2024-07-23   11:16:45
Välj tävling:

Välj språk:
Swedish English Denmark Finland Slovenia

Resultat för MADWAVE CHALLENGE 2020

Nedan visas alla resultat från tävlingen uppdelade per tävlingspass.

Session 1

Document
Results
MADWAVE CHALLEGE 2020
Place: Organizer: TaTU Tampere
Pool: 50m Competition Date: tammi 25, 2020 to tammi 25, 2020
Event 6, 400m Vapaauinti Miehet 14 and younger - Final
Rank Name Born Club R.T. FINA Time Diff
1 Joonatan Davie 2006 Aurajoen Uinti Ry +0.58 462 4:44.49
50m: 31.95
100m: 1:08.01
(36.06)
150m: 1:44.86
(36.85)
200m: 2:21.59
(36.73)
250m: 2:57.90
(36.31)
300m: 3:34.87
(36.97)
350m: 4:10.42
(35.55)
400m: 4:44.49
(34.07)
2 Lauri-Pekka Pakomäki 2006 Aurajoen Uinti Ry +0.73 407 4:56.76 +12.27
50m: 32.65
100m: 1:09.62
(36.97)
150m: 1:47.69
(38.07)
200m: 2:25.83
(38.14)
250m: 3:03.76
(37.93)
300m: 3:41.95
(38.19)
350m: 4:19.88
(37.93)
400m: 4:56.76
(36.88)
3 Konsta Kukkonen 2006 Kouvolan Uimarit +0.68 402 4:58.00 +13.51
50m: 32.27
100m: 1:09.43
(37.16)
150m: 1:47.69
(38.26)
200m: 2:25.87
(38.18)
250m: 3:04.22
(38.35)
300m: 3:43.01
(38.79)
350m: 4:21.24
(38.23)
400m: 4:58.00
(36.76)
4 Alex Yli-Salomäki 2006 Aurajoen Uinti Ry +0.73 372 5:05.85 +21.36
50m: 32.17
100m: 1:09.74
(37.57)
150m: 1:48.57
(38.83)
200m: 2:28.39
(39.82)
250m: 3:08.72
(40.33)
300m: 3:49.12
(40.40)
350m: 4:28.49
(39.37)
400m: 5:05.85
(37.36)
5 Aaro Imppola 2006 Uinti Hyvinkää +0.68 370 5:06.35 +21.86
50m: 32.78
100m: 1:10.63
(37.85)
150m: 1:50.22
(39.59)
200m: 2:29.76
(39.54)
250m: 3:09.53
(39.77)
300m: 3:50.10
(40.57)
350m: 4:29.36
(39.26)
400m: 5:06.35
(36.99)
6 Iiro Räty 2006 Nokian Pyry +0.49 364 5:07.97 +23.48
50m: 33.41
100m: 1:11.17
(37.76)
150m: 1:50.56
(39.39)
200m: 2:30.44
(39.88)
250m: 3:10.31
(39.87)
300m: 3:50.07
(39.76)
350m: 4:29.70
(39.63)
400m: 5:07.97
(38.27)
7 Lev Vlasov 2007 TaTu Tampere +0.85 361 5:08.84 +24.35
50m: 34.10
100m: 1:12.51
(38.41)
150m: 1:52.74
(40.23)
200m: 2:32.49
(39.75)
250m: 3:12.72
(40.23)
300m: 3:52.25
(39.53)
350m: 4:32.15
(39.90)
400m: 5:08.84
(36.69)
8 Onni Rahkonen 2007 Simmis Grani +0.52 347 5:13.07 +28.58
50m: 35.04
100m: 1:14.22
(39.18)
150m: 1:54.23
(40.01)
200m: 2:34.53
(40.30)
250m: 3:14.67
(40.14)
300m: 3:54.87
(40.20)
350m: 4:34.99
(40.12)
400m: 5:13.07
(38.08)
9 Valtteri Pellinen 2007 Uinti Tampere +0.53 342 5:14.69 +30.20
50m: 35.82
100m: 1:16.00
(40.18)
150m: 1:57.76
(41.76)
200m: 2:39.68
(41.92)
250m: 3:19.49
(39.81)
300m: 4:01.12
(41.63)
350m: 4:39.87
(38.75)
400m: 5:14.69
(34.82)
10 Joonas Pulkkinen 2007 Lahden Uimaseura 337 5:16.08 +31.59
50m: 34.15
100m: 1:12.61
(38.46)
150m: 1:53.07
(40.46)
200m: 2:33.67
(40.60)
250m: 3:15.35
(41.68)
300m: 3:56.21
(40.86)
350m: 4:37.13
(40.92)
400m: 5:16.08
(38.95)
11 Carl-Victor Nykvist 2007 Simmis Grani +0.85 331 5:18.00 +33.51
