Resultat för DM-Stockholm
Nedan visas alla resultat från tävlingen uppdelade per tävlingspass.
Resultat Gren 1 (Finaler) - Officiell |
Tävling | DM | Utskriftsdatum | 05 november 2011 | |||
Tävlingsort | Stockholm | Utskriftstid | 09:19 | |||
Arrangör | Stockholms simförbund | |||||
Bassäng | 25m | |||||
Tävlingsdatum | 05 november 2011 |
Gren 1, 4X50m Frisim Damer, Finaler |
Distriktrekord Seniorer: Väsby SS 1:38.93 2009-11-26 |
Distriktrekord Juniorer: Södertörn SS 1:42.91 2010-12-03 |
SR: Väsby SS (1900) 1:38.93 2009-11-26 |
SR Juniorer: LASS (1900) 1:42.19 2009-11-26 |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | Tid | Status | ||||
1 | Väsby SS Lag 1 | 0 | Väsby Simsällskap | 1:43.66 | ||||||
Petra Granlund | 1987 | 25.57 | 25.57 | |||||||
Josefin Lindkvist | 1993 | 25.99 | 51.56 | |||||||
Nadja Salomonsson | 1992 | 25.89 | 1:17.45 | |||||||
Sara Thydén | 1989 | 26.21 | 1:43.66 | |||||||
2 | Spårvägen Lag 1 | 0 | Spårvägens Simförening | 1:46.89 | ||||||
Natasha Sundin | 1990 | 26.91 | 26.91 | |||||||
Ebba Nyberg | 1982 | 27.17 | 54.08 | |||||||
Louise Tjernqvist | 1900 | 26.63 | 1:20.71 | |||||||
Malin Ekstrand | 1991 | 26.18 | 1:46.89 | |||||||
3 | SK Neptun Lag 1 | 0 | Simklubben Neptun | 1:47.32 | ||||||
Jonna Dahlberg | 1995 | 26.85 | 26.85 | |||||||
Jessica Eriksson | 1995 | 26.02 | 52.87 | |||||||
Elin Kjos | 1900 | 26.66 | 1:19.53 | |||||||
Rebecca Mattsson | 1995 | 27.79 | 1:47.32 | |||||||
4 | Södertörn Lag 1 | 0 | Södertörns Simsällskap | 1:49.65 | ||||||
Jessica Eriksson | 1993 | 27.43 | 27.43 | |||||||
Frida Truvé | 1993 | 27.31 | 54.74 | |||||||
Jeanette Björklund | 1991 | 27.47 | 1:22.21 | |||||||
Sara Hägglund-Björklund | 1995 | 27.44 | 1:49.65 | |||||||
5 | Järfälla S Lag 1 | 0 | Järfälla Simsällskap | 1:50.19 | ||||||
Therese Nord | 1993 | 27.08 | 27.08 | |||||||
Josefin Eriksen | 1995 | 26.62 | 53.70 | |||||||
Linda Baron | 1995 | 28.07 | 1:21.77 | |||||||
Ida Eriksen | 1997 | 28.42 | 1:50.19 | |||||||
6 | Väsby SS Lag 2 | 0 | Väsby Simsällskap | 1:50.52 | ||||||
Jaqueline Hippi | 1996 | 27.14 | 27.14 | |||||||
Josefine Norlin | 1996 | 27.93 | 55.07 | |||||||
Josefine Hippi | 1994 | 27.42 | 1:22.49 | |||||||
Tove Sparrman | 1996 | 28.03 | 1:50.52 | |||||||
7 | Täby Sim | 0 | Täby Sim | 1:50.98 | ||||||
Elsa Ericsson | 1995 | 27.57 | 27.57 | |||||||
Emma Karell | 1994 | 28.00 | 55.57 | |||||||
Mathilda Johansson | 1991 | 27.18 | 1:22.75 | |||||||
Louise Åberg | 1995 | 28.23 | 1:50.98 | |||||||
8 | Skuru Ik Lag 1 | 0 | Skuru Idrottsklubb | 1:51.45 | ||||||
Jessica Allberg | 1995 | 27.62 | 27.62 | |||||||
Hanna Pavlu Lewin | 1993 | 28.56 | 56.18 | |||||||
Ulrika Bygdeman | 1993 | 28.73 | 1:24.91 | |||||||
Marlene Pavlu Lewin | 1997 | 26.54 | 1:51.45 | |||||||
9 | Spårvägen Lag 2 | 0 | Spårvägens Simförening | 1:51.86 | ||||||
Frida Cedergårdh | 1995 | 27.81 | 27.81 | |||||||
Hanna Lundström | 1989 | 27.84 | 55.65 | |||||||
Helin Rahim | 1995 | 28.09 | 1:23.74 | |||||||
Lovisa Malmgren | 1997 | 28.12 | 1:51.86 | |||||||
10 | Väsby SS Lag 3 | 0 | Väsby Simsällskap | 1:52.24 | ||||||
Milana Salih | 1997 | 28.49 | 28.49 | |||||||
Emma Arkenstrand | 1994 | 27.67 | 56.16 | |||||||
Mikaela Bäck | 1995 | 28.27 | 1:24.43 | |||||||
Emelie Åkerström | 1995 | 27.81 | 1:52.24 | |||||||
11 | Skk Lag 2 | 0 | Stockholms Kappsimningsklubb | 1:52.34 | ||||||
Johanna Nyysti | 1984 | 27.20 | 27.20 | |||||||
Sara Finati | 1992 | 28.19 | 55.39 | |||||||
Lovisa Malmberg | 1995 | 28.40 | 1:23.79 | |||||||
Maren Jansen | 1900 | 28.55 | 1:52.34 | |||||||
12 | Södertörn Lag 2 | 0 | Södertörns Simsällskap | 1:53.32 | ||||||
Greta Nykvist | 1996 | 28.86 | 28.86 | |||||||
Vilma Unnermark | 1997 | 28.20 | 57.06 | |||||||
Caroline Speiner | 1994 | 28.61 | 1:25.67 | |||||||
Carin Klasson | 1995 | 27.65 | 1:53.32 | |||||||
13 | Järfälla S Lag 2 | 0 | Järfälla Simsällskap | 1:56.33 | ||||||
Karin Åström | 1996 | 28.89 | 28.89 | |||||||
Emma Rotstam | 1998 | 28.25 | 57.14 | |||||||
Madeleine Forsgren | 1993 | 29.83 | 1:26.97 | |||||||
Fanny Norkko | 1995 | 29.36 | 1:56.33 | |||||||
14 | Skuru Ik Lag 2 | 0 | Skuru Idrottsklubb | 1:58.73 | ||||||
Amanda Kimander | 1997 | 29.94 | 29.94 | |||||||
Anna Hassler | 1998 | 29.52 | 59.46 | |||||||
Sofia von Sydow | 1997 | 29.75 | 1:29.21 | |||||||
Enya Mcpheat | 1997 | 29.52 | 1:58.73 | |||||||
15 | Järfälla S Lag 3 | 0 | Järfälla Simsällskap | 2:01.33 | ||||||
Elin Talback | 1997 | 29.57 | 29.57 | |||||||
Malin Atran | 1998 | 29.89 | 59.46 | |||||||
Fanny Strömstedt | 1996 | 31.19 | 1:30.65 | |||||||
Johanna Holm | 1996 | 30.68 | 2:01.33 | |||||||
- | Polisen | 0 | Stockholmspolisens Sim IF | DSQ | ||||||
Philippa Larsson | 1989 | 27.98 | 27.98 | |||||||
Sara Sundberg | 1989 | 26.47 | 54.45 | |||||||
Matilda Angberg | 1990 | 28.29 | 1:22.74 | |||||||
Skapad av WinGrodan 1.19.01 | Utskriftsdatum | 05 november 2011 |
Licensierad till: Skuru Idrottsklubb | Utskriftstid | 09:19 |
Resultat Gren 2 (Finaler) - Officiell |
Tävling | DM | Utskriftsdatum | 05 november 2011 | |||
Tävlingsort | Stockholm | Utskriftstid | 09:19 | |||
Arrangör | Stockholms simförbund | |||||
Bassäng | 25m | |||||
Tävlingsdatum | 05 november 2011 |
Gren 2, 200m Medley Herrar, Finaler |
Distriktrekord Seniorer: Simon Sjödin 1:55.72 2009-11-11 |
Distriktrekord Juniorer: Erik Samuelsson 2:01.20 2004-11-27 |
SR: Simon Sjödin (1986) 1:55.72 2009-11-11 |
SR Juniorer: Christoffer Wallin (1990) 1:57.20 2009-12-10 |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | 100m | 150m | Tid | Status | ||
1 | David Ernstsson | 1992 | Stockholmspolisens Sim IF | 26.88 | 59.85 | 1:38.21 | 2:07.11 | |||
2 | Jesper Björk | 1993 | Järfälla Simsällskap | 27.76 | 1:01.25 | 1:38.75 | 2:08.53 | |||
3 | Martin Nilsson | 1993 | Väsby Simsällskap | 27.33 | 1:00.34 | 1:40.49 | 2:09.75 | |||
4 | Robert Palosaari | 1992 | Väsby Simsällskap | 28.28 | 1:03.61 | 1:40.20 | 2:10.10 | |||
5 | Andreas Fürst | 1990 | Väsby Simsällskap | 28.81 | 1:04.01 | 1:40.45 | 2:10.52 | |||
6 | Marcus Hagström | 1991 | Södertörns Simsällskap | 27.93 | 1:02.90 | 1:41.99 | 2:13.33 | |||
7 | Christoffer Andersson | 1994 | Tyresö Simsällskap | 30.71 | 1:05.31 | 1:42.67 | 2:14.09 | |||
8 | Markus Fürst | 1996 | Väsby Simsällskap | 28.71 | 1:01.98 | 1:43.22 | 2:14.29 | |||
9 | Joel Falk Hansson | 1994 | Stockholmspolisens Sim IF | 28.35 | 1:03.57 | 1:42.54 | 2:14.53 | |||
10 | Niclas Högberg | 1992 | Wisby Simsällskap | 29.94 | 1:02.96 | 1:44.11 | 2:17.23 | |||
11 | Gustav Hökfelt | 1994 | Simklubben Neptun | 29.79 | 1:04.26 | 1:46.64 | 2:17.60 | |||
12 | Fabian Bergman | 1994 | Saltsjöbadens Idrottsförening | 28.35 | 1:02.71 | 1:45.29 | 2:18.39 | |||
13 | Christoffer Malmgren | 1994 | Spårvägens Simförening | 29.38 | 1:04.98 | 1:46.52 | 2:18.71 | |||
14 | Gustav Thorstrand | 1994 | Spårvägens Simförening | 29.17 | 1:07.37 | 1:48.10 | 2:20.10 | |||
15 | Denis Marijanovic | 1996 | Södertörns Simsällskap | 28.92 | 1:05.73 | 1:47.94 | 2:21.62 | |||
16 | Michail Papantonioy | 1997 | Stockholmspolisens Sim IF | 31.13 | 1:05.85 | 1:49.36 | 2:21.82 | |||
Skapad av WinGrodan 1.19.01 | Utskriftsdatum | 05 november 2011 |
Licensierad till: Skuru Idrottsklubb | Utskriftstid | 09:19 |
Resultat Gren 3 (Finaler) - Officiell |
Tävling | DM | Utskriftsdatum | 05 november 2011 | |||
Tävlingsort | Stockholm | Utskriftstid | 09:39 | |||
Arrangör | Stockholms simförbund | |||||
Bassäng | 25m | |||||
Tävlingsdatum | 05 november 2011 |
Gren 3, 800m Frisim Damer, Finaler |
Distriktrekord Seniorer: Sarah Sjöström 8:39.37 2010-02-05 |
Distriktrekord Juniorer: Sarah Sjöström 8:37.37 2010-02-05 |
SR: Gabriella Fagundez (1985) 8:19.28 2007-12-07 |
SR Juniorer: Martina Granström (1991) 8:35.69 2009-11-27 |
Plac. | Namn | Född | Förening | 100m | 200m | 300m | 400m | Tid | Status | |
500m | 600m | 700m | ||||||||
1 | Elsa Ericsson | 1995 | Täby Sim | 1:05.84 | 2:15.14 | 3:25.02 | 4:35.24 | 9:12.26 | ||
5:44.75 | 6:54.75 | 8:04.32 | ||||||||
2 | Camilla Svensson | 1995 | Solna Sundbyberg SS 04 | 1:05.53 | 2:15.35 | 3:25.71 | 4:36.12 | 9:16.08 | ||
5:45.98 | 6:56.01 | 8:06.40 | ||||||||
3 | Emelie Bäck | 1996 | Väsby Simsällskap | 1:07.73 | 2:20.18 | 3:32.33 | 4:45.33 | 9:38.61 | ||
5:58.43 | 7:11.63 | 8:25.22 | ||||||||
4 | Louise Halldén | 1998 | Danderyds Sim Club For Swimmin | 1:08.73 | 2:21.67 | 3:35.69 | 4:49.46 | 9:41.22 | ||
6:02.75 | 7:15.92 | 8:29.33 | ||||||||
5 | Danielle Lönnberg | 1995 | Stockholms Kappsimningsklubb | 1:10.01 | 2:24.45 | 3:38.59 | 4:52.76 | 9:50.09 | ||
6:06.98 | 7:21.04 | 8:35.39 | ||||||||
6 | Agnes Wiiand | 1997 | Väsby Simsällskap | 1:09.81 | 2:25.52 | 3:40.51 | 4:55.77 | 9:50.64 | ||
6:09.66 | 7:24.00 | 8:38.30 | ||||||||
7 | Karin Åström | 1996 | Järfälla Simsällskap | 1:06.66 | 2:20.00 | 3:33.90 | 4:49.44 | 9:50.93 | ||
6:05.25 | 7:20.61 | 8:37.03 | ||||||||
8 | Charlotte Myers | 1997 | Stockholmspolisens Sim IF | 1:09.43 | 2:24.06 | 3:38.83 | 4:53.41 | 9:54.01 | ||
6:08.28 | 7:23.60 | 8:39.78 | ||||||||
9 | Isabelle Hanson | 1998 | Järfälla Simsällskap | 1:10.76 | 2:26.77 | 3:43.53 | 4:59.38 | 9:57.60 | ||
6:13.85 | 7:28.36 | 8:44.28 | ||||||||
10 | Åsa Hambraeus | 1996 | Täby Sim | 1:10.19 | 2:25.68 | 3:42.54 | 5:00.20 | 10:09.54 | ||
6:17.36 | 7:34.94 | 8:53.10 | ||||||||
Skapad av WinGrodan 1.19.01 | Utskriftsdatum | 05 november 2011 |
Licensierad till: Skuru Idrottsklubb | Utskriftstid | 09:39 |
Resultat Gren 4 (Finaler) - Officiell |
Tävling | DM | Utskriftsdatum | 05 november 2011 | |||
Tävlingsort | Stockholm | Utskriftstid | 09:52 | |||
Arrangör | Stockholms simförbund | |||||
Bassäng | 25m | |||||
Tävlingsdatum | 05 november 2011 |
Gren 4, 50m Frisim Herrar, Finaler |
Distriktrekord Seniorer: Stefan Nystrand 20.70 2009-11-15 |
Distriktrekord Juniorer: Stefan Nystrand 22.01 1999-12-10 |
SR: Stefan Nystrand (1981) 20.70 2009-11-15 |
SR Juniorer: Stefan Nystrand (1981) 22.01 1999-12-10 |
Plac. | Namn | Född | Förening | Tid | Status | |||||
1 | Stefan Nystrand | 1981 | Spårvägens Simförening | 21.92 | ||||||
2 | Pontus Flodqvist | 1988 | Simklubben Neptun | 22.69 | ||||||
3 | Dennis Hedö | 1985 | Turebergs Simklubb | 23.04 | ||||||
4 | Alexander Nyström | 1990 | Simklubben Neptun | 23.13 | ||||||
5 | Linus Magnusson | 1990 | Täby Sim | 23.51 | ||||||
6 | Joakim Hvalgren | 1993 | Södertörns Simsällskap | 24.21 | ||||||
7 | Martin Nilsson | 1993 | Väsby Simsällskap | 24.43 | ||||||
8 | Enrique H Portocarrero | 1993 | Stockholmspolisens Sim IF | 24.47 | ||||||
9 | Freddie Tour | 1991 | Simklubben Neptun | 24.65 | ||||||
10 | Jesper Björk | 1993 | Järfälla Simsällskap | 24.73 | ||||||
11 | Antonio Lutula | 1993 | Simklubben Neptun | 25.29 | ||||||
11 | Ludvig Strand | 1994 | Täby Sim | 25.29 | ||||||
13 | Joel Salomonsson | 1993 | Stockholmspolisens Sim IF | 25.32 | ||||||
14 | Arvid Persson | 1990 | Kanaans Simsällskap | 25.34 | ||||||
15 | Adis Licina | 1994 | Södertälje Simsällskap | 25.36 | ||||||
16 | Johan Vakoniemi | 1985 | Tyresö Simsällskap | 25.60 | ||||||
17 | Jonathan Granado-Persson | 1992 | Täby Sim | 25.82 | ||||||
18 | Ernst Winsa | 1993 | Södertörns Simsällskap | 25.91 | ||||||
19 | Daniel Lönnberg | 1996 | Stockholmspolisens Sim IF | 26.23 | ||||||
20 | Ali Adel Ali | 1994 | Spårvägens Simförening | 26.38 | ||||||
- | Felix Häggström | 1992 | Kanaans Simsällskap | DSQ | ||||||
- | Matti Melin | 1991 | Kanaans Simsällskap | DSQ | ||||||
Skapad av WinGrodan 1.19.01 | Utskriftsdatum | 05 november 2011 |
Licensierad till: Skuru Idrottsklubb | Utskriftstid | 09:52 |
Resultat Gren 5 (Finaler) - Officiell |
Tävling | DM | Utskriftsdatum | 05 november 2011 | |||
Tävlingsort | Stockholm | Utskriftstid | 09:56 | |||
Arrangör | Stockholms simförbund | |||||
Bassäng | 25m | |||||
Tävlingsdatum | 05 november 2011 |
Gren 5, 50m Frisim Damer, Finaler |
Distriktrekord Seniorer: Therese Alshammar 23.27 2009-11-21 |
Distriktrekord Juniorer: Sarah Sjöström 24.26 2011-10-29 |
SR: Therese Alshammar (1977) 23.27 2009-11-21 |
SR Juniorer: Emma Svensson (1992) 24.27 2009-12-11 |
Plac. | Namn | Född | Förening | Tid | Status | |||||
1 | Josefin Lindkvist | 1993 | Väsby Simsällskap | 25.77 | ||||||
2 | Jessica Eriksson | 1995 | Simklubben Neptun | 26.51 | ||||||
3 | Malin Ekstrand | 1991 | Spårvägens Simförening | 26.74 | ||||||
4 | Linda Eriksson | 1991 | Solna Sundbyberg SS 04 | 27.05 | ||||||
5 | Sara Sundberg | 1989 | Stockholmspolisens Sim IF | 27.38 | ||||||
6 | Jaqueline Hippi | 1996 | Väsby Simsällskap | 27.40 | ||||||
7 | Rebecka Lithander | 1992 | Solna Sundbyberg SS 04 | 27.45 | ||||||
8 | Mathilda Johansson | 1991 | Täby Sim | 27.53 | ||||||
9 | Frida Truvé | 1993 | Södertörns Simsällskap | 27.69 | ||||||
10 | Jeanette Björklund | 1991 | Södertörns Simsällskap | 27.73 | ||||||
11 | Emma Varga | 1997 | Danderyds Sim Club For Swimmin | 27.78 | ||||||
12 | Maria Lunusjkin | 1993 | Saltsjöbadens Idrottsförening | 27.87 | ||||||
13 | Philippa Larsson | 1989 | Stockholmspolisens Sim IF | 28.09 | ||||||
14 | Hanna Pavlu Lewin | 1993 | Skuru Idrottsklubb | 28.22 | ||||||
15 | Rebecca Mattsson | 1995 | Simklubben Neptun | 28.29 | ||||||
16 | Josefine Norlin | 1996 | Väsby Simsällskap | 28.50 | ||||||
16 | Linda Baron | 1995 | Järfälla Simsällskap | 28.50 | ||||||
18 | Tove Sparrman | 1996 | Väsby Simsällskap | 28.53 | ||||||
19 | Helin Rahim | 1995 | Spårvägens Simförening | 28.76 | ||||||
20 | Greta Nykvist | 1996 | Södertörns Simsällskap | 28.81 | ||||||
21 | Julia Peterson | 1995 | Stockholms Kappsimningsklubb | 28.94 | ||||||
- | Felicia Hedman | 1995 | Falu Simsällskap | 28.16 | EXTRA | |||||
Skapad av WinGrodan 1.19.01 | Utskriftsdatum | 05 november 2011 |
Licensierad till: Skuru Idrottsklubb | Utskriftstid | 09:56 |
Resultat Gren 6 (Finaler) - Officiell |
Tävling | DM | Utskriftsdatum | 05 november 2011 | |||
Tävlingsort | Stockholm | Utskriftstid | 10:08 | |||
Arrangör | Stockholms simförbund | |||||
Bassäng | 25m | |||||
Tävlingsdatum | 05 november 2011 |
Gren 6, 200m Bröstsim Herrar, Finaler |
Distriktrekord Seniorer: Johan Johansson 2:11.21 2009-12-13 |
Distriktrekord Juniorer: Johan Johansson 2:11.21 2009-12-13 |
SR: Martin Gustavsson (1980) 2:07.66 2003-03-15 |
SR Juniorer: Anton Lagerqvist (1991) 2:09.63 2009-12-13 |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | 100m | 150m | Tid | Status | ||
1 | Andreas Fürst | 1990 | Väsby Simsällskap | 32.85 | 1:09.35 | 1:45.30 | 2:20.08 | |||
2 | Robert Palosaari | 1992 | Väsby Simsällskap | 32.74 | 1:09.19 | 1:45.54 | 2:20.64 | |||
3 | Patric Ridell | 1993 | Simklubben Neptun | 33.90 | 1:11.35 | 1:48.33 | 2:25.38 | |||
4 | Christoffer Andersson | 1994 | Tyresö Simsällskap | 32.91 | 1:09.64 | 1:46.86 | 2:25.41 | |||
5 | Alexander Morgan | 1996 | Stockholms Kappsimningsklubb | 33.04 | 1:09.86 | 1:47.67 | 2:25.48 | |||
6 | Lachlan Mcpheat | 1994 | Stockholmspolisens Sim IF | 32.80 | 1:09.77 | 1:47.65 | 2:25.49 | |||
7 | Anton Gomez | 1995 | Stockholmspolisens Sim IF | 34.33 | 1:12.46 | 1:51.46 | 2:30.54 | |||
8 | Alexander Ozerov | 1996 | Väsby Simsällskap | 34.34 | 1:14.01 | 1:53.96 | 2:34.47 | |||
9 | Andreas Gustavsson | 1994 | Väsby Simsällskap | 35.11 | 1:14.70 | 1:54.74 | 2:35.06 | |||
10 | Max Eriksson | 1994 | Solna Sundbyberg SS 04 | 35.57 | 1:15.86 | 1:56.56 | 2:38.38 | |||
11 | Calle Westberg | 1995 | Täby Sim | 35.98 | 1:16.43 | 1:57.56 | 2:38.44 | |||
12 | Gustav Strömbeck | 1997 | Wisby Simsällskap | 35.00 | 1:15.31 | 1:57.42 | 2:39.64 | |||
13 | Denis Marijanovic | 1996 | Södertörns Simsällskap | 35.58 | 1:16.42 | 1:57.13 | 2:39.71 | |||
14 | Shervin Ghahestani | 1997 | Täby Sim | 36.05 | 1:16.69 | 1:58.40 | 2:41.66 | |||
15 | Patrik Jansson | 1995 | Skuru Idrottsklubb | 35.92 | 1:16.33 | 1:58.27 | 2:41.84 | |||
16 | Daniel Ojaste | 1994 | Spårvägens Simförening | 35.30 | 1:16.59 | 1:59.59 | 2:42.90 | |||
17 | Marcus Lewin | 1992 | Wisby Simsällskap | 36.21 | 1:17.42 | 2:00.78 | 2:44.61 | |||
18 | Fredrik Berntsson | 1994 | Södertörns Simsällskap | 35.91 | 1:17.70 | 2:01.39 | 2:44.83 | |||
19 | Patrik Eriksson | 1996 | Spårvägens Simförening | 37.80 | 1:19.95 | 2:02.92 | 2:46.67 | |||
20 | Hannes Hjärne | 1997 | Skuru Idrottsklubb | 36.54 | 1:17.85 | 2:01.54 | 2:46.81 | |||
Skapad av WinGrodan 1.19.01 | Utskriftsdatum | 05 november 2011 |
Licensierad till: Skuru Idrottsklubb | Utskriftstid | 10:08 |
Resultat Gren 7 (Finaler) - Officiell |
Tävling | DM | Utskriftsdatum | 05 november 2011 | |||
Tävlingsort | Stockholm | Utskriftstid | 10:24 | |||
Arrangör | Stockholms simförbund | |||||
Bassäng | 25m | |||||
Tävlingsdatum | 05 november 2011 |
Gren 7, 200m Bröstsim Damer, Finaler |
Distriktrekord Seniorer: Emma Igelström 2:19.64 2003-03-14 |
Distriktrekord Juniorer: Sara Nordenstam 2:25.04 2001-12-14 |
SR: Joline Höstman (1988) 2:19.28 2009-12-12 |
SR Juniorer: Joline Höstman (1988) 2:22.02 2008-11-27 |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | 100m | 150m | Tid | Status | ||
