Resultat för Swedish Grand Prix 2020
Nedan visas alla resultat från tävlingen uppdelade per tävlingspass.
Saturday 7 March 2020 10:00
Document
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Results |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Place: |
Hylliebadet |
Organizer: |
Svensk Simidrott & Malmö KK |
|
|
|
|
|
|
Pool: |
50m |
Competition Date: |
Mar 6, 2020 to Mar 8, 2020 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Event 7, 100m Breaststroke Men - Heat |
|
|
SR |
1:00.08 |
|
|
|
Erik Persson |
1994 |
Kungsbacka SS (SWE) |
Budapest |
2017-07-23 |
|
|
|
|
SJ |
1:00.85 |
|
|
|
Johannes Skagius |
1995 |
Sundsvalls SS (SWE) |
Jönköping |
2013-04-21 |
|
|
|
|
Rank |
|
Name |
Born |
Team |
R.T. |
FINA |
Time |
Diff |
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
|
Valentin Bayer |
1999 |
Team Austria |
+0.78 |
795 |
1:01.40 |
|
|
|
QA |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
|
Erik Persson |
1994 |
Kungsbacka Simsällskap |
+0.68 |
783 |
1:01.69 |
+0.29 |
|
QA |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
3 |
|
Christopher Rothbauer |
1998 |
Team Austria |
+0.67 |
776 |
1:01.88 |
+0.48 |
|
QA |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
4 |
|
Konstantinos Meretsolias |
1998 |
A.O.P. Falirou |
+0.66 |
734 |
1:03.04 |
+1.64 |
|
QA |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
5 |
|
Johannes Skagius |
1995 |
Simklubben Neptun |
+0.76 |
727 |
1:03.25 |
+1.85 |
|
QA |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
6 |
|
Spyridon Kranias |
2000 |
A.O.P. Falirou |
+0.64 |
721 |
1:03.43 |
+2.03 |
|
QA |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
7 |
|
Koen Lems |
1996 |
ZPC Amersfoort |
+0.79 |
703 |
1:03.96 |
+2.56 |
|
QA |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
8 |
|
Christoffer Tofte Haarsaker |
1993 |
Bergensvømmerne |
+0.69 |
698 |
1:04.11 |
+2.71 |
|
QA |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
9 |
|
Nikolai Sørebø |
2001 |
Bergensvømmerne |
+0.72 |
675 |
1:04.84 |
+3.44 |
|
QB |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
10 |
|
Spyridon Antoniou |
1995 |
A.O.P. Falirou |
+0.66 |
643 |
1:05.87 |
+4.47 |
|
QB |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
11 |
|
Davin Lindholm |
2004 |
Helsingfors Simsällskap |
+0.72 |
638 |
1:06.05 |
+4.65 |
|
QB |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
12 |
|
August Mathisen |
2001 |
Helsingborgs Simsällskap |
+0.74 |
636 |
1:06.13 |
+4.73 |
|
QB |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
13 |
|
Julius Gustavsson |
2002 |
Täby Sim |
+0.69 |
635 |
1:06.15 |
+4.75 |
|
QB |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
14 |
|
Felix Nilsson |
1990 |
Simklubben Laxen |
+0.62 |
620 |
1:06.69 |
+5.29 |
|
QB |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
15 |
|
Tom Andersson |
1998 |
Linköpings Allmänna SS |
+0.68 |
612 |
1:06.99 |
+5.59 |
|
QB |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
16 |
|
John Britton |
1995 |
Ealing Swimming Club |
+0.76 |
610 |
1:07.04 |
+5.64 |
|
QB |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
17 |
|
Gustav Persson |
2000 |
Helsingborgs Simsällskap |
+0.67 |
584 |
1:08.02 |
+6.62 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
18 |
|
Gustav Englund |
2001 |
Malmö Kappsimningsklubb |
+0.68 |
582 |
1:08.12 |
+6.72 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
19 |
|
Theodor Fridh |
2002 |
Södertörns Simsällskap |
+0.73 |
575 |
1:08.39 |
+6.99 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
20 |
|
Richard Ekholm |
2002 |
Kungsbacka Simsällskap |
+0.64 |
563 |
1:08.88 |
+7.48 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
21 |
|
Markus Charlton |
2001 |
Södertörns Simsällskap |
+0.67 |
561 |
1:08.96 |
+7.56 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
22 |
|
Petter Cyrén |
1996 |
Linköpings Allmänna SS |
+0.71 |
557 |
1:09.09 |