50m: 36.29
100m: 1:16.53
(40.24)
150m: 1:57.28
(40.75)
200m: 2:38.18
(40.90)
250m: 3:19.16
(40.98)
300m: 3:59.49
(40.33)
350m: 4:39.25
(39.76)
400m: 5:18.00
(38.75)
12 Amos Mäkilä 2007 Simmis Grani +0.73 314 5:23.60 +39.11
50m: 35.92
100m: 1:15.12
(39.20)
150m: 1:56.90
(41.78)
200m: 2:38.31
(41.41)
250m: 3:19.66
(41.35)
300m: 4:02.15
(42.49)
350m: 4:43.93
(41.78)
400m: 5:23.60
(39.67)
13 Rasmus Ruotoistenmäki 2006 Uinti Tampere +0.75 314 5:23.71 +39.22
50m: 34.41
100m: 1:14.89
(40.48)
150m: 1:56.69
(41.80)
200m: 2:38.61
(41.92)
250m: 3:20.32
(41.71)
300m: 4:02.51
(42.19)
350m: 4:43.56
(41.05)
400m: 5:23.71
(40.15)
14 Saku Pietilä 2006 Uinti Tampere +0.61 314 5:23.75 +39.26
50m: 34.61
100m: 1:12.71
(38.10)
150m: 1:54.17
(41.46)
200m: 2:36.30
(42.13)
250m: 3:18.80
(42.50)
300m: 4:01.03
(42.23)
350m: 4:43.93
(42.90)
400m: 5:23.75
(39.82)
15 Georg Aspholm 2008 Uinti Tampere +0.75 307 5:25.87 +41.38
50m: 36.43
100m: 1:17.33
(40.90)
150m: 1:58.80
(41.47)
200m: 2:40.15
(41.35)
250m: 3:21.67
(41.52)
300m: 4:03.53
(41.86)
350m: 4:44.89
(41.36)
400m: 5:25.87
(40.98)
16 Väinö Pitkänen 2006 Uinti Tampere +0.66 300 5:28.61 +44.12
50m: 33.80
100m: 1:12.64
(38.84)
150m: 1:54.13
(41.49)
200m: 2:35.57
(41.44)
250m: 3:19.16
(43.59)
300m: 4:03.38
(44.22)
350m: 4:47.57
(44.19)
400m: 5:28.61
(41.04)
17 Áron Zautasvili 2006 Uinti Tampere +0.67 293 5:31.32 +46.83
50m: 35.98
100m: 1:16.58
(40.60)
150m: 1:58.48
(41.90)
200m: 2:40.57
(42.09)
250m: 3:23.74
(43.17)
300m: 4:07.63
(43.89)
350m: 4:50.29
(42.66)
400m: 5:31.32
(41.03)
18 Frans Sandblom 2006 Åbo Simklubb +0.57 284 5:34.77 +50.28
50m: 36.75
100m: 1:18.30
(41.55)
150m: 2:01.73
(43.43)
200m: 2:44.76
(43.03)
250m: 3:28.39
(43.63)
300m: 4:10.95
(42.56)
350m: 4:54.16
(43.21)
400m: 5:34.77
(40.61)
19 Linus Korin 2006 Åbo Simklubb +0.79 283 5:35.06 +50.57
50m: 35.91
100m: 1:16.49
(40.58)
150m: 1:58.51
(42.02)
200m: 2:42.00
(43.49)
250m: 3:25.44
(43.44)
300m: 4:09.55
(44.11)
350m: 4:53.28
(43.73)
400m: 5:35.06
(41.78)
20 Akseli Kellman 2007 Mikkelin Uimaseura +0.74 275 5:38.27 +53.78
50m: 36.64
100m: 1:18.43
(41.79)
150m: 2:01.99
(43.56)
200m: 2:44.94
(42.95)
250m: 3:29.41
(44.47)
300m: 4:13.25
(43.84)
350m: 4:57.05
(43.80)
400m: 5:38.27
(41.22)
21 Topias Partinen 2007 Joensuun Uimaseura ry +0.62 264 5:42.90 +58.41
50m: 36.74
100m: 1:18.07
(41.33)
150m: 2:01.52
(43.45)
200m: 2:45.90
(44.38)
250m: 3:31.37
(45.47)
300m: 4:17.03
(45.66)
350m: 5:00.71
(43.68)
400m: 5:42.90
(42.19)
22 Ilmari Partanen 2006 Hämeenlinnan Uimaseura +0.71 261 5:44.17 +59.68
50m: 36.38
100m: 1:18.03
(41.65)
150m: 2:01.14
(43.11)
200m: 2:45.84
(44.70)
250m: 3:30.54
(44.70)
300m: 4:16.18
(45.64)
350m: 5:01.93
(45.75)
400m: 5:44.17
(42.24)
23 Nuutti Kerkkänen 2007 Joensuun Uimaseura ry +0.69 258 5:45.38 +1:00.89