1 | Sara Thydén | 1989 | Väsby Simsällskap | 34.07 | 1:11.10 | 1:49.17 | 2:27.57 | |||
2 | Jessica Eriksson | 1993 | Södertörns Simsällskap | 34.46 | 1:13.08 | 1:52.83 | 2:33.33 | |||
3 | Vendela Norrman | 1995 | Tyresö Simsällskap | 35.74 | 1:14.75 | 1:54.04 | 2:33.70 | |||
4 | Caroline Speiner | 1994 | Södertörns Simsällskap | 35.43 | 1:15.06 | 1:55.57 | 2:37.88 | |||
5 | Ida Jaraquemada | 1996 | Simklubben Neptun | 35.36 | 1:15.96 | 1:57.38 | 2:38.85 | |||
6 | Sara Hägglund-Björklund | 1995 | Södertörns Simsällskap | 35.35 | 1:16.39 | 1:58.06 | 2:39.02 | |||
7 | Nadja Salomonsson | 1992 | Väsby Simsällskap | 35.21 | 1:15.38 | 1:57.29 | 2:40.15 | |||
8 | Emelie Åkerström | 1995 | Väsby Simsällskap | 35.97 | 1:16.05 | 1:58.46 | 2:40.80 | |||
9 | Mikaela Bäck | 1995 | Väsby Simsällskap | 36.42 | 1:17.26 | 1:59.38 | 2:42.11 | |||
10 | Carolina Nordin | 1987 | Solna Sundbyberg SS 04 | 35.83 | 1:16.94 | 1:59.17 | 2:42.16 | |||
11 | Johanna Holm | 1996 | Järfälla Simsällskap | 37.20 | 1:19.26 | 2:02.33 | 2:45.82 | |||
12 | Julia Thurfjell | 1994 | Solna Sundbyberg SS 04 | 37.73 | 1:19.55 | 2:01.97 | 2:46.16 | |||
13 | Sara Finati | 1992 | Stockholms Kappsimningsklubb | 36.84 | 1:18.86 | 2:02.07 | 2:47.01 | |||
14 | Ida Edin | 1996 | Spårvägens Simförening | 37.16 | 1:19.70 | 2:02.97 | 2:47.10 | |||
15 | Enya Mcpheat | 1997 | Skuru Idrottsklubb | 37.77 | 1:20.28 | 2:03.47 | 2:47.20 | |||
16 | Frida Cedergårdh | 1995 | Spårvägens Simförening | 38.31 | 1:21.22 | 2:05.38 | 2:49.35 | |||
17 | Desirée Andersson | 1990 | Stockholmspolisens Sim IF | 38.05 | 1:21.48 | 2:05.77 | 2:50.47 | |||
18 | Linnea Lindberg | 1996 | Simklubben Neptun | 37.45 | 1:21.46 | 2:06.71 | 2:50.89 | |||
19 | Jennie Sveronius | 1994 | Södertälje Simsällskap | 37.69 | 1:21.06 | 2:06.08 | 2:51.64 | |||
20 | Lovisa Malmgren | 1997 | Spårvägens Simförening | 39.04 | 1:22.47 | 2:07.03 | 2:52.00 | |||
21 | Matilda Persson | 1995 | Wisby Simsällskap | 38.87 | 1:22.60 | 2:07.83 | 2:52.99 | |||
22 | Emmeli Hansson | 1995 | Stockholmspolisens Sim IF | 39.09 | 1:22.19 | 2:07.13 | 2:53.65 | |||
23 | Vendela Mörkdal | 1995 | Skuru Idrottsklubb | 37.74 | 1:21.27 | 2:06.97 | 2:54.65 | |||
24 | Milana Salih | 1997 | Väsby Simsällskap | 37.51 | 1:20.68 | 2:07.37 | 2:55.38 | |||
- | Hanna Olsson | 1996 | Solna Sundbyberg SS 04 | DSQ | ||||||
Skapad av WinGrodan 1.19.01 | Utskriftsdatum | 05 november 2011 |
Licensierad till: Skuru Idrottsklubb | Utskriftstid | 10:24 |
Resultat Gren 8 (Finaler) - Officiell |
Tävling | DM | Utskriftsdatum | 05 november 2011 | |||
Tävlingsort | Stockholm | Utskriftstid | 10:35 | |||
Arrangör | Stockholms simförbund | |||||
Bassäng | 25m | |||||
Tävlingsdatum | 05 november 2011 |
Gren 8, 100m Fjärilsim Herrar, Finaler |
Distriktrekord Seniorer: Tero Välimaa 51.93 2004-03-14 |
Distriktrekord Juniorer: Jacob Thulin 53.39 2009-12-20 |
SR: Lars Frölander (1974) 50.44 2000-03-17 |
SR Juniorer: Henrik Lindau (1990) 52.38 2009-12-10 |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | Tid | Status | ||||
1 | Alexander Nyström | 1990 | Simklubben Neptun | 26.24 | 56.06 | |||||
2 | David Ernstsson | 1992 | Stockholmspolisens Sim IF | 26.79 | 56.50 | |||||
3 | Christoffer Tolj | 1991 | Täby Sim | 26.99 | 57.83 | |||||
4 | Freddie Tour | 1991 | Simklubben Neptun | 26.93 | 57.97 | |||||
5 | Martin Nilsson | 1993 | Väsby Simsällskap | 27.37 | 58.52 | |||||
6 | Enrique H Portocarrero | 1993 | Stockholmspolisens Sim IF | 27.26 | 59.39 | |||||
7 | Joel Falk Hansson | 1994 | Stockholmspolisens Sim IF | 27.36 | 59.47 | |||||
8 | Patrik Alsparr | 1993 | Simklubben Neptun | 27.87 | 59.67 | |||||
9 | Jesper Billquist | 1994 | Spårvägens Simförening | 28.10 | 1:01.21 | |||||
10 | Fabian Bergman | 1994 | Saltsjöbadens Idrottsförening | 28.22 | 1:01.34 | |||||
11 | Rasmus Salomonsson | 1993 | Stockholmspolisens Sim IF | 29.31 | 1:02.37 | |||||
12 | Christoffer Malmgren | 1994 | Spårvägens Simförening | 28.79 | 1:02.79 | |||||
13 | Daniel Lönnberg | 1996 | Stockholmspolisens Sim IF | 30.38 | 1:04.62 | |||||
14 | Wictor Häggblad | 1994 | Åkersberga Simsällskap | 28.77 | 1:05.01 | |||||
15 | Johan Berg | 1994 | Väsby Simsällskap | 30.46 | 1:05.59 | |||||
Skapad av WinGrodan 1.19.01 | Utskriftsdatum | 05 november 2011 |
Licensierad till: Skuru Idrottsklubb | Utskriftstid | 10:35 |
Resultat Gren 9 (Finaler) - Officiell |
Tävling | DM | Utskriftsdatum | 05 november 2011 | |||
Tävlingsort | Stockholm | Utskriftstid | 10:44 | |||
Arrangör | Stockholms simförbund | |||||
Bassäng | 25m | |||||
Tävlingsdatum | 05 november 2011 |
Gren 9, 100m Fjärilsim Damer, Finaler |
Distriktrekord Seniorer: Therese Alshammar 55.53 2010-11-06 |
Distriktrekord Juniorer: Sarah Sjöström 56.42 2009-12-12 |
SR: Therese Alshammar (1977) 55.53 2010-11-06 |
SR Juniorer: Sarah Sjöström (1993) 56.42 2009-12-12 |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | Tid | Status | ||||
1 | Petra Granlund | 1987 | Väsby Simsällskap | 27.89 | 59.33 | |||||
2 | Therese Nord | 1993 | Järfälla Simsällskap | 29.24 | 1:02.10 | |||||
3 | Jonna Dahlberg | 1995 | Simklubben Neptun | 29.53 | 1:02.80 | |||||
4 | Josefin Eriksen | 1995 | Järfälla Simsällskap | 29.80 | 1:03.85 | |||||
5 | Rebecca Mattsson | 1995 | Simklubben Neptun | 30.08 | 1:05.23 | |||||
6 | Alexandra Uusaro | 1995 | Täby Sim | 30.79 | 1:05.58 | |||||
7 | Malin Ekstrand | 1991 | Spårvägens Simförening | 30.10 | 1:05.63 | |||||
8 | Emma Karell | 1994 | Täby Sim | 30.91 | 1:06.12 | |||||
9 | Carin Klasson | 1995 | Södertörns Simsällskap | 31.13 | 1:06.22 | |||||
10 | Jessica Billquist | 1996 | Spårvägens Simförening | 30.96 | 1:06.55 | |||||
11 | Emma Arkenstrand | 1994 | Väsby Simsällskap | 31.28 | 1:06.56 | |||||
12 | Josefine Hippi | 1994 | Väsby Simsällskap | 31.18 | 1:06.78 | |||||
13 | Emma Bring | 1995 | Spårvägens Simförening | 31.18 | 1:06.96 | |||||
14 | Jennie Andersson | 1993 | Väsby Simsällskap | 32.13 | 1:07.05 | |||||
15 | Lovisa Malmberg | 1995 | Stockholms Kappsimningsklubb | 31.97 | 1:07.68 | |||||
16 | Marlene Pavlu Lewin | 1997 | Skuru Idrottsklubb | 31.21 | 1:07.78 | |||||
17 | Emelie Åkerström | 1995 | Väsby Simsällskap | 31.59 | 1:08.32 | |||||
18 | Vilma Unnermark | 1997 | Södertörns Simsällskap | 31.72 | 1:08.35 | |||||
19 | Agnes Wiiand | 1997 | Väsby Simsällskap | 32.76 | 1:08.41 | |||||
20 | Isabell Kjellberg | 1997 | Väsby Simsällskap | 32.00 | 1:08.90 | |||||
21 | Sara Hägglund-Björklund | 1995 | Södertörns Simsällskap | 32.20 | 1:09.48 | |||||
22 | Ida Edin | 1996 | Spårvägens Simförening | 33.07 | 1:10.97 | |||||
23 | Charlotte Myers | 1997 | Stockholmspolisens Sim IF | 33.01 | 1:11.56 | |||||
24 | Emma Rotstam | 1998 | Järfälla Simsällskap | 33.57 | 1:11.74 | |||||
25 | Helin Rahim | 1995 | Spårvägens Simförening | 33.79 | 1:13.80 | |||||
- | Felicia Hedman | 1995 | Falu Simsällskap | 32.13 | 1:09.70 | EXTRA | ||||
- | Elin Talback | 1997 | Järfälla Simsällskap | DNS | ||||||
- | Hanna Sangfelt | 1997 | Täby Sim | DSQ | ||||||
Skapad av WinGrodan 1.19.01 | Utskriftsdatum | 05 november 2011 |
Licensierad till: Skuru Idrottsklubb | Utskriftstid | 10:44 |
Resultat Gren 10 (Finaler) - Officiell |
Tävling | DM | Utskriftsdatum | 05 november 2011 | |||
Tävlingsort | Stockholm | Utskriftstid | 10:57 | |||
Arrangör | Stockholms simförbund | |||||
Bassäng | 25m | |||||
Tävlingsdatum | 05 november 2011 |
Gren 10, 400m Frisim Herrar, Finaler |
Distriktrekord Seniorer: Anders Holmertz 3:42.79 1992-02-29 |
Distriktrekord Juniorer: Anders Grillhammar 3:54.18 1981-03-15 |
SR: Anders Holmertz (1968) 3:40.81 1990-02-04 |
SR Juniorer: Gustav Åberg Lejdström (1992) 3:47.28 2011-10-07 |
Plac. | Namn | Född | Förening | 100m | 200m | 300m | Tid | Status | ||
1 | Markus Fürst | 1996 | Väsby Simsällskap | 1:00.85 | 2:05.11 | 3:09.34 | 4:11.99 | |||
2 | Marcus Hagström | 1991 | Södertörns Simsällskap | 59.73 | 2:04.46 | 3:09.33 | 4:12.14 | |||
3 | Philip Björklund | 1992 | Stockholms Kappsimningsklubb | 1:01.28 | 2:06.73 | 3:11.03 | 4:12.99 | |||
4 | Gustav Thorstrand | 1994 | Spårvägens Simförening | 1:01.15 | 2:06.25 | 3:11.75 | 4:16.03 | |||
5 | Antonio Lutula | 1993 | Simklubben Neptun | 1:01.89 | 2:09.34 | 3:18.44 | 4:22.81 | |||
6 | Oskar Persson | 1995 | Wisby Simsällskap | 1:01.78 | 2:08.55 | 3:16.55 | 4:22.97 | |||
7 | Mattias Freiholtz | 1996 | Spårvägens Simförening | 1:03.12 | 2:11.83 | 3:20.59 | 4:24.23 | |||
8 | Anton Lüning | 1996 | Spårvägens Simförening | 1:01.68 | 2:10.01 | 3:19.10 | 4:26.71 | |||
9 | Gustav Hökfelt | 1994 | Simklubben Neptun | 1:04.10 | 2:12.94 | 3:22.97 | 4:30.21 | |||
10 | Conrad Hildebrant | 1995 | Stockholmspolisens Sim IF | 1:04.59 | 2:13.97 | 3:22.19 | 4:31.24 | |||
11 | Ali Adel Ali | 1994 | Spårvägens Simförening | 1:02.34 | 2:10.31 | 3:21.78 | 4:32.85 | |||
12 | Mikael Assarsson | 1994 | Täby Sim | 1:04.17 | 2:14.61 | 3:24.30 | 4:33.03 | |||
13 | Gustav Frödeberg | 1997 | Väsby Simsällskap | 1:05.27 | 2:16.89 | 3:28.54 | 4:38.60 | |||
14 | Felix Gudehn | 1995 | Stockholms Kappsimningsklubb | 1:05.65 | 2:17.24 | 3:29.32 | 4:39.46 | |||
Skapad av WinGrodan 1.19.01 | Utskriftsdatum | 05 november 2011 |
Licensierad till: Skuru Idrottsklubb | Utskriftstid | 10:57 |
Resultat Gren 11 (Finaler) - Officiell |
Tävling | DM | Utskriftsdatum | 05 november 2011 | |||
Tävlingsort | Stockholm | Utskriftstid | 11:28 | |||
Arrangör | Stockholms simförbund | |||||
Bassäng | 25m | |||||
Tävlingsdatum | 05 november 2011 |
Gren 11, 4X200m Frisim Damer, Finaler |
Distriktrekord Seniorer: Väsby SS 7:51.93 2008-11-29 |
Distriktrekord Juniorer: Södertörns SS 8:05.07 2009-01-31 |
SR: Väsby SS (1900) 7:51.65 2010-12-04 |
SR Juniorer: Södertörns SS (1900) 8:05.07 2009-01-31 |
Plac. | Namn | Född | Förening | 100m | 200m | Tid | Status | |||
1 | Väsby SS Lag 1 | 0 | Väsby Simsällskap | 8:18.02 | ||||||
Petra Granlund | 1987 | 58.38 | 2:00.13 | 2:00.13 | ||||||
Sara Thydén | 1989 | 59.70 | 2:03.29 | 4:03.42 | ||||||
Mikaela Bäck | 1995 | 1:01.92 | 2:08.81 | 6:12.23 | ||||||
Emma Arkenstrand | 1994 | 1:00.86 | 2:05.79 | 8:18.02 | ||||||
2 | Väsby SS Lag 2 | 0 | Väsby Simsällskap | 8:22.23 | ||||||
Josefine Hippi | 1994 | 1:02.76 | 2:09.26 | 2:09.26 | ||||||
Jaqueline Hippi | 1996 | 1:00.33 | 2:05.99 | 4:15.25 | ||||||
Josefin Lindkvist | 1993 | 59.65 | 2:03.86 | 6:19.11 | ||||||
Nadja Salomonsson | 1992 | 59.72 | 2:03.12 | 8:22.23 | ||||||
3 | Södertörn Lag 1 | 0 | Södertörns Simsällskap | 8:40.06 | ||||||
Sara Hägglund-Björklund | 1995 | 1:03.34 | 2:09.73 | 2:09.73 | ||||||
Jeanette Björklund | 1991 | 1:02.51 | 2:09.53 | 4:19.26 | ||||||
Vilma Unnermark | 1997 | 1:03.40 | 2:10.78 | 6:30.04 | ||||||
Carin Klasson | 1995 | 1:02.01 | 2:10.02 | 8:40.06 | ||||||
4 | SK Neptun Lag 1 | 0 | Simklubben Neptun | 8:42.04 | ||||||
Rebecca Mattsson | 1995 | 1:03.87 | 2:11.78 | 2:11.78 | ||||||
Ida Jaraquemada | 1996 | 1:06.65 | 2:19.14 | 4:30.92 | ||||||
Jessica Eriksson | 1995 | 1:00.44 | 2:05.42 | 6:36.34 | ||||||
Jonna Dahlberg | 1995 | 1:01.13 | 2:05.70 | 8:42.04 | ||||||
5 | Järfälla S Lag 1 | 0 | Järfälla Simsällskap | 8:42.44 | ||||||
Josefin Eriksen | 1995 | 59.81 | 2:04.84 | 2:04.84 | ||||||
Ida Eriksen | 1997 | 1:05.33 | 2:14.96 | 4:19.80 | ||||||
Linda Baron | 1995 | 1:03.57 | 2:12.22 | 6:32.02 | ||||||
Therese Nord | 1993 | 1:02.54 | 2:10.42 | 8:42.44 | ||||||
6 | Täby Sim | 0 | Täby Sim | 8:42.69 | ||||||
Emma Karell | 1994 | 1:04.44 | 2:10.68 | 2:10.68 | ||||||
Alexandra Uusaro | 1995 | 1:04.69 | 2:12.24 | 4:22.92 | ||||||
Louise Åberg | 1995 | 1:03.93 | 2:13.91 | 6:36.83 | ||||||
Elsa Ericsson | 1995 | 1:01.64 | 2:05.86 | 8:42.69 | ||||||
7 | SS04 | 0 | Solna Sundbyberg SS 04 | 8:45.86 | ||||||
Jenny Eliasson | 1991 | 1:01.83 | 2:09.34 | 2:09.34 | ||||||
Rebecka Lithander | 1992 | 1:00.96 | 2:06.64 | 4:15.98 | ||||||
Rebecka Bergström | 1997 | 1:09.98 | 2:23.46 | 6:39.44 | ||||||
Linda Eriksson | 1991 | 59.92 | 2:06.42 | 8:45.86 | ||||||
8 | Polisen | 0 | Stockholmspolisens Sim IF | 8:49.42 | ||||||
Matilda Angberg | 1990 | 1:03.98 | 2:12.21 | 2:12.21 | ||||||
Charlotte Myers | 1997 | 1:04.06 | 2:12.81 | 4:25.02 | ||||||
Desirée Andersson | 1990 | 1:05.70 | 2:15.59 | 6:40.61 | ||||||
Christine Ekman | 1994 | 1:02.26 | 2:08.81 | 8:49.42 | ||||||
9 | Järfälla S Lag 2 | 0 | Järfälla Simsällskap | 8:56.35 | ||||||
Karin Åström | 1996 | 1:04.58 | 2:15.56 | 2:15.56 | ||||||
Emma Rotstam | 1998 | 1:05.51 | 2:16.24 | 4:31.80 | ||||||
Madeleine Forsgren | 1993 | 1:03.73 | 2:11.12 | 6:42.92 | ||||||
Fanny Norkko | 1995 | 1:04.66 | 2:13.43 | 8:56.35 | ||||||
10 | Spårvägen Lag 1 | 0 | Spårvägens Simförening | 8:59.12 | ||||||
Frida Cedergårdh | 1995 | 1:06.95 | 2:18.87 | 2:18.87 | ||||||
Malin Ekstrand | 1991 | 1:01.07 | 2:07.02 | 4:25.89 | ||||||
Lovisa Malmgren | 1997 | 1:05.25 | 2:16.97 | 6:42.86 | ||||||
Emma Bring | 1995 | 1:06.31 | 2:16.26 | 8:59.12 | ||||||
11 | Väsby SS Lag 3 | 0 | Väsby Simsällskap | 9:00.76 | ||||||
Tove Sparrman | 1996 | 1:05.77 | 2:16.67 | 2:16.67 | ||||||
Emelie Bäck | 1996 | 1:05.40 | 2:14.24 | 4:30.91 | ||||||
Milana Salih | 1997 | 1:05.59 | 2:16.15 | 6:47.06 | ||||||
Emelie Åkerström | 1995 | 1:03.47 | 2:13.70 | 9:00.76 | ||||||
12 | Skuru Ik Lag 1 | 0 | Skuru Idrottsklubb | 9:15.24 | ||||||
Marlene Pavlu Lewin | 1997 | 1:02.36 | 2:09.71 | 2:09.71 | ||||||
Ulrika Bygdeman | 1993 | 1:05.24 | 2:17.93 | 4:27.64 | ||||||
Amanda Kimander | 1997 | 1:07.77 | 2:22.33 | 6:49.97 | ||||||
Sofia von Sydow | 1997 | 1:08.64 | 2:25.27 | 9:15.24 | ||||||
13 | Järfälla S Lag 3 | 0 | Järfälla Simsällskap | 9:31.62 | ||||||
Linda Lidström | 1997 | 1:06.97 | 2:19.08 | 2:19.08 | ||||||
Johanna Holm | 1996 | 1:07.78 | 2:21.66 | 4:40.74 | ||||||
Fanny Strömstedt | 1996 | 1:11.59 | 2:29.76 | 7:10.50 | ||||||
Isabelle Hanson | 1998 | 1:08.41 | 2:21.12 | 9:31.62 | ||||||
Skapad av WinGrodan 1.19.01 | Utskriftsdatum | 05 november 2011 |
Licensierad till: Skuru Idrottsklubb | Utskriftstid | 11:28 |
Resultat Gren 12 (Finaler) - Officiell |
Tävling | DM | Utskriftsdatum | 05 november 2011 | |||
Tävlingsort | Stockholm | Utskriftstid | 16:38 | |||
Arrangör | Stockholms simförbund | |||||
Bassäng | 25m | |||||
Tävlingsdatum | 05 november 2011 |
Gren 12, 4X50m Medley Herrar, Finaler |
Distriktrekord Seniorer: SK Neptun 1:35.01 2009-11-27 |
Distriktrekord Juniorer: Täby sim 1:39.93 2011-02-03 |
SR: SK Neptun (1900) 1:35.01 2009-11-27 |
SR Juniorer: Uddevalla Sim (1900) 1:39.71 2009-11-27 |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | Tid | Status | ||||
1 | SK Neptun Lag 2 | 0 | Simklubben Neptun | 1:42.14 | ||||||
Antonio Lutula | 1993 | 27.21 | 27.21 | |||||||
Patric Ridell | 1993 | 29.05 | 56.26 | |||||||
Pontus Flodqvist | 1988 | 24.31 | 1:20.57 | |||||||
Petter Stymne | 1983 | 21.57 | 1:42.14 | |||||||
2 | SK Neptun Lag 1 | 0 | Simklubben Neptun | 1:42.34 | ||||||
Sebastian Vikström | 1988 | 26.98 | 26.98 | |||||||
Niklas Tour | 1989 | 27.94 | 54.92 | |||||||
Alexander Nyström | 1990 | 24.29 | 1:19.21 | |||||||
Peter Edvardsson | 1981 | 23.13 | 1:42.34 | |||||||
3 | Tureberg | 0 | Turebergs Simklubb | 1:42.87 | ||||||
Niklas Borin | 1989 | 25.53 | 25.53 | |||||||
Patrik Drakes | 1984 | 29.47 | 55.00 | |||||||
Tobias Karlsson | 1991 | 25.38 | 1:20.38 | |||||||
Dennis Hedö | 1985 | 22.49 | 1:42.87 | |||||||
4 | Spårvägen Lag 1 | 0 | Spårvägens Simförening | 1:43.82 | ||||||
Konstantin Sundin | 1987 | 25.96 | 25.96 | |||||||
Petros Katsampanis | 1992 | 28.88 | 54.84 | |||||||
Stefan Nystrand | 1981 | 23.60 | 1:18.44 | |||||||
Viktor Björk | 1992 | 25.38 | 1:43.82 | |||||||
5 | SK Neptun Lag 3 | 0 | Simklubben Neptun | 1:43.93 | ||||||
Simon Sjödin | 1986 | 24.79 | 24.79 | |||||||
Bill Ellboj | 1988 | 30.70 | 55.49 | |||||||
Freddie Tour | 1991 | 25.53 | 1:21.02 | |||||||
Christoffer Vikström | 1987 | 22.91 | 1:43.93 | |||||||
6 | Väsby SS Lag 1 | 0 | Väsby Simsällskap | 1:47.24 | ||||||
Martin Nilsson | 1993 | 27.27 | 27.27 | |||||||
Andreas Fürst | 1990 | 29.55 | 56.82 | |||||||
Robert Palosaari | 1992 | 25.77 | 1:22.59 | |||||||
Markus Fürst | 1996 | 24.65 | 1:47.24 | |||||||
7 | Skk Lag 1 | 0 | Stockholms Kappsimningsklubb | 1:48.32 | ||||||
Lucas Thomée | 1993 | 27.82 | 27.82 | |||||||
Alexander Morgan | 1996 | 29.16 | 56.98 | |||||||
Erik Schönning | 1993 | 27.06 | 1:24.04 | |||||||
Philip Björklund | 1992 | 24.28 | 1:48.32 | |||||||
8 | Södertörn Lag 1 | 0 | Södertörns Simsällskap | 1:48.49 | ||||||
Jonas Palmqvist | 1990 | 27.53 | 27.53 | |||||||
Marcus Hagström | 1991 | 29.50 | 57.03 | |||||||
Joakim Hvalgren | 1993 | 26.23 | 1:23.26 | |||||||
Markus Kron | 1994 | 25.23 | 1:48.49 | |||||||
9 | Täby Sim | 0 | Täby Sim | 1:49.79 | ||||||
Oskar Ericsson | 1997 | 30.71 | 30.71 | |||||||
Ludvig Strand | 1994 | 30.39 | 1:01.10 | |||||||
Christoffer Tolj | 1991 | 25.92 | 1:27.02 | |||||||
