Resultat för Världscuptävling och Skandinaviska Mästerskapen i vintersim 2016
Nedan visas alla resultat från tävlingen uppdelade per tävlingspass.
Tävlingspass 1
Resultat Gren 2 (Finaler) - Per åldersgrupp utan mellantider
Resultat Gren 2 (Finaler) - Per åldersgrupp utan mellantider |
|
|
Tävling |
Världscuptävling och Skandina |
|
Utskriftsdatum |
13 februari 2016 |
|
|
Tävlingsort |
Skellefteå |
|
Utskriftstid |
11:50 |
|
|
Arrangör |
Skelleftesim, Sk-kommun, Darkandcold |
|
|
|
|
|
Bassäng |
25m |
|
|
|
|
|
Tävlingsdatum |
13 februari 2016 |
|
|
|
|
|
|
Gren 2, 25m Bröstsim Herrar, Finaler 15 - 19 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Förening |
|
|
|
|
|
Tid |
Status |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
- |
Maciej Ogrodnik |
1997 |
Polish Ogrodnik Team |
|
|
|
|
|
DNS |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 2, 25m Bröstsim Herrar, Finaler 20 - 29 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Förening |
|
|
|
|
|
Tid |
Status |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Sakari Yrjö-Koskinen |
1992 |
Iwsa Finland |
|
|
|
|
|
15.22 |
|
2 |
Filip Brändström-Nyström |
1993 |
Skellefteå |
|
|
|
|
|
16.57 |
|
3 |
Emil Rautio |
1990 |
Skellefteå |
|
|
|
|
|
17.12 |
|
4 |
Johannes Forsmark |
1990 |
Skellefteå |
|
|
|
|
|
18.97 |
|
5 |
Matt Sjölund |
1989 |
Finland |
|
|
|
|
|
19.03 |
|
6 |
Johan Viklund |
1992 |
Berco |
|
|
|
|
|
19.14 |
|
7 |
Thomas Vainio |
1988 |
Umeå |
|
|
|
|
|
19.22 |
|
8 |
Alexander Mitrofanov |
1987 |
Russia |
|
|
|
|
|
19.57 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 2, 25m Bröstsim Herrar, Finaler 30 - 39 år |
|
Gren 2, 25m Bröstsim Herrar, Finaler 40 - 44 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Förening |
|
|
|
|
|
Tid |
Status |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Tobias Burlin |
1976 |
Norra Åbyns Simsällskap |
|
|
|
|
|
14.83 |
|
2 |
Mikael Söderström |
1973 |
Umeå Polarbear Society |
|
|
|
|
|
16.29 |
|
3 |
Juha Sihvonen |
1973 |
Finland |
|
|
|
|
|
17.91 |
|
4 |
Konstantin Perepelkin |
1972 |
Belgorod |
|
|
|
|
|
18.43 |
|
5 |
William Bradley |
1976 |
Usa |
|
|
|
|
|
19.58 |
|
6 |
Andreas Fälth |
1974 |
Berco |
|
|
|
|
|
20.93 |
|
7 |
Jim Wallström |
1973 |
Berco |
|
|
|
|
|
24.29 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 2, 25m Bröstsim Herrar, Finaler 45 - 49 år |
|
Gren 2, 25m Bröstsim Herrar, Finaler 50 - 54 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Förening |
|
|
|
|
|
Tid |
Status |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Tomas Carlehög |
1965 |
Skellefteå Rönnskärs SK |
|
|
|
|
|
15.29 |
|
2 |
Christer Granström |
1965 |
Skellefteå Rönnskärs SK |
|
|
|
|
|
15.57 |
|
3 |
Per Swärd |
1965 |
Skellefteå Rönnskärs SK |
|
|
|
|
|
15.59 |
|
4 |
Christof Wandratsch |
1966 |
Tyskland |
|
|
|
|
|
16.35 |
|
5 |
Pär Antonsson |
1964 |
Byske Simklubb |
|
|
|
|
|
16.62 |
|
6 |
Peter Ljungberg |
1965 |
Skellefteå Rönnskärs SK |
|
|
|
|
|
17.96 |
|
7 |
Stefan Brohlin |
1966 |
Kallholmen Is |
|
|
|
|
|
18.72 |
|
8 |
Stefan Malmén |
1963 |
Insjöns B.ö.g Klubb |
|
|
|
|
|
18.77 |
|
9 |
Hans Brettschneider |
1966 |
Mörkrets Kylans Glada Vänner |
|
|
|
|
|
19.07 |
|
10 |
Francois Magny |
1965 |
Sverige |
|
|
|
|
|
19.25 |
|
11 |
Kaj Wideman |
1963 |
Finland |
|
|
|
|
|
19.43 |
|
12 |
David Bosch |
1966 |
Coney Island Polar Bears |
|
|
|
|
|
21.16 |
|
- |
Alexandre Fuzeau |
1966 |
Frisa |
|
|
|
|
|
DNS |
|
- |
Boguslaw Ogrodnik |
1965 |
Polish Ogrodnik Team |
|
|
|
|
|
DNS |
|
- |
Johan Olofsson |
1966 |
Sverige |
|
|
|
|
|
DNS |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 2, 25m Bröstsim Herrar, Finaler 55 - 59 år |
|
Gren 2, 25m Bröstsim Herrar, Finaler 60 - 64 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Förening |
|
|
|
|
|
Tid |
Status |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Jarkko Enqvist |
1955 |
Mörkrets Kylans Glada Vänner |
|
|
|
|
|
19.64 |
|
2 |
Seth Borenstien |
1956 |
Usa |
|
|
|
|
|
30.00 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 2, 25m Bröstsim Herrar, Finaler 65 - 69 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Förening |
|
|
|
|
|
Tid |
Status |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Richard Tegnér |
1951 |
Stockholm |
|
|
|
|
|
17.76 |
|
2 |
Mats Gustavsson |
1951 |
Skellefteå |
|
|
|
|
|
19.50 |
|
3 |
Stefan Björkman |
1948 |
Finland |
|
|
|
|
|
21.47 |
|
4 |
Åke Palmunen |
1949 |
Strandbjörnarna |
|
|
|
|
|
22.02 |
|
5 |
Lars Avellan |
1948 |
Enebyberg |
|
|
|
|
|
22.82 |
|
6 |
Seppo Halinen |
1948 |
Finland |
|
|
|
|
|
22.90 |
|
- |
Ivans Bergmanis |
1951 |
Lettland |
|
|
|
|
|
DNS |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 2, 25m Bröstsim Herrar, Finaler 70 - 74 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Förening |
|
|
|
|
|
Tid |
Status |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Hans Kempe |
1944 |
Skellefteå |
|
|
|
|
|
17.40 |
|
2 |
Jury Ponomarev |
1946 |
Petrozavod Russia |
|
|
|
|
|
22.72 |
|
3 |
Rainer Johnson |
1946 |
Finland |
|
|
|
|
|
24.36 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Skapad av WinGrodan 1.24.06 |
Utskriftsdatum |
13 februari 2016 |
Licensierad till: Skellefte Simsällskap 34 |
Utskriftstid |
11:50 |
|