50m: 35.54
100m: 1:16.21
(40.67)
150m: 1:58.92
(42.71)
200m: 2:43.64
(44.72)
250m: 3:28.97
(45.33)
300m: 4:14.48
(45.51)
350m: 5:00.40
(45.92)
400m: 5:45.38
(44.98)
24 Lauri Jumppanen 2007 Seinäjoen Uimarit -58 ry +0.54 251 5:48.70 +1:04.21
50m: 35.80
100m: 1:18.01
(42.21)
150m: 2:03.48
(45.47)
200m: 2:48.53
(45.05)
250m: 3:33.99
(45.46)
300m: 4:20.16
(46.17)
350m: 5:06.45
(46.29)
400m: 5:48.70
(42.25)
25 Eero Hedemäki 2008 Simmis Grani +0.89 251 5:48.86 +1:04.37
50m: 41.24
100m: 1:27.44
(46.20)
150m: 2:13.25
(45.81)
200m: 2:58.25
(45.00)
250m: 3:43.47
(45.22)
300m: 4:28.16
(44.69)
350m: 5:11.55
(43.39)
400m: 5:48.86
(37.31)
26 Niklas Töyrylä 2006 Uinti Tampere +0.64 249 5:49.56 +1:05.07
50m: 37.52
100m: 1:20.40
(42.88)
150m: 2:06.27
(45.87)
200m: 2:51.31
(45.04)
250m: 3:36.93
(45.62)
300m: 4:21.91
(44.98)
350m: 5:07.42
(45.51)
400m: 5:49.56
(42.14)
27 Tobias Syrjä 2006 Uinti Tampere +0.61 246 5:50.88 +1:06.39
50m: 36.57
100m: 1:20.07
(43.50)
150m: 2:04.71
(44.64)
200m: 2:49.82
(45.11)
250m: 3:35.96
(46.14)
300m: 4:21.71
(45.75)
350m: 5:06.65
(44.94)
400m: 5:50.88
(44.23)
28 Oskari Juntti 2008 Seinäjoen Uimarit -58 ry +0.66 245 5:51.51 +1:07.02
50m: 37.34
100m: 1:22.70
(45.36)
150m: 2:08.29
(45.59)
200m: 2:54.44
(46.15)
250m: 3:40.69
(46.25)
300m: 4:26.64
(45.95)
350m: 5:11.32
(44.68)
400m: 5:51.51
(40.19)
29 Emil Savolainen 2007 Nokian Pyry +0.79 238 5:54.86 +1:10.37
50m: 36.87
100m: 1:19.18
(42.31)
150m: 2:04.18
(45.00)
200m: 2:49.98
(45.80)
250m: 3:36.05
(46.07)
300m: 4:22.54
(46.49)
350m: 5:09.84
(47.30)
400m: 5:54.86
(45.02)
30 Petter Kaskela 2007 Uinti Tampere +0.77 232 5:57.88 +1:13.39
50m: 36.13
100m: 1:19.20
(43.07)
150m: 2:04.64
(45.44)
200m: 2:51.29
(46.65)
250m: 3:38.42
(47.13)
300m: 4:25.40
(46.98)
350m: 5:13.14
(47.74)
400m: 5:57.88
(44.74)
31 Mikael Uitto 2007 Uinti Tampere +0.65 229 5:59.40 +1:14.91
50m: 37.34
100m: 1:21.78
(44.44)
150m: 2:09.69
(47.91)
200m: 2:57.21
(47.52)
250m: 3:44.86
(47.65)
300m: 4:31.71
(46.85)
350m: 5:15.42
(43.71)
400m: 5:59.40
(43.98)
32 Miki Vierre 2006 TaTu Tampere 223 6:02.67 +1:18.18
50m: 38.77
100m: 1:24.27
(45.50)
150m: 2:12.43
(48.16)
200m: 2:59.26
(46.83)
250m: 3:46.11
(46.85)
300m: 4:32.93
(46.82)
350m: 5:17.94
(45.01)
400m: 6:02.67
(44.73)
33 Topi Äikäs 2007 Uinti Tampere +0.85 218 6:05.24 +1:20.75
50m: 40.71
100m: 1:26.53
(45.82)
150m: 2:13.39
(46.86)
200m: 3:00.28
(46.89)
250m: 3:48.69
(48.41)
300m: 4:35.67
(46.98)
350m: 5:22.02
(46.35)
400m: 6:05.24
(43.22)
34 Konsta Horppu 2008 Nokian Pyry +0.72 218 6:05.51 +1:21.02
50m: 40.77
100m: 1:28.10
(47.33)
150m: 2:16.04
(47.94)
200m: 3:02.38
(46.34)
250m: 3:50.88
(48.50)
300m: 4:37.66
(46.78)
350m: 5:24.51
(46.85)
400m: 6:05.51
(41.00)
35 Jesse Uutela 2008 Uinti Tampere +0.43 215 6:07.00 +1:22.51
