Resultater for Danish Open 2023
Her vises alle stævnets resultater opdelt i stævneafsnit.
Lørdag indledende 09.30
Document
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Resultater |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Placering: |
Bellahøj Svømmestadion |
Arrangør |
SvømDanmark & Hovedstadens Svømmeklu |
|
|
|
|
|
|
Svømmeh |
50m |
Stævne dato: |
1. apr 2023 to 4. apr 2023 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Løb 6, 200m Rygsvømning Herrer - Indledende |
|
|
DR |
1:59.58 |
|
|
|
Alexander Gliese |
1997 |
Sigma Swim Birkerød (DE |
Taastrup (DEN) |
08-04-2019 |
|
|
|
|
DJR |
2:02.31 |
|
|
|
Marcus Bak |
1991 |
Sigma Swim Allerød (DEN |
Esbjerg (DEN) |
09-04-2009 |
|
|
|
|
Plac |
|
Navn |
Født |
Klub |
R.T. |
FINA |
Tid |
Diff |
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
|
Alfred August Grubert |
2001 |
Gladsaxe Svømmeklub |
+0.54 |
738 |
2:03.82 |
|
|
|
|
QA |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
|
Nicholas Castella |
2007 |
Herlev Svømning |
+0.60 |
724 |
2:04.62 |
+0.80 |
|
QA |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
3 |
|
Luccas Dam Brenner |
2001 |
Helsingør Svømmeklub |
+0.55 |
719 |
2:04.91 |
+1.09 |
|
QA |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
4 |
|
Mads Møller |
2005 |
Hovedstadens Svømmeklub |
+0.62 |
714 |
2:05.21 |
+1.39 |
|
QA |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
5 |
|
Gustav Jørgensen |
2000 |
Aalborg Svømmeklub |
+0.54 |
685 |
2:06.93 |
+3.11 |
|
QA |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
6 |
|
Christian Thorhauge |
2005 |
Aalborg Svømmeklub |
+0.57 |
676 |
2:07.52 |
+3.70 |
|
QA |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
7 |
|
Peter Bjerre Olsen |
2006 |
Gentofte Svømme Klub |
+0.55 |
671 |
2:07.78 |
+3.96 |
|
QA |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
8 |
|
Nicklas Östman |
2002 |
Helsingør Svømmeklub |
+0.53 |
668 |
2:07.97 |
+4.15 |
|
DI |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
9 |
|
Jonas Kjær |
2003 |
Esbjerg Svømmeklub |
+0.60 |
664 |
2:08.26 |
+4.44 |
|
DI |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
10 |
|
Alexander Hillhouse |
2004 |
Svømmeklubben Kvik, Kastrup |
+0.62 |
601 |
2:12.61 |
+8.79 |
|
QA |
S14 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
11 |
|
Simon Gaarde |
2007 |
Silkeborg Svømmeklub |
+0.62 |
596 |
2:12.97 |
+9.15 |
|
QB |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
12 |
|
Mikkel Podiss Petersen |
2002 |
Swim Team Odense |
+0.57 |
575 |
2:14.54 |
+10.72 |
|
QB |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
13 |
|
Magnus Steen Andersen |
2006 |
Hovedstadens Svømmeklub |
+0.59 |
572 |
2:14.80 |
+10.98 |
|
QB |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
14 |
|
Viktor Lei Lamberg |
2004 |
Aarhus Swim - Skovbakken |
+0.54 |
571 |
2:14.90 |
+11.08 |
|
QB |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
15 |
|
William Studsgaard |
2004 |
Svømmeklubben Triton Ballerup |
+0.52 |
568 |
2:15.11 |
+11.29 |
|
QB |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
16 |
|
Sean Petersen |
2006 |
Herlev Svømning |
+0.58 |
559 |
2:15.80 |
+11.98 |
|
QB |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
17 |
|
Mikkel Andersen |
2005 |
Hovedstadens Svømmeklub |
+0.57 |
557 |
2:16.02 |
+12.20 |
|
QB |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
18 |
|
Jakob Schmidt |
1999 |
Holbæk Svømme Klub |
+0.75 |
555 |
2:16.12 |
+12.30 |
|
QB |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
19 |
|
Lukas Holger Pihl Holst |
2004 |
Hvidovre Svømmeklub |
+0.68 |
553 |
2:16.33 |
+12.51 |
|
QC |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
20 |
|
Jonas Hansen |
2001 |
Næstved Svømmeklub |
+0.55 |
552 |
2:16.42 |
+12.60 |
|
QC |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
21 |
|
Luca Hertzog |
2005 |
Swim Team Odense |
+0.58 |
547 |
2:16.79 |
+12.97 |
|
QC |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
22 |
|
Tobias Wemmelund |
2006 |
Horsens Svømmeklub |
+0.66 |
541 |
2:17.29 |
+13.47 |
|
QC |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
23 |
|
Alexander Kühnell |
2006 |
Helsinge Svømmeklub |
+0.59 |
531 |
2:18.15 |
+14.33 |
|
QC |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
24 |
|
Mathias Bidsted Hansen |
2006 |
Hvidovre Svømmeklub |
+0.63 |
531 |
2:18.19 |
+14.37 |
|
DI |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
25 |
|
Claus Lerche Iversen |
1977 |
Sigma Swim Birkerød |
+0.72 |
530 |
2:18.23 |
+14.41 |
|
QC |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
26 |
|
Asger Mathiasen |
2004 |
Thisted Svømmeklub |
+0.61 |
530 |
2:18.28 |
+14.46 |
|
QC |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
27 |
|
Sebastian Aunt |
2007 |
Næstved Svømmeklub |
+0.63 |
523 |
2:18.84 |
+15.02 |
|
QC |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
28 |
|
Gustav Majkjær Mikkelsen |
2005 |
Svømmeklubben Kvik, Kastrup |
+0.63 |
517 |
2:19.36 |
+15.54 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
29 |
|
Lucas Dyrelund Rasmussen |
2007 |
Ringe Svømme Klub |
+0.69 |
491 |
2:21.84 |
+18.02 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
- |
|
Viktor Nymark Føge |
2008 |
Herlev Svømning |
+0.66 |
|
|
DSQ |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
SW 6.3 Helt neddykket under løbet (Undtagen for de første 15m efter start/vending) |
|
|
|
|
|
|
Løb officielt kl.: 01-04-2023 12:50:38 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
01-04-2023 12:50.42 |
Datahandling: WinGrodan 2.9 |
Licens til: Hovedstadens Svømmeklub |
|
|
|
|
|
|