Linus Magnusson | 1990 | 22.77 | 1:49.79 | |||||||
10 | Kanaans SS | 0 | Kanaans Simsällskap | 1:51.34 | ||||||
Magnus Prejner | 1991 | 29.62 | 29.62 | |||||||
Arvid Persson | 1990 | 30.82 | 1:00.44 | |||||||
Matti Melin | 1991 | 26.22 | 1:26.66 | |||||||
Felix Häggström | 1992 | 24.68 | 1:51.34 | |||||||
11 | Södertörn Lag 2 | 0 | Södertörns Simsällskap | 1:55.95 | ||||||
David Lind | 1994 | 30.54 | 30.54 | |||||||
Denis Marijanovic | 1996 | 32.01 | 1:02.55 | |||||||
Niclas Hvalgren | 1995 | 28.00 | 1:30.55 | |||||||
Ernst Winsa | 1993 | 25.40 | 1:55.95 | |||||||
12 | Wisby SS | 0 | Wisby Simsällskap | 1:57.26 | ||||||
Niclas Högberg | 1992 | 29.40 | 29.40 | |||||||
Marcus Lewin | 1992 | 32.79 | 1:02.19 | |||||||
Robin Cederqvist | 1989 | 28.60 | 1:30.79 | |||||||
Oskar Persson | 1995 | 26.47 | 1:57.26 | |||||||
13 | Södertörn Lag 3 | 0 | Södertörns Simsällskap | 1:59.27 | ||||||
Erik Reinholdz | 1997 | 31.84 | 31.84 | |||||||
Fredrik Berntsson | 1994 | 32.99 | 1:04.83 | |||||||
Fredrik Nilsson | 1994 | 28.32 | 1:33.15 | |||||||
Marcus Stridfelt | 1996 | 26.12 | 1:59.27 | |||||||
14 | Spårvägen Lag 3 | 0 | Spårvägens Simförening | 1:59.57 | ||||||
Christoffer Malmgren | 1994 | 31.20 | 31.20 | |||||||
Daniel Ojaste | 1994 | 32.85 | 1:04.05 | |||||||
Haider Adel Ali | 1995 | 29.31 | 1:33.36 | |||||||
Mattias Freiholtz | 1996 | 26.21 | 1:59.57 | |||||||
15 | Täby Sim Lag 2 | 0 | Täby Sim | 2:00.29 | ||||||
Carl-Åke Willberg | 1998 | 32.02 | 32.02 | |||||||
Calle Westberg | 1995 | 33.74 | 1:05.76 | |||||||
Sean Zhong | 1998 | 29.29 | 1:35.05 | |||||||
Shervin Ghahestani | 1997 | 25.24 | 2:00.29 | |||||||
- | Polisen | 0 | Stockholmspolisens Sim IF | DSQ | ||||||
Joakim Uhlin | 1994 | 28.54 | 28.54 | |||||||
Joel Falk Hansson | 1994 | 29.62 | 58.16 | |||||||
David Ernstsson | 1992 | 24.37 | 1:22.53 | |||||||
- | Spårvägen Lag 2 | 0 | Spårvägens Simförening | DSQ | ||||||
Skapad av WinGrodan 1.19.01 | Utskriftsdatum | 05 november 2011 |
Licensierad till: Skuru Idrottsklubb | Utskriftstid | 16:38 |
Resultat Gren 13 (Finaler) - Officiell |
Tävling | DM | Utskriftsdatum | 05 november 2011 | |||
Tävlingsort | Stockholm | Utskriftstid | 16:30 | |||
Arrangör | Stockholms simförbund | |||||
Bassäng | 25m | |||||
Tävlingsdatum | 05 november 2011 |
Gren 13, 400m Medley Damer, Finaler |
Distriktrekord Seniorer: Stina Gardell 4:31.70 2009-11-13 |
Distriktrekord Juniorer: Stina Gardell 4:31.70 2009-11-13 |
SR: Stina Gardell (1990) 4:31.70 2009-12-13 |
SR Juniorer: Stina Gardell (1990) 4:31.70 2009-12-13 |
Plac. | Namn | Född | Förening | 100m | 200m | 300m | Tid | Status | ||
1 | Jonna Dahlberg | 1995 | Simklubben Neptun | 1:05.70 | 2:22.48 | 3:46.70 | 4:55.32 | |||
2 | Josefine Hippi | 1994 | Väsby Simsällskap | 1:09.51 | 2:25.36 | 3:53.70 | 4:58.95 | |||
3 | Sara Hägglund-Björklund | 1995 | Södertörns Simsällskap | 1:11.90 | 2:28.37 | 3:54.08 | 4:59.98 | |||
4 | Emma Arkenstrand | 1994 | Väsby Simsällskap | 1:08.39 | 2:24.99 | 3:53.66 | 5:01.52 | |||
5 | Caroline Speiner | 1994 | Södertörns Simsällskap | 1:10.91 | 2:29.46 | 3:55.51 | 5:06.89 | |||
6 | Jennie Andersson | 1993 | Väsby Simsällskap | 1:11.21 | 2:34.34 | 4:03.44 | 5:14.68 | |||
7 | Ida Jaraquemada | 1996 | Simklubben Neptun | 1:14.06 | 2:39.60 | 4:05.12 | 5:21.47 | |||
8 | Agnes Wiiand | 1997 | Väsby Simsällskap | 1:11.41 | 2:32.09 | 4:08.04 | 5:21.88 | |||
9 | Karin Åström | 1996 | Järfälla Simsällskap | 1:11.75 | 2:35.22 | 4:11.63 | 5:24.45 | |||
10 | Emma Rotstam | 1998 | Järfälla Simsällskap | 1:19.48 | 2:42.95 | 4:14.65 | 5:25.78 | |||
11 | Julia Thurfjell | 1994 | Solna Sundbyberg SS 04 | 1:14.96 | 2:41.86 | 4:12.34 | 5:26.90 | |||
12 | Hanna Sangfelt | 1997 | Täby Sim | 1:14.45 | 2:37.38 | 4:10.41 | 5:27.97 | |||
13 | Fanny Norkko | 1995 | Järfälla Simsällskap | 1:16.20 | 2:41.24 | 4:17.40 | 5:28.03 | |||
14 | Matilda Persson | 1995 | Wisby Simsällskap | 1:14.93 | 2:39.95 | 4:11.20 | 5:29.63 | |||
15 | Isabelle Hanson | 1998 | Järfälla Simsällskap | 1:14.22 | 2:39.95 | 4:15.41 | 5:30.26 | |||
16 | Isabelle Wrejde | 1999 | Simklubben Neptun | 1:15.21 | 2:39.73 | 4:19.80 | 5:34.85 | |||
17 | Emma Bärnau | 1995 | Väsby Simsällskap | 1:14.74 | 2:45.31 | 4:21.68 | 5:37.54 | |||
18 | Johanna Holm | 1996 | Järfälla Simsällskap | 1:22.89 | 2:53.32 | 4:22.76 | 5:37.63 | |||
Skapad av WinGrodan 1.19.01 | Utskriftsdatum | 05 november 2011 |
Licensierad till: Skuru Idrottsklubb | Utskriftstid | 16:30 |
Resultat Gren 14 (Finaler) - Officiell |
Tävling | DM | Utskriftsdatum | 05 november 2011 | |||
Tävlingsort | Stockholm | Utskriftstid | 16:35 | |||
Arrangör | Stockholms simförbund | |||||
Bassäng | 25m | |||||
Tävlingsdatum | 05 november 2011 |
Gren 14, 50m Fjärilsim Herrar, Finaler |
Distriktrekord Seniorer: Pontus Flodqvist 23.53 2009-11-10 |
Distriktrekord Juniorer: David Erntsson 24.08 2009-12-13 |
SR: Lars Frölander (1974) 22.97 2001-10-20 |
SR Juniorer: Henrik Lindau (1990) 23.49 2009-11-10 |
Plac. | Namn | Född | Förening | Tid | Status | |||||
1 | Pontus Flodqvist | 1988 | Simklubben Neptun | 24.58 | ||||||
2 | Petter Stymne | 1983 | Simklubben Neptun | 25.05 | ||||||
3 | David Ernstsson | 1992 | Stockholmspolisens Sim IF | 25.13 | ||||||
4 | Alexander Nyström | 1990 | Simklubben Neptun | 25.42 | ||||||
5 | Jonas Palmqvist | 1990 | Södertörns Simsällskap | 26.02 | ||||||
6 | Freddie Tour | 1991 | Simklubben Neptun | 26.10 | ||||||
6 | Tobias Karlsson | 1991 | Turebergs Simklubb | 26.10 | ||||||
8 | Patrik Alsparr | 1993 | Simklubben Neptun | 26.22 | ||||||
9 | Matti Melin | 1991 | Kanaans Simsällskap | 26.48 | ||||||
9 | Robert Palosaari | 1992 | Väsby Simsällskap | 26.48 | ||||||
11 | Enrique H Portocarrero | 1993 | Stockholmspolisens Sim IF | 26.49 | ||||||
12 | Joakim Hvalgren | 1993 | Södertörns Simsällskap | 26.59 | ||||||
13 | Jesper Billquist | 1994 | Spårvägens Simförening | 26.74 | ||||||
14 | Christoffer Tolj | 1991 | Täby Sim | 26.79 | ||||||
15 | Joel Falk Hansson | 1994 | Stockholmspolisens Sim IF | 26.92 | ||||||
16 | Markus Fürst | 1996 | Väsby Simsällskap | 27.29 | ||||||
17 | Magnus Prejner | 1991 | Kanaans Simsällskap | 27.42 | ||||||
18 | Alexander Ozerov | 1996 | Väsby Simsällskap | 27.60 | ||||||
19 | Joel Salomonsson | 1993 | Stockholmspolisens Sim IF | 27.87 | ||||||
20 | Victor Wessén | 1993 | Simklubben Neptun | 27.93 | ||||||
21 | Wictor Häggblad | 1994 | Åkersberga Simsällskap | 28.04 | ||||||
22 | Conrad Hildebrant | 1995 | Stockholmspolisens Sim IF | 28.46 | ||||||
23 | Daniel Lönnberg | 1996 | Stockholmspolisens Sim IF | 28.69 | ||||||
24 | Niclas Hvalgren | 1995 | Södertörns Simsällskap | 28.92 | ||||||
Skapad av WinGrodan 1.19.01 | Utskriftsdatum | 05 november 2011 |
Licensierad till: Skuru Idrottsklubb | Utskriftstid | 16:35 |
Resultat Gren 15 (Finaler) - Officiell |
Tävling | DM | Utskriftsdatum | 05 november 2011 | |||
Tävlingsort | Stockholm | Utskriftstid | 16:42 | |||
Arrangör | Stockholms simförbund | |||||
Bassäng | 25m | |||||
Tävlingsdatum | 05 november 2011 |
Gren 15, 50m Fjärilsim Damer, Finaler |
Distriktrekord Seniorer: Therese Alshammar 24.38 2009-11-22 |
Distriktrekord Juniorer: Sarah Sjöström 25.52 2009-12-11 |
SR: Therese Alshammar (1977) 24.38 2009-11-22 |
SR Juniorer: Sarah Sjöström (1993) 25.52 2009-12-11 |
Plac. | Namn | Född | Förening | Tid | Status | |||||
1 | Petra Granlund | 1987 | Väsby Simsällskap | 27.00 | ||||||
2 | Therese Nord | 1993 | Järfälla Simsällskap | 27.90 | ||||||
3 | Josefin Lindkvist | 1993 | Väsby Simsällskap | 28.29 | ||||||
4 | Malin Ekstrand | 1991 | Spårvägens Simförening | 28.53 | ||||||
5 | Josefin Eriksen | 1995 | Järfälla Simsällskap | 28.75 | ||||||
6 | Mathilda Johansson | 1991 | Täby Sim | 29.23 | ||||||
7 | Rebecca Mattsson | 1995 | Simklubben Neptun | 29.31 | ||||||
8 | Frida Truvé | 1993 | Södertörns Simsällskap | 29.38 | ||||||
9 | Alexandra Uusaro | 1995 | Täby Sim | 29.62 | ||||||
10 | Jessica Billquist | 1996 | Spårvägens Simförening | 29.69 | ||||||
11 | Jeanette Björklund | 1991 | Södertörns Simsällskap | 30.01 | ||||||
12 | Carin Klasson | 1995 | Södertörns Simsällskap | 30.22 | ||||||
13 | Ida Edin | 1996 | Spårvägens Simförening | 30.59 | ||||||
14 | Lovisa Malmberg | 1995 | Stockholms Kappsimningsklubb | 30.60 | ||||||
15 | Emma Bring | 1995 | Spårvägens Simförening | 30.88 | ||||||
16 | Helin Rahim | 1995 | Spårvägens Simförening | 30.91 | ||||||
16 | Linnea Olofsson | 1993 | Tyresö Simsällskap | 30.91 | ||||||
18 | Emelie Åkerström | 1995 | Väsby Simsällskap | 30.95 | ||||||
19 | Hanna Olsson | 1996 | Solna Sundbyberg SS 04 | 31.43 | ||||||
20 | Nicole Thulin | 1992 | Stockholmspolisens Sim IF | 31.46 | ||||||
21 | Greta Nykvist | 1996 | Södertörns Simsällskap | 31.47 | ||||||
22 | Hanna Pavlu Lewin | 1993 | Skuru Idrottsklubb | 31.51 | ||||||
23 | Julia Peterson | 1995 | Stockholms Kappsimningsklubb | 31.59 | ||||||
23 | Viktoria Engsoo | 1996 | Södertälje Simsällskap | 31.59 | ||||||
25 | Isabell Kjellberg | 1997 | Väsby Simsällskap | 31.97 | ||||||
26 | Tove Sparrman | 1996 | Väsby Simsällskap | 32.05 | ||||||
27 | Pauline Korssell | 1997 | Täby Sim | 32.12 | ||||||
28 | Isabelle Wrejde | 1999 | Simklubben Neptun | 32.23 | ||||||
29 | Emilia Herlitz | 1997 | Saltsjöbadens Idrottsförening | 33.47 | ||||||
- | Felicia Hedman | 1995 | Falu Simsällskap | 30.11 | EXTRA | |||||
- | Hanna Lundström | 1989 | Spårvägens Simförening | DNS | ||||||
- | Micaela Ödling | 1990 | Täby Sim | DSQ | ||||||
Skapad av WinGrodan 1.19.01 | Utskriftsdatum | 05 november 2011 |
Licensierad till: Skuru Idrottsklubb | Utskriftstid | 16:42 |
Resultat Gren 16 (Finaler) - Officiell |
Tävling | DM | Utskriftsdatum | 05 november 2011 | |||
Tävlingsort | Stockholm | Utskriftstid | 17:03 | |||
Arrangör | Stockholms simförbund | |||||
Bassäng | 25m | |||||
Tävlingsdatum | 05 november 2011 |
Gren 16, 200m Ryggsim Herrar, Finaler |
Distriktrekord Seniorer: Kristian Kron 1:54.60 2009-11-07 |
Distriktrekord Juniorer: Kristian Kron 1:54.60 2010-11-07 |
SR: Mattias Carlsson (1990) 1:54.31 2009-11-08 |
SR Juniorer: Mattias Carlsson (1990) 1:54.31 2009-11-08 |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | 100m | 150m | Tid | Status | ||
1 | Martin Nilsson | 1993 | Väsby Simsällskap | 28.86 | 1:00.72 | 1:32.53 | 2:03.87 | |||
2 | Lucas Thomée | 1993 | Stockholms Kappsimningsklubb | 30.01 | 1:02.25 | 1:33.74 | 2:05.36 | |||
3 | Adam Karlsson | 1994 | Spårvägens Simförening | 29.68 | 1:02.43 | 1:35.24 | 2:08.09 | |||
4 | Joakim Uhlin | 1994 | Stockholmspolisens Sim IF | 32.18 | 1:05.41 | 1:38.97 | 2:13.12 | |||
5 | Fabian Bergman | 1994 | Saltsjöbadens Idrottsförening | 31.23 | 1:05.39 | 1:40.48 | 2:13.76 | |||
6 | Niclas Högberg | 1992 | Wisby Simsällskap | 30.65 | 1:04.46 | 1:39.46 | 2:14.48 | |||
7 | Markus Fürst | 1996 | Väsby Simsällskap | 31.65 | 1:06.50 | 1:41.34 | 2:14.65 | |||
8 | Markus Kron | 1994 | Södertörns Simsällskap | 31.49 | 1:04.73 | 1:39.70 | 2:14.90 | |||
9 | Gustav Hökfelt | 1994 | Simklubben Neptun | 31.36 | 1:05.55 | 1:41.15 | 2:15.74 | |||
10 | Oscar Zedendahl | 1995 | Väsby Simsällskap | 31.63 | 1:06.91 | 1:41.91 | 2:16.00 | |||
11 | Gustav Henriksson | 1990 | Solna Sundbyberg SS 04 | 31.03 | 1:04.53 | 1:40.57 | 2:16.51 | |||
12 | Christoffer Malmgren | 1994 | Spårvägens Simförening | 32.27 | 1:06.81 | 1:42.11 | 2:17.94 | |||
13 | Michail Papantonioy | 1997 | Stockholmspolisens Sim IF | 32.18 | 1:07.44 | 1:43.70 | 2:18.85 | |||
14 | Viktor Björk | 1992 | Spårvägens Simförening | 32.19 | 1:06.90 | 1:43.08 | 2:20.40 | |||
15 | Antonio Lutula | 1993 | Simklubben Neptun | 32.23 | 1:08.51 | 1:45.63 | 2:21.90 | |||
16 | Oskar Ericsson | 1997 | Täby Sim | 32.48 | 1:08.13 | 1:45.57 | 2:22.40 | |||
17 | Denis Marijanovic | 1996 | Södertörns Simsällskap | 33.63 | 1:09.77 | 1:47.04 | 2:23.65 | |||
18 | Oscar Frisk-Garcia | 1996 | Väsby Simsällskap | 32.76 | 1:09.65 | 1:48.03 | 2:24.53 | |||
19 | Fredrik Nilsson | 1994 | Södertörns Simsällskap | 33.08 | 1:09.89 | 1:48.54 | 2:25.64 | |||
20 | Tim Filipsson | 1996 | Skuru Idrottsklubb | 32.92 | 1:09.42 | 1:47.92 | 2:25.99 | |||
21 | Erik Reinholdz | 1997 | Södertörns Simsällskap | 34.07 | 1:11.38 | 1:49.35 | 2:26.06 | |||
22 | Felix Gudehn | 1995 | Stockholms Kappsimningsklubb | 34.19 | 1:12.08 | 1:50.54 | 2:27.67 | |||
23 | Conrad Hildebrant | 1995 | Stockholmspolisens Sim IF | 34.21 | 1:11.82 | 1:49.97 | 2:28.66 | |||
24 | Philip Söderström | 1993 | Solna Sundbyberg SS 04 | 34.30 | 1:12.98 | 1:51.80 | 2:29.80 | |||
25 | Patrik Eriksson | 1996 | Spårvägens Simförening | 36.05 | 1:14.90 | 1:52.92 | 2:30.37 | |||
Skapad av WinGrodan 1.19.01 | Utskriftsdatum | 05 november 2011 |
Licensierad till: Skuru Idrottsklubb | Utskriftstid | 17:03 |
Resultat Gren 17 (Finaler) - Officiell |
Tävling | DM | Utskriftsdatum | 05 november 2011 | |||
Tävlingsort | Stockholm | Utskriftstid | 17:24 | |||
Arrangör | Stockholms simförbund | |||||
Bassäng | 25m | |||||
Tävlingsdatum | 05 november 2011 |
Gren 17, 200m Ryggsim Damer, Finaler |
Distriktrekord Seniorer: Henriette Stenkvist 2:08.68 2009-12-13 |
Distriktrekord Juniorer: Henriette Stenkvist 2:08.68 2009-12-13 |
SR: Therese Svendsen (1989) 2:06.65 2009-12-13 |
SR Juniorer: Therese Svendsen (1989) 2:06.65 2009-12-13 |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | 100m | 150m | Tid | Status | ||
1 | Petra Granlund | 1987 | Väsby Simsällskap | 31.53 | 1:05.98 | 1:40.34 | 2:13.44 | |||
2 | Sara Thydén | 1989 | Väsby Simsällskap | 30.96 | 1:04.83 | 1:39.62 | 2:13.81 | |||
3 | Linda Eriksson | 1991 | Solna Sundbyberg SS 04 | 31.83 | 1:05.55 | 1:40.18 | 2:14.10 | |||
4 | Jessica Eriksson | 1995 | Simklubben Neptun | 31.50 | 1:05.95 | 1:41.33 | 2:15.64 | |||
5 | Natasha Sundin | 1990 | Spårvägens Simförening | 31.76 | 1:05.81 | 1:40.81 | 2:16.30 | |||
6 | Marlene Pavlu Lewin | 1997 | Skuru Idrottsklubb | 32.09 | 1:07.19 | 1:43.74 | 2:20.45 | |||
7 | Jaqueline Hippi | 1996 | Väsby Simsällskap | 33.10 | 1:08.95 | 1:45.43 | 2:21.18 | |||
8 | Christine Ekman | 1994 | Stockholmspolisens Sim IF | 33.83 | 1:10.85 | 1:48.26 | 2:24.85 | |||
9 | Sara Hägglund-Björklund | 1995 | Södertörns Simsällskap | 34.86 | 1:11.70 | 1:48.80 | 2:25.34 | |||
10 | Emelie Bäck | 1996 | Väsby Simsällskap | 34.70 | 1:11.61 | 1:49.14 | 2:25.81 | |||
11 | Emma Varga | 1997 | Danderyds Sim Club For Swimmin | 34.08 | 1:10.94 | 1:48.76 | 2:25.84 | |||
12 | Ida Eriksen | 1997 | Järfälla Simsällskap | 34.48 | 1:12.02 | 1:50.51 | 2:27.98 | |||
13 | Agnes Wiiand | 1997 | Väsby Simsällskap | 35.19 | 1:13.17 | 1:52.17 | 2:28.80 | |||
14 | Åsa Hambraeus | 1996 | Täby Sim | 35.67 | 1:13.35 | 1:51.52 | 2:29.38 | |||
15 | Julia Peterson | 1995 | Stockholms Kappsimningsklubb | 35.03 | 1:13.82 | 1:52.76 | 2:30.49 | |||
15 | Sofia von Sydow | 1997 | Skuru Idrottsklubb | 34.38 | 1:12.69 | 1:52.42 | 2:30.49 | |||
17 | Amanda Kimander | 1997 | Skuru Idrottsklubb | 35.23 | 1:14.01 | 1:54.03 | 2:33.11 | |||
18 | Linda Lidström | 1997 | Järfälla Simsällskap | 36.22 | 1:15.13 | 1:55.15 | 2:34.56 | |||
19 | Saskia Kuhlins | 1996 | Spårvägens Simförening | 35.15 | 1:14.42 | 1:54.92 | 2:34.72 | |||
20 | Isabell Kjellberg | 1997 | Väsby Simsällskap | 35.53 | 1:15.31 | 1:55.68 | 2:35.68 | |||
21 | Louise Halldén | 1998 | Danderyds Sim Club For Swimmin | 35.99 | 1:15.53 | 1:55.83 | 2:35.88 | |||
22 | Mikaela Sigvardsson | 1996 | Spårvägens Simförening | 37.31 | 1:16.75 | 1:57.44 | 2:38.17 | |||
23 | Sara Sangfelt | 1995 | Täby Sim | 35.01 | 1:14.42 | 1:56.27 | 2:38.35 | |||
24 | Alice Suits | 1996 | Skuru Idrottsklubb | 36.64 | 1:16.83 | 1:59.15 | 2:40.69 | |||
25 | Viktoria Engsoo | 1996 | Södertälje Simsällskap | 36.92 | 1:17.29 | 1:59.47 | 2:41.89 | |||
Skapad av WinGrodan 1.19.01 | Utskriftsdatum | 05 november 2011 |
Licensierad till: Skuru Idrottsklubb | Utskriftstid | 17:24 |
Resultat Gren 18 (Finaler) - Officiell |
Tävling | DM | Utskriftsdatum | 05 november 2011 | |||
Tävlingsort | Stockholm | Utskriftstid | 17:23 | |||
Arrangör | Stockholms simförbund | |||||
Bassäng | 25m | |||||
Tävlingsdatum | 05 november 2011 |
Gren 18, 100m Frisim Herrar, Finaler |
Distriktrekord Seniorer: Stefan Nystrand 45.54 2009-11-10 |
Distriktrekord Juniorer: Jacob Thulin 48.78 2009-12-20 |
SR: Stefan Nystrand (1981) 45.54 2009-11-10 |
SR Juniorer: David Larsson (1989) 48.60 2009-11-28 |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | Tid | Status | ||||
1 | Pontus Flodqvist | 1988 | Simklubben Neptun | 24.19 | 50.89 | |||||
2 | Peter Edvardsson | 1981 | Simklubben Neptun | 24.99 | 51.14 | |||||
3 | Alexander Nyström | 1990 | Simklubben Neptun | 24.84 | 51.37 | |||||
4 | Dennis Hedö | 1985 | Turebergs Simklubb | 25.42 | 52.44 | |||||
5 | Marcus Hagström | 1991 | Södertörns Simsällskap | 25.31 | 52.72 | |||||
6 | Martin Nilsson | 1993 | Väsby Simsällskap | 25.72 | 52.78 | |||||