50m: 37.51
100m: 1:22.67
(45.16)
150m: 2:09.96
(47.29)
200m: 2:58.19
(48.23)
250m: 3:47.10
(48.91)
300m: 4:34.89
(47.79)
350m: 5:22.45
(47.56)
400m: 6:07.00
(44.55)
36 Jesse Virta 2007 Uinti Tampere +0.86 215 6:07.09 +1:22.60
50m: 38.89
100m: 1:23.93
(45.04)
150m: 2:11.67
(47.74)
200m: 2:59.91
(48.24)
250m: 3:49.53
(49.62)
300m: 4:37.72
(48.19)
350m: 5:23.97
(46.25)
400m: 6:07.09
(43.12)
37 Alexandro Sivenius 2007 Uinti Tampere +0.63 213 6:08.43 +1:23.94
50m: 40.57
100m: 1:27.68
(47.11)
150m: 2:15.96
(48.28)
200m: 3:03.87
(47.91)
250m: 3:52.86
(48.99)
300m: 4:41.15
(48.29)
350m: 5:27.50
(46.35)
400m: 6:08.43
(40.93)
38 Joona Korte 2007 Simmis Grani 212 6:08.71 +1:24.22
50m: 42.94
100m: 1:30.21
(47.27)
150m: 2:16.98
(46.77)
200m: 3:03.97
(46.99)
250m: 3:50.72
(46.75)
300m: 4:37.99
(47.27)
350m: 5:24.53
(46.54)
400m: 6:08.71
(44.18)
39 Eetu Nieminen 2006 TaTu Tampere +0.86 211 6:09.08 +1:24.59
50m: 39.21
100m: 1:24.51
(45.30)
150m: 2:12.86
(48.35)
200m: 3:00.34
(47.48)
250m: 3:49.05
(48.71)
300m: 4:36.80
(47.75)
350m: 5:25.07
(48.27)
400m: 6:09.08
(44.01)
40 Eero Olli 2008 Uinti Tampere +0.79 209 6:10.83 +1:26.34
50m: 40.91
100m: 1:27.30
(46.39)
150m: 2:15.29
(47.99)
200m: 3:02.52
(47.23)
250m: 3:51.29
(48.77)
300m: 4:39.48
(48.19)
350m: 5:26.23
(46.75)
400m: 6:10.83
(44.60)
41 Sakari Rossi 2008 Uinti Tampere +0.65 198 6:17.36 +1:32.87
50m: 39.50
100m: 1:25.16
(45.66)
150m: 2:13.27
(48.11)
200m: 3:02.35
(49.08)
250m: 3:51.51
(49.16)
300m: 4:42.02
(50.51)
350m: 5:31.25
(49.23)
400m: 6:17.36
(46.11)
42 Luka Hemminki 2008 Seinäjoen Uimarit -58 ry 196 6:18.77 +1:34.28
50m: 38.39
100m: 1:24.83
(46.44)
150m: 2:12.74
(47.91)
200m: 3:02.89
(50.15)
250m: 3:52.37
(49.48)
300m: 4:42.73
(50.36)
350m: 5:32.68
(49.95)
400m: 6:18.77
(46.09)
43 Pyry Nieminen 2007 TaTu Tampere +0.76 195 6:18.88 +1:34.39
50m: 36.81
100m: 1:21.93
(45.12)
150m: 2:10.45
(48.52)
200m: 2:59.75
(49.30)
250m: 3:51.22
(51.47)
300m: 4:41.69
(50.47)
350m: 5:31.94
(50.25)
400m: 6:18.88
(46.94)
44 Karl  Kuldkepp 2010 Kalevi Ujumiskool +0.73 194 6:19.89 +1:35.40
50m: 40.26
100m: 1:29.34
(49.08)
150m: 2:17.13
(47.79)
200m: 3:05.65
(48.52)
250m: 3:54.86
(49.21)
300m: 4:43.44
(48.58)
350m: 5:32.51
(49.07)
400m: 6:19.89
(47.38)
45 Rome Pukk 2010 Kalevi Ujumiskool 193 6:20.17 +1:35.68
50m: 41.76
100m: 1:30.12
(48.36)
150m: 2:18.55
(48.43)
200m: 3:07.62
(49.07)
250m: 3:56.31
(48.69)
300m: 4:44.88
(48.57)
350m: 5:33.50
(48.62)
400m: 6:20.17
(46.67)
46 Mathias Eerola 2008 Simmis Grani 187 6:24.82 +1:40.33
50m: 40.17
100m: 1:28.45
(48.28)
150m: 2:17.46
(49.01)
200m: 3:08.23
(50.77)
250m: 3:57.90
(49.67)
300m: 4:48.42
(50.52)
350m: 5:37.66
(49.24)
400m: 6:24.82
(47.16)
47 Ferdinand Backman 2006 TaTu Tampere 186 6:25.32 +1:40.83
50m: 39.16
100m: 1:27.91
