Resultat för Knattesimmet 2017
Nedan visas alla resultat från tävlingen uppdelade per tävlingspass.
Tävlingspass
Resultat Gren 21 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider
Resultat Gren 21 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider |
|
|
Tävling |
Nationella Knattesimmet |
|
Utskriftsdatum |
09 april 2017 |
|
|
Tävlingsort |
Mariehamn |
|
Utskriftstid |
10:14 |
|
|
Arrangör |
IF Åland |
|
|
|
|
|
Bassäng |
25m |
|
|
|
|
|
Tävlingsdatum |
08 april 2017 |
|
|
|
|
|
|
Gren 21, 100m Ryggsim/SU P13, Finaler 12 - 14 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
50m |
|
|
|
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Adi Ramovic |
2004 |
|
315 |
35.44 |
|
|
|
1:11.90 |
|
|
Upsala Simsällskap |
1:12.86 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
Roope Ollikainen |
2004 |
|
251 |
37.24 |
|
|
|
1:17.52 |
|
|
Porin Uimaseura |
1:19.73 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
3 |
Nikita Semach |
2005 |
|
233 |
37.60 |
|
|
|
1:19.50 |
|
|
Swimming Jyväskylä |
1:23.71 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
4 |
Sakari Korri |
2005 |
|
230 |
38.36 |
|
|
|
1:19.78 |
|
|
Rauman Uimaseura |
1:23.17 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
5 |
Lukas Höglund |
2004 |
|
230 |
39.67 |
|
|
|
1:19.83 |
|
|
Upsala Simsällskap |
1:20.82 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
6 |
Jeremia Varonen |
2004 |
|
213 |
40.33 |
|
|
|
1:21.84 |
|
|
Uimaseura Kaarina |
1:20.05 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
7 |
Botvid Wiell |
2005 |
|
211 |
42.03 |
|
|
|
1:22.09 |
|
|
Upsala Simsällskap |
1:22.58 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
8 |
William Rismyhr |
2004 |
|
204 |
41.13 |
|
|
|
1:23.13 |
|
|
Upsala Simsällskap |
1:26.60 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
9 |
Danny Simaleza |
2005 |
|
193 |
40.93 |
|
|
|
1:24.58 |
|
|
Upsala Simsällskap |
1:21.46 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
10 |
Rasmus Kalvik |
2004 |
|
185 |
42.41 |
|
|
|
1:25.86 |
|
|
Ålands Simförening |
1:24.40 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
11 |
Lauri Huhtasalo |
2004 |
|
184 |
42.87 |
|
|
|
1:25.95 |
|
|
Porin Uimaseura |
1:30.74 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
12 |
Eerik Rantanen |
2004 |
|
182 |
42.23 |
|
|
|
1:26.28 |
|
|
Uimaseura Kaarina |
1:27.11 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
13 |
Joonas Arponen |
2005 |
|
180 |
43.58 |
|
|
|
1:26.55 |
|
|
Rauman Uimaseura |
1:26.70 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
14 |
Eero Mäenpää |
2005 |
|
180 |
42.31 |
|
|
|
1:26.60 |
|
|
Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku |
1:25.33 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
15 |
Touko Riipinen |
2004 |
|
179 |
41.99 |
|
|
|
1:26.79 |
|
|
Swimming Jyväskylä |
1:48.77 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
16 |
Lassi Tenho |
2005 |
|
167 |
43.03 |
|
|
|
1:28.84 |
|
|
Pihlava Työväen Urheilijat |
1:32.80 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
17 |
Konsta Vainio |
2005 |
|
161 |
44.88 |
|
|
|
1:29.82 |
|
|
Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku |
1:35.65 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
18 |
Aleksanteri Nissinen |
2005 |
|
160 |
44.54 |
|
|
|
1:30.04 |
|
|
Swimming Jyväskylä |
1:33.93 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
19 |
Rasmus Rekola |
2004 |
|
158 |
44.34 |
|
|
|
1:30.36 |
|
|
Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku |
1:35.16 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
20 |
Julius Sandelin |
2005 |
|
157 |
44.40 |
|
|
|
1:30.58 |
|
|
Rauman Uimaseura |
1:31.54 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
21 |
Veeti Valdolin |
2005 |
|
155 |
45.17 |
|
|
|
1:31.10 |
|
|
Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku |
1:30.75 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
22 |
Vilho Tikkanen |
2005 |
|
154 |
43.65 |
|
|
|
1:31.26 |
|
|
Swimming Jyväskylä |
1:35.70 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
23 |
Casper Leo |
2004 |
|
143 |
45.84 |
|
|
|
1:33.54 |
|
|
Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku |
1:34.83 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
24 |
Ravi Parekh |
2005 |
|
141 |
46.68 |
|
|
|
1:33.86 |
|
|