7 | Robert Palosaari | 1992 | Väsby Simsällskap | 25.64 | 53.51 | |||||
8 | Philip Björklund | 1992 | Stockholms Kappsimningsklubb | 25.89 | 53.66 | |||||
9 | Alexander Morgan | 1996 | Stockholms Kappsimningsklubb | 25.42 | 53.96 | |||||
10 | Jesper Björk | 1993 | Järfälla Simsällskap | 26.23 | 54.14 | |||||
11 | Gustav Thorstrand | 1994 | Spårvägens Simförening | 26.29 | 54.84 | |||||
12 | Lachlan Mcpheat | 1994 | Stockholmspolisens Sim IF | 26.71 | 55.35 | |||||
13 | Erik Schönning | 1993 | Stockholms Kappsimningsklubb | 26.86 | 55.36 | |||||
14 | Christoffer Andersson | 1994 | Tyresö Simsällskap | 25.87 | 55.44 | |||||
15 | Patrik Alsparr | 1993 | Simklubben Neptun | 26.96 | 56.14 | |||||
16 | Felix Häggström | 1992 | Kanaans Simsällskap | 27.02 | 56.33 | |||||
17 | Joel Salomonsson | 1993 | Stockholmspolisens Sim IF | 27.29 | 56.56 | |||||
18 | Niclas Högberg | 1992 | Wisby Simsällskap | 26.89 | 56.77 | |||||
19 | Alexander Ozerov | 1996 | Väsby Simsällskap | 26.95 | 56.96 | |||||
20 | Ernst Winsa | 1993 | Södertörns Simsällskap | 26.89 | 57.35 | |||||
21 | Ali Adel Ali | 1994 | Spårvägens Simförening | 27.34 | 57.66 | |||||
22 | Haider Adel Ali | 1995 | Spårvägens Simförening | 27.20 | 57.83 | |||||
23 | Gustav Frödeberg | 1997 | Väsby Simsällskap | 27.65 | 59.02 | |||||
- | Anton Lüning | 1996 | Spårvägens Simförening | DNS | ||||||
Skapad av WinGrodan 1.19.01 | Utskriftsdatum | 05 november 2011 |
Licensierad till: Skuru Idrottsklubb | Utskriftstid | 17:23 |
Resultat Gren 19 (Finaler) - Officiell |
Tävling | DM | Utskriftsdatum | 05 november 2011 | |||
Tävlingsort | Stockholm | Utskriftstid | 17:31 | |||
Arrangör | Stockholms simförbund | |||||
Bassäng | 25m | |||||
Tävlingsdatum | 05 november 2011 |
Gren 19, 100m Frisim Damer, Finaler |
Distriktrekord Seniorer: Therese Alshammar 52.17 2000-03-17 |
Distriktrekord Juniorer: Sarah Sjöström 52.44 2011-10-16 |
SR: Therese Alshammar (1977) 52.17 2000-03-17 |
SR Juniorer: Sarah Sjöström (1993) 52.44 2011-10-16 |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | Tid | Status | ||||
1 | Josefin Lindkvist | 1993 | Väsby Simsällskap | 27.25 | 56.38 | |||||
2 | Nadja Salomonsson | 1992 | Väsby Simsällskap | 27.57 | 56.54 | |||||
3 | Jessica Eriksson | 1995 | Simklubben Neptun | 28.07 | 58.33 | |||||
4 | Rebecka Lithander | 1992 | Solna Sundbyberg SS 04 | 28.35 | 58.56 | |||||
5 | Josefine Hippi | 1994 | Väsby Simsällskap | 28.58 | 59.32 | |||||
6 | Jessica Eriksson | 1993 | Södertörns Simsällskap | 28.69 | 59.71 | |||||
7 | Elsa Ericsson | 1995 | Täby Sim | 28.81 | 59.83 | |||||
8 | Mikaela Bäck | 1995 | Väsby Simsällskap | 29.19 | 59.89 | |||||
9 | Frida Cedergårdh | 1995 | Spårvägens Simförening | 28.59 | 1:00.09 | |||||
10 | Jenny Eliasson | 1991 | Solna Sundbyberg SS 04 | 28.95 | 1:00.17 | |||||
11 | Maria Lunusjkin | 1993 | Saltsjöbadens Idrottsförening | 28.47 | 1:00.30 | |||||
12 | Camilla Svensson | 1995 | Solna Sundbyberg SS 04 | 29.48 | 1:00.44 | |||||
13 | Jeanette Björklund | 1991 | Södertörns Simsällskap | 29.20 | 1:00.54 | |||||
14 | Rebecca Mattsson | 1995 | Simklubben Neptun | 29.57 | 1:00.93 | |||||
15 | Carin Klasson | 1995 | Södertörns Simsällskap | 29.49 | 1:00.96 | |||||
16 | Milana Salih | 1997 | Väsby Simsällskap | 29.16 | 1:01.12 | |||||
17 | Linda Baron | 1995 | Järfälla Simsällskap | 29.44 | 1:01.14 | |||||
18 | Tove Sparrman | 1996 | Väsby Simsällskap | 29.17 | 1:01.34 | |||||
19 | Josefin Lantz | 1996 | Väsby Simsällskap | 28.78 | 1:01.75 | |||||
20 | Emma Varga | 1997 | Danderyds Sim Club For Swimmin | 29.51 | 1:01.87 | |||||
21 | Sara Eklund | 1995 | Tyresö Simsällskap | 29.88 | 1:02.06 | |||||
22 | Vilma Unnermark | 1997 | Södertörns Simsällskap | 30.40 | 1:02.38 | |||||
23 | Desirée Andersson | 1990 | Stockholmspolisens Sim IF | 30.24 | 1:02.80 | |||||
24 | Lovisa Malmgren | 1997 | Spårvägens Simförening | 29.91 | 1:02.88 | |||||
25 | Charlotte Myers | 1997 | Stockholmspolisens Sim IF | 30.21 | 1:03.33 | |||||
- | Felicia Hedman | 1995 | Falu Simsällskap | 29.24 | 1:00.69 | EXTRA | ||||
- | Helin Rahim | 1995 | Spårvägens Simförening | DNS | ||||||
Skapad av WinGrodan 1.19.01 | Utskriftsdatum | 05 november 2011 |
Licensierad till: Skuru Idrottsklubb | Utskriftstid | 17:31 |
Resultat Gren 20 (Finaler) - Officiell |
Tävling | DM | Utskriftsdatum | 05 november 2011 | |||
Tävlingsort | Stockholm | Utskriftstid | 17:57 | |||
Arrangör | Stockholms simförbund | |||||
Bassäng | 25m | |||||
Tävlingsdatum | 05 november 2011 |
Gren 20, 1500m Frisim Herrar, Finaler |
Distriktrekord Seniorer: Anders Holmertz 15:19.80 1994-04-06 |
Distriktrekord Juniorer: Anders Grillhammar 15:29.35 1981-03-15 |
SR: Stefan Persson (1967) 14:59.47 1987-04-12 |
SR Juniorer: Anders Holmertz (1968) 15:06.96 1984-04-01 |
Plac. | Namn | Född | Förening | 100m | 200m | 300m | 400m | Tid | Status | |
500m | 600m | 700m | 800m | |||||||
900m | 1000m | 1100m | 1200m | |||||||
1300m | 1400m | |||||||||
1 | Jesper Björk | 1993 | Järfälla Simsällskap | 1:01.41 | 2:07.60 | 3:13.83 | 4:20.78 | 16:37.20 | ||
5:27.84 | 6:35.05 | 7:42.84 | 8:49.26 | |||||||
9:57.17 | 11:04.16 | 12:11.34 | 13:18.45 | |||||||
14:25.66 | 15:32.46 | |||||||||
2 | Oskar Persson | 1995 | Wisby Simsällskap | 1:02.92 | 2:10.47 | 3:18.45 | 4:27.39 | 17:14.62 | ||
5:36.69 | 6:46.12 | 7:56.15 | 9:05.61 | |||||||
10:15.83 | 11:26.57 | 12:36.21 | 13:46.92 | |||||||
14:57.42 | 16:07.29 | |||||||||
3 | Gustav Strömbeck | 1997 | Wisby Simsällskap | 1:05.12 | 2:15.76 | 3:27.18 | 4:38.94 | 17:51.93 | ||
5:50.76 | 7:02.61 | 8:14.30 | 9:26.73 | |||||||
10:38.99 | 11:51.24 | 13:03.40 | 14:15.84 | |||||||
15:27.96 | 16:40.65 | |||||||||
4 | Wictor Häggblad | 1994 | Åkersberga Simsällskap | 1:05.31 | 2:17.14 | 3:30.31 | 4:44.65 | 18:46.69 | ||
6:00.50 | 7:12.43 | 8:30.15 | 9:45.29 | |||||||
11:03.65 | 12:21.02 | 13:37.63 | 14:54.48 | |||||||
16:13.57 | 17:30.16 | |||||||||
Skapad av WinGrodan 1.19.01 | Utskriftsdatum | 05 november 2011 |
Licensierad till: Skuru Idrottsklubb | Utskriftstid | 17:57 |
Resultat Gren 21 (Finaler) - Officiell |
Tävling | DM | Utskriftsdatum | 05 november 2011 | |||
Tävlingsort | Stockholm | Utskriftstid | 18:06 | |||
Arrangör | Stockholms simförbund | |||||
Bassäng | 25m | |||||
Tävlingsdatum | 05 november 2011 |
Gren 21, 100m Medley Damer, Finaler |
Distriktrekord Seniorer: Therese Alshammar 58.07 2009-11-26 |
Distriktrekord Juniorer: Sarah Sjöström 59.92 2010-10-31 |
SR: Therese Alshammar (1977) 58.07 2009-11-26 |
SR Juniorer: Una Finnman (1991) 1:00.18 2009-12-11 |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | Tid | Status | ||||
1 | Sara Thydén | 1989 | Väsby Simsällskap | 29.27 | 1:02.76 | |||||
2 | Frida Truvé | 1993 | Södertörns Simsällskap | 31.30 | 1:07.44 | |||||
3 | Marlene Pavlu Lewin | 1997 | Skuru Idrottsklubb | 30.90 | 1:07.46 | |||||
4 | Matilda Angberg | 1990 | Stockholmspolisens Sim IF | 30.38 | 1:07.49 | |||||
5 | Caroline Speiner | 1994 | Södertörns Simsällskap | 31.36 | 1:08.05 | |||||
6 | Emelie Åkerström | 1995 | Väsby Simsällskap | 32.41 | 1:09.04 | |||||
7 | Ida Edin | 1996 | Spårvägens Simförening | 32.82 | 1:09.99 | |||||
8 | Ulrika Bygdeman | 1993 | Skuru Idrottsklubb | 32.83 | 1:10.20 | |||||
9 | Micaela Ödling | 1990 | Täby Sim | 31.79 | 1:10.35 | |||||
10 | Jenny Eliasson | 1991 | Solna Sundbyberg SS 04 | 32.59 | 1:10.37 | |||||
11 | Mikaela Bäck | 1995 | Väsby Simsällskap | 33.89 | 1:10.50 | |||||
12 | Ida Jaraquemada | 1996 | Simklubben Neptun | 34.06 | 1:10.69 | |||||
13 | Julia Thurfjell | 1994 | Solna Sundbyberg SS 04 | 33.07 | 1:10.81 | |||||
14 | Josefin Agnekrans | 1994 | Södertälje Simsällskap | 32.21 | 1:10.93 | |||||
15 | Emma Varga | 1997 | Danderyds Sim Club For Swimmin | 33.54 | 1:11.03 | |||||
16 | Sara Finati | 1992 | Stockholms Kappsimningsklubb | 32.89 | 1:11.08 | |||||
17 | Vilma Unnermark | 1997 | Södertörns Simsällskap | 31.83 | 1:11.53 | |||||
18 | Josefin Lantz | 1996 | Väsby Simsällskap | 33.86 | 1:11.56 | |||||
19 | Emelie Bäck | 1996 | Väsby Simsällskap | 33.55 | 1:11.91 | |||||
20 | Pauline Korssell | 1997 | Täby Sim | 33.52 | 1:12.21 | |||||
21 | Enya Mcpheat | 1997 | Skuru Idrottsklubb | 34.77 | 1:13.12 | |||||
22 | Alice Suits | 1996 | Skuru Idrottsklubb | 34.54 | 1:13.19 | |||||
23 | Emma Bring | 1995 | Spårvägens Simförening | 33.36 | 1:13.26 | |||||
24 | Erika Gardelin | 1997 | Spårvägens Simförening | 33.74 | 1:13.70 | |||||
25 | Matilda Persson | 1995 | Wisby Simsällskap | 34.30 | 1:13.85 | |||||
26 | Milana Salih | 1997 | Väsby Simsällskap | 33.99 | 1:14.00 | |||||
27 | Amanda Kimander | 1997 | Skuru Idrottsklubb | 33.96 | 1:14.19 | |||||
- | Felicia Hedman | 1995 | Falu Simsällskap | 32.25 | 1:10.95 | EXTRA | ||||
Skapad av WinGrodan 1.19.01 | Utskriftsdatum | 05 november 2011 |
Licensierad till: Skuru Idrottsklubb | Utskriftstid | 18:06 |
Resultat Gren 22 (Finaler) - Officiell |
Tävling | DM | Utskriftsdatum | 05 november 2011 | |||
Tävlingsort | Stockholm | Utskriftstid | 18:25 | |||
Arrangör | Stockholms simförbund | |||||
Bassäng | 25m | |||||
Tävlingsdatum | 05 november 2011 |
Gren 22, 4X100m Medley Herrar, Finaler |
Distriktrekord Seniorer: SK Neptun 3:29.51 2009-11-28 |
Distriktrekord Juniorer: Täby sim 3:41.07 2011-02-05 |
SR: SK Neptun (1900) 3:29.41 2009-11-28 |
SR Juniorer: Uddevalla Sim (1900) 3:38.38 2009-11-28 |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | 100m | Tid | Status | |||
1 | SK Neptun Lag 1 | 0 | Simklubben Neptun | 3:45.29 | ||||||
Sebastian Vikström | 1988 | 28.22 | 59.05 | 59.05 | ||||||
Niklas Tour | 1989 | 28.67 | 1:01.58 | 2:00.63 | ||||||
Pontus Flodqvist | 1988 | 26.38 | 56.67 | 2:57.30 | ||||||
Petter Stymne | 1983 | 22.43 | 47.99 | 3:45.29 | ||||||
2 | Spårvägen Lag 1 | 0 | Spårvägens Simförening | 3:45.89 | ||||||
Konstantin Sundin | 1987 | 27.72 | 56.60 | 56.60 | ||||||
Petros Katsampanis | 1992 | 28.83 | 1:01.76 | 1:58.36 | ||||||
Stefan Nystrand | 1981 | 24.79 | 52.99 | 2:51.35 | ||||||
Viktor Björk | 1992 | 25.79 | 54.54 | 3:45.89 | ||||||
3 | SK Neptun Lag 2 | 0 | Simklubben Neptun | 3:47.46 | ||||||
Antonio Lutula | 1993 | 29.46 | 1:01.10 | 1:01.10 | ||||||
Simon Sjödin | 1986 | 27.61 | 59.51 | 2:00.61 | ||||||
Alexander Nyström | 1990 | 25.91 | 56.03 | 2:56.64 | ||||||
Christoffer Vikström | 1987 | 23.83 | 50.82 | 3:47.46 | ||||||
4 | Väsby SS Lag 1 | 0 | Väsby Simsällskap | 3:54.50 | ||||||
Martin Nilsson | 1993 | 28.45 | 58.52 | 58.52 | ||||||
Andreas Fürst | 1990 | 29.90 | 1:03.44 | 2:01.96 | ||||||
Robert Palosaari | 1992 | 26.82 | 58.69 | 3:00.65 | ||||||
Markus Fürst | 1996 | 25.23 | 53.85 | 3:54.50 | ||||||
5 | SK Neptun Lag 3 | 0 | Simklubben Neptun | 3:55.20 | ||||||
Gustav Hökfelt | 1994 | 29.44 | 1:00.58 | 1:00.58 | ||||||
Patric Ridell | 1993 | 29.81 | 1:04.60 | 2:05.18 | ||||||
Patrik Alsparr | 1993 | 27.11 | 58.83 | 3:04.01 | ||||||
Peter Edvardsson | 1981 | 24.53 | 51.19 | 3:55.20 | ||||||
6 | Skk Lag 1 | 0 | Stockholms Kappsimningsklubb | 3:55.40 | ||||||
Lucas Thomée | 1993 | 28.76 | 58.76 | 58.76 | ||||||
Alexander Morgan | 1996 | 29.83 | 1:03.88 | 2:02.64 | ||||||
Philip Björklund | 1992 | 26.87 | 58.30 | 3:00.94 | ||||||
Erik Schönning | 1993 | 25.91 | 54.46 | 3:55.40 | ||||||
7 | Polisen | 0 | Stockholmspolisens Sim IF | 3:58.17 | ||||||
David Ernstsson | 1992 | 28.64 | 58.36 | 58.36 | ||||||
Anton Gomez | 1995 | 30.91 | 1:07.01 | 2:05.37 | ||||||
Joel Falk Hansson | 1994 | 26.94 | 59.78 | 3:05.15 | ||||||
Enrique H Portocarrero | 1993 | 24.99 | 53.02 | 3:58.17 | ||||||
8 | Södertörn Lag 1 | 0 | Södertörns Simsällskap | 3:59.37 | ||||||
Jonas Palmqvist | 1990 | 28.43 | 59.14 | 59.14 | ||||||
Marcus Hagström | 1991 | 29.98 | 1:05.07 | 2:04.21 | ||||||
Joakim Hvalgren | 1993 | 27.21 | 59.29 | 3:03.50 | ||||||
Markus Kron | 1994 | 26.56 | 55.87 | 3:59.37 | ||||||
9 | Spårvägen Lag 2 | 0 | Spårvägens Simförening | 4:02.15 | ||||||
Adam Karlsson | 1994 | 28.31 | 58.69 | 58.69 | ||||||
Gustav Thorstrand | 1994 | 31.50 | 1:07.51 | 2:06.20 | ||||||
Jesper Billquist | 1994 | 27.72 | 1:01.04 | 3:07.24 | ||||||
Tobias Gustafson | 1994 | 25.78 | 54.91 | 4:02.15 | ||||||
10 | Täby Sim | 0 | Täby Sim | 4:03.73 | ||||||
Oskar Ericsson | 1997 | 32.25 | 1:06.87 | 1:06.87 | ||||||
Ludvig Strand | 1994 | 31.20 | 1:07.16 | 2:14.03 | ||||||
Christoffer Tolj | 1991 | 27.08 | 58.49 | 3:12.52 | ||||||
Linus Magnusson | 1990 | 24.14 | 51.21 | 4:03.73 | ||||||
11 | Kanaans SS | 0 | Kanaans Simsällskap | 4:12.49 | ||||||
Magnus Prejner | 1991 | 31.04 | 1:05.57 | 1:05.57 | ||||||
Arvid Persson | 1990 | 31.13 | 1:09.28 | 2:14.85 | ||||||
Matti Melin | 1991 | 27.57 | 1:00.48 | 3:15.33 | ||||||
Felix Häggström | 1992 | 26.60 | 57.16 | 4:12.49 | ||||||
12 | Wisby SS | 0 | Wisby Simsällskap | 4:17.96 | ||||||
Niclas Högberg | 1992 | 30.22 | 1:02.55 | 1:02.55 | ||||||
Marcus Lewin | 1992 | 33.96 | 1:13.60 | 2:16.15 | ||||||
Robin Cederqvist | 1989 | 28.77 | 1:02.76 | 3:18.91 | ||||||
Oskar Persson | 1995 | 27.95 | 59.05 | 4:17.96 | ||||||
13 | Södertörn Lag 2 | 0 | Södertörns Simsällskap | 4:21.23 | ||||||
Fredrik Nilsson | 1994 | 31.61 | 1:06.61 | 1:06.61 | ||||||
Denis Marijanovic | 1996 | 33.31 | 1:13.32 | 2:19.93 | ||||||
Niclas Hvalgren | 1995 | 29.12 | 1:03.42 | 3:23.35 | ||||||
Ernst Winsa | 1993 | 27.05 | 57.88 | 4:21.23 | ||||||
14 | Täby Sim Lag 2 | 0 | Täby Sim | 4:24.04 | ||||||
Carl-Åke Willberg | 1998 | 34.35 | 1:08.45 | 1:08.45 | ||||||
Calle Westberg | 1995 | 34.60 | 1:13.75 | 2:22.20 | ||||||
Sean Zhong | 1998 | 29.72 | 1:05.91 | 3:28.11 | ||||||
Shervin Ghahestani | 1997 | 26.55 | 55.93 | 4:24.04 | ||||||
15 | Spårvägen Lag 3 | 0 | Spårvägens Simförening | 4:26.43 | ||||||
Christoffer Malmgren | 1994 | 32.42 | 1:07.02 | 1:07.02 | ||||||
Daniel Ojaste | 1994 | 34.53 | 1:14.21 | 2:21.23 | ||||||
Mattias Freiholtz | 1996 | 30.71 | 1:06.77 | 3:28.00 | ||||||
Haider Adel Ali | 1995 | 27.17 | 58.43 | 4:26.43 | ||||||
Skapad av WinGrodan 1.19.01 | Utskriftsdatum | 05 november 2011 |
Licensierad till: Skuru Idrottsklubb | Utskriftstid | 18:25 |
Resultat Gren 23 (Finaler) - Officiell |
Tävling | DM | Utskriftsdatum | 05 november 2011 | |||
Tävlingsort | Stockholm | Utskriftstid | 18:35 | |||
Arrangör | Stockholms simförbund | |||||
Bassäng | 25m | |||||
Tävlingsdatum | 05 november 2011 |
Gren 23, 4X100m Medley Damer, Finaler |
Distriktrekord Seniorer: Väsby SS 3:57.58 2009-11-29 |
Distriktrekord Juniorer: Södertörn SS 4:08.41 2010-02-05 |
SR: Väsby SS (1900) 3:57.58 2009-11-29 |
SR Juniorer: LASS (1900) 4:06.21 2009-11-29 |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | 100m | Tid | Status | |||
1 | Väsby SS Lag 1 | 0 | Väsby Simsällskap | 4:16.05 | ||||||
Petra Granlund | 1987 | 30.30 | 1:02.05 | 1:02.05 | ||||||
Milana Salih | 1997 | 32.99 | 1:12.28 | 2:14.33 | ||||||
Sara Thydén | 1989 | 28.81 | 1:02.31 | 3:16.64 | ||||||
Mikaela Bäck | 1995 | 28.30 | 59.41 | 4:16.05 | ||||||
2 | SK Neptun Lag 1 | 0 | Simklubben Neptun | 4:19.86 | ||||||
Jessica Eriksson | 1995 | 30.93 | 1:03.95 | 1:03.95 | ||||||
Ida Jaraquemada | 1996 | 34.33 | 1:13.58 | 2:17.53 | ||||||
Jonna Dahlberg | 1995 | 29.06 | 1:02.62 | 3:20.15 | ||||||
Rebecca Mattsson | 1995 | 28.65 | 59.71 | 4:19.86 | ||||||
3 | Väsby SS Lag 2 | 0 | Väsby Simsällskap | 4:19.96 | ||||||
Jaqueline Hippi | 1996 | 31.88 | 1:05.68 | 1:05.68 | ||||||
Tove Sparrman | 1996 | 33.00 | 1:11.88 | 2:17.56 | ||||||
Emma Arkenstrand | 1994 | 30.91 | 1:06.38 | 3:23.94 | ||||||
Josefin Lindkvist | 1993 | 26.56 | 56.02 | 4:19.96 | ||||||
4 | Södertörn Lag 1 | 0 | Södertörns Simsällskap | 4:19.99 | ||||||
Vilma Unnermark | 1997 | 32.51 | 1:06.21 | 1:06.21 | ||||||
Jessica Eriksson | 1993 | 32.52 | 1:09.91 | 2:16.12 | ||||||
Carin Klasson | 1995 | 30.40 | 1:05.57 | 3:21.69 | ||||||
Sara Hägglund-Björklund | 1995 | 27.95 | 58.30 | 4:19.99 | ||||||
5 | Spårvägen Lag 1 | 0 | Spårvägens Simförening | 4:20.25 | ||||||
Natasha Sundin | 1990 | 30.36 | 1:02.72 | 1:02.72 | ||||||
Ebba Nyberg | 1982 | 32.78 | 1:13.38 | 2:16.10 | ||||||
Malin Ekstrand | 1991 | 29.37 | 1:04.23 | 3:20.33 | ||||||
Frida Cedergårdh | 1995 | 28.34 | 59.92 | 4:20.25 | ||||||
6 | SS04 | 0 | Solna Sundbyberg SS 04 | 4:26.21 | ||||||
Linda Eriksson | 1991 | 30.71 | 1:03.04 | 1:03.04 | ||||||
Carolina Nordin | 1987 | 34.18 | 1:13.20 | 2:16.24 | ||||||
Hanna Olsson | 1996 | 31.97 | 1:11.59 | 3:27.83 | ||||||
Rebecka Lithander | 1992 | 28.01 | 58.38 | 4:26.21 | ||||||
7 | Polisen | 0 | Stockholmspolisens Sim IF | 4:28.24 | ||||||
Matilda Angberg | 1990 | 32.45 | 1:06.67 | 1:06.67 | ||||||
Sara Sundberg | 1989 | 34.16 | 1:13.14 | 2:19.81 | ||||||
Christine Ekman | 1994 | 31.59 | 1:07.79 | 3:27.60 | ||||||
Philippa Larsson | 1989 | 28.05 | 1:00.64 | 4:28.24 | ||||||
8 | Skuru Ik Lag 1 | 0 | Skuru Idrottsklubb | 4:29.25 | ||||||
Jessica Allberg | 1995 | 31.10 | 1:04.61 | 1:04.61 | ||||||
Ulrika Bygdeman | 1993 | 34.78 | 1:15.30 | 2:19.91 | ||||||