(48.75)
150m: 2:18.25
(50.34)
200m: 3:08.64
(50.39)
250m: 3:58.55
(49.91)
300m: 4:48.76
(50.21)
350m: 5:38.63
(49.87)
400m: 6:25.32
(46.69)
48 Patrik Ventus 2007 Simmis Grani +0.86 183 6:27.13 +1:42.64
50m: 40.97
100m: 1:27.92
(46.95)
150m: 2:19.59
(51.67)
200m: 3:08.83
(49.24)
250m: 3:58.59
(49.76)
300m: 4:49.50
(50.91)
350m: 5:42.60
(53.10)
400m: 6:27.13
(44.53)
49 Niklas Tikkanen 2007 TaTu Tampere +0.87 177 6:31.83 +1:47.34
50m: 40.57
100m: 1:28.53
(47.96)
150m: 2:18.85
(50.32)
200m: 3:10.22
(51.37)
250m: 4:00.73
(50.51)
300m: 4:51.16
(50.43)
350m: 5:42.06
(50.90)
400m: 6:31.83
(49.77)
50 Vili Niemi 2006 TaTu Tampere +0.78 165 6:41.19 +1:56.70
50m: 39.83
100m: 1:26.66
(46.83)
150m: 2:18.05
(51.39)
200m: 3:09.51
(51.46)
250m: 4:02.36
(52.85)
300m: 4:55.82
(53.46)
350m: 5:50.40
(54.58)
400m: 6:41.19
(50.79)
51 Eetu Nissinen 2008 TaTu Tampere 137 7:06.18 +2:21.69
50m: 43.00
100m: 1:36.57
(53.57)
150m: 2:31.97
(55.40)
200m: 3:25.88
(53.91)
250m: 4:21.11
(55.23)
300m: 5:15.19
(54.08)
350m: 6:11.04
(55.85)
400m: 7:06.18
(55.14)
- Sami Schrader 2006 Uinti Tampere DNF
- Tobias Lydén 2008 Uinti Tampere DNS
Event official at: 25.1.2020 16.15.24
Event 6, 400m Vapaauinti Miehet 15-16 years - Final
Rank Name Born Club R.T. FINA Time Diff
1 Waldemar Palombi 2004 Helsingfors Simsällskap +0.82 590 4:22.28
50m: 29.59
100m: 1:02.31
(32.72)
150m: 1:35.11
(32.80)
200m: 2:08.17
(33.06)
250m: 2:41.58
(33.41)
300m: 3:15.66
(34.08)
350m: 3:49.63
(33.97)
400m: 4:22.28
(32.65)
2 Lassi Niemi 2004 TaTu Tampere +0.75 555 4:27.77 +5.49
50m: 29.18
100m: 1:02.08
(32.90)
150m: 1:35.75
(33.67)
200m: 2:09.70
(33.95)
250m: 2:43.56
(33.86)
300m: 3:18.35
(34.79)
350m: 3:53.43
(35.08)
400m: 4:27.77
(34.34)
3 Luka Laaksonen 2005 Åbo Simklubb +0.64 504 4:36.45 +14.17
50m: 31.39
100m: 1:06.35
(34.96)
150m: 1:41.99
(35.64)
200m: 2:17.35
(35.36)
250m: 2:52.99
(35.64)
300m: 3:28.23
(35.24)
350m: 4:03.03
(34.80)
400m: 4:36.45
(33.42)
4 Konsta Kallio 2004 TaTu Tampere +0.67 482 4:40.50 +18.22
50m: 30.18
100m: 1:04.17
(33.99)
150m: 1:40.45
(36.28)
200m: 2:16.58
(36.13)
250m: 2:53.61
(37.03)
300m: 3:30.51
(36.90)
350m: 4:07.32
(36.81)
400m: 4:40.50
(33.18)
5 Riccardo Castagno 2004 Uinti Tampere +0.67 468 4:43.43 +21.15
50m: 29.90
100m: 1:03.41
(33.51)
150m: 1:39.44
(36.03)
200m: 2:16.14
(36.70)
250m: 2:53.72
(37.58)
300m: 3:30.78
(37.06)
350m: 4:07.23
(36.45)
400m: 4:43.43
(36.20)
6 Ilja Syrjä 2004 Uinti Tampere +0.82 466 4:43.84 +21.56
50m: 32.19
100m: 1:07.80
(35.61)
150m: 1:44.16
(36.36)
200m: 2:20.57
(36.41)
250m: 2:56.53
(35.96)
300m: 3:32.48
(35.95)
350m: 4:08.81
(36.33)
400m: 4:43.84
(35.03)
7 Jaakko Pihlava 2004 Åbo Simklubb +0.57 461 4:44.74 +22.46
50m: 30.19
100m: 1:05.02
(34.83)
150m: 1:41.35
(36.33)
200m: 2:17.71
(36.36)
250m: 2:54.59
