Results for Danish Open 2017
Below are all results from the competition shown by session.
Onsdag Indledende kl. 10.00
Resultat Løb 32 (Indledende) - Med point og mellemtider
Resultat Løb 32 (Indledende) - Med point og mellemtider |
|
|
Stævne navn |
Danish Open 2017 |
|
Udskriftsdato |
05 april 2017 |
|
|
Stævne by |
København |
|
Udskriftstidspunkt |
12:16 |
|
|
Arrangør |
Dansk Svømmeunion & Hovedstadens Svømmeklub |
|
|
|
|
|
Bassin |
50m |
|
|
|
|
|
Stævne dato |
01 april 2017 |
|
|
|
|
|
|
Løb 32, 200m Brystsvømning Damer, Indledende |
Europarekord Senior: Rikke Møller Pedersen (1989) 2:19.11 2013-08-01 |
Nordisk Rekord Senior: Rikke Møller Pedersen (1989) 2:19.11 2013-08-01 |
Dansk Rekord Senior: Rikke Møller Pedersen (1989) 2:19.11 2013-08-01 |
Dansk Rekord Junior: Thea Blomsterberg (2002) 2:30.61 2017-04-05 |
|
|
Plac. |
Navn |
Født |
Point |
FINA |
50m |
100m |
150m |
|
Opnået |
Status |
|
Klub |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Rikke Møller Pedersen |
1989 |
|
798 |
35.03 |
1:13.65 |
1:52.18 |
|
2:29.97 |
|
|
Holbæk Svømme Klub |
2:21.71 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
Thea Blomsterberg |
2002 |
|
787 |
35.24 |
1:13.46 |
1:51.64 |
|
2:30.61 |
Dansk Rekord - Junior |
|
Sigma Swim Birkerød |
2:28.85 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
3 |
Anna Wermuth |
1996 |
|
732 |
35.53 |
1:15.15 |
1:54.47 |
|
2:34.29 |
|
|
H2Odense |
2:30.75 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
4 |
Josefine B. Pedersen |
1999 |
|
710 |
35.97 |
1:15.64 |
1:55.72 |
|
2:35.89 |
|
|
VAT Copenhagen-MK31 |
2:30.40 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
5 |
Anne-Sofie Lindblad |
1997 |
|
693 |
36.38 |
1:16.02 |
1:56.76 |
|
2:37.18 |
|
|
Svømmeklubben Kvik, Kastrup |
2:34.01 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
6 |
Josephine Kruse |
2002 |
|
692 |
34.43 |
1:13.60 |
1:56.04 |
|
2:37.24 |
|
|
Sigma Swim Allerød |
2:30.99 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
7 |
Mia Steen Duus |
2001 |
|
690 |
36.26 |
1:16.75 |
1:57.19 |
|
2:37.38 |
|
|
Sigma Swim Birkerød |
2:34.00 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
8 |
Jessica Yu Mortensen |
2000 |
|
682 |
36.55 |
1:15.44 |
1:55.63 |
|
2:37.98 |
|
|
Lyngby Svømmeklub |
2:33.51 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
9 |
Laura Findahl Andersen |
2001 |
|
680 |
36.46 |
1:16.74 |
1:57.32 |
|
2:38.17 |
|
|
Svømmeklubben Kvik, Kastrup |
2:34.72 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
10 |
Sara Krog Christoffersen |
1996 |
|
679 |
36.13 |
1:17.18 |
1:57.54 |
|
2:38.22 |
|
|
Sigma Swim Birkerød |
2:33.75 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
11 |
Clara Rybak-Andersen |
2003 |
|
646 |
37.06 |
1:18.19 |
1:59.40 |
|
2:40.84 |
|
|
Gentofte Svømme Klub |
2:37.76 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
12 |
Frederikke Echardt |
2002 |
|
639 |
36.53 |
1:17.00 |
1:58.98 |
|
2:41.47 |
|
|
Svømmeklubben Triton Ballerup |
2:35.33 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
13 |
Josephine G. Lauridsen |
2001 |
|
630 |
36.70 |
1:18.05 |
1:59.85 |
|
2:42.19 |
|
|
Svømmeklubben Triton Ballerup |
2:37.99 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
14 |
Victoria Haahr Pallesen |
2002 |
|
625 |
37.78 |
1:19.57 |