Marlene Pavlu Lewin | 1997 | 30.99 | 1:07.87 | 3:27.78 | ||||||
Hanna Pavlu Lewin | 1993 | 29.29 | 1:01.47 | 4:29.25 | ||||||
9 | Järfälla S Lag 2 | 0 | Järfälla Simsällskap | 4:35.37 | ||||||
Ida Eriksen | 1997 | 33.92 | 1:09.97 | 1:09.97 | ||||||
Johanna Holm | 1996 | 36.19 | 1:17.88 | 2:27.85 | ||||||
Linda Baron | 1995 | 31.03 | 1:05.90 | 3:33.75 | ||||||
Fanny Norkko | 1995 | 29.55 | 1:01.62 | 4:35.37 | ||||||
10 | Väsby SS Lag 3 | 0 | Väsby Simsällskap | 4:37.14 | ||||||
Tove Sparrman | 1996 | 34.36 | 1:11.93 | 1:11.93 | ||||||
Emelie Åkerström | 1995 | 34.63 | 1:14.95 | 2:26.88 | ||||||
Josefine Hippi | 1994 | 31.50 | 1:08.19 | 3:35.07 | ||||||
Josefin Lantz | 1996 | 29.39 | 1:02.07 | 4:37.14 | ||||||
11 | Täby Sim | 0 | Täby Sim | 4:38.32 | ||||||
Sara Sangfelt | 1995 | 33.78 | 1:11.44 | 1:11.44 | ||||||
Emma Karell | 1994 | 36.50 | 1:16.85 | 2:28.29 | ||||||
Alexandra Uusaro | 1995 | 31.50 | 1:08.66 | 3:36.95 | ||||||
Elsa Ericsson | 1995 | 29.32 | 1:01.37 | 4:38.32 | ||||||
12 | Spårvägen Lag 2 | 0 | Spårvägens Simförening | 4:38.42 | ||||||
Saskia Kuhlins | 1996 | 34.68 | 1:13.11 | 1:13.11 | ||||||
Jessica Billquist | 1996 | 34.10 | 1:13.71 | 2:26.82 | ||||||
Emma Bring | 1995 | 31.92 | 1:09.25 | 3:36.07 | ||||||
Helin Rahim | 1995 | 29.01 | 1:02.35 | 4:38.42 | ||||||
13 | Järfälla S Lag 3 | 0 | Järfälla Simsällskap | 4:44.60 | ||||||
Linda Lidström | 1997 | 35.05 | 1:12.14 | 1:12.14 | ||||||
Malin Atran | 1998 | 37.69 | 1:20.90 | 2:33.04 | ||||||
Isabelle Hanson | 1998 | 32.75 | 1:11.72 | 3:44.76 | ||||||
Karin Åström | 1996 | 28.52 | 59.84 | 4:44.60 | ||||||
- | Järfälla S Lag 1 | 0 | Järfälla Simsällskap | DSQ | ||||||
Josefin Eriksen | 1995 | 31.19 | 1:03.98 | 1:03.98 | ||||||
Madeleine Forsgren | 1993 | 2:22.25 | ||||||||
- | Skk Lag 1 | 0 | Stockholms Kappsimningsklubb | DSQ | ||||||
Julia Peterson | 1995 | 33.13 | 1:09.42 | 1:09.42 | ||||||
Sara Finati | 1992 | 2:25.71 | ||||||||
- | Skuru Ik Lag 2 | 0 | Skuru Idrottsklubb | DSQ | ||||||
Amanda Kimander | 1997 | 34.43 | 1:11.27 | 1:11.27 | ||||||
Enya Mcpheat | 1997 | 37.70 | 2:30.02 | |||||||
Anna Hassler | 1998 | 3:45.20 | ||||||||
Skapad av WinGrodan 1.19.01 | Utskriftsdatum | 05 november 2011 |
Licensierad till: Skuru Idrottsklubb | Utskriftstid | 18:35 |
Resultat Gren 24 (Finaler) - Officiell |
Tävling | DM | Utskriftsdatum | 06 november 2011 | |||
Tävlingsort | Stockholm | Utskriftstid | 09:09 | |||
Arrangör | Stockholms simförbund | |||||
Bassäng | 25m | |||||
Tävlingsdatum | 05 november 2011 |
Gren 24, 4X50m Frisim Herrar, Finaler |
Distriktrekord Seniorer: SK Neptun 1:25.53 2009-11-29 |
Distriktrekord Juniorer: Täby sim 1:30.66 2011-02-03 |
SR: SK Neptun (1900) 1:25.53 2009-11-29 |
SR Juniorer: Täby Sim (1900) 1:30.66 2011-02-06 |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | Tid | Status | ||||
1 | SK Neptun Lag 1 | 0 | Simklubben Neptun | 1:30.56 | ||||||
Sebastian Vikström | 1988 | 23.44 | 23.44 | |||||||
Pontus Flodqvist | 1988 | 22.38 | 45.82 | |||||||
Alexander Nyström | 1990 | 22.67 | 1:08.49 | |||||||
Petter Stymne | 1983 | 22.07 | 1:30.56 | |||||||
2 | Tureberg | 0 | Turebergs Simklubb | 1:35.43 | ||||||
Niklas Borin | 1989 | 24.29 | 24.29 | |||||||
Patrik Drakes | 1984 | 24.58 | 48.87 | |||||||
Dennis Hedö | 1985 | 23.02 | 1:11.89 | |||||||
Tobias Karlsson | 1991 | 23.54 | 1:35.43 | |||||||
3 | Polisen | 0 | Stockholmspolisens Sim IF | 1:36.77 | ||||||
David Ernstsson | 1992 | 23.56 | 23.56 | |||||||
Joel Falk Hansson | 1994 | 24.85 | 48.41 | |||||||
Mattias Enholm | 1900 | 24.50 | 1:12.91 | |||||||
Enrique H Portocarrero | 1993 | 23.86 | 1:36.77 | |||||||
4 | Täby Sim | 0 | Täby Sim | 1:37.66 | ||||||
Linus Magnusson | 1990 | 23.57 | 23.57 | |||||||
Ludvig Strand | 1994 | 24.67 | 48.24 | |||||||
Christoffer Tolj | 1991 | 24.71 | 1:12.95 | |||||||
Shervin Ghahestani | 1997 | 24.71 | 1:37.66 | |||||||
5 | Spårvägen Lag 1 | 0 | Spårvägens Simförening | 1:37.77 | ||||||
Konstantin Sundin | 1987 | 24.28 | 24.28 | |||||||
Adam Karlsson | 1994 | 23.98 | 48.26 | |||||||
Jesper Billquist | 1994 | 25.20 | 1:13.46 | |||||||
Gustav Thorstrand | 1994 | 24.31 | 1:37.77 | |||||||
6 | Väsby SS Lag 1 | 0 | Väsby Simsällskap | 1:37.86 | ||||||
Martin Nilsson | 1993 | 24.02 | 24.02 | |||||||
Robert Palosaari | 1992 | 24.03 | 48.05 | |||||||
Markus Fürst | 1996 | 24.89 | 1:12.94 | |||||||
Alexander Ozerov | 1996 | 24.92 | 1:37.86 | |||||||
7 | Södertörn Lag 1 | 0 | Södertörns Simsällskap | 1:38.26 | ||||||
Marcus Hagström | 1991 | 24.52 | 24.52 | |||||||
Jonas Palmqvist | 1990 | 24.08 | 48.60 | |||||||
Joakim Hvalgren | 1993 | 23.96 | 1:12.56 | |||||||
Markus Kron | 1994 | 25.70 | 1:38.26 | |||||||
8 | SK Neptun Lag 2 | 0 | Simklubben Neptun | 1:38.35 | ||||||
Freddie Tour | 1991 | 24.76 | 24.76 | |||||||
Niklas Tour | 1989 | 23.80 | 48.56 | |||||||
Patrik Alsparr | 1993 | 24.94 | 1:13.50 | |||||||
Antonio Lutula | 1993 | 24.85 | 1:38.35 | |||||||
9 | Skk Lag 1 | 0 | Stockholms Kappsimningsklubb | 1:39.10 | ||||||
Alexander Morgan | 1996 | 24.58 | 24.58 | |||||||
Erik Schönning | 1993 | 25.46 | 50.04 | |||||||
Lucas Thomée | 1993 | 24.84 | 1:14.88 | |||||||
Philip Björklund | 1992 | 24.22 | 1:39.10 | |||||||
10 | Kanaans SS | 0 | Kanaans Simsällskap | 1:39.16 | ||||||
Magnus Prejner | 1991 | 25.52 | 25.52 | |||||||
Matti Melin | 1991 | 24.08 | 49.60 | |||||||
Arvid Persson | 1990 | 25.08 | 1:14.68 | |||||||
Felix Häggström | 1992 | 24.48 | 1:39.16 | |||||||
11 | Spårvägen Lag 2 | 0 | Spårvägens Simförening | 1:41.33 | ||||||
Petros Katsampanis | 1992 | 24.56 | 24.56 | |||||||
Viktor Björk | 1992 | 24.73 | 49.29 | |||||||
Mattias Freiholtz | 1996 | 26.40 | 1:15.69 | |||||||
Haider Adel Ali | 1995 | 25.64 | 1:41.33 | |||||||
12 | SK Neptun Lag 3 | 0 | Simklubben Neptun | 1:42.36 | ||||||
John Herzig | 1985 | 25.44 | 25.44 | |||||||
Gustav Hökfelt | 1994 | 25.10 | 50.54 | |||||||
Filip Weidlitz | 1997 | 26.23 | 1:16.77 | |||||||
Victor Wessén | 1993 | 25.59 | 1:42.36 | |||||||
13 | Täby Sim Lag 2 | 0 | Täby Sim | 1:45.27 | ||||||
Oskar Nilsson | 1995 | 26.36 | 26.36 | |||||||
Sean Zhong | 1998 | 27.18 | 53.54 | |||||||
Jonathan Granado-Persson | 1992 | 25.86 | 1:19.40 | |||||||
Mikael Assarsson | 1994 | 25.87 | 1:45.27 | |||||||
14 | Skk Lag 2 | 0 | Stockholms Kappsimningsklubb | 1:45.52 | ||||||
Niklas Rior | 1997 | 27.85 | 27.85 | |||||||
Felix Gudehn | 1995 | 25.50 | 53.35 | |||||||
Ossian Lönn | 1996 | 27.17 | 1:20.52 | |||||||
Pelle Westergren | 1985 | 25.00 | 1:45.52 | |||||||
15 | Wisby SS | 0 | Wisby Simsällskap | 1:45.53 | ||||||
Niclas Högberg | 1992 | 26.15 | 26.15 | |||||||
Oskar Persson | 1995 | 26.26 | 52.41 | |||||||
Robin Cederqvist | 1989 | 25.95 | 1:18.36 | |||||||
Marcus Lewin | 1992 | 27.17 | 1:45.53 | |||||||
16 | Södertörn Lag 2 | 0 | Södertörns Simsällskap | 1:45.62 | ||||||
David Stalberg | 1996 | 27.22 | 27.22 | |||||||
Tommy Aspvik | 1990 | 26.22 | 53.44 | |||||||
Denis Marijanovic | 1996 | 25.98 | 1:19.42 | |||||||
Marcus Stridfelt | 1996 | 26.20 | 1:45.62 | |||||||
17 | Södertörn Lag 3 | 0 | Södertörns Simsällskap | 1:47.74 | ||||||
David Lind | 1994 | 26.65 | 26.65 | |||||||
Marcus Stolt | 1995 | 27.44 | 54.09 | |||||||
Joakim Stalberg | 1992 | 26.17 | 1:20.26 | |||||||
Fredrik Nilsson | 1994 | 27.48 | 1:47.74 | |||||||
Skapad av WinGrodan 1.19.01 | Utskriftsdatum | 06 november 2011 |
Licensierad till: Skuru Idrottsklubb | Utskriftstid | 09:09 |
Resultat Gren 25 (Finaler) - Officiell |
Tävling | DM | Utskriftsdatum | 06 november 2011 | |||
Tävlingsort | Stockholm | Utskriftstid | 09:25 | |||
Arrangör | Stockholms simförbund | |||||
Bassäng | 25m | |||||
Tävlingsdatum | 05 november 2011 |
Gren 25, 200m Medley Damer, Finaler |
Distriktrekord Seniorer: Stina Gardell 2:08.99 2009-11-10 |
Distriktrekord Juniorer: Stina Gardell 2:08.99 2009-11-10 |
SR: Stina Gardell (1990) 2:08.99 2009-11-10 |
SR Juniorer: Stina Gardell (1990) 2:08.99 2009-11-10 |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | 100m | 150m | Tid | Status | ||
1 | Sara Thydén | 1989 | Väsby Simsällskap | 29.50 | 1:03.25 | 1:42.31 | 2:15.32 | |||
2 | Jonna Dahlberg | 1995 | Simklubben Neptun | 29.37 | 1:05.28 | 1:45.89 | 2:18.66 | |||
3 | Sara Hägglund-Björklund | 1995 | Södertörns Simsällskap | 32.16 | 1:07.41 | 1:50.29 | 2:22.51 | |||
4 | Jaqueline Hippi | 1996 | Väsby Simsällskap | 30.36 | 1:06.62 | 1:50.47 | 2:22.59 | |||
5 | Marlene Pavlu Lewin | 1997 | Skuru Idrottsklubb | 31.08 | 1:06.83 | 1:49.44 | 2:22.85 | |||
6 | Caroline Speiner | 1994 | Södertörns Simsällskap | 32.30 | 1:09.39 | 1:50.65 | 2:26.20 | |||
7 | Emma Arkenstrand | 1994 | Väsby Simsällskap | 31.16 | 1:09.29 | 1:53.20 | 2:26.33 | |||
8 | Jessica Billquist | 1996 | Spårvägens Simförening | 31.39 | 1:09.60 | 1:50.81 | 2:27.61 | |||
9 | Vendela Norrman | 1995 | Tyresö Simsällskap | 33.17 | 1:13.35 | 1:53.90 | 2:29.16 | |||
10 | Jennie Andersson | 1993 | Väsby Simsällskap | 32.29 | 1:11.63 | 1:54.95 | 2:29.26 | |||
11 | Alexandra Uusaro | 1995 | Täby Sim | 30.61 | 1:10.52 | 1:55.86 | 2:29.30 | |||
12 | Emma Varga | 1997 | Danderyds Sim Club For Swimmin | 33.63 | 1:11.86 | 1:56.51 | 2:29.86 | |||
13 | Emelie Bäck | 1996 | Väsby Simsällskap | 32.66 | 1:11.07 | 1:55.53 | 2:30.05 | |||
14 | Vilma Unnermark | 1997 | Södertörns Simsällskap | 32.09 | 1:09.27 | 1:55.68 | 2:31.02 | |||
15 | Ida Jaraquemada | 1996 | Simklubben Neptun | 32.42 | 1:14.01 | 1:55.27 | 2:31.71 | |||
16 | Lovisa Malmberg | 1995 | Stockholms Kappsimningsklubb | 32.03 | 1:11.09 | 1:57.59 | 2:33.02 | |||
17 | Ida Edin | 1996 | Spårvägens Simförening | 33.35 | 1:13.86 | 1:57.97 | 2:33.90 | |||
18 | Tove Sparrman | 1996 | Väsby Simsällskap | 33.17 | 1:14.14 | 1:59.07 | 2:34.82 | |||
19 | Carin Klasson | 1995 | Södertörns Simsällskap | 31.40 | 1:10.96 | 2:00.93 | 2:34.94 | |||
20 | Lovisa Malmgren | 1997 | Spårvägens Simförening | 35.46 | 1:15.92 | 2:01.06 | 2:35.43 | |||
21 | Emma Bring | 1995 | Spårvägens Simförening | 31.82 | 1:13.87 | 2:01.31 | 2:36.06 | |||
22 | Hanna Olsson | 1996 | Solna Sundbyberg SS 04 | 33.15 | 1:15.60 | 2:00.45 | 2:36.24 | |||
23 | Isabell Kjellberg | 1997 | Väsby Simsällskap | 32.84 | 1:12.92 | 1:59.83 | 2:36.37 | |||
24 | Hanna Sangfelt | 1997 | Täby Sim | 33.47 | 1:13.38 | 1:59.59 | 2:37.19 | |||
25 | Josefin Lantz | 1996 | Väsby Simsällskap | 32.70 | 1:14.39 | 1:59.82 | 2:37.70 | |||
26 | Sofia von Sydow | 1997 | Skuru Idrottsklubb | 35.67 | 1:13.94 | 2:02.18 | 2:39.38 | |||
27 | Charlotte Myers | 1997 | Stockholmspolisens Sim IF | 32.63 | 1:12.01 | 2:03.58 | 2:39.53 | |||
28 | Emma Bärnau | 1995 | Väsby Simsällskap | 33.87 | 1:17.30 | 2:04.90 | 2:41.16 | |||
29 | Maria Lunusjkin | 1993 | Saltsjöbadens Idrottsförening | 33.03 | 1:16.17 | 2:04.01 | 2:41.79 | |||
- | Christine Ekman | 1994 | Stockholmspolisens Sim IF | DSQ | ||||||
Skapad av WinGrodan 1.19.01 | Utskriftsdatum | 06 november 2011 |
Licensierad till: Skuru Idrottsklubb | Utskriftstid | 09:25 |
Resultat Gren 26 (Finaler) - Officiell |
Tävling | DM | Utskriftsdatum | 06 november 2011 | |||
Tävlingsort | Stockholm | Utskriftstid | 09:35 | |||
Arrangör | Stockholms simförbund | |||||
Bassäng | 25m | |||||
Tävlingsdatum | 05 november 2011 |
Gren 26, 800m Frisim Herrar, Finaler |
Distriktrekord Seniorer: Anders Holmertz 7:58.70 1994-03-27 |
Distriktrekord Juniorer: Marcus Ahlström 8:13.91 1992-12-12 |
SR: Stefan Persson (1967) 7:58.08 1987-04-12 |
SR Juniorer: Fredrik Engdahl (1977) 8:00.78 1995-11-25 |
Plac. | Namn | Född | Förening | 100m | 200m | 300m | 400m | Tid | Status | |
500m | 600m | 700m | ||||||||
1 | Markus Fürst | 1996 | Väsby Simsällskap | 1:02.32 | 2:08.08 | 3:13.65 | 4:19.68 | 8:47.09 | ||
5:26.52 | 6:34.17 | 7:41.44 | ||||||||
2 | Oskar Persson | 1995 | Wisby Simsällskap | 1:02.72 | 2:10.55 | 3:19.78 | 4:29.45 | 9:06.68 | ||
5:40.14 | 6:50.04 | 7:59.27 | ||||||||
3 | Gustav Frödeberg | 1997 | Väsby Simsällskap | 1:05.56 | 2:17.03 | 3:29.84 | 4:41.91 | 9:20.90 | ||
5:53.39 | 7:04.11 | 8:15.33 | ||||||||
4 | Haider Adel Ali | 1995 | Spårvägens Simförening | 1:05.13 | 2:16.62 | 3:29.10 | 4:40.77 | 9:20.93 | ||
5:52.64 | 7:03.55 | 8:15.00 | ||||||||
5 | David Stalberg | 1996 | Södertörns Simsällskap | 1:06.12 | 2:19.07 | 3:33.02 | 4:46.61 | 9:39.81 | ||
6:00.29 | 7:15.38 | 8:30.41 | ||||||||
6 | Filip Weidlitz | 1997 | Simklubben Neptun | 1:06.50 | 2:19.23 | 3:32.71 | 4:46.71 | 9:39.86 | ||
6:01.60 | 7:15.96 | 8:29.28 | ||||||||
7 | Felix Gudehn | 1995 | Stockholms Kappsimningsklubb | 1:06.59 | 2:18.78 | 3:32.36 | 4:46.06 | 9:40.66 | ||
6:00.39 | 7:14.50 | 8:27.94 | ||||||||
- | Gustav Strömbeck | 1997 | Wisby Simsällskap | DNS | ||||||
Skapad av WinGrodan 1.19.01 | Utskriftsdatum | 06 november 2011 |
Licensierad till: Skuru Idrottsklubb | Utskriftstid | 09:35 |
Resultat Gren 27 (Finaler) - Officiell |
Tävling | DM | Utskriftsdatum | 06 november 2011 | |||
Tävlingsort | Stockholm | Utskriftstid | 09:46 | |||
Arrangör | Stockholms simförbund | |||||
Bassäng | 25m | |||||
Tävlingsdatum | 05 november 2011 |
Gren 27, 50m Ryggsim Damer, Finaler |
Distriktrekord Seniorer: Therese Alshammar 26.62 2009-11-26 |
Distriktrekord Juniorer: Lovisa Ericsson 27.42 2008-11-30 |
SR: Therese Alshammar (1977) 26.62 2009-11-29 |
SR Juniorer: Emma Svensson (1992) 27.19 2009-12-12 |
Plac. | Namn | Född | Förening | Tid | Status | |||||
1 | Linda Eriksson | 1991 | Solna Sundbyberg SS 04 | 29.29 | ||||||
2 | Jessica Eriksson | 1995 | Simklubben Neptun | 29.58 | ||||||
3 | Jessica Allberg | 1995 | Skuru Idrottsklubb | 29.87 | ||||||
4 | Julia Peterson | 1995 | Stockholms Kappsimningsklubb | 31.52 | ||||||
5 | Micaela Ödling | 1990 | Täby Sim | 31.65 | ||||||
6 | Sara Sangfelt | 1995 | Täby Sim | 31.81 | ||||||
7 | Sara Eklund | 1995 | Tyresö Simsällskap | 31.97 | ||||||
8 | Emma Varga | 1997 | Danderyds Sim Club For Swimmin | 31.98 | ||||||
9 | Anna Hassler | 1998 | Skuru Idrottsklubb | 32.07 | ||||||
9 | Matilda Angberg | 1990 | Stockholmspolisens Sim IF | 32.07 | ||||||
11 | My Wigholm | 1991 | Södertälje Simsällskap | 32.33 | ||||||
12 | Amanda Kimander | 1997 | Skuru Idrottsklubb | 32.41 | ||||||
13 | Hanna von Sydow | 1994 | Skuru Idrottsklubb | 32.62 | ||||||
14 | Isabell Kjellberg | 1997 | Väsby Simsällskap | 32.75 | ||||||
15 | Saskia Kuhlins | 1996 | Spårvägens Simförening | 32.95 | ||||||
16 | Sofia von Sydow | 1997 | Skuru Idrottsklubb | 33.16 | ||||||
17 | Josefin Agnekrans | 1994 | Södertälje Simsällskap | 33.32 | ||||||
18 | Ida Andersson | 1989 | Södertörns Simsällskap | 33.42 | ||||||
19 | Isabelle Wrejde | 1999 | Simklubben Neptun | 33.50 | ||||||
20 | Olivia Nelin | 1995 | Simklubben Neptun | 33.53 | ||||||
21 | Julia Thurfjell | 1994 | Solna Sundbyberg SS 04 | 33.95 | ||||||
22 | Elsa Arksand | 1996 | Täby Sim | 34.01 | ||||||
23 | Viktoria Engsoo | 1996 | Södertälje Simsällskap | 34.74 | ||||||
Skapad av WinGrodan 1.19.01 | Utskriftsdatum | 06 november 2011 |
Licensierad till: Skuru Idrottsklubb | Utskriftstid | 09:46 |
Resultat Gren 28 (Finaler) - Officiell |
Tävling | DM | Utskriftsdatum | 06 november 2011 | |||
Tävlingsort | Stockholm | Utskriftstid | 09:54 | |||
Arrangör | Stockholms simförbund | |||||
Bassäng | 25m | |||||
Tävlingsdatum | 05 november 2011 |
Gren 28, 50m Ryggsim Herrar, Finaler |
Distriktrekord Seniorer: Pontus Renholm 23.80 2009-12-10 |
Distriktrekord Juniorer: Niklas Borin 24.91 2009-11-28 |
SR: Pontus Renholm (1986) 23.80 2009-12-10 |
SR Juniorer: Niklas Borin (1989) 24.91 2009-11-28 |
Plac. | Namn | Född | Förening | Tid | Status | |||||
1 | Konstantin Sundin | 1987 | Spårvägens Simförening | 26.20 | ||||||
2 | David Ernstsson | 1992 | Stockholmspolisens Sim IF | 26.69 | ||||||
3 | Martin Nilsson | 1993 | Väsby Simsällskap | 26.88 | ||||||
4 | Jonas Palmqvist | 1990 | Södertörns Simsällskap | 27.17 | ||||||
5 | Tobias Karlsson | 1991 | Turebergs Simklubb | 27.21 | ||||||
6 | Fabian Bergman | 1994 | Saltsjöbadens Idrottsförening | 27.58 | ||||||
7 | Antonio Lutula | 1993 | Simklubben Neptun | 27.61 | ||||||
8 | Adam Karlsson | 1994 | Spårvägens Simförening | 27.69 | ||||||
9 | Lucas Thomée | 1993 | Stockholms Kappsimningsklubb | 28.45 | ||||||
10 | Gustav Henriksson | 1990 | Solna Sundbyberg SS 04 | 28.48 | ||||||
11 | Freddie Tour | 1991 | Simklubben Neptun | 28.51 | ||||||
12 | Joakim Uhlin | 1994 | Stockholmspolisens Sim IF | 28.75 | ||||||
13 | Oscar Zedendahl | 1995 | Väsby Simsällskap | 28.77 | ||||||
14 | Alexander Ozerov | 1996 | Väsby Simsällskap | 28.82 | ||||||
15 | Matti Melin | 1991 | Kanaans Simsällskap | 28.90 | ||||||
16 | Marcus Nordin | 1992 | Södertälje Simsällskap | 28.93 | ||||||
17 | Adis Licina | 1994 | Södertälje Simsällskap | 28.95 | ||||||
18 | Gustav Hökfelt | 1994 | Simklubben Neptun | 29.19 | ||||||
19 | Patrik Alsparr | 1993 | Simklubben Neptun | 29.45 | ||||||
20 | Enrique H Portocarrero | 1993 | Stockholmspolisens Sim IF | 29.52 | ||||||