(36.88)
300m: 3:31.94
(37.35)
350m: 4:08.46
(36.52)
400m: 4:44.74
(36.28)
8 Aapo Kinnunen 2004 Åbo Simklubb +0.61 445 4:48.23 +25.95
50m: 31.39
100m: 1:06.86
(35.47)
150m: 1:43.92
(37.06)
200m: 2:21.58
(37.66)
250m: 2:59.67
(38.09)
300m: 3:37.45
(37.78)
350m: 4:14.10
(36.65)
400m: 4:48.23
(34.13)
9 Max Nikkari 2004 Uinti Tampere +0.59 445 4:48.24 +25.96
50m: 32.15
100m: 1:08.71
(36.56)
150m: 1:46.09
(37.38)
200m: 2:23.79
(37.70)
250m: 2:59.81
(36.02)
300m: 3:36.71
(36.90)
350m: 4:13.32
(36.61)
400m: 4:48.24
(34.92)
10 Eero Mäenpää 2005 Åbo Simklubb +0.68 428 4:51.84 +29.56
50m: 31.86
100m: 1:07.84
(35.98)
150m: 1:45.34
(37.50)
200m: 2:22.37
(37.03)
250m: 3:00.08
(37.71)
300m: 3:37.82
(37.74)
350m: 4:15.75
(37.93)
400m: 4:51.84
(36.09)
11 Lenni Lehtonen 2004 Uinti Tampere +0.77 407 4:56.93 +34.65
50m: 33.05
100m: 1:10.90
(37.85)
150m: 1:50.28
(39.38)
200m: 2:28.55
(38.27)
250m: 3:06.86
(38.31)
300m: 3:44.75
(37.89)
350m: 4:21.68
(36.93)
400m: 4:56.93
(35.25)
12 Oskar Tuominen 2004 Uinti Tampere +0.71 392 5:00.51 +38.23
50m: 31.13
100m: 1:06.68
(35.55)
150m: 1:44.32
(37.64)
200m: 2:22.98
(38.66)
250m: 3:01.59
(38.61)
300m: 3:41.63
(40.04)
350m: 4:21.34
(39.71)
400m: 5:00.51
(39.17)
13 Rasmus Rekola 2004 Åbo Simklubb +0.62 377 5:04.51 +42.23
50m: 31.76
100m: 1:08.72
(36.96)
150m: 1:48.93
(40.21)
200m: 2:28.23
(39.30)
250m: 3:06.58
(38.35)
300m: 3:45.36
(38.78)
350m: 4:25.53
(40.17)
400m: 5:04.51
(38.98)
14 Jeremy Valkeavuori 2004 Riihimäen Uimaseura +0.75 369 5:06.72 +44.44
50m: 32.74
100m: 1:10.48
(37.74)
150m: 1:49.66
(39.18)
200m: 2:29.29
(39.63)
250m: 3:09.99
(40.70)
300m: 3:50.25
(40.26)
350m: 4:30.50
(40.25)
400m: 5:06.72
(36.22)
15 Kasperi Haverinen 2005 Lahden Uimaseura +0.76 362 5:08.55 +46.27
50m: 33.14
100m: 1:10.59
(37.45)
150m: 1:49.76
(39.17)
200m: 2:30.09
(40.33)
250m: 3:11.35
(41.26)
300m: 3:51.82
(40.47)
350m: 4:31.73
(39.91)
400m: 5:08.55
(36.82)
16 Miko Virtanen 2005 Lahden Uimaseura +0.71 362 5:08.71 +46.43
50m: 33.37
100m: 1:11.35
(37.98)
150m: 1:50.69
(39.34)
200m: 2:30.53
(39.84)
250m: 3:11.29
(40.76)
300m: 3:51.82
(40.53)
350m: 4:31.69
(39.87)
400m: 5:08.71
(37.02)
17 Lauri Mäkinen 2004 Uinti Tampere +0.61 354 5:11.04 +48.76
50m: 34.37
100m: 1:13.42
(39.05)
150m: 1:52.61
(39.19)
200m: 2:32.49
(39.88)
250m: 3:12.13
(39.64)
300m: 3:53.15
(41.02)
350m: 4:33.18
(40.03)
400m: 5:11.04
(37.86)
18 Samuel Rooke 2004 Uinti Hyvinkää +0.84 346 5:13.42 +51.14
50m: 33.10
100m: 1:10.93
(37.83)
150m: 1:50.62
(39.69)
200m: 2:31.38
(40.76)
250m: 3:11.31
(39.93)
300m: 3:54.31
(43.00)
350m: 4:35.20
(40.89)
400m: 5:13.42
(38.22)
19 Iiro Kyllönen 2005 Hämeenlinnan Uimaseura +0.82 345 5:13.66 +51.38
50m: 33.88
100m: 1:12.06
(38.18)
150m: 1:51.97
(39.91)
200m: 2:32.15
(40.18)
250m: 3:12.88
(40.73)
300m: 3:53.93
