||
11 | Fabian Braun | 1999 | 119 | 44.32 | ||||||
Tsv Klausdorf | ||||||||||
12 | Victor R. Kristensen | 1999 | 109 | 45.62 | ||||||
Rødding Svømmeklub | ||||||||||
13 | Svend Matzen | 1999 | 93 | 48.20 | ||||||
Rødding Svømmeklub | ||||||||||
- | Rares Oprescu | 1999 | DNS | |||||||
Swim Team Esbjerg | ||||||||||
- | Daniel Labuschagne | 1999 | DSQ | false start | ||||||
Støvring Svømmeklub Pingvinen | ||||||||||
- | Ólafur Sigurðsson | 1999 | DSQ | false start | ||||||
Sundfélag Hafnarfjarðar | ||||||||||
Event 20, 50m Butterfly Men, Heats 11 years and younger |
Place | Name | Born | Points | FINA | Finish | Status | ||||
Club | ||||||||||
1 | Lukas Glasewald | 2000 | 239 | 35.12 | ||||||
Sv Halle E.v. | ||||||||||
2 | Till Austinat | 2000 | 199 | 37.34 | ||||||
Psv Schwerin | ||||||||||
3 | Patrick Tayfun Stüwe | 2000 | 168 | 39.51 | ||||||
Csv Berlin | ||||||||||
4 | Justin Heilmann | 2000 | 162 | 39.96 | ||||||
Sv Olympia Rostock | ||||||||||
5 | Buzon Daniel | 2000 | 157 | 40.37 | ||||||
Klub Sportowy Wankan Legnica | ||||||||||
6 | Dominique Renné | 2000 | 155 | 40.58 | ||||||
Esv Frankfurt(oder) 48 E.v. | ||||||||||
7 | Benjamin Biel | 2000 | 151 | 40.98 | ||||||
Ksv Neptun Berlin von 1889 | ||||||||||
8 | Hubert Stövesand | 2000 | 140 | 42.00 | ||||||
Sv Olympia Rostock | ||||||||||
9 | Joshua Berles | 2001 | 120 | 44.17 | ||||||
Sv Olympia Rostock | ||||||||||
10 | Kasper Petersen | 2000 | 108 | 45.78 | ||||||
Rødding Svømmeklub | ||||||||||
11 | Lucas Schenk | 2001 | 104 | 46.31 | ||||||
Sg Einheit Rathenow E. V. | ||||||||||
12 | Laurits Kenskov | 2001 | 97 | 47.42 | ||||||
Herlev Svømning | ||||||||||
13 | Jared Tim Liebrecht | 2000 | 94 | 48.02 | ||||||
Sg Einheit Rathenow E. V. | ||||||||||
14 | Finn Große-Freese | 2001 | 93 | 48.07 | ||||||
Sc Empor Rostock | ||||||||||
15 | Ivo Mix | 2000 | 90 | 48.69 | ||||||
Tsv Klausdorf | ||||||||||
16 | Felix Schenk | 2001 | 86 | 49.31 | ||||||
Sg Einheit Rathenow E. V. | ||||||||||
17 | Ben Hahn | 2001 | 81 | 50.46 | ||||||
Sv Olympia Rostock | ||||||||||
18 | Christian Lippold | 2001 | 76 | 51.56 | ||||||
Hsv Wernigerod 2002 | ||||||||||
19 | Jasper Arends | 2000 | 69 | 53.11 | ||||||
de Waalstroom | ||||||||||
20 | Erik af Klinteberg | 2000 | 65 | 54.27 | ||||||
Simklubben Triton | ||||||||||
21 | Carl Peter Vittrup | 2001 | 56 | 56.93 | ||||||
Herlev Svømning | ||||||||||
22 | Thijs Arends | 2000 | 54 | 57.66 | ||||||
de Waalstroom | ||||||||||
23 | Etienne Weinbach | 2002 | 40 | 1:03.79 | ||||||
Tsv Rotweiß Niebüll | ||||||||||
24 | Jan-Oliver Erdmann | 2002 | 36 | 1:06.14 | ||||||
Hsv Wernigerod 2002 | ||||||||||
- | Felix Feldmüller | 2000 | DNS | |||||||
Esv Frankfurt(oder) 48 E.v. | ||||||||||
- | Paul Nolte | 2001 | DSQ | arms fw. u.w. | ||||||
Ssv 70 Halle-Neustadt | ||||||||||
Generated by WinGrodan 1.18.26 | Print Date | 05 June 2011 |
Licensed to: West Swim Esbjerg | Print Time | 13:34 |