21 | Fredrik Nilsson | 1994 | Södertörns Simsällskap | 29.57 | ||||||
22 | Michail Papantonioy | 1997 | Stockholmspolisens Sim IF | 29.69 | ||||||
23 | Joakim Hvalgren | 1993 | Södertörns Simsällskap | 29.83 | ||||||
24 | Wictor Häggblad | 1994 | Åkersberga Simsällskap | 29.96 | ||||||
25 | Jesper Billquist | 1994 | Spårvägens Simförening | 30.03 | ||||||
26 | Niclas Högberg | 1992 | Wisby Simsällskap | 30.07 | ||||||
27 | Magnus Prejner | 1991 | Kanaans Simsällskap | 30.35 | ||||||
28 | Oskar Ericsson | 1997 | Täby Sim | 30.58 | ||||||
29 | Anton Blomquist | 1995 | Åkersberga Simsällskap | 31.00 | ||||||
29 | Christoffer Malmgren | 1994 | Spårvägens Simförening | 31.00 | ||||||
31 | Niclas Hvalgren | 1995 | Södertörns Simsällskap | 31.17 | ||||||
32 | Carl-Åke Willberg | 1998 | Täby Sim | 31.30 | ||||||
32 | Tobias Backlund | 1995 | Spårvägens Simförening | 31.30 | ||||||
34 | Adam Novak | 1995 | Skuru Idrottsklubb | 31.34 | ||||||
35 | Tommy Aspvik | 1990 | Södertörns Simsällskap | 31.37 | ||||||
36 | Henrik Dahlin | 1992 | Solna Sundbyberg SS 04 | 31.58 | ||||||
36 | Philip Söderström | 1993 | Solna Sundbyberg SS 04 | 31.58 | ||||||
Skapad av WinGrodan 1.19.01 | Utskriftsdatum | 06 november 2011 |
Licensierad till: Skuru Idrottsklubb | Utskriftstid | 09:54 |
Resultat Gren 29 (Finaler) - Officiell |
Tävling | DM | Utskriftsdatum | 06 november 2011 | |||
Tävlingsort | Stockholm | Utskriftstid | 10:03 | |||
Arrangör | Stockholms simförbund | |||||
Bassäng | 25m | |||||
Tävlingsdatum | 05 november 2011 |
Gren 29, 200m Frisim Damer, Finaler |
Distriktrekord Seniorer: Sarah Sjöström 1:52.92 2011-10-15 |
Distriktrekord Juniorer: Sarah Sjöström 1:52.92 2011-10-15 |
SR: Sarah Sjöström (1993) 1:52.92 2011-10-15 |
SR Juniorer: Sarah Sjöström (1993) 1:52.92 2011-10-15 |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | 100m | 150m | Tid | Status | ||
1 | Josefin Lindkvist | 1993 | Väsby Simsällskap | 29.34 | 1:00.85 | 1:33.29 | 2:04.35 | |||
2 | Elsa Ericsson | 1995 | Täby Sim | 29.39 | 1:01.40 | 1:33.55 | 2:04.63 | |||
3 | Jessica Eriksson | 1995 | Simklubben Neptun | 29.53 | 1:01.57 | 1:34.24 | 2:05.59 | |||
4 | Rebecka Lithander | 1992 | Solna Sundbyberg SS 04 | 29.48 | 1:01.53 | 1:34.64 | 2:07.33 | |||
5 | Jeanette Björklund | 1991 | Södertörns Simsällskap | 30.29 | 1:03.00 | 1:36.36 | 2:09.65 | |||
6 | Emma Karell | 1994 | Täby Sim | 30.93 | 1:04.38 | 1:38.00 | 2:11.47 | |||
7 | Maria Lunusjkin | 1993 | Saltsjöbadens Idrottsförening | 29.76 | 1:03.06 | 1:38.02 | 2:12.45 | |||
8 | Louise Halldén | 1998 | Danderyds Sim Club For Swimmin | 30.44 | 1:04.06 | 1:39.04 | 2:13.64 | |||
9 | Carin Klasson | 1995 | Södertörns Simsällskap | 30.84 | 1:04.50 | 1:39.06 | 2:13.89 | |||
10 | Jennie Andersson | 1993 | Väsby Simsällskap | 31.79 | 1:06.07 | 1:40.42 | 2:13.99 | |||
11 | Emelie Bäck | 1996 | Väsby Simsällskap | 31.57 | 1:05.97 | 1:40.86 | 2:14.41 | |||
12 | Frida Cedergårdh | 1995 | Spårvägens Simförening | 30.20 | 1:04.64 | 1:40.15 | 2:14.82 | |||
13 | Agnes Wiiand | 1997 | Väsby Simsällskap | 30.65 | 1:05.23 | 1:40.38 | 2:15.33 | |||
14 | Vilma Unnermark | 1997 | Södertörns Simsällskap | 31.59 | 1:06.03 | 1:40.86 | 2:15.65 | |||
15 | Ulrika Bygdeman | 1993 | Skuru Idrottsklubb | 30.83 | 1:05.48 | 1:41.25 | 2:17.07 | |||
16 | Desirée Andersson | 1990 | Stockholmspolisens Sim IF | 31.34 | 1:06.46 | 1:42.23 | 2:17.13 | |||
17 | Tove Sparrman | 1996 | Väsby Simsällskap | 32.12 | 1:06.95 | 1:42.86 | 2:18.10 | |||
18 | Danielle Lönnberg | 1995 | Stockholms Kappsimningsklubb | 31.48 | 1:06.21 | 1:42.46 | 2:18.72 | |||
19 | Emma Varga | 1997 | Danderyds Sim Club For Swimmin | 31.26 | 1:06.34 | 1:42.79 | 2:19.66 | |||
20 | My Wigholm | 1991 | Södertälje Simsällskap | 32.30 | 1:07.96 | 1:46.79 | 2:26.20 | |||
- | Felicia Hedman | 1995 | Falu Simsällskap | 29.88 | 1:03.91 | 1:39.22 | 2:14.02 | EXTRA | ||
- | Sara Thydén | 1989 | Väsby Simsällskap | DNS | ||||||
Skapad av WinGrodan 1.19.01 | Utskriftsdatum | 06 november 2011 |
Licensierad till: Skuru Idrottsklubb | Utskriftstid | 10:03 |
Resultat Gren 30 (Finaler) - Officiell |
Tävling | DM | Utskriftsdatum | 06 november 2011 | |||
Tävlingsort | Stockholm | Utskriftstid | 10:07 | |||
Arrangör | Stockholms simförbund | |||||
Bassäng | 25m | |||||
Tävlingsdatum | 05 november 2011 |
Gren 30, 200m Frisim Herrar, Finaler |
Distriktrekord Seniorer: Anders Holmertz 1:44.69 1992-03-01 |
Distriktrekord Juniorer: David Erntsson 1:48.19 2009-12-13 |
SR: Anders Holmertz (1968) 1:44.69 1992-03-01 |
SR Juniorer: Mattias Carlsson (1990) 1:46.12 2009-01-30 |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | 100m | 150m | Tid | Status | ||
1 | Marcus Hagström | 1991 | Södertörns Simsällskap | 27.97 | 58.49 | 1:28.75 | 1:56.87 | |||
2 | Martin Nilsson | 1993 | Väsby Simsällskap | 28.20 | 58.53 | 1:28.62 | 1:56.90 | |||
3 | Fabian Bergman | 1994 | Saltsjöbadens Idrottsförening | 28.64 | 1:00.30 | 1:32.51 | 2:04.57 | |||
4 | Mattias Freiholtz | 1996 | Spårvägens Simförening | 28.83 | 1:01.50 | 1:34.27 | 2:06.71 | |||
5 | Oskar Persson | 1995 | Wisby Simsällskap | 29.25 | 1:01.47 | 1:35.14 | 2:07.98 | |||
6 | Felix Gudehn | 1995 | Stockholms Kappsimningsklubb | 29.55 | 1:02.22 | 1:35.56 | 2:08.66 | |||
Skapad av WinGrodan 1.19.01 | Utskriftsdatum | 06 november 2011 |
Licensierad till: Skuru Idrottsklubb | Utskriftstid | 10:07 |
Resultat Gren 31 (Finaler) - Officiell |
Tävling | DM | Utskriftsdatum | 06 november 2011 | |||
Tävlingsort | Stockholm | Utskriftstid | 10:20 | |||
Arrangör | Stockholms simförbund | |||||
Bassäng | 25m | |||||
Tävlingsdatum | 05 november 2011 |
Gren 31, 100m Bröstsim Damer, Finaler |
Distriktrekord Seniorer: Emma Igelström 1:05.11 2003-03-14 |
Distriktrekord Juniorer: Elin Lindström 1:08.44 2008-11-11 |
SR: Emma Igelström (1980) 1:05.11 2003-03-16 |
SR Juniorer: Joline Höstman (1988) 1:06.13 2008-11-11 |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | Tid | Status | ||||
1 | Jessica Eriksson | 1993 | Södertörns Simsällskap | 32.88 | 1:09.50 | |||||
2 | Nadja Salomonsson | 1992 | Väsby Simsällskap | 33.21 | 1:11.21 | |||||
3 | Milana Salih | 1997 | Väsby Simsällskap | 33.60 | 1:13.24 | |||||
4 | Ida Jaraquemada | 1996 | Simklubben Neptun | 34.38 | 1:13.34 | |||||
5 | Jessica Billquist | 1996 | Spårvägens Simförening | 34.76 | 1:13.66 | |||||
6 | Sara Sundberg | 1989 | Stockholmspolisens Sim IF | 34.65 | 1:14.00 | |||||
7 | Vendela Norrman | 1995 | Tyresö Simsällskap | 35.21 | 1:14.08 | |||||
8 | Carolina Nordin | 1987 | Solna Sundbyberg SS 04 | 34.98 | 1:14.73 | |||||
9 | Caroline Speiner | 1994 | Södertörns Simsällskap | 35.12 | 1:14.82 | |||||
10 | Ulrika Bygdeman | 1993 | Skuru Idrottsklubb | 34.87 | 1:15.52 | |||||
11 | Linnea Lindberg | 1996 | Simklubben Neptun | 35.67 | 1:16.57 | |||||
12 | Emelie Åkerström | 1995 | Väsby Simsällskap | 35.68 | 1:16.61 | |||||
13 | Sara Finati | 1992 | Stockholms Kappsimningsklubb | 35.74 | 1:17.36 | |||||
14 | Ida Edin | 1996 | Spårvägens Simförening | 36.62 | 1:17.68 | |||||
15 | Enya Mcpheat | 1997 | Skuru Idrottsklubb | 37.07 | 1:18.06 | |||||
16 | Pauline Korssell | 1997 | Täby Sim | 36.74 | 1:18.67 | |||||
17 | Julia Thurfjell | 1994 | Solna Sundbyberg SS 04 | 37.53 | 1:18.76 | |||||
18 | Frida Cedergårdh | 1995 | Spårvägens Simförening | 37.23 | 1:18.91 | |||||
19 | Vendela Mörkdal | 1995 | Skuru Idrottsklubb | 36.24 | 1:19.03 | |||||
20 | Jennie Sveronius | 1994 | Södertälje Simsällskap | 37.41 | 1:19.60 | |||||
21 | Emmeli Hansson | 1995 | Stockholmspolisens Sim IF | 37.51 | 1:20.00 | |||||
22 | Josefin Lantz | 1996 | Väsby Simsällskap | 37.72 | 1:20.13 | |||||
23 | Lovisa Malmgren | 1997 | Spårvägens Simförening | 38.33 | 1:22.27 | |||||
Skapad av WinGrodan 1.19.01 | Utskriftsdatum | 06 november 2011 |
Licensierad till: Skuru Idrottsklubb | Utskriftstid | 10:20 |
Resultat Gren 32 (Finaler) - Officiell |
Tävling | DM | Utskriftsdatum | 06 november 2011 | |||
Tävlingsort | Stockholm | Utskriftstid | 10:29 | |||
Arrangör | Stockholms simförbund | |||||
Bassäng | 25m | |||||
Tävlingsdatum | 05 november 2011 |
Gren 32, 100m Bröstsim Herrar, Finaler |
Distriktrekord Seniorer: Niklas Tour 59.87 2009-11-11 |
Distriktrekord Juniorer: Niklas Tour 59.87 2009-11-11 |
SR: Jakob Dorch (1985) 58.12 2009-12-10 |
SR Juniorer: Niklas Tour (1989) 59.87 2009-11-11 |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | Tid | Status | ||||
1 | Robert Palosaari | 1992 | Väsby Simsällskap | 29.84 | 1:03.63 | |||||
2 | Andreas Fürst | 1990 | Väsby Simsällskap | 30.22 | 1:03.67 | |||||
3 | Alexander Morgan | 1996 | Stockholms Kappsimningsklubb | 30.16 | 1:04.15 | |||||
4 | Christoffer Andersson | 1994 | Tyresö Simsällskap | 30.74 | 1:06.19 | |||||
5 | Marcus Hagström | 1991 | Södertörns Simsällskap | 30.87 | 1:06.22 | |||||
6 | Ludvig Strand | 1994 | Täby Sim | 31.19 | 1:06.66 | |||||
7 | Patrik Drakes | 1984 | Turebergs Simklubb | 31.15 | 1:07.60 | |||||
8 | Anton Gomez | 1995 | Stockholmspolisens Sim IF | 31.89 | 1:07.84 | |||||
9 | Arvid Persson | 1990 | Kanaans Simsällskap | 31.80 | 1:09.71 | |||||
10 | Alexander Ozerov | 1996 | Väsby Simsällskap | 33.14 | 1:10.83 | |||||
11 | Oskar Nilsson | 1995 | Täby Sim | 33.62 | 1:11.12 | |||||
11 | Viktor Björk | 1992 | Spårvägens Simförening | 33.33 | 1:11.12 | |||||
13 | Joel Falk Hansson | 1994 | Stockholmspolisens Sim IF | 32.04 | 1:11.24 | |||||
14 | Andreas Gustavsson | 1994 | Väsby Simsällskap | 33.72 | 1:11.62 | |||||
15 | Marcus Bådholm | 1991 | Skuru Idrottsklubb | 33.54 | 1:11.95 | |||||
16 | Max Eriksson | 1994 | Solna Sundbyberg SS 04 | 33.76 | 1:12.01 | |||||
17 | Denis Marijanovic | 1996 | Södertörns Simsällskap | 33.51 | 1:12.22 | |||||
18 | Gustav Hökfelt | 1994 | Simklubben Neptun | 34.36 | 1:12.94 | |||||
19 | Henrik Petrov | 1996 | Tyresö Simsällskap | 34.30 | 1:13.27 | |||||
20 | Niclas Högberg | 1992 | Wisby Simsällskap | 34.34 | 1:13.34 | |||||
21 | Daniel Ojaste | 1994 | Spårvägens Simförening | 34.50 | 1:14.14 | |||||
22 | Bryan Martinez | 1991 | Tyresö Simsällskap | 35.31 | 1:14.19 | |||||
23 | Erland Ekholm | 1996 | Skuru Idrottsklubb | 35.10 | 1:14.99 | |||||
- | Patric Ridell | 1993 | Simklubben Neptun | DNS | ||||||
- | Patrik Jansson | 1995 | Skuru Idrottsklubb | DSQ | ||||||
Skapad av WinGrodan 1.19.01 | Utskriftsdatum | 06 november 2011 |
Licensierad till: Skuru Idrottsklubb | Utskriftstid | 10:29 |
Resultat Gren 33 (Finaler) - Officiell |
Tävling | DM | Utskriftsdatum | 06 november 2011 | |||
Tävlingsort | Stockholm | Utskriftstid | 10:40 | |||
Arrangör | Stockholms simförbund | |||||
Bassäng | 25m | |||||
Tävlingsdatum | 05 november 2011 |
Gren 33, 400m Frisim Damer, Finaler |
Distriktrekord Seniorer: Sarah Sjöström 4:03.60 2011-10-16 |
Distriktrekord Juniorer: Sarah Sjöström 4:03.60 2011-10-16 |
SR: Gabriella Fagundez (1985) 4:03.27 2009-12-12 |
SR Juniorer: Sarah Sjöström (1993) 4:08.22 2009-12-18 |
Plac. | Namn | Född | Förening | 100m | 200m | 300m | Tid | Status | ||
1 | Sara Hägglund-Björklund | 1995 | Södertörns Simsällskap | 1:03.21 | 2:10.25 | 3:18.00 | 4:24.05 | |||
2 | Josefin Lindkvist | 1993 | Väsby Simsällskap | 1:05.01 | 2:13.28 | 3:19.67 | 4:24.06 | |||
3 | Elsa Ericsson | 1995 | Täby Sim | 1:04.61 | 2:12.91 | 3:20.22 | 4:26.28 | |||
4 | Mikaela Bäck | 1995 | Väsby Simsällskap | 1:05.26 | 2:14.28 | 3:22.37 | 4:29.88 | |||
5 | Camilla Svensson | 1995 | Solna Sundbyberg SS 04 | 1:05.59 | 2:15.03 | 3:23.68 | 4:31.20 | |||
6 | Carin Klasson | 1995 | Södertörns Simsällskap | 1:06.75 | 2:17.36 | 3:28.14 | 4:38.43 | |||
7 | Louise Halldén | 1998 | Danderyds Sim Club For Swimmin | 1:06.99 | 2:18.12 | 3:29.25 | 4:39.00 | |||
8 | Danielle Lönnberg | 1995 | Stockholms Kappsimningsklubb | 1:09.08 | 2:22.16 | 3:35.46 | 4:45.43 | |||
9 | Åsa Hambraeus | 1996 | Täby Sim | 1:08.27 | 2:20.63 | 3:33.68 | 4:45.82 | |||
10 | Charlotte Myers | 1997 | Stockholmspolisens Sim IF | 1:08.30 | 2:22.97 | 3:40.39 | 4:56.11 | |||
Skapad av WinGrodan 1.19.01 | Utskriftsdatum | 06 november 2011 |
Licensierad till: Skuru Idrottsklubb | Utskriftstid | 10:40 |
Resultat Gren 34 (Finaler) - Officiell |
Tävling | DM | Utskriftsdatum | 06 november 2011 | |||
Tävlingsort | Stockholm | Utskriftstid | 11:01 | |||
Arrangör | Stockholms simförbund | |||||
Bassäng | 25m | |||||
Tävlingsdatum | 05 november 2011 |
Gren 34, 4X200m Frisim Herrar, Finaler |
Distriktrekord Seniorer: Södertörn SS 7:18.12 2003-03-13 |
Distriktrekord Juniorer: SK Neptun 7:28.23 2002-11-29 |
SR: SK Neptun (1900) 7:13.44 2007-11-23 |
SR Juniorer: Uddevalla Sim (1900) 7:16.53 2009-11-27 |
Plac. | Namn | Född | Förening | 100m | 200m | Tid | Status | |||
1 | SK Neptun Lag 1 | 0 | Simklubben Neptun | 7:42.01 | ||||||
Christoffer Vikström | 1987 | 54.65 | 1:54.94 | 1:54.94 | ||||||
Petter Stymne | 1983 | 53.78 | 1:52.20 | 3:47.14 | ||||||
Pontus Flodqvist | 1988 | 55.38 | 1:55.37 | 5:42.51 | ||||||
Patrik Alsparr | 1993 | 56.60 | 1:59.50 | 7:42.01 | ||||||
2 | SK Neptun Lag 2 | 0 | Simklubben Neptun | 7:45.37 | ||||||
Antonio Lutula | 1993 | 57.62 | 1:58.81 | 1:58.81 | ||||||
Alexander Nyström | 1990 | 54.96 | 1:56.11 | 3:54.92 | ||||||
Simon Sjödin | 1986 | 52.06 | 1:47.98 | 5:42.90 | ||||||
Gustav Hökfelt | 1994 | 57.87 | 2:02.47 | 7:45.37 | ||||||
3 | Väsby SS Lag 1 | 0 | Väsby Simsällskap | 7:51.40 | ||||||
Martin Nilsson | 1993 | 57.02 | 1:58.91 | 1:58.91 | ||||||
Robert Palosaari | 1992 | 56.82 | 1:57.02 | 3:55.93 | ||||||
Markus Fürst | 1996 | 56.76 | 1:58.14 | 5:54.07 | ||||||
Andreas Fürst | 1990 | 57.92 | 1:57.33 | 7:51.40 | ||||||
4 | Spårvägen Lag 1 | 0 | Spårvägens Simförening | 7:51.95 | ||||||
Gustav Thorstrand | 1994 | 57.19 | 1:58.65 | 1:58.65 | ||||||
Viktor Björk | 1992 | 57.71 | 1:59.76 | 3:58.41 | ||||||
Konstantin Sundin | 1987 | 56.20 | 1:55.85 | 5:54.26 | ||||||
Adam Karlsson | 1994 | 56.61 | 1:57.69 | 7:51.95 | ||||||
5 | Skk Lag 1 | 0 | Stockholms Kappsimningsklubb | 7:59.72 | ||||||
Lucas Thomée | 1993 | 57.24 | 1:59.56 | 1:59.56 | ||||||
Alexander Morgan | 1996 | 58.13 | 2:01.43 | 4:00.99 | ||||||
Philip Björklund | 1992 | 57.46 | 1:58.14 | 5:59.13 | ||||||
Erik Schönning | 1993 | 57.63 | 2:00.59 | 7:59.72 | ||||||
6 | Södertörn Lag 1 | 0 | Södertörns Simsällskap | 8:05.80 | ||||||
Marcus Hagström | 1991 | 57.34 | 1:56.83 | 1:56.83 | ||||||
Jonas Palmqvist | 1990 | 58.85 | 2:01.29 | 3:58.12 | ||||||
Markus Kron | 1994 | 58.32 | 2:02.42 | 6:00.54 | ||||||
Denis Marijanovic | 1996 | 59.56 | 2:05.26 | 8:05.80 | ||||||
7 | Spårvägen Lag 2 | 0 | Spårvägens Simförening | 8:17.77 | ||||||
Petros Katsampanis | 1992 | 55.69 | 1:57.15 | 1:57.15 | ||||||
Mattias Freiholtz | 1996 | 59.88 | 2:05.36 | 4:02.51 | ||||||
Christoffer Malmgren | 1994 | 58.82 | 2:04.73 | 6:07.24 | ||||||
Haider Adel Ali | 1995 | 1:01.22 | 2:10.53 | 8:17.77 | ||||||
8 | Täby Sim | 0 | Täby Sim | 8:25.76 | ||||||
Ludvig Strand | 1994 | 58.29 | 2:03.78 | 2:03.78 | ||||||
Shervin Ghahestani | 1997 | 59.17 | 2:04.64 | 4:08.42 | ||||||
Sean Zhong | 1998 | 1:03.22 | 2:09.88 | 6:18.30 | ||||||
Mikael Assarsson | 1994 | 1:01.15 | 2:07.46 | 8:25.76 | ||||||
9 | SK Neptun Lag 3 | 0 | Simklubben Neptun | 8:32.60 | ||||||
Freddie Tour | 1991 | 57.33 | 2:01.70 | 2:01.70 | ||||||
Victor Wessén | 1993 | 1:00.78 | 2:07.39 | 4:09.09 | ||||||
Filip Weidlitz | 1997 | 1:05.39 | 2:16.56 | 6:25.65 | ||||||
John Herzig | 1985 | 58.77 | 2:06.95 | 8:32.60 | ||||||
- | Wisby SS | 0 | Wisby Simsällskap | DNS | ||||||
Oskar Persson | 1995 | |||||||||
Niclas Högberg | 1992 | |||||||||
Robin Cederqvist | 1989 | |||||||||
Gustav Strömbeck | 1997 | DNS | ||||||||
- | Polisen | 0 | Stockholmspolisens Sim IF | DSQ | ||||||
Joel Falk Hansson | 1994 | 57.99 | 2:01.54 | |||||||
Skapad av WinGrodan 1.19.01 | Utskriftsdatum | 06 november 2011 |
Licensierad till: Skuru Idrottsklubb | Utskriftstid | 11:01 |
Resultat Gren 35 (Finaler) - Officiell |
Tävling | DM | Utskriftsdatum | 06 november 2011 | |||
Tävlingsort | Stockholm | Utskriftstid | 16:11 | |||
Arrangör | Stockholms simförbund | |||||
Bassäng | 25m | |||||
Tävlingsdatum | 05 november 2011 |
Gren 35, 4X50m Medley Damer, Finaler |
Distriktrekord Seniorer: Täby Sim 1:48.07 2008-11-07 |
Distriktrekord Juniorer: Södertörns SS 1:51.99 2010-12-04 |
SR: Täby Sim (1900) 1:48.11 2008-11-29 |
SR Juniorer: Södertörns SS (1900) 1:51.99 2010-12-04 |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | Tid | Status | ||||
1 | Spårvägen Lag 1 | 0 | Spårvägens Simförening | 1:56.57 | ||||||
Natasha Sundin | 1990 | 29.00 | 29.00 | |||||||
Ebba Nyberg | 1982 | 32.99 | 1:01.99 | |||||||
Malin Ekstrand | 1991 | 27.80 | 1:29.79 | |||||||
Louise Tjernqvist | 1900 | 26.78 | 1:56.57 | |||||||
2 | SK Neptun Lag 1 | 0 | Simklubben Neptun | 1:57.62 | ||||||
Jessica Eriksson | 1995 | 29.82 | 29.82 | |||||||
Linnea Lindberg | 1996 | 33.22 | 1:03.04 | |||||||
