Tulokset Knattesimmet 2017
Alla löytyy kaikki kilpailun tulokset jaettuna kilpailujaksoihin.
Kisajakso
Resultat Gren 9 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider
Resultat Gren 9 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider |
|
|
Tävling |
Nationella Knattesimmet |
|
Utskriftsdatum |
08 april 2017 |
|
|
Tävlingsort |
Mariehamn |
|
Utskriftstid |
17:50 |
|
|
Arrangör |
IF Åland |
|
|
|
|
|
Bassäng |
25m |
|
|
|
|
|
Tävlingsdatum |
08 april 2017 |
|
|
|
|
|
|
Gren 9, 100m Bröstsim/RU P11, Finaler 10 - 11 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
50m |
|
|
|
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Lauri-pekka Pakomäki |
2006 |
|
214 |
44.88 |
|
|
|
1:32.88 |
|
|
Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku |
1:37.28 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
Onni Yrjälä |
2006 |
|
151 |
47.98 |
|
|
|
1:44.23 |
|
|
Rauman Uimaseura |
1:56.13 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
3 |
Tomas Laine |
2006 |
|
138 |
49.39 |
|
|
|
1:47.39 |
|
|
Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
4 |
Ruben Honko |
2006 |
|
125 |
51.52 |
|
|
|
1:51.06 |
|
|
Swimming Jyväskylä |
2:10.61 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
5 |
Ludvig Glantz |
2006 |
|
121 |
52.06 |
|
|
|
1:52.26 |
|
|
Upsala Simsällskap |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
6 |
Frans Sandblom |
2006 |
|
118 |
52.86 |
|
|
|
1:53.06 |
|
|
Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku |
1:56.38 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
7 |
Santeri Holmberg |
2006 |
|
115 |
54.51 |
|
|
|
1:54.07 |
|
|
Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku |
2:04.05 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
8 |
Alvar Kankare |
2007 |
|
113 |
54.83 |
|
|
|
1:55.02 |
|
|
Aurajoen Uinti |
1:57.89 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
9 |
Ferdinand Backman |
2006 |
|
93 |
56.81 |
|
|
|
2:02.57 |
|
|
TaTu Tampere |
2:17.82 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
10 |
Niklas Tikkanen |
2007 |
|
93 |
58.83 |
|
|
|
2:02.67 |
|
|
TaTu Tampere |
2:18.11 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
11 |
Milo Bergman |
2006 |
|
92 |
57.74 |
|
|
|
2:02.87 |
|
|
Ålands Simförening |
2:02.41 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
12 |
Gabriel Leijon |
2006 |
|
91 |
58.62 |
|
|
|
2:03.49 |
|
|
Upsala Simsällskap |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
13 |
Matias Seppä |
2006 |
|
86 |
58.91 |
|
|
|
2:05.71 |
|
|
Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku |
2:09.15 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
14 |
Tero Soukka |
2007 |
|
83 |
1:00.09 |
|
|
|
2:07.22 |
|
|
TaTu Tampere |
2:23.59 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
15 |
Peter Kanninen |
2006 |
|
79 |
1:00.09 |
|
|
|
2:09.31 |
|
|
Aurajoen Uinti |
2:18.53 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
16 |
Malte Andersson |
2007 |
|
75 |
1:02.11 |
|
|
|
2:11.69 |
|
|
Upsala Simsällskap |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
17 |
Ilari Linderborg |
2006 |
|
73 |
1:05.83 |
|
|
|
2:12.70 |
|
|
Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku |
2:26.62 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
- |
Adam Wahlberg |
2006 |
|
|
|
|
|
|
DSQ |
Felaktig start |
|
Upsala Simsällskap |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
- |
Christian Edelman |
2007 |
|
|
|
|
|
|
DSQ |
Felaktig start |
|
Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
- |
Joa Siltakoski |
2007 |
|
|
|
|
|
|
DSQ |
Oliksidiga armtag |
|
TaTu Tampere |
2:38.39 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
- |
Måns Manelius |
2006 |
|
|
|
|
|
|
DSQ |
Två armtag und vattn |
|
Ålands Simförening |
1:58.05 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Skapad av WinGrodan 1.25.07 |
Utskriftsdatum |
08 april 2017 |
Licensierad till: IFK Simning Åland |
Utskriftstid |
17:50 |
|