+7.69 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
23 |
|
Erik Nicklasson |
1998 |
Malmö Kappsimningsklubb |
+0.73 |
551 |
1:09.38 |
+7.98 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
24 |
|
David Neuhardt |
2003 |
Spårvägen Simförening |
+0.71 |
550 |
1:09.41 |
+8.01 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
25 |
|
Sebastian Thorsen |
2001 |
Stavanger SK |
+0.79 |
535 |
1:10.03 |
+8.63 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
26 |
|
Axel Witt |
2000 |
Eskilstuna Simklubb |
+0.64 |
534 |
1:10.08 |
+8.68 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
27 |
|
Anton Persson |
1994 |
Malmö Kappsimningsklubb |
+0.70 |
532 |
1:10.18 |
+8.78 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
28 |
|
Marcus Nykvist |
2004 |
Järfälla Simsällskap |
+0.65 |
524 |
1:10.53 |
+9.13 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
29 |
|
William Lernå |
2002 |
Väsby Simsällskap |
+0.71 |
520 |
1:10.69 |
+9.29 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
30 |
|
Jørund Kalvenes Drengstig |
2002 |
Stavanger SK |
+0.71 |
519 |
1:10.75 |
+9.35 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
31 |
|
Jakub Majta |
2003 |
Spårvägen Simförening |
+0.65 |
517 |
1:10.84 |
+9.44 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
32 |
|
Klaudius Schreck |
2001 |
Södertörns Simsällskap |
+0.70 |
515 |
1:10.96 |
+9.56 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
33 |
|
Anton Arvidsson |
2000 |
Kalmar Simsällskap |
+0.73 |
508 |
1:11.27 |
+9.87 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
34 |
|
Anton Dahlgren |
1999 |
Kungsbacka Simsällskap |
+0.74 |
507 |
1:11.31 |
+9.91 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
35 |
|
Axel Andrén |
2001 |
Malmö Kappsimningsklubb |
+0.66 |
503 |
1:11.48 |
+10.08 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
36 |
|
Erik Lööw |
2003 |
Södertälje Simsällskap |
+0.69 |
502 |
1:11.54 |
+10.14 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
37 |
|
Oskar Gustafson |
2002 |
Föreningen Uddevalla Sim |
+0.78 |
495 |
1:11.89 |
+10.49 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
38 |
|
Anton Andersson |
1997 |
Malmö Kappsimningsklubb |
+0.68 |
492 |
1:12.02 |
+10.62 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
39 |
|
Nicola Lundqvist |
2002 |
Linköpings Allmänna SS |
+0.63 |
484 |
1:12.42 |
+11.02 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
40 |
|
Hampus Dahlgren |
2001 |
Kungsbacka Simsällskap |
+0.73 |
469 |
1:13.18 |
+11.78 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
41 |
|
Carl Lingström |
2002 |
Kalmar Simsällskap |
+0.66 |
449 |
1:14.28 |
+12.88 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
42 |
|
Alexander Johansson |
2004 |
Kungsbacka Simsällskap |
+0.78 |
390 |
1:17.80 |
+16.40 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
43 |
|
Tobias Klasson |
2000 |
Säffle Simsällskap |
+0.66 |
252 |
1:29.95 |
+28.55 |
|
|
SB14 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
44 |
|
Paulius Asmontas |
2001 |
Kaunas "Startas" |
+0.71 |
225 |
1:33.44 |
+32.04 |
|
|
SB11 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
45 |
|
Felix Persson |
2000 |
Simklubben Vänersborg |
+0.91 |
224 |
1:33.54 |
+32.14 |
|
|
SB14 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
46 |
|
Marius Skripaitas |
1996 |
Kaunas "Startas" |
+0.83 |
165 |
1:43.63 |
+42.23 |
|
|
SB12 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
- |
|
Ilya Shymanovich |
1994 |
Team Belarus |
+0.68 |
|
DSQ |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
- |
|
Frederik Rindshøj |
1999 |
Sigma Swim Allerød |
-.-- |
|
DNS |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Event official at: 2020-03-07 10:43:39 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2020-03-07 10:45:13 |
Datahandling: WinGrodan 2.5 |
Licensed to: Malmö Kappsimningsklubb |
|
|
|
|
|
|