Rebecca Mattsson | 1995 | 28.37 | 1:31.41 | |||||||
Jonna Dahlberg | 1995 | 26.21 | 1:57.62 | |||||||
3 | Väsby SS Lag 1 | 0 | Väsby Simsällskap | 1:57.86 | ||||||
Jaqueline Hippi | 1996 | 30.90 | 30.90 | |||||||
Nadja Salomonsson | 1992 | 31.65 | 1:02.55 | |||||||
Josefin Lindkvist | 1993 | 27.84 | 1:30.39 | |||||||
Josefine Hippi | 1994 | 27.47 | 1:57.86 | |||||||
4 | Södertörn Lag 1 | 0 | Södertörns Simsällskap | 1:59.70 | ||||||
Sara Hägglund-Björklund | 1995 | 31.32 | 31.32 | |||||||
Jessica Eriksson | 1993 | 31.56 | 1:02.88 | |||||||
Jeanette Björklund | 1991 | 29.35 | 1:32.23 | |||||||
Carin Klasson | 1995 | 27.47 | 1:59.70 | |||||||
5 | Spårvägen Lag 2 | 0 | Spårvägens Simförening | 2:01.87 | ||||||
Cecilia Wallén | 1995 | 31.45 | 31.45 | |||||||
Jessica Billquist | 1996 | 33.54 | 1:04.99 | |||||||
Helin Rahim | 1995 | 30.06 | 1:35.05 | |||||||
Frida Cedergårdh | 1995 | 26.82 | 2:01.87 | |||||||
6 | Skk Lag 1 | 0 | Stockholms Kappsimningsklubb | 2:03.52 | ||||||
Julia Peterson | 1995 | 31.14 | 31.14 | |||||||
Sara Finati | 1992 | 34.27 | 1:05.41 | |||||||
Lovisa Malmberg | 1995 | 30.30 | 1:35.71 | |||||||
Johanna Wetterborg | 1992 | 27.81 | 2:03.52 | |||||||
7 | Polisen | 0 | Stockholmspolisens Sim IF | 2:03.53 | ||||||
Matilda Angberg | 1990 | 31.66 | 31.66 | |||||||
Sara Sundberg | 1989 | 32.86 | 1:04.52 | |||||||
Nicole Thulin | 1992 | 31.62 | 1:36.14 | |||||||
Christine Ekman | 1994 | 27.39 | 2:03.53 | |||||||
8 | Skuru Ik Lag 1 | 0 | Skuru Idrottsklubb | 2:03.65 | ||||||
Hanna von Sydow | 1994 | 32.25 | 32.25 | |||||||
Ulrika Bygdeman | 1993 | 33.89 | 1:06.14 | |||||||
Hanna Pavlu Lewin | 1993 | 31.48 | 1:37.62 | |||||||
Marlene Pavlu Lewin | 1997 | 26.03 | 2:03.65 | |||||||
9 | Väsby SS Lag 2 | 0 | Väsby Simsällskap | 2:03.71 | ||||||
Tove Sparrman | 1996 | 32.97 | 32.97 | |||||||
Milana Salih | 1997 | 32.97 | 1:05.94 | |||||||
Emma Arkenstrand | 1994 | 30.10 | 1:36.04 | |||||||
Mikaela Bäck | 1995 | 27.67 | 2:03.71 | |||||||
10 | Täby Sim | 0 | Täby Sim | 2:05.35 | ||||||
Micaela Ödling | 1990 | 32.21 | 32.21 | |||||||
Pauline Korssell | 1997 | 35.66 | 1:07.87 | |||||||
Emma Karell | 1994 | 29.76 | 1:37.63 | |||||||
Elsa Ericsson | 1995 | 27.72 | 2:05.35 | |||||||
11 | Väsby SS Lag 3 | 0 | Väsby Simsällskap | 2:06.66 | ||||||
Agnes Wiiand | 1997 | 31.75 | 31.75 | |||||||
Emelie Åkerström | 1995 | 34.63 | 1:06.38 | |||||||
Jennie Andersson | 1993 | 30.90 | 1:37.28 | |||||||
Emelie Bäck | 1996 | 29.38 | 2:06.66 | |||||||
12 | Södertörn Lag 2 | 0 | Södertörns Simsällskap | 2:07.21 | ||||||
Vilma Unnermark | 1997 | 32.12 | 32.12 | |||||||
Caroline Speiner | 1994 | 34.88 | 1:07.00 | |||||||
Karin Sahlin | 1996 | 31.60 | 1:38.60 | |||||||
Greta Nykvist | 1996 | 28.61 | 2:07.21 | |||||||
13 | Skuru Ik Lag 2 | 0 | Skuru Idrottsklubb | 2:10.99 | ||||||
Sofia von Sydow | 1997 | 33.44 | 33.44 | |||||||
Vendela Mörkdal | 1995 | 36.23 | 1:09.67 | |||||||
Amanda Kimander | 1997 | 31.67 | 1:41.34 | |||||||
Alice Suits | 1996 | 29.65 | 2:10.99 | |||||||
Skapad av WinGrodan 1.19.01 | Utskriftsdatum | 06 november 2011 |
Licensierad till: Skuru Idrottsklubb | Utskriftstid | 16:11 |
Resultat Gren 36 (Finaler) - Officiell |
Tävling | DM | Utskriftsdatum | 06 november 2011 | |||
Tävlingsort | Stockholm | Utskriftstid | 16:16 | |||
Arrangör | Stockholms simförbund | |||||
Bassäng | 25m | |||||
Tävlingsdatum | 05 november 2011 |
Gren 36, 400m Medley Herrar, Finaler |
Distriktrekord Seniorer: Simon Sjödin 4:13.08 2008-11-30 |
Distriktrekord Juniorer: Simon Frank 4:13.90 2009-11-26 |
SR: Christoffer Wallin (1990) 4:10.93 2009-12-11 |
SR Juniorer: Christoffer Wallin (1990) 4:10.93 2009-12-11 |
Plac. | Namn | Född | Förening | 100m | 200m | 300m | Tid | Status | ||
1 | Niclas Högberg | 1992 | Wisby Simsällskap | 1:06.60 | 2:16.82 | 3:43.03 | 4:51.20 | |||
2 | Oscar Zedendahl | 1995 | Väsby Simsällskap | 1:06.10 | 2:18.38 | 3:46.99 | 4:52.26 | |||
3 | Gustav Hökfelt | 1994 | Simklubben Neptun | 1:08.07 | 2:22.34 | 3:49.69 | 4:52.76 | |||
4 | Axel Bååthe | 1997 | Skuru Idrottsklubb | 1:05.28 | 2:21.75 | 3:48.59 | 4:58.73 | |||
5 | Oskar Persson | 1995 | Wisby Simsällskap | 1:04.90 | 2:25.80 | 3:54.87 | 5:02.42 | |||
6 | Mattias Freiholtz | 1996 | Spårvägens Simförening | 1:09.86 | 2:30.20 | 3:59.85 | 5:09.72 | |||
7 | David Stalberg | 1996 | Södertörns Simsällskap | 1:10.66 | 2:32.50 | 4:06.30 | 5:18.88 | |||
Skapad av WinGrodan 1.19.01 | Utskriftsdatum | 06 november 2011 |
Licensierad till: Skuru Idrottsklubb | Utskriftstid | 16:16 |
Resultat Gren 37 (Finaler) - Officiell |
Tävling | DM | Utskriftsdatum | 06 november 2011 | |||
Tävlingsort | Stockholm | Utskriftstid | 16:22 | |||
Arrangör | Stockholms simförbund | |||||
Bassäng | 25m | |||||
Tävlingsdatum | 05 november 2011 |
Gren 37, 50m Bröstsim Damer, Finaler |
Distriktrekord Seniorer: Emma Igelström 29.36 2002-04-04 |
Distriktrekord Juniorer: Rebecca Ejdervik 31.38 2007-02-01 |
SR: Emma Igelström (1980) 29.96 2002-04-04 |
SR Juniorer: Una Finnman (1991) 30.88 2009-11-27 |
Plac. | Namn | Född | Förening | Tid | Status | |||||
1 | Nadja Salomonsson | 1992 | Väsby Simsällskap | 32.23 | ||||||
2 | Jessica Eriksson | 1993 | Södertörns Simsällskap | 32.33 | ||||||
3 | Milana Salih | 1997 | Väsby Simsällskap | 32.90 | ||||||
4 | Ida Jaraquemada | 1996 | Simklubben Neptun | 33.13 | ||||||
5 | Sara Sundberg | 1989 | Stockholmspolisens Sim IF | 33.34 | ||||||
6 | Ebba Nyberg | 1982 | Spårvägens Simförening | 33.65 | ||||||
7 | Jessica Billquist | 1996 | Spårvägens Simförening | 33.87 | ||||||
8 | Malin Ekstrand | 1991 | Spårvägens Simförening | 33.95 | ||||||
9 | Linnea Lindberg | 1996 | Simklubben Neptun | 34.05 | ||||||
10 | Ulrika Bygdeman | 1993 | Skuru Idrottsklubb | 34.49 | ||||||
10 | Vendela Norrman | 1995 | Tyresö Simsällskap | 34.49 | ||||||
12 | Carolina Nordin | 1987 | Solna Sundbyberg SS 04 | 34.75 | ||||||
13 | Sara Finati | 1992 | Stockholms Kappsimningsklubb | 35.22 | ||||||
14 | Matilda Angberg | 1990 | Stockholmspolisens Sim IF | 35.23 | ||||||
15 | Ida Edin | 1996 | Spårvägens Simförening | 35.36 | ||||||
16 | Caroline Speiner | 1994 | Södertörns Simsällskap | 35.54 | ||||||
17 | Emelie Åkerström | 1995 | Väsby Simsällskap | 35.57 | ||||||
18 | Jeanette Björklund | 1991 | Södertörns Simsällskap | 35.73 | ||||||
19 | Frida Cedergårdh | 1995 | Spårvägens Simförening | 35.95 | ||||||
20 | Jennie Sveronius | 1994 | Södertälje Simsällskap | 36.03 | ||||||
21 | Erika Gardelin | 1997 | Spårvägens Simförening | 36.06 | ||||||
22 | Josefin Lantz | 1996 | Väsby Simsällskap | 36.10 | ||||||
23 | Pauline Korssell | 1997 | Täby Sim | 36.21 | ||||||
24 | Nicole Thulin | 1992 | Stockholmspolisens Sim IF | 36.27 | ||||||
25 | Vendela Mörkdal | 1995 | Skuru Idrottsklubb | 36.29 | ||||||
26 | Enya Mcpheat | 1997 | Skuru Idrottsklubb | 36.38 | ||||||
27 | Desirée Andersson | 1990 | Stockholmspolisens Sim IF | 36.53 | ||||||
28 | Malin Wallén | 1997 | Spårvägens Simförening | 37.18 | ||||||
29 | Emmeli Hansson | 1995 | Stockholmspolisens Sim IF | 37.32 | ||||||
30 | Lovisa Heldring | 1995 | Stockholmspolisens Sim IF | 37.38 | ||||||
31 | Sofia Sandholm | 1995 | Täby Sim | 38.36 | ||||||
- | Hanna Olsson | 1996 | Solna Sundbyberg SS 04 | DSQ | ||||||
Skapad av WinGrodan 1.19.01 | Utskriftsdatum | 06 november 2011 |
Licensierad till: Skuru Idrottsklubb | Utskriftstid | 16:22 |
Resultat Gren 38 (Finaler) - Officiell |
Tävling | DM | Utskriftsdatum | 06 november 2011 | |||
Tävlingsort | Stockholm | Utskriftstid | 16:27 | |||
Arrangör | Stockholms simförbund | |||||
Bassäng | 25m | |||||
Tävlingsdatum | 05 november 2011 |
Gren 38, 50m Bröstsim Herrar, Finaler |
Distriktrekord Seniorer: Stefan Nystrand 26.70 2009-11-28 |
Distriktrekord Juniorer: Niklas Tour 27.15 2009-11-10 |
SR: Jakob Dorch (1985) 26.55 2009-12-12 |
SR Juniorer: Niklas Tour (1989) 27.15 2009-11-10 |
Plac. | Namn | Född | Förening | Tid | Status | |||||
1 | Alexander Morgan | 1996 | Stockholms Kappsimningsklubb | 29.37 | ||||||
1 | Andreas Fürst | 1990 | Väsby Simsällskap | 29.37 | ||||||
3 | Robert Palosaari | 1992 | Väsby Simsällskap | 29.75 | ||||||
4 | Patrik Drakes | 1984 | Turebergs Simklubb | 29.85 | ||||||
5 | Marcus Hagström | 1991 | Södertörns Simsällskap | 30.16 | ||||||
6 | Joel Falk Hansson | 1994 | Stockholmspolisens Sim IF | 30.19 | ||||||
7 | Christoffer Andersson | 1994 | Tyresö Simsällskap | 30.31 | ||||||
8 | Joakim Hvalgren | 1993 | Södertörns Simsällskap | 30.51 | ||||||
9 | Ludvig Strand | 1994 | Täby Sim | 30.87 | ||||||
10 | Bill Ellboj | 1988 | Simklubben Neptun | 31.11 | ||||||
11 | Alexander Ozerov | 1996 | Väsby Simsällskap | 31.63 | ||||||
11 | Marcus Nordin | 1992 | Södertälje Simsällskap | 31.63 | ||||||
13 | Johan Vakoniemi | 1985 | Tyresö Simsällskap | 31.89 | ||||||
14 | Magnus Prejner | 1991 | Kanaans Simsällskap | 32.26 | ||||||
15 | Arvid Persson | 1990 | Kanaans Simsällskap | 32.33 | ||||||
16 | Marcus Lewin | 1992 | Wisby Simsällskap | 32.60 | ||||||
17 | Henrik Petrov | 1996 | Tyresö Simsällskap | 32.61 | ||||||
18 | Marcus Bådholm | 1991 | Skuru Idrottsklubb | 32.63 | ||||||
19 | Bryan Martinez | 1991 | Tyresö Simsällskap | 32.85 | ||||||
20 | Max Eriksson | 1994 | Solna Sundbyberg SS 04 | 33.08 | ||||||
21 | Victor Wågström | 1994 | Åkersberga Simsällskap | 33.29 | ||||||
22 | Ernst Winsa | 1993 | Södertörns Simsällskap | 33.67 | ||||||
23 | Erland Ekholm | 1996 | Skuru Idrottsklubb | 34.44 | ||||||
Skapad av WinGrodan 1.19.01 | Utskriftsdatum | 06 november 2011 |
Licensierad till: Skuru Idrottsklubb | Utskriftstid | 16:27 |
Resultat Gren 39 (Finaler) - Officiell |
Tävling | DM | Utskriftsdatum | 06 november 2011 | |||
Tävlingsort | Stockholm | Utskriftstid | 16:45 | |||
Arrangör | Stockholms simförbund | |||||
Bassäng | 25m | |||||
Tävlingsdatum | 05 november 2011 |
Gren 39, 200m Fjärilsim Damer, Finaler |
Distriktrekord Seniorer: Petra Granlund 2:03.82 2009-12-11 |
Distriktrekord Juniorer: Petra Granlund 2:07.16 2007-11-16 |
SR: Petra Granlund (1987) 2:03.82 2009-12-11 |
SR Juniorer: Martina Granström (1991) 2:05.33 2009-12-10 |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | 100m | 150m | Tid | Status | ||
1 | Jonna Dahlberg | 1995 | Simklubben Neptun | 31.14 | 1:06.41 | 1:42.39 | 2:18.17 | |||
2 | Jennie Andersson | 1993 | Väsby Simsällskap | 33.07 | 1:09.17 | 1:45.49 | 2:21.43 | |||
3 | Carin Klasson | 1995 | Södertörns Simsällskap | 31.87 | 1:07.84 | 1:45.01 | 2:21.97 | |||
4 | Emma Arkenstrand | 1994 | Väsby Simsällskap | 31.74 | 1:07.79 | 1:45.14 | 2:22.99 | |||
5 | Alexandra Uusaro | 1995 | Täby Sim | 32.66 | 1:10.16 | 1:47.09 | 2:23.51 | |||
6 | Jaqueline Hippi | 1996 | Väsby Simsällskap | 30.93 | 1:07.73 | 1:46.49 | 2:23.88 | |||
7 | Emma Karell | 1994 | Täby Sim | 32.21 | 1:08.56 | 1:45.82 | 2:23.98 | |||
8 | Agnes Wiiand | 1997 | Väsby Simsällskap | 33.37 | 1:12.42 | 1:50.80 | 2:27.37 | |||
9 | Emelie Åkerström | 1995 | Väsby Simsällskap | 32.58 | 1:10.32 | 1:49.65 | 2:28.39 | |||
10 | Rebecca Mattsson | 1995 | Simklubben Neptun | 32.82 | 1:11.10 | 1:50.34 | 2:29.29 | |||
11 | Emma Bring | 1995 | Spårvägens Simförening | 32.85 | 1:11.70 | 1:51.94 | 2:30.35 | |||
12 | Jessica Billquist | 1996 | Spårvägens Simförening | 33.17 | 1:11.59 | 1:51.90 | 2:32.05 | |||
13 | Josefin Lantz | 1996 | Väsby Simsällskap | 33.29 | 1:13.21 | 1:55.34 | 2:37.05 | |||
14 | Isabelle Wrejde | 1999 | Simklubben Neptun | 35.79 | 1:16.51 | 1:58.58 | 2:39.15 | |||
15 | Emina Bjelak | 1997 | Simklubben Neptun | 34.70 | 1:14.53 | 1:56.73 | 2:40.32 | |||
16 | Sofia Bergkvist | 1995 | Stockholmspolisens Sim IF | 35.49 | 1:16.68 | 1:59.43 | 2:44.80 | |||
17 | Jennifer Ulmgren | 1995 | Täby Sim | 34.93 | 1:15.99 | 1:59.94 | 2:44.88 | |||
18 | Matilda Persson | 1995 | Wisby Simsällskap | 34.46 | 1:14.33 | 1:58.68 | 2:48.32 | |||
19 | Ayleen Burt | 1997 | Stockholmspolisens Sim IF | 36.94 | 1:19.16 | 2:04.79 | 2:48.43 | |||
- | Lovisa Malmberg | 1995 | Stockholms Kappsimningsklubb | DNS | ||||||
Skapad av WinGrodan 1.19.01 | Utskriftsdatum | 06 november 2011 |
Licensierad till: Skuru Idrottsklubb | Utskriftstid | 16:45 |
Resultat Gren 40 (Finaler) - Officiell |
Tävling | DM | Utskriftsdatum | 06 november 2011 | |||
Tävlingsort | Stockholm | Utskriftstid | 16:53 | |||
Arrangör | Stockholms simförbund | |||||
Bassäng | 25m | |||||
Tävlingsdatum | 05 november 2011 |
Gren 40, 200m Fjärilsim Herrar, Finaler |
Distriktrekord Seniorer: Simon Sjödin 1:52.90 2009-11-10 |
Distriktrekord Juniorer: Gustaf Johansson 2:00.75 1991-11-24 |
SR: Simon Sjödin (1986) 1:52.90 2009-11-10 |
SR Juniorer: Christoffer Wallin (1990) 1:56.28 2009-12-12 |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | 100m | 150m | Tid | Status | ||
1 | Simon Sjödin | 1986 | Simklubben Neptun | 26.70 | 56.83 | 1:27.72 | 1:58.20 | |||
2 | Viktor Björk | 1992 | Spårvägens Simförening | 28.30 | 59.93 | 1:32.74 | 2:06.23 | |||
3 | Markus Fürst | 1996 | Väsby Simsällskap | 29.11 | 1:03.44 | 1:38.91 | 2:14.00 | |||
4 | Erik Schönning | 1993 | Stockholms Kappsimningsklubb | 30.24 | 1:06.13 | 1:43.41 | 2:19.27 | |||
5 | Tim Filipsson | 1996 | Skuru Idrottsklubb | 29.84 | 1:04.54 | 1:41.19 | 2:19.75 | |||
6 | Conrad Hildebrant | 1995 | Stockholmspolisens Sim IF | 30.49 | 1:07.43 | 1:44.62 | 2:20.90 | |||
7 | Johan Berg | 1994 | Väsby Simsällskap | 30.78 | 1:07.36 | 1:45.61 | 2:23.72 | |||
8 | Niclas Hvalgren | 1995 | Södertörns Simsällskap | 30.74 | 1:07.20 | 1:46.32 | 2:25.02 | |||
9 | Rasmus Salomonsson | 1993 | Stockholmspolisens Sim IF | 30.43 | 1:06.49 | 1:46.01 | 2:25.38 | |||
10 | Max Bergh | 1996 | Väsby Simsällskap | 31.54 | 1:09.11 | 1:48.25 | 2:26.70 | |||
11 | Fredrik Nilsson | 1994 | Södertörns Simsällskap | 31.12 | 1:08.30 | 1:47.92 | 2:26.76 | |||
12 | Marcus Lewin | 1992 | Wisby Simsällskap | 31.13 | 1:07.68 | 1:48.72 | 2:26.92 | |||
13 | Sean Zhong | 1998 | Täby Sim | 31.32 | 1:09.07 | 1:47.79 | 2:27.89 | |||
14 | Robin Cederqvist | 1989 | Wisby Simsällskap | 31.11 | 1:08.30 | 1:48.20 | 2:29.90 | |||
15 | Axel Bååthe | 1997 | Skuru Idrottsklubb | 31.50 | 1:09.53 | 1:50.48 | 2:32.56 | |||
16 | Andreas Gustavsson | 1994 | Väsby Simsällskap | 33.24 | 1:12.61 | 1:53.02 | 2:34.27 | |||
Skapad av WinGrodan 1.19.01 | Utskriftsdatum | 06 november 2011 |
Licensierad till: Skuru Idrottsklubb | Utskriftstid | 16:53 |
Resultat Gren 41 (Finaler) - Officiell |
Tävling | DM | Utskriftsdatum | 06 november 2011 | |||
Tävlingsort | Stockholm | Utskriftstid | 17:02 | |||
Arrangör | Stockholms simförbund | |||||
Bassäng | 25m | |||||
Tävlingsdatum | 05 november 2011 |
Gren 41, 100m Ryggsim Damer, Finaler |
Distriktrekord Seniorer: Therese Alshammar 57.43 2009-11-26 |
Distriktrekord Juniorer: Sarah Sjöström 58.83 2010-11-07 |
SR: Therese Alshammar (1977) 57.43 2009-11-29 |
SR Juniorer: Sarah Sjöström (1993) 58.83 2010-11-07 |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | Tid | Status | ||||
1 | Linda Eriksson | 1991 | Solna Sundbyberg SS 04 | 30.11 | 1:01.75 | |||||
2 | Jessica Eriksson | 1995 | Simklubben Neptun | 30.80 | 1:03.14 | |||||
3 | Marlene Pavlu Lewin | 1997 | Skuru Idrottsklubb | 31.14 | 1:03.78 | |||||
4 | Jessica Allberg | 1995 | Skuru Idrottsklubb | 31.07 | 1:04.03 | |||||
5 | Sara Hägglund-Björklund | 1995 | Södertörns Simsällskap | 32.87 | 1:06.52 | |||||
6 | Vilma Unnermark | 1997 | Södertörns Simsällskap | 33.44 | 1:07.33 | |||||
7 | Matilda Angberg | 1990 | Stockholmspolisens Sim IF | 33.02 | 1:07.94 | |||||
8 | Emma Varga | 1997 | Danderyds Sim Club For Swimmin | 33.11 | 1:08.00 | |||||
9 | Cecilia Wallén | 1995 | Spårvägens Simförening | 33.28 | 1:08.06 | |||||
10 | Sara Eklund | 1995 | Tyresö Simsällskap | 33.32 | 1:08.29 | |||||
11 | Julia Peterson | 1995 | Stockholms Kappsimningsklubb | 32.45 | 1:08.31 | |||||
12 | Elsa Ericsson | 1995 | Täby Sim | 32.86 | 1:08.41 | |||||
13 | Greta Nykvist | 1996 | Södertörns Simsällskap | 33.56 | 1:09.20 | |||||
14 | Amanda Kimander | 1997 | Skuru Idrottsklubb | 33.69 | 1:10.16 | |||||
15 | Anna Hassler | 1998 | Skuru Idrottsklubb | 33.58 | 1:10.25 | |||||
16 | Åsa Hambraeus | 1996 | Täby Sim | 35.13 | 1:10.84 | |||||
17 | Maria Lunusjkin | 1993 | Saltsjöbadens Idrottsförening | 34.17 | 1:11.05 | |||||
18 | Hanna Sangfelt | 1997 | Täby Sim | 34.35 | 1:11.12 | |||||
19 | Olivia Nelin | 1995 | Simklubben Neptun | 34.06 | 1:11.48 | |||||
20 | Saskia Kuhlins | 1996 | Spårvägens Simförening | 34.32 | 1:11.84 | |||||
21 | Louise Halldén | 1998 | Danderyds Sim Club For Swimmin | 35.05 | 1:11.89 | |||||
22 | Hanna von Sydow | 1994 | Skuru Idrottsklubb | 34.27 | 1:12.25 | |||||
23 | Sara Sangfelt | 1995 | Täby Sim | 34.68 | 1:12.27 | |||||
24 | Sofia von Sydow | 1997 | Skuru Idrottsklubb | 34.72 | 1:12.30 | |||||
25 | Tove Sparrman | 1996 | Väsby Simsällskap | 34.77 | 1:12.53 | |||||