2:01.10 |
|
2:42.62 |
|
|
Aalborg Svømmeklub |
2:42.44 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
15 |
Emma Bjørnholdt |
2000 |
|
613 |
36.92 |
1:17.91 |
1:59.86 |
|
2:43.72 |
|
|
Lyngby Svømmeklub |
2:40.77 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
16 |
Josefine Søgaard Andresen |
2000 |
|
611 |
37.53 |
1:19.30 |
2:01.28 |
|
2:43.86 |
|
|
Gentofte Svømme Klub |
2:40.69 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
17 |
Emilie Nyegaard |
2001 |
|
611 |
37.84 |
1:20.07 |
2:01.96 |
|
2:43.89 |
|
|
Svømmeklubben Triton Ballerup |
2:41.37 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
18 |
Line Johannsen |
2001 |
|
600 |
37.83 |
1:19.83 |
2:02.34 |
|
2:44.91 |
|
|
VIK-Skovbakken Svømmeafdeling |
2:42.56 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
19 |
Maria Møller Glargaard |
2001 |
|
597 |
36.16 |
1:17.29 |
2:00.64 |
|
2:45.18 |
|
|
Esbjerg Svømmeklub |
2:42.72 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
20 |
Amalie H. Falck-Schmith |
1989 |
|
594 |
37.36 |
1:19.13 |
2:02.21 |
|
2:45.45 |
|
|
Hovedstadens Svømmeklub |
2:38.46 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
21 |
Kaya Fjeldsted Kristensen |
2002 |
|
594 |
37.59 |
1:20.08 |
2:03.14 |
|
2:45.46 |
|
|
Roskilde Svømning |
2:42.87 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
22 |
Esther Flø |
2001 |
|
593 |
37.01 |
1:19.15 |
2:02.08 |
|
2:45.55 |
|
|
Silkeborg Svømmeklub |
2:39.70 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
23 |
Regitze Gaard |
2001 |
|
589 |
37.25 |
1:19.08 |
2:02.75 |
|
2:45.94 |
|
|
Svømmeklubben Kvik, Kastrup |
2:42.26 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
24 |
Anna Brandenborg Jensen |
1999 |
|
587 |
37.65 |
1:20.12 |
2:03.03 |
|
2:46.13 |
|
|
VIK-Skovbakken Svømmeafdeling |
2:42.39 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
25 |
Pernille Jensen |
1998 |
|
577 |
38.09 |
1:19.68 |
2:02.77 |
|
2:47.09 |
|
|
Holbæk Svømme Klub |
2:42.65 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
26 |
Maria Bebe Hansen |
2004 |
|
576 |
38.37 |
1:21.16 |
2:03.63 |
|
2:47.11 |
|
|
Nyborg Svømmeklub |
2:47.62 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
27 |
Caroline Hørlykke |
2000 |
|
572 |
37.94 |
1:20.16 |
2:03.42 |
|
2:47.56 |
|
|
Gentofte Svømme Klub |
2:42.75 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
28 |
Julie Bak |
1997 |
|
567 |
36.58 |
1:18.49 |
2:02.01 |
|
2:47.98 |
|
|
Svømmeklubben Triton Ballerup |
2:43.70 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
29 |
Liva Schmid |
2000 |
|
563 |
37.98 |
1:20.64 |
2:04.02 |
|
2:48.44 |
|
|
Svømmeklubben Kvik, Kastrup |
2:47.33 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
30 |
Astrid Nielsen |
2002 |
|
562 |
37.59 |
1:19.50 |
2:04.16 |
|
2:48.55 |
|
|
Esbjerg Svømmeklub |
2:46.57 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
31 |
Ida Jensdottir Fremming |
2002 |
|
558 |
37.38 |
1:20.68 |
2:04.91 |
|
2:48.90 |
|
|
Herlev Svømning |
2:50.09 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
32 |
Elisabeth Sølvkjær |
2002 |
|
555 |
38.45 |
1:21.87 |
2:05.45 |
|
2:49.18 |
|
|
Thisted Svømmeklub |
2:43.73 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
33 |
Regitze Gotthard |
2002 |
|
554 |
37.85 |
1:20.84 |
2:05.08 |
|
2:49.30 |
|
|