(41.05)
350m: 4:34.63
(40.70)
400m: 5:13.66
(39.03)
20 Tomas Lipponen 2005 Simmis Grani +0.58 335 5:16.75 +54.47
50m: 36.70
100m: 1:16.69
(39.99)
150m: 1:57.61
(40.92)
200m: 2:38.39
(40.78)
250m: 3:18.76
(40.37)
300m: 3:59.64
(40.88)
350m: 4:39.05
(39.41)
400m: 5:16.75
(37.70)
21 Veeti Vilén 2004 Mikkelin Uimaseura +0.79 325 5:19.81 +57.53
50m: 33.03
100m: 1:11.92
(38.89)
150m: 1:52.36
(40.44)
200m: 2:33.13
(40.77)
250m: 3:15.50
(42.37)
300m: 3:59.32
(43.82)
350m: 4:41.71
(42.39)
400m: 5:19.81
(38.10)
22 Kasper Kytö 2005 Nokian Pyry +0.86 325 5:19.84 +57.56
50m: 33.21
100m: 1:10.76
(37.55)
150m: 1:50.75
(39.99)
200m: 2:32.37
(41.62)
250m: 3:14.30
(41.93)
300m: 3:56.49
(42.19)
350m: 4:39.24
(42.75)
400m: 5:19.84
(40.60)
23 Oskari Pere 2005 Harjavallan Uimaseura +0.83 313 5:23.88 +1:01.60
50m: 36.21
100m: 1:16.32
(40.11)
150m: 1:57.88
(41.56)
200m: 2:39.05
(41.17)
250m: 3:20.90
(41.85)
300m: 4:02.38
(41.48)
350m: 4:43.39
(41.01)
400m: 5:23.88
(40.49)
24 Tuomas Nieminen 2004 Uinti Hyvinkää +0.77 274 5:38.73 +1:16.45
50m: 37.35
100m: 1:19.76
(42.41)
150m: 2:02.44
(42.68)
200m: 2:44.71
(42.27)
250m: 3:28.63
(43.92)
300m: 4:11.86
(43.23)
350m: 4:55.60
(43.74)
400m: 5:38.73
(43.13)
25 Joona Kurppa 2004 TaTu Tampere +0.84 272 5:39.26 +1:16.98
50m: 34.69
100m: 1:15.68
(40.99)
150m: 1:58.80
(43.12)
200m: 2:42.67
(43.87)
250m: 3:27.52
(44.85)
300m: 4:12.89
(45.37)
350m: 4:57.92
(45.03)
400m: 5:39.26
(41.34)
26 Markus Koskinen 2005 TaTu Tampere +0.73 252 5:48.22 +1:25.94
50m: 36.88
100m: 1:18.84
(41.96)
150m: 2:03.58
(44.74)
200m: 2:48.37
(44.79)
250m: 3:34.92
(46.55)
300m: 4:20.18
(45.26)
350m: 5:05.88
(45.70)
400m: 5:48.22
(42.34)
27 Miko Salmi 2005 Hämeenlinnan Uimaseura +0.84 217 6:05.91 +1:43.63
50m: 38.90
100m: 1:24.45
(45.55)
150m: 2:10.87
(46.42)
200m: 2:57.68
(46.81)
250m: 3:45.24
(47.56)
300m: 4:32.05
(46.81)
350m: 5:20.01
(47.96)
400m: 6:05.91
(45.90)
Event official at: 25.1.2020 16.15.24
Event 6, 400m Vapaauinti Miehet 17-18 years - Final
Rank Name Born Club R.T. FINA Time Diff
1 Arttu Mäenpää 2003 Åbo Simklubb +0.71 636 4:15.83
50m: 29.62
100m: 1:01.64
(32.02)
150m: 1:33.77
(32.13)
200m: 2:06.54
(32.77)
250m: 2:39.75
(33.21)
300m: 3:12.70
(32.95)
350m: 3:45.92
(33.22)
400m: 4:15.83
(29.91)
2 Niklas Hatakka 2003 Cetus Espoo +0.73 620 4:18.04 +2.21
50m: 29.79
100m: 1:01.98
(32.19)
150m: 1:34.81
(32.83)
200m: 2:07.68
(32.87)
250m: 2:40.78
(33.10)
300m: 3:13.81
(33.03)
350m: 3:46.72
(32.91)
400m: 4:18.04
(31.32)
3 Ismailov Magomed 2002 Swimming Club-VoViS +0.70 588 4:22.63 +6.80
50m: 29.59
100m: 1:02.51
(32.92)
150m: 1:36.57
(34.06)
200m: 2:10.51
(33.94)
250m: 2:44.30
(33.79)
300m: 3:18.39
(34.09)
350m: 3:51.20
(32.81)
400m: 4:22.63
(31.43)
4 Efim Romanov 2002 TaTu Tampere +0.66 586 4:22.94 +7.11
50m: 28.88