26 | Julia Thurfjell | 1994 | Solna Sundbyberg SS 04 | 35.35 | 1:12.71 | |||||
27 | Alice Suits | 1996 | Skuru Idrottsklubb | 35.68 | 1:13.60 | |||||
28 | Elsa Arksand | 1996 | Täby Sim | 35.41 | 1:13.72 | |||||
29 | Lovisa Malmgren | 1997 | Spårvägens Simförening | 36.16 | 1:13.86 | |||||
30 | Milana Salih | 1997 | Väsby Simsällskap | 35.04 | 1:14.42 | |||||
- | Felicia Hedman | 1995 | Falu Simsällskap | 33.13 | 1:07.89 | EXTRA | ||||
Skapad av WinGrodan 1.19.01 | Utskriftsdatum | 06 november 2011 |
Licensierad till: Skuru Idrottsklubb | Utskriftstid | 17:02 |
Resultat Gren 42 (Finaler) - Officiell |
Tävling | DM | Utskriftsdatum | 06 november 2011 | |||
Tävlingsort | Stockholm | Utskriftstid | 17:10 | |||
Arrangör | Stockholms simförbund | |||||
Bassäng | 25m | |||||
Tävlingsdatum | 05 november 2011 |
Gren 42, 100m Ryggsim Herrar, Finaler |
Distriktrekord Seniorer: Pontus Renholm 51.35 2009-12-12 |
Distriktrekord Juniorer: Jens Petersson 54.18 2002-11-30 |
SR: Pontus Renholm (1986) 51.35 2009-12-12 |
SR Juniorer: Måns Hjelm (1992) 53.33 2009-12-12 |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | Tid | Status | ||||
1 | Niklas Borin | 1989 | Turebergs Simklubb | 26.84 | 55.81 | |||||
2 | Konstantin Sundin | 1987 | Spårvägens Simförening | 27.57 | 56.23 | |||||
3 | Martin Nilsson | 1993 | Väsby Simsällskap | 28.12 | 57.32 | |||||
4 | Jonas Palmqvist | 1990 | Södertörns Simsällskap | 27.98 | 58.47 | |||||
5 | Adam Karlsson | 1994 | Spårvägens Simförening | 28.45 | 58.75 | |||||
6 | Tobias Karlsson | 1991 | Turebergs Simklubb | 28.73 | 58.97 | |||||
7 | Fabian Bergman | 1994 | Saltsjöbadens Idrottsförening | 28.98 | 59.45 | |||||
8 | Lucas Thomée | 1993 | Stockholms Kappsimningsklubb | 29.45 | 1:00.01 | |||||
9 | Gustav Henriksson | 1990 | Solna Sundbyberg SS 04 | 29.32 | 1:00.58 | |||||
10 | Joakim Uhlin | 1994 | Stockholmspolisens Sim IF | 29.44 | 1:01.55 | |||||
11 | Oscar Zedendahl | 1995 | Väsby Simsällskap | 30.19 | 1:01.83 | |||||
12 | Michail Papantonioy | 1997 | Stockholmspolisens Sim IF | 30.16 | 1:01.99 | |||||
13 | Gustav Hökfelt | 1994 | Simklubben Neptun | 30.63 | 1:02.05 | |||||
14 | Antonio Lutula | 1993 | Simklubben Neptun | 30.55 | 1:02.33 | |||||
15 | Niclas Högberg | 1992 | Wisby Simsällskap | 30.29 | 1:02.96 | |||||
16 | Markus Kron | 1994 | Södertörns Simsällskap | 31.18 | 1:04.27 | |||||
17 | Oskar Ericsson | 1997 | Täby Sim | 31.49 | 1:05.68 | |||||
18 | Carl-Åke Willberg | 1998 | Täby Sim | 32.50 | 1:05.69 | |||||
19 | Christoffer Malmgren | 1994 | Spårvägens Simförening | 31.94 | 1:06.00 | |||||
20 | Wictor Häggblad | 1994 | Åkersberga Simsällskap | 31.44 | 1:06.08 | |||||
21 | Oscar Frisk-Garcia | 1996 | Väsby Simsällskap | 32.23 | 1:06.75 | |||||
22 | Conrad Hildebrant | 1995 | Stockholmspolisens Sim IF | 32.08 | 1:06.97 | |||||
23 | Tobias Backlund | 1995 | Spårvägens Simförening | 32.41 | 1:08.45 | |||||
24 | Anton Blomquist | 1995 | Åkersberga Simsällskap | 31.92 | 1:08.52 | |||||
25 | Philip Söderström | 1993 | Solna Sundbyberg SS 04 | 32.87 | 1:09.15 | |||||
26 | Henrik Dahlin | 1992 | Solna Sundbyberg SS 04 | 32.53 | 1:09.89 | |||||
Skapad av WinGrodan 1.19.01 | Utskriftsdatum | 06 november 2011 |
Licensierad till: Skuru Idrottsklubb | Utskriftstid | 17:10 |
Resultat Gren 43 (Finaler) - Officiell |
Tävling | DM | Utskriftsdatum | 06 november 2011 | |||
Tävlingsort | Stockholm | Utskriftstid | 17:37 | |||
Arrangör | Stockholms simförbund | |||||
Bassäng | 25m | |||||
Tävlingsdatum | 05 november 2011 |
Gren 43, 1500m Frisim Damer, Finaler |
Distriktrekord Seniorer: Gabriella Fagundez 16:21.16 2010-11-20 |
Distriktrekord Juniorer: Pernilla Henriksson 17:07.89 1979-03-30 |
SR: Åsa Sandlund (1979) 16:14.77 2000-03-18 |
SR Juniorer: Ann Linder (1966) 16:24.22 1983-12-02 |
Plac. | Namn | Född | Förening | 100m | 200m | 300m | 400m | Tid | Status | |
500m | 600m | 700m | 800m | |||||||
900m | 1000m | 1100m | 1200m | |||||||
1300m | 1400m | |||||||||
1 | Josefine Hippi | 1994 | Väsby Simsällskap | 1:03.94 | 2:12.96 | 3:21.69 | 4:30.47 | 17:07.08 | Distrikt Rekord - Junior | |
5:38.79 | 6:47.52 | 7:55.93 | 9:04.59 | |||||||
10:13.27 | 11:22.79 | 12:32.48 | 13:42.10 | |||||||
14:51.40 | 16:00.67 | |||||||||
2 | Mikaela Bäck | 1995 | Väsby Simsällskap | 1:05.06 | 2:14.89 | 3:23.99 | 4:33.70 | 17:26.84 | ||
5:43.30 | 6:53.01 | 8:03.11 | 9:13.12 | |||||||
10:23.37 | 11:34.11 | 12:45.29 | 13:56.29 | |||||||
15:07.09 | 16:18.02 | |||||||||
3 | Danielle Lönnberg | 1995 | Stockholms Kappsimningsklubb | 1:10.74 | 2:26.09 | 3:41.66 | 4:56.57 | 18:41.92 | ||
6:11.46 | 7:25.96 | 8:41.33 | 9:56.50 | |||||||
11:11.77 | 12:27.85 | 13:43.02 | 14:58.90 | |||||||
16:14.05 | 17:28.58 | |||||||||
4 | Isabell Kjellberg | 1997 | Väsby Simsällskap | 1:10.35 | 2:26.26 | 3:42.05 | 4:57.24 | 18:51.69 | ||
6:13.35 | 7:29.43 | 8:45.65 | 10:01.01 | |||||||
11:17.40 | 12:32.57 | 13:48.33 | 15:04.65 | |||||||
16:20.79 | 17:37.64 | |||||||||
Skapad av WinGrodan 1.19.01 | Utskriftsdatum | 06 november 2011 |
Licensierad till: Skuru Idrottsklubb | Utskriftstid | 17:37 |
Resultat Gren 44 (Finaler) - Officiell |
Tävling | DM | Utskriftsdatum | 06 november 2011 | |||
Tävlingsort | Stockholm | Utskriftstid | 17:43 | |||
Arrangör | Stockholms simförbund | |||||
Bassäng | 25m | |||||
Tävlingsdatum | 05 november 2011 |
Gren 44, 100m Medley Herrar, Finaler |
Distriktrekord Seniorer: Stefan Nystrand 53.97 2006-04-09 |
Distriktrekord Juniorer: Sebastian Holmberg 55.25 2010-12-05 |
SR: Stefan Nystrand (1981) 53.97 2006-04-09 |
SR Juniorer: Erik Dorch (1983) 54.74 2001-12-16 |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | Tid | Status | ||||
1 | Marcus Hagström | 1991 | Södertörns Simsällskap | 27.97 | 58.86 | |||||
2 | Martin Nilsson | 1993 | Väsby Simsällskap | 27.07 | 59.38 | |||||
3 | Fabian Bergman | 1994 | Saltsjöbadens Idrottsförening | 27.82 | 59.70 | |||||
4 | Robert Palosaari | 1992 | Väsby Simsällskap | 28.36 | 59.73 | |||||
5 | David Ernstsson | 1992 | Stockholmspolisens Sim IF | 27.67 | 1:00.39 | |||||
6 | Patrik Alsparr | 1993 | Simklubben Neptun | 27.85 | 1:00.56 | |||||
7 | Alexander Nyström | 1990 | Simklubben Neptun | 26.51 | 1:00.75 | |||||
8 | Andreas Fürst | 1990 | Väsby Simsällskap | 29.28 | 1:00.91 | |||||
9 | Bill Ellboj | 1988 | Simklubben Neptun | 28.97 | 1:01.90 | |||||
10 | Freddie Tour | 1991 | Simklubben Neptun | 27.82 | 1:02.55 | |||||
11 | Markus Fürst | 1996 | Väsby Simsällskap | 28.37 | 1:02.97 | |||||
12 | Alexander Ozerov | 1996 | Väsby Simsällskap | 28.56 | 1:03.13 | |||||
13 | Gustav Hökfelt | 1994 | Simklubben Neptun | 28.92 | 1:03.15 | |||||
14 | Niclas Högberg | 1992 | Wisby Simsällskap | 29.27 | 1:04.69 | |||||
15 | Wictor Häggblad | 1994 | Åkersberga Simsällskap | 30.27 | 1:08.32 | |||||
- | Denis Marijanovic | 1996 | Södertörns Simsällskap | DSQ | ||||||
- | Shervin Ghahestani | 1997 | Täby Sim | DSQ | ||||||
Skapad av WinGrodan 1.19.01 | Utskriftsdatum | 06 november 2011 |
Licensierad till: Skuru Idrottsklubb | Utskriftstid | 17:43 |
Resultat Gren 45 (Finaler) - Officiell |
Tävling | DM | Utskriftsdatum | 06 november 2011 | |||
Tävlingsort | Stockholm | Utskriftstid | 17:56 | |||
Arrangör | Stockholms simförbund | |||||
Bassäng | 25m | |||||
Tävlingsdatum | 05 november 2011 |
Gren 45, 4X100m Frisim Damer, Finaler |
Distriktrekord Seniorer: Väsby SS 3:36.20 2009-11-27 |
Distriktrekord Juniorer: Täby sim 3:45.60 2011-02-05 |
SR: Väsby SS (1900) 3:36.20 2009-11-27 |
SR Juniorer: Helsingborgs S (1900) 3:42.94 2011-02-04 |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | 100m | Tid | Status | |||
1 | Väsby SS Lag 1 | 0 | Väsby Simsällskap | 3:48.89 | ||||||
Nadja Salomonsson | 1992 | 27.44 | 56.73 | 56.73 | ||||||
Jaqueline Hippi | 1996 | 27.71 | 58.10 | 1:54.83 | ||||||
Josefin Lindkvist | 1993 | 26.38 | 55.40 | 2:50.23 | ||||||
Emma Arkenstrand | 1994 | 28.00 | 58.66 | 3:48.89 | ||||||
2 | Spårvägen Lag 1 | 0 | Spårvägens Simförening | 3:54.22 | ||||||
Malin Ekstrand | 1991 | 27.70 | 58.01 | 58.01 | ||||||
Natasha Sundin | 1990 | 27.01 | 57.10 | 1:55.11 | ||||||
Louise Tjernqvist | 1900 | 28.38 | 1:00.10 | 2:55.21 | ||||||
Frida Cedergårdh | 1995 | 27.86 | 59.01 | 3:54.22 | ||||||
3 | SK Neptun Lag 1 | 0 | Simklubben Neptun | 3:54.24 | ||||||
Jonna Dahlberg | 1995 | 27.59 | 58.47 | 58.47 | ||||||
Jessica Eriksson | 1995 | 27.75 | 57.69 | 1:56.16 | ||||||
Elin Kjos | 1900 | 27.77 | 58.80 | 2:54.96 | ||||||
Rebecca Mattsson | 1995 | 28.33 | 59.28 | 3:54.24 | ||||||
4 | SS04 | 0 | Solna Sundbyberg SS 04 | 3:58.25 | ||||||
Jenny Eliasson | 1991 | 29.07 | 1:00.70 | 1:00.70 | ||||||
Carolina Nordin | 1987 | 29.00 | 1:00.98 | 2:01.68 | ||||||
Rebecka Lithander | 1992 | 28.66 | 59.01 | 3:00.69 | ||||||
Linda Eriksson | 1991 | 27.75 | 57.56 | 3:58.25 | ||||||
5 | Polisen | 0 | Stockholmspolisens Sim IF | 4:00.01 | ||||||
Sara Sundberg | 1989 | 28.92 | 1:00.32 | 1:00.32 | ||||||
Christine Ekman | 1994 | 28.54 | 59.81 | 2:00.13 | ||||||
Matilda Angberg | 1990 | 28.48 | 59.60 | 2:59.73 | ||||||
Philippa Larsson | 1989 | 28.52 | 1:00.28 | 4:00.01 | ||||||
6 | Södertörn Lag 1 | 0 | Södertörns Simsällskap | 4:02.63 | ||||||
Jeanette Björklund | 1991 | 29.67 | 1:02.18 | 1:02.18 | ||||||
Sara Hägglund-Björklund | 1995 | 28.23 | 59.59 | 2:01.77 | ||||||
Jessica Eriksson | 1993 | 28.02 | 59.35 | 3:01.12 | ||||||
Carin Klasson | 1995 | 29.08 | 1:01.51 | 4:02.63 | ||||||
7 | Väsby SS Lag 2 | 0 | Väsby Simsällskap | 4:02.79 | ||||||
Milana Salih | 1997 | 29.39 | 1:01.76 | 1:01.76 | ||||||
Tove Sparrman | 1996 | 29.58 | 1:02.23 | 2:03.99 | ||||||
Mikaela Bäck | 1995 | 28.83 | 59.75 | 3:03.74 | ||||||
Josefine Hippi | 1994 | 28.78 | 59.05 | 4:02.79 | ||||||
8 | Täby Sim | 0 | Täby Sim | 4:03.57 | ||||||
Emma Karell | 1994 | 29.36 | 1:00.84 | 1:00.84 | ||||||
Elsa Ericsson | 1995 | 28.63 | 59.60 | 2:00.44 | ||||||
Alexandra Uusaro | 1995 | 29.74 | 1:02.51 | 3:02.95 | ||||||
Louise Åberg | 1995 | 29.25 | 1:00.62 | 4:03.57 | ||||||
9 | Skuru Ik Lag 1 | 0 | Skuru Idrottsklubb | 4:03.71 | ||||||
Marlene Pavlu Lewin | 1997 | 28.19 | 59.00 | 59.00 | ||||||
Jessica Allberg | 1995 | 28.71 | 1:01.18 | 2:00.18 | ||||||
Ulrika Bygdeman | 1993 | 29.42 | 1:02.22 | 3:02.40 | ||||||
Hanna Pavlu Lewin | 1993 | 29.30 | 1:01.31 | 4:03.71 | ||||||
10 | Väsby SS Lag 3 | 0 | Väsby Simsällskap | 4:10.25 | ||||||
Emelie Åkerström | 1995 | 30.04 | 1:02.08 | 1:02.08 | ||||||
Agnes Wiiand | 1997 | 29.38 | 1:01.94 | 2:04.02 | ||||||
Josefin Lantz | 1996 | 29.24 | 1:02.30 | 3:06.32 | ||||||
Emelie Bäck | 1996 | 30.72 | 1:03.93 | 4:10.25 | ||||||
11 | Skk Lag 1 | 0 | Stockholms Kappsimningsklubb | 4:11.03 | ||||||
Johanna Wetterborg | 1992 | 29.66 | 1:01.95 | 1:01.95 | ||||||
Sara Finati | 1992 | 29.70 | 1:02.52 | 2:04.47 | ||||||
Julia Peterson | 1995 | 30.23 | 1:04.93 | 3:09.40 | ||||||
Lovisa Malmberg | 1995 | 29.34 | 1:01.63 | 4:11.03 | ||||||
12 | Spårvägen Lag 2 | 0 | Spårvägens Simförening | 4:11.12 | ||||||
Jessica Billquist | 1996 | 29.92 | 1:02.00 | 1:02.00 | ||||||
Helin Rahim | 1995 | 28.68 | 1:01.51 | 2:03.51 | ||||||
Lovisa Malmgren | 1997 | 30.41 | 1:04.13 | 3:07.64 | ||||||
Emma Bring | 1995 | 30.51 | 1:03.48 | 4:11.12 | ||||||
13 | Skuru Ik Lag 2 | 0 | Skuru Idrottsklubb | 4:20.23 | ||||||
Sofia von Sydow | 1997 | 30.18 | 1:04.26 | 1:04.26 | ||||||
Enya Mcpheat | 1997 | 31.68 | 1:06.13 | 2:10.39 | ||||||
Amanda Kimander | 1997 | 30.64 | 1:04.44 | 3:14.83 | ||||||
Anna Hassler | 1998 | 30.26 | 1:05.40 | 4:20.23 | ||||||
Skapad av WinGrodan 1.19.01 | Utskriftsdatum | 06 november 2011 |
Licensierad till: Skuru Idrottsklubb | Utskriftstid | 17:56 |
Resultat Gren 46 (Finaler) - Officiell |
Tävling | DM | Utskriftsdatum | 06 november 2011 | |||
Tävlingsort | Stockholm | Utskriftstid | 18:09 | |||
Arrangör | Stockholms simförbund | |||||
Bassäng | 25m | |||||
Tävlingsdatum | 05 november 2011 |
Gren 46, 4X100m Frisim Herrar, Finaler |
Distriktrekord Seniorer: SK Neptun 3:09.53 2009-11-26 |
Distriktrekord Juniorer: Täby sim 3:22.82 2011-02-04 |
SR: SK Neptun (1900) 3:09.53 2009-11-26 |
SR Juniorer: Uddevalla Sim (1900) 3:17.95 2009-11-26 |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | 100m | Tid | Status | |||
1 | SK Neptun Lag 1 | 0 | Simklubben Neptun | 3:20.67 | ||||||
Christoffer Vikström | 1987 | 24.47 | 51.79 | 51.79 | ||||||
Petter Stymne | 1983 | 22.52 | 48.02 | 1:39.81 | ||||||
Pontus Flodqvist | 1988 | 23.78 | 50.38 | 2:30.19 | ||||||
Peter Edvardsson | 1981 | 24.23 | 50.48 | 3:20.67 | ||||||
2 | SK Neptun Lag 2 | 0 | Simklubben Neptun | 3:25.16 | ||||||
Sebastian Vikström | 1988 | 24.40 | 52.15 | 52.15 | ||||||
Simon Sjödin | 1986 | 23.23 | 48.89 | 1:41.04 | ||||||
Alexander Nyström | 1990 | 24.16 | 50.18 | 2:31.22 | ||||||
Freddie Tour | 1991 | 25.50 | 53.94 | 3:25.16 | ||||||
3 | Väsby SS Lag 1 | 0 | Väsby Simsällskap | 3:31.81 | ||||||
Martin Nilsson | 1993 | 25.25 | 52.87 | 52.87 | ||||||
Robert Palosaari | 1992 | 24.43 | 51.80 | 1:44.67 | ||||||
Markus Fürst | 1996 | 25.72 | 53.94 | 2:38.61 | ||||||
Andreas Fürst | 1990 | 25.53 | 53.20 | 3:31.81 | ||||||
4 | Polisen | 0 | Stockholmspolisens Sim IF | 3:32.28 | ||||||
Enrique H Portocarrero | 1993 | 25.78 | 54.03 | 54.03 | ||||||
David Ernstsson | 1992 | 23.93 | 49.82 | 1:43.85 | ||||||
Joel Falk Hansson | 1994 | 25.34 | 53.89 | 2:37.74 | ||||||
Joel Salomonsson | 1993 | 25.82 | 54.54 | 3:32.28 | ||||||
5 | Södertörn Lag 1 | 0 | Södertörns Simsällskap | 3:34.23 | ||||||
Marcus Hagström | 1991 | 24.95 | 51.95 | 51.95 | ||||||
Jonas Palmqvist | 1990 | 25.23 | 53.58 | 1:45.53 | ||||||
Joakim Hvalgren | 1993 | 25.30 | 53.08 | 2:38.61 | ||||||
Markus Kron | 1994 | 26.20 | 55.62 | 3:34.23 | ||||||
6 | Skk Lag 1 | 0 | Stockholms Kappsimningsklubb | 3:35.62 | ||||||
Lucas Thomée | 1993 | 26.15 | 54.80 | 54.80 | ||||||
Alexander Morgan | 1996 | 24.89 | 53.08 | 1:47.88 | ||||||
Erik Schönning | 1993 | 25.54 | 54.17 | 2:42.05 | ||||||
Philip Björklund | 1992 | 25.20 | 53.57 | 3:35.62 | ||||||
7 | Täby Sim | 0 | Täby Sim | 3:39.87 | ||||||
Shervin Ghahestani | 1997 | 26.92 | 55.20 | 55.20 | ||||||
Ludvig Strand | 1994 | 25.25 | 53.48 | 1:48.68 | ||||||
Oskar Nilsson | 1995 | 26.96 | 57.21 | 2:45.89 | ||||||
Christoffer Tolj | 1991 | 25.58 | 53.98 | 3:39.87 | ||||||
8 | Kanaans SS | 0 | Kanaans Simsällskap | 3:41.30 | ||||||
Matti Melin | 1991 | 25.94 | 54.91 | 54.91 | ||||||
Magnus Prejner | 1991 | 26.60 | 55.51 | 1:50.42 | ||||||
Arvid Persson | 1990 | 26.23 | 55.58 | 2:46.00 | ||||||
Felix Häggström | 1992 | 25.84 | 55.30 | 3:41.30 | ||||||
9 | SK Neptun Lag 3 | 0 | Simklubben Neptun | 3:44.00 | ||||||
John Herzig | 1985 | 26.19 | 55.74 | 55.74 | ||||||
Antonio Lutula | 1993 | 26.34 | 55.53 | 1:51.27 | ||||||
Patrik Alsparr | 1993 | 26.22 | 55.06 | 2:46.33 | ||||||
Victor Wessén | 1993 | 27.09 | 57.67 | 3:44.00 | ||||||
10 | Spårvägen Lag 2 | 0 | Spårvägens Simförening | 3:44.77 | ||||||
Petros Katsampanis | 1992 | 25.15 | 52.51 | 52.51 | ||||||
Christoffer Malmgren | 1994 | 27.16 | 57.34 | 1:49.85 | ||||||
Mattias Freiholtz | 1996 | 27.14 | 57.29 | 2:47.14 | ||||||
Jesper Billquist | 1994 | 26.74 | 57.63 | 3:44.77 | ||||||
11 | Tyresö SS | 0 | Tyresö Simsällskap | 3:47.94 | ||||||
Christoffer Andersson | 1994 | 26.44 | 54.98 | 54.98 | ||||||
Henrik Petrov | 1996 | 27.28 | 59.10 | 1:54.08 | ||||||
Nicklas Jonsberg | 1996 | 27.85 | 58.52 | 2:52.60 | ||||||
Johan Vakoniemi | 1985 | 26.20 | 55.34 | 3:47.94 | ||||||
12 | Södertörn Lag 2 | 0 | Södertörns Simsällskap | 3:50.29 | ||||||
Denis Marijanovic | 1996 | 27.39 | 57.01 | 57.01 | ||||||
Niclas Hvalgren | 1995 | 27.93 | 1:00.22 | 1:57.23 | ||||||
Ernst Winsa | 1993 | 26.45 | 56.39 | 2:53.62 | ||||||
Marcus Stridfelt | 1996 | 26.84 | 56.67 | 3:50.29 | ||||||
13 | Wisby SS | 0 | Wisby Simsällskap | 3:55.78 | ||||||
Oskar Persson | 1995 | 27.65 | 58.11 | 58.11 | ||||||
Robin Cederqvist | 1989 | 27.17 | 58.55 | 1:56.66 | ||||||
Niclas Högberg | 1992 | 26.99 | 57.64 | 2:54.30 | ||||||
Marcus Lewin | 1992 | 29.13 | 1:01.48 | 3:55.78 | ||||||
14 | Skk Lag 2 | 0 | Stockholms Kappsimningsklubb | 3:56.23 | ||||||
Felix Gudehn | 1995 | 27.24 | 57.07 | 57.07 | ||||||
Niklas Rior | 1997 | 29.40 | 1:02.61 | 1:59.68 | ||||||
Ossian Lönn | 1996 | 28.03 | 1:01.02 | 3:00.70 | ||||||
Pelle Westergren | 1985 | 26.54 | 55.53 | 3:56.23 | ||||||
15 | Täby Sim Lag 2 | 0 | Täby Sim | 4:01.43 | ||||||
Mikael Assarsson | 1994 | 27.98 | 58.76 | 58.76 | ||||||
Oskar Ericsson | 1997 | 29.03 | 1:02.00 | 2:00.76 | ||||||
Carl-Åke Willberg | 1998 | 29.52 | 1:01.02 | 3:01.78 | ||||||
Sean Zhong | 1998 | 28.15 | 59.65 | 4:01.43 | ||||||
- | Spårvägen Lag 1 | 0 | Spårvägens Simförening | DSQ | ||||||
Konstantin Sundin | 1987 | 25.51 | 52.90 | 52.90 | ||||||
Viktor Björk | 1992 | 1:46.98 | ||||||||
Skapad av WinGrodan 1.19.01 | Utskriftsdatum | 06 november 2011 |
Licensierad till: Skuru Idrottsklubb | Utskriftstid | 18:09 |