Slagelse Svømmeklub |
2:45.89 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
34 |
Martha Vitus Tversted |
2002 |
|
553 |
38.35 |
1:21.00 |
2:05.15 |
|
2:49.41 |
|
|
Søllerød Svømmeklub |
2:45.91 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
35 |
Hannah Höesch |
2003 |
|
546 |
39.02 |
1:22.36 |
2:05.90 |
|
2:50.16 |
|
|
Hovedstadens Svømmeklub |
2:49.72 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
36 |
Sascha Lausten |
2002 |
|
543 |
39.50 |
1:23.00 |
2:05.97 |
|
2:50.46 |
|
|
Holstebro Svømme Club |
2:45.01 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
37 |
Johanna Berthelsen |
2000 |
|
542 |
39.00 |
1:22.27 |
2:06.00 |
|
2:50.57 |
|
|
VAT Copenhagen-MK31 |
2:43.12 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
38 |
Melanie Degner |
2000 |
|
541 |
37.20 |
1:20.35 |
2:05.25 |
|
2:50.64 |
|
|
Køge Svømmeklub |
2:38.01 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
39 |
Emma Mikkelsen |
2001 |
|
540 |
38.48 |
1:21.78 |
2:05.81 |
|
2:50.75 |
|
|
Vest-Brøndby |
2:46.72 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
40 |
Sofie Strandby |
1999 |
|
540 |
37.78 |
1:20.95 |
2:05.10 |
|
2:50.79 |
|
|
Svømmeklubben Triton Ballerup |
2:45.70 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
41 |
Katharina N Møller |
2001 |
|
539 |
38.30 |
1:22.30 |
2:06.84 |
|
2:50.91 |
|
|
Vest-Brøndby |
2:50.13 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
42 |
Kamille Auerbach-Lind |
2001 |
|
536 |
39.70 |
1:23.38 |
2:07.66 |
|
2:51.24 |
Deltager ikke i finalen |
|
Svømmeklubben Triton Ballerup |
2:45.47 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
43 |
Sigrid Lei Lamberg |
2002 |
|
535 |
37.81 |
1:21.76 |
2:06.24 |
|
2:51.28 |
|
|
VIK-Skovbakken Svømmeafdeling |
2:43.79 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
44 |
Celine Termark Brock |
2000 |
|
515 |
38.38 |
1:22.08 |
2:07.70 |
|
2:53.46 |
|
|
Herlev Svømning |
2:47.27 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
45 |
Line Strandby |
2001 |
|
515 |
39.11 |
1:23.44 |
2:08.39 |
|
2:53.52 |
|
|
Svømmeklubben Triton Ballerup |
2:57.04 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
46 |
Liva Buchholt Johansen |
2003 |
|
510 |
38.85 |
1:23.17 |
2:08.54 |
|
2:54.11 |
|
|
Slangerup Svømmeklub |
2:47.41 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
47 |
Silke Mehr |
2000 |
|
506 |
38.33 |
1:22.77 |
2:08.20 |
|
2:54.49 |
|
|
Roskilde Svømning |
2:46.58 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
48 |
Katrine V. Sørensen |
1996 |
|
504 |
38.70 |
1:22.37 |
2:08.21 |
|
2:54.73 |
|
|
Vest-Brøndby |
2:46.78 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
49 |
Maria Bredal Larsen |
2002 |
|
498 |
39.50 |
1:23.76 |
2:08.92 |
|
2:55.46 |
|
|
Nyborg Svømmeklub |
2:49.87 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
50 |
Mikkeline Mentz |
2001 |
|
488 |
40.11 |
1:24.92 |
2:10.15 |
|
2:56.67 |
|
|
Holbæk Svømme Klub |
2:47.58 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
51 |
Thea Laurberg Simonsen |
1997 |
|
482 |
39.08 |
1:23.52 |
2:09.65 |
|
2:57.34 |
|
|
Lyngby Svømmeklub |
2:45.18 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Oprettet af WinGrodan 1.25.10 |
Udskriftsdato |
05 april 2017 |
Licens til Hovedstadens Svømmeklub |
Udskriftstidspunkt |
12:16 |
|