100m: 1:01.52
(32.64)
150m: 1:34.50
(32.98)
200m: 2:08.03
(33.53)
250m: 2:41.62
(33.59)
300m: 3:15.87
(34.25)
350m: 3:49.58
(33.71)
400m: 4:22.94
(33.36)
5 Akseli Hakala 2003 Uinti Tampere +0.68 585 4:23.12 +7.29
50m: 29.12
100m: 1:01.80
(32.68)
150m: 1:34.83
(33.03)
200m: 2:08.93
(34.10)
250m: 2:42.26
(33.33)
300m: 3:16.35
(34.09)
350m: 3:50.62
(34.27)
400m: 4:23.12
(32.50)
6 Petr Pankratov 2002 TaTu Tampere +0.72 562 4:26.66 +10.83
50m: 29.82
100m: 1:02.63
(32.81)
150m: 1:36.53
(33.90)
200m: 2:10.55
(34.02)
250m: 2:44.86
(34.31)
300m: 3:19.43
(34.57)
350m: 3:53.87
(34.44)
400m: 4:26.66
(32.79)
7 Risto Martikainen 2003 Kouvolan Uimarit +0.73 556 4:27.53 +11.70
50m: 30.54
100m: 1:03.52
(32.98)
150m: 1:36.11
(32.59)
200m: 2:09.04
(32.93)
250m: 2:42.81
(33.77)
300m: 3:17.65
(34.84)
350m: 3:53.30
(35.65)
400m: 4:27.53
(34.23)
8 Mio Harju 2002 TaTu Tampere +0.73 459 4:45.27 +29.44
50m: 31.56
100m: 1:06.40
(34.84)
150m: 1:42.96
(36.56)
200m: 2:19.11
(36.15)
250m: 2:55.57
(36.46)
300m: 3:32.61
(37.04)
350m: 4:10.17
(37.56)
400m: 4:45.27
(35.10)
9 Aapo Rasinmäki 2003 Riihimäen Uimaseura +0.85 364 5:08.04 +52.21
50m: 33.88
100m: 1:12.09
(38.21)
150m: 1:51.58
(39.49)
200m: 2:31.60
(40.02)
250m: 3:12.02
(40.42)
300m: 3:52.57
(40.55)
350m: 4:31.71
(39.14)
400m: 5:08.04
(36.33)
10 Miko Veeti Valtteri Vaikkola 2003 TaTu Tampere +0.82 363 5:08.32 +52.49
50m: 32.34
100m: 1:08.26
(35.92)
150m: 1:47.00
(38.74)
200m: 2:26.30
(39.30)
250m: 3:07.40
(41.10)
300m: 3:47.91
(40.51)
350m: 4:29.40
(41.49)
400m: 5:08.32
(38.92)
11 Olavi Männistö 2003 Riihimäen Uimaseura +0.65 309 5:25.17 +1:09.34
50m: 33.47
100m: 1:12.92
(39.45)
150m: 1:54.07
(41.15)
200m: 2:35.27
(41.20)
250m: 3:17.94
(42.67)
300m: 4:00.63
(42.69)
350m: 4:44.16
(43.53)
400m: 5:25.17
(41.01)
Event official at: 25.1.2020 16.15.24
Event 6, 400m Vapaauinti Miehet 19 and older - Final
Rank Name Born Club R.T. FINA Time Diff
1 Miiro Vartiainen 2001 Joensuun Uimaseura ry +0.71 593 4:21.87
50m: 29.72
100m: 1:02.00
(32.28)
150m: 1:35.29
(33.29)
200m: 2:09.07
(33.78)
250m: 2:43.46
(34.39)
300m: 3:17.49
(34.03)
350m: 3:51.65
(34.16)
400m: 4:21.87
(30.22)
2 Petja Yritys 1993 TaTu Tampere +0.72 569 4:25.45 +3.58
50m: 29.64
100m: 1:02.27
(32.63)
150m: 1:36.04
(33.77)
200m: 2:09.54
(33.50)
250m: 2:43.84
(34.30)
300m: 3:18.38
(34.54)
350m: 3:52.76
(34.38)
400m: 4:25.45
(32.69)
3 Pirkka Perkola 2001 TaTu Tampere +0.67 508 4:35.70 +13.83
50m: 31.29
100m: 1:05.22
(33.93)
150m: 1:40.47
(35.25)
200m: 2:15.92
(35.45)
250m: 2:51.32
(35.40)
300m: 3:27.35
(36.03)
350m: 4:03.46
(36.11)
400m: 4:35.70
(32.24)
Event official at: 25.1.2020 16.15.24
2020-01-25 16.15.36 Datahandling: WinGrodan 2.4 Licensed to: Uinti Tampere

Swimify Web Banner

Swimify Android Banner

LiveTiming iPhone Banner