Upsala Simsällskap |
1:33.79 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
25 |
Nils Fröman |
2005 |
|
141 |
45.15 |
|
|
|
1:34.01 |
|
|
Upsala Simsällskap |
1:37.17 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
26 |
Tuomas Mäkinen |
2005 |
|
139 |
46.13 |
|
|
|
1:34.40 |
|
|
Rauman Uimaseura |
1:36.25 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
27 |
Arttu Ahola |
2004 |
|
138 |
47.00 |
|
|
|
1:34.56 |
|
|
Porin Uimaseura |
1:37.22 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
28 |
Oliver Aalto Hardy |
2005 |
|
138 |
43.56 |
|
|
|
1:34.69 |
|
|
Ålands Simförening |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
29 |
Daniel Smekal |
2005 |
|
127 |
48.66 |
|
|
|
1:37.24 |
|
|
Upsala Simsällskap |
1:45.49 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
30 |
Jesse Anoschkin |
2004 |
|
126 |
47.98 |
|
|
|
1:37.45 |
|
|
Pihlava Työväen Urheilijat |
1:42.83 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
31 |
Joa Metsola |
2005 |
|
120 |
48.68 |
|
|
|
1:39.08 |
|
|
Ålands Simförening |
1:42.76 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
32 |
Tomas Fröman |
2005 |
|
119 |
50.11 |
|
|
|
1:39.29 |
|
|
Upsala Simsällskap |
1:39.60 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
33 |
Aarni Linderborg |
2005 |
|
117 |
48.81 |
|
|
|
1:39.78 |
|
|
Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku |
1:42.48 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
34 |
Hannes Helling |
2004 |
|
111 |
51.09 |
|
|
|
1:41.64 |
|
|
Ålands Simförening |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
35 |
Wilhelm Sundström |
2004 |
|
109 |
48.72 |
|
|
|
1:42.23 |
|
|
Upsala Simsällskap |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
36 |
Santeri Kulla |
2004 |
|
102 |
51.76 |
|
|
|
1:44.49 |
|
|
Porin Uimaseura |
1:53.17 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
37 |
Eemeli Arnell |
2005 |
|
99 |
51.52 |
|
|
|
1:45.67 |
|
|
Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku |
1:46.21 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
38 |
Edvin Pitic |
2005 |
|
91 |
52.05 |
|
|
|
1:48.76 |
|
|
Upsala Simsällskap |
1:54.96 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
39 |
Frans Roine |
2005 |
|
90 |
53.78 |
|
|
|
1:49.02 |
|
|
Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku |
1:56.95 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
40 |
Johan Bjersand-Hellström |
2005 |
|
88 |
52.19 |
|
|
|
1:49.72 |
|
|
Upsala Simsällskap |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
41 |
Konsta Kohonen |
2005 |
|
85 |
53.66 |
|
|
|
1:51.03 |
|
|
Swimming Jyväskylä |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
42 |
Lennart Ahlholm |
2005 |
|
62 |
1:01.74 |
|
|
|
2:03.27 |
|
|
Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
43 |
Nicolo Manzone |
2005 |
|
58 |
59.05 |
|
|
|
2:06.37 |
|
|
Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
- |
Aaro Koura |
2003 |
|
|
|
|
|
|
DSQ |
Felaktig vändning 50 |
|
Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
- |
Anttijussi Karjalainen |
2005 |
|
|
|
|
|
|
DSQ |
Felaktig vändning 25 |
|
Swimming Jyväskylä |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
- |
Casper Manzone |
2005 |
|
|
|
|
|
|
DSQ |
Felaktig målgång |
|
Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
- |
Einar Melin |
2004 |
|
|
|
|
|
|
DSQ |
Felaktig vändning 50 |
|
Ålands Simförening |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
- |
Markus Brenning |
2005 |
|
|
|
|
|
|
DSQ |
Felaktig vändning 25 |
|
Upsala Simsällskap |
1:27.27 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
- |
Niilo Suhonen |
2004 |
|
|
|
|
|
|
DSQ |
Felaktig vändning 25 |
|
Swimming Jyväskylä |
1:29.38 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
- |
Oliver Jokinen |
2005 |
|
|
|
|
|
|
DSQ |
Felaktig vändning 25 |
|
Aurajoen Uinti |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
- |
Patrik Reiman |
2005 |
|
|
|
|
|
|
DSQ |
Felaktig vändning 50 |
|
Uimaseura Kaarina |
1:41.79 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
- |
Ville Luoma |
2004 |
|
|
|
|
|
|
DSQ |
Felaktig vändning 25 |
|
TaTu Tampere |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Skapad av WinGrodan 1.25.07 |
Utskriftsdatum |
09 april 2017 |
Licensierad till: IFK Simning Åland |
Utskriftstid |
10:14 |
|